Subsidiëring kerkenbouw „Zo breed mogelijke spreiding nodig over het bedrijfsleven" op fodersUp! V.S. reageren gunstig op Nixons Russische reis Middeleeuwen inspireren Griffe Geen excessen bij Jean Patou Zweedse manifestaties in ons land Keuken Sportieve Salesiaan J Aantal bedrijven teruggelopen personeelsbezetting toegenomen Afscheid van dr. A. Rutgers Pleidooi voor open steden in gesloten stad Nowosibirsk WINTERCOLLECTIES IN PARIJS Mouwloze tuniek O.m. tentoonstellingen in Amsterdam en Rotterdam Paardenmarkt met één paard Mensenjacht in Ravenna's riolen Napels zit zonder water KATHOT.TF.KK MIDDENSTANDSBOND Spaar Si-Si kroonkurken gevitaliseerd Raad van State Nixons echtgenote bewondert Siberische haute couture Berover duikt 44 uur in kwalijk riekende onderwereld Het lerarentekort Pater P. Verbart WOENSDAG 29 JULI 1959 PAGINAL Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.- Hoofdprijs f 30.000.- van f 1000.-: mSÊMÈ bezit FSls Bespreking op het ministerie TERUGVERKOOP VAN GRENS- LANDERIJEN Beperkt aantal hectaren De vraag of het wenselijk en ge wettigd is dat de overheid sub sidie geeft voor de bouw van kerken, is uit haar aard voldoende delicaat en door de omstandigheden voldoende actueel om onderwerp van discussie te blijven uitmaken. Daarbij voegt zich de vraag of de bezinningscentra van niet-godsdiensti- ge verenigingen op gelijke voet van een eventuele subsidieregeling beho ren te profiteren. Hoe is op het ogenblik de stand van zaken? Een aantal gemeenten is tot subsidiëring overgegaan en in enkele steden met een gemengde be volking is bij verordening vastge legd, dat met betrekking tot de sub sidieverlening geen onderscheid wordt gemaakt tussen kerken en niet-kerkelijke bezinningscentra. Een algemene regel is er niet, want er is geen wet met landelijke richtlijnen. De in 1956 ingestelde staatscommis sie-Sassen, die de wenselijkheid van algemene richtlijnen kreeg te be studeren en concrete voorstellen zou kunnen doen, heeft in haar rapport van april 1957 geadviseerd tot een al gemene wettelijke regeling, in hoofd zaak inhoudend: de verlening van rijkssubsidie voor de bouw van ker ken op plaatsen waar de behoefte aan een kerk zich voor het eerst zou voordoen en een eventueel nader subsidie van gemeente of provincie als daar een speciale reden toe zou zijn. De commissie liet in haar ad vies de mogelijkheid open, dat be paalde niet-kerkelijke organisaties eveneens onder de subsidieregeling zouden vallen, maar ontweek een principiële behandeling van deze kwestie. De reacties op het rapport der commissie-Sassen vertoonden een bonte scala van instemming, reser ve en afwijzing. Van katholieke zij de werd over het algemeen goedkeu ring geoogst; de socialisten opper den een aantal bezwaren en in Cal vinistische kring viel naast instem ming principiële afwijzing waar te nemen. Het College van Advies der A.R. Partij verklaarde zich in een rapport van maart 1958 vierkant te gen iedere overheidssubsidie wegens de geheel eigen aard van de vrijwil lige eredienst enerzijds en de onjuist heid van de subsidiëring met door dwang verkregen belastinggelden van alle burgers anderzijds. De Sy node der Gereformeerde Kerken had echter tevoren geconcludeerd tot de aanvaardbaarheid van over heidssubsidie. Volledigheidshalve moet in dit verband worden ver meld dat sommige katholieke woordvoerders in afwijking van de algemene instemming m eigen kring waarschuwden tegen het verkopen van een deel der vrijheid voor de linzensoep der subsidie; bovendien voorzagen zij moeilijkheden wanneer een principieel te verwerpen gelijkstelling van Kerken en Huma nistisch Verbond aan de orde zou komen. Als jongste bijdrage aan de dis cussie is nu verschenen een rapport hS? de Wiardi Beekman-stichting, td wetenschappelijk bureau van de r-.v.a.A., Overheidssubsidie voor bouw van kerken en bezinningscen tra"!, over welk rapport wij reeds hebben bericht. De commissie, die onder voorzitterschap heeft gestaan van mr. G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam, komt op enige belangrijke punten tot soortge- lijkf conclusies als de staatscom- missie-Sassen. Ook zij zoekt.de rechtsgrond voor overheidssubsidie m de zo g staat voor het algemeen welzijn voor welk algemeen welzijn een krachtig ontwikkeld kerkelijk le bevorderlijk wordt geacht. In net rapport der Wiardi Beckman-sticn- ting wordt echter met zoveel woor den gesteld, dat „andere organisa ties, die zich een bevordering van het geestelijk leven ten doel stellen" een óp dezelfde grondslag berustend recht op overheidssubsidie hebben. De subsidie aan kerkgenootschap pen en aan geestelijke organisaties op niet-godsdienstige grondslag zou ter' wille van de gelijkheid van rechtsbedeling in één wettelijke re geling moeten worden opgenomen, zij het dat het verschil tussen kerk en niet-godsdienstig genootschap zou kunnen worden beleden in de te kie zen wetsformulering. Hier zijn wij dan precies beland aan een der bekende delicate pun ten van de discussie over overheids subsidie. Het valt op, dat het socia listische rapport, doelend op niet- godsdienstige genootschappen, deze aanduidt als „andere organisaties, die zich een bevordering van het geestelijk leven ten doel stellen." Aan deze omschrijving schijnt de veronderstelling ten grondslag te liggen, dat de kerken zich een be vordering van het geestelijk leven ten doel stellen op een manier die te vergelijken zou zijn met de wijze waarop niet-kerkelijke organisaties dat doen. Maar hoewel men van de kerken kan zeggen dat zij tevens be vorderlijk zijn voor het geestelijk le ven, is hun wezen anders en meer: zij zijn sacrale verenigingen, wier hele „zijn" opgaat in het brengen van eer en dienst aan God. Lettend op dat wezen der Kerk zal men in stemmen met de door het rapport geciteerde anti-revolutionaire mr. C. J. Verplanke, waar deze stelt, dat het wezen der Kerk wordt uitgehold tot een soort maatschappelijke lief dadige instelling wanneer men een krachtig kerkelijk leven een ele ment van openbaar belang acht. Het is hier een kwestie van visie en denkmethode. Een niet-confessio- nele groepering als de PvdA zal de kerken licht zien als culturele ver schijnselen in het maatschappelijk leven; wie godsdienstig denkt zal de bovenwereldse gerichtheid voorop stellen. De volledige werkelijkheid moet men. naar het ons toeschijnt, benaderen door combinatie van bei de zienswijzen. Aan het godsdienstig Wezen der Kerk zijn soeiaal-psycho- 'ogische en culturele aspecten ver bonden. Het zijn die laatste aspec ten waarmee de overheid als zodanig °ok in een gelaïciseerde staatsge- hieenschap te maken heeft. En de rechtsgrond voor overheidssubsidie Zou ten onzent aan die aspecten ont leend kunnen worden. De niet-godsdienstige genootschap- Pen hebben enkel een cultureel ka- (Van onze Brabantse redactie) Ruim honderd congressisten zijn dins dagavond naar de abdij van Berne te Heeswijk gekomen om deel te nemen aan de studiedagen van de Nederland se Rooms Katholieke Middenstandsbond, die daar tot en met donderdag zullen voortduren. De avondbijeenkomst van de eerste dag werd geopend met een welkomstwoord van voorzitter J. A. Koops, waarna prof. dr. A. A. Ariëns in een korte toespraak de achtergrond gaf, waartegen de verschillende vraag stukken moeten worden beschouwd, te weten de centrale gedachten uit de middenstandsparagraaf van de sociale leer van de Kerk, die er van uitgaat, dat een gezond sociaal-economisch be stel en een harmonisch opgebouwde eco nomie een zo breed mogelijk spreiding eisen van de midden- en kleinbedrijven over alle takken van het bedrijfsleven. Deze gedachte stelt de katholieke middenstandsbeweging met de boeren- organisaties voor een niet geringe ver antwoordelijkheid voor de economie. Ze betekent onder andere, dat het vrijwil lige filiaalbedrijf de voorkeur verdient boven het grootbedrijf, omdat in het eerste de spreiding van het onderne merschap gehandhaafd blijft. Het onge zonde kleine bedrijf is economisch niet te verantwoorden; tenzij tijdelijk om het de kans te geven zich aan te passen. Aan de andere kant mag men ook niet louter op het middenbedrijf mikken om zo een verhoging van het welvaartsni veau te bereiken, maar men moet ook voor het gezonde kleine bedrijf kansen scheppen. Winsten toegenomen Dr. A. W. Luijckx, directeur van het Economisch Instituut voor de Midden stand, gaf hierna onder de titel „De middenstand in de maalstroom van het economisch gebeuren" de eerste les, waarin hij allereerst constateerde, dat het aantal middenstandsvestigingen in twintig jaar tijds is verminderd van 48 per 1000 inwoners (in 1930) tot 37 per duizend (in 1950). Tegelijk nam de ge middelde personeelsbezetting met onge veer twintig procent toe. Deze ontwik keling, die zich na 1950 nog in versterk te mate heeft voortgezet, wordt ener zijds veroorzaakt door het afvloeien van middenstanders en anderzijds door gebrek aan toevloed van nieuwe mid denstanders. In economisch opzicht is deze ontwikkeling niet ongunstig ge weest: de winsten zijn toegenomen en in de jaren 1952-1957 nam het gemid delde inkomen uit ambacht en detail- handelsbedrijven met ongeveer tachtig procent toe. De eisen die aan de mo derne middenstander worden gesteld zijn aanzienlijk verzwaard. Vele midden standers, die niet aan deze eisen kon den voldoen, hebben het veld moet rui men, maar een voldoend grote kern heeft zich tijdig kunnen aanpassen. Om het tempo te kunnen blijven volgen zal de middenstander zich moeten wape nen met een gedegen bedrijfseconomi sche kennis en hij zal de ontwikkeling in zjjn branche moeten volgen, waarbij hij de steun zal behoeven van de or ganisatie en de instituten, die te zijnen behoeve hiertoe zjjn opgericht. Wil de middenstand zich echter op de duur als een brede laag van zelfstandigen in de maatschappij handhaven, dan is het evenzeer noodzakelijk dat tijdig nieuwe en geschikte ondernemers uit de maat schappij worden gerecruteerd. Arbeidstijdverkorting Vanochtend hield drs. J. A. Wartna van de afdeling middenstandseconomie van het directoraat generaal voor de middenstand een inleiding over arbeids tijdverkorting. Na er op te hebben ge wezen, dat de arbeidstijd korter wordt naarmate de welvaart toeneemt, wijdde Advertentie Vraag uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van f 100.- van vorige week waren: H. C. Hyweege, Amersfoort; B. van Beek, OpheusdenC. Koeman, Den Helder; C. Gouweloos, Strijen; J. M. Hatenboer, Rotterdam; P. Cox, Maasniel. <«fffb, (I Si-Si vruchtenllmonad» 'llllH1 rakter en kunnen in zoverre aanra king hebben met het algemeen be lang, zoals dat door een profane over heid gezien wordt. Aanspraak op overheidssubsidie zou hiervan het uitvloeisel kunnen zijn. Dat zulke genootschappen wezenlijk verschil lend blijven van de kerken behoeft geen betoog. Ook het rapport der Wiardi Beekman-stichting, dat zich op de ene plaats op zijn minst ge nomen onzuiver uitdrukt, bekent op een andere plaats de kerkgenoot schappen en de niet-godsdienstige verenigingen niet als gelijken te wil len beschouwen. Zijn nu, als men maar tijdig en handig de geboden onderscheidingen weet aan te brengen, de moeilijkhe den van de baan voor wat betreft a. de wenselijkheid van overheidssubsi die gezien de actuele onmogelijk heid van het kerkvolk om voldoende gelden voor de noodzakelijke nieuw bouw van kerken bijeen te brengen en b. de gelijke behandeling ten aanzien van de subsidiëring van bij voorbeeld humanistische bezinnings- huizen? Geenszins. Wij zullen daar in een volgend ar tikel op ingaan. drs. Wartna aandacht aan het SER-ad- vies, waarin wordt gesteld, dat alleen wanneer de toeneming van het nationa le inkomen maximaal is en de kosten der sociale verlangens minimaal zjjn, in de periode 1958-1962 tot invoering van de arbeidstijdverkorting van drie uur per week kan worden overgegaan. In verband met de vele andere desi derata is een algemene werktijdverkor ting op korte termijn niet waarschijn lijk. Wanneer de economische welvaart aanhoudt, zal echter zeker een tijdstip aanbreken voor de volledige realisering. Welke repercussies zal dit hebben voor het midden- en kleinbedrijf? Drs. Wart na sprak de verwachting uit, dat de in komensvorming in het midden- en kleinbedrijf ten minste even snel zal toenemen als de nationale, zodat wan neer de doorvoering uit een oogpunt van het nationale inkomensaccrès ver antwoord is, ook het middenstandsbe drijfsleven globaal in staat zal zijn de lasten van de arbeidstijdverkorting op te vangen, waarmee uiteraard niet is gezegd, dat hier en daar geen knel punten zullen optreden. Advertentie Chief Whip Fiscus en De derde inleider, de heer J. E. A. M. van Dijck, lector in het belastingrecht aan de katholieke economische hoge school te Tilburg, sprak vanmiddag over fiscus en bezitshandhaving. Na gesproken te hebben over het doel en de betekenis van belastingheffing als instrument van de overheid tot het be vorderen van het algemeen welzijn, betoogde de heer Van Dijck, dat de be lastingheffing van ondernemingen moet geschieden naar een zo juist mogelijk berekende winst. De fiscale wetgeving moet zo worden ingericht, dat de nor male groei van de onderneming zo min mogelijk wordt belemmerd en de middenstander mag eisen, dat de be lastingwetten geen elementen bevatten, ten gevolge waarvan hij in een slechte re concurrentieverhouding komt te staan ten opzichte van het grootbedrijf. Dr. A. A. L. Rutgers, aan wie wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd met ingang van 1 augustus eervol ont slag is verleend als vice-president van de Raad van State, heeft dinsdagmid dag voor de laatste maal de vergade ring van dit hoge college van staat voorgezeten. Aan het einde van de ver gadering werd dr. Rutgers toegespro ken door het oudste lid, de heer J. T. Furstner, die daarbij namens de leden van de Raad van State aan de heer Rut gers een afscheidsgeschenk, bestaande uit een zilveren gebruiksvoorwerp, aan bood. De heer Furstner schetste in zijn toespraak de loopbaan van dr. Rutgers en wees op de bijzondere verdiensten van de scheidende vice-president, wel ke ook door de koningin zijn erkend met de bevordering van dr. Rutgers tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hierna gaf dr. Rut gers uiting aan zijn gevoelens van dank baarheid, die hem bij dit afscheid ver vullen. Hij dankte voor de prettige sa menwerking alsmede voor het hem aan geboden geschenk. Dinsdagavond volg de een door de leden van de Raad van State aan dr. Rutgers aangeboden af scheidsdiner in hotel Wittebrug. Amerikaanse politieke waarnemers geloven dat vice-president Nixon, tot nu toe de voornaamste kandidaat der republikeinen voor de presidentsver kiezingen van 1960, zijn kansen heeft verbeterd door zijn optreden geduren de zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. In het Congres heeft men niets dan lof voor de wijze waarop liü Khroesjtsjev vrijdag jl. bij hun woordenwisseling op het terrein van de Amerikaanse ten toonstelling te Moskou, te woord heeft gestaan. Ook de ontvangst, die Nixon te Leningrad en in Siberië door het Russische volk is bereid, heeft indruk gepiaakt op de Amerikranse politici. Avondhoeaje van zwarte zij met twee witte rozen van Jean Patou. PARIJS, hedenmorgen De mannequin bij Griffe gistermid dag was furieus, telkens als er niet onmiddellijk een helpster toeschoot en ze zelf met haar gehandschoende vin gers haakjes en knopen moest los peu teren van een capekraag of een mouwloos los bovenstuk, waar deze ontwerper zijn collectie voor de ko mende winter rijkelijk mee heeft be dacht. De middeleeuwen hebben hem geïnspireerd en het spitsboogsilhouet bereikt hij door zijn mantels een klei ne col vlak om de hals te geven en de grote kraag bijna een pellerine in een ovaal om de schouders vast te knopen. De driekwart mouwen eindigen als een kelk. De collectie wordt getypeerd door een mouwloze tuniek, als een kort kazuifel om zijn eigen woorden te herhalen, aan het midden ineen ge nomen door een ceintuur. Over een tweed japon wordt zo een tuniek zonder mouwen gedragen van donker bever bont, in het middel omsnoerd door een leren ceintuur. Deze tuniek, die van de schouders een onnatuurlijke rechte bre de lijn maakt, ongeveer zoals het ge steven toevoegsel, dat bij ons het Spa- kenburgse kostuum kenmerkt, herhaalt zich voor elk uur van de dag. Ook 's avonds, dan in fluweel en kant. Van voren ziet het er altijd uit als een grote driehoek met de punt in de taille. De troubadour-hoed met lange veer verhoogt de middeleeuwse illusie. Voor de avond zijn er kleine pagepakjes, glinsterend bewerkt met gitjes. Het is allemaal nogal bestudeerd, maar dat zjjn we nu wel gewend van de Parijse mode, die met een halfjaar lijkse versnelling doorholt. Na nog maar luttele dagen in Madame la Mode's in tieme gezelschap te zjjn geweest, kun nen wij reeds constateren, dat de tail leur met het geliefkoosde korte jasje e. helemaal uit is. De mode is com pleet omgeslagen naar de tuniek en al wat er op lijkt. Driekwart en zeven achtste mantels voor de ensembles, als he materiaal het toelaat, laag blousend over een ceintuurtje om de heup. Het is een gedecideerde aanval en een dui delijk tegenoffensief gericht op de heel korte dansende pettycoat-rokken, die van jonge vrouwen zwevende modellen maken met ingesnoerde taille. Dat is nu eenmaal de spontane mode die de jeugd volgt. Het is de vraag, of deze geposeerde stijl toch nog eens tot leven zal komen. De middeleeuwse collectie geeft ge combineerde kleuren te zien, veel zwart met beige, mooie tinten groen en violet. Veel rustiger, zonder excessen, maar ook minder persoonlijk is de collectie van Jean Patou. Hij bon- deert de schouder sterker dan voor heen en maakt ook de mouw niet tot de schouders. Zijn tailleurjasjes zijn half lang, de mantel bij voorbaat ze venachtste. Daarbij staan de hoedjes, hoge pillboxen van het materiaal van tailleur of mantel, heel ver naar vo ren, bijna op de wenkbrauwen, zodat de rol van het achterkapsel alle kans krijgt. Die rol die wij hier Grace Kelly-rol noemen, en die de Ameri kanen de naam „French roll" hebben gegeven. Dat is namelijk het kapsel dat bijna alle mannequins dragen. Uok In deze collectie veel lang lijvige blouson-ef- fecten. Maar voor het cocktailuur weer gewone taille met zelfs empire- aanduidingen. Het lijkt wel, of de mode van alle walletjes tegelijk wil eten. Wie van gefladder houdt, zal blij zijn dat de stola aan kraagloze mantels en tailleurs weer springlevend is. Met spanning ziet men natuurlijk uit naar wat er donderdag bij Dior te zien zal zjjn. Maar de verwachting is minder groot dan toen de meester het roer vast in handen had. A. Bgl. De hoeden staan deze winter loodrecht op het hoofd. Zo dit model in taupekleur var Jean Patou. 5 oktober zal prins Bertil van Zwe den in het Stedelijk Museum te Amster dam de tentoonstelling Zweedse Vorm geving en de vogende dag de ten toonstelling Idee en Resultaat in het Maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam openen. Dit zal het befin vormen van een reeks manifestaties van Zweden in ons land. De expositie Zweedse Vormgeving in Amsterdam, die van 5 tot 25 oktober zal worden gehouden, omvat verscheide ne voortbrengselen van de hedendaagse kunstnijverheid in Zweden, zoals glas, aardewerk, metaal, weefsels voor wo ninginrichting, verlichtingsarmaturen, meubels en voorts „Industrial designs" en sportartikelen. In Prins Hendrik in Rotterdam is de tentoonstelling gewijd aan Zweedse uitvindingen en hun toe passing in de moderne industrie. Andere Zweedse manifestaties zjjn een filmfestival in Amsterdam. In het Nederlandse filmmuseum zal een se rie Zweedse films uit de laatste jaren worden vertoond, waarbij films die be kroond zijn met internationale prijzen. Verder zal van 6 tot 9 november een Zweedse meubelbeurs in Emporium te Rotterdam, georganiseerd door de Sve- riges Möbelindustriförbund worden ge houden. Voorts zal ook een kunstnijver- heidstentoonstelling in het Gemeente museum van 's-Gravenhage worden ge organiseerd. In het Prinsenhof in Delft zal een deel van de collectie van de in 1947 overleden Zweedse schilderprins Eugen worden geëxposeerd. In februari 1960 zal in het Museum voor Land en Volkenkunde in Rotter dam een omvangrijke tentoonstelling, gewijd aan Lapland, zjjn kuituur en Bronnen van bestaan worden gehouden. Op de Najaarsbeurs en op de Voor laarsbeurs van I960 in Utrecht zullen voorts Zweedse firma's gebruiksartike len tonen en in maart 1960 zal een Zwedendag worden gehouden en in i m„nr er was he april daarna een technische Zweedse de JlJn °P de markt' maar er was beurs worden samengesteld. I langstelling genoeg voor. (Van onze correspondent) Gisteren is in Voorschoten de jaar lijkse traditionele paardenmarkt gehou den, gelijk met een braderie die duizen den uit het dorp en verre omgeving rond de Voorstraat op de been bracht. De markt, die ééns de glorie kende van een deelneming van meer dan veertienhon derd paarden, is geslonken tot een tra ditie, die door het comité Paardensport met het organiseren van een draverij op de been wordt gehouden. Van het jaar restte nog slechts één „viervoeter", maar het was een merrie die écht verhanded moest worden en die was aangevoerd door de handelaar, de heer Roodenburg uit Voorburg, die wel eens wilde zien of er op deze markt nog zaken zijn te doen. Het beest stond wel wat eenzaam aan Nixon zelf zou van mening zijn, dat het Amerikaanse volk waarschijnlijk die kandidaat tot opvolger van Eisen hower in het Witte Huis zal kiezen, die de stemmers ervan kan overtuigen dat hij de man is bjj wie het onderhouden van de betrekkingen met de Russische leiders en het verzekeren van de we reldvrede in de beste handen is. Re publikeinse en democratische senato ren hebben in hun commentaren op Nixons reis de mening geuit, dat deze tot nu toe mr er goede resultaten heeft opgeleverd dan verkeerde. Waarnemers te Washington menen dat de besprekingen tussen Nixon en Khroesjtsjev tot een vollediger begrip van de meningsverschillen tussen Oost en West zullen leiden ook al zou Nixon er niet in slagen Khroesjtsjev te bewegen tot het doen van nieuwe voorstellen. Arthur Krock, die te Washington ar tikelen voor de „New York Times" schrijft, verklaart dat het feit dat er van democratische zijde geen kritiek wordt uitgeoefend op Nixons optreden in de Sovjet-Unie aantoont dat de demo cratische oppositie „zich ervan bewust is, dat thans het nationale belang voor dat van de partij gaat". Nixon heeft er gisteren bij de Sovjet-Unie op aangedrongen er geen gesloten gebieden op na te houden en het gehele Ie 1 opente stellen voor buitenlanders. Hij deed dit nog geen vijf minuten na zijn aankomst in de „gesloten hoofdstad" van West- Siberië, Nowosibirsk. Staande voor de Amerikaanse en Russische vlag gen zei Nixon: „Ik ben er zeker van dat ik voor allen van u spreek als ik zeg dat deze stad evenals de Ameri kaanse steden een open stad zou moe ten zijn, zodat wij elkaar beter zou den kunnen leren kennen en kunnen bouwen aan de vrede en vriendschap die wii allen wensen". Zijn opmerking werd in stilte aange hoord. Nowosibirsk is een van de vele tientallen Russische steden die alleen na speciale toestemming van de rege ring door buitenlanders mogen worden bezocht. Bij zijn tocht door de stad kreeg Nixon de meest warme ontvangst die hem tot nu toe in de Sovjet-Unie ten deel was gevallen. Duizenden Russische gezinnen stonden langs de wegen om hem toe te wuiven. Met Nixon reisden Milton Eisenhower en admiraal Rick- over en tachtig journalisten met drie straalvliegtuigen van Leningrad naar Nowosibirsk, dat in 1893 werd gesticht als halteplaats aan de trans-Siberische spoorlijn. Ondanks het feit dat deze stad zeer afgelegen ligt, stonden gisteren twin tig straalvliegtuigen die elk hon derd passagiers kunnen vervoeren, op het vliegveld toen het gezelschap van Nixon arriveerde, aldus meldt Reuter. De echtgenote van Nixon heeft giste ren in Nowosibirsk een mode-show ge zien, waar men haar de laatste Sibe rische „Haute Couture" toonde, die overigens weinig verschilde van de mode in Moskou. Het voortdurende vriend schappelijke twistgesprek tussen Khroesjtsjev en Ni xon volg ik met enig wel behagen. Het doet mij den ken aan de ruzietjes, die ik destijds met mijn vriendjes uitvocht: „Wat je zegt, ben je zelf". Nixon schotelt zijn gastheer een droom van een keuken voor en het enige gering schattende bescheid dat hij krijgt is: ..Nou, die hebben wij ook. hoor". Niet temin houd ik van dat ongecompli ceerde gebabbel tussen beroemde poli tici; al blijf ik het als iets onrechtvaar digs voelen dat, wanneer ik zeg: „de bloemkool is bijna gaar" er geen let ter van in de krant komt. Maar voor de rest: laten die mannen pochen op hun wederzijdse droomkeukens. Laten zij niet anders doen. Laat Khroesjtsjev althans er niet op stoffen dat „de middelen tot massa vernietiging, die de Sovjet-Unie bezit, krachtiger zijn dan de Amerikaanse". Zullen die Amerikaanse iets minder krachtig wezen. Beter de wereld één droomkeuken dan één vrolijke keuken. De midden-Italiaanse stad Ravenna heeft maandag en dinsdag een mensen jacht beleefd, zoals men eigenlijk lechts uit films of detectiveboeken kent. Vier enveertig uur lang achtervolgden agen ten een man, die een vrachtauto-chauf feur had beroofd, door de doolhof van de stinkende stadsriolen. Toen zij hem tenslotte wisten te vatten, bleek de ach tervolgde, 24 jaar oud, geen kleren meer aan zijn lijf te hebben en van honger en uitputting een flauwte nabij te zijn. Tijdens een achtervolging door de po litie zondagavond war de jongeman in een kanaal gesprongen en een rioolbuis binnengezwommen, waarbij hij zich van zijn kleding had ontdaar De politie richtte twee schijnwerpers op de ope ning van de hoofdbuizen en zocht met patrouilles met lantaarns de riolen af. Met luidsprekers geboden zij de man zich over te geven, maar hij zag kans twee dagen lang de agenten te ontlopen. Dezen, zelf met dikke -al'en onder de ogen, noemden het een wonder dat Cal- zolari het verblijf in de kwalijk rieken de onderwereld had overleefd. Maan dagnacht had men hem even zien op duiken uit een straatput voor een hap frisse lucht, maar hij was weer ver dwenen voor men goed en wel reageer de. Gisteren werd hij tenslotte gegrepen. Dinsdag is op het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een bespreking gehouden tussen staatsse cretaris Stubenrouch en de Commissie v.h.m.o. De persdienst van het minis terie deelt hierover mee, dat bij deze bespreking een aantal suggesties, die met betrekking tot het lerarentekort bjj het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs in de laatste tijd van verschillende zijden naar voren zijn ge bracht, aan de orde is gesteld. De com missie zal zich op korte termijn beraden omtrent andere voorzieningen, die even tueel nodig zullen kunnen blijken om het hoofd te bieden aan de moeilijke situ atie by het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs in de eerstkomende jaren. De commissie zal in de eerste week van september opnieuw bijeenko men. De ministers Marijnen (landbouw) en Luns (buitenlandse zaken) hebben de Tweede Kamer meegedeeld, dat bq de Nederlands-Duitse onderhandelingen voor zover het gaat om grond uit voor malig Duits bezit alleen wordt ge sproken over verkoop van een aantal grenslanderijen, die thans het eigen dom zijn van de Staat of van publiek rechtelijke lichamen. Het gaat om een beperkt aantal hectaren, aldus de mi nisters in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (Comm.). In grote delen van Napels zitten 800.000 mensen al drie dagen zonder water als gevolg van het feit, dat leidingen buiten de stad zondag door een grondverschuiving werden geblokkeerd. De gemoederen zijn zeer verhit. Twintig mensen, onder wie politiemannen, zijn bij gevechten rondom openbare fonteinen al gewond geraakt. In de kleine vijvers in het centrum van de stad zijn zwanen en vissen zonder water komen te zitten, doordat de huisvrouwen zich daarvan meester hadden gemaakt. Het stadsbestuur houdt de ene spoedvergadering na de andere. Flessen mineraalwater maken op de zwarte markt hogere prijzen dan goede Franse wijnen. Met tank wagens wordt zoveel mogelijk 'water naar de getroffen wijken gebracht. Volgens gemeentelijke deskundigen kunnen de buizen in het gunstigste geval over twee dagen zijn hersteld, maar als het tegenloopt, kan het ook negen dagen duren. Alle politieverloven zijn ingetrokken. De Turijnse priester Don Bos- co was misschien wel de groot ste opvoeder van de laatste eeuw. Hij begon zijn werk voor de jeugd in 1842 op een heel eigen manier: jongens, die de zin van het leven uit het oog ver loren hadden, stelde hij in staal een vak te leren, waardoor ze behoorlijk hun brood konden verdienen en plezier in hun werk kregen. Het werk van Don Bos- co is nu over de hele wereld verspreid. In meer dan 2000 in stituten werken ruim 33.000 op voeders aan de mentaliteit van de jeugd. In ons land zijn zeven stichtingen van Don Bosco ge vestigd; een daarvan is de tech nische kostschool „Don Bosco" in Leusden bij Amersfoort. De tweehonderd knapen van die technische kostschool zijn niet zulke fanatieke technici, dat hun interesse ophoudt aan de grens van hun vak. Sport en spel boeien hen uitermate en de moderne Salesianen benutten die sportlust in hun opvoedings systeem op een doeltreffende manier. Pater P. Verbart, 34 jaar, doc torandus in de theologie, begees terd van het Don Bosco-ideaal en zich bewust van de kans de jeugd te pakken via de sport, heeft het gepresteerd als enige priester in ons land, voor zover ons bekend de akte M.O. lichamelijke opvoedinc te behalen. Deze pittige pater is geboortig (1925) uit 's Heer-Arenskerkë Na een stuk MULO volgde het kleinseminarie op het juvenaat van de Salesianen, eerst in Amersfoort, later in Apeldoorn. Daarna noviciaat gevolgd door drie jaar filosofie en twee praktijkjaren in Lauradorp. Tussen de bedrijven door haalde hij de akte L.O. Nadat hij een jaar leraar was geweest aan het kleinseminarie te Ugchelen, studeerde hij theologie aan de universiteit in Turijn, waar hij ook de H. Priesterwijding ontving Daarna volgde een benoeming in Leusden, waar hij voor de afwisseling de hoofdakte haalde. Pater drs. Verbart zag al spoedig het belang in van sport bij de op voeding. Hij haalde akte l.o.-gymnastiek en gaf leiding bij sport en spel Grotere mogelijkheden zag hij nog, wanneer hij als expert op sportveld en in turnzaal de jongens zou kunnen leiden en begeesteren. Zo viel een koen besluit: naar de akademie in Amsterdam voor de akte lichamelijke opvoeding M.O. Officieel vier jaar: de theoloog Verbart deed het in twee jaar. Voor de medestudenten was hij gewoon Piet Verbart, als hij brug- en ringwerk deed, over de sintelbaan rende, in de boksring verscheen ol rondspatte in het zwembad aan de Heilige weg. Doorkneed in theorie en praktijk in alle takken van sport en spel gaat pater Verbart nu de Don Bosco-jeugd voor, met sport als kontakt- trekpleister, als verantwoorde vrijetijdsbesteding en voor het aankweken van een sterke body om de jongens later gemakkelijk aansluiting te bieden bij sportclubs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3