Gromy ko komt niet over de brug Belangrijkeverklaring bevat weinig nieuws I Proefproces te Moskou Khroesjtsjev wenst geen oorlog om Berlijn mi Weer veel branden in duin, bos en hei Manége bij Zandvoort verwoest Toenemende misdadigheid wordt Londense politie te machtig PHMP Vliegtuig helpt emigranten Kind met deken doodgedrukt Ezeltje voor Prinses Irene m Conan Doyle jr. eist vijfhonderd duizend dollar voor vertalingen Maar toch ook niet de minste vermindering van de spanning Jumbo was vermoeid Vader redt kind en verdrinkt Brand op West- duitse tanker Stortingsplicht van geblokkeerde huur blijft Overstromingen in Oostenrijk Het weer EISENHOWER SOMBER GESTEMD Driftige vader meldt zich bij Keulse politie Rusland binnen zon der paspoort Aanval op Russische royalties Harriman, na reis naar Moskou W «Wh r- 'W Nabij Japan Geen verandering DONDERDAG 23 JULI 1959 83ste JAARGANG No. 30271 In natuurbad te Doorwerth Ministerieel rondschrijven TOTALE OPRUIMING Jong paar gaat nerzen fokken in Canada Aanhoudend droog Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-roogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544 De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, is de enige van de westelijke onderhandelaars in Genè- ve, die een nadere studie wil maken van een verklaring, die minister Gro- myko gistermiddag tijdens een voltal lige vergadering van de ministerscon ferentie heeft afgelegd. ,,Ik acht het noodzakelijk", aldus de Russische mi nister, „het volgende te verklaren: Ge durende de periode, waarin een over eenkomst met beperkte looptijd inzake West-Berljjn van kracht is, en ook ge durende onderhandelingen, die daarna nog zouden worden gevoerd, zal de Sovjet-Unie niet overgaan tot eenzijdig optreden. Wij nemen aan, dat het dui delijk is, dat ook de andere partij geen schending van de overeenkomst zal toestaan". De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie maakte tevens duidelijk, dat hij blijft staan op de vorming van een gemengde Duitse commissie, even tueel naast een commissie van de Gro te Vier, zoals de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Uothar Bolz, al eerder heeft voorgesteld. De verkla ring van Gromyko was tevoren door de Russische delegatie aangekondigd als „belangrijk". Twee westelijke mi nisters, nl. de Amerikaan Herter en de Fransman Couve de Murville, wezen het nieuwe Russische voorstel echter onmiddellijk van de hand. De Franse minister zei, dat hij er al lang van overtuigd is, dat de Sovjet- Unie niet eenzijdig zal optreden tijdens de duur van een interim-akkoord voor Berlijn of wanneer er daarna nog onder handelingen aan de gang zullen z\jn. Waar het werkelijk om gaat, is, of de Advertentie De 39-jarige los-arbeider Van V. uit Gendringen, die verdwenen was nadat men zijn vijftien maanden oude doch tertje levenloos in de woning had aan getroffen, heeft zich woensdag bij de po litie in Keulen gemeld. Hij is in arrest gesteld in afwachting van een eventu eel verzoek om uitlevering van de Ne derlandse justitie. De man verklaarde tegenover de po litie, dat hij zondagavond, toen hij al leen met het meisje thuis was, driftig was geworden doordat het kind alsmaar bleef huilen. In zijn drift had hij een deken genomen en die het kind op het gezicht gedrukt. Vervolgens was hij op de fiets naar Bocholtz gevlucht, vanwaar hjj per trein naar Keulen was gegaan. Tegenover de politie zei de man, pas uit de kranten te hebben vernomen dat zijn dochtertje dood was. Toen hij vluchtte was hij er naar zijn zeggen van overtuigd, dat zij slechts bewuste loos was. De Amerikaanse dichter Carl Sand burg is zonder paspoort toegelaten in Rusland. Glimlachend wuifden de Rus sen de uitleg van de dichter, dat hij de pas misschien ergens had laten liggen, weg en beduidden hem, dat hij ook zon der papieren welkom was. Sandburg is naar Rusland gekomen op uitnodiging van de unie van vereni gingen voor de vriendschap, voor het nouden van lezingen over Amerikaanse literatuur en voor het opstellen van de foto-tentoonstelling „Het leven van de mens" op de Amerikaanse tentoonstel ling in Moskou. westelijke rechten in West-Berlijn zul len worden gehandhaafd en of de sta tus van dit stadsdeel ongewijzigd blijft, zolang er geen nieuwe regeling is ge troffen. „En hierop heeft de heer Gro myko niet geantwoord", aldus Couve de Murville. Minister Herter deed een felle aan val op de Russische tactiek om de inwilliging van diplomatieke eisen af te dwingen door chantage te plegen op een hele stad. Hij keerde zich tegen de vorming van een gemengde Duitse commissie, om dat het westen van oordeel is, dat een marionetten-regime zoals het Oostduit se niet over één kam geschoren kan worden met de Bondsrepubliek en dat de vorming van een dergelijke com missie de verdeeldheid van Duitsland eerder zal bestendigen dan opheffen. Herter veroordeelde het Russische ver langen om een tijdslimiet te verbinden aan een tussentijdse regeling voor Ber lijn. Verder stelde hij uitdrukkelijk vast, dat Gromyko geen enkele verzekering heeft gegeven voor de eventualiteit, dat de besprekingen over Duitsland zullen mislukken. Wie zal zeggen, of de Sovjet-Unie dan niet eenzijdig een vre desverdrag met Oost-Duitsland zal slui ten en daarop de bewering baseren, dat de westelijke rechten in Berlijn ver vallen zijn?, zo vroeg hij zich af. In westelijke delegatie-kringen is men van oordeel, dat de verklaring van Gromyko de conferentie geen stap ver der heeft gebracht. In Washington heerste gistermiddag een sombere stemming, mede onder invloed van het feit, dat president Eisen hower op zijn wekelijkse persconferen tie nog eens heeft gezegd, dat zijn aan vankelijke optimisme over het welsla gen van de Geneefse besprekingen gro tendeels is verdwenen. De president bevestigde, dat hij de bron is van de pessimistische analyse van de toestand, die eergisteren door een aantal persbureaus is verspreid. H\j had zijn denkbeelden ontvouwd tij dens een maaltijd met de vaste cor respondenten van het Witte Huis. Eisenhower gaf opnieuw uiting aan zijn beduchtheid voor een crisis om Berlijn. Toen men hem vroeg, of het westen in het geval van een nieuwe blokkade van Berlijn zal volstaan met het instellen van een luchtbrug, ant woordde de president „Neen". De correspondent van Reuter in Washington, Ralph Harris, leidt hier uit af, dat de westelijke geallieerden zo nodig met geweld de weg- en spoor wegversperringen zullen verwijderen, die de communisten aan de grens van West-Berlijn of West-Duitsland mochten aanbrengen. Ook herinnert hij aan plannen om een colonne tanks te zen den naar die punten, waar de commu nisten de toegangswegen naar West- Berlijn zouden afsluiten. V U1 WTSHUU s» De vijf studenten van de universiteit van Madrid, die met drie ezeltjes, „Platero", „Reverte" en „Perez" op weg zijn naar Nederland om de witte „Platero" aan te bieden aan prinses Irene, trekken op het ogenblik door Frankrijk op ons land aan. Deze foto werd gemaakt te Iroen, waar de studenten met hun ezels de Spaans- Franse grens overstaken. Adrian Conan Doyle, zoon van de be kende auteur van de Sherlock Holmes- verhalen, zal de volgende maand bij het Russisch hooggerechtshof een po ging doen de royalties te krijgen voor de Russische vertalingen van de wer ken van zijn vader. Het gaat om een bedrag van 500.000 dollar (ongeveer 1,9 miljoen gulden). Het stedelijk gerechtshof van Moskou heeft het verzoek van Conan Doyle jr. vorig jaar november afgewezen, maar de president van dit hof heeft toege zegd, dat men niet voorshands behoeft aan te nemen, dat een beroep tegen dit vonnis bjj het hooggerechtshof zou wor den afgewezen. Professor Harold Berman, een ex pert in Russisch recht van de universi teit van Harvard, gaat 14 augustus naar Moskou om de behandeling in beroep voor te bereiden. Hij hoopt op 17 augus tus de zaak van Conan Doyle jr. te kunnen bepleiten voor het hoge hof. Hij wil zich daarbij baseren op het artikel in het Russische wetboek, waarin on rechtmatige verrijking ten koste van het werk van iemand anders verboden wordt. Het wordt een proefproces, waarbij ook veel andere westelijke auteurs, die al jarenlang vergeefs getracht hebben hun Russische royalties uitbetaald te De Amerikaanse oud-ambassadeur en gouverneur Averell Harriman, heeft gisteren, verslag uitbrengende over zijn gesprek met de Sovjet-premier Nikita Khroesjtsjev, gezegd, dat Khroesjtsjev geen oorlog wenst om Berlijn noch om Formosa, aldus meldt UPI. De Demo cratische politicus en diplomaat sprak op de Nationale persclub. Harriman verklaarde onder meer in zijn rede: „Iedereen, die denkt, dat wü een ver mindering van de spanning tussen de Sovjet—Unie en de Verenigde Staten zullen krijgen, begrijpt niets van de communistische beweging. Zij is er nu eenmaal op uit, alles te vernietigen, wat ons dierbaar is." Niettemin wen- olifant Jumbo uit de dierentuin van Turijn trekt op het ogenblik met een Britse h^fnschappelijke expeditie over de Alpen, langs de route die Hannibal eens moet ®°oen gevolgd. Het ziet er echter niet naar uit, dat Jumbo de grote bergprijs gaat toverenwant op de route van Montmelian naar La Rochette werd hij al zo moe, dat hij een poosje in het gras ging liggen rusten. sen de Sovjet-leiders geen oorlog met het Westen. Khroesjtsjev weet, dat dit de vernietiging van de Sovjet-Unie zou betekenen en van de communistische beweging." Het dreigement van Khroesjtsjev, dat hij tegenover Harriman uitte tijdens hun besprekingen van 23 juni in Mos kou dat hy China zou steunen bij de verovering van het nationalistische For mosa „was mogelijk bluf." Rusland is de' bondgenoot van China, maar Khroesjtsjev wil volgens Harriman niets aanmoedigen, dat het uitbreken van een totale oorlog tot gevolg zou hebben over Formosa. Er is geen ruzie tussen Moskou en Peking. „Laten wy onze politiek niet baseren op de ver wachting, dat het eens zover zal ko men," aldus Harriman. Het voorstel van de vroegere Demo cratische minister van buitenlandse za ken, Dean Acheson, om Rusland te waarschuwen, dat de Verenigde Staten, zo nodig, zullen vechten om in West- Berlijn te blijven, klinkt als een ulti matum en is daarom geen goede di plomatie. Het dient nergens toe elkan der met bedreigingen te overladen," zei Harriman. „Khroesjtsjev weet, dat hij ons in een moeilijke tactische positie in Berlijn heeft „ekregen... Het grote gevaar is, dat hij te ver zal gaan zonder het eigen lijk te willen." Harriman heeft geen sporen van een mogelijke slechte gezondheidstoestand van Khroesjtsjev gezien. Khroesjtsjevs beweringen, dat Rusland de levens standaard van de Verenigde Staten zal gaan overtreffen, is zo ver van de ver werkelijking af, dat figuurlijk gespro ken, „zij het paard nog niet eens in de baan hebben gebracht." De democratieën kunnen door hun economieën uit te breiden, de commu nistische naties verre overtreffen in productie, levens-standaard en econo mische kracht, aldus Harriman. krijgen volgens de internationale over eenkomst over het copyright belang hebben. De Amerikaan Adlai Stevenson heeft deze aangelegenheid vorig jaar ook tijdens zijn bezoek aan Rusland, zonder succes, ter sprake gebracht. De Russen hebben in het verleden af en toe wel royalties betaald, maar dat geschiedde dan bij wijze van gunst aan een hun welgevallige auteur. Er hebben woensdag in duin, bos en hei weer verscheidene branden ge woed. De ergste was die in de duinen van de Amsterdamse waterleiding by Zandvoort. Behalve ruim vier ha. be planting ging ook de duinmanege in vlammen op. 25 paarden kon men op het laatste ogenblik een verschrik- keiyke vuurdood besparen. By Loenen en Laag-Soeren op de Veluwe ging het ter assistentie te roepen. Binnen re cord-tijd waren deze ter plaatse. Sa men met burgers wist men tenslotte het vuur te lokaliseren, maar vanwege het grote gevaar van uitbreiding riep de burgemeester van Zandvoort de hulp in van militairen van de Ripper- dakazerne te Haarlem. Rond vyf uur arriveerden ongeveer 100 met schop pen gewapende militairen, die onmid helse vuur te keer in een aanplant van j deliyk na aankomst aan weerszijden vliegdennen en een bos. De brandweer van de Zandvoortselaan de duinen in van Maastricht moest maar liefst acht i werden gedirigeerd. AI met al zyn on maal uitrukken voor het blussen van grasbranden op verschillende plaatsen in de gemeente. De branden ontstonden door onvoorzichtigheid of tydens hef spelen met lucifers door kinderen. De grote duinm-anège van de heer M. M. Koster aan de Zandvoortselaan in Zandvoort is gisteren tot de grond toe afgebrand. Alleen de muren en een schoorsteen staan nog overeind. De 25 paarden konden in veiligheid worden gebracht. Omstreeks kwart voor vier kreeg de Zandvoortse brandweer de melding, dat het duin in het gebied van de Amsterdamse waterleiding ten noorden van de Zandvoortselaan in brand stond. De brandweer kwam te genover een vuurzee te staan. Het vuur plantte zich door het kurkdroge helm snel voort, aangewakkerd door de vrij sterke westenwind. Op een gegeven moment moet brandend helm door de wind zyn opgenomen en terecht zijn gekomen op het rieten dak van de duinmanège. In een oogwenk brandde het gebouw als een fakkel. Onmiddeliyk dirigeerde de brandweer commandant het in reserve gehouden materieel naar de manége. Passerende automo bilisten waren inmiddels reeds begon nen de 25 paarden, die zich op dat mo ment in de manége bevonden, los te maken en naar buiten te brengen. De dieren reden in galop het duin in, waar zy later door ruiters van de rykspoli- tie werden opgevangen en onderge bracht in een andere stal. De duinbrand woedde intussen on verminderd voort en de brandende ma nége vormde een gevaar voor het duin gebied ten zuiden van de Zandvoort selaan. De Zandvoortse brandweercom mandant, de heer J. Zeepvat, achtte het op dat moment raadzaam de brand weren van Haarlem en Bloemendaal ék'jiM:' vs De duinbrand bij Zandvoort legde behalve veel aanplant ook een manege in de as. Honderd militairen uit Haarlem hielpen bij de blussingswerkzaamheden. Phüippynen De organisatoren van de Wereldjamboree op Luzon hebben de berichten tegengesproken, dat zich onder de 12.000 padvinders op grote schaal dysenterie zou voordoen. Er zijn veertig jongens opgenomen in het kamp ziekenhuis en daarvan lijden er slechts vier aan buikloop. (AFP) De criminaliteit in Londen heeft zulke grote afmetingen aangenomen, dat de Londense politie haar werk niet meer aan kan, aldus meldt volgens UPI de politie-commissaris van de Britse hoofd stad, Sir Joseph Simpson. De jeugdcri minaliteit en allerlei vormen van „boos aardige straatschender^" zyn aanzien lijk toegenomen. Volgens een rapP9rt van Sir Joseph over het afgelopen jaar zijn in Londen 30 moorden gepleegd. Het aantal wette- liik vervolgbare overtredingen bedroeg 151.000 maar in meer dan 100.000 ge vallen is de dader niet opgespoord. Er fc voor een bedrag van 7.900 000 pond gestolen Daarvan is bijna 2/3 met te- ruffPPvonden Londenaars van omstreeks 19 laar ziin' verantwoordeiyk voor de toeneming van de misdaad Voor het ze vende achtereenvolgende jaar is het aantal door 14-jarigen gepleegde mis daden gestegen. Het meest ontstellende Woensdag is in het natuurbad „de Branding" te Doorwerth de 37-jarige J. van der A. uit Emmen verdronken. Het slachtoffer was met zyn gezin in het natuurbad toen een van zyn kinde ren in het diepe bad viel. Hy sprong het kind na en bracht het aan de kant, waar omstanders het aanpakten. Door de drukte in het bad heeft men niet ge merkt, dat de vader naar beneden is gezakt en is verdronken. Een poosje la ter vonden andere zwemmers hem. aspect van deze toeneming acht Simp son het feit, dat noch „de afwezigheid van ware armoede, noch de meer pro gressieve methoden bij de vervolging van deliquenten de omvang van de mis daad schijnen te hebben verminderd". De Londense politie, zo zegt Simpson, komt 3000 man tekort. Zo moeten 790 Londense rechercheurs ieder gemiddeld 258 gevallen behandelen, d.w.z. 100 meer dan zü naar redeiykheid kunnen doen. Sovjet-Unie Volgens het persbureau Tass zijn in het gebied van Yakoetiya twee grote diamanten gevonden, een van 40.4 en een van 46.85 karaat. (UPI) geveer tien hectaren duinheplanting by Ie brand verloren gegaan. Deskundigen schatten de schade aan de manége op ongeveer 50.000 gulden. De eigenaar is echter tegen brandschade verzekerd. Tjjdens het blussingswerk heeft de politie het rijverkeer over de Zand voortselaan in beide richtingen stil ge legd. De busdiensten naar Haarlem en Amsterdam werden over de Bloemen- daalsezeeweg geleid. Voor de blus sing is een grote hoeveelheid water aan de Zandvoortse waterleiding onttrok ken. De Zandvoortse watertoren, die als gevolg van de warmte toch al aan een enorme vraag moest voldoen, raak te byna leeg. In verband hiermee riep de politie gisteravond per rijdende ge luidsversterker de bevolking op de tui nen niet te besproeien. Van Haarlem en Bloemendaal was reeds de toezeg ging gedaan, dat men in geval van nood water aan Zandvoort zou leveren. Met het oog op calamiteiten als deze zyn de buizennetten dezer gemeenten namelijk gekoppeld. De Apeldoornse brandweer heeft in samenwerking met de brandweerkorp sen en bosbrandweren van Loenen en Beekbergen uitbreiding van een ge- vaariyke brand in een aanplant van zes jarige vliegdennen by Loenen naar aangrenzende mooie bossen kunnen voorkomen. Een verkenningsvliegtuig van het vliegveld Deelen verleende aan de bestrijding medewerking. De drie vliegdennen die aan de vlammen ten of fer zijn gevallen behoorden tot het land goed „De reeënberg". Verder is brand ontdekt in een af- valstortgat van de papierfabriek „De Hoop" te Eerbeek. De weg waaraan de fabriek ligt leidt naar de prachtige bossen van Coldenhove en Imbosch, en omdat de Eerbeekse brandweer wegens de aanhoudende droogte be vreesd was voor uitbreiding van de brand naar deze bossen, werd assis tentie gevraagd aan de brandweer van Brummen. Na drie uur blussen was het gevaar geweken. De Brum- mense brandweer was gisteren al tweemaal eerder in touw geweest. De eerste keer, toen een vuilnisbelt bU het station had vlam gevat en de twee de keer in samenwerking met de Eer beekse brandweer ter bestryding van een bosbrand bij Laag-Soeren. Vuurzee in Belgisch Philipsmagazijn Gisteravond van omstreeks half acht tot kwart over elf heeft er brand ge woed in de nieuwe magazynen van de firma Philips te Evere, aan de weg van Eindhoven naar Brussel. Ongeveer een derde van de beschikbare opslagruimte, waarin zich voorraden verlichtingsar tikelen zoals lampen en TL-buizen be vonden, is verloren gegaan. De leiding van het Belgische Philipsbedryf raamt de schade voorlopig op anderhalf mil joen gulden. Onder de kust van het Japanse schiereiland Ise, dat tegen het hoofd eiland Honsjoe aanligt, is gistermiddag de 12.400 ton metende Duitse tanker „Helma Entz" in botsing gekomen met het 6890 ton metende Japanse vracht schip „Shofuku Maru". Aan boord van het tankschip ontstond een brand die vanochtend vroeg bedwongen maar niet geheel geblust was. Het Duitse schip, dat 17.800 ton ruwe olie vervoerde, had 51 opvarenden, van wie er 30 over boord sprongen na het uitbreken van de brand. Het Japanse vrachtschip, dat zich in de stuurboordszyde van het tankschip had geboord, redde dertien overboord gesprongen Duitsers en bracht ze later aan boord van de tan ker terug. Vr't' n andere schepelingen van de tanker zijn door het Noorse schip .Ventua" gered en worden naar een Japanse haven gebracht. Een Japanse visser nam twee Duit sers aan boord, en gaf ze over aan een ander Japans schip dat ze later over zette op de „Ventua". (Van onze Haagse redactie) Een woordvoerder van het ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid deelt ons mee, dat van het ge noemde ministerie een rondschryven zal uitgaan waarin wordt opgemerkt dat de plicht tot storting van te blokke ren huursommen nog steeds bestaat. De minister zal deze mededeling doen met de bedoeling om een einde te ma ken aan de onzekerheid welke over de wettelijke plicht tot aanmelding en storting op het Grootboek Woningver betering is ontstaa sinds het kabinet heeft aangekondigd te willen stoppen met de huurblokkering. Dat de regering nog vóór 1 augustus, dat is dus vóér de datum waarop de stortingen over 19581959 moeten zijn voldaan, de me dedeling zon doen. dat men van de stor. tingsplicht ia ontheven, noemde onze woordvoerder een ijdele verwachting. Het door hem aangekondigde schreven wees z.i. in een andere richting. Minstens vyf doden, honderden ver nielde huizen talrijke weggeslagen bruggen en grote landbouwschade, dat zyn de gevolgen van de tweede periode van ernstige overstromingen, die Oos- tenryk binnen een maand geteisterd heeft, aldus meldt UPI uit Wenen. L: de zuidoostelijke provinc.'e Stier marken, waar kleine bergbeken tenge volge van hevige regenval veranderen in woeste stromen, is de noodtoestand afgekondigd. Het toeristendorp Maria- zell is volkomen van de buitenwereld afgesloten. De bevolking is gewaar schuwd voorzichtig te zyn met het drinkwater, om epidemieën te vermij den. Verder zijn de provincies Opper- en Neder-Oostenrljk zwaar getroffen. Een heden van het Oostenrykse leger zyn daar bezig de bevolking uit de be dreigde gebieden te evacueren. Veront rustend is hier de stijging van het wa terpeil in de Donau. Men vreest, dat er nog nieuwe overstromingen zullen volgen. Een byzonder tragisch ongeluk gebeurde in het dorpje St.-Leonhard am Forst in Neder-Oostenryk, waar een bruidegom met zyn vader en een vriend verdronk op de dag van zyn huwelijk. Zy kwamen terecht in de ri vier de Mank, toen zij met hun drieën over een brug reden die juist op dat moment voor het water bezweek. De bruid was enkele minuten eerder de brug gepasseerd in een andere wagen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Hanny Krom-van Lot- ten (17) en Bob Krom (24) uit Rys- wijk (Z-H zijn woensdag avond als jong gehuwden met het KLM-vliegtuig van Schiphol naar Mont real vertrokken, van waar zy met de Canadian Paci fic Airlines onmiddellijk doorvliegen naar Toronto. De heer Krom, die in Utrecht de landbouw school .leeft gevolgd, is nerz-fokker en hoopt in Canada zich in dat vak een bestaan te verwerven. Hq en zyn uitverkoren jonge vrouw waren de eer ste kandidaten voor een nieuwe na-oorlogse vorm van emigratie, waarby de Canadese vliegtuigmaat- schappö grote steun biedt. De Canadian Pacific heeft altijd een leidende rol gespeeld by de ont wikkeling van de natuur lijke hulpbronnen van Ca nada. Heden ten dage heeft deze maatschappy nog steeds een speciale organisatie, de afdeling immigratie en agrarische ontwikkeling, teneinde alle onderdelen van de land bouw te bevorderen. De afdeling is gespecialiseerd in de problemen van de produktie, de afzet en het transport en het beheren van boerderyen. Byzonde- re afdelingen van dit bu reau staan hen, die een agrarische loopbaan in Canada zoeken, daar te lande met raad en daad ter zqde. Zy helpen land- bouwarbeiders aan werk en huisvesting. Uit verschillende ge gevens biykt dat op het ogenblik de vraag naar landbouwers het aanbod verre overtreft. Daarom werken alle Canadese in stanties en ook de Neder landse emigratiedienst te Den Haag zoveel mogeiyk mee om deze vorm van emigratie van Nederland se landbouwers naar Ca nada aan te moedigen. De heer Krom neeft on middeliyk bij aankomst te Toronto een onderhoud met de voorzitter van de Canadese vereniging van nerz-fokkers Russell Grif fith, die zich garant heeft gesteld om de jeugdige Nederlander voor ten min ste twaalf maanden op een fokkery in Ontario te plaatsen. Krom zelf hoopt na een jaar of drie zich zelfstandig te kunnen ves tigen en dan tevens ge legenheid te vinden om zich ook te wyden aan zyn speciale liefhebbery, het kweken van champig nons. Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig, maar in de noordelijke provincies tydeiyk veel bewolking. Meest matige wind tussen noord en oost. Weinig ver andering in tempera' ur. Zor.: 4.48-20.44. Maan: 22.32-10.05. Op ongeveer negenhonderd kilometer ten westzuidwesten van Ierland ontstond vanmorgen een storing, die met flinke regenval gepaard ging. Deze storing trekt waarschijniyk in de richting van de Golf van Biscaye en zal Nederland niet kunnen bereiken. Er komt daarom ook morgen nog weinig verandering in het weertype. Nu en dan wolkenvelden van cis Noordzee, afgewisseld door enkele zon nige perioden. Overigens nog rustig en goed strandweer. Temperatuur in de middag 20 tot 22 graden C. Vooruitzich ten: nog steeds rustig en droog strand weer met later iets meer opklaringen. Ook in onze badplaatsen zal het zijn opgevallen dat de zomer zich tot dusver byzonder gunstig houdt. Na 1947 hebben wy niet zo weinig regendagen en zoveel zon gehad aan ons strand. Van 1 juni al heeft de zon nu al ruim 525 uren geschenen tegen normaal aan het strand 420 uren. Ook hadden wy aan het strand al 16 zomerse dagen (warmer dan 23 C) tegen normaal 9. Waren de verwachtingen voor het weer aan zee de laatste drie zomers op de meeste dagen in mineur gesteld, tot op heden hebben wij nog geen enkele dag regen behoeven aan te kondigen. Wel eer. paar keer onweersbuien, maar deze hebben geen afbreuk kunnen doen aan het fraaie vakantieweer aan het strand. max min. neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Heldei licht bew. 21 15 0 Ypenburg onbewolkt 22 12 0 Vlissingen onbewolkt 22 14 0 Eelde zwaar bew. 23 12 0 De Bilt onbewolkt 22 11 0 Twente onbewolkt 25 9 0 Eindhoven onbewolkt 26 12 0 Zd.-Limbur& onbewolkt 27 13 0 Stockholm licht bew. 26 14 0 Oslo onbewolkt 27 15 0 Kopenhagei. licht bew. 23 15 0 Londen onbewolkt 26 13 0 Amsterdam zwaar bew. 23 12 0 Brussel onbewolkt 27 12 0 Luxemburg onbewolkt 29 16 0 Parijs licht bew. 30 16 0 Nice onbewolkt 27 20 0 Berlijn geheel bew. 17 16 38 Frankfort onbewolkt 30 17 0 MÜnchen licht bew. 25 12 0 Zlirich onbewolkt 27 10 0 -enéve onbewolkt 29 13 0 Wenen zwaar bew 22 13 0 tnnsbrück onbewolkt 27 9 0 Belgrado mist 23 19 0 Athene vrijw. onb. 33 24 0.3 Rome licht bew. 34 20 0 Madrid onbewolkt 32 17 0 Mallorca zwaar bew. 35 19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1