Khroesjtsjev niet naar Scandinavië Westen gist naar werkelijke plannen van Sov ietleider Gromyko verwerpt nieuw westelijk voorstel Dader van mysterieuze overval gearresteerd Rotterdammer zwaar gewond door messteken in de borst Weer vuurwerkexplosie in duinen bij IJmuiden Zoon van fabriekseigenaar aan verwondingen bezweken Commercieel adviseur aangesteld IN NIEUWE TREINEN N.S.-experiment met beter ventilatiesysteem dijk PODOLA is niet mishandeld Legertruck van gestort Twee goederen treinen op elkaar Wil Russische minister deur voor verder overleg open laten? Bij Maarheeze Over eten gesproken Het weer. Ernstige auto botsing in Santpoort Tantaluskwelling voor schildwacht WEGENS „OiNGUINSTlGE REACTIES" Een soldaat gedood, zeven gewond Tussen Den Bosch en Zaltbommel Grote materiële schade DE GENEEFSE CONFERENTIE OP DEFENSIE Drie zwaar gewonden ejoreijoa Minister Butler: Weinig verandering TOTALE OPRUIMING Aan zee Het weer in Europa - DINSDAG 21 JULI 1959 83sfe JAARGANG No. 30269 De premier van de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, bij een bezoek aan een Poolse mijn. Geheel rechts de leider van de communistische partij, Gomulka. Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev heeft de hele vrije wereld in onzekerheid ge stort door zjjn onverwachte besluit af te zien van een voorgenomen tournee door Scandinavië. De voorbereidingen voor zijn reis door Zweden, Denemar ken, Noorwegen en Finland, die op 9 augustus zou beginnen en waarbij de Russische premier en partijleider ver gezeld zou worden door zijn vrouw en twee dochters, waren al ver gevorderd, toen de regeringen te Stockholm, Ko penhagen, Oslo en Helsinki zondag op eens geconfronteerd werden met een Russische nota. waarin stond dat net bezoek niet kon doorgaan. In de nota s aan Zweden. Denemarken en Noorwe gen werd gezegd, dat de reacties op de komst van Khroesjtsjev in de be trokken landen zo ongunstig en zo nega tief waren, dat de Soviet-premier ziin reis .voorlopig" heeft uitgesteld. In de nota aan Finland wordt alleen gezegd, dat Khroesitsjev de uitnodiging om naar Helsinki te komen niet kan aan vaarden. omdat ziin bezoek aan de an- r.?.,f'i:,nKche landen door om standigheden moet worden uitgesteld. Niemand gelooft intussen, dat Khroesj- tsiev zich louter door enkele onvriende lijke commentaren van politici en jour nalisten zou laten weerhouden van een reis, waarmee hij eerst heeft inge stemd De vraag is nu alleen: wat is dan dé werkelijke reden van zpn be sluit. Er zijn in hoofdzaak dr e inoge- lijkheden: Khroesitsiev bereidt zich voor op een belangrijk initiatief in de buitenlandse politiek: hij voorziet op zienbarende ontwikkelingen zijn eigen imperium, of zijn gezondheid laat niet toe, dat hij gaat. In Bonn gelooft men het eerste; som mige communistische zegslieden in West-Europa en ook de Deense rege ring zouden het op de derde mogelijk heid houden. In de berichten uit Polen, waar Khroesjtsjev op het ogenblik een rondreis maakt, wordt echter met geen woord gerept over tekenen van ver moeidheid of ziekte, die de Russische leider zou vertonen. Een woordvoerder van de Russische delegatie in Genève tenslotte heeft ver klaard, dat Khroesjtsjevs besluit geen verband houdt met de Geneefse confe rentie. Op de vraag, waar het dan wèl verband mee houdt, zei de woordvoer der: „Ik geloof niet, dat ik deze vraag wil beantwoorden". Khroesjtsjev zelf heeft te Rzeszow, waar hjj gisteren samen met de Pool se partijleider Gomulka verbleef, met geen woord gerept over het afzeggen (Van onze correspondent) Een legertruck met negen militairen ls vanmorgen van de dijk bij Welsum, gemeente Olst, gereden en tweemaal over de kop geslagen. Een soldaat werd gedood, een werd zwaar en zes werden licht gewond. De auto, die met een matige snelheid reed, slipte in een bocht. De chauffeur die er zonder letsel afkwam, werd bij het rijden op de bochtige dijk vermoede lijk door zijn bepakking gehinderd. De soldaten behoren tot het 71ste geniebatal jon, dat in Wezep is gelegerd en dat op oefening is. De ernstige gevolgen zijn mede veroorzaakt door schuivende kis ten met munitie, die in de aanhangwa gen waren geborgen en waaronder de soldaten werden bedolven. Vier ambu lances uit Deventer brachten de gewon den naar het Sint Geertruidenzieken- huis te Deventer. Pe Britse minister van binnenlandse h, n> R. A. Butler, heeft in het Lager- dniS verklaard ervan overtuigd te zijn, de 30-jarige Duitser Günther Fritz teek a' w*e bet doodschieten van een Zijn beur ten laste wordt gelegd, na h;i'arrestatie niet door de politie mis- ze, jjeld is. Nu de zaak sub judice is, ga„ kan ik hier niet verder op in- Dit meldt Reuter. t,eok*L0la is gisteren voor een Londense bla, ank verschenen. Hij had een auw oog en blauwe plekken op zjjn 2iin 28 ïuli zal hÜ opnieuw voor kp" rechters komen. Hij is nu formeel j. schuidigd van moord op rechercheur Raymond Purdy. van zfln reis. In een korte rede roerde hij slechts enkele bekende stellingen van hem aan: „Wij wensen geen oor log te voeren, want de werkende klas se wordt van oorlog nooit beter. Wij zullen echter ook zonder oorlog winnen. In de Bourgeois-landen verlangt men naar vrede, maar niet iedereen daar wenst socialisme. Maar dat geeft niet, de meerderheid zal uiteindelijk de ves tiging van het socialisme verlangen. Men moet slechts geduld oefenen". De premiers van de Scandinavische landen, die het nu in augustus zonder hun Russische gast moeten stellen, heb ben gisteren hun spijt over het besluit van Khroesjtsjev uitgesproken. (Van onze Utrechtse redacteur) Vanmorgen omstreeks kwart voor vijf zijn nabij de brug in Hedel twee goe derentreinen met elkaar in botsing ge komen, waardoor grote materiële scha de is aangericht. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Talrijke wa gens zijn ontspoord en van de trein, die uit de richting Utrecht kwam en door de andere in tegenovergestelde rich ting rijdende trein in de flank gegre pen werd, kwamen niet minder dan veertien wagens met de locomotief langs de dijk te liggen. Het ongeval gebeurde juist op het punt, waar een enkel spoor op het dubbel spoor van het geëlektri ficeerde net inhaakt. Van de aanrijdende trein ontspoorde locomotief en acht wagens, die evenwel overeind bleven staan. Bovendien zijn de elektrische bovenleidingen vernield, zodat het treinverkeer voor grote moei lijkheden kwam te staan en zich vandaag ernstige stagnaties voordeden. Reizigers uit beide richtingen werd daarom aan geraden langs een omweg naar de plaats van hun bestemming te gaan, uit en naar het oosten via Nijmegen en voor het westen over Lage-Zwaluwe en Rotter dam. Voor de verbinding tussen Zalt bommel en 's-Hertogenenbosch werden bussen ingelegd. Uit Eindhoven werd onmiddellijk een kraan met montagewa gen gedirigeerd om de bovenleiding te herstellen, terwijl van Utrecht een werktrein met personeel kwam cni de omvangrijke ravage op te ruimen. Om trent de oorzaak van de botsing, waar naar een onderzoek gaande is, kon men ons van de zijde der spoorwegen van morgen nog niets meedelen. DJAKARTA West-Duitsland zal de Republiek Indonesië een lening verschaf fen van 1.5 miljoen mark. Dit heeft het hoofd van de afdeling internationale eco nomie van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta meegedeeld. Hij zei dat de overeenkomst reeds is ge tekend. De lening is bestemd voor het financieren van bosonderzoek in Indone sië. De Russische minister van buiten landse zaken Gromyko, heeft gisteren op een voltallige vergadering van de Geneefse conferentie een nieuv weste- liik voorstel, dat ten doal heeft van de huidige conferentie een semiperma nent orgaan te maken, van de hand gewezen. In westelijke kringen ver neemt Reuter, dat Gromyko zich het récht heeft voorbehouden later meer te zeggen over het westelijke voorstel. Volgens het nieuwe westelijke plan, da door de Amerikaanse min,^rinva°die"j tenlandse zaken, Herter, werd I g spmj_ en toegelicht, dient een dergelflk semi permanent orgaan het Duitse vr g als geheel te behandelen. Herter, gesteund door zijn Britse en zjjn Franse ambtgenoot, Lloyd en moti ve de Murville, noemde Gromyko s voorstel voor een louter Duitse commis sie met evenveel West. als Oostduitse leden onaanvaardbaar. Volgens Gro myko diende een dergelijke commissie binnen anderhalf jaar plannen voor Duitslands hereniging op te stellen. Vol. gens Herter zou een dergelijke commis sie in een impasse geraken. De Ameri kaanse minister zei verder over het nieuwe westelijke plan, dat de conferen tie ook aandacht dient te besteden aan uitbreiding van de contacten tussen de twee Duitslanden. Gromyko schijnt, al bestreed hij het nieuwe westelijke voorstel, de deur te hebben willen openlaten voor verdere besprekingen. Tegen het einde van de vergadering, die drie uur heeft ge duurd, verzocht hij de conferentie een vorm van onderhandelingen te zoe ken, die voor allen aanvaardbaar is en die niet gebaseerd is op de poli tiek van een van de partijen. De Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, verwierp de plan nen van de westelijken eveneens. De ministers van de Grote Vier komen morgenmiddag om vier uur weer in voltallige vergadering bijeen. Vandaag lunchen zij ten huize van Gromyko. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft op een persconferen tie in West-Berlijn verklaard, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. tijdens een eventueel re ces van de Geneefse ministerconferen tie of na de conferentie een bezoek aan West-Berlijn zal brengen. Hij heeft de ze afspraak schriftelijk met Brandt ge maakt. Voorts deelde de burgemeester mede, dat Westberlijnse functionaris sen werken aan een derde memoran dum ten behoeve van de Geneefse con ferentie, ditmaal over verkeerskwesties. De eerste twee memorandums, die aan de westelijke delegaties op de minister conferentie zijn overhandigd, gingen over ondermijnende activiteit vanuit Oost- Berlijn en de juridische status van het westelijke stadsdeel. Tenslotte verklaar de Brandt, dat het Westberlijnse stads bestuur zaterdag op een besloten ver gadering een voorstel heeft geformu leerd voor oprichting van een gemengde Oost-Westberlijnse commissie die zich met kwesties van het verkeer, betalin gen en culturele uitwisseling zou moeten bezig houden. Toen Sir Winston Churchill maandag arriveerde bij de ingang van de kapel van het Royal Hospital in de Londense stadswijk Chelsea, werd hij hartelijk omhelsd door zijn 16-jarige kleinzoon Nicholas Soames. Nicholas, een zoon van de jongste dochter van Sir Winston, heeft op 18 mei een broertje gekregen. Sir Winston en diens echtgenote kwamen maandag naar de doop kijken van Rupert Christopher, zoals het kind genoemd werd. Maandagavond laat heeft de rijksre cherche te Wateringen een 35-jarige in woner van Wateringen gearresteerd. De man heeft bekend de 21-jarige monteur H. van den B. te Maarheeze te hebben neergestoken. Hij kwam bij de rijkspo litie eerst met een verhaal aan, dat hij de steekpartij had meegemaakt, maar al spoedig viel hij door de mand en be kende Van den B. te hebben gestoken, toen deze in het bos buiten Maarheeze wilde rusten van zijn fietstocht, die hy zondagavond van Rotterdam uit begon nen was. Volgens de eerste gegevens zou het slachtoffer de dader onderweg hebben ontmoet. De oudere man reed op een bromfiets en was Van den B. onderweg behulpzaam. Toen Van den B. in het bos wilde gaan slapen, trok zyn partner plotseling een mes en takelde de jonge man deeriyk toe. Het is nog, niet bekend of de gearres teerde ook de dader is van een dergeiy. ke aanslag in Wassenaar. Ook wordt nog uitgezocht of hU mogeiykerwys betrok ken kan yi geweest bij een poging tot een steekparty in het Westland, waarby een marinier ternauwernood aan het dreigende mes kon ontkomen door in het water te springen. De Rotterdamse plan geweest zich Weert te voegen. monteur was van by zpn ouders in Omstreeks midder- De vier ministers van buitenlandse zaken zijn gistermiddag, vóór de ple naire vergadering, twee-en-een-half uur bijeen geweest aan een werk- lunch, die de Britse minister, Selwyn Lloyd, zijn collega's aanbood. Gromyko verliet als eerste de lunch. Toen later Herter en Couve de Mur ville vertrokken, hoorden journalis ten dat Selwyn Lloyd tegen hen zei: „Ik hoop, dat het de volgende keer beter zal zijn." £>e Franse minister voorkwam misverstanden door tegen de journalisten te zeggen„Wij heb ben het over het eten Aldus melden Reuter en A.F.P. De minister van Defensie heeft met ingang van Augustus benoemd tot al gemeen commercieel adviseur van het departement van Defensie de heer J. Ph. van de Water, oud-lid van de direc tie Verre Oosten en laatsteiyk onder directeur Inkoop van de directie van de Borneo Sumatra Handelmaatschappy N.V. België Konmginmoeder Elisabeth brengt van 22 juli tot 1 augustus een bezoek aan Joegoslavië. (Van onze verslaggever) Weer is vuurwerk in IJmuiden geëx plodeerd. Het is de zesde keer in enke le jaren. Deze keer heeft de ontploffing ook een slachtoffer geëist. De achttienjarige P. Piersma, zoon van de eigenaar van een vuurwerkfabriekje, is by het exploderen van een doos met knalkurken zo ernstig gewond, dat hjj in de loop van de avond in het Anto- niusziekenhuis is overleden. De ontploffing gebeurde in de duinen by IJmuiden op enkele honderden me ters van het strand, waar de heer P. in eep bunker zijn werkplaats heeft. Volgens zpn Hinderwetvergunning mag hy daar zogenaamde wonderkaarsen maken. Omstreeks vijf uur in de mid dag schrok een hevige explosie in de bunker wandelaars in de duinen op. De brandende knalkurken deden overal rond het fabriekje de duinaanplant vlam vatten. De heer P. poogde de branden met schuimblussers de baas te worden en de wandelaars schoten hem daarby te hulp. Maar de heer P. vertelde hun niet dat zijn zoon bij de explosie gewond was geraakt. Pas later heeft hy de jongeman met zpn auto nog naar een dokter willen brengen, maar toen had de brandweer inmiddels al de ongevallendienst gealarmeerd, die het slachtoffer naar het ziekenhuis bracht. vyfduizend vierkante meter duinterrein gingen verloren. Volgens de verklaring van de eige- Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige noordeiyke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.45—20.46. Maan: 21.41—7.44 Advertentie naar had hy te midden van andere rommel de doos knalkurken toevallig gevonden en deze naar buiten ge bracht om niet volgens de Hinderwet in overtreding te zpn. In stryd met de ze verklaring trof de politie later bij een onderzoek in het fabriekje nog verscheidene dozen met knalkurken aan. In IJmuiden vraagt men zich met zorg af, hoelang deze gevaariyke situ atie nog zal voortduren. By de heer P. thuis is al eens een party wonderkaar sen geëxplodeerd. Zijn fabriekje, dat toen in een pand in het oude dorp Vel- sen stond, is op een zondagmiddag in de lucht gevlogen. In de duinen heeft zich ook al eens een explosie voorge daan en zeven weken geleden ging by een clandestiene thuiswerker een par ty vuurwerk de lucht in. nacht was hy op de fiets uit de Maas stad vertrokken. Hp moest 's nachts dus een afstand van 140 km afleggen. Na vijftig kilometer had hp volgens zpn verklaringen, omstreeks twee uur in Breda een bromfietser ontmoet, die hem vertelde dat hij naar Eindhoven moest. Aangezien de Rotterdammer dezelfde kant uit ging bood hp hem aan met zijn bromfiets voort te trekken, hetgeen geschiedde. In Eindhoven aan gekomen besloot deze onbekende zelfs de Rotterdamse monteur nog verder weg te brengen. Op nog slechts tien km afstand van Weert besloot het tweetal in het bos langs de weg wat te gaan uitrus ten, omdat het van de lange tocht vermoeid was. Hier bracht de brom fietser de jonge monteur de messte ken toe. Zwaar gewond strompelde de Rotterdammer, wiens fiets iets verderop in het bos is teruggevonden naar de weg doch zeeg bewusteloos ineen nog voor hp deze bereikt had. Hoogstwaarschyniyk zou de jonge man daar aan zijn verwondingen zijn bezweken wanneer twee motorrijders hem niet kort daarop (om half tien des ochtends) toevallig hadden zien lig gen. Bijna gelijktijdig kwamen enkele kommiezen van de douane-recherche langs rpden. Dank zp hun optreden werd de gewonde zeer snel naar Eind hoven gebracht, waar men hem in het St. .Jozefziekenhuis met een bloedtrans fusie in leven wist te houden. Alleen zpn moeder is tot nu toe bp hem toe gelaten. Op het kruispunt Harddraverslaan- Clarionlaan te Santpoort zpn gister avond om half acht met een hevige slag twee personenauto's tegen elkaar gereden. De 54-jarige M. J. E. B. van L. uit Vinkeveen kreeg geen voorrang van de andere auto, waarin een Sant- poortse dame en haar moeder zaten, de 38-jarige mevrouw P. van der W.-F. uit Santpoort en de 70-jarige mevrouw F. R. F. uit Voorburg. De beide dames werden uit de auto geslingerd, die daarna nog honderd meter doorreed en toen tegen een muur tot stilstand kwam. De andere auto draaide een slag om en had eveneens een tuinmuur nodig om te stoppen. De gewonden werden allen naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost overgebracht. De heer Van L. werd opgenomen met een her senschudding en een shock, mevrouw Van der W.-F. had een zware hersen schudding, een hoofdwonde en kneuzin gen aan haar rechterarm, terwijl haar moeder een zware schedelbasisfractuur en een hoofdwonde had. De zwaar be schadigde auto's moesten weggesleept worden. (Van onze correspondent) In een aantal elektrische treinwagenstellen, die dit jaar nog worden afgeleverd, zullen de Nederlandsche Spoorwegenbij wijze van proef een nieuw ventilatiesysteem installeren. M ensen die de raampjes wel en niet open willen neooen nog al eens reden tot ongenoegen en om aan deze klachten een einde te maken, heeft men nu het andere systeem ont wikkeld. Daartoe zal men aan het bovenraam een nieuwe constructie geven, welke de eigenschap heeft dat by 9eaeel~ telijk openen de lucht uit het compartiment naar buiten w ordt gezogen. Daardoor vindt dan ventilatie plaats zonaer dat er een tochtstroom optreedt. Eerst als men de ruit verder opent blaast de lucht naar binnen. Het openen van het raam dient dus met enig overleg te gebeuren. BARTELiOR'SSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEÏDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 In het algemene weerbeeld is sinds gisteren niets veranderd. Het belang rijkste systeem voor het weer van ons land blijft het gebied van hogedruk bo ven de Britse eilanden de Noordzee, dat iets in betekenis is toegenomen en dat de Atlantische circulatie op grote afstand van West-Europa houdt. Het blijft aan het strand zonnig en zomers. Zwakke tot matige wind van zee Temperatuur 22 a 23 graden C., zee water 18 graden. Vooruitzichten: nog weinig verandering en overwegend zon nig strandweer. Den Heidei Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limb'. Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zilrich Genève Wenen Innsbrück Athene Rome Madrid Mallorca max min. neersl Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur onbewolkt 22 16 0 onbewolkt 22 13 0 onbewolkt 22 14 0 nalf bew. 19 12 0 licht bew. 23 9 0 zwaar bew 24 15 0 mist 26 8 0 geheel bew. 27 13 0 geheel bew. 26 15 0 geheel bew. 29 18 0 geheel bew. 21 15 0.4 onbewolkt 26 13 0 onbewolkt 23 9 0 onbewolkt 26 11 0 onbewolkt 28 15 0 mist 29 13 0 onbewolkt 28 22 0 regen 22 17 0.2 onbewolkt 31 18 0 licht bew. 26 15 0 geheel bew. 27 13 0 onbewolkt 28 14 0 geheel bew 21 17 21 licht bew. 24 11 0 onbewolkt 25 0 onbewolkt 34 20 0 zwaar bew 35 22 0 onbewolkt 29 27 0 Niet alleen voor het Buckingham Paleis in Londen staan stramme, onverstoor bare schildwachten, ook voor het kas teel van de Zweedse koning in Stock holm vindt men die. Ze zijn zo hard, dat zij zelfs bij deze ongewone hitte een likje ijs weigeren, dat een lieve Zweedse charmant aanbiedt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon- Redactie 71544 Advertenties 71543 Abonnementen 2080C Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk 7eestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1