„Eisenhower moet alle Nato- partners consulteren5 Brussel verset sich tegen gesprek van alleen de Westerse Grote Drie Ook De Gaulle naar Moskou ZOON VAN WIJLEN IMRE NAGY IN ITALIË? zeventig Mars? Reeds in de jaren ruimteschepen naar FEITEN Interieur van de „Rotterdam MEMORANDUM VAN BELGISCHE REGERING Plaquette voor mr. Van Hall Vuistgevecht over Nikitas bezoek Het weer Autoriteiten geloven vluchteling uit Joegoslavië niet Voor zulk een reis is kern aandrijving noodzakelijk Den Haag tijdelijk zonder nas Benzine wordt morgen duurder Twee baders verdronken Onderzoek naar Amerika heeft nieuwe raket VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 o 83sfe JAARGANG No. 30284 In Texas Hul diT niet anfWe leden van het den om nnifr aangewezen weg von- te beslechten meningsverschillen éeè MORRIS before jou $ny! Suède damesjasjes in kleuren Vrij zonnig - Staatssecretaris aan Buitenlandse Zaken Benoeming spoedig verwacht Aan zee u Voor Buckingham Palace Politie waakt nu over schildwachten De Tartar (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. België kan niet aanvaarden, .da', de gedachtenwisseüngen met Europese regeringsleiders welke president Eisen hower vóór zpn ontmoeting met de Russische premier, Khroesjtsjev zal hebben, beperkt blijven tot twee of drie mogendheden die zichzelf een Euro pees mandaat toeëigenen. Bij deze con sultaties moeten alle NATO-bondgeno- ten worden betrokken. Verder wenst België het duidelijk te maken dat het Atlantisch bondgenootschap zich niet gebonden kan achten door beslissingen of verbintenissen tussen de Amerikaan se en Russische regeringsleiders waar aan niet alle NATO-partners vooraf hun goedkeuring hebben gehecht. Deze grondstelling is vervat in een memo randum van het Belgisch ministerie van buitenlandse zaken waarvan de bijzonderheden gisteren op een pers conferentie te Brussel werden bekend gemaakt. Zoals de heren Schuermans, kabinetchef van de minister, en Tael- mans, chef van de persdienst van het Brusselse ministerie van buitenlandse zaken, verklaarden, is het memoran dum geen officiële diplomatieke nota. Het is alleen een werkdocument dat woensdagmiddag aan alle diplomatieke vertegenwoordigers der NATO-landen te Brussel werd overhandigd en dat ment het Belgische standpunt ten aan- van de conferentie van Genève cn de op til zijnde besprekingen op het hoogste vlak, te Washington en te Moskou, toe te lichten. Het memoran dum werd trouwens niet opgesteld door de minister van buitenlandse zaken Wigny, die zich op dit "b''Ulnlfe buitenland bevindt hoewel de leidende gedachten ervan volkomen door hem Werden geïnspireerd, Naar de mening van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft de conferentie van Genève een paar punten van nevengeschikt belang buiten beschouwing gelaten geen en kel resultaat opgeleverd. De Russen wensen de verdeling van Europa te bestendigen. Bijgevolg insisteren zij op de erkenning van het regime van Pan- kow en eisen zij de opslorping van West-Berlijn in de Duitse Democrati sche Republiek. Dergelijke eisen zijn onaanvaardbaar. Het offeren van twee miljoen Westberlijners zou niet al- In Genève is vernomen dat president Dl Gaulle van Frankrijk de mogelijk heid van een ontmoeting met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie over weegt Tijdens de laatste zittingen van d.r Geneefse conferentie zou hierover in zeer voorzichtige termen zijn gesproken. De berichten konden van de zijde van de Franse delegatie niet worden beves tigd, aldus meldt U.P.I. Frankrijk zou door een ontmoeting De Gaulle-Khroesjtsjev op dezelfde voet komen als Engeland (Macmillans be zoek aar. Moskou) en de Verenigde Sta ten (de uitwisseling van bezoe1 Eisen- hower-KhroesjtsjeIn dit verband herinnert men aan een spoedonderhoud, dat de Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradov, op zijn eigen vei ->ek, met president De Gaulle had. De inhoud van het besprokene is niet bekend ge maakt. Reeds toentertijd speculeerde men er op dat hij De Gaulle had uit genodigd voor een bezoek aan Moskou. Donderdagmiddag heeft een groep Amerikaanse leraren en leerlingen, die in verband met de Hudsonherdenking winnaar werden in een opstelwedstrijd over Hudson, de Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall op het stadhuis een plaquette aangeboden. Dit gebeurde na een charmante toespraak door de zestien jarige Lijnda Seeger uit Mayfield, N.Y. Het komende bezoek van de Russische premier Nikita Khroesjtsjev aan de Ver enigde Staten heeft aanleiding gegeven tot een vuistgevecht tussen twee Repu blikeinse leden van het Huis van Afge vaardigden in de staat Texas. Er was volgens AFP een resolutie ingediend, Waarin werd gesteld dat Khroesjtsjev niet welkom zou zijn in Texas. De resolutie werd met grote meer derheid, namelijk 135 tegen vijftien stemmen verworpen. Dit was niet naar de zin van een der voorstemmers, de jeugdige Republikeinse afgevaardigde Louis Dugas, die nog meer ontstemd was Seraakt door het feit dat een andere Re publikeinse afgevaardigde. Jerry Sadler, :?gen de resolutie had gestemd. Hij *leP luidkeels: „Dat is dan weer een A'orwinning voor Khroesjtsjev en zijn edeplichtige, de afgevaardigde Sadler" De reactie van laatstgenoemde kwam onmiddellijk, doch niet in woorden. Hij Plaatste een keiharde rechtse op de kaak van Dugas. Deze poogde onverwijld 2! sottjke munt te betalen en het vuist gevecht tussen de twee Republikeinse tevp«atr» gden z°u wellicht nog een in- ware net ?mvang hebben aangenomen te beslechten. Zij kwamen tussenbeide. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind en Iets warmer. Zon: 5.11—20.20. Maan: 9.48—21.49. max min neersi Station Weei temp temp afgei. gisteren 24 uui Den Heidei geheel bew. 20 17 0 Vpenburg zwaar bew. 22 13 0 Vlissingen zwaar bew 22 16 0 EeJde zwaar bew. 23 11 0.3 De Bilt zwaar bew. 21 10 0 Twent* mist 21 10 0 Eindhoven mist 21 11 0 Zd.-Limburg onbewolkt 21 11 0.1 Stockholm half 3e w. 27 14 0 Oslo half Dew 27 14 0.2 Kopp' licht Dew. 23 13 0 Londen half bew. 24 16 0 Amsterdam mist 21 12 0.1 Brussel onbewolkt 21 11 0 Luxemburg onbewolkt 19 11 0 Parijs onbewolkt 23 12 0 Nice onbewolkt 27 21 0 Berlijn zwaar bew 21 13 0 Frankfort onbewolkt 21 11 0 München onbewolkt 19 10 6 Zürich zwaar bew. 22 12 0 Genève onbewolkt 26 11 0 Wenen zwaar bew. 19 14 0.4 innshrück half bew. 12 0 Belgrado zwaar bew 24 15 0 Home onbewolkt 27 15 0 leen gelijk staan met Ideologische zelf moord, het zou tevens tot.gevolg heb ben dat het ijzeren gordijn eens te meer naar het Westen wordt verscho ven. Alle toegevingen welke te Genève werden gedaan om een akkoord over Berlijn mogelijk te maken, zijn Wester se toegevingen. De Russen hebben van hun kant geen enkele concessie ge daan en het enige resultaat van de conferentie is dat te Berlijn een status- quo blijft gehandhaafd. De heer Schuermans herinnerde in dat verband eraan dat vóór de confe rentie van Genève begon alle Weste lijke landen het erover eens waren dat een minimum resultaat was vereist om een gesprek op het hoogste vlak te rechtvaardigen. In de gegeven om standigheden is België dan ook van oordeel dat niets tot dusverre een top conferentie wettigt. Niettemin dient re kening te worden gehouden met de openbare mening en het ware een psy chologische fout de indruk te wekken dat men zich tegen een ontmoeting der vier groten verzet. De Belgische rege ring is echter van oordeel dat men een dergelijk tapgesprek beter verda gen kan als geen waarborgen voor een succesrijke afloop voorhanden zijn. Op de tegenwerping van 'n journalist dat president Eisenhower op zijn jongste persconferentie te verstaan heeft gege ven dat te Genève dit voor een top conferentie vereiste minimum-resultaat wel degelijk bereikt was, antwoordde de heer Schuermans dat het hier een strikt persoonlijke opvatting van het Amerikaanse staatshoofd betreft en dat Belgie uiteraard het recht bezit met hem van mening te verschillen. Met vreugde ziet België nochtans de op handen zijn de ontmoeting tussen Eisenhower en Khroesjtsjev tegemoet. Want daar kan wellicht de grondslag worden gelegd voor de top welke Genève niet heeft kunnen opleveren. België rekent er echter op dat alle bondgenoten bij de beslissingen van president Eisenhower zullen betrokken worden want, zoals de heer Schuermans zei, „het respect voor de regels van het democratische spel is altijd een der leidende beginselen van de Amerikaan se politiek geweest". Volgens het Belgi sche memorandum kan het intergeal- lieerde overleg op ieder niveau geschieden: op dat der eerste-ministers of op dat van de vaste NATO-verte- genwoordigers. In dat opzicht wijkt het Brusselse standpunt enigszins af van het Italiaan se, dat een bijeenkomst van alle NATO- regeringsleiders voorstaat. Brussel is van mening dat men de zaken niet compliceren mag om niet het risico te lopen ieder uitzicht op direct overleg met president Eisenhower te verspelen. Een eenvoudige consultatie in de NATO- raad zou naar de Belgische opvatting voldoening schenken en bij de kleine Atlantische landen de indruk vermij den dat zij voor een voldongen feit worden geplaatst. Naar van het ministerie van Buiten landse Zaken wordt vernomen, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, hoop dat vóór hij be gin september voor zes weken naar het westelijke halfrond vertrekt, een staats secretaris aan zijn ministerie zal zijn be noemd. Vice-president Richard Nixon brengt verslag uit over zijn Russische reis tijdens een onderhoud met president Eisen hower in Washington. Staande Ike's broer, Milton, die mee is geweest naar Rusland. (Telefoto) „Ik ben Mikls Nagy, de zoon van Imre Nagy, oud-premier van Hongarije. Ik kom uit Joegoslavië en vraag asyl in Italië" aldus een jonge Hongaar die clandestien de Joëgoslavlsch-Italiaan- se grens bij Triest had overschreden. Volgens A.F.P. had hy geen enkel pa pier om zich te kunnen legitimeren. „De Joegoslaven hebben al mijn docu menten afgenomen", aldus de vluchte ling, „maar de weduwe van Pal Male- ter zal mij na het zien van een foto on middellijk herkennen." Hij deelde mee dat hij bij het uitbre ken van de Hongaarse revolutie in een verbeteringshuis was opgesloten omdat hij pamfletten tegen het regiem had verspreid. „Na het mislukken van de revolutie werd ik overgebracht naar een bewaakt huis vanwaar ik kon ont vluchten. Ik zwom over de Drava-ri- vier naar Joegoslavisch gebied. De auto riteiten onderwierpen me aan een uit voerig verhoor en lieten me naar de ge vangenis overbrengen waar ik acht maanden ben geweest. Toen de bewaking verslapte besloot ik naar de Italiaanse ®re f kluchten en zo bereikte ik Ca po d Istria. Ik wil geer enkel voordeel Op een bijeenkomst van de American Astronautical Society heeft de bekende Amerikaanse geleerde op het gebied van de ruimtevaart, dr. Krafft Eh- ricke, als zijn mening gegeven dat in de jaren zeventig bemande ruimte schepen naar Mars kunnen worden ge stuurd, aldus bericht United Press In ternational. Dr. Ehricke zei dat htf bezig is zulk een project te bestuderen. Hij verklaar de dat kernaandrijving nodig is voor zulk een reis. Daarom meent hij dat men niet eerder dan vroeg in de jaren zeventig een poging kan doen. Hij meent dat tegen die tijd de Verenigde Staten kern-reactors beschikbaar kun nen hebben die zulke ruimteschepen kunnen aandrijven. Chemisch aange dreven raketten zouden de reis te lang maken, ongeveer drie jaar. Het groter vermogen dat met kernaandrijving be schikbaar is, zal de reistijd terugbren gen tot ongeveer een jaar. Bij een langere reis zou men zich zorgen moe ten maken over het uithoudingsvermo gen van de bemanning en de uitrus ting. Volgens Ehricke dient de reis te wor den gemaakt met drie ruimtevaartui gen, om redenen van veiligheid, be trouwbaarheid en eventualiteiten. Twee ervan zouden bemand worden en de derde zou voorraden en reserve materiaal vervoeren. De twee beman de ruimteschepen zouden ieder een Af en toe nog wat bewolking, maar ook morgen flinke perioden van zon neschijn. Temperatuur iets hoger. In de middag ongeveer 22 graden C. Zwakke tot matige zeewind Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog mooi strandweer met perioden van zonne schijn. hebben, de eerste bemanning van vier koppen Ehricke meent dat men bjj reizen naar Mars geen landing moet trachten uit te voeren. De ruimteschepen zouden ongeveer 120 dagen nodig hebben om in de buurt van Mars te komen en zouden dan een baan om deze planeet gaan beschrij ven. Ze zouden ongeveer een maand kunnen „blijven en zouden vervolgens naar de aarde terugkeren. Tijdens hun „verblijf" zouden de ruimteschepen proefraketten naar Mars sturen - raket ten die zouden landen, raketten voor atmosferische proeven en zelfs raket- ten die na.ax de schepen zouden terug keren. Maar de mannen zelf zouden niet landen. De reis heen-en-terug zou ongeveer tweehonderd miljoen mijl zijn De minimum nuttige last voor zulk een reis zou ongeveer 270.000 pond zijn. Volgens dr. Ehricke is voor reizen naar de maan geen kernenergie nodig. Door een zogenaamde waterdoorslae in éen beveiligmgsmstallatie in het ge meentelijk gasbedrijf te 's-Gravenhage is donderdagavond in het gasnet een hoeveelheid lucht doorgedrongen. De storing begon om ongeveer half zes en duurde naar schatting vijf tot acht minuten. Daarna verplaatste deze lucht zich verder door het net waar door ^ele gebruikers zonder gas kwa men te zitten. De storing in de gas- voorziening was dus van tijdelijke aard, want nadat de lucht die er in was doorgedrongen een bepaald ge deelte van het gasnet was gepasseerd, stroomde er weer normaal gas door de leidingen. Men kon aan de hand van de sto ringsmeldingen vrij nauwkeurig na gaan hoe de luchtbel in het net zich verplaatste. Zo kregen bijvoorbeeld de verbruikers in het Westland pas om streeks negen uur last van de storing, i trekken uit hetgeen de naam van mijn vader voor de vrije wereld kan sym boliseren. Ik wil slechts eerlijk leven na politiek asyl in Italië", aldus de 1 vluchteling. United Press International bericht dat voor zover bekend is wijlen Imre Nagy, de „vrijheidspremier" van Hongarije, geen zoon heeft gehad maar wel een dochter, die thans 35 jaar oud is. Imre Nagy was premier van Hongarije tij dens de revolutiedagen van 1956 tot zijn bewind door de interventie van de Rus sische strijdkrachten werd neergesla gen. De Sovjets hebben later Nagy we gens verraad aan de communistische zaak geëxecuteerd. De Italiaanse autoriteiten hebben verklaard het ver haal van de jongeman niet te geloven. Mevrouw Maleter, de weduwe van de generaal, die tijdens de Hongaarse opstand van 1956 een leidende rol heeft gespeeld, heeft vandaag verklaard, nooit een zoon van Imre Nagy gekend te hebben. Mevrouw Maleter woont nu in Amerika. Mevrouw Maleter zegt wel een jonge student Miklós Nagy te kennen. Hij is evenwel geen familie van de gewezen premier. Zij heeft hem in de Verenig de Staten ontmoet nadat hij uit Honga rije was gevlucht. Als gevolg van „e recente prijsstijging op de wereldmarkt, zal naar Shell-Ne- derland meldt met ingang van zater dag 8 augustus de verkoopprijs voor ge wone autobenzine en super autobenzine worden verhoogd met 0,3 cent per liter. Vijf Britse regimenten houden om de beurt de wacht voor de paleizen van de Britse koningin. Thans heeft de politie de bewaking van de garde in Londen op zich genomen. Uit enkele incidenten van de laatste dagen is gebleken, dat het nodig is de befaamde gardisten te beschermen tegen de toeristen, een strijd die de gar disten niet zelf kunnen voeren. Aldus een bericht van UPI. De mannen van de Coldstream-, Gre nadier-, Scotch, Irish en Welsh Guards regimenten mogen namelijk nooit uit de plooi komen, geen woord zeggen, niet lachen, niet reageren, wat nun nieuwsgierige belagers ook zeggen of doen. Het enige wat zij mogen doen is van de ene post naar de andere op het trottoir voor het paleis op en neer te lopen. En dan moeten zij het zich laten welgevallen dat kwajongens of kleine meisjes hun paradepas na-apen, anderen hen in de weg lopen, fotogra fen voor hen neerknielen. Gisteren patrouilleerden dertig po litiemannen te voet en vier te paard voor Buckingham Palace a Donderdag is de 32-jarige heer J. W. de Haan, gemeente-ambtenaar te Hoofd dorp, bij het baden in zee te Schoorl verdronken. De heer de Haan, Jie de zwemkunst niet voldoende meester was, zakte in de nabijheid van de Strekdam plotseling weg. Pogi gen van omstan ders om hem te redden faalden door de zware trek van ue zee. Het stoffe lijk overschot spoelde onge eer een half uur later aan. De 51-jarige Duitse pensiongast F. Schappacher uit Dillenburg is bij het ba den in zee te Bergen verdronken. De man was met zijn zoon in zee gegaan, maar niemand heeft bemerkt dat hij niet meer naar het strand terugkeerde. Gouverneur Platteel uitgeleide doende op Schiphol was minister Korthals tegenover de pers rijkelijk vaag omtrent samenstelling en in structie van de commissie, die in Nieuw-Guinea de kwestie van de post- censuur gaat onderzoeken. Of ook de kwestie-Van Beek binnen de instruc tie van de commissie valt? „De com missie zal deze kwestie op haar weg wel tegenkomen". Een verklaring, welke ons hoop geeft, doch geen ze kerheid. Of het rapport van de com missie openbaar zal worden gemaakt? „De Kamer zal worden ingelicht". Hetgeen ons wederom hoop geeft doch anderzijds doet denken aan de vertrouwelijke inlichtingen over de zaak-Meulenbelt aan een Kamercom missie. Ook over de samenstelling van de commissie van onderzoek heeft de minister het stilzwijgen bewaard. Men hoort verluiden, dat er Kamerleden in zullen zitten. Andere'geruchten spreken van rechterlijke ambtenaren. Men mag hopen, dat de instructie tenslotte zo uitgebreid zal komen te luiden, dat inderdaad wordt onder zocht in hoeverre de kwestie-Van Beek samenhangt met de censuur- kwestie, maar anderzijds ook weer zo beperkt, dat de commissie zich niet belast voelt met de verantwoordelijk heid voor een oplossing van de be leidskwestie, die voor de minister is ontstaan doordat in de kleine gemeen schap van Nieuw-Guinea het naast- elkaar-bestaan van de heren Platteel en Van Beek nu wel een sociale on mogelijkheid is geworden. De com missie moet feiten onderzoeken en niets dan feiten en geen zorgen heb ben over opportuniteit. Kamerleden, die het beleid van de minister later moeten beoordelen, moeten daar voor af zo weinig mogelijk in betrokken worden. Er moeten onzes inziens dan ook niet te veel Kamerleden in de commissie zitten. Voorts zal de openbaarheid van het rapport der commissie bij voorbaat moeten vaststaan. De twee kwesties, waar het over gaat, namelijk die van de postcensuur en die van het onge vraagd verlof van de advocaat-gene raal Van Beek, staan nu eenmaal in de publieke belangstelling. Men kan zelfs zeggen dat zonder publiciteit over de kwestie van de postcensuur er thans geen commissie van onderzoek zou worden uitgezonden. Men kan niet ontkennen, dat de voorlopige in druk hier te lande uit de tot nu toe bekende feiten neerkomt op het ver moeden, dat de zaak-Van Beek wel degelijk samenhangt met de zaak van de postcensuur, al was het maar door de ongelukkige (en toerekenbare) ge lijktijdigheid. Het is niet denkbaar, dat die voorlopige indruk in Nieuw- Guinea zelf flauwer zou zijn. De po sitie van de gouverneur heeft dan ook niets te verliezen en alles te winnen bij een snelle publikatie van de ge hele feitelijke toedracht. De Amerikaanse marine heeft giste ren bijzonderheden bekend gemaakt van de „Tartar", een nieuwe raket, die van oorlogsschepen wordt afgeschoten naar doelen in de lucht, aldus meldt Reuter. Het ligt in de bedoeling om binnen een jaar een begin te maken met de ver vanging van scheepskanonnen door ra ketten van het type „Tartar". De .„Tar tar", een supersonische raket, is vijftien meter lang en iets meer dan dertig centimeter breed. Ze heeft over haar lengte-as vinnen en is de kleinste van de marineraketten die van oorlogssche pen naar doelen in de lucht worden ge lanceerd. Dertien raket-torpedoboot- jagers, waarvan de bouw bijna voltooid is, zullen er mee worden uitgerust. In de weidse vestibule op het hoofddek van de „Rotterdam", het vlaggeschip van de Holland-Amerika-Lijn. staat een 1 bronzen beeld van de Amsterdamse beeldhouwer Braat, dat „vaart" genoemd, wordt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 2C80C Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk 7eestraet 50, telef 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: teeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1