Veel belangstelling bij het jubileum van prof. A. Ariëns Doorbouwen bij slecht weer Produktieve uren van 450 tot 600 op te voeren Netto-winst ƒ10,7 (ƒ9,6) min met ll1/2% gestegen 8 wvliet PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelo ve's obsessie f HORLOGES fabrieksrestanten 25 jaar priester Kappel en Paul verrassen twee Australiërs Noodtoestand op de Vein we Ontwikkelings kernen in Noord-Holland Misoogst bonen in Kennemerland Jaarverslag Wit-Gele Kruis Zandvoort Bruto-winst 9,3 procent hoger 3 Wieier populair es Vrijlating Hongaarse schrijvers gevraagd Koninklijke gift voor Anne Frankstichting Geslaagde hoornvlies transplantaties Enkhuizen, Hoorn en Medemhlik aan gewezen Gevolg van de droogte P. DOVES JUBILEERT Wal KAN kan, kan KAN alléén ECHT GOUD tegen „DOUBLEPRIJZEN" ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" Amsterdamsche Bank in eerste halfjaar 1959 Eerste reis Rotterdam SPECIALE BOOT STEMPEL Kortere wachttijd door automatische bomen Bouw van tunnel kan worden uitgesteld In het Openlucht theater wordt al druk gerepeteerd Zaterdagavond voor stelling AUDIUM tientallen guldens inruilwaarde VRIJDAG 24 JULI 1959 tAGINA 2 Het P.E.N .-congres Al meer dan twee honderd branden Zwitsers jeugdorkest naar Haarlem 40 JAAR BIJ N.V. OUD ZN. Arrestatie op weekmarkt te Beverwijk waaronder enkele stuks van bekende fabrieksmerken 30-50°/c korting Tennistoernooi op Brederodebanen te Santpoort Haarlems Bureau voor Medische Sportkeuring Gees Piers wint onbe dreigd tiende zomer- avondrit Vijfkringen waterpolo- toernooi NA AANRIJDING OVERLEDEN Voor drukke overwegen DE „FRIESLAND" OPGEBRACHT Later weer vrij gegeven Oude Hollandse kluchten SLECHTHORENDEN nieuwste hoortoestel horen zien Burgerlijke Stand Heemstede Onder belangstelling van talrijke vooraanstaande figuren uit het katho lieke maatschappelijk leven heeft giste ren prof. dr. Ant. A. Ariëns zijn zil veren priesterfeest en 12%-jarig jubi leum als geestelijk adviseur van de Nederlandse Katholieke Middenstands bond gevierd. In de fraai met gele en rode gladiolen versierde kapel van het filosoficum Dijnselburg te Huis ter Hei de, waar hij hoogleraar is, droeg de jubilaris een plechtige heilige mis op met assistentie van drs. H. J. A. M. Fortmann, president van het filosofi cum als presbyter-assiatens, pastoor dr. A. A. Olierook als diaken en pastoor dr. J. Janssen uit Eindhoven, geeste lijk adviseur van de Bossche bond, als subdiaken. De schola cantorum van de studen ten zong onder leiding van J. Albers een gregoriaanse mis met orgelbegelei ding van de heer W. Kox. Aanwezig waren o.a. staatssecretaris dr. J. Veld- kap, prof. dr. A. H. M. Albregts, voor zitter van het huldigingscomité, mgr. J. A. Geerdinck, president van het grootseminarie Hijsenburg, de zeereer- waarde heer J. Colsen uit Brunssum, vele hoofdbestuursleden van de KRKM en vertegenwoordigers van verscheide ne andere organisaties. Alvorens zijn predikatie te beginnen, las pastoor Olierook een telegrafische gelukwens van de Paus voor. In aan wezigheid van vele prominente perso nen uit het katholieke leven bij dit dank offer zag dr. Olierook de hoogste vorm van solidariteit. De veelzijdigheid van de belangstel ling op de receptie des middags in het philosophicum „Dijnselburg" was een weerspiegeling van de uitgebreide werk zaamheid op sociaal terrein van prof. Ariëns. Namens talrijke organisaties en in stellingen huldigde prof. dr. A. H. M. Albregts, voorzitter van de R.K. Raad van Overleg voor sociaal-economische aangelegenheden de sympathieke pries ter voor zijn jarenlange arbeid ter ver steviging van de confessionele vakor ganisatie. De jubilaris, zo zei oud-mi- nister Albregts, streed kort na de oor log, toen daartegen nog veel verzet be stond, voor een eigen katholiek verband, zowel op staatkundig als sociaal terrein, waarbij hij zich vooral beijverde voor persoonlijkheidsvorming. Als stoffelijk huldeblijk overhandigde prof. Albregts een bedrag^ van 8.500. Talrijke andere geschenken droeg men nog aan. Vaak zeer originele, zoals een filmspoel beplakt met pa- Advertentie (Van een onzer verslaggevers) De wielerpopulaires, donderdagavond In het Olympisch Stadion te Amster dam gehouden, hebben weer eens aan- Ïfetoond, dat men op de sprint niet al- een met pure snelheid de tegenstan ders de baas kan blijven, maar dat óók en in vele gevallen bovenal de taktiek een geducht woordje mee spreekt. In een zogenaamde „grote" finale kwamen namelijk Kappel, Paul en de sterk rijdende Australiërs Dar tels en Perry tegen elkaar uit; een krachtmeting, die zonder haperingen een zege voor de gasten móest ople veren, gezien de wijze, waarop zij hier In trainingsritten reeds hun capaciteiten hebben gedemonstreerd. De zaken pakten echter geheel an ders uit. Op een ogenblik, dat de Australiërs zaten te overleggen, hóe zij die Nederlanders een kopje klei ner zouden maken, sprong Kappel plotseling weg, terwijl Paul juist in een goede positie zat, om de twee buitenlanders te „dwarsbomen" in hun pogingen tot een bliksemsnelle reactie. Toen dit trio eenmaal op vol le snelheid lag, werkte de Hagenaar zich op verbluffende wijze naar vo ren en wist zowaar te finishen als tweede. Tijd van Kappel; 12.6 sec. Ook deze avond is een stayersrit over 60 km voor amateurs een aangelegen heid geworden tussen Van Houwelin- gen en H. Buis. Voortdurend vocht dit tweetal een verbeten duel uit, waarbij de rivalen vele ronden lang zij aan zij elkaar het bezit van de eerste plaats betwistten. Uiteindelijk toonde Van Houwelingen zich de sterkste. Hij sleep te de zege weg in de uitermate snelle tijd van 38 minuten en 51 seconden, met Buis als goede tweede op enige lengten achter hem. Van der Meulen, die aanvankelijk in derde positie lag, moest de strijd staken, omdat hij last kreeg van pijn rond een litteken en voorts omdat gangmaker Van de Bom remmoeilijkheden had aan zijn machine. Een „kleine" finale voor amateurs werd gewonnen door Scheps en de nieu weling Zoet toonde zich de sterkste oiver onder meer Van Lachterop en Van der Velden. De internationale organisatie van schrijvers, de P.E.N.die maandag haar Hongaarse afdeling weer toeliet als lid, heeft telegrafisch een beroep gedaan op de Hongaarse regering de schrijvers die daar nog worden gevan gen gehouden, vijj te laten. Met name worden genoemd de auteurs Tibor De- ry en Gyula Hay, die na de Hongaar se opstand werden veroordeeld tot res pectievelijk negen en zes jaar gevange nisstraf. Het telegram was ondertekend door de Italiaan Alberto Moravia, de nieuwe voorzitter van de P.E.N., door vice-voor- zitter Erich Kastner uit West-Duitsland •n de algemeen secretaris David Car ver uit Engeland, namens de schrijvers uit 35 landen die op het ogenblik in Frankfort het jaarlijkse P.E.N.-congres houden. pieren rijksdaalders tot een bedrag van duizend gulden, van hei door prof. Ariëns opgerichte Katholiek be zinningscentrum van bioscoop- en film. exploitanten. De katholieke bakkers patroons gaven een in taart gebakken brochure over parallelisatie in het bakkersbedrijf, eveneens een gees teskind van de jubilaris. Ondoenlijk is het te noemen het grote aantal personen, dat kwam feliciteren. We doen slechts een greep. Voorzitter en directeur van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn en de heer Wouter Perquin; de heer W. Andriessen, lid van de Twee de Kamer; de heer Joh. Derksen, voor zitter van het Kath. Onderwijzersver- bond, de heer J. A. Middelhuis, voor zitter van de K.A.B.; mr. T. J. Brouwer, secretaris van de Kath. Boeren- en Tuin- dersbond; mr. M. H. S. van Oers, wnd. directeur-generaal van de Middenstand; de heer Joh. Zwanikken, voorzitter van de Aartsdiocesane K.A.B.; oud-minis ter, de heer A. C. de Bruyn; prof. dr. Ruygers en natuurlijk vertegenwoordi gers van verschillende middenstandsor ganisaties. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een bedrag geschonken aan de „Anne Frank-stichting" te Amsterdam, die zich o.a. het algeheel herstel van het Anne Frank-huis aan de Prinsen gracht ten doel heeft gesteld. Het „Achterhuis" hoopt men, zoals bekend, na restauratie te brengen in de oor spronkelijke toestand ten tijde dat An ne en haar familie aldaar waren on dergedoken. Het voorhuis wordt inge richt tot internationaal ontmoetings centrum voor de jeugd. Twee Amerikaanse blinden kunnen weer zien na een operatie waarbij hoornvlies uit de ogen van een woensdag op 66 jarige leeftijd overleden Ame rikaanse oud-minister is overgeplant, aldus meldt A.F.P. De minister is de oud-minister van binnenlandse zaken Douglas McKay, die bepaald had, dat bij zijn overlijden het ziekenhuis „De barmhartige Samaritaan" te Portland de beschikking over zijn beide ogen zou krijgen. Na de dood van McKay zijn chirurgen terstond met de operatie begonnen. De weduwe van de overle dene op wie het goede resultaat van de operatie grote indruk heeft gemaakt, heeft reeds toegezegd, dat het zieken huis bij haar overlijden eveneens over haar ogen kan beschikken. Advertentie Doorwerken in de bouwnijverheid bij minder gunstige weersomstandigheden in de winter is technisch geen onoplos baar probleem. Het aantal produktieve uren, dat nu 's winters gemiddeld 450 uren beloopt, zou kunnen worden opge voerd lot ongeveer 600 <ii"n Bit 'ijn de conclusies van de studiecommissie weersinvloeden, die in 1956 is ingesteld door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De commissie is thans opgeheven na een rapport te hebben uitgebracht met een aantal (Van onze correspondent) Er is sprake van een noodtoestand voor het Veluwse natuur- hoon wegens het door de aanhoudende droogte steeds groter wordend gevaar van bos- en heiuebranden. De kleinste onvoorzichtig heid in bos en hel kan de vernietiging van grote oppervlakten natuurschoon betekenen. Mocht onverhoopt op ver- hll' nde plaatsen gelijktijdig brand uitbr ken, dan is de ellende niet te overzien. Dit verklaarde de voorzitter van de stichting „Het Veluwse jsbrandweer Comité", ir. Reinders, opperhoutvester van het Kon. 'aleis „Het Loo" tijdens een persconferentie. De zaken staan er momenteel zo oor, dat de br brand weer op de Velt- e materieel te kort komt. Sinds het begin van de droogte periode zijn er op dc Veluwe al meer dan tweehonderd bos- en heidebranden geweest. Ten behoeve van het probleemgebied oostelijk Westfriesland zijn thans de plaatsen Enkhuizen, Hoorn en Medem- blik aangewezen als kernen, die bij de stimuierings-activiteiten in het kader van het regionale industrialisatiebeleid betrokken zullen zijn. Dit blijkt uit een bekendmaking van de minister van economische zaken in de Nederlandse Staatscourant van gisteren. Hierin wordt namelijk medegedeeld, dat de premie- en prijsreductieregeling „bevordering industrialisatie ontwikke lingskernen" van 16 april 1959 ook voor deze plaatsen zal gelden. Volgens deze regeling komen onder nemers die industriële bedrijven in de daartoe aangewezen kernen willen vestigen of uitbreiden in beginsel voor een rijkspremie in aanmerking. Voorts behelst deze regeling de toekenning van een rijkssubsidie t.b.v. kopers of huurders van bepaalde industrieterrei nen. In een brief aan het provinciaal be stuur van Noord-Holland, waarin de minister van economische zaken van de aanwijzing van bovengenoemde plaatsen als ontwikkelingskernen mede deling deed, wees hij er o m. op dat de in deze plaatsen te verrichten stimule ringsactiviteiten in principe een aflopend, op afronding gericht, karakter zullen hebben. Evenals bfl de reeds eerder aange wezen kernen het geval was is bij de aanwijzing van de kernen in Noord- Holland gedacht aan een periode van 5 jaar, waarbij de minister zich het recht voorbehoudt om, indien de ont wikkeling daartoe aanleiding geeft, tus sentijds de nodige wijzigingen aan te brengen, hetzij door aanwijzing van nieuwe kernen, hetzij door het afvoeren van kernen waar de industrialisatie niet blijkt aan te slaan. Het Zwitsers jeugdorkert, dat van 4-14 oktober een tournee door ons land zal maken, zal op verzoek van de Haar. lemse Raad voor de Jeugd dinsdag 13 oktober des avonds een concert ge ven in de Ridderzaal van het Stadhuis. Dit orkest bestaat uit 50 leerlingen en studenten van 13-24 jaar. Dirigent is de heer Georges Scherrer (Zürich)Op het repertoire staan werken van Haydn, Beethoven, Handel en Mozart. Dit concert zal tevens de opening zijn van het winterwerk van de Haarlemse Raad voor de Jeugd. aanbevelingen. Praktijkproeven hebben de mogelijkheid van het doorwerken en de economische betekenis van de ver- let-bestrijding aangetoond. Verder heb ben zij de voorwaarden voor een goede aanpak van het winterwerk, zowel op technisch, sociaal en organisatorisch ais financieel gebied, aan het licht ge bracht. Deze voorwaarden zijn door de com missie neergelegd in voorlopige richt lijnen voor doorwerken bij minder gunstige weersomstandigheden. Over leg van de commissie met het K.N.M.I. had tot resultaat dat gedurende de win termaanden een speciaal voor het bouwbedrijf samengesteld weerbericht dag en nacht telefonisch te beluisteren is. Het grotere bedrag aan uitkeringen dat nodig zal zijn, kan verkregen wor den door een verhoging van de premie "oor het risicofonds van het sociaal fonds van tien procent tot omstreeks vijftien procent van de basisionen. De kostenstijging tengevolge van de ver hoogde premieheffing zal nog niet één procent van de waarde van de bouw- produktie bedragen. Tegenover deze geringe kostenstij ging staat, over het gehtie jaar gere kend, een vermeerdering van het aan tal produktieve uren met circa tien procent en een produktiewinst die ge lijkgesteld kan worden aan 15.000 A 20.000 woningen. Indirecte voordelen zijn: verminde ring van werkloosheidsuitkeringen, ver betering van de sociale voorwaarden waaronder gewerkt moet worden, ver hoging van het reële inkomen van de arbeiders en bevordering van de pro- duktie-continuïteit in het bouwbedrijf, omdat de arbeidsbezetting der werken in de winter weinig terugloopt. De bonen hebben in de streek Kenne merland altjjd een grote rol gespeeld in het teeltschema van de tuinder. Maar de laatste jaren is deze teelt met rasse schreden teruggelopen, al is zjj altijd nog van betekenis. Als de tuinder de gewassen vandaag de dag ziet staan, dan zal hem de moed wel ontbreken om hiermee door te gaan, want men kan nu al spreken van een misoogst. De bonenoogst staat als het ware voor de deur, want augustus is de maand waarin de snij- en spercie- bonen aan de markt komen. Ook al door het droge schrale weer zijn de bonen voor het grootste deel verziekt vooral de stambonen hebben het kwaad. Door de kleine aanvoer zijn de prijzen al op gelopen tot boven de gulden per kilo. De snijbonen zijn altijd iets later, maar ook hier moet men naar een goede hoek zoeken. De stokdikken zijn niet veel beter en geven geen hoop op een rede lijke oogst. De pronkbonen kunnen nog veel goed maken, maar dit is een boon die eigenlijk in september pas goed be gint te geven. Al bij al staat een slecht bonenseizoen te wachten. De heer P. Doves, Vondelweg 250 in Haarlem-noord, zal op 28 juli veertig jaar in dienst zijn bij de sedert 1928 in Haarlem gevestigde wijnhandel N.V. Oud. De jubilaris werd op 13 mei 1895 in Anna Paulowna geboren, werkte eerst in het hotelvak en kwam in 1919 bij het bedrijf, dat toen nog was geves tigd in Purmerend. De heer Doves werkte ruim vierendertig jaar in de spoelafdeling maar omdat dit hem op oudere leeftijd iets te zwaar werd is hij nu al zes jaar belast met de controle op de emballage afdeling voor wat de met eigen auto's vervoerde goederen betreft. Over tien maanden hoopt hij met pensioen te kunnen gaan en van een welverdiende rust te kunnen gaan genieten. Hij zal dan wat meer tijd over hebben voor zijn liefhebberijen, zoals het onderhouden van de ruime tuin ach ter zijn woning. De jubilaris is de oudste in jaren van de ongeveer zeventig werknemers bij de wijnhandel. In zijn vrije tijd heeft hij vroeger verdienstelijk werk verricht voor de Haarlemse speeltuinjeugd. Hij was een der oprichters van de speeltuin „Merelbos", waaruit later de speeltuin D.V.S. (Door Vrede Samengebracht) ontstond. Hij is bovendien nog geruime tijd bestuurslid geweest van de speel tuinvereniging „het Vondelkwartier" en zag deze vereniging tot grote bloei ko men. Het aantal kinderen van vijftig werd meer dan vertienvoudigd. De peverwijkse politie heeft een Haarlemse marktkoopman aangehou den wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjari ge meisjes. Een en ander was reeds eerder voorgevallen, maar thans wist men de man op heterdaad te betrap pen. I. "horloger Barieljorisstraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem In het tennistoernooi van „Bredero- de", dat tot en met zondag op de banen van het tennispark -Brederode in Sant poort wordt gehouden, begint men don derdagavond met de A-partijen en de tweede en derde ronde van het B- én C- toernooi. De resultaten van dinsdag en woensdag luidden: B-toernooi, H.E., le ronde: F. Doo- deheefver versl. dr. P. Zonderland 46, 63, 61; N. Vreeken versl. J. Koning, stein 63, 60. 2e ronde: W. Goslinga versl. A. Kos ter 61, 75; A. v. d. Hof versl. C. Vo gelzang sr. 75, 63; F. Deibei versl. J. Stroobach 57, 62, 63; A. Groen versl. R. v. Maanen 6—1, 2—6, 7—5; H. Sikkes versl. J. v. d. Berg 60, 62; P. Hendriks versl. N. Struycken- kamp 62, 63; C. Ottolini versl. J. Verkuyl 86, 62; J. v. Splunter ver sl. N. Kors 4—6, 6—4, 8—6; K. Huffer- man versl. H. Kempeneers 61, 63; W. Fröhlich versl. J. Klip 60, 6—4. D.E., le ronde: mevr. A. Frohlich versl. mej. T. Groen 61, 26, 62; mej. T. Broersen versl. mej. H.' Cobe- lens 62, 64. Kwart eindstrijd: mej. C. v. d. Broek versl. mej. D. Ferwerda 6—1, 64; me vrouw A. Landman versl. mevr. A. Fröhlich 46, 86, 75; mevr. M. Kauling versl. mej. A. Sprengers 3—6, 63, 64. H.D., le ronde: Z. Verwaai en W. Holdrinet versl. P. Groenland en F. Steger 68, 64, 86; H. Sikkes en K. Hufferman versl. W. Hoogenstraten en H. Piët 60, 63; J. Greiner en E. v. Beers versl. H. Schmid en H. Schmoh] 75, 62; R. v. Maanen versl. F. Schlattman versl. P. Tegel en W. Gos linga 63, 64; J. Schmidt en A. v. Noort versl. R. Konigel en dr. P. Zon derland 61, 60. G.D., le ronde: mej. I. Sengers en J. Schmidt versl. mevr. V. en F. v. Dal- sum 26, 75, 63; mevr. en de heer Ottolini versl. mej. T. v. Hoogen en J. Bolleman 63, 63; mevr. A Jansen en H. Kempeneers versl. mej. T. en A. Broersen 6—3, 62; mej, N. Noteboom en N. Vreeken versl. mevr. B. Leen- derts en B. Knuyt 62, 86. Kwart eindstrijd: mevr. en dhr. Ot tolini versl. mevr. A. en W. Fröhlich 6-4, 6-3; mevr. Van Buchem en R. Kö- nigel versl. mej. N. Noteboom en N. Vreeken 6-3, 9-7. C-toernooi, H.E., le ronde: H. Schmohl versl. C. Wolters 6-2, 6-2; C. Vogelzang sr. versl. R. Isacson 6-0, 6-0; J. Kerkhoff versl. J. Blom 6-3, 10-8; G. Koenders versl. J. Moors 6-2, 6-8, 6-4; J. de Jager versl. F. Alders 6-2, 6-1; J. Smuling versl. J. Apon 6-2, 6-4; J. Francken en H. Rietberg 9-7, 4-6, 6-2; C. Vogelzang jr. versl. J. v. d. Heuvel 6-0, 6-0; W. v. d. Bree versl. v. d. Werf 6-4, 6-2; A. Koster versl. P. Giesberger 6-2, 11-9; P. Schendstok versl. H. Mollema 6-1, 6-1; D. Groen versl. H. Rangemeier 6-4, 1-6, 6-3; E. Weert versl. C. Kroskinsky 6-4, 2-6, 10-8. 2de ronde: J. v. Leverink versl. W. v. Oldenmark 6-3, 6-1; E. Rehfus versl. E. Jasper 6-2, 6-2; G. Kamphuijs versl. J. Tiggeloven 6-1, 6-1; J. Kerkhoff versl. J. v. d. Berg 6-4, 3-6, 6-3; J. Schmidt versl. J. Boon 6-4, 6-4; R. de Greeve versl. J. de Jager 10-8, 3-6, 6-1; N. Kors versl. J. Smuling 6-1, 8-6; H. Goossens versl. W. v. d. Bree 6-3, 9-7; H. v. Splunter versl. P. Aarts 6-3, 6-2; F. Deibei versl. A. Koster 6-3, 6-2; D. Groen versl. P. Schendstok 7-9, 6-4, 6-2. D.E., 2de ronde: mej. A. Neelissen versl. mej. Y. Taverne 6-1, 6-2; mej. C. Mudde versl. mej. B. Teer 10-8, 7-5; mevr. A. Landman versl. mej. C. Meerwaldt 6-0, 6-1; mej. A. Tollenaar versl. mej. L. Brok 6-1, 3-6, 6-2; mej. A. Sprengers versl. mej. T. Botman 6-1, 7-5; mej. M. v. d. Raadt versl. mej. H. Smuling 6-0, 6-2; mej. N. Teer versl. mej. L. Hendrikse 3-6, 6-2, 6-4; mej. Eenenaam versl. mej. M. Beek 3-6. 8-6, 6-0. Uit het jaarverslag over 1958 van het Haarlems Bureau voor Medische Sport keuring blijkt de steeds toenemende be langstelling van de sportverenigingen om hun leden te onderwerpen aan een medische keuring Voor het bureau van de sportkeuring werd 1958 een record jaar. Er werden 119 zittingen gehou den, waar 2854 mannen en 1110 vrou wen werden gekeurd. Van deze kwa men er 2584 voor de eerste maal, ter wijl 1380 candidaten reeds eerder wa ren gekeurd. Circa 300 dames, welke huisvrouwen-gymnastiek beoefenen, wer den aan een onderzoek onderworpen, terwijl een grote gymnastiekvereni ging haar leden een verplichte keuring voorschreef. De afdeling Haarlem van de KNVB ging voort met de ingestel de controle, wat tot resultaat zal heb ben dat per 1 september 1959 alle voet ballers minstens één keer per drie jaar gekeurd zullen worden. In 1958 kon het bestuur zich verzekeren van de mede werking van achttien keurende artsen, plus specialisten. Als regel keurde elke arts nooit meer dan acht candidaten per avond. Alle candidaten werden door dokter K. Kok doorgelicht, terwijl in de daarvoor in aanmerking komende gevallen dr. H. A. Ph. Hartog bereid was belangeloos een onderzoek in te stellen. Dinsdag 28 juli, 's avonds van acht tot negen uur, zal de organist Albert de Klerk op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem werken uitvoeren van Johann Sebastiaan Bach, die 28 juli 1750 te Leipzig is overleden. Uit het jaarverslag van de afdeling Zandvoortvan het Wit-Gele Kruis blijkt een gestadige groei. Het aantal leden nam toe tot 474 op 1 januari 1959. Hoe wel intussen de contributie van 5.- tot 6- per jaar moest worden ver- j hoogd, nadert het ledental thans de 500. Dit is vooral te danken aan het voortreffelijk werk van de wijkver pleegster, zuster A. M. C. Hoogenbosch. De zuster verpleegde 102 patiënten (2.964 bezoeken). Voorts behartigde zij de t.b.c.-bestrijding (11 patiënten, 131 bezoeken), de kleuterzorg (44 kinderen) de zuigelingenzorg (67 kinderen) en de rheuma-bestrijding (3 patiënten. Op het consultatie verleende zij 40 maai assistentie. 203 verplegingsartikelen werden uitgeleend. Het gemeentebestuur heeft met de kruisverenigingen overleg gepleegd omtrent de mogelijkheid om te komen tot stichting van een gezondheidshuis te Zandvoort. Hierbij bleek, dat aan de kruisverenigingen geen andere taak zou kunnen worden toebedeeld dan hel verlenen van assistentie door de wijk verpleegsters. Deze besprekingen heb ben ook vanwege de financiële be zwaren geen resultaat opgeleverd. In het bestuur kwam een mutatie, doordat de 87-jarige heer A. A. Vork, gelet op zijn leeftijd, voor het bestuurs lidmaatschap bedankte. In het verslag wordt melding gemaakt van het vele verdienstelijke werk dat de heer Vork, ondanks het klimmen der jaren, voor het Wit-Gele Kruis heeft gedaan en dat zijn erkenning vond in een Koninklijke onderscheiding ter gelegenheid van Ko ninginnedag. In het bestuur nam zit ting de heer J. F. J. Hoogenbosch. Cees Piers is momenteel in een voor zijn clubmakkers van het Haarlemse ,De Kampioen' benijdenswaardige „for me". Dat hebben zij in de tiende zomer- avondrit om de „W. Metz"-beker, wel ke weer als een klassementswedstrijd in het „Van der Aartsportpark" werd verreden, aan den lijve ondervonden. Piers wist liefst zes van de acht klas sementen te winnen en werd zodoende onbedreigd winnaar. Alleen Toon Rutte wist hem met acht punten minder het dichtst te benaderen. De strijd om de punten is weer bij zonder fel geweest. Bert Bogaard en Wil Blommaert gingen al in de derde ronde over tot de aanval. Zij konden zo doende in de twee eerste klassementen belangrijke puntenwinst behalen. Toen was het evenwel met hun heerschappij gedaan en moesten zij het gezelschap dulden van Toon Rutte, Ko van Tin telen en Cees Piers. Vooral de sterk rijdende Piers bleek er op deze avond echt zin in te hebben. Eerst werden Bogaard en Van Tintelen het slachtof fer van zijn hoge tempo Blommaert werd door pech uit de kopgroep verdre ven en tenslotte kon ook Rutte hem niet meer houden. Zodoende kon Piers onbedreigd al de zes resterende klas sementen winnen, terwijl Rutte zich buiten bereik der sprinters steeds als tweede wist te klasseren. De uitslag luidt: 1. C. Piers 37 pnt.; 2. A. Rutte 29 pnt.; 3. G. Fennis 12 pnt.; 4. A. Bo gaard 11 pnt.; 5. K. van Tintelen 9 pnt.; 6. A. Komngs 8 pnt.; 7. A. Straver 6 pnt. 8. R. Hendriks 5 pnt.; 9. H. v.d. Geest 2 pnt. De vier deelnemende Deense gast- renners kwamen ook nu weer niet in het stuk voor. De uitslag van de C-klasse luidt: 1. Jansen, 2. Vergers, 3. Mathot, 4. Van der Horst, 5. Wagner. Met de wedstrijd Haarlem Den Haag werd dinsdagavond in Rotterdam het vijf kringen waterpolo toernooi voort gezet. De kring Den Haag liet zich ver tegenwoordigen door de hoofdklasser DZV uit Delft. Het Haarlems team ver scheen in dezelfde opstelling als maan dagavond. Opnieuw heeft Haarlem het niet tot een overwinning kunnen bren gen. Wel hebben de Haarlemmers voorgestaan, maar hun tegenstanders beschikten over een grotere snelheid, die benut werd om zowel in de aanval als in de verdediging te opereren. Haar lem verloor van Den Haag met 10-5. Amsterdam kwam daarna in het strijdperk tegen De Robben, die de Kring Midden-Nederland vertegenwoor digde. In de eerste helft stonden de Midden-Nederlanders met 3-0 voor. De strijd eindigde met een 8-1 overwinning voor Midden-Nederland. In het Antoniusziekenhuis te IJmui- den is gistermorgen de 72-jarige mevr. S. R. uit Voorburg overleden. Maan dagavond werd zij bij een botsing in Santpoort uit de auto van haar doch ter geslingerd. Met een zware schedel- basisfractuur werd zij naar het zieken huis overgebracht. Haar 38-jarige doch ter werd met een zware hersenschud ding en diverse verwondingen opgeno men, evenals de bestuurder van de an dere wagen, de 54-jarige M. J. E. B. van L. uit Vinkeveen, die een hersenschud ding en een shock kreeg. De Amsterdamsche Bank behaalde over het eerste halfjaar 1959 een netto winst (vóór reservering) van 10,7 mil joen tegen 9,6 miljoen in dezelfde pe riode van 1958, een stijging van 11,5 Interest en wissels leverden in de eer ste zes maanden van het lopende boek jaar 21,3 min (zelfde periode 1958 21,4 min) op. provisie 20,1 min (16,3 .1) en effecten en syndicaten ƒ2,1 min (onv.), zodat de bruto winst, door de sterke stijging van de post provisie, steeg tot 43,5 min tegen 39,8 min in dezelfde periode van 1958, een stijging van 9,3 Algemene onkosten en stor ting in de pensioenfondsen vergden te zamen 22 min (onv.), reserve afschrij ving alsmede voorziening nieuwbouw steeg tot 2,3 min (1,5 min) en reserve b astingen tot 8,5 min (6,7 min). Het feit dat óe netto winst vóór reser vering ster" er, nl. met 11% steeg dan de brutowinst, die met 9,3 toenam, vindt zijn oorzaak in het feit dat de on kosten, afschrijvingen en belastingen in Aan de eerste reis van het s.s. „Rot terdam", dat zoals bekend op 3 sep tember a.s. van Rotterdam naar New- York zal vertrekken, zal voor verzame laars van bootstempels een speciale attractie worden verbonden, aldus de Holland-Amerika Lijn. Deze rederij zal nl. gratis speciale enveloppen met een toepasselijke voorstelling verstrekken, welke op genoemde datum met het nieuwe vlaggeschip kunnen worden meegegeven. Aan boord zullen deze en veloppen van het bootstempel worden voorzien. Er bestaat goede hoop, dat de posterijen in New York een stempel van aankomst zullen aanbrengen met de vermelding „Paquebot". (Van onze Haagse redactie) De automatische halve spoorwegbomen zullen op een aantal overwegen in de plaats komen van de met de hand be diende bomen. Minister Korthals (Ver keer en Waterstaat) heeft deze oplos sing voorgesteld voor overwegen met druk verkeer, die men uiteindelijk door een ongelijkvloerse kruising met tunnel of viaduct moet vervangen. Met het construeren vnn deze ongeltjkvloerse kruisingen is echter vee] tijd gemoeid terwijl ook het overleg tussen rgk, ge meente en Nederlandse Spoorwegen over de verdeling van de (zeer hoge) kosten veel tijd vergt. Met de toepassing van het automa tische systeem is het wegverkeer aan stonds gebaat, doordat men de wacht tijd belangrijk kan verminderen. Boven dien krijgén met name' de gemeenten een uitstel van vijf a tien jaar voor het vinden van een oplossing voor de financiering van de ongelijkvloerse krui sing. Minister Korthals meent daarom dat de kosten voor de tijdelijke aanleg van een automatische beveiliging ver antwoord zijn. Hij schat deze op gemid deld 100.000,- en maximaal 200.000,- per overweg De kosten zuilen gelijke lijk worden verdeeld over rijk, gemeen te en spoorwegen. De minister voegt er aan toe, dat hiermee op geen enkele wij ze de verdeling wordt beïnvloed van de kosten die men t.z.t. voor de ongelijk vloerse kruising zal moeten maken. Drs. Korthals heeft zijn plan aan de Tweede Kamer voorgelegd in een brief ter begeleiding van de „urgentielijst 1959" voor de opheffing van bewaakte overwegen. De lijst zelf is aan de Ka mer ter vertrouwelijke kennisneming door de leden toegezonden. De minister zegt in zijn briet nog dat het voorstel reeds met Gedeputeerde Staten van de provincies is besproken, onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal. De IJmuidense sleepboot „Friesland" van bureau Wijsmuller is woensdag avond onder de kust van Haïti aange houden door marinevaartuigen van de Dominicaanse republiek. De „Fries land" voer onder de noordkust van Haïti om beschutting te vinden tegen de winden en was op dat moment ter hoogte van Puerto Plata. Het schip is met twee grote duwboten onderweg van Pascagula (U.S.A.) naar Buenos Aires. De Dominicaanse marine heeft, ver moedelijk gezien de politieke toestand in dit gebied, in het transport van de „Friesland" kennelijk iets verdachts gezien. In de nacht van woensdag op donderdag moest de „Friesland" van zijn koers afwijken in opdracht van de marine-autoriteiten, maar de sleepboot en zijn sleep zijn donderdag weer Vrij gegeven. Donderdagmiddag heeft kapitein J. Buurman uit IJmuiden aan zjjn maat schappij telegrafisch medegedeeld, dat alles weer normaal was. Om herhaling te voorkomen heeft de „Friesland" zijn koers nog verder uit de kust gezet. De sleep zal vandaag Mona Passage tussen Haïti en Puerto Rico passeren. het eerste halfjaar 1959 tezamen minder sterk stegen dan de bruto winst, te weten met 8,6 De netto winst (vóór reservering) be reikte met 10,7 min een hoogtepunt in de laatste vijf jaar, de netto winst be droeg in het eerste halfjaar 1955 nl. 8,5 min, 1956 8,8 min, 1957 9,8 min en 1958 9,6 min. De geconsolideerde maandstaat per 30 juni 1959 (30 juni 1958) yeeft het vol gende beeld te zien (alles min): debet: kas etc. 130,3 (126,5), Ned. schatkist papier 601,6 (554,7), ander overheids- papier 81 (72,5), wissels 119,7 (58,8), bankiers 198,9 v 125,5), effecten en syndi caten 49,6 (49,7), prolongatlën en voor schotten tegen effecten 85,5 (64,8), debi teuren 700,9 (622,9), deelnemingen 15,9 (13,2), gebouwen etc. één gulden (onv.); credit: kapitaal 90,01 (onv.), reserve fonds 49 (44,5), 3 dep. oblig. per 1962 25 (onv.), deposito's op ermijn 393,3 (372,6), crediteuren 1.321,8 .098,1), ge nomen daggeldleningen (2), geacc. wissels 35 (33,8), door derden geacc. 0,59 (0,72) en overlopende saldi etc. 68,8 (61,2). In het Bloemendaalse Openluchtthea ter heerst deze week een grote activi teit. Het publiek merkt er weinig van, want in opzet zjjn de avonden niet openbaar. De op te richten Rederij kerskamer „Wjjngaertrancken" repe teert daar sedert enige dagen de belde oude Hollandse kluchten: „De klucht van de Koe" van Bredero, en „De Wiskunstenaars" van Pieter Langen- dijk. Morgenavond komen de rederij kers voor het voetlicht. Hedenavond vindt de generale re petitie plaats en gedurende de afgelo pen avonden is afwisselend de ene en de andere klucht gerepeteerd. Welis waar zjjn beide stukken reeds eerder door het gezelschap vertoond, maar dat was in een andere omgeving. De ideale entourage van het toneel van het openluchttheater heeft regisseur Jan Kraakman genoodzaakt een ande re mise en scène te maken voor beide stukken. Bovendien werkt men nu met decors, die aangepast aan de na tuurlijke omgeving door Jan Kraak man zelf ontworpen en uitgevoerd zijn. Verleden week is een wagen van de Radio Unie het terrein van het open luchttheater opgereden om opnamen te maken van „De Wiskunstenaars" en Jan Kraakman een kort interview af te nemen. In de rubriek de Artistieke Staalkaart zal een en ander morgen avond rond zeven uur worden uitgezon den. A dDerienite u hebt nu een prachtige kans in het bezit te Yeomen van het omdat wij tijdelijk voor uw ouda toestel, hoe oud dan ook en des noods defekt teruggeven. Deze unieke aanbieding geldt voor alle AUDIUM hoortoestellen. Wij geven U in overweging van deze gelegenheid gebruik te maken met de uitgebreide AUDIUM collectie kennis te maken. V raagt inlichtingen en vrijblijvende demonstratie bij: KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 GETROUWD: A. Th. J. Wesseling en M. C. Kemp; A. A. Koopman en J M. Bosma; J. W. van der Vooren en A. C. Tesselaar; B. A. Hekkers en S. Koppen; R. Meijer en M. J. C. van Drimmelen; D. van Lejjden en A. M. van Erk; J. Vreeken en B. G. N. Meij er. GEBOREN: d.v. F. H. Schades en B. Huurman; d.v. R. de Vries en E. Hazevoet; z.v. P. A. M. van der Wejj- den en W. H. M. van den Berg: z.v. H. J. van Assema en W. J. Hoeker; z.v. J. L. Turlings en M. L. Custers. OVERLEDEN: I. van Honschooten- Duives, 84 jr.; I. J. O. von der Möhlen, 71 jr. ^VLAANDEREN, OM LI Tf dienen, Paul. VLAANDE REN...MAAR WILT (J .alstublieft oat lan cet WÊS lES&êN |*L VR.OSS WIE BEN vlaandEREn WARhOOFO SENWiote VAAfWOE PARTICULIER A UU ZULT NIETS, aosTONE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2