Produktschap voor vee en vlees bevreesd voor gevolgen van de „.kleine vrijhandelszone" Labour gispt politiek Centraal-Afrika Goe1 voorteken voor president Soekarno PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelo ve's obsessie Vught bliift zich tegen uitbreiding schietbanen Nederlandse afzet m gevaar UI MacmillanZodra mogelijk zelf bestuur voor Rhodesië en Njassaland Nixon op weg naar Moskou Grondwetgevende vergadering aanvaardt zijn voorstel Doden op de weg VIJFTIG JAAR K.A.B. Nobelprijs winnaar gerehabiliteerd Arabische top conferentie Vijf jaar voor Manolis Glezos verzetten KhroesjtsjeVs reislust "Sfc-V J DONDERDAG 23 JULI 1959 PAGINA 2 Westfriezendag Ben Essing ontvangt ere-diploma Voor bijzondere verdiensten voor het gewest Wijziging premies levensverzekeringen Per saldo een daling Verdere liberalisering in Frankrijk Bij IJmuidense vuurwerk maker Geheime bergplaats van knalkurken gevonden Bedrijf nu verzegeld "y '1? Bacon 3 cent per kg duurder Hoge Raad verwerpt beroep van Surinamer Eerste vlucht van nieuw Russisch passagiersvliegtuig Koopman beroofde dronken Duitser Bevestiging van vonnis geëist Britse vliegende schotelnaar Calais Grote vraag naar blikgroenten Viering in september ProfForssmanns aanklacht blijft 1 september Proces te Athene Oerbom99 in greppel Hearing99 op raadhuis „Men spot met onze belangen99 Hoofdakte-examens Rijks kweekschool Haarlem Botersmokkel-auto achterhaald BUITENLANDSE KRONIEK De mislukking van de onderhande lingen van vorig jaar en begin 1959 om door middel van een associatie van de overige O.E.E.S.-landen met de E.E.G. tot een zgn. vrijhandelszone binnen de O.E. E.S. te geraken, dreigt volgens de voor zitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer J, de Veer, thans ernstige consequenties voor ons land en dan spe- eiaal voor de vee, en vleessector te krq- gen, nu de vorming van een „kleine vrijhandelszone" voor de deur staat. De heer De Veer heeft de bestuursleden van het produktschap van deze situatie op de hoogte gesteld en by de bevoegde autoriteiten zijn grote bezorgdheid uit gesproken. De gevolgen van de Engelse tarief concessies aan Denemarken, inhoudende een afschaffing binnen twee jaar van het invoerrecht op bacon en pork lun cheon meat, zullen zich aldus de voorzitter vooral sterk doen gevoelen in de Nederlandse bacon- en vleeswa- renexport. Engeland is onze grootste afnemer van varkensvlees, met name van bacon en luncheon meat. In 1957 exporteerde Nederland naar Engeland 37.000 ton ba con ter waarde van f 91.3 min, terwijl in 1958 25.000 ton bacon ter waarde van f 63,5 min werd geëxporteerd. Aan luncheon meat voerde Nederland naar Engeland uit in 1957 16.000 ton (waar de f 35 min) en in 1958 17.000 ton (waar de f 37 min). Een Deense tariefpreferentie van niet minder dan 10 pet zou volgens de heer De Veer de Nederlandse concur rentiepositie sterk verzwakken. De Deense produktie van bacon en vleeswaren kan in de twee jaar, die nog tot 1961 resten, dusdanig worden uitgebreid, dat dit land in staat zal zijn een groot deel van de Nederland se afzet op de Engelse markt over te nemen. Hoewel het duidelijk is, dat de kleine vrijhandelszone van „de zeven" moet fungeren als tegenhanger van de ge meenschappelijke markt van „de zes", dienen volgens de heer De Veer het produktschap voor vee en vlees zowel als de Nederlandse regering zich ten spoedigste te beraden over wat er zal moeten gebeuren. De voorzitter van het produktschap vraagt zich af. of hetgeen Engeland thans aan Denemarken en de andere partners in dit nieuwe blok als tarief concessie heeft aangeboden, rech tens ook niet aan Nederland als lid van de G.A.T.T. toekomt. De G.A.T.T.-overeenkomst voorziet n.l. wel in de tariefpreferenties maar die mogen alleen worden toegekend als het gaat om een volledige douane-unie of een integrale vrijhandelszone. Met de kleine zeven" is dit naar de mening van de heer De Veer niet het geval, omdat de landbouwsector er buiten is gehouden. Nagegaan zal moeten worden, welke wegen er openstaan om van Engeland dezelfde faciliteiten te bedingen als de Denen hebben verkregen. Krijgt Neder land niet dezelfde tarief concessies, Onder voorzitterschap van de heer D. Breebaart, burgemeester van Hoog woud, is in kasteel Radboud te Medem- blik de 35ste Westfriezendag gehouden, waaraan ca. 300 van de bijna 1000 leden deelnamen. De commissie voor landelijk schoon, zo deelde de voorzitter mede, heeft van alle tegelschouwen in het gewest een in ventarisatie gemaakt, voorzien van foto materiaal. Vanwege het genootschap oud-Westfriesland zal een monografie worden geschreven van de stichter, dr. G. C. van Balen Blanken, destijds arts te Spanbroek-Opmeer, die van 1924 tot 1939 voorzitter van het genootschap is geweest. De uitgave van een historische atlas van Westfriesland, waarvoor de historicus P. Noordeloos te Grootebroek was aangezocht, zal worden aangehou den in afwachting van de wetenschap pelijke atlas van heel Nederland, die door het ministerie van O. K. en W. wordt uitgegeven. De vergadering ging akkoord met de opheffing van het, in 1930 voor culturele doeleinden gestich te, Claes Barentsfonds, dat genoemd was naar een gemeentesecretaris van die naam van Nibbixwoud uit de 17e eeuw. De Hoornse kunstschilder W. Ydo en Ben Essing uit Blokker ontvingen bei den het erediploma voor hun bijzondere verdiensten voor Westfriesland. Besloten werd de 36ste Westfriezendag ln 1960 in Purmerend te houden, in ver band met het 550-jarig bestaan van de ze stad. Naar aanleiding van berichten over een op handen zijnde verlaging van de premies voor nieuw af te sluiten levens verzekeringen, vernemen wij in kringen van het levensverzekeringswezen, dat er op het ogenblik gewerkt wordt aan een wijziging van de bestaande tarieven, Deze wijzigingen zouden hoofdzakelijk de opslagen en reducties o.m. af hankelijk van de grootte van de post betreffen, die toegepast worden op een basispremie. Tevens zouden de voorgenomen wij zigingen betrekking hebben op de toe slagpremie voor additionele verzeke ringen bijvoorbeeld bij ongeval, inva liditeit. De wijzigingen, die nog in een stadium van voorbereiding verkeren, zullen neerkomen op een daling van de premie. Verwacht wordt dat de gewij zigde tarieven 1 september kunnen wor den ingevoerd, terwijl wordt aangeno men, dat de nieuwe tarieven tevens zul len gelden voor verzekeringen, die na 1 juli j.l. gesloten zijn. De premiew i t zou alleen betrek- Kng hebben op individuele contracten. In officiële kringen in Parijs verluidt dat tegen het einde van deze week een verdere liberalisatie van de Franse in voer verwacht kan worden. Voor goede ren uit de dollar-sector wordt een libera lisatiepercentage van 70 pet. genoemd. Het huidige percentage ligt op 55. Voor de O.E.E.S.-landen zou een percentage van 94, tegen 92 thans, worden doorge voerd. waarop het krachtens de G.A.T.T.-bepa- lingen formele rechten meent te kunnen doen gelden, dan blijft als mogelijkheid over een volledige benutting van de preferentie op de E.E.G.-markt. Dat zich daarbij de blik vooral op de Duitse bondsrepubliek richt, is niet in de eer ste plaats, omdat Denemarken met dit land reeds een long term-contract heeft afgesloten, maar omdat West-Duitsland een potentiële importeur van varkens- vleesprodukten is. Het is volgens de heer De Veer ontoe laatbaar, dat hangende de ontwikkeling van een vrij handelsgebied in groter ver band, de Deense positie zou worden ver sterkt ten koste van de Nederlandse. De schade voor de Nederlandse veehouderij kan dan nog binnen enige perken wor den gehouden door een verschuiving der produktie van baconvarkens naar een andere gewichtsklasse slachtvarkens, die op het continent worden gevraagd. Voor de baconindustrie als zodanig ziet de heer De Veer de vooruitzichten echter zeer somber in. Voor de vleeswarenin- dustrie zijn de gevolgen mogelijk min der ernstig, indien althans het handels verkeer binnen de E.E.G. in een vlot tempo kan worden vrijgemaakt. Dan be staat voor de Nederlandse vleeswaren- fabrieken een kans, een gedeelte lijke uitwykmogelijkheid te krijgen in vergrote leveranties binnen de E.E.G. (Van een verslaggever) Op alle mogelijke manieren probeert men thans van officiële zijde een eind te maken aan de activiteiten van de vuurwerkmaker P. in I-Jmuiden. De hin derwetvergunning, die hij had voor de vervaardiging van wonderkaarsen, is in getrokken en zijn bedrijf is verzegeld. Bovendien zal de betrokkene zijn bewe ring, dat hij toevallig nog een partytje oude knalkurken had gevonden, niet staande kunnen houden, nu de recher che in het fabriekje een geheime berg plaats heeft gevonden met ongeveer 140.000 knalkurken. Het blijft de vraag of de heer P. de ze knalkurken zelf heeft gemaakt en daarmee dus zpn boekje te buiten is ge gaan dan wel of hij deze heeft ingekocht. Een groot deel verkeerde echter in een dusdanig gevaarlijke staat, dat het niet meer mogelijk was het te vervoeren. Onder toezicht van een deskundige is deze gevaarlijke partij ter plaatse ver nietigd. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang.. Er zijn verschil lende getuigen van de explosie van maandagmiddag gehoord. Ook zou reeds zijn gebleken dat de vuurwerk maker getracht heeft studenten aan te trekken om tijdens hun vakantie bij hem te komen werken. Een van de weinige in Engeland overgebleven Gloster Gladiators, vliegend in formatie met twee moderne straaljagers. Deze foto werd genomen bij een snelheid van 184 mijl per uur, harder kon de oude Gladiator, eens een snelheidsduivel in de lucht, niet. Tijdens deze formatie-vlucht zijn de mogelijkheden van de moderne straaljagers bij geringe snelheden nog weer eens duidelijk aangetoond. In het Lagerhuisdebat over Centraal- Afrika is een motie van Labour om de begroting van het bureau voor de ge menebestbetrekkingen te verminderen, met 297 tegen 247 stemmen verworpen, aldus melden AFP en Reuter. De La- bour-oppositie ontketende een lawine van kritiek op de politiek van de Britse regering in Centraal-Afri ka. Partijleider Gaitskell zei, dat de be volking in de federatie van Rhodesië en Njassaland meer met geweld dan mei haar instemming wordt geregeerd. Hij zei, dat de toestand in die gebieden slechter is geworden sinds de totstand koming van de federatie. Dit komt, zei hij, omdat de overgrote meerderheid der inheemsen tegen de federatie is. „Honderdduizenden" Afrikaanse natio nalisten zijn in hechtenis genomen, poli tieke partijen zyn in de ban gedaan en de idee van een deelgenootschap tussen blank en zwart is tot een farce ge maakt, zo verklaarde Gaitskell. Zoals zo vaak in de recente geschiedenis is gebeurd, zullen deze mensen, die thans tot nationale helden zjjn gemaakt, vroeg of laat de leiders worden met wie de regering te doen zal hebben, al dus Gaitskell. Hy wees erop. dat in de federale gebieden zeven miljoen men sen leven, van wie 6.800.000 Afrikanen en de rest blanken. Doch de 86.000 blanken hebben allemaal stemrecht en van de Afrikanen slechts 6.000. Premier Macmillan gaf het Lagerhuis de verzekering, dat de politiek van de regering erop gericht is Noord-Rhode- sië en Njassaland zo spoedig mogelpk rijp te maken voor zelfbestuur. Zuid- Rhodesië heeft al zelfbestuur. Vervol gens kan de gehele federatie zich ont wikkelen tot volledige onafhankelijkheid en volledig deelgenoot in het Gemene best worden, aldus Macmillan. Het produktschap voor vee en vlees heeft op zijn woensdag te Utrecht ge houden vergadering besloten de bacon- prps met 3 cent per kg te verhogen. Mocht de binnenlandse markt nog meer aantrekken en op 2.30 per kg komen, dan zal het bestuur de baconprps nog eens met 2 cent verhogen en op f 2.28 per kg vaststellen. Conform het voorstel van de advies commissie wilde de voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, de baconprps reeds thans met 5 cent ver hogen. Enkele bestuursleden hadden daartegen evenwel bezwaar en wilden de situatie eerst nog eens aanzien, te meer waar de baconexport verliesge vend is. De Hoge Raad heeft woensdag ver worpen het cassatieberoep van de Suri namer, die op 30 dec. zijn hospita, 52 jaar oud, uit de Joh. Gramstraat te 's Gra- venhage, bij een twist over de huur zou hebben gedood met een broodmes. Hp werd wegens niet-toerekeningsvatbaar- heid door het gerechtshof te 's Graven- hage ter beschikking van de regering gesteld. De Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, is gisteravond naar Mos kou gevlogen. Hij heeft instructies van president Eisenhower bij zich om te trachten de Russische premier Nikita Khroesjtsjev te overtuigen van de ware „stemming en gevoelens van het Ame rikaanse volk". Nixon heeft verklaard, dat hy zijn best zal doen. elk „misver stand en elke misrekening" bij de Rus sen weg te nemen. Hij vertrok aan boord van een hypermodem straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een D-137. Er bevinden zich drie Russen aan boord van het 124 ton wegende vlieg tuig. Zij zullen de Amerikaanse beman ning bjjstaan op het laatste gedeelte van de vlucht naar de Russische hoofd stad. Het toestel maakt een tussenlan ding en wel op de luchtbasis van Kef- lavik op IJsland om nieuwe brandstof in te nemen. Kort na het vertrek van Nixon zpn de 56 journalisten, die hem op zjjn reis door de Sovjet-Unie zullen vergezellen, uit New York vertrokken, eveneens in een straalvliegtuig. Een nieuw Russisch passagiersvlieg tuig met schroefturbineaandrijving, de AN-10, heeft gisteren zijn eerste vlucht van Kiev naar Moskou gemaakt, aldus melt het Russische persbureau Tass. Het vliegtuig biedt plaats aan honderd pas sagiers en kan op een hoogte van acht tot tien kilometer een snelheid van on geveer 650 kilometer per uur bereiken. De Sovjet-Unie zal vijfentachtig van deze nieuwe toestellen in gebruik ne men. Zij zullen voorlopig, tezamen met de TU-104, op de binnenlandse lucht lijnen dienst gaan doen. Bevestiging van het vonnis van de rechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering heeft de advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. Ba ron van Voorst tot Voorst woensdag gevorderd tegen een veertigjarige koopman uit Amsterdam, die in de nacht van 17 op 18 februari een Duit ser in het Jacobstraatje in Den Haag met een gummieknuppel had neergesla gen en beroofd. De koopman ontnam de Duitser, die evenals hij, dronken was, twee portefeuilles. Er zaten on geveer 250 mark in. De koopman was in hoger beroep gegaan omdat hij be zwaren had tegen de terbeschikking stelling. De psychiater die de verdach te had onderzocht, had deze maatregel geadviseerd, mede in het belang van de maatschappij. De Indonesische Grondwetgevende Vergadering heeft gisteren het wets* ontwerp van president Soekarno aan vaard, waarby de vergadering wordt omgezet in een Wetgevende Vergade ring, een gewoon parlement, aldus meldt UPI. De voorzitter, Sartono, heeft president Soekarno het besluit overgebracht. Het besluit om als wet gevend lichaam in het kader van de geleide democratie aan te blijven bete kent een vertrouwensvotum en is een goed voorteken, verklaarde Soekarno daarop. Nadat Voorzitter Sartono hem ver slag had uitgebracht van de beraad slagingen verklaarde Soekarno dat thans enkele hindernissen zijn opge ruimd en dat het parlement kan gaan optreden als medewerker van de rege ring, zoals de grondwet van 1945 aan geeft. ,,Ik ben zeer voldaan met de aanvaarding. Wp hebben opnieuw een der voorwaarden vervuld waaronder de natie met de grondwet van 1945 zal voortbestaan", aldus Soekarno. De pre sident heeft vandaag 236 leden van de totaal 268 zetels tellende wetgevende vergadering beëdigd Soekarno ver klaarde tijdens de eedsaflegging dat alleen parlementsleden die de nieuwe eed hebben afgelegd lid van de Wet gevende Vergadering zullen zijn. Hij zei dat verscheidene der afwezigen geldige redenen hadden. Vrijdagochtend zal president Soekarno dan vcor het parlement zjjn kabinet voorstellen en „enkele uiteen zettingen en ophelderingen geven". De discussie in het parlement had ruim drie uur geduurd. Een bijzonder fel politicus, Soe- tomo (men noemt hem doorgaans In Emmerschans nabij Emmen is de 88-jarige G. F. door een autobus aan gereden en daarbij dodelijk gewond. De bejaarde man stak plotseling de straat over, toen de bus naderde. In Tilburg is het negenjarig jongetje A. Z. bij het oversteken van de straat vlak voor zijn woning in de Generaal Smutslaan onder een personenauto ge raakt. Het knaapje was vrijwel op slag dood. De Britse „vliegende schotel" zal za terdag trachten het Nauw van Calais over te steken van Dover naar Calais, aldus meldt het Britse blad „Daily Ex press". Verwacht wordt dat het revolutionai re voertuig dat zich voortbeweegt op een „kussen" van samengeperste lucht vijftig minuten over de overtocht zal doen. Vooral in midden-Limburg maar ver der ook in andere delen van ons land constateert men op het ogenblik een vraag naar blikgroenten die groter is dan in voorgaande jaren. Dit is waar schijnlijk het gevolg van het feit dat de prijzen voor verse groentesoorten nog al aan de hoge kant zijn. Van de zijde van het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor groenten en fruit deelde men ons mede, dat het beslist niet zo is, dat huisvrouwen blikgroenten ham steren. De conservenfabrikanten zijn er wel bevreesd voor, dat de bonenoogst, indien de droogte aanhoudt, een volle dige mislukking zal worden. Boeng Tomo) had gevraagd wat nu wel de rol van het nieuwe parlement moest zijn. Bijvoorbeeld een adviseren de instantie „zoals het Japanse opper bevel hier heeft ingesteld, afhankelijk van de gratie der Japanners?" Soeto- mo verklaarde dat de door het volk gekozen parlementsleden niet mogen toestaan dat zij gedegradeerd worden. „Hoewel ik Soekarno erken als de wet tige president van Indonesië is dit par lement, dat door het volk werd geko zen, meer legaal dan Soekarno als pre sident. Daarom dient het parlement voort te gaan met zijn werk, maar ver dere opheldering over zün politieke rol is nodig," verklaarde Soetomo. Voorzit ter Sartono zei: „Het za] de rol zijn van een parlement onder de grondwet van 1945. Dat is voldoende duidelijk." Daarmee was Soetomo's vraag beant woord. Op 18 juli 1959 was het een halve eeuw geleden dat de toenmaals bestaande katholieke vakbonden zich in één cen trale - het Bureau voor R. K. Vakorga nisatie - verenigden.In 1925 ontstond door samenvoeging van dit bureau met de centrale der diocesane bonden - kort weg de Federatie genoemd - het R. K. Werkliedenverbond, waarvan de naam na de oorlog veranderd werd in Neder landse Katholieke Arbeidersbeweging. Zo bestaat dus de K.A.B. als centrale van de katholieke vakbeweging in ons land een halve eeuw. De officiële herdenking van deze histo rische gebeurtenis is verschoven naar de 17e september, omdat de tweede helft van juli zich naar de mening van het verbondsbestuur minder goed tot een herdenking leent. Op die dag wordt er allereerst een H. Mis van dankbaar heid opgedragen in de Kathedrale kerk te Utrecht, terwijl in de namiddag een plechtige herdenkingszitting plaats vindt in het gebouw Tivoli, waarvan de K.R.O. een reportage verzorgt. Het verbondsbestuur heeft afgezien van een receptie. Wel zullen de leden via een K.R.O.-programma op deze avond zo veel mogeiyk bij deze viering worden betrokken, terwijl zy bovendien een speciaal in kleurendruk uitgevoerd blad ontvangen. Pers en televisie zullen eveneens aandacht aan dit gebeuren schenken. Er komt ook een aparte schoolradio-uitzending en bovendien vin den er rondom deze viering nog enkele afzonderlijke gebeurtenissen plaats, waaronder de officiële opening van Ariënshof, het nieuwe K.A.B.-huis voor rustbehoevende mannen te Huis ter Hei de. Tenslotte is een speciale propagan- da-actie rondom deze viering in voor bereiding. De leiding van het „Evangelische Krankenhaus" is teruggekrabbeld. Gistermorgen heeft zij de „volle dige rehabilitatie" bekend gemaakt van Nobelpryswinnaar prof. Forss- mann, die een dag of tien geleden per 1 januari a.s. wegens „ongeschiktheid" als chef der chirurgische afdeling werd ontslagen. Prof. Forssmann accepteerde dit ont slag niet en sloeg alarm. Tegelijkertijd diende hij een aanklacht wegens laster in (die hij ook ondanks zijn rehabilta- tie niet heeft ingetrokken) teneinde door de justitie te laten uitzoeken, wie er tegen hem heeft geïntrigeerd, zodat het tot het ontslag kwam. Prof. Forss mann had n.l. in een uitgebreid rap port aan de ziekenhuisleiding scherpe critiek uitgeoefend op de hygiënische toestanden, Westduitse journalisten hebben inmiddels het ziekenhuis be zocht en, ondanks inmiddels aange brachte verbeteringen, vele misstan den geconstateerd, die de critiek van prof. Forssmann alleszins wettigden. Ook het ministerie van binnenlandse za ken van Noordrijn land-Westfalen. waar onder volksgezondheid ressorteert, heeft door een commissie de toestanden in het „Evangelische Krankenhaus" laten onderzoeken. Ofschoon het rapport van deze commissie niet is gepubliceerd, wordt algemeen aangenomen, dat het de afkeurende opinie van prof. Forss mann heeft moeten bevestigen. De art senbond heeft zich volledig achter prof. Forssmann gesteld en bjj de bemidde ling, die vannacht leidde tot de rehabi litatie van de Nobelprijswinnaar, een belangrijke rol gespeeld. De landen van de Arabische Liga hebben er mee Ingestemd op 1 septem ber in Casablanca (Marokko) een Ara bische topconferentie te. houden, zo heeft een woordvoerder van de Liga volgens Reuter in Cairo bekendgemaakt, De leden van de Liga zijn: de Ver enigde Arabische Republiek, Jemen, Irak, Libanon, Jordanië, Saoedi-Arabië, Libië, Soedan, Tunesië en Marokko. President Nasser heeft gisteravond volgens UPI verklaard zich als „een wapenbroeder" van de -raakse premier Kassem te beschouwen, wanneer Kas- sem met ernstige moeilijkheden te kam pen heeft. Nasser sprak op een bijeenkomst in Cairo ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de Egyptische revolu tie. Zjjn gehoor bestond uit ca. 250.000 personen. Een krijgsraad in Athene heeft gis teren vier Griekse communisten we gens spionage veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van elf jaar tot levenslang, terwyi drie medebeklaag- den, o.w. de verzetsheld Manolis Gle zos, lichtere straffen kregen. Negen be klaagden zijn vrijgesproken. Glezos, die in 1941 een nationale held werd toen hy de hakenkruisvlag van de Acropo lis verwüderde, kreeg vyf jaar gevan genisstraf wegens het verlenen van hulp en onderdak aan communistische spionnen. Voorts is hij tot vier jaar bal lingschap en verlies van burgerrechten gedurende acht jaar veroordeeld. Levenslang kregen de 45-jarige Tri- kalinos en de 40-jarige Voetsas. De 30- jarige Syngelakis kreeg vijftien jaar gevangenisstraf, vijf jaar ballingschap en ontzetting uit de burgerrechten ge durende zeven jaar, de 26-jarige Kar- kajyiannis elf jaar gevangenisstraf, drie jaar ballingschap en zeven jaar ontzet ting uit de burgerrechten. Dit meldt Reuter. In een greppel langs het weiland van landbouwer Van D. aan de Maander- broekweg te Ede vond men dezer dagen een voorwerp van ongeveer 60 by 25 centimeter, dat grote gelijkenis vertoon de met een nog uit de oorlog dateren de, ernstig door roest aangetaste, vlieg tuigbom. Een deskundige van de Mijn- opruimingsdienst kon het vreemde geval aanvankelijk ook niet thuisbrengen, doch nadat men voorzichtig een deel van het „roest" had weggeklopt, bleek de gewaande bom een enorm stuk yzer- oer te zyn. Na de centimeters dikke mantel te hebben doorstoken, bereikte men de kern, die uit water en leem be stond. Woensdag hebben in een openbare „hearing" in het Vughtse raadhuis de beide partüen elkaar getroffen in de kwestie rond de schietbanen op de Vughterheide. Deze schietbanen zyn reeds jarenlang een bron van ergernis voor de Vughtse bevolking om het da verende lawaai dat men er op veroor zaakt en ook om het gevaar dat er met name voor de jeugd uit voortspruit. Toen de minister van oorlog by het ge meentebestuur een aanvraag om een vergunning krachtens de Hinderwet voor een handgranaatbaan indiende achtte men de maat vol en is er, even- Geslaagd voor de gehele akte: de dames: M. C. M. van Koert, Bever wijk; Z. G. Klap, Zandvoort; L. H. P. Wyngaarden, Santpoort; M. Dinger, Amsterdam. de heren: D. G. Gortzak, Amsterdam; H. Boddeke, Amersfoort; R. Buser, Haarlem; J. Fpnheer, Den Helder; F. M. Dirksen, Zaandyk; H. Lous, Den Burg (T.); G. T. M. Buitenhof, Haar lem; J. Feenstra, Zwanenburg; E. Beu- mer, Volendam Voor gedeelte A: de heer J. Tol, Vo lendam. Voor gedeelte B: Mevr. N. Fpnheer- Rotgans; mej. H. J. W. M. Fleskens, Amsterdam; mej. M. B. Nieuweboer, Wervershoef, mej. E. v. Gorcum, Am stelveen; de heer: J. Ph. Hubbelmeyer, Den Helder. Geslaagd voor de gehele akte: mej. H. M. Sonke, Diemen. De heren: H. J. M. Oorthuizen, Lutje broek; E. Pitstra, Alkmaar; G. Ha vin- ga, Weesp; G. Bol, Beverw'pk; L. Brui nenberg, Alkmaar; M. A. J. M, van Westen, Castricum; D. van Soest Den Helder; A. Mizee, Haarlem; A. W. de Zwart-Jonker, Haarlem; O. David, Cas tricum; G. K. P. Weenink, Haarlem; S. Mooyman, Velsen-noord; Voor gedeelte B: W. S. de Graaff, Enkhuizen; W. v. d. Bosch, Amster dam; J. G. Bakker, Amsterdam; Voor gedeelte A mej. J. E. Kett- mann; Driehuis-Velsen; de heren: P. C. Nieuwenweg, Beverwyk; A. W. Bur ger, Haarlem. als in 1956 opnieuw een actie onder de burgerü ontketend. Deze actie heeft niet minder dan 912 handtekeningen van Vughtse gezins hoofden opgeleverd, die tezamen onge veer 4500 Vughtenaren vertegenwoordi gen. Het driemanschap dat deze actie organiseerde heeft namens de bevol king het woord gevoerd. Men zou zich bij alles nog wel hebben neergelegd als niet de voormalige staatssecretaris van oorlog had toegezegd de overplaatsing van de schietbanen naar de Drunense duinen te zullen overwegen. Thans komt de minister opnieuw met een aanvraag voor een vergunning voor de dag; welke aanvraag bovendien in ver schillende opzichten niet beantwoordt aan de wetteiyke voorschriften. Er werd bovendien heftig geprotes teerd tegen het feit dat men ondanks alle toezeggingen geregeld schietoefe ningen houdt buiten de vastgestelde tij den en dat er zelfs op Maria Hemel vaart, welk feest men in het zuiden al gemeen als zondag viert, lustig op los geschoten was. „Men spot met onze be langen," aldus de woordvoerder. De commandant van het garnizoen Den Bosch-Vught, de lt. kolonel Chap- pin zei dat vorig jaar de oefeningen op die dag en ook volgende maand weer zün afgelast. Hü betoogde bovendien dat het hier geen nieuwe schietbaan be treft maar het verkrijgen van de wet- teiyke regeling voor een baan die al enige jaren in gebruik is. Deze baan wordt zeer weinig gebruikt en men schiet nooit met scherp. Het overbren gen van de banen naar de Drunense dui nen noemde hy niet zo eenvoudig als men dacht omdat de grond daar geen eigendom van het ryk is maar van de Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten. Ook verklaarde hy dat de le- geroverheid voor zover mogeiyk steeds rekening wil houden met de belangen van de burgery doch anderzyds vroeg hy begrip voor de omstandigheid dat men in ons dicht bevolkte land militai re oefeningen, die hy zelf een noodzake- ïyk kwaad noemde, nooit geheel zonder hinder kan houden. De Nederlandse douane heeft dins dagnacht een personenauto bescho ten en tot stilstand gebracht, waarmee negenhonderd kilo boter by Nieuw-Na- men, Clinge, over de grens werd ge bracht. De auto is in een sloot geraakt, de bestuurder is gevlucht. Nadat Khroesjtsjev onlangs bot had gevangen met zyn suggestie voor een atoomvrye zone in de Bal kan, probeerde hy tot voor kort be langstelling te wekken voor een atoom- vrü gebied rond de Baltische Zee. Hy beschreef dit water reeds bij voorbaat als een „vredeszee", en hy koesterde de hoop, dat hy in de Scandinavische landen althans enig enthousiasme zou kunnen wekken voor zijn denkbeeld. Uiteraard verwachtte hy vooral weer klank te vinden in Zweden, welk land immers niet by de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie is aangesloten. Maar al zyn de Zweden officieel neu traal in het grote conflict tussen Oost en West, zij laten zich toch niet zo maar door de Sovjet-Unie om de tuin leiden. Op 26 juni j.l. heeft de Zweedse minister van bui tenlandse zaken, Unden, in een openbare rede voering Khroesjt sjev duideiyk van repliek gediend. Sprekend over het Russische voorstel om een Baltische atoomvrye zone te vormen, merkte Unden op, dat van de landen grenzend aan de Baltische Zee alleen de Sovjet-Unie over kernwapens beschikt. „Ik geloof niet," zo zei de mi nister, „dat de Sovjet-regering bereid zal zyn om een zeer groot deel van haar grondgebied vry te maken van kernwa pens in verband met de vorming van een atoomvrye zone in het Baltische ge bied." Uit deze opmerking kon men op maken welk tegenvoorstel Zweden zou willen doen als Khroesjtsjev formeel aan Stockholm zou verzoeken om af te zien van de ontwikkeling van kernwa pens. Undens verklaring schijnt bp Khroesjtsjev in slechte aarde te zyn ge vallen. De Sovjet-leider voelde er kenne- iyk niet meer voor om met de Zweed se regering over zjjn plan voor een vre deszee te discussiëren, en als zelfs de Zweden al zo afwijzend stonden tegen over het Sovjetproject voor een atoom- vrp Baltisch gebied, dan behoefden de Russen helemaal niet meer met de De nen en de Noren te gaan praten. Undens verklaring van 26 juni heeft waarschpnlpk Khroesjtsjev aan leiding gegeven af te zien van zyn reeds lang aangekondigde reis naar de Scandinavische landen. Khroesjtsjev heeft dinsdag in Polen verklaard, dat de programma's voor zyn bezoeken aan de Scandinavische staten niet voorzagen in besprekingen met de regeringslei ders. „Hier hebben Gomulka en ik ten minste kunnen praten," zo riep de Rus sische premier uit. Maar het soort be sprekingen dat Khroesjtsjev in Polen heeft kunnen voeren was natuurlijk niet te vergeiyken met de conferenties die hy in Stockholm, Oslo en Kopenhagen had willen hebben. Want tenslotte is Gomulka een party-genoot, die uitein- deiyk /an de Sovjetmachthebber slechts instructies heeft te accepteren, terwpl de Scandinavische premiers (inclusief die van het neutrale Zweden) uitgespro ken anti-communistisch gezind zijn. Khroesjtsjev heeft de schijn trachten te wekken dat hy vooral van zün reis afziet, omdat de Scandinavische pers zo onvriendelijk over hem heeft geschre ven. Maar het ligt niet bepaald in zijn aard om erg gevoelig te zyn voor kri tiek, als hy zich eenmaal een bepaald doel gesteld heeft. Toen hy in 1956 met Boeiganin naar Engeland kwam, werd er in een groot deel van de Britse pers ook niet erg minzaam over hem ge oordeeld, maar hij heeft zich toen öoar deze kritiek niet laten weerhouden ow naar Londen te reizen. Kort na zyn aan komst in de Britse hoofdstad verklaar de hy, dat hij niet in verlegenheid werd gebracht door de ongunstige commenta ren die er op zijn bezoek waren gege ven. Het is daarom niet aannemelük, dat hy er nu, drie jaar later, anders over denkt, en dat hij werkelijk geïrri teerd is door de scherpe artikelen die de laatste tyd in de Scandinavische pers verschenen zyn. De regeringen van Zweden, Noorwe gen en Denemarken hebben zich verbol gen getoond over de plotselinge afzeg ging door Khroesjtsjev van zpn officieel bezoek, maar zü mogen biy zpn, dat de Sovjet-premier niet komt, want er wordt hen nu waarschijnlijk heel wat na righeid bespaard. Khroesjtsjev is vorige week in het Poolse communistische partyblad „Trybuna Ludu" nog geschilderd als een Russische staatsman die er op uit is zoveel mogelijk contacten te leg gen met Westerse politici, en enkele da gen ater zei de Sovjet-premier van zich zelf dat hp typisch een man was die graag buitenlandse reizen maakte. Maar nu blpkt zpn reislust toch beperkt te zpn, en men is zich de laatste dagen in Westerse kringen zelfs gaan afvragen of Khroesjtsjev nog wel lust heeft om zich voor een topconferentie naar het buitenland te begeven. Eisenhower heeft op zyn jongste persconferentie verklaard, dat hij betwpfelt of de Rus sische premier nog veel belangstelling heeft voor een ontmoeting op het hoog ste niveau. Toen Westerse verslagge vers Khroesjtsjev dinsdag in Warschau vroegen, wat hy dacht van de kansen op een conferentie van de regeringslei ders van Oost en West, kregen zy een ontwykend antwoord. Khroesjtsjev gaf te verstaan dat er al lang een topcon ferentie zou zpn geweest als het aan hem en aan Macmillan zou hebben ge legen, maar dat Adenauer de zaak te gen hield. De opmerking was typerend voor Khroesjtsjevs streven om bestaan de of vermeende meningsverschillen in het Westerse kamp voor zyn propagan da uit te buiten. Zo simplistisch als hU het gesprek in het Westerse blok over de wenseiykheid van een topconferentie voorstelt, is het natuurlpk niet. Macmil lan is inderdaad wat meer geneigd om met de Russische premier te gaan pra ten dan Eisenhower, maar ook de Brit se premier heeft de les geleerd van de Geneefse topconferentie van 1955, en ook hp is huiverig van een politiek avontuur dat de spanningen in de wereld zou kunnen doen vergroten. Het wachten is nu op de uitkomst van de Geneefse besprekingen van de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Als er in dit gesprek niet gauw een kentering komt, kah men voorlopig geen topconferentie verwach ten. HETBE70EK AAN DE; INRICHTING WAAK JUflE GOSTjDNE VERPLEEGD WORDT. MEVROUWTJE STREN HAAR SLIST ORDERS NOGAL WAR-.DE GEWONE WAAN DENKBEELDEN... DENKT DAT HAAR MAN HAAR WIL VERGIFTIGEN [YERSIF, STEEDS >IY\AAR VERGIF.'KOMT (ER DAN NOOIT'EEN 1 EINDE AAN?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2