1 Belg GENNIN won de Grote Prijs van Haarlem Helle Ladwig raakte de macht over zijn stuur kwijt i Van Stralen de. sterkste in Ronde van Badhoevedorp Harold Macmillan: Het glimlachende „Poker face" BOERDERIJ AFGEBRAND STAAT KOOPT GROND Prestatieprijs voor strijdlustige Pronk i mn Heilige Rok onthuld in Trier MAANDAG 20 JULI 1959 PAGINA 9 Wm. «MS»!: Enerverende speedboatraces op het Spaarne Roeisuccessen in Dinant N.W.B.-vierdaagse met ruim duizend deelnemers Ongeval op strand te Bakkum Amsterdammer bijtijds gered RUIM 6000 STUDENTEN AAN T.H. TE DELFT Met de muziek mee Schade 75 mille Nieuwe staatsdrukkerij Het werd nop. warmer In Rotterdam Meer vrijheid bij woningverhuur door Emery Kelen yU»M 53 Cuba Restauratie stedelijk museum te Zutphen Castro houdt zijn aanhang in spanning Salisbury weert gezin van eerste Afrikaanse minister Op St.-Pietersberg Man dood aan- Communisten vallen auto van Indische aartsbisschop aan getroffen mmmmmam Een stralende zon en een speels ver frissend windje waren gisteren de ide ale omstandigheden, die langs de oevers van het Noorder Buiten Spaarne, tussen Jan Gijzenvaart en Mooie Nel onge veer vierduizend mensen een heerlijke zomermiddag hebben bezorgd. Evenals vorig jaar werden door de Stichting „Haarlem-Noord" in samenwerking met de Nederlandse Speed-boat Club grote speed-boatraces gehouden om de Grote Prijs van Haarlem, waarbij demonstra ties van waterskiën voor een plezieri ge afwisseling zorgden. Hoewel er aan de organisatie ditmaal bijzonder veel zorg was besteed, is het bezoekersaan tal aan dit watersportfestijn toch aan merkelijk teruggelopen. Vooral ook op het water, waar vorig jaar honderden boten een veilig ligplaatsje onder de kant hadden gevonden, was het nu op vallend stil. De aantrekkelijkheid van de races heeft er echter niet door ingeboet, hoe wel het er in de laatste heat in de B- racing naar uitzag, dat het ongeluk van Helle Ladwig een schaduw zou werpen over de zo zonnige dag. Met een top snelheid tussen 85 en 90 km per uui maakte deze duitse deelnemer de „ron ding" van de zuidelijke boei te groot, raakte de macht over het stuur kwijt jn ijzingwekkende vaart op de Wal afgestormd. Vier meter voor de kant werd Ladwig uit de boot geslin- gerd. Het metalen gevaarte sneed de kant in. Twee daar gemeerde boten wer den geramd. Ladwig bleef ongedeerd. En toen ook bij het publiek de panische angst was geminderd, bleek dat de schade nog al meeviel. Al direct na de vlaggenparade uitge- vierd door een groepje waterskiers werd in de BU en CIU-klasseeeri felle strijd geleverd, waarbij de boot van Van der Linden in een bocht kapseisde. Lin- nenbank werd in deze heat eerste, wij legde het parcours, vijf ronden van zes tienhonderd meter af in 7 min. 15 sec. Ook in de tweede heat was Linnenbank veruit de sterkste, al was het dan in een nek aan nek race, die hij met twee seconden voorsprong op Dubois kon win nen. Ook de derde heat was voor deze snelle en zeer zuivere „racer". In de totaalklassering werden hem 1200 pun ten toegekend, Dubois kreeg er 900 en Verheul werd derde met 563 punten. De CU-klasse was heel wat meer spec taculair. Fraai werden de boeien „ge rond" en vooral in de kop gaf men elkaar geen streep. Bijna gelijk gingen in de eerste heat H. Scheen en Johnnie ter Haak over de finishlijn. Maar de favoriet Ter Haak kreeg in de tweede heat met motorpech te kampen, waar door H. Scheen in de klassering ver boven hem kwam te staan. Toch wist Ter Haak dit door een overwinning in de derde heat weer te herstellen, het geen hem tenslotte de eindoverwinning opleverde met 869 punten. H. Scheen, die er in de derde omloop niet aan te pas kwam, werd in het klassement twee de met 800 punten en De Wreng derde met 727 punten. In de totaalstand werd de CIU-klasse apart vermeld. Hierin zegevierde Winnink met 1100 punten. Sensationeel en enerverend waren de wedstrijden in de B-racing klasse, waar- In een internationaal gezelschap aan de start verscheen. Voor de enige Neder lander H. Majoor, was de eerste heat echter zeer teleurstellend. Met pech aan zijn motor moest hij in deze omloop de strijd staken. De Belg Gennin won in een tijd van 5 min. en 16 sec. In de tweede heat moest Gennin gediskwali ficeerd worden, toen hij na een late start de startvlag „rondde", in plaats van de zuidelijke boei. Helle Ladwig won deze heat ook in de zeer snelle tijd van 5 min. 21 sec. De Duitser Wierts sloeg met zijn boot in deze ronde om en moest met een lekke boot de strijd verder opgeven. In de derde heat kwam voor Ladwig ongelukkigerwijs het ein- de. Alleen Majoor kon de race uitva ren, temeer ook doordat Gennin we derom door het missen van een boei ge diskwalificeerd werd. De einduitslag was: 1. Gennin, België 700 punten, win naar van de Grote Prijs van Haarlem. 2. Ladwig (Duitsland), eveneens 700 punten. 3. Majoor, 400 punten. Over het Noorder Buiten Spaarne suis den zondag supersnelle vaartuigen tij dens de internationale speedbootraces. Zondagmiddag zijn in de Maas bij Di nant internationale roeiwedstrijden gehou den, waarbij ook Nederland was vertegen woordigd. Het nummer double scull dames leverde een overwinning op voor De Hoop uit Amsterdam (de dames Blaisse en Brandts). De tijd van de winnaressen was 4 min. 6.9 sec. De tweede plaats was voor C. R. Bruxelles in 4.113. De Amsterdamse skiffeuse mevr. Zeegers zegevierde in het skiff-nummer. Haar tijd was 6 min. 34 sec. De Frangaise Nicole Sybille werd tweede. Marian Ludérus van Nereus (Amsterdam) werd gedeclasseerd. Na een zeer spannende laatste ronde heeft de Indische Caddy S. Sewgolum van de Beachwood Golf Glob te Dur ban, (Z.-Afrika) het internationale open golfkampioenschap van Nederland ge wonnen op de baan van de Haagsche Golf en Country Club te Wassenaar. S&HM- Op de 5000 meter tijdens de Zeslanden-atletiekwedstrijd in Duisburg was de Duitser Muller ongenaakbaar. Hier loopt hij aan de kop van het pelotonnetje dat hij straks met een scherpe sprint zal verlaten. Joop Delnoye (in laatste positie) zal als vierde eindigen. Evenals de laatste jaren zal men ook gelijktijdig met de Nijmeegse Vier daagse van de N.B.v.L.O. de Vier daagse van de Ned. Wandelsport Bond Organiseren. Voor de zesde NWB-Vier- uaagse kwamen 1076 inschrijvingen nrinen. Dit is een kleine vijftig tippe- vêj's meer dan vorig jaar, toen het WB-Vierdaagse-legertje met 1019 op stap ging dei6 Nederlandse kampioen snelwan- deen Jan Cijs uit Amsterdam zal van vy.Partij zijn. Hij schreef in voor de Vee'K kilometer, zijn vrouw loopt de Mo» g km. Voorts doet de oud-kam- «et> snelwandelen de heer H. Kluys- rr,e uit Haarlem dit jaar opnieuw C De oudste deelnemer is de heer js' de Boer uit Amersfoort, die 76 jaar jv, ®n vier dagen achtereen dertig kilo- is j zal l°pen. De Schipholpolitie, dat evc vereniging O.D.I.S.I.O.D., zal .enals vorig jaar van de partij zijn. 1A ana vond zal het NWB-wandelfes- fini °P het Marktplein te Apeldoorn of- ueel worden geopend. Jan van Stralen uit Blokker (N.H.) is winnaar geworden van de Ronde van Badhoevedorp voor amateurs en onaf- hankelijken. Samen met Tccuwis Pronk uit Warmenhuizen, die voor zijn strijd lust de prestatieprijs kreeg toegewezen, had Van Stralen een volle ronde voor sprong veroverd op het peloton. Slechts zes renners, waaronder favoriet Ab Sluis, hadden zich van „dubbeling" door de twee West-Friezen weten te vrijwa ren. Nochtans was de achterstand van deze zes zo groot, dat zij in de beslis sende strijd om de hoofdprijs geen rol vermochten te spelen. Er werd in deze Ronde van Badhoeve dorp, welke zaterdagmiddag voor de negende maal door de S.V. „Lijnden" in samenwerking met „De Bataaf" werd georganiseerd, hard gefietst. Vooral in den beginne deden Leen Hartman, die wat verder in de strijd door pech werd getroffen, Cees Piers, Nico Lute, Eef Balk, Joop Hopman, Cees Rabe, Gep Cuvelier en enkele anderen hun uiterste best om een afscheiding te forceren. Zij slaagden evenwel niet in hun opzet, want enerzijds lag het tempo veel te hoog en anderzijds was het Ab Sluis, die de koers controleerde. Zodra enkele demarranten een kleine voorsprong had den veroverd, was het Sluis die in actie kwam om hen weer tot de orde te roe pen. Maar in de tweede koershelft, toen Van Stralen en de sterk rijdende Pronk een aanval ondernamen, liet de Bad hoevedorper verstek gaan en dat werd hem uitèindelijk noodlottig. De over winning ging zodoende aan zijn neus voorbij, want Van Stralen en de sterk rijdende Pronk liepen steeds verder uit en voltooiden hun opmars met nog 14 ronden te rijden doo- het peloton een ronde achterstand te bezorgen. Ab Sluis, Jack Mester, Joop Wuurman en Joop Hopman waren toen juist uit het ten ondergang gedoemde peloton ontsnapt. Hun actie kwam echter te laat om de twee leiders nog te kunnen bedreigen en in de slotfase van de strijd moesten zij zelfs nog het gezelschap dulden van Gerard Wesseling en Piet van Diemen. Jan van Stralen reed onbedreigd in het peloton naar de overwinning. De ver moeide Pronk, d aan de staart bleef hangen, heeft het hem daarbij niet las tig meer kunnen maken. Sluis won ten slotte de sprint om de derde plaats. De uitslag luidt: 1. J. van Stralen, Blokker de 80 km in 2 uur 1 min. 32 sec.; 2. Th. Pronk, Warmenhuizen; 3. A. Sluis, Badhoevedorp; 4. J. Mester, Den Haag; 5. J. Wuurman, Amsterdam; 6. G. Wesseling, Halfweg; 7. Joop Hopman, Egmond aan den Hoef; 8. P. van Diemen, Uithoorn; 9. W. van Smirren, Amster dam; 10. L. v. d. Meulen, Badhoevedorp. Voorwedstrijd nieuwelingen: 1. W. Schuling, Den Haag, de 50 km in 1 uur 17 min. 25 sec.; 2. L. Althuizen, Den Haag; 3. J. de Jager, Den Haag; 4. C. Schuuring, Amsterdam; 5. G. Krielaart Den Haag; 6. H Grimbergen, Rijnsburg; 7' de Groot, Burgerbrug; 8. H. Schou ten, Badhoevedorp; 9. j. Ottenbros jr Alkmaar; 10. E. Sminia, Haarlem- li' Th. Bouma, Spaarnwoude; 12. J. Zomer Halfweg. Bij de adspiranten, die een wedstrijd over 20 km reden, zegevierde Harm Ot tenbros weer eens vóór Weeda uit IJmuiden en Leemans uit Leiden. Zondagmiddag heeft de 45-jarige Am sterdammer Q. in levensgevaar ver keerd, toen hjj in de zee te Bakkum in een mui terecht gekomen was en het bewustzijn had verloren. Toen hij in de ze toestand op het water dreef, werd dit door baders opgemerkt, die direct de Castricumse reddingsbrigade waar schuwden. Onder leiding van de heer G. Kelder trok men met de vlet te hulp en kon men het slachtoffer spoedig aan boord halen. De heer J. Wester paste kunstmatige ademhaling toe. De man werd naar de post van de E.H.B.O. overgebracht, waar na onderzoek door de dokters Wieringa en Van Nievelt het noodzakelijk werd geacht, dat h(j ter observatie naar het Rode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk werd overge bracht. Aan de technische hogeschool te Delft hebben zich in het studiejaar 1958-1959 6192 personen als student laten in schrijven, tegen 5809 in de cursus 1957- 1958. Er schreven zich in die periode 94 vrouwelijke studenten in, tegen 104 in de vorige cursus. Voor de eerste maal werden 1162 studenten ingeschre ven, tegen 1110 in het studiejaar 1957- 1958. Het aantal nieuw ingeschreven vrouwelijKe studenten bedroeg 11, tegen 30 in 1957-1958. Een vijftienjarige jongen uit Delft, die in de afgelopen week van huis was weggelopen, is zondag in Vlissingen door de politie teruggevonden. Hij was met een kermisexploitant meegereisd, na deze een (valse) verklaring van zijn moeder te hebben getoond, waarin zij toestemming gaf dat haar zoon voor de kermisexploitant ging werken. Hij is nu van een koude kermis thuisgebracht door de politie. Vanmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van de heer K. Lof in Zuiderwoude (gemeente Broek in Wa terland). Het vuur, ontstaan door hooi- broei, breidde zich zo snel uit, dat alleen wat huisraad kon worden gered. Brand weerkorpsen uit de omgeving moesten zich beperken tot het nathouden van de belendende boerderij van de fam. Blak- born, omdat ook deze gevaar liep. Hier voor werd ook de hulp ingeroepen van de brandweer uit Amsterdam. De scha de wordt voorlopig getaxeerd op 75.000 gulden. (Van onze Haagse redactie) De staat zal in twee fasen in Den Haag een nieuwe staatsdrukkerij bou wen. Het gebouw zal in het plan- Maasstraat 2 komen te staan. Voor uit voering van de eerste bouwfase heeft de staat een stuk grond nodig van ruim vijfenveertig are. Voor dit stuk grond wi] de staat aan de gemeente Den Haag een bedrag van vierhonderdzesendertig- duizend gulden betalen. Den Haag wil hierop ingaan. Aan de gemeenteraad is voorgesteld het stuk grond tegen deze prijs te verkopen. (Van onze verslaggever) Zaterdagavond omstreeks half tien vond mevrouw Fontein, wonende aan de Kralingse Piaslaan in Rotterdam het zo verschrikkelijk warm, dat zij wel eens wilde zien op hoeveel graden de thermometer stond. Dat instrument hing aan de voorgevel van het huis op de eerste verdieping. Omdat het al don ker was, stak zij een lucifer aan. Een gordijn vloog in brand. Op haar alarm geroep kwam haar echtgenoot naar bo ven gesneld. Hij rukte het brandende gordijn af en deponeerde het in een emmer water. De brandweer, die voor alle zekerheid was gewaarschuwd, werd afbesteld. ,Een half uur later, toen het echtpaar zich op de benedenste verdieping be vond, werd heftig op een der ramen ge tikt. Het was een voorbijganger, die op de bovenverdieping een felle brand waarnam. Weldra sloegen de vlammen met kracht door alle vensters naar bui ten. De omwonenden kwamen kijken. Een hunner had juist bezoek van bur gemeester van Walsum, die daardoor de politie en brandweer enige lengten vóór was. Brandmeester Hack wist de loeiende vlammenzee met vier stralen tot de slaapkamer te beperken. De burge meester stak zijn bewondering niet on der stoelen of banken. „Toen ik aan kwam dacht ik: dat houden ze nooit," zei hij. Achter de uitgebrande kamer was nog een vertrek gelegen, waarin een moeilijk vervangbare braille-biblio- theek is ondergebracht ten dienste van de blinde dochter van het echtpaar Fontein. Dank zij het optreden van de brandweer kon deze kamer met biblio theek blijven gespaard. B. en W. van Rotterdam hebben on langs een vrij ingrijpende wijziging van het systeem der woningdistributie in overweging genomen. Deze gaat in de richting van grotere vrijheid bij de ver huring van woningen met een betrek kelijk hoge huur. De praktijk heeft n.l. geleerd, dat men onder houders van z.g. huurmachtigingen onvoldoende gegadigden voor deze categorie wonin gen aantreft. In een vrij groot aantal ge vallen is daarom reeds goedgevonden, dat woningen zijn verhuurd aan gezin- j nen, die (nog) voor een huurmachtiging 11 in aanmerking kwamen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||ii'iii|iiii"'""' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiinmiiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiimimmm Toen ik de heer Macmillan voor de eerste keer zag voorbij komen met zijn stijf-gebogen hals en met dat trekje van verlegenheid in de hoe ken van zijn ogen, dacht ik: „Hier heb je nu een van die buiten de tijd staande Engelsen." Hij had iets van die toneel-Engelsman die soms op duikt in Amerikaanse comedies: zijn de een verveelde, afwezige, licht prikkelbare kerel met een verlegen glimlach, die stotterend door zijn neus praat en een dikke snor draagt om zijn typisch Brits, vooruitste kend bovengebit te camoufleren. Ik had beter moeten weten. Ik had er aan moeten denken dat van de Engelse diplomaat-in-oude-sti)l wordt verwacht dat hij hulpelozer kijkt dan hij in feite is. Intussen is gebleken dat Macmil lan een tovenaar is die voor de par tij van de Tories in Engeland de da gen van glorie en verwachting heeft doen weerkeren. Laat ons, de cliché's van de show business opzij schuivend, eens goed kijken naar de Eerste-Minister van Groot-Brittannië: naar de man en zijn beendergestel. Het eerste uiterlijke kenmerk is het gelaat van Macmillan dat zich krach tig aan mij of, dunkt mij, aan wie dan ook opdringt, is de scheef heid van de wenkbrauwen en de vou wen onder de ogen, zoals zij steil be- nedenwaarts aflopen naar de juk beenderen. Deze samenstelling geeft het gezicht een droeve zelfs benauw de uitdrukking. Zij betekent altijd dat de neuswortel hoog gelegen is met precies daarboven een flinke bobbel, die geflankeerd wordt door betrek kelijk laag geplante, ietwat weke omrandingen van de ooghoeken. U kunt hetzelfde waarnemen op de ge zichten van generaal De Gaulle, Fi del Castro of Robert Frost, de dich ter. En het duidt er altijd en zonder uitzondering op dat krachtige facet ten van de persoonlijkheid nauw ver bonden zijn met gevoelige. Wanneer twee tegengestelde elementen van deze aard samengaan in één mens, kunt u daaruit afleiden dat het een strak-gespannen persoon is. Macmillan is 64 jaar en dat is een leeftijd waarop extra stootkussens en guirlandes van overtollige huid de caricaturist hinderen in zijn waar neming van de „inwendige" struc tuur van het gezicht. In zulke geval len loont het altijd de moeite eens te kijken naar jeugdfoto's om te zien wat er achter die „draperieën" ver scholen ligt. Wanneer men Macmillan ziet, toen hij een 14 jaar oude cricket-speler op Eaton was, neemt men een pu ber met een smal, scherp getekend gezicht waar. Hij heeft een strak ge lijnde neus. Zijn wangen zijn inge vallen maar de jukbeenderen zijn geprononceerd. Terwijl het bovenge bit naar voren steekt, versmalt zich de onderkaak naar de kin toe; maar die kin heeft aan het uiteinde iets stoutmoedigs en onwrikbaars. En hier gaan dan weer kenmerken van kracht en fijngevoeligheid sa men. De ogen staan dicht bij elkaar en hun blik is waakzaam en doordrin gend. Reeds kan men het schuin naar beneden aflopen van de oogle den waarnemen. Het meest opvallende bij deze veer tien-jarige is de buffel-nek, die bre der is dan zijn gezicht. Bij dit op vallende bewijs van kracht kan het geen verwondering wekken dat de Eerste-Minister op 64-jarige leeftijd nog steeds met een afschuwelijk- zware cricket-bat kan zwaaien. Wanneer ik de jonge Macmillan samenvattend karakteriseer moet ik zeggen, dat hij een taaie rakker is geweest, die zeer aanmatigend en zeer geremd was. Nu hebben ouderdom en ervaring de scheefheid van de wenkbrauwen feaccentueerd, zoals de gezwollen uit de rest van zijn gezicht verder heeft doen doorzakken, en dat geeft het zfjn karakteristieke afgetobde en verveelde uitdrukking. Noordse huid- vouwen hebben de waakzame ogen oversluierd; maar als u nauwkeurig kijkt dan zult u zien, dat zij precies zo aandachtig en kritisch waarne- snorharen die er toe dienden zijn waakzaamheid te onderstrepen, zon der hem uiteraard van zijn geremd heid te genezen op zijn bovenlip groeien. Nu versiert een riante bor- stellige snor de bovenlip van Mac millan en heeft hij de aan nervosi teit ontspruitende gewoonte er op te kauwen. Het weefsel van zijn huid is gladgestreken, de kraaiepootjes aan zijn ooghoeken zijn even teer als een spinneweb zijn gelaatskleur is zo bleek dat Madame Tussaud geen rood poeder aan haar was hoeft toe te voegen om zijn beeltenis tot le ven te brengen. Zijn manier van spre ken is als zijn uitgeverij: soliede, voorzichtig en weinig opwindend. Zijn stem klinkt als die van iemand die door een houten koker spreekt met zichzelf als enige luisteraar. Alles tezamen lijkt Macmillan mij een soort van timide, beheerste man die een verbazingwekkende moed en een onbuigzame besluitvaardig heid kan opbrengen. Als diplomaat heeft hjj iets dat kostbaarder is dan eervolle vermeldingen, titels en on derscheidingen: hij ziet er „blank" uit. Je kunt nooit zeggen of hij nu geamuseerd of verveeld is, waak zaam of doezelig, bang of zelfver zekerd. De scheve spleetogen met de speelse kraaiepootjes in de uit hoeken en de zachte wangen maken dat hij een welwillende glimlach heeft, die tegelijk verwarring sugge reert en verwart. Zij schijnt in zijn gelaat gegrift te zijn. Wij weten nu natuurlijk onderhand allemaal wel, dat het de Russen zijn geweest, die het Britse „poker face" hebben uit gevonden. Zij hebben Gromyko om dat te bewijzen. Niettemin zou het mi) niet verbazen dat, wanneer Khroesjtsjev een man met scher pe blik, die weinig moeite kan heb ben met het bepalen van de „inhoud" van de meeste mensen die hij ont moet geconfronteerd werd met het glimlachende ,,poker-face" van Macmillan, hij het als een soort raad sel zou ervaren. Achter die verlegen en benauwde glimlach gaat een waakzame, forse, handige onderhan delaar schuil. En achter de uitdagen de grijns van Khroesjtsjev een lastige marchandeur. De een heeft een sub tiel gevoel voor ironie; de ander een grof gevoel voor humor. De een za] Ieder woord voor zichzelf „uitleg gen", voor hij het uitspreekt; de an der zal spontaan woorden loslaten, die de volgende dag in de „Pravda" worden uitgelegd. lhnini STALIN M4CMIU4M men als zij in het gezicht van de jongen deden. De fijn-gesneden neus en het stevi ge uiteinde van de kin zijn nog steeds intrigerend aanwezig. En men zou ónder de onderkin moeten kijken om de sterke hals, die waar het de nel- betreft stijver is geworden, terug te vinden. Toen hij Garde-officier was tijdens de eerste wereldoorlog liet de heer Macmillan een paar katerachtige Zij verschillen in houding; maar als ik Macmillans gezicht juist „in terpreteer" dan geloof ik dat zij, die vrezen dat de sterke man van het Kremlin deze „bescheiden" Engelse gentleman om zijn vinger zal win den, weinig reden voor paniek heb ben. Het is een kwestie van de zil vervos, die de rode vos ontmoet. (Nadruk verboden-copyright ABC-press) Josef kardinaal Frings, aartsbis schop van Keulen, en mgr. Matthias YVehr, bisschop van Trier, hebben gis termorgen in de Domkerk van Trier de Sancta Tunica Christi, de Heilige Rok onthuld en uitgesteld. De gelovi gen zullen 64 dagen lang de gelegen heid krijgen dit kostbare relikwie te aanschouwen. In de vorige eeuw is de Heilige Rok slechts drie keer in het openbaar getoond, n.l. in de jaren 1810, 1844 en 1891; in deze eeuw slechts dón keer tevoren, n.l. in het jaar 1933, toen 2,2 miljoen pelgrims een bezoek aan Trier brachten. Dit jaar worden er drie miljoen verwacht. Aan de onthulling van de Heilige Rok, die tussen twee glasplaten is ge klemd, ging gisteren een pontificale H. Mis vooraf, opgedragen door kardinaal Frings. Duizenden pelgrims, waren in 32 extra-treinen naar Trier gekomen. Velen hunner konden in de Domkerk geen plaats vinden en zij woonden daarom op het plein een H. Mis bij, die werd opgedragen door de wijbis schop van Trier, mgr. Stein. In de Domkerk hadden o.m. de Fran se oud-premier Robert Schuman en de Westduitse minister voor familiezaken Würmeling plaats genomen. In de stad Trier, die 90.000 Inwoners telt, zijn uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om de duizenden pel grims op te vangen. Genietroepen van het Amerikaanse leger hebben over enkele hoofdstraten voetgangersbrug gen geslagen. Voorts is er een stadion met 13.000 zitplaatsen gebouwd, waar iedere dag een pontificale H. Mis wordt opgedragen. In de basiliek van Prüm, 65 kilome ter ten noorden van Trier, is gisteren een paar sandalen onthuld, dat door Christus zou zijn gedragen. Ook deze relikwie blijft 64 dagen tentoongesteld. Paus Zacharias zou de sandalen in 752 aan de Frankische koning Pepun de Korte hebben geschonken, aldus meldt Reuter. Het ziet er naar uit, dat het stedelijk museum van Zutphen tegen het einde van het laar weer onder dak zal zijn. De binnenrestauratie van de refter aan de Rozengracht zal dan gereed zijn De voltooiing van de restauratie betekent, dat het museum van Zutphen sinds 1945 weer een eigen gebouw zal hebben. De leider van de Cubaanse revolutie, Fidel Castro, heeft nog niet gereageerd op de verwerping van zijn ontslagaan vrage als minister-president door de nieuwe president, Oswaldo Dorticos. In tussen stromen duizenden van zijn aan hangers de hoofdstad Havanna binnen. Ministers en ambtenaren stellen alles in het werk om Castro t bewegen mi nister-president te blijven, aldus meldt Reuter uit Havanna. Maar gistermiddag omstreeks twaalf uur had hij nog niets van zich laten ho ren. Hij zal misschien wachten met het afleggen van een verklaring tot van daag het kabinet bijeenkomt. De minister van onderwijs, Amando Hart. heeft gisteren als zijn mening ge geven, dat Castro zijn ontslagaanvrage intrekt. De eerste Afrikaanse minister van de Rhodesische federatie, Savanhoe, heeft zich volgens een Reuter-bericht in een Afrikanenwtjk nabij Salisbury moeten vestigen omdat de wet niet toelaat dat zijn vrouw en kinderen met hem wonen in een door blanken bewoonde voorstad van Salisbury. De regering had Savanhoe toestem ming gegeven in de voorstad te wonen maar voor zijn vrouw en kinderen kreeg hij die toestemming niet. Minister Savanhoe, die de portefeuille voor rassenzaken beheert, heeft een bungalow geaccepteerd in een gedeelte van de wijk dat speciaal is gebouwd voor Afrikaanse parlementsleden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimimiiiiiiiii! Communisten hebben gisteren in Tri- vandrum, de hoofdstad van de Indische staat Kerala, de auto van de aartsbis schop, mgr. Gregorios Varghese, aan gevallen en godsdienstoefeningen ver stoord. De bisschop zat tijdens de aan val niet zelf in de wagen. De chaffeur die net een geestelijke naar een kerk had gebracht, werd gemolesteerd, zo heeft de secretaris van de aartsbis schop volgens Reuter bekendgemaakt. De aartsbisschop heeft onmiddellijk te legrammen gezonden aan de president van Indië en premier Nehroe, waarin hij om „gepast optreden" tegen de or deverstoorders vraagt. Kerala is de enige Indische staat waar de communisten aan het bewind zijn. De niet-communistische oppositie voert reeds enige weken een campagne om de regering ten val te brengen. De ster ke christelijke minderheid in de staat speelt in die campagne een voorname rol. Zaterdagavond is in het bos van Zon- neberg op de St. Pietersberg bij Maas tricht het stoffelijk overschot aangetrof fen van de 65-jarige ongehuwde L. van C. uit St. Pieter. Kort tevoren had de man, die ziekengeld trok, een woorden wisseling gehad met een ziekencontro- leur. Daarna was hij het bos ingelo pen. De politie stelt een onderzoek in. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis in Maastricht overge bracht. Sprint Breda heeft zondag in België een dualmeet tegen Racing Club Mechelen ver loren met 61 tegen 76 punten. Gemeentefunetionarissen van Moskou zijn voornemens hel Dynamo-stadion, dat plaats biedt aan meer dan 80.000 personen, van een glazen dak te voorzien. De Nederlander De Leau is tijdens de jaarlijkse internationale schermwedstrijden te Brussel om de Challenge Chevalier Feyerick (degen) vijfde geworden achter de Fransman Dreyfus (winnaar), de Duit ser Anschutz, de Belg Philippe en Klein (Belg). De Amerikaan Fred Baldasare, een bur geremployé van het Amerikaanse leger, heeft een nieuw wereldrecord afstandzwem- men onder water gevestigd. Hij zwom 13.2 mijl ln 13 uur en 15 minuten. Dt tweedaagse a tlctiekinterl and wed strijd tussen Polen en Joegoslavië is door Polen gewonnen met 12488 punten. De tweedaagse zwemwedstrijd Oost- DuitslandFrankrijk, die zaterdag en zon dag in het Oost-Berlijnse Friesenbad werd gehouden, is gewonnen door Oost-Duits- iand met 11883 punten. Voor de waterpolocompetitie van de K.N.Z.B. is gespeeld de wedstrijd voor de eerste klasse A (heren) tussen Rotterdam en Nereus. Rotterdam won met 52. Door dit resultaat is het Haagse team Zian kam pioen geworden. De trial tussen de Koninklijke Land macht, de Koninklijke Marine en de Ko ninklijke Luchtmacht, gehouden in het ka der van de militaire sportweek in Den Helder, ls gewonnen door de Koninklijke Landmacht. Zaterdag is ln Hengelo de 60.000-ste inwoner bij de burgerlijke stand inge schreven. Het is de ruim drieënhalf pond wegènde Sylvia, het vijfde kind van de heer en mevrouw J. Stoffers e* G. J. Stoffers-Kreijkes, die in de Zon straat wonen. Het kind is in een cou veuse in het Koningin Julianazieken- huis opgenomen. De vader is machi nist bij de Koninklijke Zoutindustrie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9