Khroesjtsjev dikke vrinden met Nixon Felle debat in feite een vriendschappelijk gesprek Nixon naar Polen Bsc-rwsssjfe VROUWELIJKE ARTS BIJ BRAND OMGEKOMEN Gestolen Engelse cheques naar Amsterdam gebracht Castro blijft premier Cuba viert op luidruchtige wijze nationale feestdag mm Geheimzinnige verdwijning op de „Jagersfontein" Berlijn bereidt Herter een triomfale intocht Twee boerderijen in de as gelegd *fcagen igJU Verbroedering op de Moskwa Het weer. Schade aan bosheide en hoeven Daantje komt zeker terug Nieuwe voorzitter Hoge Autoriteit Griekenland wordt lid van de E.E.G. Vluchtelingen uit Joegoslavië Dodelijk ongeval in Laren Onbestendig Aan zee Op vele plaatsen branden VIER MANNEN GEARRESTEERD Patrijspoort open, zwemvest ontbreekt Engelse liet briefje achter: geen misdaad Italiaan P. Malvestiti opvolger van Finet Dertig uur ónder wagon Ruiter rijdt op wiel rijder in Tijdens bliksembezoek van zes uur MAANDAG 27 JULI 1959 o 83ste JAARGANG No. 30274 &e'è\^WS>"{jefore you fury! TOTALE OPRUIMING l^kholn, - - - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAAfilEMSCHE COURAN ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Russische premier Khroesjtsjev en de Amerikaanse vice-president Ni xon blijken het nu weer best met elkaar te kunnen vinden, na het stevige debat dat zij vrijdag in het openbaar met el kaar hebben gevoerd. Premier Khroesjtsjev heeft zich trouwens ge keerd tegen de, volgens hem, onjuiste Wjjze, waarop dit debat in de pers is Weergegeven. „Zekere journalisten heb ben ons onderhoud beschreven alsof wij ruzie hadden en elkaar beledigden", *o heeft de Russische leider verklaard. „In feite hadden wij een vriendschap pelijk gesprek, zonder bitterheid", al dus Khroesjtsjev. Hij dicteerde een Amerikaanse journalist, die de beide staatslieden gisteren op een boottocht vergezelde deze verklaring, mede na mens Nixon. De Amerikaanse vice-pre mier voegde er even later nog aan toe, dat hij en de Russische premier dit ge meen hebben: „Wij komen beiden uit gewone gezinnen en spreken recht op de man af, altijd eerlijk en rechtstreeks, maar nooit om ruzie te maken." Nixon verduidelijkte dat hij niet aan de pu bliciteit zou prijsgeven wat hij met Khroesjtsjev in het Kremlin besproken heeft. „Maar ik kan zeggen dat het on derhoud rechtstreeks, openhartig en niet-vijandig is geweest". Hierop keek Nixon de Russische partijleider aan en zei: „Right?" Waarop Khroesjtsjev hem de hand gaf en verklaarde: „Met andere woorden: we weten wat we in keukens (van de modelwoning op de Amerikaanse expositie in Moskou) moe ten zeggen en wat we in onze bureaus moeten zeggen". In de loop van de gedachtewisseling, die Khroesjtsjev zondag in zijn landhuis op 35 km van Moskou met Nixon had, sprak hij verscheidene malen spottend over „de onderdrukte volkeren waarover in de V.S. zoveel wordt gesproken Slechts twee journalisten woonden het gesprek bij. Vice-president Nixon had de nacht in het landhuis doorgebracht. Zpn gast heer en mevrouw Khroesjtsjev kwa men tegen de middag aan. In een op- fewekte stemming werd het grootste eel van de middag besteed aan een boottocht op de Moskwa, aan de oever waarvan het landhuis in een pijnbos is gelegen. „Laten we blijven glimlachen, vei i?S zevt men dat wij ruzie hebben", fete<5-»IF0eS''ts-iev toen de twee officiële fotografen een Rus en een Ameri kaan foto s gingen maken. Van het gezelschap maakten ook de eerste vice- premiers Mikojan en Kozlov deel uit. Gedurende de boottocht werd acht maai gestopt voor het begroeten van zwemmers. Dit ging dan als volgt. Khroesjtsjev wees iedere keer de zwem mers aan en zie: „kijk. die gevangen mensen". Waarop de zwemmers nepen: „Neen, neen, vrede en vriendschap^ Dan zei Nixon m het Russi arop vrede en vriends<_nnpliik in Khroesjtsjev hem vriendschappe n de ribben porde en opmerkte. b dat zijn nu uw gevangen mensen, kunt zelf zien hoe gelukkig ze zijn Nadat voor de achtste maai was gestopt om Russische zwemmers m de Moskwa te begroeten zei Nixon: „Weet u, mijnheer Khroesjtsjev, ik moet u bewonderen. U hebt nu voor Amerika President Elsenhower heeft gisteren het wetsontwerp voor hulp aan het buitenland voor 1959-1960 ondertekend, dat voorziet in een be drag van 3,5 miljard dollar voor mili taire en economische hulp aan bevrien de landen. Dit bedrag is bijna tien pro cent lager, dan dat waar Eisenhower aanvankelijk om had gevraagd. (Rtr) Advertentie BARtÊÜÖrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond, op gemaakt te 11.15 uur. Veel bewolking met enkele regen of onweersbuien en lagere tempera turen overwegend matige wind tus sen zuid en west. Zon: 04.54-20.38. Maan --14.24. Aan het strand iets onbestendiger met kans op een bui. Overigens nog zomers niet een zwakke wind tussen zuidoost en zuid. Temperatuur in de middag ruim 20 gr., zeewater 18 gr. C. Vooruitzich ten: niet stabiel, maar overigens perio den met mooi strandweer. max mm neem Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Helder zwaar bew. 22 16 0 5 Pen burg YÜssingen ^eide Bilt 5>ente >jndhoven 5>?-~Limburg regenbui 24 15 0.1 regenbui 24 18 3 half bew. 24 13 0 lichte regen 26 12 0.1 half bew. 27 14 0 geheel bew. 28 14 0 zwaar bew. 27 15 0 onbewolkt 30 13 0 onbewolkt 17 0 ï)Jl!sterdam onbewolkt licht bew. 28 28 15 15 1 2 zwaar bew. 25 14 0 geheel bew. 27 17 0 half bew. 28 15 0 onbewolkt 30 17 0 onbewolkt 27 20 0 half bew. 26 17 0 Mo? ufort Sfnève feJïnen An?rad0 Vjtoene feme {Jadrid onbewolkt half bew. 32 20 16 13 0 0 onbewolkt 28 12 0 licht bew. 30 13 0 onbewolkt 28 16 0 mist 28 17 0 onbewolkt 32 onbewolkt 32 20 0 onbewolkt 35 19 0 onbewolkt 32 0 de achtste maal laten stoppen. Ik moet zeggen dat u geen gelegenheid voorbij laat gaan om propaganda te maken." Waarop Khroesjtsjev ant woordde: „Neen, neen, ik maak geen propaganda, dit is de waarheid." Toen weer koers werd gezet naar het landhuis van Khroesjtsjev verklaar de Nixon: „Dit is een mooie dag ge weest. Goed gezelschap, vriendelijke mensen, wat kan men meer wensen?" In Amerika hebben de drie grote Amerikaanse televisiemaatschappijen zaterdagavond de film van het felle de bat van vrijdag tussen Nixon en Khroesjtsjev uitgezonden. Kijkers had den de indruk dat beide staatslieden tijdens het debat inderdaad hun goed humeur hebben bewaard. De uitzending van de film was opge houden op verzoek van de Amerikaan se ambassade te Moskou. Nixon en Khroesjtsjev hadden namelijk afgespro ken dat de Amerikaanse televisie de film niet zou vertonen zolang er geen exemplaar van beschikbaar was voor de Russische televisie. De uitzending dien de gelijktijdig te geschieden. De leiders van de televisie in de Verenigde Sta ten protesteerden tegen het verzoek van de Amerikaanse ambassade te Moskou en hebben het tenslotte naast zich neer gelegd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft geen toestem ming verleend de film te vertonen. De maatschappijen besloten de film toch te gebruiken omdat radiozenders de geluidsband van de film al hadden uit gezonden en de dagbladen reeds lange verslagen over het debat hadden gege ven, sommige zelfs de letterlijke tekst ervan. Volgens U.P.I. zou Nixon, die het eens was met het Russische standpunt dat de televisie-uitzending gelijktijdig in Rusland en de V.S. diende te geschie den, een krachtig protest bij de Russen hebben ingediend tegen pogingen om censuur toe te passen op films van de fotografen, die hem op zijn reis verge zellen. Enkele fotografen hadden ont dekt, dat de films, die zij hadden ver stuurd, in werkelijkheid niet waren weg gezonden. De Russen zouden voorts be paald hebben dat alle films eerst in Moskou ontwikkeld moeten worden voor zij naar Amerika gezonden kun nen worden. In zijn uitzending voor het binnen land heeft radio-Moskou zaterdag een reeks vraaggesprekken uitgezonden met Russen die de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou hadden bezocht. Een technicus verklaarde dat hij niets had gezien van enig belang, behalve dan auto's die „mooi, maar duur" ble ken te zijn. Hjj had aan een Ameri kaan op de tentoonstelling gevraagd of deze een dergelijke wagen kon betalen. „Neen," had de Amerikaan geant woord, „dit zijn luxe wagens en ik zou een dergelijke wagen niet nodig heb ben." He Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, zal na zijn bezoek aan Rusland een bezoek van twee dagen aan Kusiana etu heeft de Amerikaanse Polen brengen, ffjrippi hekend tre- schau aankomen. Hij atoom- die in d 1 omgeving van Warschau ge horen is. Dat Nixon in de gelegenheid is Polen te bezoeken vindt zijn oorzaak in e fei d„t de Russen hem niet toestaan de thuisvluchf ovt Siberië te maken. Der halve heeft hij enige tijd over voor zijn terugkeer naar Washington. Het is nog niet bekend of hij een bezoek aan West- Berlijn en Geneve zal brengen. (Van onze correspondenten) Door nog onopgehelderde oorzaak is zondagmorgen vroeg brand uitgebro ken in een woning, gelegen in het re creatiegebied „De pan van Persijn" te Katwijk aan den Rijn, bewoond door de kunstschilder P. Cox. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat een logée van de familie Cox, de arts mevrouw E. A. C. van den 3urg-Grijm uit Leiden, zich niet meer in veiligheid kon stel len en in de vlammen omkwam. Haar vijftienjarige zoon kon door de bewo ner via een raam worden gered. Hij is met brand- en snjjwonden in het academisch ziekenhuis te Leiden opge nomen. De Katwijkse brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, kon voorkomen, dat het vuur zich tot de aangrenzende woning en het omliggende zeer droge bosterrein uitbreidde. De woning van de heer Cox werd geheel in de as ge legd. Nader meldt onze correspondent, dat de oorzaak van de brand een defect aan een butagas-installatie was. De brandweer was pas een half uur, nadat de brand uitbrak, ter plaatse. De eigenaar van het huis had geen te lefoon en moest naar de Valkenburgse weg om de brandweer te alarmeren. Hjj woont in een afgelegen hoek van het recreatie-oord. Oud-Saksische hoeven Twee oude boerderijen in de gemeen te Dalen, in het dorpje Wachtum, zijn zaterdagmorgen afgebrand. De schade, door verzekering gedekt, loopt in de honderdduizend n. De beide boerderijen lagen op onge veer twintig meter afstand van elkaar. De brand brak uit door het omvallen van een petroleumstel in de woning van de familie Joh. Annen. Men kon ternauwernood alle gezinsleden waar schuwen. Een bejaard echtpaar lag nog te bed. De vijfentachtigjarige man kon men met zeer veel moeite buiten de brandende woning krijgen. Zijn even oude vrouw redde men eveneens op het nippertje. De vlammen sloegen metershoog bo ven het dak uit, zodat de brandweer uit Dalen en Emtr.en voor een vrij wel hopeloze taak stond. De hooioogst ging verloren, alsmede de inboedel en het landbouwgereedschap. Drie var kens een veulen en een kalf vonden de dood. De boerderij dateerde van 1691. D oor de enorme drukte de laatste zondagen in Zand voort op het strand raken vele kinderen hun ouders kwijt. Na enig zoeken vin den bijna alle ou ders hun kinderen terug in een cen trale post, waar de ieugd zich ze if op- oerbest weet bezig te houden. De moe der van Daantje Bos koos om het zoekraken van haar jongen te voorko men een originele manier, waardoor hij vrijwel zeker aar haar wordt te ruggebracht. Zij maakte daarbij ge bruik van een wenkbrauw enstift. De andere boerderij is van jongere datum. Het waren oud-Saksische boer derijen met rieten daken en zij vorm den een waardevol bezit voor het dorp. Door deze brand zijn vijftien men sen dakloos geworden. In de Beemster Een van de oudste boerderijen in de .deemster, de ruim driehonderd jaar oude boerderij van de heer Langendijk werd zondagmiddag in de tijd van een tiental minuten in de as gelegd. Niets bleef gespaard. De langs fietsende dagjesmensen waarschuwden de boer en de boerin die toen het rieten dak reeds fel brandde niets vermoedend binnen zaten. De brandweer van de Beemster was spoedig met de grote nevelspuit ter plaatse maar kon niets tegen deze vuurzee uitrichten. De heer Langendijk is een bekend fi guur in de Beemster. Hij was verze kerd. De schade wordt op bijna hon derdduizend gulden geschat. Bij Tilburg Een uiterst felle bosbrand heeft za terdagmiddag in Tilburg in de sector tussen de Dongenseweg en de Loonse- weg zeker vijfentwintig ha. kapitaal bos in vlammen doen opgaan. Het toeval wilde, dat de comman dant van de Tilburgse brandweer, de heer A. H. Haarmans, zich op het tijdstip van het uitbreken van de brand in een helikopter bevond, die van de tentoonstelling „Hart van Brabant" een rondvlucht maakte. Zo kon het gebeuren, dat de heer Haar mans vlak beneden zich de brand als het ware zag ontstaan. Onmiddellijk naar de heliport teruggekeerd gaf hij per mobilofoon de inmiddels reeds ge waarschuwde Tilburgse brandweer de nodige instructies. Met zeventig man en nevelspuiten en met hulp van burgers, reservepolitie en militairen van de Kromhoutkazerne te Tilburg werd het laaiend vuur aange pakt. Dank zij de nevelspuiten konden de in het complex aanwezige woningen gespaard blijven. Groot gevaar bestond ook voor de daar gelegen munitie opslagplaatsen. Eveneens dank zij de nevelspuiten werd het vuur tijdig tot staan gebracht al hoewel dit het militaire terrein reeds had bereikt. Zou dit niet zijn gelukt, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Na enkele uren van ingespan nen arbeid kreeg de brandweer het vuur onder de knie. De oorzaak is nog niet bekend. Twee grote oud-Saksische boerderijen in Wachtum (gemeente Dalen, Drente) zijn zaterdag volkomen in de as gelegd. De brand ontstond waarschijnlijk door het omvallen van een petroleumkachel in een van de boerderijen. De totale oogst, het huisraad en de landbouwwerktuigen van beide bedrijven gingen verloren, terwijl van het vee een veulen, een kalf en drie varkens in de vlammen omkwa men. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de foto de resten van een van de boerderijen tijdens het nablussen. Met de arrestatie van een 46-jarige machinist uit Londen, een statenloze Pool, die al negentien jaar in Engeland verblijf houdt, heeft de Amsterdamse recherche waarschijnlijk licht gebracht in de tot dusverre onopgehelderde spec taculaire inbraak in het kantoor van Thomas Cook en Zonen te Richmond bij Londen. In het weekeinde van be gin juni lieten een of meer daders daar met explosief materiaal een brandkast springen en gingen er met een flinke buit vandoor. Aan contanten en aan travellers cheques miste men ongeveer 60.000 gulden. Vrijdag is in de Amsterdamse bin nenstad aangehouden een machinist, die van deze buit travellers cheques in zijn bezit had voor 470 dollar en 225 pond sterling. Hij is opgesloten in het hoofdbureau en zal waarschijnlijk de zer dagen aan,Scotland Yard worden uitgeleverd. In verband met deze zaak zijn boven dien drie Nederlanders gearresteerd, van wie zal worden uitgezocht of zij al of niet te goeder trouw waren toen zij pogingen deden de machinist behulp zaam te zijn bij het verzilveren van de cheques in Nederland. Het zijn een 27- jarige metaalbewerker en diens 38-ja- rige stiefvader, een kantoorbediende, beiden uit Amsterdam, alsmede een 22-jarige zeeman uit Leiden. Aan de zeeman had de machinist reeds in Londen een aantal van de ge stolen cheques overhandigd met de be lofte dat hij een beloning zou ontvan gen, indien de zeeman er in slaagde de cheques te verzilveren. Dinsdag reis de de machinist per boot naar Neder land en woensdag zocht hjj de zeeman in Rotterdam op. Volgens de verkla ring van beiden had de zeeman nog geen enkele cheque geïnd. Hij gaf ze alle aan de machinist. Woensdagavond nam de machinist zijn intrek bij een kennis, een metaal- De eerste foto van premier Fidel Castro van Cuba en de nieuwe president, Osvaldo Dorticos, genomen tijdens een televisie-uitzending in Havana. Dr. Fidel Castro heeft ermee inge stemd premier van Cuba te blijven. Pre sident Dorticos heeft dit gisteren be kendgemaakt tijdens de viering van de 26ste juli, de dag waarop de opstand van Fidel Castro zes jaar geleden begon. In een uitbarsting van straatfeesten, vuurwerk en schoten uit vrijwel alle soorten handvuurwapens heeft Havana gisteren de nationale feestdag oorverdo vend gevierd. Fidel Castro is door zijn volk of juister: door de feestvierende boeren die al dagen voor het feest bjj treinen vol naar Havana waren gestroomd be vestigd als premier. Het „aan mpn volk ter beslissing voorleggen" van zijn ont slagaanvrage, die nog openstond sinds het incident om ex-president Urrutia, De heer John Thom uit Knutsford, Chester, in Engeland, is zondag naar Southampton gereisd, waar het pas sagiersschip „Jagersfontein van de Holland—Afrika Lijn werd verwacht. Hij ontving bericht dat zijn 26-jarige dochter Margareth Thom, die uit Zuid-Afrika op de terugreis was naar Engeland, veertien dagen geleden spoorloos is verdwenen. Het schip be vond zich toen in de open wateren van de Atlantische Oceaan, ten westen van Afrika. Voor zover bekend werd haar ver dwijning door een steward opgemerkt, die zag dat haar plaats aan tafel onbe zet bleef. Toen ook haar hut leeg bleek en een onderzoo aan boord niets op leverde, besloot de kapitein terug te keren om te zien of ze misschien ergens in het water dreef. Het schip wendde de steven, maar zette na enkele uren de reis naar Engeland voort. Van de vermiste Britse passagiere was geen spoor gevonden. Zij blijkt een brief te hebben ach tergelaten in haar hut, aldus weet het persbureau A.F.P. uit Southampton te melden. De Jagersfontein kwam zon dag in Southampton aan. De Britse politie begon een voorlopig onderzoek naar de verdwijning van het meisje en vond do brief, waarvan de inhoud niet bekend werd gemaakt. Wel zei de politie, dat uit de inhoud van de brief is gebleken dat de gedachte aan moord kan worden losgelaten. Het onderzoek naar de verdwijning zal officieel geschieden door de Neder landse politie, nadat het schip m de thuishaven, Amsterdam, zal zijn aan gekomen. U.P.I. meldt nog dat men een open staande patrijspoort en het ontbreken van een zwemvest heeft opgemeikt. De zes ministers van buitenlandse Zaken hebben de Italiaan P. Malves titi benoemd tot voorzitter van de Ho ge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Voorts be sloten de ministers in de notulen te doen opnemen, dat de mandaten van de beide vice-voorzitters van de Hoge Autoriteit, de Nederlander Spierenburg en de Belg Coppé zullen worden ver lengd. was bij het feest een formaliteit gewor den. De dag van de opstand had zoveel enthousiasme teweeggebracht dat de boeren, die al dagenlang met hun ma chetes hadden gezwaaid, zich echte re volutionairen voelden. Het leger, en bezitters van clandestiene maar zeer revolutionaire wapenopslagplaats j es schoten zo nu en dan wat ln de lucht. Zeventien Cubanen moesten zich wegens kogelwonden onder dokters behandeling stellen en een aantal anderen werd gewond door een boer, die amok maakte met zijn manchete en pas na lange tijd door de politie in een hoek gedreven kon worden. Het feestelijk rumoer bereikte zijn climax toen de boeren, ruim een half miljoen, de grote parade gingen for meren waarvoor Fidel Castro ze naar Havana geroepen had. Schepen in de haven schoten vuurpijlen af. De 26ste juli werd tot nationale feestdag ver heven. De kazerne te Moncada, waar van de bezetting Fidel en Raoul Castro zes jaar terug aanviel, was gisteren een nationale bedevaartplaats, een mo nument voor de 26ste juli. bewerker in Amsterdam en donderdag kreeg deze toevallig bezoek van zijn stiefvader. De machinist gaf hem een cheque mee en de stiefvader liep daar mee naar een bank. Op zijn vraag of deze cheque waarde had sloeg de bankbediende een lijst van geblokkeer de nummers op. Hij ontdekte dat de cheque geblokkeerd was en waarschuw de de politie. De stiefvader deelde mee hoe hij aan de chequ was gekomen, zodat ook de zeeman prompt werd ge arresteerd. Inmiddels was de machi nist weer vertrokken. Vrijdag slaag den rechercheurs er echter in op aan wijzingen van de zeeman de machinist in de binnenstad te arresteren. De raad van ministers van de E.E.G. heeft een verzoek van de Griekse rege ring om als geassocieerd lid te mogen toetreden tot de gemeenschappelijke markt in beginsel goedgekeurd, hoewel nog zekere vraagstukken moeten wor den opgelost. De Griekse regering had op 8 juni van dit jaar een nota om toelating op deze voet tot de economische gemeen schap ingediend. Naar in Parijs ver luidt wacht de Turkse regering af hoe het Griekse verzoek zal worden behan deld, voor ook zij om toelating vraagt. Griekenland verwacht een speciale be handeling als het tot de Euromarkt zou toetreden, zoals voorrechten voor zijn tabaksindustrie en landbouw en finan ciële hulp op lange termijn. Men verwacht dat het Griekse ver zoek in welwillende overweging zal wor den genomen, al was het maar om de E.E.G. in een sterkere positie te bren gen bij eventuele onderhandelingen met de zeven landen van de kleine Vrijhan delszone. Drie doodvermoeide en vervuilde man nen kropen vrijdagavond van onder de D-trein uit Joegoslavië te voorschijn. Zij bleken de gehele reis uit Ryeka naar Den Haag hangende onder een der rij tuigen te hebben gemaakt. Behoudens verzorging en verschoning wist de Haagse vreemdelingenpolitie voorshands weinig raad met deze men sen. Met gebaren en vingertaal maakten zij duidelijk uit hun land te zijn ge vlucht. Zij hadden geen stukje papier bij zich om aan te tonen wie ze zijn. Met behulp van een tolk is de vreemdelin genpolitie begonnen de noodzakelijke gegevens van de vluchtelingen te ver krijgen. Vermof delijk zal binnen enkele dagen worden beslist wat er met de trein reizigers gaat gebeuren. (Van onze correspondent) Zaterdagavond om ongeveer half acht heeft de vijftienjarige M. Z„ die op een opgezadeld boerenpaard een dollemans- rit door Laren reed, de 68-jarige brood bezorger W. Koteris aangereden op de hoek Zevenend—Jordaan. De bejaarde man werd tegen het wegdek geslingerd en bleef daar bewusteloos liggen. Op advies van een arts, die een zware her senschudding en een shock constateer de, werd K. onmiddellijk overgebracht naar het St. Jansziekenhuis, waar hij drie kwartier later overleed. De jeugdige ruiter, die dit ernstige ongeval veroorzaakte, had deel uitge maakt van een escorte ruiters, die de neomist C. N. M. J. Lokker feestelijk had ingehaald. Na afloop van de intocht keerden vier ruiters gezamenlijk naar huis. Op voorstel van één van hen werd toen een snelheidsrace gehouden. Toen de paarden van draf in galop kwamen en op volle snelheid waren, gebeurde het ongeluk. Uiteraard wierp dit ongeval een schaduw over het neo- mistenfeest. (Van onze correspondent in Bonn) Bonn, hedenmorgen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, heeft zaterdag een bliksembezoek van zes uren aan West-Berlün gebracht, waar de bevolking hem een triomfale intocht bereidde. Maar heel zelden hebben de Westberlijners een buitenlandse gast zo hartelijk ontvangen. Honderdvijftig duizend Berlijners hadden de vrije mid dag benut om zich ergens langs de weg te posteren, waar Herter en Berlijns burgemeester Brandt zouden passe ren, en in het bijzonder de Amerikaan se minister toe te juichen. Herter was feitelijk naar Berlijn ge komen om een straat in het herbouwde deel van de voormalige Duitse hoofd stad te noemen naar zijn voorganger. John Foster Dulles, die voor de vrij heid van de stad zoveel heeft gedaan. Hij schreef zich in het gouden boek der stad in het „Schöneberger Rathaus" het centrum van de regering van de stad staat groot-Berlijn. Voorts maakte hij een langdurige rondrit door de stad. Overal riepen de bewoners van de stad (onder wie ook velen uit Oost-Berlijn) hem in spreekkoren toe in Genève toch standvastig te blijven. Natuurlijk legde minister Herter ook enkele belangrijke politieke verklarin gen af. „Ik geef de Berlijners de ver zekering", zo zeide hij o.m. „dat Ame rika zijn verplichtingen jegens Berlijn nooit zal vergeten". Hij verklaarde met nadruk, dat de westelijke rechten in Berlijn niet door eenzijdige acties van enigerlei mogendheid kunnen worden opgeheven. „Wij hebben een beknotting van die rechten niet geaccepteerd en zullen die ook nooit accepteren". De aanwezigheid van geallieerde troepen in West-Berlijn noemde minister Herter „onvermijdelijk voor de verdediging van de vrijheid van Berlijn". „Het is goed, dat de vrije wereld de Berlijners tot voorbeeld heeft", aldus Herter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1