Gemeenschap en kerstening van de arbeid Christendom gaf een nieuwe dimensie aan de arbeid Khroesjtsjev krijgt D Geniet dubbel Communisten in Irak veroordelen hun leiders „Praktizijnswet" ontmoet veel kritiek DE EILANDER M Arts en ambtenaar SOCIALE STUDIEDAGEN VAN ROLDUC zijn zin Douwe Egberts Kwaliteitsverbetering van de rechtskundige bijstand? Nasser binnenkort naar Nehroe? V.S. blijven tegen toelating van China tot V.N. van elk vrij ogenblik Minister Klompé naar Helsinki De Gaulle stelt reis naar Algerije uit waarscnr DINSDAG A AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 PRINS ASGHWIN NAAR RAVELLO Rustig, onbezorgd in gezelschap van een i fijne'pijp tabak. in handige plastic tabakszak „Fouten en tekortkomingen" Afrikaanse conferentie in Monrovia Zeven Spaanse studenten veroordeeld Dodelijk verkeers ongeval ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS Dr. C. Banning (Van onze speciale verslaggever) De „Gemeenschap van de arbeid" en de „Kerstening van de arbeid" waren de hoofdthema's, waaraan gis- Khroesjtsjev krijgt zijn zin. Er zul len binnenkort twee ontmoetingen aan de top plaats hebben, de eer ste in Washington en de tweede in Mos kou. Inplaats van een conferentie van de Grote Vier komt er eerst een bijeen komst van de Grote Twee. Dat is voor Khroesjtsjev geen bezwaar: Hij heeft indertijd slechts op een topconferentie van de Vier aangedrongen, omdat in die Vier de Twee begrepen zijn. Het ging hem er slechts om met Eisenhower aan één conferentietafel te komen. Dit doel zal hij nu bereiken. Reeds sedert eind 1957 hebben de Rus sen in een lange reeks nota's aan de Westerse grote mogendheden aange drongen op een samenkomst der rege ringsleiders. Dit diplomatieke offensief culmineerde in november 1958 in Khroesjtsjevs beruchte nota over Ber lijn. Waarschijnlijk heeft de Sovjet-pre mier zijn dreigement om van West-Ber- lijn een „vrije" gedemilitairiseerde stad" te maken slechts geuit om een topcon ferentie te forceren. Het is echter niet zo gemakkelijk gegaan als Khroesjt sjev aanvankelijk wellicht gedacht heeft. De Russen hebben moeten toestemmen in een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, hoewel Khroesjtsjev tevoren ver klaard had, dat hij geen nut zag in een dergelijk gesprek op het tweede plan. Maar Eisenhower wilde niet voor een topconferentie naar Europa komen, als er niet eerst een basis gelegd werd Voor een gesprek op het hoogste plan. De Amerikaanse president heeft geen onverdeeld prettige herinneringen aan de Geneefse topconferentie van 1955, die immers geen balingrijke posi tieve resultaten heeft opgeleverd. Eisenhower vond dat eerst in een con ferentie van ministers maar eens moest blijken of de Russen werkelijk zaken wilden doen, alvorens hij zich weer aan een viermogendhedenconferentie op top niveau zou wagen prijs die Eisenhower gevraagd eeft voor een ontmoeting van de regeringsleiders van de Grote Vier is tot nog toe in Genève door de Russen niet betaald. De Amerikaanse president heeft dan ook nog niet inge stemd met een dergelijke ontmoeting, maar wel heeft hij dus nu zijn instem- poine betuigd met een ander soort bij- de top, en het is para- aoxaal, dat Eisenhower, die ziin Driis ntet" heeft _v^m°Sendhedenconferentie met heeft gekregen, nu in een door Khroesjtsjev nog veel meer begeerde tweemogendhedenconferentie toestemt Tijdens hun komende ontmoetingen zullen de regeringsleiders van Amerika en de Sovjet-Unie „onofficiële bespre kingen" voeren, maar het zal Khroesjt sjev weinig kunnen schelen of die be sprekingen nu als „officieel" of als onofficieel" worden betiteld. Het gaat Kern er slechts om, dat er besprekingen worden gehouden. De regeringsleiders van Engeland en Frankrijk zal Khroesjtsjev bij zijn gesprekken met Eisenhower niet missen. Uiteindelijk in teresseert hij zich niet voor de opvat tingen van Londen en Parijs. Hij stelt slechts belang in de gedachten van Washington. Het bezoek van Macmillan aan Moskou in februari was voor Khroesjtsjev slechts belangrijk als een mogelijkheid om met Eisenhower in contact te komen, en tegenover Nixon heeft hij dezer dagen ook duidelijk la ten blijken, dat hij tenslotte niet met de vice-president maar met de president van de Verenigde Staten zou willen pra ten. Khroesjtsjev is gefascineerd en ge obsedeerd door de V.S. In talloze rede voeringen heeft hij de laatste tijd ver gelijkingen gemaakt tussen Amerika en Rusland. Hp' wil bewijzen dat in een communistische staat een hoger wel vaartspeil kan worden bereikt dan in een kapitalistisch land, en intussen wil hij ook op militair gebied de V.S. over troeven. Wellicht moet men Khroesjt sjev pochende opmerkingen aan het adres van Amerika slechts zien als overcompensatie van een minderwaar digheidscomplex, en in de komende ont moetingen met Eisenhower zou de Sov jet-premier een erkenning kunnen zien van Ruslands status, als minstens op een na de machtigste mogendheid ter wereld. Machtiger ook dan China. Yoor Eisenhower vormen de komen de topbesprekingen een „calcula ted risk". Hij zal zich het weer zinwekkende voorbeeld herinneren van die andere topconferentie die onder de oorlog in Yalta plaats had, toen een president van de Verenigde Staten zich door een premier van de Sovjet-Unie liet bedriegen. Amerika had onlangs misschien geen „Captive Nations Week" behoeven te houden, als Roose velt in zijn „onderonsje" met Stalin Oost-Europa niet had verraden. Eisen hower wil geen „onderonsje" met Khroesjtsjev. Hij zal geen stap doen, zonder ruggespraak met het State De partment en met Amerika's bondgeno ten. Maar het worden toch conferenties van slechts twee mogendheden. Khroesjtsjev is een gevaarlijke ge- gpreks-partner op wiens woord niet veel meer vertrouwd kan worden dan op dat van Stalin. Het verraderlijke Russische optreden in Hongarije ligt ons nog vers in het geheugen. Het kan nuttig zijn als Khroesjtsjev nu eens zelf ervaart wat de Amerika nen voor een volk zijn. Alle Amerika nen die onlangs met hem hebben ge sproken zijn geschrokken van zijn mis vattingen over de V.S. Mogelijk hebben Mikoyan en Kozlov hem al van zekere extreme vooroordelen genezen, maar hij zal ongetwijfeld nog heel wat kunnen leren van een persoonlijk bezoek aan Amerika. Khroesjtsjevs geest is zo doordrenkt met Marxistisch-Leninisti- sche theorieën over „kapitalistische" landen, dat men helaas geen grote ver- rpac ngen kan koesteren van de indruk yil Amerika op hem zal maken. Maar enise althans proberen hem van Tot !faanvoorstellingen te genezen, en Kb„ ontmoetingen van Eisenhower bliift t?es;its-iev hebben plaats gehad kou l eJiUn" in de ijskast en zal Mos- 7<fe.en andere dreigementen lan- Maar'wat v?orl°Pig tijd gewonnen. van de besnr»u?Indel"ke winst zal zl^n «U nn» rnf? gen der Grote Twee ■pellen mogelijkheid te voor teren de Limburgse Sociale Studie week was gewijd. Het eerste was in geleid door de heer dr. F. J. C. J. Nuyens, bedrijfssocioloog van de Staatsmijnen te Heerlen en het tweede door pater dr. Alfred van de Weijer O.F.M. Cap., verbonden aan het be- drijfsapostolaat in Den Haag. Wat de gemeenschap van de arbeid existentieel voor de mens betekent, maakte dr. Nuyens voor zijn gehoor dui delijk aan de hand van de correspon dentie, die Simone Weil gevoerd heeft met een Franse fabrieksdirecteur over haar ervaringen als arbeidster in de Renault-fabrieken. „Wat ik daar heb ondergaan heeft zo'n blijvend ken merk in mij nagelaten, dat ik me nu nog niet kan onttrekken aan de indruk, dat er een pijnlijke vergissing in het spel is, wanneer iemand mij zonder ruwheid toespreekt. Ik heb daar voor altijd het slaventeken ontvangen, zoals de Romeinen inbrandden op het voor hoofd van hun meest verachte slaven. Sindsdien heb ik mezelf altijd als een slaaf beschouwd". Het voornaamste vraagstuk dat in deze correspondentie aan de orde komt betreft gezag en ondergeschiktheid. In een ingrijpende hervorming op dit vlak ziet dr. Nuyens de enige weg om te ko men tot een ware gemeenschap van de arbeid. „Het is niet de ondergeschiktheid zelf, die mij schokt", aldus citeerde spreker Simone Weil, „maar het zijn zekere vormen van ondergeschikt heid, die onverdraaglijke morele gevol gen met zich voeren. Wanneer b.v. de omstandigheden zodanig zijn, dat de ondergeschiktheid niet alleen betekent, dat men moet gehoorzamen, maar ook, dat men voortdurend bezorgd moet zijn om niet te mishagen, dan schijnt mij dit onverdraaglijk toe. Al evenmin kan ik een vorm van ondergeschiktheid aanvaarden, waarin verstand, schran derheid, wilskracht en beroepseer al leen maar tot uitdrukking mogen ko men bij het uitwerken van de opdrach ten door de chef en waarbij de uitvoe ring alleen een passieve onderwerping vraagt, waaraan noch de geest noch het hart deelhebben, zodat de ondergeschik te bijna de rol speelt van een ding, dat door het verstand van een ander ge hanteerd wordt. Dat was mijn situatie als arbeidster". In het vlak van gezag en onderge schiktheid moeten daarom, aldus dr. Nuyens, ingrijpende hervormingen tot stand worden gebracht om tot een ech te gemeenschap van de arbeid te ko men. Deze overgang zal zich moeten voltrekken niet zozeer langs de weg van de officiële, juridisch geïnstitutionali seerde vorm van medezeggenschap, maar in de informele contacten van alle dag. Daar komen twee vormen van lei derschap tot uiting: het „repressieve" leiderschap, dat er op uit is de onder geschikte klein te houden, zijn ontwik keling te beletten, zijn onmondigheid te bestendigen en zich daardoor van z;jn blijvende onderdanigheid te verze ur™' ,,een type dU in onze eultuur- nfsHf d°e langer hoe meer anachro- nistiseh wordt, en het exnansieve" lende trekken gaat wordenTeeSV opva}~ tuurpatroon van deze tijd. De recente publicaties over de kerste mng van de arbeid nagaande, kwam pater dr. Alfred van de Weijer O.F.M. Cap. tot de conclusie, dat op de be langrijkste vraag van deze tijd „hoe moet de mens zijn arbeid kerstenen", de theologen het antwoord schuldig blijven. Het artikeltje of het preekje op 1 mei is niet meer dan een vroom moralisme en een verschraling van het Evangelie. Wel is men er zich van be wust, dat men er met de goede-bedoe- lingen-moraal niet meer komt en dat het niet aangaat dit probleem op te los sen door een vat wijwater over de arbeid uit te storten. Het gaat om de kerstening van de arbeid van binnen uit en deze heeft de theoloog in zijn vor mingsjaren nooit leren kennen. Ook pater dr. R. Kwant komt niet verder dan een humanisering van de arbeid, die geen kerstening is in eigenlijke zin. Het gaat er om, aldus pater dr. Al fred, de volstrekt nieuwe dimensie te leren zien, die het christendom aan de arbeid gegeven heeft en waardoor de arbeid van het kind Gods binnen treedt in het levensmilieu van de Drie-eenheid, waar Vader, Zoon en H. Geest zich aan elkaar geven. Op het niveau van dit geloofsmysterie zal de kerstening van de arbeid moeten worden doorgevoerd. Dit zal moeten geschieden door de bedrijfsgenoten zelf. De taak van de priester zal zich in deze niet verder uitstrekken dan de prediking en de sacramentele bedie ning. Met deze laatste stelling koos pater Alfred zeer duidelijk partij in een actuele strijdvraag. In dit verband nam pater Alfred fel stelling tegen pater Kwant, die, de priesters bij de sociale organisaties ten tonele voerend als gesalarieerde be stuurders der K.A.B., opmerkt, dat wie in dienst is van een vakbond, de stand punten van die vakbond verdedigt, ook als deze weinig christelijk zijn. Denkt Kwant soms, dat wij als bondsmanne tjes bij Middelhuis op de schoot zitten om te vragen wat wij mogen zeggen? vroeg pater Alfred. „Laat hij mijn be noemingsbrief maar eens komen zien, die door mgr. Huibers en niet door Middelhuis is ondertekend". Prins Aschwin, broer van Prins Bern- hard, is maandag per vliegtuig in Ro me aangekomen. Hij zal daar twee da gen blijven en dan het Nederlandse ko ninklijke gezin in zijn vakantie-oord Ra- vello gaan opzoeken. Adver tpvtie s 'f - '1 mm Coopvaett De communistische partij van Irak heeft gisteren de „fouten en tekortko mingen" van haar leiders veroordeeld en uiting gegeven aan haar trouw aan de Iraakse republiek onder leiding van generaal Kassem, aldus meldt Reuter. (Van onze Haagse redactie) De meningen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het beroep van rechtskundig adviseur (de „praktizijnswet") lopen zeer sterk uiteen. Een aantal leden van de vaste commissie voor justitie uit de Kamer zegt in het voorlopig verslag, dat de re gering de noodzaak van een regeling niet heeft aangetoond. Bovendien me nen deze leden dat het ontwerp een mo nopoliepositie wil geven aan een beperk te groep met uitsluiting van vele andere alleszins bekwame en betrouwbare per- Koning Mahendra van Nepal, gekleed in ceremonieel gewaad, opent de zitting van het eerste parlement van het koninkrijk in de Himalaya. In februari werden in Nepal voor het eerst algemene verkiezingen gehouden. sonen. Genoemd worden o.a. belasting consulenten, buitengewone of bijzonde re hoogleraren in het recht, oud rech ters, bedrijfsjuristen en rechtskundige adviesbureaus voor arbeidszaken of so ciale verzekeringszaken. Velen van hen verlenen op hun ter rein de meest betrouwbare en deskundi ge rechtsbijstand in en buiten rechte. Welke reden is er om hun te verbieden, gebruik te maken van de benaming van „rechtskundige" of soortgelijke bena mingen? Deze leden wilden zich daar om aansluiten bij het antwoord van wij len minister Donker op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Van Rijckevor- sel (KVP) die een regeling van de posi tie van de „rechtskundig adviseurs" wenselijk noch mogelijk achtte alvorens de positie van de zgn. „kantongerech tigden" opnieuw zal zijn vastgesteld. Van andere zijde noemde men echter een verdere motivering van de nood zaak van het ingediende wetsontwerp overbodig omdat in het verleden reeds herhaaldelijk is gebleken, dat het pu bliek beschermd „ient te worden tegen ondeskundige of onbetrouwbare bij stand". Het ontwerp laat ieder vrij om, al dan niet tegen betaling, adviezen té geven. Het legt alleen het voeren van de titel praktizijn, rechtskundig of juri disch adviseur of een soortgelijke bena ming, het bij wijze van beroep compa reren voor het kantongerecht en het in nen van betwiste of achterstallige vor deringen aan banden. Men zag hierin een streven naar kwaliteitsverbetering van de rechtshulp aan de burgers. Ook bij de voorstanders van het ont werp zijn echter wel enige bezwaren gerezen tegen details van de regeling. Op vele punten sluit men zich aan bij het adres van de Nederlandse Orde van Advocatèn. Ook is er bezwaar tegen de titel „praktizijn", welke benaming tot dusverre door wet en rechter wordt ge bezigd voor praktizerende advocaten. In een verklaring in het partijblad „Ittihad Sjaab" wordt gezegd dat het vasthouden ven de partij aan de voort zetting van het politieke leven door middel van een verenigd nationaal front, tot geschillen met de „hoogste autori teiten" en andere nationale krachten heeft geleid. Dit aandringen van de partij was het gevolg van een verkeerde schat ting van het karakter van de „hoogste autoriteiten" en de nationale krachten, die bewezen hebben „de republiek te kunnen verdedigen", aldus de verkla ring. De verklaring veroordeelt de „moorden, martelingen en plunderin gen", bedreven door de massa, die bang was te verliezen wat zij veroverd had. De „onverantwoordelijke daden", door sommigen bedreven, zijn het ge volg geweest van het in de winc slaan van het leninistische principe van het collectieve leiderschap, aldus de ver klaring. Het blad van de Iraakse nationalis ten „Bagdad" schatte dat ongeveer 20.000 mensen bedankt hebben als lid van de „communistische organisatie, die bekend staat ais de organisatie van de Democratische jeugd". Het blad pu bliceerde ook het eerste deel van de „belijdenissen" van een gewezen com munist, die verklaarde dat een van de middelen van de communistische par tij om haar doel te bereiken „moord en nog eens moord" is. Premier Kassem heeft gisteren in een door radio Bagdad uitgezonden verkla ring meegedeeld, dat er bij de onlusten in Kirkoek vorige maand 79 mensen om het leven zijn gekomen en dat er veertig anderen levend zijn begraven, drie van de veertig mensen zijn gered en nu onder behandeling. „Ik zal het hoofd van iedere anarchist verbrijzelen die verantwoordelijk is voor deze mas samoord", aldus Kassem. Mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, is maan dagavond met het toestel van de Finn- air van Schiphol naar Helsinki ver trokken, uitgeleide gedaan door de am bassadeur van Finland in Den Haag Von Knorring. Minister Klompé zai woensdag in de Finse hoofdstad het congres van de internationale federatie van vrouwelijke academici openen met het uitspreken van een rede, getiteld „Vrouwen in het politieke leven". Mej. dr. Klompé is in de eerste jaren na de oorlog voor Nederland lid van het be stuur van deze internationale federa tie geweest. Het congres staat onder leiding van de Franse presidente mej. dr. Chadon. Een Nederlandse delega tie zal het congres, dat enkele dagen duurt, bijwonen. Minister Klompé keert donderdag naar Nederland terug. President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren plannen gemaakt om naar Algerije te gaan, en zag daar prompt weer voorlopig van af, omdat president Eisenhower naar Parijs komt. Het ka binet van De Gaulle deelde volgens UPI gisteren tegen het middaguur mee, dat de president een militaire inspectie tocht door Algerije zou maken, die op 27 of 28 augustus zou beginnen. Acht uren later werd uit wei-ingelichte kring op het Palais de l'EIysée verno men, dat die data nog niet definitief waren. Zij voegden daaraan toe, dat Eisenhower tegen die ttfd in Parijs werd verwacht. Tevens werd daarbij vermeld, dat Frankrijk nog niet offi cieel van de komst van Eisenhower op de hoogte was gesteld. Eisenhower zei niet dat hü naar Parijs zou gaan, toen hij gisteren op zijn persconferentie meedeelde, dat hij tegen het einde van de maand voor besprekingen naar Eu ropa zou vliegen als voorbereiding tot zijn ontmoeting in september met Sov jet-premier Khroesjtsjev. Maar de berichten uit Washington luiden, dat men het als vaststaand acht, dat Parijs als plaats van de topconfe rentie van het Westen dienst zal doen, en die berichten waren blijkbaar vol doende om de plannen van De Gaulle te doen wijzigen. Niettemin zal De Gaulle in de naaste toekomst de situ atie in Algerije van nabij in ogenschouw gaan nemen. Hij heeft tussen juni en december van het vorige jaar als in terim premier vier inspectie-reizen in Algerije gemaakt. Zijn nieuwe reis zou de eerste zijn als president. Volgens welingelichte kringen ln Nieuw-Dehli zou president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek in de eerste week van september een of ficieel bezoek aan de hoofdstad van In- dië brengen, aldus bericht A.F.P. Men verwacht, dat president Nasser en pre mier Nehroe van Indië onder meer be sprekingen zullen voeren over de Alge rijnse kwestie en over de betrekkingen tussen Irak en de Verenigde Arabische Republiek. Wij zijn vast van plan om ook in het tiende achtereenvolgende jaar in de Alegemene Vergadering van de V.N. een campagne tegen toelating van Com munistisch China tot de V.N. te leiden, aldus heeft Cabot Lodge, het hoofd van de Amerikaanse delegatie in de V.N. gisteren in San Francisco verklaard op een lunch, die werd gegeven door de „Californische raad voor wereldaan gelegenheden". Cabot Lodge keerde zich met kracht tegen de voorstanders van toelating, die stellen dat deze „on vermijdelijk" is. Hij sprak zich voorts uit voor een politiek van kracht i.v.m. deze kwestie en de kwesties Berlijn en Formosa. Cabot Lodge legde er de na druk op dat er geen enkele aanwijzing bestaat dat Peking dichter tot het stand punt van de V.N. is genaderd. De redenen van het Amerikaanse be sluit, aldus Lodge, zijn o.a. het optre den van China in Tibet, „de pogingen om Formosa met geweld te veroveren, de vervolging van missionarissen en zendelingen en de onmenselijke weige ring om Amerikaanse burgers vrij te laten". Lodge drong er bij het Interna tionaal Olympisch Comité op aan de uitsluiting van nationalistisch China on gedaan te maken, omdat anders „vele Amerikanen gaan twijfelen aan de waar. de van een Amerikaanse deelneming aan de Olympische spelen". Negen onafhankelijke Afrikaanse lan den en de „Vrije Algerijnse regering" zijn vertegenwoordigd op een conferen tie die vandaag te Monrovia in Liberia wordt geopend, aldus meldt Reuter. Een van de 'belangrijkste onderwer pen van gesprek is de wijze waarop de thans reeds vier jaar durende strijd tus sen Frankrijk en de Algerijnse opstan delingen kan worden beëindigd. Een militair tribunaal in Madrid heeft zeven studenten veroordeeld tot gevangenisstraffen van maximaal drie jaar wegens het verspreiden van pam fletten waarin werd opgeroepen tot een staking tegen het regime van Franco, aldus meldt U.P.I. Twee studenten wer den vrijgesproken. De oproep tot de staking - die midden juni had moeten plaats vinden - bleef zonder succes, voornamelijk ten gevolge van ver deeldheid onder de oppositie. In het St.-Elizabethziekenhuis in Til burg is de twintigjarige scooterberij der J. de Voort uit Tilburg, die zater dag met zijn scooter tegen een perso nenauto reëd, aan zijn verwondingen overleden. lllllllllli 41 „Nou!" snauwde de man. Hij trok hoofd en schou ders onder het raam uit en keek Hedwig kwaad aan. Het donkere meisje giechelde. „Ben je Hollander?" vroeg Hedwig en direct daarop: „Ik ben ook Hollander, zie je en ik dacht. „Hoepel toch op, jong!" riep de man, in het wilde weg een schop in Hedwigs richting gevend. De jon gen spiong opzij. Van een afstandje zag hij toe, hoe de Hollander, die wel een zeeman moest zijn, te oor delen naar zjjn kleding, het café binnenging. Het meisje verdween van het raam en Hedwig kon zich wel voorstellen dat zij hem tegemoet ging. Achter zich hoorde hij een zacht sissen. Hij keek om en zag een oudere vrouw voor een open raam zitten. Zij lach te hem uitnodigend toe en zei enige vriendelijke woordjes tegen hem, waarop Hedwig niet reageer de, h\j besloot verder te lopen, omdat hij wist dat hij daar niet langer kon blijven staan. Langzaam liep hij de straat op en neer, de deur van het café waarin de Hollander was verdwenen, scherp in het oog houdend. Eindelijk, het scheen uren te hebben geduurd, verscheen de man tussen de roodfluwelen gordijnen die het caféportaal afslo- en Hedwig schoot op hem toe. De Hollander bemerk te het Er kwam een geërgerde trek op zijn gezicht. ,Wat loop je hier toch te skimannen?" vroeg hij. ",Ga toch naar huis of naar je schuit of waar je thuishoort!" Hedwig bemerkte, dat het minder kwaadaardig klonk dan toen de man korte tijd geleden door hem werd aangeklampt. Moedig hield Hedwig vol: „Ik heb geen schuit", zei hij, „en toen ik mpn lands taal hoorde, dacht ik: misschien kan jij me helpen Al is 't maar voor een paar weken De zeeman bleef staan. „Waar kom je vandaan?" vroeg hjj. „Ben je soms gedrost?" Hedwig schudde ontkennend het hoofd. „Ze hadden me een baantje beloofd bij rederij Hoheneck", loog hu, „maar toen ik erom kwam lieten ze me stikken. „Rederszei de zeeman schamper, „daar moesten ze de haven mee dempen, als t tenminste niet zo zielig was voor de vissen. Heb ie al eerder gevaren?" 7 Hedwig loog zonder aarzeling voort: „ja...... een maand of wat, op de „Lux", een Zweed...... „Hoe heet je?" vroeg de zeeman toen weer. Hed wig noemde zijn naam. - De twee liepen enige tijd zwijgend voort. Hedwig voelde zijn hart bonzen. H;j was uitermate bit), dat hem deze Hollandse zeeman zijn pad had doen kui sen: al had de ontmoeting dan ook onder vreemde omstandigheden plaatsgevonden. „Tja.. sprak de matroos na enig nadenken, n beetje behoorlijk schip zou ik óók niet voor je weten. En je zou er natuurlijk niet veel voor voelen om op een ouwe Franse kolentramp te kruipen, ne „Wis en waarachtig wel!", riep Hedwig. „t Kan me niet schelen wat het voor een schuit is, ais-tie maar vaart!" „Nou, dat doet-ie", antwoordde de zeeman. „Kijk 'ns ik zit er namelijk zelf óók op. Ik bedoel op de „Marseille", 'n ellendeling van 'n schuit met n be manning van allemaal scheefogen, die je .zó over boord zou smijten. Ik zou 't niemand aanbevelen om op die schuit aan te monsteren... tenzij 't om zo'n gevalletje gaat, dat je.nou ja, ik wil maar zeggen: dat je niet goed wat anders kan krijgen, vat je? Op de „Marseille" maken ze niet zo veel drukte als er iemand hem drost of als er één aan boord komt die geen monsterboekje heeft. Ze laten je werken als de pest, die Fransen... en als je dat maar kan zal de rest hun een zorg wezen. Net zoiets als het vreemdelingenlegioen, moet je maar denken. Nou, voel je d'r wat voor?" „Al was 't een veerpont", riep Hedwig, „dan zou ik er nog op willen." m»I°°Lmekaar", vond de matroos. „Dan zijn we 5aa„ Ze8 tegen mij maar: Reo zo noemen de «„ifu^en me ook- Ik heet eigenlijk „Leo", maar dat senpnen ze een moeilijke naam te vinden, vc kan je al aan zien dat ze niet helemaal tof Enfm je moet het zelf eerst maar eens be- jt .en; De. schuit ligt nog tot vannacht drie uur voor de kade Als je eraf wilt kan dat altijd nog." ge.1? wandelde Hedwig naast de zeeman van "Marseille" voort. Vreemd, vond hij, zo snel als iT !P vertrouwen namen. Hjj had „Reo" ver- h h jSn z'!n vlucht van het eiland en op zjjn beurt uüiJj ander Hedwig de reden van zijn aanwezig en!? 9P een Frans schip uitgelegd. „Reo" had ander- "alt laar °P de zeevaartschool gelopen, maar toen L,s "ft misgegaan. Hedwig begreep er zoveel van, "at eJ verschillende oorzaken aan te wijzen waren waardoor het fout liep. Het deed overigens niets af bewondering voor de Hollandse zeeman, die net dan toch maar had klaargespeeld om zonder nulp van buitenaf op een vreemd schip te komen e" zl,oh daar te handhaven. Hedwig begreep, dat "i a aan boord van de „Marseille" zelfs enige in vloed had. Hij was zoiets als bootsmansmaat. toen ze op de kade stonden en „Reo" hem het sil- nouet van een logge éénpijper aanwees als het schip waarop Hedwig zou kunnen aanmonsteren, kon de jonge eilander wel hardop schreeuwen van blijd schap. En onwillekeurig dacht hij terug aan dat re laas van Simon de Rijke, die óók eens zo naar een schip had staan kijken, dat toevallig in de haven van Marseille lag en de naam „Cobri" droeg. HOOFDSTUK XI Toen de winter inviel en de eerste sneeuw het eiland bedekte, leek de wereld op een haarzuivere, vergrote reproductie van de kleine tafereeltjes in de met water gevulde glazen bollen, zoals die in de souvenierswinkeltjes verkocht worden. De meerpalen hadden witte flaphoeden van sneeuw gekregen en de meeuwen waren brutaler dan ooit geworden. Zij drongen door tot diep landinwaarts. (Wordt vervolgd). Twintig jaar huisarts in Zaan dam was dr. C. Banning en daarna twintig jaar hoofd van de Volksgezondheid in Neder land. We bedenken, wat deze dynamische mens tegenover ons indertijd bewogen kan hebben, zijn omvangrijke artspraktijk te ruilen voor een ambtelijke func tie als die van hoofdinspecteur der Volksgezondheid, welke functie hij op 1 september zal neerleggen. En hij vertelt, dat hij toch huisarts was met hart en ziel. Hij was in Zaandam de eerste arts, die een auto had, de andere gingen nog per fiets hun patiënten langs. Nu was hij nogal jong afgestudeerd, „veel te jong," zegt hij zelf; hij deed zijn artsexamen, toen hij 23 jaar oud was. „Na twintig jaar gewerkt en gezwoegd te hebben, krijg je het dan wel eens be nauwd. Je vraagt je af of je wel voldoende bij blijft of je het wel goed doet. Misschien komt er ook wel een beetje ijdelheid bij," zegt hij eerlijk, „dat je zo maar gevraagd wordt naar deze hoge post op het ge bied van de Volksgezondheid te solliciteren." Daar heeft mis schien ook nog een ander argu ment een rol gespeeld, namelijk zijn proefschrift. Ondanks zijn drukke huisartspraktijk promoveerde hij in 1931 op het proefschrift „De voeding in Zaandam in 1929-1930. toen hij benoemd werd in 1939 dreigde de oorlog en men vond het met een herinnering aan de eerste wereldoorlog misschien wel goed, aan het nooja van de dienst der Volksgezondheid een man te hebben, die van voedings leer en voedingsproblemen volkomen op de hoogte was. Hij vinat net ais protestant ook nog een aangename gedachte, dat hij benoemd werd op voordracht van een katholieke minister prof. Romme die overigens twee dagen na deze benoeming als minister van Sociale Zaken aftrad en dat hij in die functie ook een katholiek opvolgde Even trots is hij op zijn pauselijke onderscheiding in ae orde van Greaorius de Grote, die hij drie jaar geleden kreeg by gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Wit-Gele Kruis in de provincie Noord Brabant. Hij vertelt, dat hij als enige protestant in een zaal met duizend andere mensen zat, naast een monseigneur „met zo'n mooie paarse sjerp. Hij zat naar al die mensen te kijken en lette niet op de spreker, die aan het woord was, totdat de monseigneur tegen hem zet: „nu_ _moet u toch even opletten, want nu gaat het over u." En toen hoorde hy, dat hij benoemd was tot ridder van St. Gregorius. „Er kwam een ontroerende ovatie," zegt hij, „en toen dacht ik: dan heb ik het dus toch goed gedaan. Met enige zelfspot, zegt hij: „Ik ben geloof ik een goed ambtenaar geweest ik heb mezelf ook steeds dikker gemaakt." Hij begon namelijk twintig jaar geleden met dertien ambtenaren, nu zijn het er ongeveer honderd Wij denken beiden aan Parkinson. Nee, zo is het toch niet hele maal De maatschappij is steeds meer gespecialiseerd, ook de geneeskunde. Er kwamen dus specialisten bij op alle gebied, maar met die uitbreiding kwamen er een grotere administratie, een archief en een hollerithpark. En toch bepeinst hij: „Toen ik twintig jaar geleden begon met dertien employe's ging het ook. Toen deed ik het allemaal zelf." Het ergste van het huidige systeem vindt hij, dat hij zijn mensen niet meer kent. Er zijn er nog maar vijf over van de oude garde. Die kwamen vroeger naar hem toe met hun moeilijkheden of met de moeilijkheden van hun kinderen. Dat is nu voorbij. Toch, als hij nu zo al die jonge mensen om zich heen ziet, heeft hij een groot vertrouwen in de jeugd, al wil hij niet, dat zij op zijn kantoor in spijkerbroeken te werk komen. Maar zelf voegt hij eraan toe: „Wat geeft het eigenlijk? Toen ik student was in Amsterdam, kwam ik de eerste keer thuis in een rijbroek en toen zeiden ze in Bolsward ook: „moet je 'm nou zien!" Nu gaat deze dynamische man de dienst verlaten. Hij zal de mensen om zich heen missen. Eigenlijk had hij 1 mei ontslag moeten nemen, omdat hij op 30 april 65 was geworden. Ambtelijk is dat ook geschied, maar omdat zijn opvolger ziek was, maar reeds aangesteld, heeft men hem ge vraagd te blijven tot 1 september als arbeidscontractant. Ambtelijk gaat dat nu eenmaal zo en dr. Banning vond dat wel goed. Maar het contact met mensen zal hij niet kunnen missen. Zijn hobbies: autorijden en filmen zullen zijn dag niet vullen en als adviserend medicus hoopt hij dus in dienst te blijven van verenigingen of maatschappijen. Hij is altijd arts gebleven in hart en nieren en dat zal hij blijven, ook. na zijn pensionering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3