w H Echtpaar maakt leven van zoontje tot hel Vermomde geestelijkheid wint zowaar ereprijs Levenslustig Maasstadje organiseert dolle wedstrijd Moeder treft doodgewaan de dochter in leven aan Overschot of tekort aan farmaceuten «ooWv¥ "«taiifteM? DE EILANDER Momentopname Zware straffen geëist Rotterdamse voor rechtbank Hansapfast Maatschappij voor pharmacie verwonderd over rapport Meedogenloos requisitoir Prooi van het water Geval van persoonsverwisseling in Hambnrgs ziekenhuis Doden op de weg Loopjongen met valse cheque Beulswerk van ontaarde ouders In Cuykse „Blériot-race" Bedrijfsongeval in Vlaardingen TWEE MAANDEN NA ONGELUK Hgl I KLAAS TOXOPEUS VRIJDAG 24 JULI 19&> PAGINA 5 li Nu zou het echter zo kunnen zijn, hat men aldus de doelstelling van de aanvaardbare inkomensverdeling in Sevaar brengt. Immers, de looncom- Pensatie die nodig is om deze af schaffing van subsidies draaglijk te •haken, legt beslag op de ruimte ter wijl er nu wellicht te weinig over schiet voor loonsverhogingen, die hien vrij kan besteden. Ook dit valt jchter niet aan te tonen. Minister De £°us heeft becijferd, dat de ruime compensatie voor de huurverhoging ch de melkprijsverhoging samen met hige andere loonbewegingen voor de Periode 1959 - 1960 leidt tot een reële oonsverbetering van 5 y2 procent- "et dit gemiddelde gaat de regering 'Senlijk reeds verder dan de stijging an (je gemiddelde produktiviteit J?, hie jaren toelaat. Niettemin gaat w.hog verder door daarenboven nog here loonsverhogingen en arbeids- Jdverkorting toe te laten. Zij gaat kpkrbij uit van de gedachte, dat in die ohrijfstakken en ondernemingen j. kar de produktiviteitsstijging boven jj®! landelijk gemiddelde stijgt, bin- zekere grenzen en onder bepaal de voorwaarden met name de niet- v„°£herekening in de prijzen een neergaande welvaartsverbetering Va°®elijk moet zijn. In het systeem hiet r'e hlgemene loonronden zou dit t mogelijk geweest zijn. °on. Neem wat extra in voorraad Een dode, twee gewonden ACADEMISCHE FILM STUDIEWEEK De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 1 door zouden ons in dit artikel af' vragen of de hoofdpunten uit het sociaal-economisch beleid van de regering met de term voor uitstrevend mogen worden versierd. Dat zou naar onze mening het geval Z1in wanneer zij de, vrijwel algemeen aanvaarde, doelstellingen van het sociaal-economisch beleid dichter bij nun verwezenlijking brengen. Laten die doelstellingen, die in het Ka merdebat nogal summier zijnge noemd, wat van meer nabij bekijken. Met onze economie streven wij na: ®en aanvaardbare verdeling van het nationaal inkomen over de verschil lende bevolkingsgroepen, een hoge ®n stabiele werkgelegenheid plus een investeringspeil, dat de welvaart Van de groeiende bevolking geleide lijk verhoogt. Verder behoort een stabiel prijsniveau, om vele redenen doch met name ten bate van de ver geten groepen, te worden bevorderd, terwijl de betalingsbalans evenwich tig moet zijn. Dit laatste houdt wel niede in, dat men streeft naar een z°danig overschot van uitvoeren bo Ven invoeren, dat de economie in staat wordt gesteld op de ge haakte reserves enige tijd te „vrij vielen" zonder daarvan onmiddellijk hneste gevolgen te ondervinden. Zulk een overschot is bijvoorbeeld Zeer belangrijk bij de noodzaak tot het voeren van een werkgelegen- heidspolitiek, welke immers de in- voeren doet oplopen zonder dat daar een onmiddellijke stijging van de uit roeren tegenover staat. Als met het bovenstaande het pa troon van doelstellingen is aangege ven zouden dus tegen die achtergrond he maatregelen van de regering hoeten worden bekeken. Zo eenvou dig is het echter niet. Het is name- "ik zo, dat de nieuwe beleidsmaatre gelen van de regering evenmin los ge zien mogen worden van de ontwikke ling welke de economie zou. gaan zo he beleidsmaatregelen eens niet zou den worden getroffen. Het meest ken merkende van die ontwikkeling is dan, dat zich een autonome verhoging Van de bestedingen, met name van hvesteringen en consumptie, voor doet die uitgaat boven de toeneming Van de middelen, dus van de produk- tie. De ruimte voor nieuwe bestedin gen wordt dus door het eigen leven, dat de economie leidt, en dat zich mo menteel uit in een versnelde expan- *le van de bestedingen, vanzelf klei ner. Deze tendens uit zich in de be talingsbalans door een versnelde da ling van het aanwezige overschot, verder uit zich het versterkte be roep op de middelen door een ver- krapping van de arbeidsmarkt en de kapitaalmarkt. Alle verschijnselen, die wij als kenmerken van een nade rende overbesteding hebben leren kennen, dienen zich dus momenteel Weer aan. Zij manen tot voorzichtig heid bij de verdere drainage van het hog bestaande overschot van midde len op bestedingen en het is deze hoodzaak van een voorzichtig beleid, die mede bij de beoordeling van de trd?kenSSplannen moet: worden be- oe moet nu die beoordeling zijn? Om te beginnen moet opge merkt worden, dat vele van de regeringsplannen in feite niets anders beogen dan de voortzetting van het beleid dat ook door de brede-basis- kabinetten werd voorgestaan. Op de eerste plaats de voorgenomen huur verhoging, welke een bijdrage beoogt te zijn tot de oplossing van de wo- hngnood. Verder de vermindering Van de huursubsidies, welke met de huurverhoging samenhangen, en de hischaffing van de subsidie op con- hrnptiemelk. Deze subsidieverlagin- &en passen volledig in het kader van e algemene doelstellingen van onze économie. Liet men immers deze ver- pgingen achterwege dan zou er een tekort op de begroting kunnen ont daan, dat door leningen zou moeten Worden gedekt. Maar nu gaat de ont wikkeling juist in de richting van een tekort op de kapitaalmarkt, een ge vaarlijk symptoom van overspanning, hat de overheid moet zien weg te wer ken door o.m. haar eigen aanspra ken op die kapitaalmarkt zo klein mogelijk te houden. De subsidies kunnen dus niet in stand blijven zon der moeilijkheden te veroorzaken. tr*n feite draagt de regering dus, ver- WuWend op de zelfbeheersing van hjer- bedrijfsleven, en» hopend, dat een prikkel tot hogere produk- lo0tleit gelegen zal zijn, een stuk 99 Cuyk zette gisteravond de feestneus op toen het een eigen „Blériot-race" orga niseerde. De hooggehoede en kortgebroekte deelnemers gaan van start. Het hele gezellige Maasstadje stond op stelten. De pastoor won een ereprijs. (Van onze correspondent) J Jet levenslustige Cuyk aan de Maas ,c en prijsbeleid aan dat bedrijfs- he'i^n over. Gezien de voorzichtig- 8ehQhie bij de bestedingsverruiming ^ehurtn 's kan dit niet anders dan Vraa*h worden genoemd. Men zicht zich han ook af in welk op- Werk "it kabinet conservatiever te kabjn 2°u gaan dan de brede-basis- 0ver ?tten- Ook deze regering waakt baia "et overschot op de betalings- Weru het investeringspei] en de tiek ueiegenheid. Bij haar loonpoli- Socjg, uht zij evenveel rekening met dan d factoren en ongetwijfeld meer btW® vroegere regeringen met eco- meh factoren. Hetzelfde kan Hm. v.an haar prijsbeleid zeggen, enige waarin zij wellicht van heeft de Engelse Blériot-kampi- oenen naar de kroon gestoken. Cuykse jongemannen hebben donderdag avond met onnoemelijk veel pret de Engelse records doen sneuvelen in hun eigen race. Tegen half acht knalde het startschot, waarop een groot aantal jongelui in vreemde kledij en met hoge hoeden op de pont afstormden. Dat was het begin van de Cuykse Blériot-race, inheemse kopie van de strijd tussen Londen en Parijs. Cuyk is bijzonder sterk in het opha len van oude koeien uit niet altijd even betrouwbare sloten, maar het schijnt toch wel op goede gegevens te berus ten dat het stadje een kwart eeuw ge leden een vliegtuigfabriek onder de plaatselijke industrie bezat. De invlieger daarvan moet het eens gepresteerd heb ben zonder benzine een proefvlucht over de Maas te volbrengen. De directeur had de brandstof uit het toestel gehaald omdat de tank van zijn auto leeg was. Dat schone verhaal heeft de feestgan gers in Cuyk geïnspireerd om in drie dagen een Blériot-race in elkaar te zet ten naar het Engelse voorbeeld, met dit verschil dat er geen benzine of ólie aan te pas mocht komen, als eerbetoon aan de koene legendarische piloot. De vele deelnemende teams gingen gisteravond van r -rt op de Maaskade, renden naar de pont en lieten zich over varen. De verdere opdracht luidde: grijp aan de overkant de eerste de beste fiets, race in pandjesjas en met hoge hoed zo hard als je kunt naar de burgemeester van Groesbeek, neem daar een vlag in ontvangst, rijd als de wind weer terug naar de Maas, smijt e fiets neer, ren door een weiland en 'reef de vlag aan een klaarstaande mak ker Die duikt met het zaakje de Maas in 'zwemt terug naar de Cuykse oever, klautert tegen een vier meter hoge muur op ra eerst weer een pandjesjas te hebben aangetrokken, loopt naar de toren en hijst de meegebrachte vlag Het werd een moordende race in een verschrikkelijk tempo. Het winnende team had precies 44 minuten en 22 se conden nodig om de afstand tussen Cuyk en Groesbeek, zeven kilometer hemels breed, v.v. af te leggen, het overvaren en overzwemmen inbegrepen. Het duo Ettink-Jansen uit Cuyk-Vianen won de wedstrijd met slechts luttele seconden. Daarnaast was er ook nog een wedstrijd voor de origineelste deelnemer. Hier was het de geestelijkheid van Cuyk-Vi anen, die met de ereprijs ging strijken. Pastoor en kapelaan waren onherken baar als Franse aristocraten in de rouw vermomd, en zaten in een minuscuul huifkarretje. De intocht van de prijswinnaars met de daaraan aansluitende prijsuitreiking in de schouwburg werd zo'n oorverdo vend feest, dat men maar meteen be sloten heeft er een traditie van te ma ken. (Van onze verslaggever) „Ik noem dit beulswerk van ontaarde ouders, die het in een Duits martel kamp waarschijnlijk ver hadden kunnen brengen". Deze woorden bezigde de of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. H. van Buuren, don derdag in een vernietigend requisitoir tegen een 29-jarige Rotterdamse fa brieksarbeider en zijn 23-jarige vrouw, die het leven van hun kleine zoontje Wim gedurende bijna anderhalf jaar tot een hel hebben gemaakt door hem on afgebroken weerzinwekkend en grof te mishandelen, zogenaamd omdat hij nog met zindeljjk zou zijn Toen de grootouders van de toen bij na vierjarige Wim in februari het jochie DU de politie achterlieten, was directe opname in een ziekenhuis noodzakelijk. Men constateerde, dat Wim nagenoeg geen gaaf plekje meer op zijn lichaam had. Met een pook, een stoelleuning en een broekriem was hij geslagen waar zijn ouders hem maar konden raken. Een armpje en een beentje waren ge broken en op sommige plekken waren wonden tot het bot toe geslagen. De beide verdachten hoorden donder dag de reeks van wandaden ogenschijn lijk onbewogen aan, al betuigden zij aan het slot der zitting wei spijt over het gebeurde. De officier kende geen clementie, tenzij voor zijn eigen woord- arrestatie van zijn ouders vrijwel niet keus, zoals hij zei, en eiste tegen de man I meer onzindelijk is geweest, en in het vijf jaar gevangenisstraf, tegen de j kinderhuis waar hij thans vertoeft, nooit partementen beschouwde en daar ver bleef naar eigen goeddunken. De directeur van een psychiatrische inrichting in Leidschendam, waar de beide verdachten op verzoek van de officier van justitie zes weken heb ben vertoefd, deelde als getuige mee, dat man en vrouw beiden volkomen toerekeningsvatbaar zijn te achten en derhalve de volle verantwoordelijk heid kunnen dragen voor hun gedrag. In zijn rapport noemt hij de man ego centrisch en infantiel, in het bezit van een geweten zonder daar evenwel naar te handelen. Hij is niet uitgespro ken sadistisch, maar reageert primi tief als het hem niet naar de zin gaat. Ook de vrouw heeft een onvolwassen persoonlijkheid met in hoofdzaak de zelfde karaktertrekken als haar echt genoot. Eventueel verzachtende om standigheden zijn niet in hun persoon lijke structuur gelegen, aldus deze ge tuige, maar wel daarbuiten, namelijk in hun huiselijke situatie. „Lijfstraf enig juiste" De attributen, waarmee Wim was toegetakeld, lagen als corpora delicti voor de president, mr. C. W. de Visser. Man en vrouw gaven toe, dat zjj zich van november 1956 af tot de dag van hun arrestatie geregeld in drift aan der gelijke vergrijpen hadden schuldig ge maakt, maar het zou nooit hun bedoe ling zijn geweest Wim te doden. Hoewel de moeder zich, toen haar man weer eens te keer ging, er over verbaasd had, dat het kind daarna nog in leven was. Merkwaardig is, dat Wim na de Advertentie WONDVERBAND A Voor een wondje is slechts het beste goed genoeg: Hansaplast wotidverband. Desinfecterend, bloed stelpend, genezend. Donderdagmiddag is bij het haven bedrijf Vlaardingen-Oost een ernstig bedrijfsongeval gebeurd, waarbij een arbeider werd gedood, één ernstig en één licht gewond. De 62-jarige E. K. en de 31-jarige M. T. waren bezig met het oppompen van een gerepareerde band van een reser vewiel van een der mobiele kraanwa gens. Toen de band op ongeveer 4.5 at mosfeer was opgepompt sprong de ijzeren borgring van achter het ijzeren velg lint vandaan, tengevolge waarvan de rubberrand vrij kwam en uit elkaar sprong. De ijzeren ring trof de beide mannen in het gezicht. Een derde ar beider, de 34-jarige H. P. werd door de luchtdruk tegen een muur gewor pen. K. bekwam zulke verwondingen, dat hij even later ter plaatse overleed. T. is met een zware hersenschudding, een hoofdwond en een shock in het ziekenhuis opgenomen. P. liep slechts lichte verwondingen op. De stichting Nederlands Filminsti tuut zal van 28 september tot 1 oktober in Utrecht haar jaarlijks „Academische filmstudieweek" houden. Het algeme ne thema van deze week zal zijn „De film als massacommunicatiemiddel". Dit thema zal in een achttal voordrach ten nader worden uitgewerkt. Verder zullen er filmvoorstellingen worden gegeven in het Studio-theater te Utrecht. vrouw vier jaar, met aftrek van voorarrest. De fabrieksarbeider was getrouwd in november 1956, toen Wim al bijna an derhalf jaar was. Een dag voor zijn huwelijk erkende hij het kind van zijn aanstaande vrouw als wettig, maar voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij aan Wim altijd het land had gehad. Uit de verhoren kwam vast te staan, dat zijn huiselijke omstandigheden niet bijster gunstig waren. Met zijn vrouw en twee kinderen moest hij inwonen, terwijl de 75-jarige hoofdbeoner ook de kamers van de onderhuurder als zijn privé-ap- Advertentie per pakje haar voorgangsters verschilt is, dat zij meent, door ervaring wijs gewor den, overspanningen zo vroegtijdig te kunnen onderkennen en beheersen, dat er geen bestedingsbeperking op hoeft te volgen, ondanks het feit, dat zij het bedrijfsleven daarbij toch nog grotere vrijheid wil geven. Is dat conservatief? Ongetwijfeld niet. Maar volgt daar dan ook uit, dat de plannen van de regering dus vooruitstrevend zijn? Als papieren plannen zijn zij het zeker wel. Maar natuurlijk worden plannen eerst wer kelijk vooruitstrevend wanneer zij ook uitvoerbaar zijn. Daarover in een laatste artikel. Een moeder uit Engeland heeft in een ziekenhuis te Hamburg haar dood gewaande dochter teruggevonden. Het meisje, de 18-jarige Brigitte Woitha, is op 18 mei van dit jaar betrokken ge weest bij een ernstige botsing op de autosnelweg tussen Hamburg en Han nover. Samen met een Duitse familie haar eigen moeder is in Duitsland geboren en een broer van haar is of ficier in het Westduise leger maakte zij een autotocht. Zes personen werden bij het ongeluk ernstig gewond. Een van hen, een meisje, overleed later in het ziekenhuis. Zij werd geïdentificeerd ais Brigitte Woitha. De moeder en een getrouwde zuster van Brigitte kwamen per vliegtuig van Londen naar Ham burg en bevestigden, dat het vermink te lijk dat van hun dochter en zuster was. In de paar dagen die verliepen tus sen hun aankomst en de begrafenis brachten mevrouw Woitha en haar ge trouwde dochter ook nog een bezoek aan een van de andere zwaar gewon den. Ook dit was een meisje en of schoon de aard van haar verwondingen de identificatie bemoeilijkte zij bleef zelf aanhoudend bewusteloos hadden de autoriteiten van het ziekenhuis vast gesteld, dat zij de 20-jarige Ingrid Preuss was, een dochter van het Duit se echtpaar, met wie Brigitte Woitha haar autotocht had gemaakt. Na de begrafenis keerden mevrouw Woitha en haar dochter naar Engeland terug. De verloofde van Ingrid Preuss kwam kort na het ongeluk naar het ziekenhuis in Hamburg en wist niet beter, of de verbonden gestalte in het bed was Ingrid. Bij een van zijn volgende bezoeken echter merkte hij iets op, wat hij te voren niet had gezien. Het gewonde meisje had nl. gelakte nagels en voor zover de verloofde wist, lakte Ingrid haar nagels nooit. Hij waarschuwde de verpleegsters. Men besloot te wachten tot het meisje uit haar bewusteloosheid zou ontwa ken. Dat gebeurde pas dezer dagen, ruim twee maanden na het ongeluk. Spreken kon zij niet. Men vroeg de patiënte haar naam te schrijven. Zij schreef: Brigitte Woitha, en verloor daarna opnieuw het bewustzijn. De leiding van het ziekenhuis liet tóen een broer van Brigitte Woitha ko men, die luitenant is in het Westduitse leger. Hij herkende het meisje als zijn zuster. Mevrouw Woitha is nu opnieuw naar Hamburg gevlogen, waar men haar onmiddellijk naar haar dochter heeft gebracht. het1 naar zijn ouders vraagt. Het requisitoir van de officier was meedogenloos, vooral ten opzichte van de man. Voor de vrouw geldt als mede bepalende omstandigheid, dat zij het in haar jeugd in Duitsland zeer moeilijk heeft gehad. Beiden zijn de term „ouder" duizendvoudig onwaardig. De officier zei, dat het hem speet, dat lijfstraffen bij de wet niet meer bestaan, aangezien hq deze straf de enig juiste acht. Hij vond de man de grootste schul dige en vorderde deswege tegen hem een jaar méér gevangenisstraf. De twee verdedigers, mr. Osinga en mr. van der Pas, zochten een verkla ring voor deze raadselachtige misdaad in de omstandigheden, en de eerste meende, dat de toerekeningsvatbaarheid van de twee verdachten toch niet zo hoog moest worden aangeslagen. Uitspraak zeven augustus. Donderdagmorgen is in 's-Gravenha- ge de vijfjarige H. H., afkomstig uit Weesp, door een Duitse personenauto, aangereden. Het kind, dat op onvoor zichtige wijze de rijbaan van de Mep- pelweg overstak werd zwaar gewond, en overleed in het ziekenhuis. Op de Herenweg tussen Bergen en Egmond is het zesjarig zoontje van de familie H. uit Zaandam aangereden door een passerende auto toen het kind met de fiets de weg overstak. Het is op weg naar het ziekenhuis te Alk maar overleden. Het jongetje vertoef de met zjjn ouders in Bergen aan zee met vakantie. Donderdag overleed in het ziekenhuis te Heerenveen de vijfentwintigjarige on gehuwde J. de Ruiter uit Wolvega aan letsel dat hij bij een motorongeluk opliep. De heer De Ruiter kreeg het ongeluk toen hij met een vriend, de ongehuwde eenendertigjarige J. Zwarteveen uit Oldeholtpade op een motorfiets naar Ol- dehamer op weg was. De toestand van de heer Zwarteveen is niet zonder ge vaar. SM# Een veelzeggend beeld van de overstromingen in Neder-Oostenrijk. Bij Traisen werd een houtzagerij door het water vernield. SOVJET-UNIE. De diplomaat Alex ander Orlov is benoemd tot vice-minis ter van buitenlandse zaken. Er zijn nog vier andere vice-ministers van buiten landse zaken. TAESS/AFP) De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Pharma cie heeft aan het A.N.P. meegedeeld dat er in ons land een merkbaar tekort is aan afgestudeerde farmaceuten. Dit tekort zal volgens de maatschappij nog vele jaren blijven bestaan en zelfs toe nemen. Het aantal eerste-jaarsstuden- ten voor de farmaceutische richting is namelijk dalende, terwijl de behoefte aan farmaceuten nog zal stijgen door een te verwachten grotere vraag bij In dustrie, ziekenhuizen en overheidsinstel lingen. Naast de ontwikkeling van de moderne geneesmiddelenschat moet hierbij een belangrijke rol worden toe- gekeild aan de inwerkingtreding van de Advertentie nlllllllllllllllllllllllllllKMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIllÜ 32 Het geluid van een fiets die tegen het raam werd gezet deed hem verschrikt opspringen. „Daar is va der" zei hij gejaagd „laat-ie alsjeblieft niet merken dat je gehuild hebt, moeke. Toe, droog die tranen nou!" Clara Hedland droogde snel haar tranen met haar schort. Ze zag Hedwigs angstige ogen op zich ge richt. „Ga weg!" fluisterde ze hem toe. „Toe ga weg! Hfj zou je bestraffen!" Ze was krijtwit ge worden. Zij kende Chris Hedland beter dan Hedwig hem kenae. Hij zou onmiddellijk merken dat er iets Bijzonders was voorgevallen en op zijn ruwe manier een verklaring eisen. Het was beter als Hedwig daar niet bq was Chris was in zijn drift tot alles in staat. Toen Hedwig zijn vader in de stal hoorde, slipte hu ving door de buitendeur weg. De fiets stond nog voor he' raam. Hij sprong erop en reed weg in de richting van de haven. Er waren die avond weer enkele garnalenvissers binnengevallen Zij waren bezig met het lossen van de platte kisten, waarin de vangst "an die dag werd bewaard om de volgende ochtend met de veerbool naar ds visafslag op het vasteland te worden ver voerd. Hedwig fietste langzaam voorbij en las de letters op de kisten, die correspondeerden met de lettercoaes van de schepen. Bij het dorpscafé ston den enkele eilanders te praten met één van de vis- serslui een Urker. ,,'t Is bitter" vertelde de visser. „Ze betalen op het ogenblik al zes gulden 't kilo voor garnalen, maar wij zijn blij als we 'n kilo of tien per dag binnenhalen. Morgenvroeg gaan we tot onder Bor- kum. D'r is goed geld te verdienen als je met een flink zoodje thuiskomt, maar de kunst is 't nou maar nét om dat goeie zoodje te vinden Eén van de eilanders zei iets over drijvende mijnen in de buurt van Borkum en dat de vissersman daar wel vooi mocht oppassen. Hedwig stapte af en keek uit over het water. Ei- was bijna geen wind. In die stilte klonk elk geluid hard en schel alsof het water een klankbord vormde. Aan de kleine steiger lag de „Cobri". Hedwig keek of er iemand aan boord was. Ja! Daar stond Simon de Rijke. Hij wenkte zelfs met de hand. Hedwig zette ziin fiets tegen een meerpaal en daalde de trap af die naar de kleine steiger voerde. Simon ontdekte onmiddellijk, dat er bij Hedwig iets aan haperde. „Averij, zeun?" vroeg hij op een onverschillige toon, maar toch oplettend het gezicht van zijn jongere vriend observerend. Hedwig knikte dof en begon te vertellen wat er sinds enkele dagen geleden was voorgevallen. Simon had er een pijp bij opgestoken, om beter te kunnen luisteren, naar hij zei. Toen Hedwig zijn re laas gedaan had, concludeerde hij: „Al die wijven zijn gek, hoe lief ze ook mogen wezen. Wat die Menke van jou allemaal in d'r hoofd haaltDie denkt ztker dat jij op zee haar gaat vergeten. Je moederNou ja, dat is nog wat anders. Daar kan ie je van voorstellen dat ze de zenuwen krijgt. D'r eigen broer is geblevenNietwaaren dat hakt nogal eens door bij sommige mensen. Maar aan de andere kant moet zij toch ook weten, dat de zee ie verschrikkelijk trekken kan. Maar jadat zal bij iedereen wei verschillend wezen." Hij zuchtte ge laten. Simon rte Rijke is nou niet bepaald het beste adres voor adviezen over hartzeer. Ik ken de vrou wen niet zo best. Als Simon al eens een vrouw had dan was 't zo'n tante die niet veel last van gewetens bezwaren had Ik heb ze tenminste nog nooit horen vertellen, dat ze een haat hadden tegen de zee. Ze praatten alleen maar over Simons mooie ogen. Da's andere koek!" Simon deed duidelijk zijn best om Hedwig in een beter humeur te brengen. „Wacht 'ns" onderbrak hij opeens zichzelf, „ik heb nog 'n lollig karweitje in m'n kladboekje staan! We moeten nog 'n stuk menslie vend werk verrichten aan de melkfabriek „Aan de melkfabriek?" „Ja, heeft je vader dan niet verteld waar ze van avond over hebben gewauweld op de vergadering? Ze hebben zich zitten opwinden over de fabrieksfluit. D'r waren wat mensen die de fluit te schor vonden. Je kon hem niet ver genoeg horen, zeiden ze. Vooral als de reddingsboot omhoog moet is 't weieens lastig, want dan weet het halve eiland van niks, omdat ze de fluit niet kunnen horen." „Maar wat hebben wij daar mee te maken?" vroeg Hedwig „Wel", meende Simon plechtig, „als je een eilan der bent met het hart op de rechte plek, dan pro beer je te doen wat in je vermogen ligt. Is 't niet zo? En nou ziet Simon een gaatje om die brave boeren een voordelig handeltje aan de hand te doenen meteen weer 'ns ouwerwets te lachen. D'r wordt toch ai te weinig gelachen in deze tijd." Hij wenkte Hedwig, hem naar de kajuit te volgen en daar ontvouwde hij zijn plan. „O.K., ik ben je man" zei Hedwig, toen Simon hem volledig had ingelicht. Hedwig kwam pas tegen twaalven thuis. Zijn kar weitje met Simon de Rijke had hem zozeer in be slag genomen dat hij er bijna zijn moeilijkheden en de vrees voer wat er thuis op hem zou wachten door had vergeten. Toen hij echter het schelpenpad opfietste en ach ter het raam van de woonkeuken nog licht zag, sloeg de schrik hem opnieuw om het hart. Zij wacht ten hem op! Vader en moeder Hedland zaten naast elkaar aan de tafel als president en een raadsheer van een rechtscollege. Moeder Hedland had rode zenuwvlek ken in haar hals. Toen Hedwig hen zo zag zitten kwam er een plot selinge afschuw van die twee in hem op. Waren zij zó eendrachtig als het erom ging hun enig kind aan te vallen? Toch trad hij binnen en wenste hen „goe denavond samun' Zjjn moedei stond direct op om koffie voor he*n te gaan maken. Uit de kast nam ze de grote snij koek en sneed er een dikke plak af. (Wordt vervolgd). nieuwe wet op de geneesmiddelenvoor ziening van 1958. De maatschappij heeft met verwonde ring kennis genomen van de conclu sies die het rapport: „De ontwikkeling van het aantal academici tot 1980" geen over de studie in de farmacie. Aan far maceuten zouden namelijk op den duur, volgens dit rapport, overschotten kun nen ontstaan. Dit verschil in opvatting tussen het rapport en de maatschappij maakt het noodzakelijk nader in te gaan op de gebruikte ramingsmethoden, zo meent genoemde maatschappij. Ten op zichte van de geraamde behoefte aan farmaceuten bleek grote overeenstem ming te bestaan. Bij het bereiken van het aanbod van farmaceuten is het iap- port uitgegaan van een algemene prog nose omtrent de te verwachten groei van het aantal studenten en van het aantal afstuderenden in de jaren 1955, 1956 en 1957. Gaat men evenwel uit van het werkelijke aantal eerste-jaarsstu- denten, dat zich in de afgelopen jaren voor de farmaceutische studie liet in schrijven, dan ontdekt men dat dit aan tal in groei is achtergebleven bij de meeste andere studierichtingen. Dit doet, ook voor de toekomst, een'lager aanbod van afgestudeerden in de far macie verwachten, dan zoals geraamd in het rapport. Een voorzichtige berekening op basis van het aantal eerste-jaarsstudenten leidt dan ook tot de conclusie, dat er niet met een overschot, doch ook in 1980 veeleer met een tekort aan farma ceuten rekening zou moeten worden ge houden. De maatschappij voor pharmacie, zo- we] als de betrokken hoogleraren, als ook de samenstellers van bovenge noemd rapport zijn daarom van mening dat het gewenst is de studie in de far macie te stimuleren, aldus de medede ling van de maatschappij voor phar macie. Zoals bekend was het rapport opgesteld door de commissie voor statis tiek van het interuniversitair contact orgaan. (Van een verslaggever) Een zestienjarige loopjongen van een Amsterdamse firma in metaalwaren is bij een poging een valse cheque van dui zend gulden te verzilveren, gesnapt. HU is door de kinderpolitie aangehouden. De jongen had uit het chequeboekje van de firma een cheque gescheurd. Hij had een bedrag van duizend gulden in gevuld en zo goed en kwaad als het ging de handtekening van zjjn werkgever na gemaakt. Toen hij voor het loket van het bijkantoor Ceintuurbaan van de Am- sterdamsche Bank verscheen, trok de on handig geschreven handtekening onmid dellijk de aandacht van de loketbedien de. Even werd er getelefoneerd met de werkgever van de jongen, die uiteraard van niets wist, en nog voordat de jongen angstige vermoedens begon te krijgen, stond de politie al binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5