KINDEREN PUZZELEND DOOR KENNEMERDUINEN „Haarlems Bloemenmeisje in actie'; Levinus Tollenaar ontwierp mozaïek voor het nieuwe kantoor van Haarlems Bloei Vijftien procent areaaluitbrei ding in drie jaar Afweer tegen buitenlandse cultures een der motieven Fotowedstrijd met inzendingen Van goede kwaliteiten Vandaag overgebracht van „atelier in concertgebouw naar plaats Van bestemming NAAIMACHINES Sêj» Isa®»"'"" EEN KUNSTWERK WORDT „OVERGEPLANT" Haarlem e.o Muziek Kindervoorstelling had veel succes Bedrijfschap Bloembollenhandel adviseert urm mmmm DINSDAG 28 JULI 1959 PAGINA 5 Films Toneel Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam mmercn Beurs van New York Aanleg persleiding voor waterbedrijf Onderwij s voorstellen B. en W. beantwoorden vragen Orgelbespeling Muggenronde DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL Examens lingerie, costuum- naaien en coupeuse Vier gewonden bij aanrijding op Kleverlaan Autobestuurder verleende geen voorrang Achter de feiten Vandaag is een kunstwerk over gebracht van het Haarlems Concert gebouw naar het nieuwe kantoor van Haarlems Bloei aan het Stations plein. In opdracht van de gemeente Haarlem heeft de beeldende kunste naar Levinus Tollenaar een marmer mozaïek ontworpen, dat het nieuwe kantoor van de stichting zal sieren. Samen met een zestal leerlingen heeft Levinus Tollenaar in de bovenfoyer van het Concertgebouw het mozaïek samengesteld. Vandaag wordt het in segmenten op een groot aantal óoard- plateau's per auto overgebracht naar het Stationsplein, waar het op de muur zal worden aangebracht. Men heeft de bovenfoyer van het Concert gebouw gebruik, omdat men een groot vloeroppervlak nodig had om het mozaïek uit te leggen. Het mo zaïek beslaat een oppervlak van on geveer 24 m2, terwijl men in dezelfde „atelier"-ruimte nog eens zulk een oppervlakte nodig had om de nodige werktekeningen te copiëren. Italiaans marmer Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 Buitenlands gevaar VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem v.%- CINEMA PALACE: Circus-parade, a. L: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Donald Duck en zijn vriendjes, a. 1. TRANS HALS: De zoon van de kalief, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling 8 uur. LlDO: Hier bin ich, hier bleib ich, a. I.j 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Rusty en de vluchteling, a. 1, LUXOR: Zondaars in spijkerbroek, str. volw. (3e week). 2 e,i 8 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Sjors van de Rebellenclub, a. 1. REMBRANDT: De nacht voor de première, alle leeft.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend 10.30 uur: Snowfire, a, 1. ROXY: Vijf helsen uren, 18 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Je kunt 't toch niet meenemen, alle leeft.; 2, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Kinderprogramma met Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy en Charlie Chaplin. MINERVA: De tien geboden, a. 1.; dag. 7.30 uur. Laurel en Hardy bij de luchtbescher ming, a. 1.; dag. 2.30 uur. Woensdag 29 juli Openluchttheater, 2.30 uur: Kindervoor- •telling. Dinsdag 28 JuU Grote Kerk, 8 uur: orgelbespeling door Albert de Kl-erk. Dinsdag 28 Juli H.K.B.-gebouw, 2 uur: N.H.C.-voorstelling van Montagnes jeugdvariété. Vleeshal, 2.30 uur: Handpoppentheater Merlijn: Rikkie en Slingertje in: De tover- hoed. Woensdag 29 juli Stadhuis Haarlem, 2.30 uur: Gemeente raadsvergadering. raa3Sw£?"s. Halfweg, 7.30 uur: Gemeente- Kpaarnwoude 8 Haarlemmerliede en aiontagnesebJ°eu*dvariéti N H C' Voorstelling Onderwater Zandvoort, 10 uur: Vuurwerk aan de Boulevard Bernaart. BEVALLEN van een zoon: H. G. van Deelen-de Jong; J. Elsendoorn-Steven- haagen; B. M. G. Voss-Franssen; M. F. Rozenhart-van Lunenburg; A. Rooij- Alkema C E Boterblom-Laadstra. -.BEVALLEN van een dochter: P. van Eijk-i-iezemanSa. C. Neuteboom- *.°°Ps; a. M. Giesbergen-TönissenS. Zandstra-HuttingaA. T. Stegwee- JRtA. M. F. Nederkoorn-Willemse. ONDERTROUWD: J. A. M. Korst igs en H. A. Lasschuit; W. G. B. van aer Kruijs en J. A. Beneker. GETROUWD: P. Cornet en H. S. Roodenburg; L. Schilp en W. J. van Eerden; A. W. Franssen en M. Bud- ölng; J. Raven en J. G. Jantzen. OVERLEDEN: A. C. Stam, 73 j„ Raul Krugerstraat; H. M. Verzijlberg- Bouwman, 89 j., Schotersingel; N. Cor net-Verhoef, 71 j., Bakenessergracht; E. A. van den Hoff-van den Eijkhof, 85 J-, Spaansevaartstraat; P. G. J. van den Brink-Schuurmans, 28 j. Kamper laan; J. P. Beekman, 37 j., H. van Heemskerkstraat; S. van Ammers, 72 j-, M. van Heemskerkstraat; J. J. Roest, 72 j., Gasthuisvest; D. Öoster- veld, 90 j., Kleverlaan; C. van Riel. 78 1 Kamperlaan; J. Spiering, 80 j., Ha- ïepaterslaan. (Niet oflicieie Ned. 1958 Ned 1959 J% Ned 1953 Staffel 1947 Ned. 1956 JÜ Ned 1948 ®V4 Ned 1950 2% Neó 1954 Ned 1955 O g-N.G Won.bouw) 6 "éd Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber Q.V jl ®enembah-MIj. *-K.U Serkel Patent J-alvé-Delft Cert. o Gelder Jtougovens MüUer Co. f*bihps Gem.bez Hnilever güilton 2e Petroleum 50 R-L.M Amer"ïa BUn £°n Ned Stoomb Mij. N 'M Stoom» MO Rp„. Scheepvaart Unie R'U'èspaarbrleven 57 j vntespaarbrleven 58 li? Amsterdam '56 Ji? Amsterdam 50 U A?. «otterdam 57 0 Helin ki obl Koenen) Vorig opening Slót 28/7 100>i 97 tl 92»,i 92H 92'/» 87'/» 871/* 89 109% 252% 91% 151% 207% 376% 377% 553 177 179.30 270 226% 570 317% 660% 662% 579% 582 270 154.30 155.40 155% 130 158 156% 123% 154 250 117% 133% 106% 81 99% 100 129% S*thi.2 doppet Steel gej*aler Corp Electric Rep?al Motors Copper RaOl^biery Ward 8ou;P«T) Pacifio 24/7 27/7 62% 62 55% 68% 56% 67% 81% 82 56% 57% 103% 102% 35 35% 49 49% 67% 67% 78 78% 41 41% 76% 76% 70 70% 57 56% 51% 50% 25% 25% 102% 103% Stemming; vast. Ongeveer twintig jongens en meis jes hebben gisteren, dank zij het va- kantie-programmt van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, met volle teu gen genoten van de natuur en van de Kennemerduinen. Ze hebben er, in kleine groepjes verdeeld, een na- tuurpuzzeltocht gehouden van 's mor gens tien uur tot een uur of half drie in de middag en zich tussentijds het meegebrachte eten en drinken goed laten smaken. Het „Spel van de Kennemerduinen", zoals de natuur- puzzeltocht officieel heet, bestaat uit drie delen. Eerst een natuurspeur- tocht, waarbij het gaat om al dwalend door de duinen goed op te letten op hetgeen er te zien is, omdat er ver schillende vragen gesteld worden, die schriftelijk beantwoord moeten wor den. Dan volgt een prestatietocht, welke „op tijd" gelopen, maar niet gehold dient te worden, en waarbij het uiteraard duin op, duin af gaat volgens een bepaalde route, die de deelnemers zelf moeten zien terug te vinden. Vervolgens een opdrachttocht, waarbij bijvoorbeeld kaartjes gete kend moeten worden, of een rijmpje gemaakt moet worden. Tenslotte moeten er nog algemene vragen be antwoord worden, zoals bijvoorbeeld „Indien je mocht verdwalen hoe zou je je dan in de duinen kunen oriën teren?" Lang niet iedereen zal weten, dat men dat niet alleen kan doen aan de hand van de stand van de zon en een blik op zijn horloge maar ook aan de stand van de boomkruinen en de nestkastjes Het ging er allergenoeglijkst toe bij dit leerzame natuurspei. Om tien uur precies waren de deelnemers, jongens en meisjes tussen tien en veertien jaar per fiets vertrokken vanaf het Haarlemse station, leder een kon aan de tocht deelnemen. Er waren zeven leidsters en leiders, vrij willigers van de verschillende ver enigingen voor natuurstudie, met wie de kinderen het kennelijk uitstekend konden vinden. Eenvoudig waren de opgaven en vragen lang niet en het kwam er niet alleen op Kennis van de verschillende namen van planen en dieren aan, maar meer nog op de op merkzaamheid van de jonge na- tuurspeurders. „Wat voor planten zie je hier?" luidde bijvoorbeeld een vraag, gesteld bij het Vogelmeer, waarbij bijgaande foto genomen werd. „Slangenkruid, Jacobs-kruis- kruid, thym, hopklaver overleg den de kinderen. „Driekleurenviool tje ook?" Ja, maar duinviooltje en driekleuren viooltje zijn hetzelfde. Maar bramen, die hebben toch ook bloemen?". Zo ging het verder. Bui ten mededinging aan de puzzeltocht fladderden vlindertjes met veelkleu rige, ijldunne vleugeltjes in het rian te duinlandschap, waar het gisteren maar eventjes geregend heeft. Bij het B en W. van Haarlem vragen de raad de post van 218.000,- op de ka- pitaaldienst van het Waterbedrijl mogen gebruiken voor de aanleg een eerste gedeelte van de persleiding tussen het secundair pompstation en het voorfiltergebouw. De persleiding zal volgend jaar worden afgebouwd.De totale kosten belopen 450.000,-. In september komt het nieuwe pomp station-Noord gereed. De nieuwe pers leiding voo rhet transport van het diep- duinwater, wordt 5000 meter lang. De leiding wordt ook gebruikt voor de af voer vah het water, dat gewonnen wordt in het pompstation-Zuid. Het eerste ge deelte, dat dit jaar aangelegd gaat worden, is 1800 meter lang en heeft een doorsnede van 600 mm. Vogelmeer krijsten en tsjilpten dui zenden meeuwen, kraaien en ander gevogelte. In het glasheldere water dreef statig een floille eenden. Slechs af en oe herinnerde een gie rend vlieguiggeronk aan de alle daagsheid. echts op de foto ziet men een groepje bezig met de opdrachttocht. Er wordt juist een schetsje gemaakt van het duinmeer. De groep links be gint, aangevoerd door haar leidster, met de prestatietocht. Het is een onvergetelijke dag ge worden voor de jongens en meisjes. Veel waar ze tot nu toe gedachten- loos aan voorbij gegaan waren, is hun spelenderwijs bekend en duide lijk geworden. Bij „Parnassia" reikte de heer A. van Moock van de Haar lemse aad voor de Jeugd tot Slot van de puzzeltocht de prijzen uit aan de deelnemers. (Ongecorrigeerd) Aan de raad van Haarlem vragen B. en W. 17.400,- voor het treffen van voorzieningen in vier en het aanschaf fen van meubilair voor vijf klaslokalen van het Lourens Costerlyceum aan de Zijlvest. Voor het aanschaffen van de in eerste aanleg nodige leermiddelen ten behoeve van de mr. A. Bruchsehool (de driejarige muloschool met vereen voudigd leerplan), vragen B. en W. van Haarlem de raad om een crediet van 5000,-. De gas-centrale verwarming van de kleuterschool aan de Cornelis van Noordestraat moet omgeschakeld worden tot olie-centrale verwarming. B. en W. vragen de raad daartoe om een crediet van 7.675,-. Voor hetzelfde doel maar nu voor de kleuterschool aan de Marnixstraat vragen B. en W. om 8750,-. Voor de bouw van een over blijflokaal en de aanschaf van ser viesgoed en spelmateriaal ten behoeve van de Jan Ligthartschool aan de Bo termarkt. vragen B. en W. 3100,-^ter wijl 1400,- wordt gevraagd voor het opknappen van het hoofdenkamertje. Tenslotte vragen B. en W. de raad om f 4430,- voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting, twee ventilatoren en een bescherming tegen gasojars en het verwijderen van de aanwezige wasbak ken daaruit. Op vragen van de heer J. Prikkel (PvdA) inzake gratificatie-mogelijkheid na ontslag aan politiepersoneel, delen B. en W. van Haarlem mede dat de minister van Binnenlandse Zaken heeft laten weten, dat de betreffende belem merende bepalingen in het Reglement Arbeidscontractanten moet worden in getrokken. B. en W. hebben naar aan leiding daarvan opnieuw stappen terza ke ondernomen bij de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. Zodra het antwoord daarop binnen is, zullen B. en W. meer vertellen. Het orgel van de Groote Of Sint Ba- vo Kerk te Haarlem zal donderdag 30 juli, des middags van 3 tot 4 uur be speeld worden door stadsorganist Piet Kee. Abusievelijk stond in de courant van maandag 27 juli in het verslag van de Muggenronde vermeld, dat de drumband Bato" de stoet door de stad voorafging. De muzikale medewerking werd echter verzorgd door het Juniorenkorps van de C.J.M.V. eh door dé Harmonie „Haarlem". Advertentie maakt voor U. Haute coiffure - Salon de Beauté Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Bus 2-3-4-8. Bij de dezer dagen gehouden exa mens voor lingerie, costuumnaaien en' coupeuse aan de St.-Liduina school te Haarlem slaagden alle kandidaten. Voor lingerie: Nelly Klinkert, Agnes Molenaar, Mana Rijskamp, Anneke Schenk, Treny v. Weeren. Voor costuum: Hetty van Egmond, Mary van Elshout, Til van Leuffen, Berdina Ran,' Jopie van Roodselaar, Marion van Steen, Jose Tabak, Ria de Vos, Trude Warren, Ina Woude. Voor coupeuse: Willy van der Put ten, Ina Zwart, Tiny Slaman, Conny van der Wal, Anne Marie Zwemmer. Op het kruispunt Kleverlaan-Marnix- (raat-Velsenstraat te Haarlem is gis termiddag omstreeks kwart voor zes een personenauto, bestuurd door een 38-jarige jeugdleidster uit Baarn, toen deze geen voorrang verleende aan een in de Marnixstraat rijdende motorfiets, in botsing gekomen met het motorvoer tuig. De motorfiets draaide daarbij eén maal op zjjn eigen as en viel op het wegdek. De auto draaide met de motor mee en kwam met een grote zwaai in een tuinheg terecht. Een 78-jarige dame uit Bloemcndaal, die naast de bestuur ster in de auto zat, is door de schok met het hoofd tegen de voorruit gesla gen. De ruit versplinterde, waardoor de vrouw een schedelfractuur en diepe sni.j- wonden in het gelaat kreeg. De be- tuurder van de motorfiets, een 21-jarige magazijnbediende uit Haarlem, liep een hersenschudding, een ribfractuur en inwendige bloedingen op. Een 17-jarige magazijnbediende, eveneens uit Haar lem, die op het duo van de motor zat, kwam met een grote zwaai op het trot toir van de Kleverlaan terecht en heeft vermoedelijk een linkerbeenfractuur, alsmede diepe vleeswonden opgelopen. De autobestuurster kreeg enkele sny- wonden aan de bovenlip en snijwonden aan de rechterbovenarm. De duopassa gier is naar het Sint Joannes de Deo- ziekenhuis overgebracht; de drie ande re gewonden zijn in het Grote Gasthuis opgenomen. Gistermiddag heeft Montagne's Jeugdvariété in het K.S.A.-gebouw in Beverwijk zijn programma gebracht voor enige honderden kinderen van abonnees van onze courant. De kinde ren, maar ook de begeleidende ouders - en niet te vergeten de tientallen ouden van dagen die de voorstelling bezoch ten - hebben genoten van de dwaze grappen van de clowns Coco Co, van Montagne's Oud-Hollands Poppenthea ter, van de jongleur John Rico, en de buikspreker Ton Cup en de snelteke naar Franly. Uit volle borst heeft de hele zaal de liedjes meegezongen, die Wim Bos op zijn akkordeon ten gehore bracht, en voortdurend klaterde een spontane lach op uit de honderden kinderkelen. Van middag speelde Montagne's Jeugdva- rété in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond in Haarlem, waar ook mor genmiddag om twee uur een voorstel ling wordt gegeven voor de kinderen van onze abonnees en donderdagmid dag om twee uur is Hillegom aan de beurt, waar het gezelschap optreedt in gebouw Flora. Maandagmiddag kwam het bestuur van het Bedrijfschap voor de Bloem bollenhandel ter openbare vergadering bijeen in de „Narcissenzaal" van Tres long te Hillegom. De agenda bevatte slechts enkele punten met als voor naamste de bespreking van een advies aan het P.V.S. met betrekking tot de grootte van het teeltrecht. Met zo goed als algemene stemmen werd besloten het P.V.S. voor te stellen het teelt- recht van hyacinthen, tulpen en nar cissen uit te breiden met 15 pet., te verdelen over de drie eerstkomende ja ren, een en ander onder voorbehoud van force majeure, waaronder niet te verstaan het oogstrisico. Voorzitter H. J. Hylkema gewaagde in zijn openingswoord van een ge schrift, samengesteld door de heer Kroezen, econoom van het Bedrijfschap waarin een nieuw gezichtspunt werd ontwikkeld op export en surplus van de hoofdsoorten Er is een wanverhouding tussen beteeld areaal, de opbrengst en de export. De opbrengst per ha. is aan zienlijk gestegen, doch de export steeg in nog sterkere mate. Door het grote ver schil dat daaruit ontstaat moet de ex port het gelag betalen. Er is dus reden het areaal uit te breiden, opdat de ex port wat meer armslag krijgt niet al leen, maar ook als tegenweer tegen dé zich ongelimiteerd uitbreidende vesti gingen in het buitenland meer in het bijzonder vlak over de grens, in West- Duitsland. De stijgende lijn van de export, al dus de voorzitter, heeft zich het afge lopen seizoen voortgezet. Hoe het in de toekomst zal zijn Is natuurlijk onbe kend, maar de energie die de expor teurs ontwikkelen wettigen de ver wachting van nog verdere stijging. En geland Is weliswaar nog een onzekere factor, doch andere landen tonen een regelmatige vooruitgang. De vraag is nu: wat willen we het volgend jaar gaan doen met het teelt areaal. Vrij algemeen heerst de mening dat uitbreiding gewettigd is. Deze ver ruiming ziet men echter op verschil lende manieren en percentages, terwijl er ook gedacht wordt aan het uitsme ren van de uitbreiding over meerdere jaren. De heer M. C. Driehuizen (Bond v. ff Hoewei van de bloemenmeisjes hon derden foto's zijn genomen tijdens het voorjaar en van alle kanten, ook uit het buitenland, via het bureau van de Stichting Haarlems Bloei foto's werden opgezonden om de meisjes ten ge schenke te geven, heeft de fotowed strijd onder de titel „Haarlems bloe menmeisje in actie" niet het verwach te resultaat opgeleverd. Een der oor zaken kan zijn, dat het aantal lande lijke fotowedstrijden groot is en dat het onderwerp voor vele amateurs te beperkt was. Niettemin bleken ver schillende inzendingen van goede kwa liteit te zijn. Bij de vaststelling van de prijzen heeft de jury niet alleen gelet op de fotografische kwaliteiten. Evenzeer werd er op gelet, of het thema „bloe menmeisje in actie" inderdaad behan deld was. De jury moest dan ook en kele goede opnamen buiten de bekro ningen houden, omdat de actie niet tot uitdrukking kwam. Al te veel werd het meisje als persoon in de lens genomen, begrijpelijk maar niet de bedoeling. Op veel foto's is de overdaad van voor jaarsbloemen te veel verwaarloosd, er is zelfs in veel gevallen niet op gelet of de mandjes nog wel gevuld waren. De eerste prijs, 100 met zilveren legpenning, is met lof toegekend aan de heer G. J. L. Offerhaus, arts, Kenaustraat 6 te Haarlem. De maker van deze foto heeft een prachtige com positie gevonden, waarbij zowel het gebaar van het aanbieden van een bloem als de voldoening bij het ont vangen daarvan, door een sterk spel van zwart en wit, zeer suggestief tot uitdrukking komt. De heer Offerhaus heeft een kind als tegenspeler laten fungeren en het is opmerkelijk, dat de meeste inzenders ook kinderen hebben gekozen, terwijl deze een bloem ontvan gen. (Helaas kan de foto-inzending van de heer Offerhaus niet in de courant worden afgedrukt. De subtiele nuances in de plaat zouden volkomen verloren gaan, waarmede niet alleen onrecht zou worden gedaan aan de kwaliteiten van de foto zelf, maar evenzeer aan de maker. Red.) De tweede prijs, 50 met bronzen legpenning, werd toege kend aan de heer B. Schanikes, Scho- terboschplein 1, Haarlem. De derde prjjs, 25, aan de heer E. van Llempt, Dr. Schaepmanstraat 249, Haarlem. Eervolle vermeldingen (leder 10) kregen C. G. Beekhuis, Planetenplein 30; J. H. van de Bogaard, Berckhey- destraat 2; Carl Laarhuis, Badhuis straat 25, allen te Haarlem en J. Pruys, Lorentzlaan 32, Heemstede. De jury werd gevormd door Dick Boer, directeur N.V. Focus; D. Helffe- rich redacteur v. h. tijdschrift Foto; H. C. Croesen, journalist; J. Scholten, namens de Kennemer Foto Kring; W. van Willige, directeur Stichting Haar lems Bloei. Alles sloot prachtig aaneen. Tollenaar en zijn jeugdige assistenten leerlin gen en oudleerlingen van de Kennemer Streekschool zouden ongeveer tien dagen nodig hebben om het mozaiek sa men te stellen. Het gebouw van Haar lems Bloei zou dezer dagen zover ge reed zijn, dat het mozaiek kon worden aangebracht. En juist tien dagen gele den gaf het Noordholiands Philharmo- nisch Orkest zijn laatste zomerconcert in het Concertgebouw. Reeds de vol gende dag namen Tollenaar en de zij nen bezit van de bovenfoyer. Nog tol ongeveer half augustus zal hij bezig zijn met het aanbrengen van het moza iek op de muur. Levinus Tollenaar heeft zijn motief voor het mozaïek gezocht n het thema „Haarlem Bloemenstad". Niet, dat hij een reëel bloembeeld gebruikt. Hij gaat uit van de bloemgedachte. Men her kent het beeld van de tulp en het zijn vooral de verticale lijnen die het beeld beheersen. Het betreffende muurvlak koppelt als het ware de twee verdiepin gen van het nieuwe gebouw van Haar lems Bloei aaneen. Daar waar de trap vrij in de ruimte hangend, de verbin ding tussen de beide verdiepingen vormt zal het mozaïek worden aangebracht. Het beslaat de hele muur en wanneer men op de benedenverdieping staat en het oog gericht houdt op de drie trap- gedeelten, ziet men het mozaïek deels achter, deels terzijde van en deels boven de trap, in een tegengestelde beweging opwaarts klimmend. Het wordt een indrukwekkend ge heel, bepaald door enkele fel gemar keerde lijnen en voor het overige gevat in lichte pasteltinten. Tollenaar maakt gebruik van Italiaans marmer in acht- 7'ien dagen lang zijn Levinus Tol lenaar en zijn assistenten in de rook-foyer van het Concertgebouw doende geweest het marmermoza- iek samen te stellen, dat binnen kort een plaats zal krijgen in het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei aan het Stationsplein. tien verschillende kleuren, maar na tuurlijk in oneindig veel meer nuances. Juist deze talrijke nuances maken, dat het werk van de kunstenaar tot het laatste moment scheppend blijft. De ontwerptekening is slechts een uitgangs punt. Het inpassen van de marmerblok jes met hun talrijke nuances is even zeer een scheppend werk, maar zelfs het aanbrengen van het mozaïek op de muur, waar de marmerblokjes weer in verschillende kleuren specie gevat wor den, is creatief. Het werk van de assistenten is met terdaad hulp bieden, in het zuiver ambachtelijk vlak. Tollenaar zelf zoekt zich de gewenste kleur. De as sistenten zorgen, dat hij over de ver eiste hoeveelheid blokjes beschikt in die bepaalde kleur. Op de blokjes te kent Tollenaar dan de gewenste vorm af en de assistenten kappen, breken of „guillotineren" dc brokjes in de gewenste vorm. Wanneer men dezer dagen begint het mozaïek op de muur aan te brengen, dan zijn het weer Tol lenaar en zijn assistenten die het werk uitvoeren. Slechts maakt men hier gebruik van een stucadoor, die de specie aanmaakt en in de gewen ste kleur brengt. Het meest riskante werk gebeurt van daag. Het overbrengen van de board- plateau's met de mozaïeksegmenten van het Concertgebouw naar het Star tionsplein houdt immers alle risico's in. Bij een flinke schok kunnen de segmen ten door elkaar raken. Ze worden niet vastgeplakt om het materiaal zuiver te houden, zodat het ongehinderd aan de muur kan worden bevestigd. Men heeft het overbrengen van de segmenten dan ook met allerlei voorzorgen omgeven. Van ieder segment worden nauwkeuri ge schetsen gemaakt, aan de hand waarvan na aankomst op het Stations plein een eventueel beschadigd segment weer hersteld wordt. Adver ent ie Bloemb.h.) opende de dicussie met vast te stellen dat we tot nu toe steeds achter de feiten zijn aangelopen. De buitenlandse cultures, vooral die in j West-Duitsland, vormen een bedreiging voor ons. Onze uitbreiding is steeds te langzaam gegaan. Spreker stelt er prijs op een uitbreidingspercentage i vast te stellen, te verdelen over meer dere jaren, b.v. 4-5 pet. per jaar. Op de vraag van de VOORZITTER hoe de kweker daarover zal denken en aannemende dat het de bedoeling is j van de heer Driehuizen met zijn voor- stel tevens te komen tot verlaging van de binnenlandse marktprijzen, deelt de j heer Driehuizen nog mede, dat jhr. I Van Nispen op een vergadering van het Landbouwschap de te langzame uitbreiding heeft toegegeven. Het ge volg hiervan was mede een onprettige verhouding tussen kwekerij en export. Naar de mening van jhr. Van Nispen moet de achterstand over enkele jaren worden ingelopen. De heer Driehuizen heeft het gevoel dat er bij de kwekerij geen tegenstand zal bestaan, mits we de zaak toch van jaar tot jaar blijven bekijken. De heer Th. R. de Vroomen (Bond v. Bib. H.) steunt de suggestie van de heer Driehuizen. De jonge kwekers zit ten de laatste jaren te benauwd; zij ondervinden moeilijkheden met op gang te komen en overwegen als ge volg daarvan vestiging in het buiten land. De heer de Vroomen adviseert gemiddeld 5 pet. jaarlijkse uitbreiding per artikel. De heer F. J. V. D. KOLK (Bond v. Bib. H. en Kath. Grooth.) ziet eveneens een principebesluit als een rem voor de buitenlandse cultures. In het buitenland kan jaarlijks wel voor 50 pet. worden uitgebreid, maar de wetenschap dat Nederland van plan is van jaar tot jaar uit te breiden zal het buitenland wellicht van verdere in vestering weerhouden. Ook deze spre ker wil de komende jaren 5 pet. uit breiding en zou het kortzichtig vinden wanneer de kwekerij daardoor zou gaan vrezen voor waardevermindering van de teeltbewijzen. De heer KROEZEN wil liever een uitbreiding van 15 pet. in drie jaar, waarbij het jaarlijkse percentage af hankelijk wordt gesteld van de situatie van het ogenblik, waarop de heer W. F. VAN DAM (Kath. werkn.) zich ech ter afvraagt welk standpunt de kwe kers dan zullen innemen bij een grote oogst met belangrijk surplus. Zouden ze dan niet willen inkrimpen? Uitbrei ding te laten afhangen van de oogst virfat spreiter gevaarlijk. De VOORZIT TER is het met dit standpunt eens. We zijn altijd veel te onderhevig ge weest aan de indrukken van het ogen blik. Spreker voelt het meest voor ge temporiseerde uitbreiding. De heer J. TEGALAAR JR. (Bond v. Bib. H.): „We weten het geen van allen precies, maar wat we wel weten is dat de buitenlandse culture een ge vaar opleveren". De heer M. C. DRIE HUIZEN acht het vastleggen van cala miteiten niet raadzaam. Voorts vindt spreker dat het met hyacinthen en narcissen anders ligt dan met tulpen, doch de heer W. F. LANGELER(Bond v. Bib.) wijst in dit verband op proef nemingen met hyacinthencultuur in het buitenland. De heer W. HOLL (Mere.) vraagt zich af welke garantie er bestaat dat de kwekerij inderdaad een uitgebreid teeltrecht zal gebruiken en enkele andere bestuursleden wij zen nog op de ontwikkeling van de Euromarkt. De VOORZITTER constateerde een grote eensgezindheid bij de leden en stelde voor aan het P.V.S. uitbreiding van teeltrecht te adviseren, te verde len over drie jaar met force majeure- clausule en daarbij de gemiddelde jaarlijkse percentages voor tulpen en narcissen vast te stellen op 5. Beslo ten werd tenslotte als eerste advies aan het P.V.S. uit te brengen: drie jaar lang een uitbreiding van 5 r>ct. voor elk der drie hoofdartikelen. Wan neer de Commissie van Bijstand voor de Bloembollen dit advies verwerpt, moet nader beraad volgen. De heer J. TEGALAAR Jr. wil bij de motivering van het advies een zwaar accent leggen op de buitenland se cultures, waarop de heer A. J. V. ENGELEN (Detaiih.) echter waar schuwt de zaak niet te gecompliceerd te maken en geen achterdeurtjes open te laten. Het advies zal worden geredigeerd door de heren Kroese en secretaris Kolderie bijgstaan door de leden Tegelaar en Jac. Steenvoorden. Na de vaststelling van de notulen wenste de heer W. HOLL (Mere.) met betrekking tot de f45.000 bijdrage aan de Bond van Bloembollenhandela ren in verband met de buitenlandse vertegenwoordiging, vastgesteld te zien dat dit geen jaarlijks subsidie be treft doch een bijdrage in de kosten na declaratie daarvan door de Bond en dat voor deze bijdrage een voorlo pig maximaal bedrag van f 45.000.- in de begroting van het Bedrijfschap is opgenomen. Deze opvatting waar mee de vergadering accoord ging, zal in de notulen van deze vergade ring worden vastgelegd. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Ph. Freriks naar de stand van zaken bij de commissie van het P.V.S. in verband met de onrechtvaardige vakheffing bij exporteurs met eigen vestiging in het buitenland en die „aan zich zelf" tegen m.p. leveren. Dit is echter een zaak waarin alleen het P.V.A. competent is. De moeilijk heid is echter een nieuwe basis te vin den; het bijgoed, waarvoor geen m.p. is vastgesteld maakt de materie uiterst ingewikkeld. Voorts wil de heer Fre riks een bindende bepaling maken die aanvoer door de kwekers bij de expor teurs op zaterdag verbiedt maar daar gingen de overige bestuursleden niet mee mee. Na een sneer van de heer v.d. Kolk vervat in een dankzegging voor de pri ma vergaderplaats „omdat hij nu ten minste parkeren kon", sloot de voorzit ter de bijeenkomst. Het programma van de diverse evenementen, in of uitgaande van de verschillende katholieke speeltuinen te Haarlem luidt voor woensdag 29 juli: Hof van Eden (Muiderslot- weg): 9 uur, Stempelwandeltocht; Zaanenoord (Zaanenstraat): film voorstellingen; Noordervreugd (Am bachtstraat) en Dartele Jeugd (Fle- voplein): 9 uur, Fietstocht naar Schiphol; Elba (Ged. Schalkburger- racht): Tekenwedstrijd op de tuin; Kindervreugd (Godfried van Bouil lonstraat): 1.30 en 3.30 ur films in het clubhuis; Mariagaarde (Wester gracht): 9.20 uur, b'-riocht naar Groenendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5