Samenvoeging lagere scholen als experiment aanvaardbaar Ernstige val van monteur in Zandvoort Discussie over verkoop van grond ten behoeve van woningbouw GEEN TIJD? Haarlems Stadsdraaiorgel ligt nog in restauratie Nijvere restaurateurs werken aan zijn nieuwe luister Gevangenisstraffen geëist wegens fietsendiefstal HENSEN „Geheimzinnige" wedstrijd van R.C.H. en Blauw Wit Naaimachine kopeU Devaluatie van schoolaanduiding M PERRY Door liftgever beroofd Min. v. d. Bergh neemt ontslag AAR SCHAAP LOPEN Haarlemmers winnen na ware doel- puntenregen: 8-5 DONDERDAG 30 JULI 1959 PAGINA 5 Korte zomerzitting Haarlemse Raacl De Haarlemse gemeenteraad heeft gisteren een typische zomerzitting gehouden. De burgemeester en tien raadsleden, onder wie twee wethou ders, waren afwezig en de vergade ring duurde nauwelijks een uur. De heer PRIKKEL (P.v.d.A.) maakte van de rust van deze middag gebruik om te pleiten voor spoedige elektrifi catie van de verlichting in straten, die uitmonden op grote verkeers wegen. Met name pleitte hij voor de Pijnboomstraat. Wethouder BAK KER moest hem evenwel teleurstel len. B. en W. staan nu eenmaal op het standpunt, dat sociaal minder gesitueerde stadswijken het eerst voor elektrificatie in aanmerking die nen te komen. De ideeën van de heer Prikkel zouden veel duurder van uit voering zijn, omdat men dan links en rechts verspreid over de hele stad zou moeten gaan elektrifici-m. Nu kan men wijk voor wijk afwerken. Vliegerwedstrijd VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem Eilms Haarlem e.o Haarlemse politierechter Duitse jongens besta len landgenoten op strand in Zandvoort Gemeenteraad Haarlemmerliede Koop dan een GOED horloge CERTINA - REM0VA - UNION 't SIL VER STOEPKE CR. HOyTSTR. 49, tel. 20049 Het restauratiewerk aan het toekomstige „stadsdraaiorgel" van Haarlem is voor de helft voltooid. Dat wil niet zeggen, dat er ergens in de stad de helft van een indrukwekkende draaiorgelkolos staat opgeslagen, en evenmin, dat er nu al te zeggen valt, wanneer het „stadsdraaiorgelweer zijn eerste tonen kan laten horen. Het zogenaamde Kunkels-orgel, dat de Kring van Draaiorgelvrienden in Haarlem twee jaar geleden verworven heeft, ligt nog altijd volkomen uit elkaar. Een aantal vrijwilligers, ware draaiorgelvrienden, stelt geheel pro-deo zijn vrije tijd beschikbaar aan het minutieuze restauratiewerk. Stuk voor stuk worden de talrijke onderdelen nagezien en hersteld. Twee jaar is men er al mee bezig. Of de rest van het karwei nog eens twee jaar zal vergen, hangt van verschillende factoren af. De voornaamste daarvan is wel het geld. Aan liefdevolle toewijding ont breekt het de restaurateurs niet, maar het restaureren van een orgel vergt honderden guldens, die eigenlijk bijeengebracht zouden moeten worden door de Haarlemse burgerij, die straks kan genieten van de ongetwijfeld luisterrijke klanken van het Kunkels-orgel. Daarbij komt nog, dat de restauratie aanzienlijk duurder zou zijn, wanneer er ook arbeidsloon be taald zou moeten worden aan de vrijwilligers. Uziek U lversen Waterstanden Grote plannen van draaiorgelvrienden „Pierementen" RIJWIEL of BROMMER Kantoorgebouw met kantine voor Van Gend Loos P. Doves gehuldigd Renova wint eerste wedstrijd in het Umans-bekertoernooi Jubileum bij het P.E.N. Twee jongens in Duitsland in moeilijkheden LAATSTE NIEUWS Om persoonlijke redenen Bliksem-inslag in Zandvoort Haarlemse rechtbank vanaf 11.50 Voor al uw bedrijfskleding natuur li jk PAARLAARSTEEG 1 Onteigeningen voor weg Zijl wegHeussen- straat Bejaarde man aangereden Aanrijding op Heem- steedse Dreef De heer Prikkel vond het wel wat sneu voor de bewoners van de Pijn boomstraat, die een spoedige electri- ficatie toegezegd hadden gekregen. De wethouder kon deze bewoners troosten met de mededeling, dat hun straat over twee jaar aan de beurt zou zijn. Het voorstel van B. en W. om verbe teringen aan te brengen in de gym nastiekzaal van de Van Voorthuysen- schooi voor onderwijs aan imbecielen, vond algemene instemming. Alleen de heer FORTGENS (P.v.d.A.) vond, dat er voor deze kinderen veel meer ge daan moest worden dan voor anderen. Ook na de getroffen voorzieningen bljjft er aan deze gymnastiekzaal nog heel wat te wensen over. Wethouder GE LUK, fungerend als VOORZITTER van de raad, was dat met de heer Fortgens eens. De vloer en de verwarming zul len ook na de verbeteringen nog niet voldoende zijn. Maar het thans bereik te is na het uitvoerig overleg met de rijksinspecteur het optimaal mogelijke gebleken. Méér eisen zou in feite ver- Vanmorgen is de 18-jarige monteur H.B. uit Alkmaar, toen hij via een re genpijp op het dak van een woning aan de dr. Gerkestraat te Zandvoort Wilde klimmen, naar beneden gestort. Met twee gebroken polsen, een sleutel beenfractuur, een bekkenfractuur en een zware hersenschudding moest hij haar het Marinehospitaal in Overveen Worden vervoerd. ren>ebp?,Pgeman was met enkele ande- trale vei^varÜ,-(ie aanleg van een cen- Toen de schooX^gd "fi worden, wilde men een ladder gaan halen, maar B. meende, dat hij de schoorsteen gemakkelijker en sneller kon bereiken via de regenpijp. Hij klom naar boven, maar toen hij het dak bereikt had brak de pijp af en viel hfj naar beneden. He vliegenwedstrijd in Zandvoort, welke vanmorgen zou worden ge den is wegens het ongunstige weer uit- ff.steld tot morgen, vrijdag 31 juli, om e11 uur. Het programma van de diverse ivenementen, in of uitgaande van de Verschillende katholieke speeltuinen e Haarlem luidt voor vrijdag 31 juli: Hof van Eden (Muiderslotweg): 1.30, fietstocht Alkmaarse Kaasmarkt; Jaanenoord (Zaanenstraat): Poppen kastvoorstelling: Don Bosco (Phoe- nixstraat): tocht naar Kennemer- luinen; Noordervreugd (Ambacht- itraat) en Dartele Jeugd (Flevo- ilein): wedstrijden op de tuinen; VBariagaarde (Westergracht): Wan- ieltocht naar Zandvoort. der uitstel betekenen, hetgeen hele maal niet verantwoord was. De heer Fortgens legde zich bij dit antwoord node neer. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om de kolenverwarming van de Klaas de Vriesschool om te zetten in een oliestookverwarming, merkte de heer SPEK (Prot.Christ.Groep) op, dat een soortgelijk verzoek van het be stuur van de School met de Bijbel aan het Roerdompplein verleden jaar was afgewezen. Hij verzocht het college een eventueel nieuw verzoek in wel willende overweging te willen nemen. Wethouder GELUK herinnerde eraan, dat het desbetreffende verzoek des tijds door de raad was ingewilligd, maar dat G.S. het bedrag toen hebben verminderd. Het schoolbestuur heeft toen voor eigen rekening de omscha keling bekostigd. Het zal niet meeval len om daarop nu terug te komen, meende hij. Een eventueel verzoek zal echter nauwkeurig worden bestudeerd. De voorgestelde samenvoeging van de Mr. A. Bruch- en Mr. J. H. Thiel- scholen voor lager onderwijs bracht de meeste tongen in beweging. De heer FORTGENS (P.v.d.A.) vroeg of het hoofd van de gecombineerde schooi niet teveel werk zal krijgen, als hij ook nog twaalf uur les moet blijven geven. De heer BETTINK (VVD) stelde vast dat 40 jaar geleden juist scholen gesplitst werden en men toen streefde naar kleinere scholen. De heer VAN DEN BERG (Prot.Christ.Groep) ten slotte vreesde, dat de samenvoeging van scholen ook een vergroting van de klassebezetting tot gevolg zou hebben. Daarom, zo meende hij, moet dit voor stel ais een experiment beschouwd wor den. Blijkt het succes te hebben, dan kan men eventueel over andere sa menvoegingen gaan denken. Wethouder GELUK stelde voorop, dat Haarlem met een tekort aan vol doende, bekwame schoolhoofden te kampen heeft. Onderwijzers met ac- ten gaan liever naar het ulo-onder wijs, terwijl het huisvestingspro bleem ook een rol speelt. Maar los daarvan is men over het algemeen tot de conclusie gekomen, dat een grotere school met differentiatie bin nen de school zelf de voorkeur moet hebben boven de kleinere school. Veertig jaar geleden dacht men daar anders over, maar ook de opvattin gen ten dezent evolueren. Nu zich hier een mogelijkheid tot samenvoe ging van twee scholen voordeed, heb ben B. en W. de proef willen ne men Echter alleen onder voorwaar de dat het departement zou toe staan, dat er een groter aantal leer krachten zou komen, zodat de klasse bezetting niet groter wordt. Dit is toegestaan. En wat het hoofd der schoql betreft, staat de minister vol gens' de wethouder terecht op het standpunt, dat het minstens 12 uren daadwerkelijk les moet geven, om niet van de praktijk van het onder wijs te vervreemden. Dat hij daar door extra zwaar belast zou worden, geloofde de wethouder niet. Elders blijkt dit ook geen onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren. De naam van mr. A. Bruch is bereids verbonden aan de nieuwe ulo-school met vereenvoudigd leerplan, zodat ook die naam in ere gehouden zal worden. De heer VAN LIEMT (KVP) had te gen de naamgeving van de Mr. Bruch- school een ander bezwaar. Namelijk tegen de formule: MULO-school met vereenvoudigd leerplan. Zijn fractie heeft steeds bezwaar gemaakt tegen deze devaluatie van namen van school typen. Hij vroeg zich af, of hier niet Twee maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest legde de Haarlemse politierechter, mr. E. W. J. Top, gisteren als straf op aan een twin tigjarige chauffeur uit Keulen, die op het strand in Zandvoort uit de tas van twee Duitse meisjes, die hij daar ont moette, hondervijfentwintig gulden had gestolen. Het geld zou hü delen met drie vriendjes, die eveneens terecht stonden. De chauffeur beweerde echter, dat er maar vijfenvijftig gulden in de portemonnaie gezeten zouden hebben. De rest hield hii achter voor zijn vriend jes, evenals hijzelf afkomstig uit Keu len. Wegens opzetheling kregen de an deren, een negentienjarige metselaar en een twintigjarige isolateur, zes weken met aftrek. De politierechter vonniste conform de eis van de officier van jus titie, mr. J. van den Oever. De zaak tegen één der verdachten, een zeven tienjarige isolateur, werd met gesloten deuren behandeld. De jongens waren met ieder veertig gulden bij zich over de grens gekomen in de hoop, hier werk te kunnen vinden tijdens hun vakantie. Dat lukte niet en op het moment, dat ze twee vrouwe lijke en jeugdige landgenoten op het strand aanspraken, hadden ze ander halve dag lang vrijwel niet gegeten. De politierechter rekende het de jongens zwaar aan, dat ze in Duitsland ook reeds met de rechter in aanraking wa ren gekomen. Hedenavond concerteert de populaire Tiroler Kapel in de muziektent op het raadhuisplein te Zandvoort. Dit is een zomeravondconcert, aangeboden door de stichting „Touring Zandvoort IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllMIIIIHIIIIIIIIIIIII A. J. FORTGENS (P.v.d.A) volstaan zou kunnen worden met de aanduiding „School met vereenvoudigd leerplan". Wettelijk was het weliswaar een ulo-school, maar het programma is beslist minder dan dat van zulk een schooltype. De wethouder was dit niet met hem eens. Of deze ulo-school met vereen voudigd leerplan voor de praktijk van het leven mettertijd niet van groter waarde zal blijken te zijn dan de ge wone ulo-school, is nog geen uitge maakte zaak. De nieuwe school is an ders, maar daarom nog niet minder. De verwarring begint feitelijk al bij de naamgeving MULO vond de wethou der. De gemeentelijke Ulo-scholen heb ben op verzoek van de hoofden der school en op aandringen van de ou ders, destijds hun naam mogen wijzi gen in MULO-school, terwijl de wet de ze naam feitelijk niet eens kent. De heer GELUK stelde voor de zaak nog eens rustig te bezien. Maar de heer Van Liemt (KVP) ving de wethouder op zijn eigen woorden en merkte op, dat als de nieuwe school niet minder, maar anders is, men haar ook niet moet aanduiden met „vereenvoudigd leerplan", maar met „met een ander leerplan". De openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmerliede t-1 Spaarnwoude, welke woensdag avond in het raadhuis te Halfweg werd gehouden, is op voorstel van de heer W. F. Gijzel gisteravond enige minuten geschorst, teneinde de frac ties de gelegenheid te geven zich te beraden over de prijs, die door B. en W. was voorgesteld voor de verkoop van grond en opstallen nabij de Ring vaart. De firma Gebrs. H. A. en G. de Graaff en de heer L. H. van Essen hadden de raad verzocht van de ge meente een stuk grond ter grootte van ongeveer 1968 vierkante meter te mo gen kopen, tegen een door de gemeen te voorgestelde koopprijs van 11.000. Tegen de verkoop had de raad in het geheel geen bezwaren, wel tegen de prijs, die door de meeste gemeente raadsleden veel te laag werd bevon den. Het terrein aan de Ringvaart biedt plaats aan acht woningen. Tezamen met een stuk grond dat reeds in het bezit van de bouwonderneming is, zou het geschikt zijn voor de bouw van 24 woningen. De heer G. J. Rijkeboer (WD) vroeg zich af, waarom de ge meente hier winst wil maken. Hij was van mening, dat als de grond duurder zou worden verkocht aan de bouwon derneming, daarmee evenredig de prijs van de huizen zou stijgen. Gelet op de voorwaarde die B. en W. stellen, de woningen bij voorkeur te bestemmen voor ingezetenen van de gemeente, achtte hij verhoging van de prijs on juist. De heer W. F. Gihzel (PvdA) was in principe wel bereid zijn mede werking te verlenen, temeer ook daar de grond nu niet tot de mooiste van de gemeente behoorde. Gezien het taxatierapport en de kosten die de bouwonderneming heeft om de grond bouwrijp te maken, achtte hij de ver koopprijs toch wel te laag. Hij stelde als eis, dat minstens acht woningen ter beschikking moesten komen van ingezetenen van de gemeente. Ook de heer H. M. van Bruggen (KVP) kon zich met de lage prijs niet verenigen. De heer J. C. Franken (PvdA) wees op de prijs die door de bouwonderne ming zelf was opgegeven. Deze was ook aanzienlijk hoger dan de door B en W. voorgestelde. Hij zag der halve niet in, waarom een zo lage prijs moest worden berekend. Daar het taxatierapport eerst vlak voor de ver gadering ter inzage was geweest, stel de de heer Joh. van Lieshout (KVP) voor dit agendapunt tot een volgende vergadering aan te houden. Nadat ech ter de vergadering voor vijf minuten was geschorst en de verschillende fracties gelegenheid hadden gekregen zich te beraden, werd door burgemees ter drs. J. J. M. Visser een tweeledig voorstel aan de raad voorgelegdhet Advertentie het huis met het CARILLON. Cinema PALACE: Charley's tante, 18 jaar; en 9.15 uur. Iedere ochtend (behalve zondag) 10.30 »,Uur: Donald Duck en zijn vriendjes, a. 1. «Rans HALS: De zoon van de kalief, 18 jaar; 2.30, 1 en 9.15 uur. **IÖO: Hier bin ich, hier bleib ich, a. l.j 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: "Usty en de vluchteling, a. 1. UXOR: Zondaars in spijkerbroek, str Volw. (3e week). 2 en 8 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: .Sjors van de Rebellenclub, a. 1. "EüiBRANDT: De nacht voor de première, i alle leeft.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ï-Elke ochtend 10.30 uur: Snowfire, a. 1. OXYVijf helse uren, 18 j.; 2.30, 7 en s^;15 uur. ^UDIO: Je kunt 't toch niet meenemen, alle leeft.; 2. 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: rlndfrnrnöTamma met Donald Duck, Stan nderprogramma met Donald Duck, Stan /er Hardy en Charlie Chaplin. De tien geboden, a. 1.; dag. 2.30 uur. ^aurei en Hardy bij de luchtbescher- "hog, a. 1.; dag. 2.30 uur. Donderdag 30 juli ba^^iuehttheater, 8 uur: Schotse Drum- Kerk, 3—4 uur: Orgelbespeling Piet Kee. Öo0t te Kerk, 89 uur: Bèiaardbespeling ^rie Peters. Vie Donderdag 3u juli 2.30 uur: Handpoppentheater j, in: Onderwater avontuur. atfsvo is Heemstede, 4 uur: Gemeente- nadering. Uien. Donderdag 30 juli P^og water: 10.28 u. en 22.58 u. aag water: 5.42 u. en 18.14 u. Vrijdag 31 juli ?oog water: 11.40 u. 'caag water: 6.52 u. en 19.31 u. Het Kunkels-orgel is niet zo maar een straatdraaiorgel met een zwengel. Niet alleen omdat het muzikaal meer mo gelijkheden biedt, maar ook omdat het groter en fraaier uitgevoerd is dan de draaiorgels, die men gewoonlijk ziet en hoort in de stad. Het Kunkels-orgel wordt een instrument, waar Haarlem trots op zal zijn. De Kring van Draai orgelvrienden heeft er grote plannen mee voor de tijd, dat het weer kan spe len. Er kunnen openluchtconcerten mee gegeven worden in de Hout. Jarenlang concerteerde er de H.O.V. bij Drèef- zicht op zondagmiddagen, en dat waren gebeurtenissen, die altijd veel publiek trokken. In de toekomst kan het Kun kels-orgel misschien die traditie her vatten. Ook zou het Haarlem waardig kunnen vertegenwoordigen op draaior gelmanifestaties elders in den lande. Zover is het nog niet. Vrijdag 7 augus tus is er in Haarlem een draaiorgeldag, waarop weer het nodige te genieten zal vallen op het gebied van romantische pierementenklanken. Daarmee hoopt de Kring van Draaiorgelvrienden wat extra-geld te vergaren voor de restau ratie, waaraan intussen gewoon wordt doorgewerkt. Voor een leek lijkt het bijna „onbegonnen werk", de restaura tie van een zo ingenieus draaiorgel als dat van Kunkels, een kermis-exploitani in Maasniel,wiens instrument in vroeger jaren alom triomfen geoogst heeft. Staande op een vrachtwagen was het twee jaar geleden eventjes te zien op de Groote Markt tijdens een draaiorgel festival ten bate van de restauratie. Sindsdien is de kolos gedemonteerd. De rijk met kunstig gesneden houten beel den versierde ombouw is tijdelijk opge slagen in de oude Sint Janskerk. Het frame, negen meter lang en vijf meter hoog, staat in een pakhuis van meubel maker Th. van Zutphen aan de Lange Wijngaardstraat, die in zijn werkplaats aan de Ridderstraat weer de fijnere on derdelen heeft, die er door hem en ver schillende anderen worden hersteld. De acht kruisjes is het Kunkels-orgel reeds lang gepasseerd, maar volgens kenners zal het weer even mooi als vroeger spelen, wanneer pijp voor pijp en windbalg voor windbalg nagekeken zijn.Het orgel is uit de degelijkste ma terialen vervaardigd, maar de fijn-lede ren ventieltjes van de talrijke pijpen bijvoorbeeld zijn door de tand des tijds aangetast. Ze worden vervangen en zo zijn er nog talrijke andere geduld-werk jes, die nog gedaan moeten worden.Het orgel stond, voordat het naar Haarlem kwam, in een plaatijzeren loods te Maasniel, die blijkbaar niet geheel wa- terdiicht was, zodat er ook nogal wat waterschade was aan het kostelijke or gel. Kostbaar is het ook. Kenners taxe ren het op een vijftig tot zestigduizend gulden, zeker wanneer het weer gerees- taureerd iis. Goedkoop zijn draaiorgels trouwens niet. Een populair nummertje kost bijvoorbeeld al een veertig tot vijftig gulden. De restaurateurs van het toekomstige stadsdraaiorgel kunnen profiteren van voorstel tot verkoop van het terrein werd met algemene stemmen goedge keurd, waarbij aangetekend, dat wet houder P. H. van Essen zich van stem ming heeft moeten onthouden. Aan gaande de prijs stelde B. enW. nu een bedrag groot 15.000 voor met als uit drukkelijke eis, dat minstens acht wo ningen door ingezetenen van de ge meente zouden worden betrokken. Het voorstel uit de raad, bij monde van de heer C. L. Doeve (KVP) om de grond te verkopen voor 16.000 werd met al gemene stemmen goedgekeurd. Het voorstel om een bedrag van 18.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de Liedeweg werd met algemene stemmen aangenomen, on der aantekening, dat het herstel nog dit jaar zijn beslag krijgt en de ge meente bij de uitvoering der werk zaamheden volledig toezicht heeft. Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Halfweg is met algemene stemmen benoemd mejuffrouw M. van de Wateren te Haarlem. Advertentie de adviezen van de Haarlemse orgel bouwer Karei J. Struijs, een afstamme ling van de Warnies, die in de vorige eeuw als eersten draaiorgels in ons land geïmporteerd en verhuurd hebben. „Pierementen" zijn namelijk niet zo oer-Hollands als men wel zou denken. De meeste straatdraaiorgels, die in om loop zün, komen uit het buitenland. In België Frankrijk en Duitsland zpn de grote fabrieken van draaiorgels. Popu lair zün die instrumenten echter niet meer in die landen. Ze waren dat, in de tüd dat er nog geen andere mechani sche muziekinstrumenten waren, op kermissen, in danszalen en bij andere festiviteiten. Draaiorgels-op-straat zijn echter van oudsher een Hollandse tra ditie. Het draaiorgel is van Italiaanse origine. De namen van de beroemdste draaiorgelbouwers, Gavioli en Maren- chi, wijzen daar reeds op. In de vijf tiende eeuw zouden er reeds draaior gels bestaan hebben aan de hoven van Italiaanse vorsten. Door het draaien worden niet alleen windbalgen in be- weging gebracht, maar ook een cylin der, welke voor de muziek zorgt. De cylinder is namelijk voorzien van sta len stiften, welke de gewenste houten pijnen openen, ongeveer dus, zoals dat ze voorouders op het gebied der mecha nica hun mannetje stonden. In plaats van de cylinders met pennen heeft men thans meestal XTnte^ssam^fs" dat vofgensïet principe van de pennen- cylindef ook het Jacquard-weefgetouw werkt dat tijdens de Franse revolutie uitgevonden is en in. Lyon aanleiding gaf tot sociale spanningen onder de zij- dewevers De electromsche rekenma chine werkt weer volgens het ponspla ten-systeem. Het Haarlemse Kunkels-orgel is er een uit de beroemde fabriek van de Fransman Chr. Marenchi, de schoon zoon van Gavioli. Ook na de restau ratie blijft het spelen volgens hetzelf de systeem als dat van de bouwer. Alleen de originele windbalgen zul len vervallen en gemechaniseerd wor den Van meet af aan was het Kun kels-orgel trouwens mechanisch, een stoomdraaiorgel", een bezienswaar digheid die de muziek nader tot de mlnsen bracht. Want in vroeger eeu wen waren draaiorgels „vorstelijke" instrumenten". Bekend is, dat er da gelijks draaiorgels speelden aan het hof van de Franse Lodewpk-koningen. Pas in de vorige eeuw werden de draaiorgels populair, om een tijd lang in discrediet te raken, toen er andere mechanische muziekinstru menten kwamen. Dat er de laatste jaren een hernieuwde belangstelling voor het draaiorgel gekomen is,dankt men voor een niet gering deel aan de Kring van Draaiorgelvrienden. Voor ieder een passend Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Begin juli heeft de N.V. Transport onderneming Van Gend Loos op het goederenstation aan de Westergracht een nieuw kantoorgebouw in gebruik genomen. Op de bovenverdieping zijn naast de werkkamers van de directeur en de bedrijfsleider ook de kamers van de douane en bovendien is daar een kan tine van de S.O.V., de Snelverkeers Ont houders Vereniging gekomen. Deze kantine is dezer dagen zonder groot officieel vertoon in gebruik geno men. De Stichting S.O.V. hoopt nog dit jaar de vüftigste kantine in exploitatie te kunnen gaan nemen. Haarlem was de eer van dit gouden getal niet toebedeeld. Op de begane grond zijn de kantoor ruimten alsmede een lokaal waar de be stellers hun financiële afrekening kun nen verrichten. Ter gelegenheid van zpn veertigjarig dienstverband bjj de firma Oud N.V. aan de Spaarndamseweg in Haarlem werd de heer P. Doves in het bjjzjjn van het voltallige personeel gehuldigd. Met hem waren zijn echtgenote en kin deren aanwezig. Mevrouw Doves werd verwelkomd met het aanbieden van bloemen. Een der directeuren, de heer J. Moerbeek, wees in zün toespraak op de kwaliteiten van de jubilaris, die nog behoort tot de weinig overgebleven oud gedienden, die bij het bedrijf in dienst traden toen dit nog in Purmerend ge vestigd was. Op verzoek van de jubila ris werd als «loffelijk blijk van hulde en dankbaarheid een geschenk onder enveloppe aangeboden. Namens de per soneelsleden werd een geschenk over handigd bp monde van het personeels lid de heer H. Roede. Na afloop van de huldiging werd de familie Doves een rondrit door Kennemerland aangebo den. De jubilaris zal na zijn veertig dienstjaren daar geen dienstjaar meer aan toe kunnen voegen. Op 13 mei 1960 hoopt hij de vijfenzestigjarige leeftijd te bereiken en dan zal hü met pensioen gaan. Gisteravond is het voetbaltoernooi van D.C.O. om de Umansbeker begon nen met een wedstrijd tussen Renova en R.C.H. II. Het was een sportieve ont moeting, die voor Renova als een ver ademing kwam na de harde wedstrüden in de H.V.B.-competitie. Beide ploegen kregen gelegenheid hun technisch kun nen te tonen, waardoor bij perioden uit stekend spel op de grasmat werd gelegd. Voor de rust ontstonden er geen doel punten, maar hierna pakte Renova de zaken enthousiast aan, wat resulteerde m een treffer van Toenbreker. Doelman Cox van Renova excelleerde daarna enige malen bij felle schoten van R.C.H. dat echter geen kans zag de stand in evenwiicht te brengen. Vanavond wordt in het Umans-toer- nooi de wedstrijd D.C.O.-Bloemendaal gespeeld. De volgende week is o.m. de finale. Zaterdag 1 augustus zal het 25 jaar geleden zpn, dat de heer G. J. Vyzelaar, wonende Duinwycklaan 33 te Beverwpk in dienst trad bü het P.E.N. De heer Vijzelaar, werkzaam als technisch amb tenaar C bü de afdeling transformato ren van het P.E.N. te Velsen, zal op die dag door de directie op het Hoofd kantoor te Bloemendaal worden gehul digd. De 17-jarige Apeldoornse HBS-leer- ling Jos van der Heijden en zijn even oude Haarlemse vriend Jan van Doorn zijn met de ervaring, dat het gebruik maken van een „lift" ook voor jongens niet geheel zonder risico is, beroofd en platzak in hun respektievelijke ouder lijke woningen teruggekeerd. Toen zij zich zondagavond, zo'n dikke 400 kilometer van huis in Kelsterbach bij Frankfurt, afvroegen, waar of hun vlotte liftgever toch bleef, realiseerden zjj zich dat zij al hun bagage in de wa gen hadden laten liggen. Toen hun liftgever die in Kelsterbach „even" een boodschap moest doen, na 2 )4 uur wachten nog steeds niet terug was gekeerd togen zü naar de poli tie. Hier werd hun vermoeden al gauw tot zekerheid, toen hun een opsporings bevel werd getoond van een jongeman, wiens signalement wonderwel overeen kwam met dat van de gastvrüe auto mobilist. Hü stond gesignaleerd wegens op lichting van een stuk of zes jongelui, die hü eveneens een lift aangeboden had. Na de nacht in een cel op het politiebureau te hebben doorgebracht werd. In hun bezit hadden ze slechts de Autobahn gebracht. Het duurde vyf uren, voordat hun wachten beloond werd. In hun bezit hadden se slechts een verklaring van de politie in Kel sterbach, dat hun paspoorten waren ge stolen. De tweede lift bracht hen naar Mainz, waar zij sliepen in een seminarie. Van Mainz uit kregen de jongens een lift tot 180 km. ten zuiden van Keulen, waar een Nederlandse vrachtwagen chauffeur bereid was de jongelui mee te nemen, de een tot Arnhem en de ander tot Utrecht. Het overschreden van de grens ging echter niet zonder moeilükheden gepaard, want de Neder landse douane trok eerst telefonisch in formaties. Jos v. d. Heyden en Jan van Doorn waren tien dagen bü een cor respondentievriend in Interlaken (Zwit serland) geweest. Vrijdag j.l. begonnen zij_de terugweg, die heel wat moeilijker bléèk dan de heenweg. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Defensie, de heer Sid ney James van den Bergh, heeft aan H.M. de Koningin het verzoek gericht om uit zün ambt te worden ontslagen. Dit verzoek is geschied om persoon lijke redenen. Tegen de heer Van den Bergh is zeer onlangs door een Ameri kaan een civiele aanklacht ingediend. In verband hiermede acht de heer Van den Bergh het beter dat hij zijn ambt niet langer blijft vervullen. Over zijn opvolger heeft de ministerraad nog niet kunnen beslissen. Advertentie r« Kruisstraat 25 Haarlem - Tel. 12921 BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Tjjdens het korte maar hevige on weer is vanmorgen om half acht de bliksem ingeslagen in een vlaggen mast van een strandtent te Zandvoort, welke eigendom is van de heer P, Kerkman. De bliksem werd via de zinken dak bedekking, gas- en waterleiding naar de aarde afgeleid. In en rond de strand tent werd een ravage aangericht van glasscherven en versplinterd hout. De gas- en waterleiding was kapot gesla gen. Door het snel optreden van de brandweer kon een beginnende brand geblust worden. De schade wordt ge schat op ongeveer 1.000. Drie maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf met aftrek van de voor arrest en drie maanden voorwaardelijk hoorde een 23-jarige elektriciën uit Haarlem tegen zich eisen door de of ficier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius. Wegens diefstal van een fiets stond de elektri cien vanmorgen voor de rechtbank, sa men met een 21-jarige metaalbewerker, die twee maanden voorwaardelijk en honderd gulden boete tegen zich hoorde eisen. Het tweetal was in de avond van de vierde mei uit geweest in Haarlem. Te gen sluitingstijd van de café's werden de jongens geconfronteerd met het feit, dat er geen bussen meer reden naar Haarlem-noord, waar ze thuis hoorden. Op de Grote Markt namen ze een fiets weg, waarop ze huiswaarts reden. Die fiets had echter geen licht en daar om zetten de jongens, toen dat gevaar lek werd, de fiets maar neer tegen de haag van het politiebureau in Haarlem noord. Even later werden ze door een agent in hu nkraag gegrepen. De jongens verklaarden voor de rechtbank, dat het hun bedoeling was, de fiets na gebruik ergens neer te zet ten. Daarom meende hun verdediger, Advertentie Sterke keper en jeans- kwaliteiten. Uit eigen confectiebedrijf. SANFOR - dus voorgekrompen De voetbal rolt al weer. RCH en Blauw Wit hebben woensdagavond een vriendsehappelqke wedstrijd gespeeld in het Heemsteedse Sportpark en de toeschouwers die van een doelpuntje houden zijn wel aan hun trek gekomen. Niet minder dan dertien maal moest de jongen aan het scoringbord in actie komen, acht maal voor RCH en vijf maal voor Blauw Wit. Het werd dus een royale 8-5 zege voor de Racing na dat de rust met 3-3 was Ingegaan. Beide elftallen probeerden diverse jongere krachten maar alles was in een geheimzinnig waas gehuld. Blauw Wit b.v. weigerde alle inlichtingen omtrent de namen van de spelers. We zagen een Dries Mul, als middenvoor stond de oud-VVA-er Brom opgesteld en toeval lig hoorden we ook dat de doelman Kok heette, een speler uit een der lagere elf tallen. Op de spilplaats opereerde een Surinamer die de vorige avond per vliegtuig was gearriveerd in ons land. Men zou kunnen zeggen dat Blauw Wit deze speler „op zicht" had gekregen. Veel perspectief zien we er echter niet in. Bü RCH zagen we ook al diverse nieuwe gezichten waarvan enkelen oude bekenden bleken te zün, o.a. Ruisch. Biesbrouck schijnt nog lang niet van plan te zün de voetbalschoenen aan de wilgen te hangen. De oud-internatio naal speelde nog 'een fris partütje. De vele doelpunten zouden doen vermoeden dat het met beider aanvalslinies puik was gesteld. Vergeten we echter niet dat in de achterhoede aan beide zijden nog al eens een steekje los zat en de hoge score is dan ook meer te wüten aan de zwak spelende achterspelers dan aan de buitengewone kwaliteiten van de aanvallers. Maar doelpunten horen nu eenmaal bü een voetbalwedstrijd en het publiek keerde van deze overigens nuttige oefenpartü voldaan huiswaarts. mr. F. M. Oberman, dat er geen sprake was van diefstal, wel van joy-riding. Zes maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering eiste de officier van justitie tegen een 35-jarige kantoorbediende uit Bloemendaal, die wegens oplichting terecht' stond. Hij was reeds meermalen veroordeeld we gens diefstal en verduistering. In maart van dit jaar had de man een juffrouw wüs gemaakt, dat hü voor haar voor-, delig een televisietoestel kon kopen. Het kostte maar vüfhonderd gulden, waarvan ze er vüfentwintig hem als voorschot moest betalen. Daarop liet de verdachte niets meer van zich horen. De officier van justitie achtte opname in de Rekkense Inrichtingen noodzake- lük voor de verdachte. Drieëndertig keer reeds was de 31- jarige kok uit Helden (Lbg) veroordeeld in ons land, maar ook in België en Frankrük. Vanmorgen werden tegen hem wegens verduistering van een bromfiets zes maanden geëist met af trek van de voorarrest. De man had de bromfiets voor een dag gehuurd in Haarlem, maar het voertuig dezelfde dag al verkocht voor 98. In de Staatscourant van gisteren is een K.B. opgenomen, gedateerd 13 juli 1959 waarbij bepaald wordt, dat grond kan worden onteigend ten behoeve van de aanleg van het gedeelte Zijlweg- Heussenstraat van de provinciale weg Haarlem - Overveen - Aerdenhout - Vo gelenzang, en van rijwielpaden of paral lelwegen langs de weg met bekomende werken in de gemeenten Bloemendaal en Haarlem. De onteigening geschiedt ten aigemenen nutte en ten name van de provincie Noord-Holland. Er worden 166 percelen gronds onteigend. De ter- mpn van de onteigeningsvordering be draagt twee jaar na dagtekening van de Staatscourant. Het gedeelte Zglweg- Heussenstraat is de thans nog resteren de schakel in de zogenaamde westelijke randweg om Haarlem. Wanneer die weg gereed is, zal er een snel verkeersver binding zijn vanaf het Delftplein tot aan de Wagenweg. De bedoeling is, dat in de toekomst de weg vanaf de Zjjlweg in zuidelijke richting wordt doorgetrok ken tot Vogelenzang. Hedenmorgen omstreeks half acht is op de Rqksstraatweg te Haarlem noord, een 76-jarige wielrijder uit As sendelft, toen hü zonder voldoende op het verkeer te ietten, vanaf de Jan Gijzenkade de Rijksstraatweg opreed, door een personenauto, bestuurd door een 18-jarige groentehandelaar uit Haarlem, aangereden. De bejaarde man is met lichte verwondingen aan het hoofd en een pijnlijke heup naar het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis te Haarlem overgebracht, vanwaar hü na behandeling zqn weg kon vervolgen. Toen hjj in de auto van de groentehan delaar naar zün woonplaats werd ge bracht voelde hij zich plotseling onwel worden. De groentehandelaar is daar op naar het ziekenhuis teruggereden, waar de man voor een nader onder zoek is opgenomen. Gistermorgen omstreeks kwart voor negen is een personenauto, toebehoren de aan een rijschool uit Haarlem, toen deze op de Heemsteedse Dreef de Ha- zepaterslaan in wilde slaan, door een achteroprijdende vrachtauto, bestuurd door een 22-jarige chauffeur uit Haar lemmerliede, aangereden en licht bescha- digd. De chauffeur van de vrachtauto zou niet tijdig gezien hebben, dat de personenauto voorsorteerde. Niettegen staande zün krachtig remmen heeft hü een aanrijding niet meer kunnen voor komen. De verkeerspolitie te Haarlem roept getuigen van dit ongeluk op zich in verbinding te stellen met een van haar bureaux.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5