Khroesjtsjev heeft Poolse gevoeligheden ontzien Sovjet-premier verzwijgt zijn eigen rol bij Stalin-Hitler-akkoord DAGPUZZLE DRAADLOOS CONTACT Pratenaltijd maar praten Examens i-^r« M Wacht niet te lang Alfredo I 1 1 Argwaan bij de Beneluxlanden Coördinatie van Beneluxzaken Eli Asser schreef voor K.R.O.- Tele-dubbel in nieuwe opzet Van 1914 tot SUS 6 .Wij luisteren naar Radio-V atieaea OPGELUCHT NAAR MOSKOU Bericht over plan van ParijsRome en Bonn Taak voor prof. Zijlstra Problemen liggen in landbouwsector Benoemingen Wijziging A.V.R.O.- programma Zilveren priesterfeest bij Norbertijnen Ariënsherdenking in Maarssen Wij kijken naar Weeldebelasting op verzilverde artikelen Nederlandse dravers naar Duitsland De avonturen van Kuifje en Bobbie DONDERDAG 23 JULI 1959 PAGINA 4 Ziekentriduum in Banneux Courses Aduard door HERGi 76 Kinderen, opqepasr 7 't fVo rdt ernstDA A r zijn ze!...2e hebben ons gezien 'tIs niets...Zornno 'ep over dode takken U komen, se rïoresJk prauw gevonden. Daar... 1 PK> Vandaag kee* Khroesjtsjev, na de ondertekening van de gebruike lijke „gemeenschappelijke ver klaring", van zjjn inspectiereis door Po len uaar Moskou terug. Sinds vorige week dinsdag is hij de gast geweest van de Poolse regering en de Poolse communistische partij. Hij heeft van zijn erkentelijkh 'd blijk gegeven door tiomulka en Cyrankiewic de gelegen heid te bieden de Russische politiek ten aanzien van Berlijn en Duitsland te onderschrijven. Zjjn bezoek is al sinds november 1958 in de pen geweest. In februari van dit jaar werd de indruk gewekt, dat de Russische premier en partijleider aanwezig zou zijn op het derde congres van de Poolse commu nistische partij in maart. Maar om de een of andere reden ging dat niet door en de Pravda publiceerde op 5 maart jl. een brief die lomulka op 28 febru ari aan Khroesjtsjev had geschreven en waarin hij hem uitnodigde in juli naar Warschau te komen. De officiële aanleiding tot de reis van Khroesjtsjev is de viering geweest van de vijftiende verja rdag van de Poolse volksdemo cratie en van het „millennium", het duizendjarig bestaan van Polen als staat. Als het juist is, dat Khroesjtsjev enige tijd geaarzeld heeft met het brengen van zijn bezoek, dan kunnen daar drie redenen voor zijn: Polen be wandelt een weg naar het socialisme, die afwijkt van de gebruikelijke com munistische route, Polen heeft jegens zijn oosterburen nooit veel reden tot dankbaarheid gehad, en tenslotte: Po len is door en door katholiek. Als het gaat om de Poolse variëteit van het communisme, dan komt na tuurlijk het bezoek in herinnering, dat Khroesjtsjev op 19 oktober 1956 aan Warschau heeft gebracht. Samen met Mikojan, Molotov en Kaganovitsj heeft hij toen in het Belvederepaleis zes uur achtereen gefulmineerd tegen de opne ming van Gomulka in het centrale co mité en tegen het voornemen om maar schalk Rokossovsky uit het Poolse Po litburo te verwijderen. Tenminste, zo wil de overlevering het. Het opmerkelijke is evenwel, dat de Russische partijleider op 20 oktober 1956 naar Moskou is teruggekeerd, zon der dat Gomulka opnieuw in de boeien was geslagen en zonder dat Rokos- sovsky's verwijdering werd voorkomen. Gomulka heeft zich inderdaad getoond een „communist with a difference", maar juist dat heeft hem in een kri tieke periode aanvaardbaar gemaakt voor het Poolse volk. Zijn communisme is anders, maar niet minder geweest dan dat van de andere kameraden. Hij heeft gehandeld volgens de soepele methode, die Khroesjtsjev zelf had uitgestippeld. Nu, na 33 maanden, heeft de autocraat uit het Kremlin aan Go mulka openlijk zijn tevredenheid be tuigd. Dinsdag jl. wees hij de vijanden van de Poolse partijleider terug en be twistte hun het recht zich de vrienden bij uitstek van de Sovjet-Unie te noe men. Zijn eerste aanloop tegen de Kerk in Polen heeft Khroesjtsjev al op 6 juni jl. genomen. Hij bracht toen ln Moskou verslag uit over zjjn reis naar Albanië •n noemde het „kenmerkend", dat de katholieke priesters in dat land gewei gerd zouden hebben zich aan het Vati- caan te onderwerpen. „Zij ondersteu nen het Albanese volk, dat het socia lisme opbouwt". Men heeft hem sindsdien kennelijk be. duid dat hij, voortgaande in die trant, de Poolse partij in verlegenheid zou kunnen brengen. Vorige week woensdag zei hij te Modzeejow in Silezië ten minste: „Ik wil uw godsdienstige ge voelens niet kwetsen. Maar uw pries ters beloven u het paradijs in de hemel. Wij zullen u het geluk op aarde aan bieden. Geluk wordt niet verkregen door gebeden, maar door hard wer ken' Die eerste zin: „Ik wil uw gods dienstige gevoelens niet kwetsen", is onthullend. Khroesjtsjev heeft de rea liteit van het Poolse katholicisme moe ten erkennen en vorige week donder dag ging hij in Sosnowiec zelfs zo ver, dat hij schijnbaar toevallig een tekst hanteerde uit het Evangelie van de daarop volgende negende zondag na Pinksteren: Jezus, die de kopers en verkopers uit de tempel verdreef. Zeer netelig is tenslotte het punt van de Poolse grenzen geweest. Verzet tegen de Duitse „Drang nach Osten" is een van de voornaam ste grondslagen, waarop het regime- Gomulka stoelt. Zo gevoelig zijn de Po len op dit punt, dat Khroesjtsjev zich KRUISWOORDRAADSEL 1 23456789 10 Horizontaal: 1. wordt gebruikt bij broodbakken vermaardheid: 2. tussen (Lat.), vuil; 3. zeegod, Tentera Rep. Indonesia- 4. nieuw, geleiders; 5. zenuw achtig makend; 6. -arwat-, ovaal; 7. Joods hogepriester, etage (afk.l; 8. gebak, streek in Indonesië; 9. goede eigen schap, bier: 10. stad in Limburg, Rus sisch nieuwsbureau; 11. werkman die arbeid neerlegt Verticaal: 1. plaats bij Breda, heen en terug; 2 plotseling, lierzang; 3. gehucht op de Ve'uwe, chemisch werkzame stof; 4. snelle Europese trein, automerk: 5. deel van vis. Portugees-Indië: 6. juweel; 7 ten bedrage van, baljuw, voorzetsel; doktoren, tijdperk; 9. in de meeste gevallen: 10 mens, stelling. Oplossing 22 juli: 1. soepel; 2. pelterij; 3. rijmelen; 4. lenteren- 5. renderen; 6. rendier. lin zijn rede te Szczecin (Stettin) open lijk moest keren tegen de geruchten, die door de Westduitse minister Ober- lander en sommige Zweedse bladen zijn gecolporteerd, nl. dat een wijziging van de Oder-Neissegrens ten gunste van Oost-Duitsland voor de deur zou staan. „Szczecin zal nooit weer Stettin, Wroclaw nooit weer Breslau en Gdansk nooit weer Danzig heten", zei hij. Lothar Bolz, de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, kreeg op dit punt de onbedwingbare lust om per telegram uit Genève te getuigen van zjjn bereidheid tot zijn laatste adem tocht te strijden voor de Oder-Neisse grens. In het communiqué van gisteravond wordt over de voormalige Duitse ge bieden ook nog eens uitdrukkelijk ge zegd, dat zij „thans een onafscheidelijk deel van Polen" vormen. In zijn rede te Sosnowiec roerde Khroesjtsjev oen punt aan, dat hij in dit verband eenvoudig niet kon ontwij ken: het beruchte Stalin-Hitler-akkoord van 1939. Het heeft de aandacht getrok ken, dat de Sovjet-premier de handel wijze van Stalin volkomen heeft gebil lijkt. De kapitalistische landen in het westen zouden met de armen over el kaar hebben toegekeken, als Nazi- Duitsland zich toen op de Sovjet-Unie zou hebben geworpen. Hitiers aanval zou tóch komen, aldus Khroesjtsjev, maar Stalin had gelijk, dat hij tijd wilde winnen. De Russische premier hing te Sosno wiec een heel wat evenwichtiger beeld van Stalin op dan in zijn befaamde ge heime rede van februari 1956, toen hij zijn vroegere chef diens lichtvaardig geloof in Hitiers verzekeringen voor de voeten wierp. Het valt echter op, dat hij ook in die geheime rede geen kwaad woord heeft gezegd over het akkoord tussen Stalin en Hitler. In feite heeft hij deze episode toen in het geheel niet be sproken. Dat, in combinatie met zijn verdediging van thans, verleent een grote mate van waarschijnlijkheid aan een reeds eerder opgestelde hy pothese, dat Khroesjtsjev destijds juist een van degenen is geweest, die Stalin in 1939 hebben aangeraden sa men met Hitier tot een verdeling van Polen over te gaan. Khroesjtsjev was toen immers partij baas in de Oekraïne en er was hem veel aan gelegen door de aanhechting van de westelijke Oekraïne het natio nalisme van de Oekraïners te bevredi gen. Ook al is zijn Poolse reis dan nu zonder grote incidenten verlopen, Khroesjtsjev zal in Polen stellig wel een onaangenaam kwartiertje hebben beleefd. Opgelucht koerst hij nu naar Moskou, waar hij zondag de gelegen heid krijgt zijn rijkdom aan spreekwoor den te meten met die van de Ameri kaanse vice-president, Richard M. Ni xon. H. J. NEUMAN met het opgeven van Uw vakantie-adres. U kunt dit NU DIREKT doen, of, wanneer dit niet mogelijk is, dan toch uiterlijk EEN WEEK VOOR UW VERTREK. Wij zullen er gaarne voor zorgen dat U Uw lijfblad op Uw vakantie-adres ontvangt, maar mogen wij dan op Uw medewerking rekenen? Wilt U voor Uw opgave ge bruik maken van een BRIEF KAART en, wanneer U week- abonnee bent, het verschul digde abonnementsgeld over de vakantie-periode vooruit aan de bezorger voldoen? De administratie. iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii Het Nederlands ziekentriduum te Ban neux zal worden gehouden van 4 tot 8 september. Voor de deelname aan deze ziekenbedevaart kan men zich opgeven voor het bisdom Haarlem bij de heer B. Ooms, Nw. Gracht 32 Haarlem, en voor het bisdom Rotterdam bij de heer H. Starmans, Molenweg 21 Nootdorp. Volgens een bericht uit Bonn in de „New York Times" besturen Frankrijk, Italië en West-Duitsland op het ogen blik de oprichting van een directieco mité voor de politieke vraagstukken in de Europese gemeenschap. Dit vooruit zicht, aldus het bericht, heeft de Bene luxlanden verontrust, omdat zij vrezen dat de drie grote landen politieke be slissingen zullen treffen zonder hen te raadplegen. Het ter sprake gebrachte plan zou het gevolg zijn van de bespre kingen, die de presidenten de Gaulle en Gronchi einde juni op Frans initiatief te Rome hebben gevoerd. De Italiaanse regering zou toen de oprichting van een vast comité voor de Europese politiek met zetel te Parijs gesuggereerd hebben. De correspondent van de „New York Times" in Bonn, Gilroy, van wie het be richt afkomstig is, voegt eraan toe dat het plan niet minder grote argwaan wekt bij het secretariaat van de drie Europese gemeenschappen (EGKS, EEG en Euratom). Want als een derge lijk comité tot stand komt, zou het su pranationaal element, dat de drie orga nisaties kenmerkt, worden uitgescha keld en zouden de uitvoerende commis sies uit Brussel en Luxemburg naar Parijs moeten vertrekken. Het stand punt van de bondsregering ter zake is niet bekend, aldus het bericht, maar op grond /an de grote eensgezindheid tus sen de Gaulle en Adenauer wordt ver ondersteld, dat deze laatste het Franse standpunt aanvaardt. (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken is belast met de coördinatie van en het richting geven aan de aangelegenheden betreffende de voltooiing van de Bene- lux-Economische Unie. Minister-presi dent prof. de Quay zegt dit in antwoord op vragen uit de Eerste Kamer. De vragensteller, de heer Lichtenauer (C.H.U.), had o.a. gewezen op een aan beveling van de interparlementaire Be- neluxraad „dat ieder land een minister of staatssecretaris zal aanwijzen die de Eenelux voortstuwt en coördineert." Prof. de Quay zegt in zijn antwoord verder, dat geregeld wordt gewerkt aan de unificatie van nationale regelingen in de drie landen. In de E.E.G. en de O.E.E.S. nemen de drie landen zoveel mogelijk een gezamenlijk standpunt in waarbij zich in het algemeen afgezien van de problemen in de landbouwsector weinig principiële verschillen van Inzicht voordoen. Bij beschikking van de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid is met ingang van 1 oktober 1959 mr. H. Bavinck, wethouder van openbare werken van Rotterdam, wo nende te Rotterdam, benoemd tot lid van het college van rijksbemiddelaars. Wij hadden achteraf graag uit ons ge heugen voor u willen vaststellen, hoe veel interviews en interviewtjes de K.R.O. gisteravond op het t.v.-scherm heeft doen afnemen. Wij hebben het ook geprobeerd, maar wij mochten niet sla gen. Het waren er ontelbare. Toegege ven, prof. De Quay is een geestig man en al was hij het niet, dan nog blijft het aardig om nu eens een minister president voor de televisie te zien op treden. Maar toen wij dat gehad hadden barstte de spraakwaterval dan ook hele maal los. Ritmeester Gruppelaar nam ons weliswaar weer mee naar de paar den die weer „wat wü noemen bé nen" hadden maar het liep ook in dit geval uit op enkele gesprekjes met Annie en Tiny van Doorne, die overi gens met heur hogeschoolrijden althans voor enige afwisseling zorgden. Jan Willem Hofstra en A. van Dom burg zeiden, zoals gewoonlijk met vaar digheid, het hunne over toneel en film maar zij werden gewoon weggevaagd d< r de tomeloze spreeklust van mevr. Maria v.d. Eist die vervolgens „De vrouw op de weg" aan een nader on derzoek onderwierp. Dat wil zeggen: zij voerde achtereenvolgens enige con versatie met een dame op een brom fiets, een dame op een tractor, met da mes op fietsen, met een dame in de auto, met een dame bij de benzinepomp en met een dame op de scooter. Con versatie in de trant van: „Mevrouw, mag ik u wat vragen?" „Ja, hoor!" „Is die auto van U?" „Nee hoor, van mijn man". „Kost het veel moeite om die auto van uw man los te krijgen?" „Nou soms wel hoor, maar meestal niet". „Dus dat valt nogal mee". „O j-wel hoor", „Dag mevrouw!" Ziet u, en dat is dan alles wel heel interessant maar het hoeft nu ook weer niet een half uur te duren. „Spotlicht" heette het laatste deel van het programma en daar verwacht te men dan wel wat van. Al was het maar een tikkeltje spot. Het begon ook aardig met een stukje vakwerk van John Soer, die een leuterende causeur voor de t.v. (sic!) verbeeldde. Daarna begon het echte geleuter weer. Daarbij boften wil ln zoverre nog dat wat kenne lijk als serieuzigheid bedoeld was als prikkelende onzin uitviel. Een politie functionaris kwam met belachelijke ernst zijn visie op de „nozem" geven en vervolgens liet Sanny Hemerik een „jeugdleider uit Amsterdam" met een blank gezicht zoveel daverende non sens over hetzelfde verschijnsel los dat een mens de tranen in de ogen schoten. Er was ook als kolder bedoelde kol der. Een interview met een z.g. Tour de France-renner. Maar hier stuitte men dan weer op een H.B.S.-humor van de uitgesproken béte soort, voor zover dan sommige uitdrukkingen niet waren gestolen van Godfried Bomans. Dat was dan „Spotlicht". Wij hebben gelezen dat de K.R.O. in haar jaarverslag meer zendtijd eist. Na een avond als deze is men geneigd te vragen: op grond waarvan ln 's hemels naam? H. Hn. Eli Asser, wiens medewerking aan de programma's van de VARA-televi- sie tot moeilijkheden leidde, die zijn heengaan tot gevolg hadden, heeft on der de titel „De brieven van Penelope" een kolderstuk geschreven, dat hijzelf „een Grieks televisiedrama" noemt en dat zondag a.s. door de KRO-tele- visie wordt uitgezonden. Het „drama", waarbij Harry Bannink de muziek heeft gecomponeerd, voltrekt zich in een he dendaags Europees hotel, waar rijke dames en hotelratten hun eigen zorgen blijken te hebben. De medewerkenden zijn Mimi Boesnach, Joop Doderer, Rob Milton, Rijk de Gooyer, Guus Ver- straete, Bernard Droog, Conny Stuart en Joke van den Berg. Het vragenspel Tele-Dubbel, dat het Belgische NIR en de KRO-televisie ge zamenlijk organiseren, wordt zondag avond voortgezet, maar dan in enigs zins gewijzigde vorm, De Belgische „denker" (de 18-jarige student Guido Dirickx) zal niet drie maal achtereen, doch slechts éénmaal optreden. Daarentegen zal de mede werking, die hij bi) het schuldig blij ven van het antwoord of bi) een onjuis te beantwoording kan inroepen, zich niet beperken tot één Nederlandse sport man, maar zich uitstrekken tot twee sportlieden (kegelen) en twee deskun digen op het gebied van het behandelde onderwerp (de Hellenistische cultuur), respectievelijk een Nederlander en een Belg. Van elk van deze vier mogelijk heden mag hij echter slechts éénmaal gebruik maken. Bij de toekenning van de i>rijs wordt met deze nieuwe opzet rekening gehou den. Het programma, dat de KRO-televi sie volgende week zaterdag verzorgt, begint met een terugblik op het jaar 1914 in de rubriek „Anno", waarin Jan Blaaser in zijn rubriek „Zo zijn ze laat zien en horen hoe het op een vergadering kan toegaan. Alfred Hitchcock presenteert een nieuwe aflevering in zijn reeks thrillers en Jan Cottaar komt weer voor de ca mera met zijn rubriek „Van onze sportredacteur". Inmiddels wordt ook overgeschakeld naar Rotterdam voor een beeldrepor tage van de trekkingsavond van de SUS 6-loterij, die daar wordt gehouden. Met het oog op de rechtstreekse ra dio-uitzending van de openingsvoorstel ling van de Bayreuther Festspiele 1959 heeft de AVRO zich genoodzaakt ge zien, haar programma van hedenavond te wijzigen. Uit nadere berichten is ge bleken, dat in de uitvoering van Ri chard Wagners opera „Der fliegende Hollander" na de eerste akte een pau ze wordt gehouden. In tegenstelling tot het in de radiobladen vermelde, ziet het AVRO-programma er vanavond alf volgt uit: 18.55 uur: Eerste akte van „Der fliegende Hollander", 19.55: nieuws in het kort, 20.00 uur: „Meesters der vertelkunst", 20.15 uur: grammofoonmu- ziek, 20.25 uur: Tweede en derde akte van „Der fliegende Hollander", 22.05 uur: AVRO's Radiojournaal, 22.20 uur: de Zweedse zangeres Allee Babs (gr.pl.) 22.35 uur: Sportactualiteiten, 22.45 uur: Pia Beek en haar trio, 23.00 uur: Nieuwsberichten, 23.15 Stemmen en koersen van Wall Street, 23.25 uur: Dlscotarla, 24.00 uur: Sluiting. Klaus Fuchs, de atoomspion die on langs in Groot-Brittannië is vrijgelaten en toen naar Oost-Duitsland is gereisd, zal waarschijnlijk een belangrijke func tie gaan bekleden in communistisch China, aldus meldt het Italiaanse pers bureau Agenzia Continentale. AMSTERDAM, 22 Juli. Middel baar onderwijs lichamelijke oefening: mej. T. Peper (Krommenie), mej. C. van Raalte (Amsterdam), mej. A. M. Roosen (Zwolle), mej. T. M. Starre- veld (Amsterdam), mej. C. C. Stolten- borg (Haarlemmerliede), mej. C. W. Stolting (Amsterdam), mej. C. W. Swets (Hilversum), mej. L. van Velzen (Am sterdam), mej. A. R. Verwers (Haar lem), mej. M. Wienbelt (Amsterdam), mej. G. E. Wouda (Amsterdam). 's-GRAVENHAGE, 22 juli. Duits M.O. A: G. E. Boeker (Amsterdam), F. S. de Boer (Vriezenveen), A. J. Bolk (Amstel veen), Th. H. W. Buursma (Leeuwar den), F. C. H. van Eekelen ('s-Herto- genbosch), H. J. van Egmond (Amstel veen), J. W Emmens (Uithuizen) H. Frank (Amsterdam), J. G. M. Gielen (Rucphen), I. Groenveld (Den Helder), W. Holtrigter (Apeldoorn), J. B. 't Hooft (Sehagen), T. J. Jansen (Venlo) J. v. d. Meulen (Drachten), J. Visser (Middelburg), J. A. H. Vossen (Maas tricht), J. M. Z. van Wurmond (Rotter dam), mej. C. J. M. Bogaartz (Den Haag). 'S GRAVENHAGE, Staatsexamen Gym. A J. C. R. M. Schweers te Eindhoven, J. M. P. Knapen te Kat wijk a.d. Rijn, M. J. J. Dijstelbloem te Megen, F. Lander te Katwijk a.d. Rijn, jhr. R. R. P. A. de Kuyper te Megen, H. H. Helsoot te Heeswijk, A. F. M. Bertrand te Vught, J. A. M. van Uem te Tilburg, I. M. van den Heuvel te Heeswijk, H. Th. I. M. Dekeling te Vught, M. H. Dols te Sittard, mej. G. Tabingh Suermondt te Rotterdam. G. A. M. Kuypers te Heeswijk, A. P. M. La- mers te Vught, A. J. Pijnenburg te Heeswijk, C. F. M. van Lieshout te Vught. J. Th. G. Diekstra te St. Oeden- rode, J. M. Somers te Heeswijk, A. A. M. van Oers te Vught, M. A. van Heek te St. Oedenrode, J. C. M. van Stratum te Heeswijk. C. A. M. Zaat te St. Oe denrode, H. J. M. van Tuijl te Heeswijk, L. P. Wytzes te Rotterdam, mej. Th. F. W. M. Quant te Vught, mej. H. J. M. Staverman te Geesteren, J. W. Ver- wey te Amsterdam, mej. C. A. M. Schreuder te Heusden, A. H. W. Belmer te 's Gravenhage. Diploma B L. G. A. W. baron van Heeckeren van Keil te Ruurlo, I. F. Faneyte te Leiden, M. Honigh te Groningen, M. A. Kross te Nijmegen, R. W. van der Waall te 's Gravenhage, N. H. F. van Aalst te Hilversum. De Norbertijn Richardus van Enge len, missionaris in Jabalpor (Indië), viert 25 juli zijn zilveren priesterfeest. Na eerst op verschillende missiestaties werkzaam te zijn geweest heeft hij enige jaren gestudeerd aan de leergan gen te Tilburg. In Indië teruggekeerd heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het middelbaar onder wijs en daardoor aan de Missie grote diensten bewezen. Op dezelfde dag her denkt ook de Norbertijn Herman Jos. Hendriks, kapelaan te Vlijmen, dat hij 25 jaar geleden tot priester werd ge wijd. Enkele jaren was hij verbonden aan het gymnasium te Heeswijk. Daar na werd hij kapelaan te Geldrop en thans is hij werkzaam in Vlijmen. Hex verenigingsleven en de sport hebben aan hem als adviseur veel te danken. In de parochiekerk van Maarssen wordt zondag 2 augustus de jaarlijkse Ariënsdag gehouden. Z. H. Exc. mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luan-fu in China, die door Z. H. Exc. mgr. dr. Bernard J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, is aangesteld tot ge delegeerd hoofdrechter in het zaligver klaringsproces, draagt de pontificale Hoogmis op. Pater E. Lohman O.F.M., postulator van het proces, houdt dp VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws'. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 8.15 Gram. (9.35- 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw 10.25 Gram. 11.15 Orgelrecital. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.20 Regerings- uitz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.55 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Poolse liede ren. 14.30 Voordr. 14.50 Holland Festival: Carillonbespeling. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.35 V. d. zie- ken. 17.30 Vakantletips. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Caus. 19.45 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Zwitserse kerkzang. 20.15 Viool en piano recital. 20.35 Caus. 20.45 Caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO: 22,40 Gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Piano en zangrecital. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huis vrouw. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Strijkork. 14.40 Gram. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boek- bespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. 18.05 Lichte muz. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz. 19.00 Nws. 19,10 Act. 19.20 Pol. caus.: V.V.D. 19.30 Verz, progr. v. d. sold. 20.00 S.U.S.- Actie 6 21.30 Gram. 21.45 Instr. trio. 22.15 Lichte muz. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Jazzmuz. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.05 Ork. conc. 13.10 Popul. progr. 14.00 Lichte muz. 18.00 Ork. conc. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Ork. conc. en sol. 21.45 Gevar. progr. 23.06-23.36 Klarinet en piano. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.30 Nws. en lichte muz. 15.00 Fabrieksfanfare. 15.45 Lichte muz. 16.45 Uitsl. races en liederen. 17.30 Nws. en koorzang. 20.00 Liederen. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.40 Dansmuz 23.30 Nws. en lichte muz NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Volksmuz. 17.40 Gram. 19.20 Gevar. muz. 20.45 Jazzmuz. 22.10 Kamermuz 0.10 Gram. 1.15 Gevar. muz. Golflengten: 25m67: 31ml0; 41m21; 196m2. vrijdag 24 juli 22.15 uur - Casimir Gnanadickam vertelt de geschiedenis van Padma. een modern Hindoe-meisje. DAGELIJKS: - 21 00 uur - Gezins rozenkrans ln het Latijn. (196m middengolf) FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.), 280 en 235 m: 12.05-18.30 Gram. 21.40 Boe- canegra, opera. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Kamer koor, kamerork. en sol. 16.30 Ork. conc. 17.10 Gram 17.15 Amus. muz. 17.45 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.50 Gram. 21.00 Ork. conc. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gram. 15.30 en 16.05 Gram. 17.10 Gram. 18.38 en 19.10 Gram. 20.00 Holland Festival: Strljkkwart. 21.30 Gram. 22.10 Dansmuziek. NTS: 15.30-16.30 Rep. aankomst vier daagse te Nijmegen. 20.00 Weekoverz. 20.30-23.15 Eurovisie: Festival te Aix-en- Provence: Cosi fan Tutte, opera. (Pauze van 21.45-22.05). DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00-18.00 Sportprogr. (Regionaal progr.: NDR: 18.45 Die Nordschau. 18.45 WDR: Hier und Heute. WDR: 19.25 O, mijn nicht! NDR: 19.30 Aan lager wal ge raakt). 20.00 Nws. 20.25 Documentaire. 21.05 Gevar. muz. 21.35 Documentair progr. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.30 Nws. 20.00 Documentaire. 20.30 Eurovisie: Muziekfestival v. Aix-en-Pro- vence: Cosi fan Tutte, opera. I. d. pauze 21.25 Filmfragmenten). 23.05 Nws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.30 Kath. uitz. 20.00 Nws. 20.25 Euro visie: Festival v. Aix-enProvence: Cosi fan tutte, opera. (21.45 Pauze). 23.05 We reldnieuws. predikatie. De plechtigheid begint om 10 uur. Werd vroeger .oor de Ariënsherden king de zondag gekozen, die het dicht ste bü de sterfdag 7 augustus lag, thans heeft het comité besloten daar voor steeds de eerste zondag van augustus te bestemmen. Traditiege trouw bezoeken de deelnemers na af loop van de Hoogmis de kapel op het kerkhof Beresteijn, waar de Dienaar Gods begraven ligt. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Utrecht en omstreken heeft zich tot de minister van financiën ge wend met het verzoek verzilverde arti kelen te willen vrijstellen van weelde belasting. Dit in aansluiting op een re quest van de Kamer van Koophandel te Gouda en andere Kamers. Men ves tigt er de aandacht op, dat de Neder landse industrie van verzilverde artike len op haar afzetmarkten krachtige concurrentie ondervindt van buiten landse fabrieken, met name de Duitse industrie. Deze heeft het voordeel van een veel grotere nationale markt, die bovendien niet door een hoge weeldebe lasting of daarmede vergeliikbare be lasting wordt beperkt, en zij kan dus in aanmerkelijk grotere series produ ceren, hetgeen kostenverlagend werkt. Ook met het oog op de concurrentie positie van de Nederlandse industrie in de Euromarkt en andere afzetgebieden, acht de Kamer dus de afschaffing van de weeldebelasting op verzilverde arti kelen noodzakelijk. Acht Nederlandse dravers nemen za terdagavond 25 juli a.s. deel aan een internationale amateurkoers in de Duit se stad Dinslaken, „De Freundschafts- preis der Amateure" over 1800 meter, Het is een seriedraverij gedoteerd met 4000 mark. De volgende paarden staan ingeschreven: Romeo Spencer. Victrix V, Violetta D, Tallero, Uranus Koff, Ul- rika B, Wordly Hanover, Turdus Mu- sica S. Uitslagen van de koersen j Aduard luiden: Peterhofprijs, 2140 m: 1. Xavier, Rozenstein 3.24.2, 1.37.2, 2. Xenograaf, 3. Witvoet, winn. 11.10, pi. 2.40 .- 2.- 4.90 cov. 5.10, kopp. 21.60. Double Six M prijs, 1640 m. 1. Ready Hollandia G. K. Woudstra 2.25.5, 1.28.8, 2. Tilda O, Type Erebus, winn. 2.50, pl. 1.20, 1.20, cov. 3.30, kopp. 3.20. Tweede serie: 1. Tom Mix, K. Woud stra 2.24.- 1.27.8, 2. Oehoe S„ 3. Tur dus Musica S., winn. ƒ3.- pl. ƒ1.70, f 4.70, cov. 6.80, kopp. 10.80. Finale: 1. Oehoe S., H. Bruinsma 2.25, 1.28.4, 2. Tom Mix, 3. Ready Hollandia G., winn. 9 -, pl. 1 60, 1.10, 1.40, cov. 4.20, kopp. 8.60. Rolandprijs, 2140 m: 1. Vauban B., Dj. Bolt, 3.21.- 1.33.9, 2. Woelewaal S. 3. Striver Spencer, winn, 3.30, pl. 1.60, 2.40, 3.70, cov. 6.40, kopp. 8.80. Lord Maireprijs, 2400 m: 1. Trudel Hollandia, R. Hofstee 3.42.7, 1.33.6, 2, Torenvalk S. 3. Ural, winn. 4.40, pl. 1.80, 1.50, 1.80, cov. 4.30, kopp. 6.80. Totalisatoromzet 25.681.- DE ZONNETEMPEL G by Uifgeverii Caiterman 8 aV MOCO - CopyrigM P. I. B. Bo» 6 Copenhagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4