in De bank speelt een grote rol het leven van iedere Amerikaan Ook de kleinste betalingen kunnen in de VS. per cheque gedaan worden Een slecht georganiseerde „hold-up" in Los Angeles mi s ks!«'%E".,m£rtos£iï H József Révai was orthodox theoreticus in Hongaarse CP. Uit Kennemerland Rie Tervoort vierde geplaatst als speelster Kodak Conflict in Indo-China r« w aaa.tsr Kwartiesrit bii de N.Z.H. Een advertentie voor inbrekers J Na eeuwen gevonden spreken een bloemrijke taal! RETINA REFLEX S DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 PAGINA 9 LOS ANGELES, juli. Het was laatst weer eens tijd voor een van mijn periodieke bezoeken aan de bank, altijd een vervelend corvee, want onze bank ligt aan een zeer druk kruispunt, en parkeerruimte is er meestal in letterlijke zin „ver te zoeken". Nu weet ik uit vroegere ervaringen langzamerhand welke tijd de beste kansen biedt voor een vlot verloop van zaken. Maar op deze speciale dag schenen ook anderen dezelfde berekening te hebben gemaakt, zij het niet met mijn eerlijke bedoelingen. Ik vond tenminste de bank van buiten bestaard door vele gesticulerende lieden en van binnen gevuld met opge wonden stemgeroes terwijl zakelijk uitziende politiemannen zich zo onop vallend mogelijk tussen de menigte bewogen. Een bank „hold-up!" Jammer, dat ik net te laat was om van de partij te zijn. Maar dat be dacht ik pas toen ik 's avonds in de krant las, dat het, qua bankroof, een tam karweitje was geweest, waar zelfs geen „gun" aan te pas was gekomen. Want ik ben geen heldin en van schietwapens, waarvan er in dit land naar mijn bescheiden mening veel te veel rondslingeren, heb ik niet terug. Twee mannen hadden een poging gedaan zich een deel van de zuurverdiende en bespaarde penningen van hun medeburgers toe te eigenen, maar zr waren bijgaar nog beginnelingen in. het, hier druk beoefende „hold-up" vak. De pakkGnVas tenminste gering en de politie had de delinquenten spoedig te KRONIEK AVADA BROMMERS v a. f398, avada hulpmotorhuis J. V. DEVENTER I Wegens mishandeling IV2 jaar gevorderd Het vervoer op de Rijn Nederlandse nota n.a.v. Duitse verordening Utrechtse politie grijpt twee jonge dieven Woonschip-jongetje verdronken Bij de nationale tenniskampioenschappen Castricumse kermis PIUS X-COLLEGE BEVERWIJK Tweede godsdienstleraar Al najaarsboden op de veiling in Beverwijk VUURWERK IN WIJK-AAN-ZEE Enorme belangstelling op komst Zaterdag Ronde van Castricum A.D.O. '20 prepareert komend seizoen Kleuren 'horen* er niet slechts bijkleuren xyn dihwyIs juist het essentiële van de schoonheid, die U voorgoed tril vastleggen. Laat ook Uw foto's spreken van kleur en fleur Kodak hiedt U de mogelijk heden daartoe in een rijke verscheidenheid van pro. d neten. Een Amerikaanse „Drive-in Bank". De klant behoeft niet uit zijn auto te komen, om zijn storting te doen. Het zijn vaak de Danken, die hier veel talrijker zijn dan in Nederland, die geliefde werk-objecten voor het „hold- up" gilde vormen. Zij zijn hier zo tal rijk, omdat, anders dan in Nederland, ook de gewone burger hier als regel een bankrekening heeft. Om iemands credietwaardigheid vast te stellen is een van de eerste vragen of en waar men een bankrekening heeft. En in een land, waar de hele economie staat en valt met het afbetalingssysteem is cre dietwaardigheid een eerste vereiste. He rekening behoeft niet groot te zijn, De Indo-Chinese communisten die vijf jaar geleden in Genève een wapenstilstand ondertekenden, hebben nu opnieuw een gewapend conflict ontketend. Het communistische bewind van Noord-Vietnam, gesteund door communistisch China, staat ach ter een gewapende opstand in de Indo- Chinese staat Laos. De toestand is de ze week zo ernstig geworden, dat de regering van het koninkrijk Laos voor een vijftal provincies de noodtoestand heeft uitgeroepen, en dat uit de Lao- tische hoofdstad, Vientiane, een bood schap is gezonden naar de Secretaris- Generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. Voor de achtergrond van de moeilijk heden moet men minstens tot 1954 te ruggaan, toen in de Geneefse over eenkomst bepaald werd, dat in Laos de communistische beweging die zich Pathet Lao noemde, voorlopig erkend zou worden in de twee noordelijke pro vincies van het land. De regering van Laos zou de onderhandelingen met de Pathet Lao voortzetten om tot een ac- coord en tot een herstel van de natio nale eenheid te komen. Een internatio nale commissie, waarin Indië, Canada en Polen waren vertegenwoordigd, zou toezicht houden op de handhaving van de orde in Laos. De commissie zou zich in noodgevallen kunnen wen den tot de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Rusland, die samen het voorzitterschap hadden be kleed van de Geneefse conferentie over Indo-China. Na drie jaar on derhandelen sloot de Laotische re- BUITENLANDSE gering een over eenkomst met de Pathet Lao. De leider van de be weging, Prins Souphanouvong, yerd eind 1957 in de regering opgeno men. Maar ongeveer een half jaar la- bleek, dat de Pathet Lao de veilig- 5,eid van de staat in gevaar bracht, ■^hige leiders van de partij werden gevangen gezet en de regering werd gezuiverd. De tegenwoordige premier, uoui Sananikone, die nu ongeveer Wkf'ar.aan het bewind is, is steeds den tegen de Pathet Lao opgetre- lang hjj boven het nulpunt is blijft nb bestaan. npn !rigens is het om meerdere rede- bank to §oede gewoonte uw geld in de contant geld0"6576" e" Z° mi" mogelgk onlangs 'n huis te hebben. Ik las in ge- Los Angeles fJÏ .Politierapport, dat daan van biina h ,aangifte werd ge len van diefstal e,? -eruduizend geval" dertien duizend autnm^AA® ruim, meegerekend. autodiefstallen met re1" geschiedenis %ermeldgende "d* Een vrouw, die juist een erteT'van Advertentie Ita F.B.M., complƒ695.— SCHAGCHELSTRAAT 24, TEL. 17780 A.W.Z. OLIE. Crediet-service Alle maten Radium bromfietsbanden tischeeregerWn geleden heeft de La0" van de bataljons nam de Xr- waarden van de regering aan en onder wierp zich aan het centrale gezag. Het andere bataljon wist een omsinge ling door regeringsgezinde troepen te doorbreken, en deze eenheid bevindt zich nu nog ergens aan de Laotisch- criiagrens. De leden van het ffhio'TCi bataljon zijn door de regering e 1 als deserteurs, en dit onstana'efriaa2Ie^ing gegeven tot een £Pf "d- n, Pathet Lao-eenheden in net nationale leger. Gedurende deze laatste twee Z1J". de binnenlandse J2 J2re c l'eten in Laos voort durend heftig aangewakkerd door een felle propaganda-campagne vanuit de Noord-Vietnamese hoofdstad Hanoi en het bewind van Ho Tsji kinh heeft ook krachtige materiële steun gege ven aan de opstandelingen, onder meer in de vorm van wapens. Laos, een land met slechts twee mil joen inwoners, grenst zowel aan Noord- Vietnam als aan China, en beide sta ten ergeren zich aan het feit dat de regering in Vientiane zich meer en meer op het Westen gaat oriënteren. De bepalingen van de Geneefse wa penstilstandsovereenkomst staan Laos niet toe, zich bij het een of andere mi litaire bondgenootschap aan te slui ten. Maar toen, na de Geneefse confe rentie, in Manilla de Zuid-Oost-Azia- tische Verdragsorganisatie werd ge sloten, werd uitdrukkelijk vastgesteld dat de organisatie ook de „neutrale" Indo-Chinese landen, waaronder Laos, zou beschermen. Amerika, dat in 1954 de Geneefse overeenkomst over Indo-China niet heeft willen ondertekenen, omdat het met Peking geen zaken wilde doen, heeft indertijd wel beloofd, de over eenkomst te zullen respecteren. De Amerikanen hebben zich overigens het lot van het vrije Indo-China sterk aan getrokken. Zij hebben krachtige steun gegeven aan de regering van Ngo Dinh Diem in Zuid-Vietnam, en zij staan ook achter het tegenwoordige Laotische be wind van Phoui Sananikone. Het Lao tische leger wordt op het ogenblik voor zien van nieuwe Amerikaanse wapens, terwijl Amerika ook militaire adviseurs heeft gestuurd. Het is vooral de pro- Amerikaanse gezindheid van de Lao tische regering die Noord-Vietnam en Rood-Cliina er toe gebracht heeft, het oude smeulende verzet van de Pa thet Lao te doen opvlammen en aldus te proberen, de regering in Vien tiane ten val te brengen. een paar duizend dollar had gekre gen droeg dit bedrag in haar hand tasje mee. Op weg naar huis werd zij in een park van haar tas .beroofd, maar de dief gunde zich niet de tijd voor een diepgaand onderzoek, hij griste er een paar voor de hand lig gende tientjes uit en gooide de tas toen in een struik, waar hij even la ter door de verschrikte eigenares werd gevonden. Met kennelijk leed vermaak over de dief, die weer eens het bewijs had geleverd, dat het ou de gezegde van de haastige spoed, die zelden goed is nog steeds van kracht is, werd dit verhaal in geuren en kleuren in de kranten verteld met de hier gebruikelijke vermelding van leeftijd, naam en toenaam en adres van het slachtoffer. Was zij een jon ge vrouw geweest dan waren de le zers, die blijkbaar geacht worden geen belangstelling te hebben voor zulke details betreffende een 60-jari- ge, waarschijnlijk ook nog ingelicht over haar lengte en gewicht, en kleur van haar en ogen! Enige dagen na deze gebeurtenis verscheen een tweede bericht in de dagbladen, nu om eventuele verdere gegadigden voor een hun niet toeko mend deel van de erfenis mee te de len dat de dame inmiddels het geld bij een bank had gedeponeerd. Er hadden zich n.l. intussen reeds meer inbrekers aan het orgegeven adres vervoegd. De banken maken het hun rekening houders in alle opzichten zo gemakke lijk mogelijk om van hun diensten ge bruik te maken. Er zijn „drive-in" banken, waar men in zijn auto tot voor de verschillende loketten kan rijden en met een minimum aan inspanning van achter het stuurwiel zijn zaken kan af handelen. Op vrijdag, de dag, dat de meeste arbeiders hun weekloon ontvan gen, ook weer meest per cheque, zijn de banken ook 's-avonds open. Verder is er een zeer efficiënt systeem om de posito's per post te verrichten, terwijl bovendien de mogelijkheid bestaat voor instellingen, die voor hun diensten gro tendeels met contant geld worden be taald, zoals benzine stations, bars, bio scopen e.d. om dit geld ook gedurende de nacht bij de bank te deponeren via een „chute", een koker, die in een on dergrondse kluis uitmondt. Uiteraard zijn deze „chutes" op allerlei wijzen vrijwel inbraakproof gemaakt, maar toch stond onlangs in de krant, dat een blijkbaar uitzonderlijk listige en van geweld afkerige langvingerartist kans had gezien enige van deze nachtelijke deposito's te bemachtigen. et is een groot gemak, dat men hier zonder meer elk bedrag, ook het geringste, per cheque kan be talen in elke plaats in de V.S. en in Ca nada. De enige uitzondering mij be kend, vormt de autobelasting, die „cash" of per postwissel moet worden voldaan. Overigens zal men in elke zaak jw cheque accepteren. Als enige identificatie wordt gewoonlijk uw rij bewijs ter inzage gevraagd. Hoeveel ze kerheid dit biedt? Tot voor kort kon men in Sacramento, de hoofdstad van Californië, a raison van een dollar een copie van elk gewenst rijbewijs krijgen, maar ik neem aan, dat hierin inmiddels verandering is gekomen. De bank behandelt niet alleen uw „checking" en „savings account". De meeste bieden nog allerlei andere „service" en adverteren deze gere geld, als elke grote zaak, om klanten te trekken. Zij laten uw cheque met uw naam, adres en alle verdere ver langde bijzonderheden bedrukken in elk gewenst lettertype. Zij organise ren spaarclubs voor Kerstmis en va kantiereizen. Men geeft enkel het be drag op, dat men maandelijks wil spa ren, zij doen de rest. Wil iemand een kamer aan zijn huis laten bijbouwen, een motorboot kopen of een zwem bad laten aanleggen, stuurt een on verwachte hoge ziekenhuisrekening of andere tegenslag uw budget gron dig in de war, de bank schiet het be nodigde bedrag voor en houdt regel matig de vastgestelde afbetaling plus rente van uw rekening af. Kortom, ,,de bank" speelt in Ameri ka een gewichtige rol, ook in het leven van de gewone man èn een winkelcen trum is hier even weinig voorstelbaar zonder filiaal van een of meerdere gro te bankinstellingen, als zonder food- market", postkantoor, benzinestations, apotheek en bioscoop. LOUISE BURGHARDT. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest heeft de advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer vanmorgen gevorderd tegen een 32-ja- rige scheepsmachinist uit Rotterdam wegens mishandeling, de dood tenge volge hebbende, van een 50-jarige tweede machinist. Op een avond in oktober van het vorige jaar hadden de machinisten in Bordeaux enige café's bezocht. Laat in de avond toen de mannen op hun schip, de „Cornelia", terug waren zou de tweede machinist door de schuld van de ander in het water zjjn geval len. Hfj verdronk. Het psychiatrisch rapport zegt dat verdachte impulsief en baldadig is en verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De procureur-generaal kon zich niet verenigen met de straf welke de recht bank te Rotterdam een jaar gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorar rest de machinist had opgelegd. De verdediger, mr. P. C. Berghuis, uit Groningen vroeg vrijspraak. Het hof zal maandag arrest wijzen. 10 augustus 1628 zonk in de haven van Stockholm het luxueuze schip „Vasa" met drie- d vierhonderd passagiers aan boord Korte tijd geleden heeft men de ligplaats van het wrak gelocaliseerd en is men met een bescheiden berging begonnen. Zo werd dezer dagen het grote eikenhouten schegbeeld opgevist. Ondanks het verblijf van enkele eeuwen in het water is het beeld goed geconserveerd gebleven. Zelfs het verguldsel was op sommige plekken nog duidelijk zichtbaar. Het Hongaarse persbureau M.T.I heeft dinsdag jl. het overlijden ge meld van József Révai, lid van liet centrale comité van de communis tische partij en vice-voorzitter van de presidentiële raad, een soort vice-pres- sident dus. Révai is 61 jaar geworden Na de onderdrukking van de Hongaarse opstand in november 195(1 is hij de voor naamste pleitbezorger geweest van de orthodoxe vleugel in de partij. Révai was doctor in de economie en de handelswetenschappen. Hij behoorde tot de eersten, die zich in Hongarije als lid van de communistische partij hebben laten inschrijven. Tijdens de ra den-republiek van Béla Kun was hij ambtenaar op het ministerie van pro paganda. Hij slaagde erin, na de in eenstorting van het regime-Kun, te ont snappen naar de Sovjet-Republiek, waar hq namens Hongarije zitting kreeg in de Comintern. Tussen de beide Wereldoorlogen heeft Révai vele reizen naar het buitenland gemaakt. Theoretische en filosofische artikelen van hem verschenen in die jaren in „Correspondance Internationa le" en andere publikaties. Hij slaagde erin zich te handhaven, hoewel dat voor communistische emigranten onder Sta ll niet eenvoudig was. Béla Kun b.v. ging „sang- und klanglos" ten onder. In de laatste ze van de Tweede We reldoorlog keerde József Révai in het kielzog van de Sovjet-legers terug naar Hongarije. Hq werd eerst hoofdredacteur van de partijkrant „Szabad Nép" en later mi nister van Volkscultuur. Bij de kneve ling van het literaire en artistieke le ven in Hongarije heeft hij een belang rijke rol gespeeld. Deszö Sulyok, die hem in deze perio de heeft waargenomen, beschrijft hem als een rusteloze, ietwat demonische persoonlijkheid. „Als hij in opwinding 1 raakte wat zeer dikwijls voor kwam, dan verloor zijn gezicht alle menselqke trekken Het werd tot een grimas... Als een springklare tijger stond hq overal on rie bres voor het bolsjewisme. Er ontvine hem geen woord, dat een kri- t èk of een oordeel kon inhouden; hij V,;, nipts wat zijn afgoden ook maar fn het geringste zou kupnen beledigen". ne Italiaanse ex-communist Eugenio R pak ontmoette hem in 1947 in het Poolse plaatsje Sklarska Poreba, waar toen de Cominform werd opgericht. Hü had een lichtelijk insinuerende en tegelijk ook herderlijke blik die hem een vage gelijkenis gaf met Togliatti". Bii het tweede congres van de Hon gaarse communistische partij, in febru ari 1951 werd Révai lid van het Polit- hnrn en' van het secretariaat. In de hiërarchie nam hij de vierde plaats in (na Rakosi, Gerö en Farkas, maar vóór Kadar en Imre Nagy) Die positie hehield hij niet lang. Na de dood van Stalin in maar' 1953 verdween hij uit het Politburo en tevens verloor hij zijn portefeuille van Volkscultuur. Als troostprijs ontving hq het vice-presi- Hentschap, een louter decoratieve func tie die hem door Imre Nagy werd ver- lee'nd op de dag van diens eerste op treden als premier. Éénmaal is hij nog terug geweest in het Politburo (inmiddels Presidium ge heten) en wel na de uitstoting van Ra kosi in juli 1956. Na het uitbreken van de opstand in oktober is hq wel, net als Rakosi en Gerö, naar de Sovjet-Unie gevlucht, maar binnen enkele weken was hq terug, agerend vóór de rehabi litatie van Rakosi en tégen het „revi sionisme". Sinds 29 juni 1957 zat hij weer in het centrale comité en zijn ge zag was dat van de theoreticus van de „orthodoxe" of „neo-stalinistische" vleugel. H. J. N. De N. Z. H. V. M. zal op de buslijn het traject, dat voor een kwartje gere den kan worden, in Velsen verlengen. Santpoorters, die anders voor dit be drag tot aan het Antonius-ziekenhuis konden komen zullen straks voor het zelfde geld kunnen doorrijden tot aan het Marktplein. In omgekeerde rich ting geldt hetzelfde tarief. Deze verbetering is het gevolg van besprekingen, die gevoerd zijn tussen de directie van de N. Z. H. V. M. en het gemeentebestuur van Velsen. De invoe ring van knipkaarten zal echter een vrome wens blijven. Daarvoor zijn de ritten, die gemaakt worden, over het algemeen te lang, anders dan in Haar lem, waar veel drukker van de bus ge bruik wordt gemaakt voor korte ritten. Voorts vernemen Wij, dat een onder zoek zal worden ingesteld naar de mo gelijkheid buslijn 70 (Haarlem IJmui- den) zodanig te wijzigen, dat in de route ook een gedeelte van het nieuwe Duin- wijk zal worden opgenomen. Tot nu toe komt in deze wqk alleen lijn 75 (IJmui- den Beverwijk) over de Planeten- weg. Tenslotte zal straks, als de Lange Nieuwstraat wordt veranderd in twee gescheiden rijbanen, ook onderzocht moeten worden, welke mogelijkheden er overblijven voor de wachthuisjes in in deze straat. Het ziet er naar uit, dat de beschikbare ruimte slechts plaatsing aan één kant van de weg zal openlaten. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt heeft, is op het „Auswertige Amt" te Bonn een nota van de Nederlandse regering overhan digd naar aanleiding van de bekendma king van een verordening van de „Wasser- und Schiffahrtsdirektion Duis burg" d.d. 8 juli 1959 betreffende ver deling van scheepsvrachten op de Rijn in Duitsland. Krachtens deze verorde ning moet iedere vervoerder, die het transport van met name genoemde bouwstoffen, waaronder zand, grint, ba- zaltblokken en kalksteen, op zich neemt, 25 procent van dit vervoer ter verscheping aanbieden aan de Duitse organisatie van particuliere Rijnschip pers. Deze verordening is afgekondigd ter uitvoering van de Duitse wet op het beroepsgoederenverkeer voor de binnenscheepvaart van 1 oktober 1953. In de Nederlandse nota wordt het ver trouwen uitgesproken, dat de verorde ning van 8 juli jl. in ieder geval niet op buitenlandse vrachtvervoerders zal worden toegepast, aangezien daar door het bestaande geschil over de vrij heid van scheepvaart op de Rijn slechts zou worden verscherpt. In genoemde Duitse wet van 1 oktober 1953 is be paald, dat bestaande volkenrechtelijke overeenkomsten door deze wet niet worden aangetast. Naar de mening van de Nederlandse regering zou de bovenbedoelde verordening, zeker voor zover zij toepassing zou vinden op bui tenlanders in strijd zijn met de op de bondsrepubliek rustende volkenrechte lijke verplichtingen, in het bijzonder die welke voortvloeien uit de akte van Mannheim. Twee jongelieden, resp. uit Oegstgeest en uit Voorschoten ritsten vannacht op de Leidscheweg te Utrecht een oude dame een tas uit de handen. In de tas zat vijfenveertig gulden, waarmee de jonge dieven aan de haal gingen. De politie, door voorbijgangers gealarmeerd, zette een achtervolging in en wist de beide jongens te grijpen. Zij zijn op het hoofdbureau van politie ingesloten en zullen voor de officier van justitie wor den geleid. Het tweejarig jongetje P. Verwer uit Sneek is in het randkanaal te Vollenho- ve verdronken. Het gezin V. huist in een woonschip. Bij het spelen is het kind van het dek in het water gevallen. Rie Tervoort, die volgende week zal deelnemen aan de nationale tennis kampioenschappen op de Mets-banen te Scheveningen, is voor het dames enkelspel als vierde speelster geplaatst. Men zou dus de verwachting kunnen koesteren dat zij de halve eindstrijd om de nationale tennistitel zal halen. Maar afgezien van alles is het op zich reeds een verdienste dat onze Bever- wijkse speelster in tenniskringen zo hoog wordt aangeslagen. Haar goede prestaties in dit seizoen zullen er ongetwijfeld debet aan zjjn dat Rie Tervoort als vierde voor deze kampioenschappen staat genoteerd. Overigens is het voorbarig om een prognose te stellen en wij wagen ons er dan ook niet aan. Wanneer Rie Ter voort zich bij de laatste vier zou weten te handhaven dan is haar succes groot. Maar ook de lager geplaatste speel sters, als de dames Seven, Ferir en mevrouw Baars-Wlenese zullen het haar ongetwijfeld moeilijk kunnen ma ken, nog afgezien van de niet ge plaatsten die vooral in deze sport zo dikwijls voor verrassingen weten te zorgen. In het gemengd dubbelspel treedt Rie Tervoort op net gravel met J. Beu kers uit Tilburg als partner, terwijl zij met haar tennis vriend in Netty Dingier uit Beverwijk, een eveneens uitsteken de speelster, In het damesdubbelspel uitkomt. Jan Tervoort, zowel als Leo Tervoort hebben ingeschreven voor het herenen kelspel: samen spelen zij ook het he rendubbelspel, terwijl Jan Tervoort met Netty Dingier uitkomt in het ge mengd dubbelspel. Op verzoek van het bestuur van het P.IÜS X college te Beverwijk, de Mgr. van Vreestichting, heeft de Bisschop van Haarlem kapelaan S. J. van Gas telen van St.-Agatha, benoemd tot twee de Godsdienstleraar aan het Pius X college. Nadat op de Beverwijkse bloemen veiling vorige week al de eerste chrysan ten werden aangevoerd kwam er woensdag nog een artikel de aandacht vestigen op het komende najaar. Er kwam weer eikenblad aan de veiling, een produkt dat nu eenmaal bij de chrysanten behoort! Ondanks het minder fraaie weer en de regen die tegen tien uur het verblijf in de buitenlucht minder prettig maak te, begaven zich woensdagavond hon derden naar Wijk-aan-Zee om daar te genieten van het altijd fascinerende schouwspel, dat een vuurwerk biedt. De beide V.V.V.'s hadden dit licht- festün georganiseerd, zowel als een hoogtepunt in de seizoenfeestelijkheden van de badplaats, als een prelude op de festiviteiten in Beverwijk, die zater dag met een carillon-concert en met de opening van het lunapark zullen begin nen. Het vuurwerk in de badplaats, dat de belangstelling trok van duizenden, was een Bijzonder gebeuren, mede om dat het gegeven werd in een in het duister gehulde badplaats. Fantastisch lichtten de hellingen van de duintoppen op, wanneer vuurpijlen een lawine van sterren strooiden over de dorpsweide of wanneer fraaie stukken een zee van veelkleurig licht toverden tegen de vol strekt duistere hemel. Het was ver na half elf, dat de drukte op de toegangswegen naar de badplaats herbegon en de velen zich per auto te fiets of met. de bus huiswaarts spoedden. Ook de vele badgasten, bij zonder de buitenlanders, waren inge nomen met deze afwisseling in het ten gevolge van de weersomstandigheden vrij eentonige bestaan van de badgast. Op de Brink te Castricum is met de opbouw van de kermis een aanvang ge maakt. Een gebeuren dat vooral van de zijde van de jeugd altijd weer grote belangstelling trekt. De kermisvierders behoeven weer niet bang te zijn dat er niet voldoende ge legenheid voor vermaak zal zijn want als we goed ingelicht zijn komen er maar het liefst zeven en twintig at- trakties waaronder een autoscooter, rupsbaan, cake walk, luchtschommels. zweefmolens, draai- en fietsmolens en voorts de gebruikelijke snoep-, fruit- en viskramen. Kortom het wordt op de Brink weer een kermis welke met mooi weer vooral op zondag duizenden be zoekers zal trekken. Maar niet alleen op de Brink, ook In de Dorpsstraat en Burgemeester Mooi- straat kan het tijdens de kermis gezel lig druk zijn. In de café's is meestal een extra stuk je muziek en voor een gezellig zitje ge zorgd en diverse winkels zijn ook 's avonds nog geopend. Na tweemaal te zijn uitgesteld zou het bestuur van D.T.S. thans voornemens zijn de Ronde van Castricum te hou den op zaterdag 22 augustus. Het is de verwachting, dat er voor die datum zo wel van de nieuwelingen als van de amateurs vele inschrijvingen zullen bin nen komen. Het feit, dat de ronde ditmaal dan niet op een zondag zal plaatsvinden houdt vermoedelijk tevens in dat men dan weer zoals voor enige jaren gele den gebruik zal kunnen makeh van het gehele parcours met inbegrip van de Ruiterweg en de Torenstraat daar dit op zondag vanwege kerkdiensten niet mogelijk was. De voetbalclub ADO '20 te Heems kerk is al weer druk bezig zich voor te bereiden op het komende voetbalsei zoen. Op het sportveld De Vlotte komen de spelers woensdagavond bijeen om te trainen. De training staat onder lei ding van de oud-Kinheimspeler J. van de Wateren, die dit seizoen voor het eerst bij ADO is. Men is ook al weer druk doende om een oefenprogramma in elkaar te zetten, zodat, als straks de competitie begint, men niet onbeslagen ten qs komt. Het kroonjuweel uit de Retina-kleinbeeldserie een éénoog-spiegelreflex camera met automatische belichtingsregeling - acht verwisselbare objectieven van 28 tot 135 mm brand puntsafstand,alle met auto matische scherptediepte indicatie - en alle snufjes die een Retina camera zo geliefd en betrouwbaar maken. Met 50 mm Retina Xenar f2,8 ƒ735.- Met 50 mm Retina Xenon f1,9 ƒ863.- Voor ieders beurs, naar ieders smaak is er een Kodak kleinbeeldcamera uii de wereldberoemde Retina fabrieken. Vraag Uw foiohandelaar eens naar de voordelige Reiineite IA camera (1135.-) of de Retina klapcamera's modellenlB (f345.-) HC ((425.-) en mC(f 580.-1 AU het op kleuren uaukomt, hie* émn «mi Kodak Kleurenfilm K0DACHR0KE FILM Ongeëvenaard bi zijn getrouwheid van Meur. weergave; geett sprankelende kleurendia's, waarvan U ook kleurenvergrotingen kunt laten maken. KODAK EKTACHR0ME FILM Eveneens een omkeerfitm voor briljante "turen dia's; driemaal zo 'snel" als Kodachromel K00AC0L0R FILM De beroemde kleuren-negatieHiim nu ook In kleinbeeldformaat. Van dn negatiaven kunt U prachtige kleurenvergrotingen, kleurendia's o( zwart/wit vergrotingen laten maken. •en handelt marlt «4nds 1888

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9