brRüd Hoe te vragen? Dappere reuzin H I H E K GEVAREN VAN DOPING Gooi die rommel weg en fiets eens „VICTORY" Het beroemde vlaggeschip van Nelson DRAADLOOS CONTACT ram Vermoeidheidsgevoelens worden overdrevenniet de vermoeidheid zelf In het zwembad 500.000 T.V.- kijkers Uit de pers EVEN AANDACHT VOOR benoemingen ZATERDAG 25 JULI 1959 PAGINA 15 In vacantietijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd Liturgische weekkalender 5? WGliiwen Vast gegeven De post zegels van Liechten stein, het kleine vor stendom aan de Zwitserse oostgrens, komen voor het grootste deel in ongebruikte staat te recht in cVe verzamelingen van de fila telisten. Met het vaststellen van de op lage van elke nieuwe serie wordt daar dan ook terdege rekening mee gehou den. Hoewel het aantal gedrukte exem plaren in de regel niet gepubliceerd wordt, is b.v. wel bekend dat vorig jaar uit de opbrengst van postzegels 1% mil joen Zwitserse franken in de staatskas vloeiden, hetgeen een tiende gedeelte van de inkomsten van dit vorstendom betekent. Het aantal emis- sies, twee of drie per jaar, is geluk kig beperkt, ter wijl aan de uitvoe ring alle zorg wordt besteed. Dit is ook het geval met de reeks welke don derdag 1.1. verscheen. Op twee van de vijf zegels (10 ct. en 50 ct.) komt het kasteel Vaduz voor, de 20 ct. geeft de Rijndam te zien, de 30 ct. het slot Gu tenberg en de 60 ct. een gezicht van het Bettlerjoch op de Naafkopf-keten. België. Een serie met een toeslag ten bate van de Koninklijke Bibliotheek Van België werd begin van deze maand uitgegeven. Aanleiding was de herden king van de oprichting van de eerste Koninklijke Bibliotheek te Brussel door Filips II op 12 april 1559. De nieuwe uitgifte omvat zes zegels, die elk een bladzijde te zien geven van een der mooiste wapenboeken van de Orde van het Gulden Vlies, een werk dat naar alle waarschijnlijkheid in 1537 werd vervaardigd door de grootste Vlaamse miniatuurschilder van de 16e eeuw Simon Bening. Op de postzegels komen de eerste vijf grootmeesters van de Orde voor: Filips de Goede (40 10 ct), Karei de Stoute (1 fr. 50 ct.), Maximiliaan van Oostenrijk (fr. 1.50 50 ct.), Filips de Schone (fr. 2.50 fr. 1) en Karei V (fr. 3 fr. 1.50). Op de hoogste waarde (fr. 5+ fr. 3) treft men het blazoen van Filips de Goede aan. heidkundige vondsten, waaraan de meeste afbeeldingen zijn ontleend, da teren van 500 tot 300 jaar voor Christus. Verenigde Staten. Op 17 augustus a.s.r^ II Q A CV is het honderd jaarffl geleden dat John1* Wise een eerste i—JÊBBBSBk vlucht maakte mei Alll CO een luchtballon, die ■mmMfflsS CJ1 post vervoerde. Hij bIHW f i-i steeg op in Lafayet-IVHIVf te (Indiana) en V*'IP landde ongeveer 35 LU \\V IJL mijl verder in Craw- >- w\\ /y fordsville. De zen-^ MLU CD ding post bestond uit 123 brieven en ""S, 23 circulaires, die naar New York Van al deze stukken BairmailQ is voor zover bekend momenteel nog maar een brief intact. De 7 ct. luchtpost, die ter herinnering aan deze vlucht zal verschijnen, vindt men hierbij afgedrukt. Advertentie Vergeet in Uw vacantietijd hetzeep en kwastgedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door een nieuwe Braun. Dan wordt Uw vacantia - en voort aan Uw dagelijkse scheerbeurt - een genoegen. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proei. Type Combi met tondeuse In luxe plastic étui f. 59.75. Type Special in cartonnen doos f. 44.75. Nieuw type Standard in cartonnen doos f. 37.50 Imp. N.V. Hapé, Amsterdam-C. Telefoon 63957 (4 lijnen). Gevestigd 1913. Italië. Een eeuw geleden woedde in Italië de strijd om de onafhankelijkheid. Dit feit werd o.m. ook door de uitgifte van een vijftal postzegels herdacht. Vier ervan 25, 35, 60 en 110 Lire geven een beeld van de verschillende veld slagen, die in de oorlogen voor de Ita liaanse eenheid werden geleverd. Op de 15 L. ziet men de vier grondleggers van de staat: koning Victor Emmanuel II. Garibaldi, Benso en Mazzini. Griekenland. De Griekse emissies van de laatste tijd irunnen wat uitvoe- f!ng betreft wed ijveren met de mooiste miniaturen, die er op het gebied van postzegels be staan. De vorige maand in omloop gekomen zegels ter ere van het klassie ke Griekse toneel doen daar niet voor onder. De reeks be staat uit acht waar den: 20 1. met een „„♦„i motief van een antieke vaas, voorstel lend toeschouwers tijdens een voorstel ling; 50 1. een kleimasker; 1 d. een fluit, trom en lier; 2.50 d. een acteur; 3.50 a. het amfitheater van Delphi; 4.50 d. Andromeda en Perseus (ook een vaas fragment) en 6 d., voorstellende de op voering van een satirisch spel. De oud- in. n artikel (2) hoopte ik U duidelijk te maken, dat het in sommige spellen nodig is de kaartverdeling te „omschrijven", teneinde daardoor het juiste eindbod te bereiken. We kunnen daarbij terugkeren tot het spel uit artikel (1), hetwelk als een moei lijk voorbeeld kan dienen: WEST H B 8 6 3 8 7 4 A A 8 5 3 OOST V 10 9 7 5 4 V 7 5 4 3 H 4 West opent 1 schoppen er zit 6 schoppen voor OW in, doch met het normale azen-vragen is dat bod (al thans verantwoord) onbereikbaar. Hoe dan wel? Oost zou kunnen beginnen met 2 ruiten te bieden een bod, dat in alle moderne biedsystemen als dwin gend voor een biedronde wordt be schouwd. West moet dus nog een keertje bieden en hij kan voorlopig met veel anders doen dan 2 schoppen zeggen. ierna zou een redelijk bod van oost zijn: 5 schoppen, waarmede hij a.h.w. zegt „Partner, mijn algemene kracht is wel voldoende voor 11 slagen, doch het hangt een beetje af van jouw hoge kaarten, of er 6 te maken is." Nu heeft west een bijzon der belangrijke kaart: O Aas, en reeds daarop zal hij tot 6 schoppen moeten besluiten. Ja juist ruitenaas is zo belangrijk, omdat oost ruiten geboden heeft! Oost zou het nog beter kunnen doen: eerst 2 ruiten antwoorden en (na 2 schoppen van west) met 3 klaveren opnieuw een dwangbod ge ven. Een dwangbod, vraagt U zich af? Ja lezers, inderdaad een 3-bod in een nieuwe kleur door de partner van de openingsbieder is wederom forcing (dwingend) voor een biedronde. West moet dus we] doorgaan en zegt nu redelijke 4* steun aan, door het bod „4 klaveren" (let U erop, dat dit dus geen conventie is). zeggen. Inderdaad, het is verre van eenvoudig en behalve de slamconven. tie moet U ook nog een behoorlijk stukje andere biedtechniek beheersen om goed terecht te komen. Bovendien moet U een zekere „feeling" voor de mogelijkheden hebben (zie oost's bie den). In Engelse biedstijl wordt slam vaak geboden op b.v. de volgende ma nier: west 1 schoppen oost 4 schop, pen west 6 schoppen. De westspe Ier zegt met zijn 6-bod: „als jij sterk genoeg bent partner om ineens schoppen te kunnen bieden, heb ik méér dan voldoende overwaarde en controles om 6 schoppen te kunnen bieden". Men pleegt dit te noemen „slambieden op algemene kracht" en de voorbeelden daarvan liggen te over in de praktijk. omt oost vervolgens met het bod „5 schoppen", dan heeft hij zijn spel aardig omschreven. Name lijk ruiten bieden, klaveren bieden en schoppen steunen, één en ander ge combineerd met een sprongbod (5 schoppen), geeft aan dat men in de overblijvende kleur ten hoogste een singleton (enkele kaart) heeft. West, met de beide Azen van de door oost geboden kleuren, moet de slaminvite aannemen en 6 schoppen bieden. Brrrwat is dat lastig, zult U r zijn wéér andere soorten slam- spellen, waarvan het slagen af hangt of ge de juiste controles in partners hand vindt. In rubriek (2) daarvan al een klein voorbeeld, doch wat zoudt U doen met het volgende spel? AHVB 8 7 5 A V 4 O 4» H V 3 U opent b.v. 2 schoppen en Uw partner komt met het verblijdende bod van 3 ruiten. Er zijn slechts twee kaarten in Uw partners hand die U interesseren: Heer en Aas. Hoe daar achter te komen? Wederom zal „vragen" als regel niet veel helpen als Uw partner één Aas en één Heer zou aangeven, weet U nog niets. In dit geval zou men er veel aan hebben als men de z.g. askingbids (vraagbiedingen) van Culbertson speelde; daarbij kan men informeren naar bepaalde controles in partners hand. Over deze, door vele bridgers gebruikte conventie een volgend maal meer. MIMIR ZONDAG 26 juli: H. Anna, moeder van O. L. Vr.; eigen mis; 2 geb. v. d. 10e zondag na Pinksteren; credo; wit. MAANDAG: Mis van de 10e zondag na Pinksteren; 2 geb. H. Pantaleon; groen. Roermond: H. Jaco bus, apostel; eigen mis; 2 geb. H. Panta leon; credo; pref. v. d. apostelen; rood. DINSDAG: H.H. Nazarius en gez., marte laren; eigen mis; rood. WOENSDAG: H. Martha, maagd; eigen mis; 2 geb. H.H. Fe lix en gez.; wit. DONDERDAG; Mis van zondag; 2 geb. H.H. Abdon en Sennen; groen; VRIJDAG: H. Ignatius van Loyola, belijder; eigen mis; wit. ZATERDAG: St.- Petrus' Banden; eigen mis; 2 geb. H. Paulus; 3 geb. H.H. Machabeeën; pref. van de apos telen; wit. ZONDAG 2 aug.: 11e zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Alfonsus; credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. Aan de eindstreep hebben zich enkele weinig hartverhef fende tonelen afgespeeld, schreef de sportredacteur van ons lijfblad enke le dagen geleden in een verslag van een etap pe van de roemruchte Tour de France. Een i ander als gevolg van „pilletjes die u en wy niet in de apotheek kunnen krygen". Terecht schrijft de sportredacteur dat een lergelyke „voorbereiding" niet ongestraft kan blijven en zich zal wre ken. Misschien herinnert u zich in het nabije verleden de gevallen van wiel- Er wordt roofbouw gepleegd op het lichaam. Niet een optimale ge zondheid en welbevinden is het doel maar de topprestatie, het record, de roem (voor de personen en niet minder voor de natie!) en in een deel van de gevallen het geld. De sport vermaterialiseert en wordt niet meer beoefend omwille van de sport. Het staat een ieder vanzelf sprekend vrij „sport" als beroep uit te oefenen Wij moeten dan echter scherp onderscheiden waar het om begonnen is en niet de denkfout koesteren dat zo'n beroep wel erg <?ezond moet zijn. Bovendien moeten de sportbonden renners, hun namen zullen wij hier thans laten rusten, die tijdens derge lijke dopende ronden de waanzin na bij volkomen uitgeput, soms halfdood en helaas wel eens erger van hun fiets vielen. Geen wonder zult u zeg gen, 200 km of mee fietsen in een hoog tempo in een verzengende hit te, vaak tegen steile bergen, moet wel zeer afmattend zijn. De ervaring leert ®venwel dat een gezonde, getrainde Wielrenner bij - _n goede verzorging onderweg niet gemakkelijk de grens J'&n zijn normale vermoeidheid dusda nig overschrijdt, dat zijn gezondheid ogenblikkelijk ernstig wordt benadeeld. echter een sportbeoefening waar- herhaaldelijk het uiterste van ernands lichamelijke en geestelijke Pankracht wordt gevergd nog we) g®tond is, is een andere vraag. Het |~at niet meer om lichamelijke ont- rfPaning en verbetering van lichame- ont con"Iltie met als nevendoel een jOtspanning van de geest: mens sana - corpore ino, maar om het berei ken van prestaties waarbij deze doel- of ?au °P de achtergrond raken in het gedrang komen. da streven naar topprestaties res- in u eltjk ampioenschappen komt "et algemeen le lichamelijke ge- «ndheid zeker op de lange duur met troede. en zo nodig de overheid erop toezien dat de gezondheid niet nodeloos in ge vaar wordt gebracht, door regelmati ge verplichte keuringen te eisen, ad viezen inzake leefwijze (dieet!) en training en vooral ooi door een streng toezicht op het gebruik van ongeoor loofde stimulerende middelen. Het ge bruik hiervan is een hand over hand toenemend euvel met name in de wielrennerij. De goeden niet te na ge sproken schijnt het een gewoonte te gaan worden, dat dt verzorgers, „soigneurs" zich gaan bezighouden met het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst door hel toedienen van allerlei middelen, die het vermoeid heidsgevoei onderdrukken, respeetie /elijk het ithoudingsvermogen ver groten. „doping". Vaan geschiedt dit blijkbaar met zo weinig kennis van zaken en met zo weinig scrupules dat er vreemde dingen met de sportlie den gaan gebeuren en er zelfs slacht offers vallen. Daardoor gelukt het de laatste jaren ook niet meer deze dingen in de doofpot te doen verge ten. Bovendien zijn er de gewetensvol le sportjournalisten die deze wantoe standen aan de kaak stellen. Het Engelse werkwoord dope kan betekenen bedwelmen maar ook (fi guurlijk) voor de mal houden. Doping Is meer dan dat, het ls gevaarlijk be drog. Het betreft meest zogenaamde wekmiddelen die slaap en vermoeid heidsgevoelens verdrijven; let wel, zij heffen de vermoeidheid zelf niet op, die een gevolg is van een ophoping van afvalstoffen in het bloed en de spieren. Deze kunnen alleen verwij derd worden door de tijd, dat wil zeg gen als de bloedsomloop en uitschei dingsorganen alles verwerkt hebben. Slaap en vermoeidheidsgevoel zijn na tuurlijke aarschuwingen dat lichaam en geest rust behoeven. Nu kan men de grens waarbij de hinderlijke ver moeidheidsgevoelens belemmerend gaan werken door training wel ver schuiven maar dat gaat slechts in be- perkte mate. En als er^ dan middelen aan de markt komen die in staat zijn de mens in een roes te brengen, waar. door hij zijn vermoeidheid minder voelt, is het heel verleidelijk om het natuurlijke prestatievermogen op deze wijze te vergroten teneinde de wed strijd te winnen en de daaraan ver bonden lauweren te oogsten. De over winning is dan nie* te danken aan eigen capaciteiten, zelfbeheersing en doorzettingsvermogen om zover te ko men. Ik heb eens een uitspraak van een bekend Nederlands wielrenner ge lezen. die mij is bijgebleven: „Gooi die rommel weg en fiets eens". Het effect van deze middelen is veelzijdig en ingrijpend. Behalve de genoemde stimulerende werking, werken ze ook prikkelend op het hart en andere spie ren, verhogen de bloeddruk en rem men .e eetlust. Dit laatste effect heeft tot gevolg dat stmmige als geenszins ongevaarlijke vermageringsmiddelen in ie handel zijn gebracht. Gebruik nooit vermageringsmiddelen zonder uw dokter te hebben geraadpleegd. Voorts verooi aken deze middelen een onnatuurlijk gevoel van opgewekt heid, een roes zoals bij meer vergif tigingen voorkomt in het eerste sta dium: alcohol, morfine. Dit houdt een ander groot gevaa in: de verslaving. Viet voor niets is de invoer van verschillende dezer middelen in een aantal landen, met name in Frankrijk verboden. Sommige mensen reageren ook bij 'agere doses ai ongunstig, zoals vrij wel iedereen bij langdurig gebruik Hoofdpijn, neerslachtigheid. snelle vermoeidheid prikkelbaarheid, sla peloosheid, bevingen en zelfs opwin dingstoestanden zijn veelvuldig voor komende bijverschijnselen. et allerkleinste meisje van de eer ste klas was Saartje. Ze was zo klein, dat ze op school altijd op een kussentje moest gaan zitten, an ders kwam ze niet met haar neusje bo ven haar lessenaartje uit. Als ze voor het bord moest komen, moest ze altijd boven op een trapje gaan staan. En op de gang moest een ander meisje haar manteltje weghangen, want bij de kap stok kon ze nog lang niet. Dat was niet leuk voor Saartje. Maar het was nog minder leuk, dat de andere kinderen niet met Saartje wilden spelen. Ze mocht nooit mee tikkertje doen of ver stoppertje. En als ze moedertje speel den, mocht Saartje alleen maar mee doen als ze kind wilde zijn. En daarin had Saartje natuurlijk ook niet altijd zin. Arme kleine Saartje was dus meestal maar zo'n beetje alleen. Maar er was nog iemand die alleen was. Dat was reus Rudolf, die op de berg woonde. Hij wist dat de mensen bang voor hem waren, omdat hij zo verschrikkelijk groot was. Daarom zat hij altijd ook zo alleen boven op de berg. Dan keek hij uit over de mensenstad en hij dacht: die hebben het toch maar gezellig met elkaar. Samen praten, sa men lachen, samen spelen. Neenee, het is niet alles om zo groot te zijn. Hoe meer de reus daarover nadacht, hoe treuriger hij werd. En op 'n dag ging hij langzaamaan de berg af, ter wijl hij riep: mensen, mensen, daar kom ik aan! Pas op, pas op, pas op! Het was wel vriendelijk van de reus, om ze zo te waarschuwen. De mensen konden vlug in hun huizen vluchten en niemand werd er door de reus platge trapt of ondersteboven gelopen. Toen de reus midden in de stille stad stond, riep hij: mensen, ik heb jullie laten zien, dat ik het goed met jullie meen. Ik heb gezorgd, dat ik geen ongelukken maakte. En nu moeten jullie dus ook niet meer bang voor me zijn. Wie van jullie wil er nu 'ns 'n poosje met me spelen? Die moet maar eens gauw bo ven op de berg komen! Dan maken we er een gezellige middag van. Doen jul lie het? En breng dan een spelletje mee, want spelletjes heb ik daarboven niet. Dag mensen. Nu ga ik weer. Maar denk eraan, dat een reus ook wel 'ns van gezelligheid houdt. Héhé, zuchtten alle mensen, toen de reus eindelijk weer veilig op de berg zat. Dat hebben we gelukkig weer ge had. Maar gaat er dan niemand met de reus spelen? vroeg kleine Saartje. Dat vind ik ook niet leuk van jullie. „We kijken wel uit, zeiden de mensen. Jij doet net of het 'niks is, spelen met 'n reus! Laat hij maar iemand zoeken die even groot is als hij. Maar die is er niet, zei Saartje. En ik vind het reuze flauw van jullie. Ga dan zelf naar de reus, zeiden ze lachend. Maar Saartje zei: goed, let maar eens op! Ik word nog 'ns dikke vriend jes met de reus. Natuurlijk vonden de vader en moe der van Saartje het maar zo-zo, dat hun kleine meisje naar de reus toe wou. Maar Saartje zei: ik heb immers ook niemand, die met me spelen wil. Wij kunnen beter elkaar gezelschap hou den. Toen mocht Saartje van vader en moeder met haar spaarpot naar de knutselwinkel gaan. Daar liet ze een mooi groot ganzenbord maken en nog een groot mens-erger-je-niet-spel erbij. En toen het woensdagmiddag was, bracht vader Saartje met haar twee spelletjes de berg op. Zul je voorzichtig zijn voor de reus, zei de vader van Saartje. Maar Saartje was helemaal niet bang en ze huppelde vrolijk naar reus Ru- dolf toe. Dag reus, riep ze, zullen sa men gezellig gaan spelen? De reus moest eerst heel goed kijken, de mensen aan Saartje. Maar Saartje zei: natuurlijk wel. Stel je voor, dat zou eventjes lelijk van me zijn. En elke woensdag en zaterdagmiddag klom ze de berg op en speelde ze met de reus. En ze at reuzen-pap, reuzen-puree en reuzen-rabarber dat het een lust was. En Saartje werd groter en groter en toen dat zo'n paar jaartjes geduurd had, was ze het grootste meisje van de hele school geworden. Nu zou ik maar ophouden met dat reuzen-eten, zeiden haar vader en moe der. Maar daar dacht Saartje niet aan. Ze bleef dapper dooreten met de reus, net zolang tot ze op 'n goeie dag zelf een reuzin geworden was. Ze was nog wel niet zo groot als reus Rudolf, maar dat wilde ze ook niet, omdat ze dan nooit meer bij vader en moeder op bezoek zou kunnen gaan. Natuurlijk ging dappere Saartje met reus Rudolf trouwen en toen bleef ze by hem op de berg wonen. Eens in de week ging ze nog by vader en moeder op bezoek. Dat deed ze trouw, al was het dan ook 'n beetje ongemakkelijk, want ze moest zich helemaal dubbel vouwen om binnen te komen. Reus Rudolf hoefde nooit meer ver drietig te zijn, nu hij zo'n aardig reuzin netje tot vrouw gekregen had. Ze had voor hij Saartje zag. 't Viel hem eigen- S d!ftr S iyk wei 'n beetje tegen, dat alleen Sez?hig, als de mensen beneden m de maar zo'n heel piep-klein meisje bjj hem had durven komen. Maar hy dacht: het is beter dan niets. En samen speelden ze die hele middag ganzen bord en reus-erger-je-niet. Na afloop aten ze samen een bordje reuzen-pap. Saartje natuuriyk niet meer dan een theelepeltje en de reus een bord vol. Maar gezellig was het even goed. Tot zaterdagmiddag, zei Saartje en de reus wuifde haar na tot ze beneden was. Zo had die kleine dappere Saartje eindelijk iemand gevonden, die met haar spelen wou. En weet je wat het leukste was? Omdat ze elke keer een beetje opat van het reuzen-eten, begon Saartje ook flink te groeien. Al gauw had ze geen kussentje meer nodig in de bank en geen trapje voor het school bord. Ze kon zelf haar jasje aan de kapstok hangen en ze mocht ook mee spelen met de andere kinderen. Nu ga je zeker niet meer naar de reus? vroegen mm Men schrijft het jaar 1800. Op de scheepswerven van de Koninklijke Marine aan de Medway in het graaf schap Kent (Goot Brittannië) lag een 40 jaar oud oorlogsschip weg te rotten. Men had dit schip onbruikbaar ver klaard voor verdere diensten. Het was llllllllllllilllllllllllllllllllliiilllllilliiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiilliiiliililiiliilliiiililliiiiiiiiiilllllllllilllllllllllllllliliililllllllllllilllllllll Zo worden kamelons wel eens ge noemd. Zy vormen een zeer gespeciali seerde familie in de grote groep van de hagedissen. Afrika en het eiland Madagascar herbergen de meeste soor ten; ook in zuid-Europa komt er een voor. Kameleons zyn echte klimmers. Ondanks het feit, dat ze leven van in- sekten, spinnen, enz., bewegen ze zich langzaam, haast katachtig, door het struikgewas voort. De handen en voeten, plus de beweeglijke grypstaart, zorgen altijd voor een stevig houvast. Ook op een vlakke ondergrond kunnen ze zich heel goed voortbewegen, meestal met de staart omhoog, terwijl de poten op getild worden alsof ze door hoog gras open. Een andere onmiddellijk opval lende eigenaardigheid vormen de ogen, lezen wij in een artikel van A. C. van Bruggen in No. 5 van Blijdorpgeluiden. De ogen van kameleons staan op kleine kegeltjes, die in alle richtingen onaf hankelijk van elkaar bewogen kunnen worden Zo kan een kameleon je met het linkeroog aankijken, terwijl hij met het andere oog een sprinkhaantje be schouwt. Als een prooi beslopen en ge vangen wordt, turen beide ogen naar het slachtoffer. In de slaap zijn de oog. van zijn tuigage ontdaan en werd al leen gebruikt als gevangenis. Terwijl het schip in deze staat lag, werd het opgemerkt door een belangrijk bezoeker aan de scheepswerven, name lijk door niemand minder dan Lord Nelson. Nelson zag hier voor de eerste maal kijn „Victory". Hij bekeek, met de blik van een zeeman, haar eens zo mooie, gracieuze lijnen en trotse vorm en gaf het bevel om haar als zijn vlag geschip op te tuigen. Zo begon het tweede leven van een van de beroemdste schepen uit de Britse geschiedenis. Voor het begin van het verhaal moe ten w|j precies 200 jaar terug gaan, naar 1759. Toen werd de kiel van de Victory gelegd. Zij werd gebouwd van zwaar Engels eikenhout; de zware hou ten balken werden door middel van hardhouten pennen en koperen bouten van 60 cm. lengte vastgenageld. Zes jaar later werd zij te water ge laten en zij werd een van de mooiste schepen uit die tijd. Zij bezat 106 ka nonnen. De Victory gebruikte haar kanonnen bij elke schermutseling en ieder ge vecht in verscheidene delen van de we reld gedurende de daarop volgende dertig jaar. Nadat Nelson het wrak de Victory tot zijn vlaggeschip had benoemd, bleef bij bjj haar tot hy op de brug werd neergeschoten door een Franse scherpschutter tijdens de slag bij Tra- falgar in 1805. Ondanks de dood van Nelson bleef de Victory nog tot 1812 in actieve dienst, toen werd zij in de stad. De mensen zijn de geschiedenis van dappere Saartje nooit vergeten. En als er in de eerste klas nog eens 'n jongen of 'n meisje is, dat wat kleiner dan de anderen is uitgevallen, doen ze daar nooit meer zo onaardig tegen. Ze we ten nu, dat je best heel klein en toch dapper kunt zyn! LEA SMULDERS iiiiiiiiiiniiiiifiniiifiHmiiHiiimiiiiiifiHniiiiniiiiiiiiiiiiiiiifii PIM EN POM Er waren eens twee jongens. De ene jongen heette Pim en de andere heette Pom. Ze gingen heel graag naar het zwem bad. Het was weer zo'n hete dag. Die jmgens gin "en ook zwemmen. Van hun vader kregen zij een dubbeltje en van hun moeder een banaan. Toen ze in het zwembad waren gaf Pim zijn kleren af, Pom smeet ze zomaar in het gras. Ze sprongen gelijk in het water. Ze sprongen en ze doken. Maar na een tijdje moesten ze er weer uit. Pim had zijn kleren al. De kleren van Pom konden zij niet vinden. Ze zochten en ze zochten. Pim ging naar huis. De vader en moeder van Pom waren erg ongerust. Pom moest heel lang in het water blijven. Hij werd erg verkouden. Hij moest in zijn zwem broek naar huis. Zijn vader en moeder waren erg boos. Pom moest zonder eten naar bed. Hij heeft heel lang gehuild. Hij had nog meer straf. Hij kon een maand niet naar het zwembad. En Pom is na die tijd wc" wijzer geworden. Chrispeter van Lonkeren, 8 jaar. Amstelveen. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiD geschilderde, vergane romp in een trots geweldig schip. Sinds 1928 is de Victory het natio nale gedenkteken voor Lord Nelson en voor de Koninkiyke Marine van zyn tijd. In de afgelopen 31 jaar zyn meer dan 6 millioen bezoekers uit alle de len van de wereld haar smalle gang boord opgelopen en hebben over haar dek gelopen, haar kanonnen en tuigage bekeken. De Victory is nog steeds in dienst. Tegenwoordig wordt ze gebruikt als het hoofdkwartier van de Marinestaf voor het gebied van Portsmouth. Als zodanig maakt zij nog deel uit van de Britse zeemacht hetgeen altijd de wens is geweest van Nelson. kleuringen; een vaak voorkomend pa troon is byvoorbeeld een geelachtige on dergrond met straalsgewijs naar het oog toelopende donkere strepen. Natuurlijk heb je wel eens wat ge hoord over de wonderlijke verkleurin gen, die by kameleons kunnen optreden; in actieve dienst, toen "werd* ztj "in~"dë de weinig gebruikte Nederlandse naam haven van Portsmouth voor anker ge- „verkleurmannetje" duidt hier ook op. legd en werd gebruikt als opleidings schip voor de Marine. Helaas zyn over het verkleuren meer fabels dan ware verhalen in omloop. De in de Diergaarde Blydorp tentoon gestelde soort beschikt over zwart, grijs, bruin, groen, geel en wit en daar tussen liggende kleuren. Soms kunnen enkele blauwe streepjes optreden. Het effekt van het aanpassen van de kleur aan de omgeving is werkeiyk verras send. Deze dieren beschikken over vlek ken, enkele strepen en effen kleuren en de veranderingen gaan meestal vrij snel in hun werk (enkele sekonden). Als ze boos zyn, worden ze donker van kleur en blazen de keelzak op; die is dan wit met oranje lengtestrepen. Daar bij openen ze de bek en blazen soms met een duidelijk hoorbaar gesis. Als Dat het schip zeer solide gebouwd was, spreekt wel uit het feit dat zy de daarop volgende 110 jaar nog dryven- de bleef in deze haven. Maar toen be gonnen toch het water en het eer hun uitwerking te tonen op de eikenbalken ei. men was een ogenblik zeer bezorgd over zijn veiligheid. De zaak werd zeer precair in 1911, toen de losgeslagen „Neptune", die naar de sloper werd gebracht, het schip ramde en een groot gat in de wand boorde. Een ogenblik leek het alsof het oude vlaggeschip gedoemd was om zelf ook in slopershanden te vallen. Maar het Britse volk sloeg toen de handen ineen, er werd een nationaal ODenineen horizontaal gesloten. Een an- ls dan lichter terwyi de lage kam over dere merkwaardigheid is, dat de oog- de rug de scherpe scheiding aangeeft, kegeltjes ook deelnemen aan de ver- (Slot volgt) ze slapen, zyn ze effen bleekgeel. Meest- fonds opgericht ter bestrijding van de P I IC Ho bant Hia naan /Ir. rjn« nnlxnnn/l ro i 1 kosten van haar onderhoud. Uiteindeiyk werd zij aan wal gebracht en in beton gezet in de haven van Portsmouth. Zes jaar later was het schip omgetoverd van een zwart en wit al is de kant, die naar de zon gekeerd is, donker van kleur, de andere zyde De „Victory" het beroemde schip van Nelson. Mer W Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch zal maandag in de rec torale kerk van de patersi Capuchnen te Udenhout de volgende H.H. Wydin- gH Subdiaconaat aan de eerw. fraters Tilburg; Alexander, Hel mond; Bernardus. Geldrop; Leobertus, Monster en Savio. Haarlem, van de or deder Capucönen; aan de eerw frater Bonifatius Palmen van de abdij Ma- riënkroon te Ni®uwk"y „prw fraters H Priesterschap aan de eerw. fraters Fiistachius Zevenaar; Theophorus, Leiden- Arno, Uden; Edmundus Ny- megen' Prostasius, 's-Hertogenbosch; en Wüfridus, Amsterdam, van de orde dM^aPBekkkers zal zondag 2 augustus in di Abdykerk van de Norbertijnen te Hppswiik het H Diaconaal toedienen aan de eerw frater Theophanus Than- nickunnel en het H. Priesterschap aan de eerw. fraters Joannes Maria God schalk Livinus Nabuurs, David van der Lans Reginaldus Maas en Petrus Schoónen allen Norbertynen van de abdy van Berne. Mgr W Mutsaerts, bisschop van s-Hertogenbosch, heeft op verzoek van de pater provinciaal dei Capucynen met ingang van 24 juli 1959 benoemd tot kapelaan te Nymegen; O. L. Vrouw i Fatima, pater H. A. van Doom De N.T.S. heeft gisteravond uiter aard ruime aandacht besteed aan het feit dat inmiddels de 500.000ste t.v.-ky- kor in Nederland is geregistreerd. Dat bleek dan by nader inzien de heer Oomen uit de Taaistraat in Vught te wezen. De camera's waarden dus ove rig rond in zyn woning waar zich in korte tijd heel wat feesteiykheid ontlaadde. Vier omroepsters, respectieveiyk Han- nie Lips, Karin Kraaykamp, Verti Dix on en Tanja Koen kwamen de huiska mer binnenstappen en verrasten de fa milie Oomen vader, moeder en twee kinderen met mooie cadeaux, onder welke één jaar gratis kijken. Men en dan vooral reporter Dick v. Bommel huldigde ook de 499.999ste t.v.-kijker, omdat die het zo „sneu" ..ad getroffen en w;j vermoeden zo dat de 500.001ste O.F.M. Cap (pater Rombout). Verder heeft mgr. W. Mutsaerts be noemd tot rector van de zusters Car- melitessen te Haaren drs. J. Somers, professor van het groot-seminarie on der geiyktijdig eervol ontslag aan drs. A. Marks. Het generaal bestuur der Missiona rissen van de H. Familie heeft herbe noemd ot provinciaal van de Ned. pro vincie: pater J. P. Vis; benoemd tot eerste assistent pater J. G. Meyer van Putten en herbenoemd tot tweede as sistent pater F. van de Wiel. nu wel helemaal op zyn neus zit te ko ken. Maar gezellig was het gisteravond wel in de Taaistraat; dat was ook op het t.v.-scherm heel duideiyk te mer ken. Algemene vertedering ontstond toen het echtpaar ineens zichzelf op het gloednieuwe toestel zag verschenen. De heer A. B. Roosjen, voorzitter van de N.T.S.was er ook. Hy constateer de in zon speechje tot tweemaal toe, „dat het natuurlijk geen verdienst is de 500.000ste te zon". Wat men gerede lijk kan toegeven, ook al houdt men in het oog dat de Oomens hem per slot van rekening niet hadden uitgenodigd naar Vught te komen. Maar de heer Roosjen had dan in ieder geval wel een heel mooi cadeau meegebracht: geld voor een reis voor twee personen naar een van de Eurovisie-landen. En daar was het echtpaar zichtbaar en terecht biy mee. Heel Vught deelde trouwens in de vreugde. Ook dat zag men duide- lyk op het scherm. Na afloop van deze blijde reportage zag men dan helemaal uit Aix la Provence een uitzending van Mozarts „Cosi fan tutte" o.l.v. Alberto Erede. Men kon dus genieten van bijzon der fraaie zang en muziek en verder ontdekken dat Nan Merriman behalve een goed zangeres ook een vaardig to neelspeelster is. Dat wisten wy hier in Nederland nog niet. Overigens kwamen de beelden niet al te best door en ook bleken de Franse camera-mensen de zaak niet zó goed voorbereid te hebben als wel wenseiyk was. Zij richtten hun apparaten nogal eens op personen die niet „aan de beurt" waren. Dat doen ze „by ons" bp voorkomende gelegen heden een stuk beter. H. Hn. Opneming In deze rubriek ig niet noodzakelijk een bewijs van in- stemming. wy lezen in het dagblad Trouw: De regering heeft per 1 april 1960 een huurverhoging van 20 procent aange kondigd. Is deze datum een vast ge geven? De minister-president heeft in de Tweede Kamer, toen hy de wyzigingen op de regeringsnota bekendmaakte, uit drukkelijk gesteld, dat aan die datum niet meer valt te tornen. Ja maar, zo hebben verschillende bla den geschreven, de heer Andriessen heeft namens de K.V.P.-fractie toch een voorbehoud gemaakt. De heer Andries sen heeft dat voorbehoud niet gemaakt. Bij de replieken heeft hy n.l. gesteld: „Ten gevolge van de datumverschuiving meen ik ook, dat de vryere loonvorming ten volle de voorrang heeft, en duidelijk is, dat het overleg in het kader van de vryere loonvorming een bepaalde da tum, waarop algemene maatregelen worden genomen, nodig heeft, omdat anders in het kader van de vryere loon vorming naar het criterium van de pro- duktiviteit geen overleg is te voeren, zodat de fractie ook onderschrijft, het geen de minister-president zoeven hier over heeft gezegd: dat voor het bedrijfs leven de datum van 1 april is te be schouwen als een vast gegeven. Dat is duidelyke taal, die voor geen andere uitleg vatbaar is. De heer An driessen legde deze verklaring af na mens de grootst mogeiyke meerderheid van zijn fractie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 15