NU ADRI SIJPESTEYN IS DRAGER VAN DE MUGGENTRUI Ruilbeurs voor de jeugd blijkt vol doende attractief te zijn I Aöenda voor Haarlem Jonge organisten-generatie presenteert zich Pauselijke onderscheiding voor mej. A. J, Bossaert m NAAIMACHINES Haarlemse M Valpartij in Amsterdamse Buurtploeg loopt goed af Bij gelegenheid van haar afscheid als hoofd van St.-Augustinusschool in Heemstede Samenvoeging van gemeentelijke lagere scholen In Haarlems Stadsdoelen Deelnemers Zomer-Academie concerteren in Oude Sint Baaf VRIJDAG 24 JULI 1959 PAGINA 3 Gasverlichting in Haar lem wordt geëlektri ficeerd VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem Haarlemse rechtbank Duitse jongens gingen in IJmuiden met auto er vandoor Geen „Halbstarken' Voorstel van B. en W. van Haarlem aan de Srar^oude- was aange- SET» gemeenteraad IPilf Postzegelslucifersdoosjes en suikerzakjes favoriet iimiimiiimiiiimiiiiiiiiiiniiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiNmimiiiiiiiimiiiiimiimmimmmiH Burgerlijke Stand Haarlem Films I oneel Muziek Diversen Tentoonstellingen LASTEX BADPAKKEN HALVE PRIJZEN KAAN Waterstanden Bedrijfsleider zag zijn auto plotseling wegrijden Beurs van New York Beurs van Amsterdam Adri Sijpesteyn van de ploeg van de Indische buurt is donderdag na een klassementsrit met handicap over 2100 meter, waarin hij de snelste tijd maak te, de gelukkige drager geworden van de Muggentrui. Door zijn overwinning van gisteren behaalde hij voor zijn eer ste plaats in het A-klassement twintig punten, terwijl hij voor de beste tijd nog twintig punten extra kreeg. In de alge hele rangschikking staat hij nu met 105 punten bovenaan de lijst. Direct achter hem staat Bert van der Voort van de Zuidploeg, die in de klassementsrit van de B-ploegen de snelste was. Met 101 punten is hij een goede tweede. Ab Koelemeyer, die de Muggentrui twee dagen achtereen heeft gedragen, kon het in deze rit niet verder brengen dan een derde plaats in het B-klassement, waardoor hij twee plaatsen in de alge hele rangschikking verloor. De vierde etappe, van Wijlre naar Deurne over een afstand van 90 km, zal de deelnemers nog lang bijblijven als de rit met de meeste mankemen ten. Al direct nadat de karavaan don derdagmorgen uit het kamp van de r.-k. stichting Zon en Vrijheid waren ver trokken, werd de ploeg van de Amster damse Buurt in de wielen gereden door een bromfietser. De valpartij die hier uit voortkwam liet zich erger aanzien, dan achteraf het geval bleek te zijn. Met wat schrammetjes en een paar geknus- de plekken konden de jongens weer op de fiets stappen en na enkele kilometers waren ze weer bij. Bij Valkenburg kre gen twee brommers van de ploegleiders het te kwaad. Doordat benzine was ge tankt met een te hoog percentage olie wilde de motor niet op gang komen. De beide bromfietsers hebben zich daarom door een van de volgauto's laten sle pen, hetgeen door het heuvelachtige Zuid-Limburg geen gemakkelijke opga ve is. Door deze vertraging was men ruim een uur achtergeraakt op het tijd schema. Toen er in Roermond even ge rust werd om een hapje te eten, was het aantal mankementen om vergelij kingen met andere jaren mogelijk te maken worden ze geregistreerd opge lopen tot 14, waarvan tien lekke ban den. In totaal werden gisteren zesen twintig reparaties verricht. De prachtige tocht door het heuvel achtige Limburgse landschap, waarin jongens afwisselend in de strakke hete zon of onder de verkoelende be schutting van de naaldbomen reden, voerde de karavaan aan het einde van ©en inspannende dag naar het plaats je Deurne, waar in het kamp De Bik kels" werd overnacht. By hun aan komst stond Dik Ramakers van de ploeg van Oosterkwartier, die de eerste dag bij Lisse wegens ziekte naar huis was teruggekeerd, hen op te wachten. Hij mag buiten mededinging, de andere jongens hebben immers de vermoeie nissen van de laatste dagen achter de rug, de ronde uitrijden. In Deurne werd na het eten een voet balwedstrijd gespeeld tegen de plaatse lijke jeugd. De Muggen wisten het ech ter ook dit maal niet tot een overwin ning te brengen. Met 21 kwam het fj- e aan een toch wel zeer spectacu laire wedstrijd, waarin de Muggen Zich echt met op hun kop hebben laten zitten. Door het bijzonder warme weer en de grote inspanning die de renner- ties hadden om de „cols" over te ko men zijn er ook deze dag geen straf- Dunten uitgedeeld, hoewel zo.nu en dan toch wel iets niet helemaal in de haak De uitslag van de klassementstrijd luidt- A-groep- 1. Adri Sijpesteyn ttn- dtaL bSSSN punten plus 20 extra punten; 2. Ruud Donkel (Amsterdam se Buurt) 19 punten; 3. Bert Oomen (Leidsche Buurt) 18 punten. B.-groep. 1. Bert van der Voort (Zuidplae£) punten plus 20 extra punten; 2. wans Hirs (Vogelenbuurt) 19 punten; 3. ad Koelemeyer (Vondelkwartier) 18 P—1! ten. Individueel klassement: 1. Aan Sijpesteyn 105 punten; 2. Bert van der Voort 104 punten; 3. Ab Koelemeyer 101 punten. Het dagploegenklassement van donderdag was: 1. Indische Buurt 451 punten; 2. Vogelenbuurt 439 punten; S. Amsterdamse Buurt 438 punten. In het algemeen ploegenklassement is de rangschikking gelijk gebleven aan gis teren. De Bomenbuurt is eerste met 1519 punten, gevolgd door de Indische Buurt met 1471 punten en het Vondel kwartier met 1379 punten. Vanavond zal in de Ernst Sillemhoeve te Bilthoven een afscheidsavond wor den gehouden, waarbij de politie van Bilthoven voor een verrassing zal zor gen. Ook zullen Gerry en Ferry de avond met hun amusement opvrolijken. Morgen zal voorafgegaan aan de in tocht van de Muggenkaravaan op de Ri chard Holkade te Haarlem-oost door de wielervereniging de Kampioen en in sa menwerking met de stichting Haarlems Bloei een wielerwedstrijd voor nieuwe lingen worden gehouden. Omstreeks drie uur zullen de Muggen arriveren, waarna een ploegentijdrit de laatste krachtmeting in de ronde zal zijn. Ten bate van het Prinses Beatrix poliofonds zal de karavaan na afloop een tocht door de stad maken. Burgemeester en wethouders van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een krediet van ten hoogste 242.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de electrificatie van de openbare gas- straatverlichting. Begin 1957 werd de electrificatie stopgezet in verband met de bestedingsbeperking. Electrificatie levert echter een gunstiger exploitatie op van de openbare straatverlichting, terwijl bovendien de omstandigheden op investeringsgebied thans anders zijn dan in 1957. Stadsgedeelten, waar de woningsituatie en de sociale toestan den minder gunstig zijn zullen zoveel mogelijk bij voorrang in aanmerking komen voor electrificatie. SPEELTERREIN. Het speelter rein op de hoek van de Prins Hendrik laan en de Ernst Casimirlaan in Over- veen is geëgaliseerd. De jeugd kan er tijdens de vakantie voetballen. Het programma van de diverse evenementen, in of uitgaande van de verschillende katholieke speeltuinen te Haarlem luidt voor zaterdag 25 juli: Speeltuin Zaanenoord (Zaanen- laan): Bezoek aan Kinderboerderij; Mariagaarde (Westergracht): 2 uur, filmmiddag in de Leonarduszaal. Twee Duitse jongens, die uit een op voedingsgesticht in hun vaderland naar ons land gevlucht, waren, hadden z'°n gisteren voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden wegens het rijden in een auto, die aan een inwoner van IJmuiden toebehoort. Het waren vol gens hun verdedigers, mr. dr. F. A. Bijvoet en mr. J. Jansonius, aller minst „Halbstarken", die met kwade bedoelingen naar onze kust waren ge trokken. Niettemin was één van beide jongens, een achttienjarige banketbak ker uit Gladbeck, korte tijd geleden reeds door de politierechter in Haarlem veroordeeld. Daarom wilde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, beide knapen niet over éen kam scheren wat de strafmaat betreft. Hij achtte diefstal van de auto bewezen geen „joy-riding" - en eiste tegen de banketbakker zes maanden met aftrek. De andere verdachte, een achttienjari ge electricien, die in het Duitsland be oosten de Oder-Neisse-Iijn geboren is en in Lippstadt woont, hoorde vier maan den met aftrek tegen zich eisen. De jongens waren uit het opvoedings gesticht ontvlucht omdat hun toekomst er naar hun zeggen somber uitzag. Ze waren bij boeren uitbesteed en moesten op het land werken. Veel viel er dus niet te leren, waar nog bij kwam, dat ze voor onbepaalde tijd in de „Erzie- hungsanstalt" verbleven. Daarom wil den ze trachten in Nederland werk te krijgen, of als dat niet lukte gaan mon steren op een schip. Van dat alles was op de avond van de 28ste juni nog niets gekomen. Onderdak hadden de knapen niet. Ze hadden getracht in een kotter te slapen, in de IJmuider vissers haven, maar daar was het veel te koud. In een auto, die onaf gesloten was, zou het beter gaan.De wagen bleek gemak kelijk op gang te brengen en het twee tal reed er mee weg, in de richting Amsterdam. Inmiddels had de eigenaar van de auto aangifte van de vermissing gedaan bij de politie. Het duurde niet lang, of de beide jongens waren gede tineerd op het politiebureau van IJmui den. Over de vraag, of de knapen de auto gestolen hadden, dan wel er tijde lijk en ten onrechte over beschikt had den, heerste verschil van mening tussen de officier van justitie en de beide ver dedigers. De officier stelde, dat de ver dachten als heer en meester over de wagen beschikt hadden en kennelijk niet de bedoeling hadden, hem terug te ge ven. Daar tegenover stelden de verde digers, dat de jongens heel goed wis ten, dat ze nooit de grens over konden komen met de auto en ook geen pogin gen gedaan hadden de kentekenen van de wagen te verdoezelen. Huns in ziens was er slechts sprake van benzi- ne-diefstal. Daarvoor vonden ze de ei sen van het Openbaar Ministerie echter veel te hoog. Ook wezen de verdedigers er op, dat de „Erziehungsanstalt" de ontvluchte jongens streng zal straffen, wanneer ze weer terugkomen. Een week water en brood krijgen ze in ieder geval, terwijl de kans, dat ze er binnen afzienbare tijd uit komen, ook gering is. Waarom de knapen in het opvoedings gesticht zaten? De electricien, uit een milieu van ontheemden, omdat zijn „Heimat" thans door Polen bewoond wordt, werd er gestraft en „heropge voed" wegens zijn medeplichtigheid aan „joy-riding". De ander had een dief stal op zijn geweten. Naar het zeggen van de jongens waren het dus niet de ernstigste delicten, waarvoor ze in Duitsland huns inziens onevenredig zwaar gestraft werden. Het leek de ver dedigers het best, dat de Haarlemse rechtbank de beide verdachten een straf zou opleggen, gelijk aan het voor arrest, waarna ze over de grens gezet kunnen worden. Uitspraak dinsdag 4 augustus. de overhandiging van een kleurig noe •--££Dnec Het afscheid van mejuffrouw A. J. Bossaert, als hoofd van de St. Augus- tinusschool te Heemstede zij ging de school verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is gisteren tijdens de huldigingsavond in het parochiehuis „Anno Santo" een gebeurtenis van bijzondere allure ge worden Als een met meer dan gewone kwaliteiten begaafde onderwijzeres heeft mejuffrouw Bossaert geduren de achttien jaar haar stempel op de St Augustinusschool gedrukt. Haar voortreffelijke eigenschappen werden L„, drs B. H. J. Evers, voorzitter van het ouder-comité, op klare wijze onder streept: „De kinderen zullen u nim mer vergeten, maar ook de vaders ?n zullen zich altijd blijven her- innerenf wat u voor hun kinderen bent geweest". FVrdpr in de week had de school- Eeraer in uc _rt een vaarwel jeugd juffrouw Bossaert een de hand hadden gehouden m van een bedrag op de bank, mejuffrouw Bossaert vrijelijk georu zal kunnen maken voor haar ee."anSAf Breda nieuw in te richten woning. Met Het nijpend tekort aan geschikte kan didaten voor het hoofdschap van ge meentelijke scholen, vooral van scho len voor gewoon lager onderwijs, heeft Burgemeester en Wethouders van Haarlem er toe gebracht, te trachten het aantal hoofdenplaatsen zoveel mo gelijk kunstmatig te verminderen door combinatie van scholen. Aan de raad wordt voorgesteld twee gemeentelijke lagere scholen in het zogenaamde „St.- Bavodorp" in Haarlem-oost te combi neren: de Mr. A. Bruchschool aan de Noormannenstraat, en de Mr. J. H. Thielschool aan de Karolingenstraat. De gecombineerde school zou èèn hoofd krijgen, bijgestaan door twee extra onderwijzers, waarvoor de rijks vergoeding is toegezegd. De twee scho len zjjn in èèn gebouwen-complex ge huisvest, dat afzonderlijke ingangen heeft. Het zijn beide zes-klassige scho len met ieder een extra-klaslokaal. De school zal na de samenvoeging 465 leerlingen tellen, aan het begin van het nieuwe curcusjaar dus. Wanneer de samenvoeging niet door zou gaan, zou de Mr. A. Bruchschool 195 leerlingen gaan tellen en de Mr. J. H. Thielschool 270. Het hoofd van de gecombineerde school zou een zeker ambulantisme krijgen. B. en W, merken in hun voor stel op, dat ze een open oog hebben voor de bezwaren, die verbonden zijn aan grote scholen, maar ze zien daar naast ook grote voordelen, zoals meer mogelijkheden tot differentiatie en ex periment. De leerlingen zouden bij voorbeeld naar hun aanleg gegroe peerd kunnen worden in de nieuwe School met parallelklassen. Ontvolking van gemeentelijke scho len, waarmee men in de oudere stads wijken te maken .heeft, speelt geen rol "tö de combinatie van de twee lagere Scholen in Haarlem-oost, omdat die Stadswijk juist zeer snel groeit. De beide Van Zeggelenscholen in Haar lem-oost, thans nog aan de rand van ue stad gelegen, zouden ook in aan merking kunnen komen voor samen- Voeging. ll VJZV11 I De persoon van mejuffrouw Bossaert werd daarna uitvoerig belicht door pastoor H. A. J. Drost. Hij karakteri seerde haar als een bijzondere vrouw, die door haar sterke zelfdiscipline heeft mogen beantwoorden aan wat God van haar heeft verwacht. ,,U hebt van uw roeping een deugd gemaakt. Gods genade was in u waarneembaar en waar u veel van anderen eiste, hebt u meer nog van u zelf geëist". Hij roemde in haar de nooit versagende plichtsgetrouwheid, haar stichtende godsdienstzin. „U sublimeerde uw ambt dat u in bovennatuurlijke geest hebt be oefend". Spreker noemde haar een le vende schakel tussen God en het kind en dit contact met Christus maakte haar tot een ideale katholieke onder wijzeres, op wie hij van toepassing bracht de regels uit het Boek der Openbaring: „Wie volhoudt tot het ein de toe, zal Ik maken tot een zuil in de tempel van mijn God". Namens het kerkbestuur overhan digde pastoor Drost haar een tweetal klassieke boekwerken, waarna hij het woord nog eenmaal hernam. Ditmaal betrof het een bijzondere boodschap. Een storm van applaus brak onder de aanwezigen los, nadat pastoor Drost mededeling had gedaan van het feit dat mejuffrouw Bossaert door de paus was begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Dokter G. H. Onstein, die als school- tandarts vooral in de oorlogsjaren veel lief en leed met mejuffrouw Bos saert had gedeeld, noemde het afscheid een vertrek van een uit de oude garde. Als blijk van waardering voor de uiter mate prettige samenwerking bood hij haar enige boeken van Pasternak aan. Nadat mevrouw Van Doorn- namens de onderwijs-inspectie een kort woord had gesproken, verhief mejuffrouw Bos saert zich van haar plaats om als laat ste spreekster van de avond haar ge voelens van dankbaarheid tot uitdruk king te brengen. Kennelijk bewogen dankte zij voor de onderscheiding, wel ke haar te beurt was gevallen. Zij richtte zich verder tot allen, die deze afscheidsavond tot een voor haar onver getelijke gebeurtenis hadden gemaakt Tijdens haar afscheid als hoofd van de Sint Augustinusschool is mejuffrouw A. J. Bossaert onder scheiden met het pauselijk ere metaal Pro Ecclesia et Pontifice. De heer A. P. C. Bossaert speldt zijn zus het gouden erekruis op. en dankte in het bijzonder de leerkrach ten. Haar taak had zij als een roeping gezien en zij was dankbaar voor het bescheiden aandeel dat zij had mogen leveren in het welzijn der kinderen. Al tijd zal zij de herinneringen bewaren aan haar dikwijls zorgvolle, maar heer lijke arbeid aan de St. Augustinusschool. De vele aanwezigen maakten daarna ruim gebruik van de gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van me juffrouw Bossaert, die thans van een welverdiende rust kan gaan genieten. JEUGDNATUUR WACHT. Tijdens een bijeenkomst in het Minerva-theater te Heemstede is aan ongeveer vierhon derd en vijftig leerlingen van tien Heemsteedse lagere scholen het in signe van de Jeugdnatuurwacht uitge reikt. Aan twintig vertegenwoordigers van die scholen reikte de burgemeester mr. A. G. A. van Rappard persoonlijk het insigne uit. Een tractatie en een spannende film over een expeditie-tocht naar het Inca-rijk vormde het slot van de bijeenkomst. Al vóór twee uur stonden ze te popelen voor de indrukwekkende poort van de Stadsdoelen: Jopie en Kees en Anneke; Frans, .Cas en Theo. Onder hun arm hielden ze een tas of een doos geklemd met de kost bare waar, die ze te ruilen gingen aanbieden. Gister middag werd de eerste ruil beurs gehouden, die de Haarlemse Raad voor de Jeugd deze vakantie houdt om jeugdige verzamelaars in de gelegenheid te stellen eikaars verzameling te be wonderen en materiaal uit te wisselen. Druk was het er nog niet, deze eerste don derdagmiddag. Maar dat kan ook niet. De ruilbeurs is nog nieuw voor de Haarlemse jeugd. Ze moet eraan wen nen en dan komt het van zelf wel. Op 30 juli en 6 augustus wordt de ruilbeurs herhaald. De beurs is misschien wel op de eerste plaats bedoeld voor de jeugd, maar de oude ren zijn er niettemin harte lijk welkom. Er waren gis termiddag al een paar oude ren. Voornamelijk verzame laars van postzegels en siga renbandjes. Nu is het laatste een artikel, dat er bij de jon gere garde een beetje uit ligt. En postzegelverzame laars zijn lieden die jaren doen over het opbouwen van hun collectie, en een derge lijke leeftijd heeft de jeilgd natuurlijk nog niet. Maar de ouderen toonden zich colle giaal genoeg om een beetje te blijven rondneuzen op de beurs van de jeugd. Daar werd voornamelijk handel gedreven in suiker zakjes en lucifersdoosjes. Het eerste wat opvalt is de rust, waarmee gehandeld wordt. Men kruipt stilletje bij el kaar op een bankje, of hangt gezamenlijk over de schra- gentafels, die de Raad vorm de Jeugd beschikbaar heeft gesteld. En bijna fluisterend doet men zijn transacties af. Er werd gistermiddag nog gewerkt met één koers: één tegen één. Of het nu lucifers doosjes of suikerzakjes be treft. Komt men bij de post zegelverzamelaars, dan wordt het meestal anders Daar gelden heel andere koersen, heel ingewikkeld ei afgestemd op de te verhan delen waarden. In een van de bijgebouw tjes van de Stadsdoelen is een kleine tentoonstel ling ingericht. Daar kunnen de kinderen zien hoe andl- ren een indrukwekkende verzameling hebben opge bouwd. Daar zit een huis moeder uit Haarlem-noord, die sedert drie jaar geboor tekaartjes vergaart. Ze heeft er nu ruim 700 en haar col- .ictie is al heel veelzijdig samengesteld. Een groot ver zamelaar is een bewoner van de Vergierdeweg, die „scha pen en hun historie" tot voorwerp van zijn verzamel woede heeft gemaakt. Vele duizenden prentbriefkaarten met afbeeldingen van zee- in kwestie heeft een Russi sche correspondentievrien din, die haar collectie op peil houdt. Verder bevat de tentoonstelling een reeks automerken, plaatjes van al lerlei typen auto's en na tuurlijk een uitgebreide col lectie postzegels. Een van de merkwaardig ste dingen op de Haarlemse schepen, keurig gecatalogi seerd en voorzien van gege vens omtrent hun bouw; scheepsmodellen, plakboeken met foto's en artikelen over schepen. Vooral de vooroor logse scheepvaart blijkt zijn belangstelling te hebben. En wanneer men hem op scheepvaartgebied iets vraagt, zal hij u nooit een antwoord schuldig blijven. Een dame heeft haar ver zameling lucifersdoosjes meegebracht. Een kostbare verzameling, zo te zien, want zij omvat o.m. een uitge breide Russische afdeling. De Russen blijken wel iets te zien in de Westerse ver zamelwoede en spuien vele tientallen merken. De dame ruilbeurs, scheen ons toe de tafel midden op het Doelen plein te zijn, waar een grote reeks jeugdblaadjes lag uit gestald. Er was niemand bij en de kinderen keken slechts af en toe de tijdschriftjes in. Maar men heeft ons verze kerd, dat de handel in deze blaadjes hand over hand toeneemt. De eerste ruilbeurs voor de Haarlemse jeugd is een suc ces geworden. Er waren wel niet zo heel veel bezoekers, maar er werd intensief ge ruild. Ongetwijfeld zal het de komende donderdagmid dagen, wanneer er weer ruil beurs wordt gehouden en de aarzelaars ook durven ko men, heel wat drukker zijn. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 BEVALLEN: van een zoon: H. E. J. van der Weijden-van Vliet; E. P. Weltevreden-Treffers; P. H. Bosma- Dime; A. van den Berg-Helderman; E. Konings-den Nieuwenboer; W. Al- brecht-de Korte, van een dochter P. Schaap-Kortenhoeven; J. E. Schel- lings-Stienstra; R. Af man-Ferwerda F. Meirmans- van der Land; J. E. Kwakkel-Kouffeld; H. S. M. Neelissen- Laurey. GEHUWD; A. J. de Vries en A. P. Stuurman; B. Walbeek en A. G. M. Schomagel; P. Steenkist en D. E. Stroo Cloeck; A. Winter en S. Grandia; J. Turksma en M. Quivooij; A. H. Rei- chenberger en H. M. Severing; D. A. Verdurmen en G. Hoek; H. van der Stroom en M. J. Zijlstra. OVERLEDEN: G. Teunissen-Knobbe 60 jr., Vosmaerstraat; M. E. J. v. Warmerdam, 3 m., Plataanstraat; G. Kwakkel, 75 jr., Hazepaterslaan. CINEMA PALACE: Circus-parade, a. I.; 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend (behalve zondag) 10.30 uur- Donald Duck en zijn vriendjes, a. 1. FRANS HALS: De zoon van de kalief, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Di één avondvoorstelling 8 uur. LIDÓ: Hier bin ich, hier bleib ich, a. 1.; 2 4 15 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Rustv en de vluchteling, a. i. LUXOR: Zondaars in spijkerbroek, str. volw. (3è week). Vr. 2, 7 en 9.15 uur. Za. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur. Sjors van de Rebellenclub, a. 1. REMBRANDT: De nacht voor de première, alle leeft.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend 10.30 uur: Snowfire a. 1. ROXY: T.m. zo.: De genadeloze wreker, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Vijf helse uren, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Je kunt 't toch niet meenemen, alle leeft.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Kinderprogramma met Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy en Charlie Chaplin. MINERVA: De tien geboden, a. 1.; dag. 7.30 uur. Laurel en Hardy bij de luchtbescher ming, a. 1.; dag. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 v.ur. Zaterdag 25 juli Openluchttheater, 8.30 uur: Oud Neder landse kluchten: De wiskunstenaars en De klucht van de koe. Regie: Jan Kraakman. Woensdag 29 juli Openluchttheater, 2.30 uur: Kindervoor stelling. Zaterdag 25 juli Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling door dr. Anthon van der Horst. Maandag 27 juli Grote Kerk, 3.304.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters. Dinsdag 28 Juli Grote Kerk,8 uur: Orgelbespeling door Al- bert de Klerk;>ndeiaag Openluchttheater, 8 uur: Schotse Drum- baGróte Kerk, 3—4 uur: Orgelbespeling d°GroteetKerk? 8—9 uur: Beiaardbespeling door Arle Peters. Vrijdag 24 Juli stadhuis 7 uur: Prijsuitreiking Zomeraca- demie voor Organisten. Maandag 27 Juli vleeshal 2.30 uur: Handpoppentheater Herlijn in: De avonturen van Rikkie en Slingertje. Dinsdag 28 juli H K B -gebouw, 2 uur: N.H.C.-voorstelling van' Montagnes Jeugdvariété. Vleeshal 2.30 uur: Handpoppentheater MerUjn: Rikkie en Slingertje in: De tover- hoed. Woensdag 29 juli Stad Haarlem, 2.30 uur: Gemeenteraads vergadering. Raadhuis Halfwegj raadsvergadering SmK!m-°gebotiw, 2 uur: N.H.C. Voorstelling Vleeshaf J2.30 uur: Handpoppentheater Merliin in: De fluit van Bozebol. Zandvoort, 10 uur: Vuurwerk aan de Boulevard Bernaart. Donderdag 3u Juli Vleeshal, 2.30 uur: Handpoppentheater Merlijn in: Onderwater avontuur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst: schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. Zon en feestdagen van 13—16 uur. I-rans Halsmuseum. Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m Hals' meesterwerken). Geopend van 10 -17 en zo 13—17 uur Vanaf zaterdag 18 juli tot en met 25 sept. 7.30 uur: Gemeente- Haarlemmerliede en Advertentie Gen. Cronjéstraat 129 tember iedere zaterdag van 8.3010.30 uur bijzondere avondopenstelling. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. werkdagen van 9—17 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuur kundige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eer ste zondag van elke maand van 13—15 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Tot 31 juli: Tentoonstelling van werken van Nico Molenkamp. Geopend dag., ook zo., van 10—22 uui Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg: Geop. do. 10—12.30 er 13.30—17 uur: zo 14—17 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines er grote maquette van Nederland. Geopend van 9—12.30 en van 1.30—5 uur Zondag van 105 uur. Frans Halsmuseum: Stichting Ellas Voet. Jubileum-tentoonstelling „Haarlems Zil ver.". Geopend van 10—17 uur en zo. 13—17 uur. (T.m. 30 juli). Huls Van Looy, KI. Houtweg 103: Tentoon stelling van moderne kunst uit gemeente lijk bezit, waaraan o.a. toegevoegd collec tie grafiek van jhr. F. Teding van Berk hout. Geopend: dagelijks 10—12.30 uur en 13.3017 uur; zondags 13.3017 uur. (T.m. 6 september). Bloemenheuvel, OverveenTentoonstelling Tinholt-verzameling. Geopend 105 uur; zo. van 2—5 uur. (T.m. 1 aug.). IJMUIDEN. Vrijdag 24 juli Hoog water: 6.21 u. en 18.50 u. Laag water: 2.07 u. en 14.25 u. Zaterdag 25 juli Hoog water: 7.05 u. en 19.30 u. Laag water: 2.49 u. en 15.04 u. Gistermorgen zag een 43-jarige fili aalhouder van een levensmiddelenbe- drijf uit Bloemendaal, toen hij met een klant aan de Vogelenzangseweg te Vo gelenzang stond te praten plotseling zijn auto wegrijden. De bestelauto werd 's-middags om vijf uur onbeschadigd Men neemt aan met bgkqcmfwygk gr teruggevonden in Noordwijkerhout. Men neemt aan met joy-riding te doen te hebben. De politie stelt een nader on derzoek in. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrlo General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Ildewater il.S steel Stemming: 22/7 23/7 62% 62 5614 56% 68% 69% 8114 81% 55% 56% 104% 1031/2 33% 33% 48% 49% 67% 67% 77% 77% 41% 40% 76% 77 70% 70% 55% 56% 50% 50% 25% 25% 102% 101% nauw orUshoudend (Niet officiële koersen) 4% Ned 1958 4% Ned 1959 33/4 Ned 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 314 Ned 1948 3% Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned 1955 D B.N.G Won. bou wl 6 Ned Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA Senembab-Mb AJC.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mb Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem .bet Unilever BHilton ze Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M Kon Ned Stoomb Mb K.PJU. Ned. Stoomv Mb v. Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam 56 2% Amsterdam '58 Q 2% Rotterdam '57 Alb Hebn kl obi Vorig opening Slot 24/7 100 97% 97A 92ft 92% 92% 88% 87% 86% OQ 05? 109% 249 92 15234 206V2 371 370 268 552 180 179.80 282 226V4 553 314 647 6503,4 5721/2 571% 268 155 154.60 15834 126.50 158 157% 123 1543,4 250 134% 133% 117 10534 801,2 OQ yy 99% 129 De openbare orgelbespeling van don derdagmiddag in de oude Sint Baaf te Haarlem werd verzorgd door een zes tal deelnemers aan de internationale Zomer Academie voor orgel te Haar lem. Het was inderdaad een internatio nale aangelegenheid. Allereerst was het Paavo Soinne uit Finland, die im proviseerde op een thema dat zeer ge schikt was voor een passacaglia. Of schoon niet vooruitstrevend in harmo nie, heeft deze Finse organist toch wel laten horen dat de aanleg tot improvi seren aanwezig is. Met veel sequenzen, en bijna klassiek in accoordvorming, omstrengelde hij het passacaglia-the- ma. Hierna speelde de Oostenrijkse or- ganiste Traute Neumann-Spallart een toccata van Frescobaldi. Haar spel liep nogal stroef. Later op de middag heeft zij echter op vaardige wijze en met uit stekend stijlbegrip „Vom himmel hoch" per canones van Bach gespeeld. Jaens Waever uit de Verenigde Staten kwam eveneens met een werk van Frescobal di, een Canzona. Zijn spel was doorzich tig, waarbij de fijnzinnige registratie op viel. De Hexachord Fantasie van Fro- berger vond ik een vervelend, lang dradig stuk. De Nederlandse (en nog wel Haarlemse) vertegenwoordiger was Frans van Doorn, die een vrije, hoogst moderne improvisatie gaf op een zeer gewaagd thema. Met Tier vastgestelde registraties hield hq het geheel in een rustige ingetogen sfeer. Hij deed bijzonder interessante dingen, hoewel ik niet direct een vaste vorm geving heb kunnen ontdekken. Helmut Müller uit Duitsland trad twee keer op. De eerste keer speelde hij praeludium en fuga in e kleine terts van J. S. Bach. Zjjn spel bleef, ofschoon op goed tech nisch peil, enigszins stijf. Zijn improvi satie, een driestemmige fuga alleen voor manuaal, beloofde aan het begin meer dan tenslotte bereikt werd. Toch gebeurde er wel wat met het thema. Het geheel was zeker geen onverdiens telijke prestatie. Een andere Oostenrij ker was Max Zweimüller. Zijn Fantasie en Fuga in c kleine terts van Bach was kernachtig en vlot van vertolking. Even hinkte de ritmiek in de fuga. vooral toen pedaal en manuaal samen ging. Samenvattendeen orgelconcert waarop men gelukkig heeft kunnen vaststellen dat een jonge internationa le organisten-generatie zich reeds tot respectabele hoogte heeft ontwikkeld. Dat de Zomer Academie hieraan be langrijk medewerkt, moet de organi satoren tot voldoening stemmen. J. L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3