Khroesjtsjev naar de Y.S.; Eisenhower bezoekt Rusland PRINSES IRENE 20 JAAR Nixon voert gesprekken met Poolse leiders Bezoek van Khroesjtsjev aan V.S. algemeen toegejuicht Amerikaanse president dese maand nog naar Europa Adenauer hoopt dat de Rus geïmponeerd zal raken door Amerika's kracht Vergelijk in Genève zou met een „wonder" gelijk staan tsésr jsïïssï tsz&s Geen bezettingstroepen meer in West-Duitsland UITNODIGINGEN „MET PLEZIER" AANVAARD Bezoeken aan •ijs en Londen t)e Dammen-race jW at Polen in de oorlog is overkomen mag zich nooit meer herhalen Achterdocht in Peking? Soraya in Noordwijk Het weer. President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gister middag op een speciale persconferentie het grote nieuws meege deeld: De Amerikaanse regering heeft de Russische premier, Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev, voor een bezoek aan de V.S. uitgenodigd en deze heeft de uitnodiging „met plezier" aanvaard. De Sovjet leider zal reeds volgende maand in Washington arriveren, twee of drie dagen „onofficiële besprekingen" met Eisenhower voeren en ongeveer tien dagen overige steden in Amerika bezoeken. Van zijn kant heeft Eisenhower een uitnodiging aanvaard om in de herfst Rusland te bezoeken. Voorts deelde het Amerikaanse staatshoofd mee dat hij eind augustus vóór de reis van Khroesjtsjev naar Amerika Europa zal bezoeken teneinde besprekingen te voeren met de regeringsleiders van de Westelijke bondgenoten. Geen van deze bezoeken of besprekingen, aldus onderstreepte Eisenhower, zal in de plaats komen van een „topconferentie", die mogelijk op een later tijdstip zal worden gehouden. Zijn besprekingen met Khroesjtsjev over wederzijdse vraagstukken zullen eerder verkenningen zijn dan pogingen tot onderhandelen. Op 27, 28 en 29 augustus Gedurende vijfeneenhalf uur Door noodbrug gezakt Venetië van het noorden ieè MORRIS"êeforeijouêuif! BIG BEN PLASTICJASSEN V er anderlij ke bewolking Aan zee Het weer in Europa DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 83ste JAARGANG No. 30281 een topconferentie zouden rechtvaardi gen. De president onthulde dat hij begin juli de stoot tot een correspondentie tussen Washington en Moskou heeft ge geven welke tot een afspraak voor de bezoeken heeft geleid. De reis van vice- president Nixon naar de Sovjet-Unie hield geen enkel rechtstreeks verband met de uitnodigingen en de aanvaar ding daarvan. De bekendmaking over de bezoe ken in Moskou geschiedde gisteren op een van de kortste persconferen ties die ooit in Moskou zijn gehou den. De persconferentie duurde vier minuten. President Eisenhower is al eens in Moskou geweest en wel in 1945 toen EISENHOWER naar Moskou Eisenhower verklaarde dat hij bij zijn bezoek aan Europa in augustus afzonderlijke besprekingen zal voeren met Macmillan in Londen, De Gaulle in Parijs en met bondskanselier Aden auer. Hij zei dat hij de bezoeken aan Moskou en Washington beschouwt als onderdeel van de pogingen om iets van het ijs dat de betrekkingen met de Sovjet-Unie schijnt te verstarren, te doen smelten. De president verklaarde met nadruk dat hij niet van plan is op te treden als woordvoerder voor de Westelijke mogendheden bij zijn be sprekingen met Khroesjtsjev. Dat zou ook niet kunnen. Hij kan slechts op treden als woordvoerder voor de V.S. en hun regering. Reeds enige tijd heeft hij overleg ge pleegd over de bezoeken aan Moskou en Washington en de Westelijke bond genoten zijn het er allen over eens dat zij eerder positieve dan negatieve waarde zouden hebben. Tevens had hij enkele leden van het Congres ingelicht en ook van die zijdt werd instemming vernomen. Met een brede glimlach merkte de president op dat de aanstaande be zoeken in de afgelopen dagen in Europa een van de slechtst bewaar de geheimen sedert lang zijn geweest. Hij zei voorts te hopen dat de be zoeken iets zouden bijdragen om be grip en vooruitgang op het gebied van de vrede te bevorderen. Op een vraag deelde hij mee dat Rusland zich wel bewust is van de mogelijk heid van incidenten door vluchtelin gen in de V.S. tijdens het bezoek van Khroesjtsjev. Op de vraag of hij naar Moskou reist voor de winter be gint, zei hij dat de herfst pas op 22 december is afgelopen. Als hij aan zijn programma vasthoudt zal het bezoek daarvoor moeten geschieden. Op de vraag wat hij hoopt te berei ken bij zijn besprekingen met de Wes telijke regeringsleiders zei hij dat de coördinatie tussen de bondgenoten in de afgelopen weken opmerkelijk goed is geweest. Hij meende echter dat er een aantal vraagstukken is sommige daarvan hebben zelfs helemaal geen betrekking op de Sovjet-Unie waar over de regeringshoofden moeten spre ken. Dit antwoord vatte men op als een verwijzing naar zijn eerder geuite wens om te spreken met president De Gaulle die nauwer contact wenst tus sen ue V.S., Engeland en Frankrijk en die wil delen in de atoomgeheimen. Op Verdere vragen zei hij te hopen ook Adenauer te spreken. Dit zal mogelijk niet in Bonn zijn. Hij hoopte dat de bekendmaking van de wederzijdse be doeken van Khroesjtsjev en hemzelf de ministers in Genève zou inspi reren tot grote activiteit zodat er voor hiorgen resultaten zouden kunnen wor den bereikt die een bijeenroeping van te,^a overleg met Gedeputeerde Sta- van Noord-Holland heeft het bestuur vn d,P Zaanse VVV de volgende data Dammenrace vastgesteld, don- vr"dag 28 en zaterdag 29 zal het w»aa*n -5et einde van de week schiinen Het reFlement in druk ver' Sê™a^et,,^gJement kan worden aangevraagd bu de Zaanse VVV Ge dempte Gracht 79 Zaandam. Stalin op het hoogtepunt van zijn macht was. Eisenhower was in die ja ren opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in West-Europa. Hjj werd met grote praal in Moskou ont vangen en kreeg zelfs de uitnodiging om naast Stalin een grote parade op het Rode Plein bij te wonen. Eisenho wer kreeg ook een onderscheiding, de „Sovjet-orde van de overwinning". De besprekingen met Stalin gaven Eisen hower toen de indruk dat de Sovjet- Unie niets liever wilde dan vriend schap met de V.S. Eisenhower raakte toen ook persoonlijk bevriend met maarscnaik Zjoekov, die zoals bekend later van het poiitteke toneel ver dween. Eisennower neeit ook Khroesj- tsjev al eens ontmoet. Dit gebeurde in laoó te Geneve. Khroesjtsjev was toen nog geen premier van de Sovjet-Unie, doen alieen eerste secretaris van de communistische partij van dit land. premier was in die dagen Boelgamn. Nikita Sergejevitsj Kuroesjtsjev zal de eerste xvussische premier zijn die een bezoek aan de V.S. brengt, wel zyn verscneiaene anaere Kussische leiaers daar geweest zoals vice-pre- mier Mikoyan. De Dó-jarige Knroesj tsjev is een van de meest bereisae Kussiscne leiders, Hy bezoent alle lan den van net oostelijke blok en verschei dene landen daarbuiten nadat hy in laoa leider van de Russische commu nistische party was geworden. In maart vorig jaar werd ny premier in plaats van Boelgamn die hem op zyn vroe gere reizen, onder anuere naar Enge land, vergezelde. De Canadese munster-president, Die- fenoaker, ueeit gisteren te aas&atoun in de canauese provincie Saskatche wan gezegd, uat ue Canadese regering in de komenue uagen zal bestuderen of net mogeiyk is ixiiroesjtsjev uit te nodigen voigende maand naar Canada te komen. De regering zal een beslis sing nemen zodra ny het denkbeeld met zyn ministers zal hebben besproken. Dieienbaker zei voorts dat hij altijd voorstander is geweest van een vorm van contact zoals president Eisenho wer en minister-president Khroesjtsjev die in de komende maanden zullen hebben. De Amerikaanse vice-president, Ni xon, heeft gisteren vijfeneenhalf uur met Poolse leiders geconfereerd, aldus melden Reuter en A.F.P. Toen hij het regeringsgebouw verliet, zei Nixon dat hij en de Polen diepgaande en openhar tige besprekingen hebben gehouden over Amerikaans-Pooise aangelegenhe den en ook over enkele internationale kwesties. De Amerikaanse vice-presi dent sprak met de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Gomulka, de minister-president, Cyran- kiewicz, en de minister van buitenland se zaken, Rapacki. Gisteravond werd er ter ere van Ni xon in het Radziwellpaleis te Warschau een receptie gehouden, waarop vrijwel alle Poolse leiders en diplomatieke ver tegenwoordigers aanwezig waren. Na een woord van welkom, uitgesproken door de voorzitter van de Poolse staats raad, Zawadski, dankte Nixon de be volking van Warschau voor de hartelij ke ontvangst, die zij hem had bereid. Nixon noemde deze ontvangst een be wijs voor de traditionele vriendschap tussen Polen en de V.S. Over zijn besprekingen met de Pool se leiders merkte Nixon op dat er pun ten zijn waarover de V.S. en Polen het niet eens zijn, zoals de politiek en de economische systemen van beide lan den en de middelen om de internationa le vraagstukken op te lossen. Maar er H. K. H. Prinses Irene viert morgen haar twintigste verjaardag. Zij doet dat in Italië, waar het koninklijk gezin op vakantie is. De foto is enkele maanden geleden gemaakt, toen de Prinses als amazone deelnam aan de intocht der reünisten van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging De uitnodiging van de Amerikaanse president, Eisennower, aan de Rus sische premier, Khroesjtsjev, in sep tember een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen en de aanvaarding ervan door de Sovjetleider zyn in de ge hele wereld - op enkele uitzonderingen na - met warme instemming begroet, aldus berichten United Press Interna tional en Reuter. In Londen verklaarde JremierMacmiUan: „U dedeling dat president Eisenhower en premier Khroesjtsjev bezoeken zullen uitwisselen toe. Ik ben uitat van me ning geweest dat de spanning in e reld tussen Oost en West door Persoon lijke besprekingen in grote mat® worden opgeheven. Dergelijke besp - kingen spelen een even belangryke roi als meer officiële bijeenkomsten. Hei doet my genoegen dat de president van di Verenigde Staten het goed geacht hee. de leider van de Sov jet-Unie uit te nodigen voor een bezoek aan de Verenigde Staten en persoonlijke besprekingen met hem te hebben. Ik vond mijn besprekingen met de heer Khroesjtsjev, eerder dit jaar, zeer nuttig en ik ben er zeker van dat deze bezoeken, wanneer de topconferen tie komt, tot een vruchtbare en opbou- we* 'e bijeenkomst van de regerings hoofden zullen leiden", aldus Macmil lan. De Britse premier vervolgde: „Wan neer wy op de geschiedenis van de laatste maanden terugzien, dan zien wij hoe grote vooruitgang er is ge- KHROESJTSJEV naar Washington maakt. November j.l. spraken wij nog in termen van bedreigingen en ultimatums. Nu spreken wij in termen van persoonlijke bezoeken en bespre kingen. Dit alles is een grote winst voor de zaak van de vrede. De bereidheid van de president om Europa te bezoe- De aanstaande besprekingen tussen president Eisenhower van de Verenig de Staten en minister-president Khroesj- tsjef van de Sovjet-Unie hebben te Wash ington alle ongerustheid over de op handen zijnde beëindiging van de Ge- neefse conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden weggenomen, aldus be richten Reuter en AFP. Ook vreest men in de Amerikaanse hoofdstad geen nieu we crisis in de Berlijnse kwestie meer. Te Washington bestaat de neiging Genè ve maar te vergeten, althans voorlopig, en te trachten een nieuwe manier te vin den tot oplossing van het Duitse en het Berlynse vraagstuk. Diplomaten te Washington spraken over een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie. De Britse en de Russische minister van buitenlandse zaken, Lloyd en Gro- myko, hebben gisteren te Genève tijdens een lunch gesproken over de mogelijk heid een tijdelijke regeling van het Bi - lijnse vraagstuk te bereiken. Na de lunch werd vernomen dat de ministers geen vorderingen hebben gemaakt. Van Amerikaanse zijde werd overigens ver nomen dat het een „wonder" zou zyn als er op de Geneefse conferentie nog iets bereikt zou worden. Minder pessi- ™st«ch was de Russische woordvoer derCharlamov, die zei, dat er nog altijd grote kansen zijn dat te Genève een voorlopige regeling van de Berlijnse le wordt gevonden. De twee minis ters spraken, aldus Charlamov, over vraagstukken waarvoor nog geen oplos sing is gevonden. &™o,.!ie„iUnch begaf Lloyd zich naar de Amerikaanse en de Franse minister van buitenlandse zaken, Herter en Couve de Murville, om verslag uit te brengen over zyn besprekingen met Gromyko. De ministers van buitenlandse zaken zullen vandaag hun laatste bijeenkomst houden. Er zal worden gesproken over de wyze waarop morgen op de laatste voltallige vergadering de Geneefse con ferentie gesloten moet worden. Ondanks de geringe vorderingen die te Genève worden gemaakt, heeft men in Westelijke kringen verklaard van me ning te zyn dat de wekenlange bespre kingen te Genève hebben bijgedragen tot de grote verandering in het politieke klimaat die is opgetreden sedert de Rus sen in 1958 een crisis in het Berlijnse vraagstuk veroorzaakten. De Russische houding deed toen vrezen dat de Rus sen het Westen met geweld uit Berlijn zouden trachten te verdrijven. lllllllllllllllllllllllilllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIII De leiders van communistisch Chi na volgen blijkbaar met de grootste achterdocht de toeristische diplomatie, die thans door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt ontwikkeld. De uitwisseling van bezoeken tussen Eisen hower en Khroesjtsjev is door het offi ciële persbureau „Nieuw China" zon der enig commentaar vermeld. Vol gens kranten in Hongkong zijn de lei ders van communistisch China thans in geheime conferentie bijeen te Loesjan in de provincie Kiangsi. Ook Mao Tse- toeng is daarbij aanwezig. Eerder heeft het al de aandacht ge trokken, dat de pers in communistisch China nauwelijks melding heeft ge maakt van het bezoek, dat de Ameri kaanse vice-president Nixon aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. Zelfs de toespraak, die Nixon zaterdagavond hield voor de Russische radio en televisie, is niet vermeld. Van de lange reeks geruchten, die voorafging aan de bekendmaking van de reisplannen van Khroesjtsjev en Eisenhower, is door de Chinese pers geen notitie genomen. Een opvallende plaats daarentegen is ingeruimd aan de kritiek, die Russische bladen hebben uitgeoefend op de Ame rikaanse tentoonstelling in Moskou. Illllllllllllllllllllllllllllllilliliiiiiillli,il"""",|"|l"""""""1 ken teneinde de gehele..situatie met dej regeringsleiders van zyn voornaamste Westeliike bondgenoten te bespreken te een geste welke hartelijk wordt toe gejuicht. Wij zouden hem erg graag in Londen ontvingen Het voorzeker een goede gedachte dat de hoofden van de westelijke regeringen met elkaar de ge hele situatie besPre^®nupt Franse mi- Functionarissen van het ranse mi nisterie van buitenlandse zaken weiger- heeft de hoop uitgesproken dat de be- delovjffiie zullen leiden tot een ver- mindering van de spanning no^dzake- nk-1Vinmi en°^er iljn Bondskanselier Adenauer legde tegenover United Press International de volgende verklaring af- Ik hoop dat het bezoek Khroesj- tsiev zal overtuigen van de kracht van He Verenigde Staten en de wil vrede en vriiheid in de wereld te handhaven". Ook een woordvoerder van het stadsbe stuur van West-Berlijn betuigde zijn in stemming. Ook in het Amerikaanse Congres is het grote nieuws over het algemeen met instemming begroet. Een lid dat er anders over dacht, is de Republi keinse Senator Homer E. Capehart. Het lijkt of we opnieuw voor de gek worden gehouden door de Russen", aldus Capehart en hy voegde hier aan toe dat de Russen niets hebben gedaan om hen met grote vriende lijkheid te inviteren. „In het verleden hebben we geweigerd dictators uit te nodigen die lief tegen ons deden. Thans hebben we de grootste dictator van allemaal uitgenodigd", aldus Capehart. De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft verklaard: ,,Ik hoop dat deze bezoeken zullen bij dragen tot de vermindering van de spanningen tussen Oost en West". Vier jaren na de opneming van West- Duitsland in het Atlantische bondge nootschap zyn er van gisteren af ein delijk geen bezettingstroepen meer in de bondsrepubliek. Op het ministerie van buitenlandse zaken aan de Koblen- zerstrasse in Bonn parafeerden de am bassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk, Canada, Engeland, Neder land en België alsmede de secretaris generaal van het ministerie, Van Seher- penberg, een nieuw troepenverdrag. De onderhandelingen hierover begon nen reeds in oktober 1955. Dat zy zo lang hebben geduurd is te wijten aan het grote aantal betrokkenen, die elk hun eigen wensen hadden en ook aan de gecompliceerdheid van de materie. De parlementen van de zeven landen zullen het troepenverdrag nog moeten goedkeuren. Het behelst een geheel nieuwe rege ling van de verhouding tussen de Duit sers en de geallieerde troepen in West- Duitsland, die daar tot dusverre kon den blijven profiteren van de voorrech ten die zij als bezettingstroepen een maal hadden genoten op het gebied van requisitie van huizen, het gebruiken van manoeuvreterreinen, eigen recht spraak, belastingvoorrechten, vrye par ticuliere invoer van alles wat zij uit hun eigen land wilden laten komen, enz. Aan vele dezer voorrechten is thans een einde gekomen en een groot aantal gecompliceerde rechtsvragen kon wor den geregeld. De thans geschapen rechtsverhouding tussen West-Duits land en de geallieerde troepen is meer in overeenstemming met de geest van het Atlantisch bondgenootschap, of schoon lang niet alle Duitse wensen zijn vervuld. Zo zullen onder meer strafbare handelingen, die op Westduits gebied door geallieerde militairen en hun fa milieleden worden gepleegd, voortaan door Westduitse rechtbanken worden behandeld. De 57-jarige heer S. Jongstra uit Mantgum is maandagmiddag tijdens werkzaamheden onder Wieuwerd om het leven gekomen toen hjj met een tractor over een noodbrug reed. Een van de balken van deze brug brak waardoor de heer Jongstra in de Bo- zumervaart viel. Voordat de overige arbeiders handelend konden ingrijpen was de heer Jongstra reeds door ver stikking om het leven gekomen. is één punt waarover ik het met u vol komen eens ben, .aldus Nixon. „Wat Polen in de oorlog overkomen is, mag zich nooit meer herhalen, noch in Po len, noch in welk ander land ook". Zawadski zei onder andere dat de snel le groei van de Poolse economie het ge volg is van de samenwerking met de Sovjet-Unie ,,en alle nabuurlanden". Hy zei te hopen dat de Pools-Ameri- kaanse betrekkingen verder verbeterd zullen worden en dat de contacten op economisch, wetenschappelijk en cultu reel terrein zullen worden uitgebreid. Aan de Grimnessestuis bij de rondvaart boten aan het Rokin te Amsterdam, tref punt van buitenlanaers, was maandag Voor de toeristen een attractie te zien: een glazenwasser die om bij de ramen van een op het water uitziend huis te kunnen komen zijn ladder in het water had geplaatst. Als men zich nu nog niet in Venetië waant Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPIEIN) AMSTERDAM tEl jjlSRA Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met op en. kele plaatsen wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Weinig verandering van tem peratuur. Zon: 5.06-20.25. Maan: 6.12-20.28. Prinses Soraya voormalig keizerin van Perzië, is maandagmiddag in gezelschap van haar moeder en broer te Noordwijk aan zee gearriveerd. Prinses Soraya verlaat de lift in hotel Huis ter Duin om zich naar haar kamer te begeven. In overleg met de prinses en de burgemeester van Noordwijk zal gestreefd worden naar een zo rustig mogelijke vakantie aan de Noordzee, die wellicht een maand zal duren. Een deel van het privé-strand van het hotel is voorlopig voor prinses Soraya gereserveerd. Niet warm maar overigens vrij goed strandweer met opklaringen. Morgen la ter op de dag wat meer bewolking. Ma tige wind tussen west en noora. Tem peratuur in de middag ongeveei 20 gra den C. Vooruitzichten: overwegend droog strandweer, maar nog wisselvallig. max mm neersl Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Heidei zwaar uew. 17 15 0 Ypenburg zwaar bew. 17 14 9 VTissingen zwaar bew. 18 15 5 EeJde geheel bew. 18 12 0.3 De Bilt zwaar bew. 16 13 5 Twent mist 18 12 2 Eindhoven zwaar bew. 17 13 1 Zd.-Limburg geheel bew. 18 12 0.3 Stockholm zwaar bew. 23 14 6 Uslo zwaar bew. 26 16 0 Kw f zwaar bew. 20 13 7 Londen licht bew. 21 12 0 Amsterdam regenbui 16 14 3 Brussel zwaar bew. 17 11 2 uxemburg zwaar bew. 19 11 7 Parijs licht bew. 24 12 0 Nice half bew. 26 19 0 Berlijn half bew 21 13 0 München zwaar bew. 17 10 0.1 Zürich mist 20 10 9 0 Geneve onbewolkt 23 0 Wenen zwaar bew. 21 15 0 innsbrück zwaar bew 18 7 0 Athene onbewolkt 30 24 0 Rome licht bew. 30 16 0 Madrid half bew. 33 18 0 Mallorca onbewolkt BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m -roogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1