Verbitterd debat over Afrika Motie van Labour in Lagerhuis verworpen Voor uitzending naar Nederlands Nieuw-Guinea worden allereerst vrijwilligers gekozen ENIGE TWISTEN OP HET WERELD-JEUGDFESTIVAL LENNOX-BOYD TREEDT NIET AF Ondergronds vuur in de Peel Russisch-Amerikaanse familiefoto? Benelux preva leert boven E.E.G. West-Duitsland is tegen directoraat in de E.E.G. Wijziging met achtentwintig tegen veertien stemmen aanvaard Bankoverval in België Witte Huis weet van niets Geen ruzie aan chauffeur sonthijt 5000 Algerijnen in hongerstaking „Jumbo" gestrand in de Alpen Schepen in ruil voor emigranten Het weer Landbouwconferentie EERSTE KAMER BEHANDELT DIENSTPLICHTWET Problemen voor communistische leiders Bewakers slaags met de pers Amerikaan in Berlijn gearresteerd WOENSDAG 29 JULI 1959 83ste JAARGANG No. 30276 Khroesjtsjev naar VS.? Enkele buien Aan zee - o.e BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, teief. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen In een debat dat tn een propvol Lager huis tot vier uur gistermorgen duurde, begon eergisteren de rote aanval van Labour op de regering en vooral op de minister van koloniën, 1 ennox-Boyd. Het debat van de eerste dag was gewijd aan de elf Mau-Mau gedetineerden die doodgeslagen zijn in het Hola-kamp in Kenya. Het was een wrang en onzeg lijk bitter debat. Maar de Britse rege ring heeft haar meerderheid. De meer derheid deed haar politieke plicht, en het aantal slachtoffers bleef beperkt tot de reeds gestorvenen. Gisteren werd de aanval hervat in een eveneens zeer bitter debat over het Devlin-rapport, waarin het lid van de Hoge Raad, rechter Devlin, bijgestaan door drie vooraanstaande publieke fi guren, zijn bevindingen heeft uiteenge zet over Nyasaland en de onlusten wel ke in het voorjaar van het huidige jaar leidden tot het uitroepen van de nog steeds bestaande noodtoestand, krach tens welke de koloniale regering enige honderden vooraanstaande Afrikanen zonder vorm van proces gevangen houdt. De regering had aan het Lager huis een motie voorgelegd, waarin het Huis werd uitgenodigd kennis te nemen van dit rapport en de conclusies van de Devlin-commissie te aanvaarden in zo verre deze neerkwamen op de bevin ding dat de leiders van de Afrikaanse congrespartij in Nyasaland voorstan ders waren van een politiek van ge wald, en dat het uitroepen van de nood toestand ten volle was gerechtvaardigd door de feiten. Wat de regering met an dere woorden gisteren deed was de krenten uit de pudding te halen door de enkele punten, waar het Devlm-rapport de regering in het gelijk stelt, dank- baar te aanvaarden en de rest van wat neerkomt op een ernstige aanklacht te negeren. Labour meende de regering een sluwe hak te zetten door een motie in te dienen waarin werd voorgesteld het gehele Devlin-rapport goed te keu ren. Het is onnodig te zeggen dat de meerderheid, opnieuw haar plicht deed het fenfe.,rS8ering aan het eind van genomen "fSe?* haar motie zag aan- f, c)PTT. r"et „een meerderheid van 64 stemmen 317 tegen 254 Het is minder onnodig te zeggen dat na twee dagen van ernstige en grotendeels ge rechtvaardigde beschuldigingen de minister van koloniën het niet nodig vond af te treden. Hij herinnerde aan de nassaee in het Devlm-rapport, waarin de commissie constateerde waarin ee toestand was andere keuze meer hadden da" °p treden of aftreden. En zo verwaarde de minister, hij had besloten treden en niet tot aftreden. .Hat de conservatieven de dag van gisteren met angst en beven haaaen zien naderen, bleek uit het opmerke lijk verschijnsel dat zij Manningham- Buller, de procureur-generaal, die na mens de regering het debat opende, een ovatie gaven aan het eind van zijn agressieve speech. Manningham-Buller is ongeveer de laatste conservatieve minister van wie men ooit zou ver wachten dat hij eer. ovatie kon krijgen van zijn eigen fractie. Hij is een wei nig beminde figuur en vele conserva tieven hebben hem nooit de rol verge ven welke hij heeft gespeeld voor het tribunaal, dat een onderzoek instelde naar de vermeende lekkage betreffen de de verlaging van de rentevoet. De procureur-generaal weidde uitvoerig uit over de reden waarom de regering dr. Banda niet vertrouwde. Dr. Banda, die nu gevangen zit, is een rechtschapen christen, die zich grote populariteit verwierf in zijn medische praktijk in Engeland en die een tweetal jaren ge leden besloot dat hij behoorde terug te keren naar zijn eigen land, Nyasaland, om leiding te geven aan de groeiende nationale aspiraties van zijn mede-ne gers. Hij was zo lang weg geweest uit zijn eigen land, dat hij voor zijn poli tieke redevoeringen tolken moest ge bruiken. Ongelukkigerwijze bleek dr. Banda een talent te bezitten voor iet wat demagogische redevoeringen. Der gelijke tekortkomingen worden gemak kelijk vergeven aan blanken als Aneu- rin Bevan, maar niet aan negers als dr. Banda. Wat de procureur-generaal gisteren nalie* te onthullen was of en wanneer dr. Banda vrijgelaten zal worden dan Wel voor de rechter gedaagd zal wor den. Het enige wat de procureur-gene raal zei was, dat de regering hoopte dat spoedig een toestand zou ontstaan waarin het mogelijk ou zijn alle gede tineerden in vrijheid te stellen. Hij pro beerde eveneens duidelijk te maken, dat de arme minister van koloniën niet de macht bezat om in te grijpen in Nyasaland Hij kon geen bevel geven tot arrestatie van negers en hij kon even min bevel :ven tof vrijlating. Hij kon hoogstens de gouverneur van de kolonie °p de hoogte stellen van zijn mening. Op één ogenblik tijdens de speech van de procureur-generaal kwam Labour bet gal naar ie lippen. De spreker ci teerde een uitlating van de gouverneur v'an de kolonie, Armitage: „Massa moord moge een kwestie zijn van ge tallen, maar moord is moord, of men "et doden of vermoorden noemt". Hier- aP loeide de Labour-fraetie: „Hola, Ho la, Hola!" Lennox-Boyd toonde zich in de rede, daarmee h\j het debat namens de re- faring besloot even verontwaardigd als Ïto ministeriële collega, toen h;j wees P de passage in het Devlin-rapport, aarin het heette, dat Kenya een poli- Amerika Zeven gedetineerden zijn psteren uit de gevangenis van Newport m de staat Kentucky ontsnapt na drie dagen te hebben gevijld aan de tralies »an hun cellen. Twee gevangenen, die y'egens bankroof tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld zijn, worden tavaarlijk geacht. tiestaat was. Zou een regering, zo vroeg hij, welke verantwoordelijk was voor een politiestaat, een commissie benoemd hebben zoals de Devlin-commissie, aan welke het vrij stond rond te gaan in Ny asaland zoals zij verkoos en iedereen naar hartelust te ondervragen? In zekere zin was de positie van Len nox-Boyd in het debat van gisteren ver gemakkelijkt door Aneurin Bevan. Deze had, in plaats van zich te concentreren op de Afrikaanse kwesties, de aanval op de regering gegeneraliseerd door te herinneren aan andere blunders van de regering, voora] het Suez-avontuur. Hij herinnerde aan de vele jaren welke hij had doorgebracht in het Lagerhuis, en gaf als zijn mening dat het huidige parlement het slechtste was dat hij ge kend had en dat het verdiende herdacht te worden als „het gemene parlement". Dit gaf Lennox-Boyd een welkome aan leiding om opnieuw krenten uit de pud ding te halen door te wijzen op het ko loniale beleid van de huidige regering in de voorafgaande jaren en op de suc cessen welke zij behaald had. Als men bedenkt dat Lennox-Boyd zelf vijf jaren lang de portefeuille van koloniën heeft gehad, betekent dit relaas van de mi nister een loftuiting op zichzelf. Len nox-Boyd is zeker een van de beste mi nisters van koloniën welke Engeland ooit heeft gekend, en het is des te moei lijker te begrijpen hoe het mogelijk is dat noch hij, noch enig ander het nodig heeft gevonden om de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor wat er in Afrika aan verschrikkingen is geschied. Tijdens de besprekingen van de ver schillende problemen op het gebied van de landbouw in de Benelux op de Hoge Veluwe hebben de ministers van de drie vertegenwoordigende landen opnieuw de wil uitgesproken, in overeenstem ming met het verdrag van Rome, de Be nelux linie te voltooien zonder de etap pes van de integratie ingevolge het E.E.G.-verdrag af te wachten. Alle Be- nelux-regelingen, ook de agrarische, zullen moeten prevaleren boven de re gelingen van het E.E.G.-verdrag, aldus de mening van de ministers. Een Westduitse regeringswoordvoer der heeft meegedeeld dat zijn regering niet bereid is plannen voor een politie ke coördinatiecommissie van de Euro pese gemeenschappelijke markt te steu nen. De woordvoerder zei dit in ant woord op vragen over het Franse voor stel voor een permanent secretariaat van de gemeenschap, bestaande uit vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland en Italië, om de buiten landse politiek te coördineren. Hij zei dat de Westduitse regering het instellen van een directoraat of een coördinatiecommissie niet de meest ge schikte manier acht voor het versterken van de politieke samenwerking in de ge meenschap. Van heinde en verre zijn de kijkers gekomen voor het trieste schouwspel van de brandende Peel. Er staat een oppervlakte van ongeveer zeshonderd hectare in brand. Het vuur woedt grotendeels onder de grond, hier en daar tot anderhalve meter diep. Overal uit de zwarte vlakte, waar geen mens zich op kan wagen, omdat hij tot aan de knieën in de hete grond zou wegzakken, stijgen grijze rookkolommen op. Te blussen valt er niets, het wachten is op de regen. Tussen Griendsveen en Helenaveen staat een partij van dertig miljoen stuks turven. Als de wind uit de verkeerde hoek gaat waaien zal het moeilijk zijn deze partij te redden. (Van onze parlementaire redacteur) Ook in de Eerste Kamer hebben de socialisten een vergeefse poging onder nomen zich tegen de wijziging van de dienstplichtwet te verzetten. Met 28 te gen 14 stemmen heeft de Senaat het door aanvaarding van dit ontwerp mo gelijk gemaakt, dat voortaan alle dienstplichtigen voor diensten buiten Europa worden uitgezonden. In de wet ziin de volgende restricties gemaakt: uitzending is steeds mogelijk wanneer »ieh buitengewone omstandigheden voordoen, zoals oorlog of oorlogsge vaar Ook in gewone tijden kunnen dienstplichtigen "orden nitgezonden wanneer niet verwacht wordt dat hun oefentiid zal worden overschreden. Mocht dit door onvoorziene omstandig- heden achteraf wel noodzakelijk bhl ken, dan is aan die verlenging grens van vier maanden gesteia. Een en ander is in de wet omschre ven door aanvaarding in de Tweede Ka mer van een amendement-Van Riicke- vorsel. De socialistische fractievoorzitter mr. In 't Veld suggereerde nu, dat door dit amendement nog vee] meer de nood zaak was gebleken, dat deze zaak aan de voltallige ministerraad van het ge hele koninkrijk moest worden voorge legd. Minister van den Bergh daaren tegen betoogde, dat het slechts gaat om verplichtingen die aan Nederlandse en met aan Surinaamse of Antilliaanse dienstnlichtigen kunnen worden opge legd. Ook moet niet worden vergeten, dat de wet slechts de mogelijkheid biedt tot uitzending. Het gaat slechts om een juridisch-technische aanpassing bij de in 1956 op dit punt gewijzigde grond wet. Iets anders wordt het. wanneer van deze mogelijkheid een zodanig gebruik zou worden gemaakt, dat de uitzending van dienstplichtigen en vrijwilligers de thans gangbare contingenten in belang rijke mate zou overtreffen, tn dat geval worden de gevolmachtigde ministers van de beide rijksdelen onmiddellijk naar het Binnenhof geroepen om met hun Nederlandse ambtgenoten in een koninkrijkskahinet verenigd, hierover te overleggen. Toezegging De minister heeff de Kamer boven dien de verzekering gegeven, dat de Staten-Generaal en met name ook de Eerste Kamer zoals mr. de Gou (K.V.P.) had gevraagd aanstonds zo volledig mogelijk zullen worden inge licht wanneer zich omstandigheden zouden voordoen die een extra uitzen ding nodig zouden maken. Ook beloof de hij, dat van uitzending van dienst nlichtigen een zo schaars mo—uijk ge bruik zal worden gemaakt. Bij voor keur worden steeds vrijwilligers geko zen, met name voor Nieuw-Guinea, ter wijl ook rekening zal worden gehouden met omstandigheden zoals studie, die uitzending ongewenst maken. De socialistische fractie bleek vooral gegriefd, omdat volgens haar geen be reidheid was gebleken om met de P.v.d.A. voor de moeilijkheden die de ze partij had opgeworpen, een oplossing te zoeken. Mr In 't Veld sprak over een beperking van de bevoegdheden van de Staten-Generaal, nu de Tweede Kamer het befaamde amendement- Wierda had verworpen. Dit had publi- katie in bijzonderheden van de plannen tot uitzending gewild en bovendien be kendmaking drie weken tevoren in het Staatsblad. Het onhoudbare van deze manier van inzage geven in alle militaire plannen zag de socialistische fractieleider in de Eerste Kamer blijkbaar wel in. Mr. In 't Veld wilde de termijn van drie weken wel bekorten en zelfs de officiële publikatie achterwege laten, als er maar iets zou gebeuren. Maar tijdens het debat bleek duide lijk, dat de schoen ook ergens anders wrong. Mr. In 't Veld zag het gevaar opkomen van oorlogshandelingen, die zich aan de controle van de Staten- Generaal zouden kunnen onttrekken. Hij noemde als afschrikwekkend voor beeld wat Engeland in Suez heeft ondernomen. Hij vroeg waarborgen, dat Nederland niet wordt meegesleept in ongewenste avonturen. Ook de stem men, die de laatste tijd zijn opgegaan, dat de EEG naast economische ook politieke belangstelling voor de Afri kaanse gebiedsdelen zou tonen, had den hem kopschuw gemaakt. Het amendement-Van Rijekevorsel was hem veel te positief en niet in de geest van de grondwet. Niettemin constateerde mr. In 't Veld, dat er geen bezwaren van principiële aard in het geding waren. Schrikbeeld Nieuw-Guinea noemde mr. In 't Veld een actuele illustratie van de schrik beelden, die hij zag, wanneer dit wets ontwerp zou zijn aangenomen Dit pro- bleem-Nieuw-Guinea hfmrt de Partij van de Arbeid nog altijd grote zorgem Hij noemde het geen Nederlands belang de Papoea's ten koste van grote risico s tot zelfbestuur te brengen. Hij sprak over de uitzending van jonge mensen, „die de Papoea's koud laten In zpn omschrijving van de Nieuw-Guinea-po- Twee gewapende jongemannen heb ben gisteren een overval gedaan op de kredietbank van de Belgische grens plaats Wuustwezel en zich met onge veer 400.000 frank uit de voeten ge maakt, aldus meldt UPI. Zij kwamen binnen op een moment, dat de kassier juist bezig was met het opmaken van de kas, waarbij de brand kast open stond. Waarschijnlijk omdat er nog een andere cliënt aanwezig was, vroegen zij eerst alleen maar naar de beursnoteringen en reden vervolgens met hun auto een eindje uit de buurt van het gebouw. Toen de andere cliënt was weggegaan, keerden zij terug en, terwijl de kleinste van de twee de kas sier met twee revolvers in bedwang hield en hem beval op de grond te gaan liggen, sprong de andere over de glas-afsluiting en leegde de kas in een zak. Voordat iemand van de buren iets had gemerkt waren zij in hun auto ver dwenen. De kassier was echter in staat een nauwkeurige persoonsbeschrijving van de twee te geven. Ook werd in middels ontdekt, dat zij reden in een auto die onlangs werd gestolen te St.- Niklaas. Iitiek vele sprekers herinnnerden er aan dat het slechts een voortzetten is van de politiek van het kabinet-Drees zei mr. In 't Veld, dat wij daarmede in ieder geval te maken hebben met ko lonialisme, zij het dan „ethisch omschre ven kolonialisme". Ook de defensiebe- langen van het westen hierop heeft juist minister Drees het vorig jaar nog menigmaal de aandacht gevestigd kon mr. In 't Veld niet zo duidelijk meer zien. Zijn gedachten gingen meer naar een internationale status uit, zo enigs zins mogelijk in overleg met Indonesië. Mr. De Gou (KVP) erkende met klem het recht van de regering om terstond handelend te kunnen optre den, maar vroeg ook voor de Staten- Generaal het recht op om snel te wor den ingelicht. Interessant was het betoog van mr. Vixseboxse (CH), die in het debat over deze wet weer het bewijs had gezien voor de scheiding der geesten tussen socialisten en anderen, wanneer het over defensie en buitenlandse politiek gaat. „Ik ben voor brede-basis-kabinetten, maar met de Partij van de Arbeid is geen gezamenlijk standpunt meer te vinden en zonder dat is een brede ba sis zelfs een gevaar voor de onafhan kelijkheid van het land," aldus de CH- woordvoerder. De Partij van de Ar beid onderneemt volgens hem steeds meer pogingen om eigen zin door te zetten. Bij de stemming over het ontwerp bleken alleen de communisten en so cialisten tegen te zijn. Het gaat de organisatoren van het communistische Wereld-Jeugdfestival in Wenen niet bepaald voor de wind. Onder verscheidene nationale groepen is tweedracht ontstaan en de bewakers van het terrein hebben de grootste moeite om niet-corrfmunistische jour nalisten, die van die onderlinge onenig heid het fijne willen weten, buiten de omheining te houden- Een aantal van de meer dan dertig concerten, lezin gen en dans manifestaties die op het pro gramma stonden moest worden afge last, omdat de belangstelling van de deelnemers aan het festival te gering was. En bovendien hebben verscheide ne festival-gangers zeven volle auto bussen zich laten verleiden deel te nemen aan een uitstapje naar het IJze ren Gordijn, dat georganiseer* was door de Oostenrijkse jeugdorganisaties, die al het mogelijke doen om de com munistische propaganda van repliek te dienen. De deelnemers aan de trip keerden op het festival-terrein terug met allerlei verhalen over prikkel draad-versperringen en andere onaan gename zaken lan-s de Oostenrijks- Hongaarse grens. Twintig leden van de Italiaanse af vaardiging naar het festival hebben be sloten naar Italië terug te gaan, omdat zij het niet eens zijn met de „terroris tische en dictatoriale methoden van de leiding van het festival". Indische afgevaardigden hebben meegedeeld, dat ook in hun kringen zich een scheuring heeft voorgedaan. Een groep van zeven communisten wordt beschouwd als de officiële af vaardiging. Ongeveer vijftig andere In diërs, voor het merendeel in Groot- BrKtannië studerende jongelieden, wil len niet als officiële afgevaardigden worden beschouwd. Een derde groep van twintig heeft besloten het festival te boycotten. Ook heerst onenigheid onder de aan wezige Brazilianen en onder de Ameri kaanse deelnemers heerst al geruim, tijd verdeeldheid. Een deel van de Amerikaanse de legatie heeft gedreigd met de dissi dente groepen uit Indië, Israël, Italië en Brazilië een afzonderlijk festival te zullen beleggen, wanneer de afge scheiden groep niet formeel als dele gatie wordt erkend. Communistische bewakers hebben gisteren een cameraman van een West duitse televisieorganisatie geslagen. Dit geschiedde buiten de ruimte van het festival. De wachten hadden de came raman verboden opnamen te maken, maar hij gat geen gehoor aan het ver bod. De perskaart van een Amerikaan se journalist is ingehouden en een ver slaggever van UPI, die over een hek was geklommen, is door een paar po tige bewakers buiten de omheining ge zet. De woordvoerder van het Witte Hui* heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat hij niets weet van een uitnodiging die de Amerikaanse vice- president Nixon namens president Eisen hower zou hebben gericht tot de Rus sische premier, Khroesjtsjev, om binnen afzienbare tijd eer, officieel bezoek aan de V.S. te brengen. Hij weigerde zelfs te zeggen of Nixon het nuttig had ge acht een dergelijk bezoek aan t bevelen in het rapp rt dat hij na zijn onderhoud van zes uur met Khroesjtsjev naar het Witte Huis zond. De woordvoerder ver klaarde dat dit rapport nog wordt be studeerd en dat de inhoud strikt ge heim is. Een deskundige van de universiteit van Tel Aviv heeft voor de Israëlische coöperatieve autobusonderneming een opleidingsprogram voor chauffeurs en een veiligheidscampagne ontworpen. Een van de punten van de veiligheids campagne is een advies aan de vrouw en kinderen van buschauffeurs, n.l.t Maak geen ruzie aan het ontbijt, an ders bestaat het gevaar dat de chauffeur de eerste uren zijn aandacht niet bij zijn werk heeft en er ongelukken gebeu ren. De Westberlijnse politie heeft een 86- jarige Amerikaanse burger gearres teerd, die verdacht wordt van het ge ven van inlichtingen aan de Oostduitse veiligheidsdienst, aldus heeft een woordvoerder van de Westberlijnse poli tie meegedeeld. De Amerikaan woonde al meer dan twee jaar in Berlijn. De Amerikaanse politie verdacht hem en gaf dit door aan de Westberlijnse po litie, die hem op 15 juli bij zijn terug keer van een bezoek aan Oost-Berlijn arresteerde. Volgens advocaten, die de belangen van in Frankrijk aangehouden Algerij nen behartigen, zijn vrijwel alle Alge rijnen die naar aanleiding van verzets acties in Franse gevangenissen zitten, in hongerstaking. Hun aantal wordt ge schat op 5.000. Verscheidene gevange nen te Fresnes. die twaalf dagen gele den met hun actie begonnen, zouden ef ernstig aan toe zijn. De olifant „Jumbo", die zoals gemeld zijn behaaglijke stal in de dier gaarde van Turijn moest verlaten toen een jonge Engelse geleerde, dr. John Hoyte hem leende om Hannibals weg over de Alpen te zoeken, heeft gisteren voor de tweede keer moeten buigen voor de Calpier. Deze bergpas, volgens dr. Hoyte Hannibals toegangspoort tot Italië, bleek voor „Jumbo" onbegaanbaar. Een ploeg Franse metselaars, die al drie dagen bovenop de pas gekam peerd had, is lusteloos begonnen de gedenksteen vast te metselen waarop staat dat „Jumbo" hier Hannibals voetspoor heeft gevolgd. „Jumbo" is wel op Italiaans gebied terechtgekomen. O jawel. Maar niet over de Calpier. Daar hebben steenstortingen de weg onbruikbaar gemaakt. En langs een andere weg ging het niet, want daar kwam men op hellingen die voor „Jumbo" te steil zijn. Toen de Calpier-pas werd omzeild ging het beter. Maar dit is niet de bedoeling en dus is de tocht voorlopig mislukt. Men acht het namelijk uitgesloten dat dr. Hoyte de pas begaan baar weet te maken. Japan heeft een wat ongebruikelijke emigratieovereenkomst gesloten met Pa- iguay. Volgens deze overeenkomst zal araguay in de komende dertig jaar 85.000 Japanners als immigranten toe laten en hen bepaalde faciliteiten geven, terwijl Japan als tegenprestatie zeven schepen zal bouwen, ter waarde van bij na veertien miljoen gulden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 indprdaad het leek één grote familie, die voor het buitenhuis van Khroesjtsjev in Usovo (veertig km van Moskou) voor Z intoarafen poseerde. Het waren v.l.n.r. eerste rij: mevrouw Mikoyan, mevr. Kozlov, mevr. Nixon en mevr. Khroesjtsjev. Tweede rij: Khroesjtsjev, Kozlov, Nixon, Mikoyan en Milton Eisenhower, een broer van president Eisenhower. Weersverwachting tot donderdag, avond, opgemaakt te 11.15 uur Veel bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind. aanvanke lijk zuidelijk, later veranderlijk. Koel weer. Zon: 04.57-20.35. Maan: 00.49-16.20. Voor het weer in onze omgeving is slechts een luchtdruksysteem van be lang. Het is een lagedrukgebied, waar van het centrum vanochtend boven Engeland lag. Het lagedrukgebied ver plaatste zich langzaam naar het Oosten, zodat de invloed van de storing op het weer in Nederland nog zal toenemen. De komende 24 uur zullen er dan ook op de mees10 plaatsen enkele buien vallen, terwijl bovendien het koele weer zal aanhouden. Tijdelijk matig en iets te koel strand weer. Nog enkele buien, later ook opkla ringen. Matige wind. geleidelijk ruimend naar noordelijke richting Temperatuur in d°- middag 17 18 gr. C. Vooruit zichten: na morgen langzame verbete ring. max. min. neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder regenbui 22 18 5 Ypenburg regenbui 21 13 1 Vlissingen regenbui 22 14 6 Eelde zwaar bew. 22 8 1 De Bilt regenbui 22 10 2 Twente zwaar bew. 23 12 0 Eindhoven zwaar bew. 23 12 0.1 Zd.-Limburg licht bew. 22 12 0 Stockholm half bew. 29 16 0 Oslo onbewolkt 15 0 Kopenhagen onbewolkt 23 15 1 Londen mist 22 13 3 Amsterdam regen 22 12 3 Brussel regen 23 13 Luxemburg zwaar bew. 24 12 4 Parijs regen 23 15 0.1 Nice licht bew. 31 22 0 Berlijn half bew. 28 17 0J Frankfort regen 28 15 13 München zwaar bew. 28 16 4 Zürich regenbui 27 16 14 Genève geheel bew. 29 17 10 Wenen zwaar bew. 30 18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1