Nieuwe pleinen, bruggen en straten in saneringsplan PAUL VLAANDEREN Juffrouw Truelove's obsessie De Spanjaard is kunstenaar bij gratie van zijn kommervol bestaan Op de ateliers heerst nog de zuiver Middel eeuwse verhouding van meester tot gezel mocUnette LONDENSE BRIEF E H Gouda wordt een moderne stad Opruiming van krotten maar geen sloping van monumenten Ooievaar met kunstpoot Feijenoord speelt met Lokomotiva Deserteur staat in Duitsland terecht Deken B. Henning geheim kamerheer De van Dam-tot- Dam-race het is fijn te zijn Mikoyan naar Zuid-Amerika - m Wegens diefstal van zeilboot Fantasie viert hoogtij VIER GEWONDEN BIJ TRAMONGELUK SPANJE STIMULEERT ZIJN KUNSTNIJVERHEID Nederlandse meisjes in Engeland Een zegenrijke oase in Londen Nederland Bestuur van H.B.S. en bloc afgetreden Personeelsvoorziening bij Hoogovens Von Manteuffel zal terecht staan Dr. H. R. van Houten staatssecretaris Buitenlandse Zaken Mgr. Alfrink naar Trier en Kevelaer Strenge straf voor jonge Algerijn P. Hijnen veertig jaar in gemeentedienst WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 PAGINA 2 vlm'm alles liever Een inzicht omtrent dit mooie vrouwelijke beroep krijgt U op onze MODESHOW op 14 augustus in de „VLEESHAL" om 7 en 9 uur n.m. Kaarten verkrijgbaar bij ECOBÊ, THORNSE HARMONIE IN OLIEVERF Haagse rechtbank Feestavond collectanten van kleuterhuis „Margriet" Faillissementen (Van onze correspondent) B. en W. van Gouda hebben de raadsleden een stedebouwkundig ba sisplan voor de binnenstad doen toe komen, dat 31 augustus in de raad zal worden gebracht. Of het plan in eigen kring een goed onthaal za] ontvan gen, moet nog worden afgewacht, maar de commissie van advies voor uitbreidingsplannen van de provin ciale planologische dienst heeft B. en W. van Gouda reeds doen weten, dat zij met waardering van het basis plan heeft kennis genomen. Ze heeft het college zelfs haar gunstig advies toegezegd, wanneer Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich over de ze materie zullen gaan uitspreken. Het plan moet worden gezien in het kader van de te verwachten uitgroei van Gouda van 45.000 tot 100.000 in woners. De oppervlakte van de openbare straat en pleinen in Gouda zal na uit voering van de plannen met 47.000 vier kante nieter zijn toegenomen en die van de bouwblokken met ongeveer 50.000 vierkante meter zijn verminderd. Het totaal aantal bewoners van de binnen stad, zal ondanks het feit, dat in lagen zal worden gebouwd moeten worden te ruggebracht tot 7000 (momenteel onge veer 10.000). Het plan is noodzakelijk, omdat het stratenpatroon niet is opgewassen te gen de sterke toeneming van het ver keer. Het omvat zes nieuwe bruggen (tevens ook nieuwe overgangen), t.w. vier over de stadssingels en twee over de Gouwe, nieuwe straten en pleinen, alsmede verbredingen van straten en doorbraken voor nieuwe verbindingen. Alhoewel in de binnenstad ongeveer 1200 krotten zijn te vinden, houdt het plan slechts rekening met het amove- ren van een driehonderdtal woningen, daterende uit de zeventiende en acht tiende eeuw, die praktisch alle in een dichtbebouwde, zwarte, armetierige woonvlek liggen. De grootste stadswijk, die meer dan 10.000 bewoners telt, krijgt een directe verbinding met het centrum. Straatver bredingen en een brug over de Gouwe zijn daarvoor noodzakelijk. Nieuwe bruggen over Blekerssingel en Katten- singel en een nieuwe straat, parallel lo pend aan de voornaamste straat van Gouda, de Kleiweg, brengen nieuwe verbindingen tot stand met het hart van de stad. Ook het station wordt hier door direct met de stad verbonden. Voorts schept het plan talrijke kleine en grote parkeer-ruimten terwijl er even zovele doorbraken nodig zijn om eerder genoemde verbindingen tot stand te kunnen brengen. Voor het bedrijfs leven, dat op vele plaatsen is verstikt door slechte bebouwingen, die geen ruimte meer laten, ontstaan door sane ring van allerlei bouwsels nieuwe mo gelijkheden. De voorgestelde maatregelen tasten het karakter van de eeuwenoude bin- ln het Noor?,er Dierenpark te Emmen heeft een ooievaar een fikse ruzie gehad met een emu. De Australische struis won dit treffen en de ooievaar moest naar het Diaconessenhuis om zich een pips- poot te laten maken, omdat een van zijn onmisbare poten moest worden geam puteerd. Die poot van gips is echter maar een noodoplossing geweest en dezer dc- gen liet de lepelaar zich naar het zie kenhuis rijden, nu om een kunstpoot te laten aanleggen. In de polikliniek van het ziekenhuis behandelde een chirurg de vogel en de operatie verliep uitste kend. Zo trots als een ooievaar maar kan zijn, stapt Vadertje Langbeen nu door het Emmense dierenpark. (Van onze verslaggever) Van grote klasse was gisteravond weer het spel, dat Feijenoord in zijn ontmoeting tegen het Zuidslavische Lo komotiva de veertigduizend toeschou wers voorschotelde. Door de aankoop van Klaassens en Kreijermaat heeft de ploeg beslist aan kracht gewonnen. Daar de voorwaartsen nu bovendien de bal eerder afspeelden dan vroeger vaak het geval was, waren de attaques zo snel, dat de defensie van Lokomotiva dikwijls niet wist hoe zij het had. Vier voor het merendeel fraaie doelpunten scoorden de Rotterdammers en indien Bennaars niet wat ongelukkig was ge weest, zouden het er voor de rust nog meer zijn geweest. De Zuidslavische aanval die in zijn geheel wat tegenviel, kwam de Rotterdamse defensie moei lijk oorbij en Pieters Graafland kreeg geen moment gelegenheid zijn talenten te tonen. Toen Meijerr, die na de her vatting de plaats van Bennaars innam, acht minuten na de rust 5-0 op het bord had gebracht, waren tien minuten nonchalant spel in de Rotterdamse ge lederen voldoende voor de Zuidslaven om de score met 5-3 een wat draaglij ker aanzien te geven. Feijenoord her stelde zich tijdig en behield, nadat Mou- lijn op schitterende wijze de stand op 6-3 had gebracht, tot het eind het offensief, zonder dat er nog cocUmnten vielen. nenstad niet aan. Monumenten zullen niet worden gesloopt, integendeel, be paalde monumenten zoals kostbare to rens zullen „vrij" komen te staan door het amoveren van slechte woningen. Historie en toekomst Tijdens een bijeenkomst, die ten stad- huize werd gehouden, heeft burgemees ter, mr. dr. K. F. O. James, het plan mondeling toegelicht. Hjj werd hierbij geassisteerd door ir. W. F. Schut, di recteur van het Instituut stad en land schap van Zuid-Holland, de wethouder van openbare werken, de heer E. A. Polet, de directeur van gemeentewer ken, ir. A. L. de Vos tot Nederveen Cappel en de heer J. Groenendijk, bouwkundige bij bouw- en woningtoe zicht. Burgemeester James achtte het plan met een beetje optimisme op den duur wel betaalbaar. Nu zou zulks nog niet mogelijk zijn, zeker niet door de gemeente Gouda met haar slechte be grotingspositie. De woningwetvergoe dingen van het rijk en ook andere rijks bijdragen bieden hiervoor momenteel beslist geen perspectieven. Moet het van de ene kant moeilijk worden geacht een plan te ontwerpen, dat vasthoudt aan de rijke historie (n.l. in haar monumenten) en toch perspec tieven moet bieden voor de toekomst, van de andere kant heeft de middel eeuwse signatuur van de binnenstad nog dergelijke mogelijkheden, dat al te ra dicale ingrepen kunnen worden voorko men. In feite is de binnenstad de oude stad Gouda. Ook het lange wachten op de grenswijziging heeft hieraan geen goed gedaan. Eerst na die wijziging im mers zal de mogelijkheid geschapen worden om ook de groene noord-west hoek te bebouwen. De minister van binnenlandse zaken tracht thans een procedure-vereenvou diging tot stand te brengen, waardoor het mogelijk is de grenswijziging bin nen een jaar waar te maken. Overi- af 1947 op deze grenswijziging te wach- gens zit de gemeente Gouda reeds van ten. Voor een gerechtshof te Kiel heeft maandag terecht gestaan een Nederlands soldaat, de 21-jarige J. van de K., omdat hij daar een zeilbootje gestolen heeft, waarmee hij naar het Deense eiland Laaland is gezeild. Van de K., die ge boren en opgevoed is in Meppen in Duitsland, was op 8 juni gedeserteerd van zijn onderdeel bij het Nederlandse leger, waar hij zijn diénstplicht vervul de, zo deelt de legervoorlichtingsdienst mee. Aan deze mededeling werd toege voegd, dat Van de K. reeds eerder, in januari bij zijn onderdeel was wegge bleven, waarna hij zich echter bij de Nederlandse militaire attaché in Bonn had gemeld. Ter gerechtszitting in Kiel verklaarde Van de K. dat hij zich in het Neder landse leger slecht thuisvoeldé dóór taalmoeilijkheden Nadat hij op 8 juni zjjn onderdeel had verlaten, is hij naar Duitsland ge gaan. Met de gestolen zeilboot is nij overgestoken naar Denemarken, maar de Deense politie stuurde hem terug naar Duitsland. Het hof in Kiel heeft de zaak tegen Van de K. aangehouden voor nader onderzoek. In het algemeen wordt voor desertie geen uitlevering gevraagd; de Nederlandse autoriteiten schijnen in dit geval een dergelijk ver zoek ook niet te hebben gedaan. Mocht Van de K., zo hij na een veroordeling door de Duitse rechter Duitsland wor den uitgewezen, in Nederland terugke ren, dan zou hij voor een Nederlandse krijgsraad kunnen worden gedaagd in verband met zijn desertie, zo vernemen wij nog van de legervoorlichtingsdienst. Op het feest van St. Laurentius, pa troon van het bisdom Rotterdam, heeft mgr. M. A. Jansen aan deken B. G. Hen ning van Rotterdam de benoeming mee- Eedeeld tot pauselijk geheim kamerheer. 'e pauselijke benoemingsbrief was ge dateerd op 3 juli 1959 en kwam maan dag op het bisdom aan. In verband met de naderende slui tingsdatum van 17 augustus komen nu in versneld tempo de inschrijvingsfor mulieren op het wedstrijdbureau te Zaandam binnen. Dat de fantasie groot is bij de Neder landers moge blijken uit de wijze waar op verschillende inschrijvers willen deelnemen. Behalve Batavieren en Zaninefaten (op houtvlotten) is er een deelnemer die met een kunstmatige ijs schots, waarop een iglo staat, de over tocht wil maken. Dan is er het bruids paar in diligence, een boerensjees, wan delaars in historische costuums, zwem mers, deelnemers op waterski's, een A.V.R.O.-equipe met speedboat en behoudens toestemming van de autori teiten twee wentelwieken. Ook een scooterclub en tal van auto's staan voor de vrije snelheidsklasse ingeschreven. Origineel is ook de deelname van een atletiekclub die 36 leden heeft inge schakeld. Ieder lid moet binnen record tijd 500 meter afleggen; alleen breekt men zich het hoofd over het „nemen" van het Noordzeekanaal. Of men slaat een „pontonbrug" van kleine roeiboot jes, óf men doet de sprong over de Hembrug zelf, als men er toestemming voor krijgt. De Nederlandsche Spoorwegen, die met drie equipes aan de race deelne men, zullen „buiten mededinging mee doen" en men zal trachten als eerste in de snelheidsklasse te eindigen. Eén van de vier deelnemende equipes van het Bruynzeelconcern zal gebruik maken van een speciale Zuidamerikaan- se boot; deze boot kon nog net, letter lijk gesproken, op „de valreep" worden medegegeven met het vrachtschip, dat de reis naar Amsterdam zal onderne men, want door de vervroegde wed strijddatum kwam men in tijdnood te zitten. Daar een vrachtauto geen voorrang verleende is een hevige botsing ont staan tussen deze vrachtauto en een tram van lijn 3 op de Nassaukade te Amsterdam. Het voorbalcon van de tram werd geheel vernield en de mo torwagen ontspoorde. De 47-jarige tram bestuurder is met hoofdwonden naar het Wllhelminagasthuis gebracht. Ook een 63-jarige man en een 12-jarig meisje, die tot de trampassagiers be hoorden, werden gewond naar het zie kenhuis vervoerd. Een vrouw werd door glasscherven licht gewond. UEVE WE WEU WAT HEEFT DAT te aETEKENENl ZAL IK.DE POLITIE BELLE /vsijnhEER. aoSTONB? INDE. ÖBHANDt-LKA'VYE JULLIE, TANDARTSEN, ZLJN ALTIJD ZO ELLEN- Dl» STERK IN DE DC?l6EN K»v\ OdEE, MEVROUW VLAANDEREN. WAb EEN S.O. BLIJKBAAR MfiEl lwkheOEn bij de TANDARTS SOSTONE NIJ WIL dan DAT (Van onze correspondent in Spanje) Zoala alle volkeren langs de Middel landse Zee, is de Spanjaard kun stenaar bü de gratie van zjjn kommervol bestaan. Omdat hem dik wijls de middelen ontbreken om dat gene aan te schaffen dat zijn omgeving kan verfraaien of dat hij nodig heeft om zijn schamele kost te verdienen, moet hij het zelf maken. Daarbij ont waakt in hem de schepper; de stof wordt in zijn handen levend; hij maakt haar dienstbaar, niet alleen aan zijn primaire behoefte, maar ook aan zün ongebreidelde fantasie. In zün verbeel ding ziet hij het leven met aanmerke lijk meer glans dan het in werkelijk heid heeft en krijgen de dingen een edeler vo.m. Waar hij zijn armzalig bestaan niet kan veranderen, verleent hij onbewust schoonheid aan de dingen die hij maakt. Zo kan men op de een zame, dorre hoogvlakten geitenhoeders vinden, die om de tijd te doden een herdersstaf snijden uit de afgewaaide tak van een boom, of de beeltenis ma ken van een wazige heilige uit een gril lige wortelstronk. En de simpele dorps vrouw, die bij het krieken van de da geraad met haar man is uitgetrokken om te oogsten, zal na haar dagtaak in de deuropening gaan zitten en draad en naald in haar vereelte handen ne men om prachtig kantwerk en borduur sels te maken. ,,Voor wie maak je dat?" „Voor niemand, voor mijn plezier", zegt ze verbaasd, „misschien kan mijn nichtje het gebruiken als ze gaat trou wen." Met deze gesteldheid als voe dingsbodem leeft de kunstnijverheid Advertentie Ged. Oude Gracht 56 - -mantels HOLLAND-CONFECTIE, Zijlweg 123 KERKO, Stephensonstraat 50 NO BELT, Parklaan 125 NOORDWIJK, Spaarne 72 WINDSOR, Koningstraat 39 - mantels overhemden /Japonnen lingerie/blouses japonnen rokken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllMIllllllllllllllllllllll landse meisjes hebben reden tot grote dankbaarheid voor de verleende hulp. De dames van het Netherlands huis ge nieten na twee jsren arbeid reeds een zo goede reputatie bij zowel de Engelse als de Nederlandse autoriteiten in Lon den dat bijna automatisch hun hulp wordt gezocht, hetgeen onder meer kan leiden tot vermijden van ongewenste publiciteit. r is een adres ln Londen dat geno teerd, zo niet van buiten geleerd, behoort te worden door alle Ne derlandse ouders die overwegen hun dochters naar Engeland te laten gaan om er werk te zoeken of zich te be kwamen in het gebruik van de Engelse taal. Dit adres is: The Netherlands g House, 3 Nutley Terrace, Londen, N.W. rnnpf nplt)pr> 3. Dit is een tehuis voor Nederlandse i/tc/Lt kli/ju/s meisjes, werkzaam of tijdelijk woon- f achtig in Londen of elders in Engeland. Alvorens uit te weiden over het engel achtige werk dat door dit tehuis, onder de toegewijde en nijvere leiding van de dames Van Ballaert en Bollen, wordt verricht, verdient een feit vermelding, een feit, dat te denken behoort te geven aan ouders die hun meisjes naar Enge land laten gaan. Het vorig jaar bedroeg het aantal Nederlandse meisjes in Lon den en elders in Engeland ongeveer 1200. Van dit aantal keerden er 17 naar Nederland terug als ongehuwde moe ders, d.w.z. zeventien van wie bekend is in het Netherlands House en op het Nederlandse consulaat in Londen dat zij in genoemde staat terugkeerden naar Nederland omdat zij zich in hun moei lijkheden hadden gewend tot de consul of de beide genoemde dames van het Netherlands House. Er zijn derhalve goede redenen om aan te nemen dat het aantal groter is en dat sommige van de slachtoffers zonder in Engeland hulp te zoeken naar huis zijn teruggekeerd. Af gezien van deze meisjes zijn er andere meisjes die in ernstige moeilijkheden zijn geraakt, soms van zeer ernstige aard. In al deze gevallen en bij som migen kwam de politie te pas of zelfs het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken hebben de dames van het Netherlands House met assistentie van een bekwame Brits- notaris hulp ver leend zodra zij kennis kregen van de moeilijkheden. Dikv. ijls was het de Nederlandse consul-generaal die, ver wittigd door politie of het Britse Minis terie van Binnenlandse Zaken, Nether lands House op de hoogte stelde. In alle gevallen werd onmiddellijke hulp ver leend en een aanzienlijk aantal Neder- i miiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiia et Netherlands House werd twee jaren geleden geopend door de toenmalige Nederlandse gezant in Londen, dr. Stikker. De oprichting van het tehuis is te danken aan een katho liek initiatief, een initiatief van Father de Reeper van Mill Hill, die, ontsteld over de gruwelverhalen welke hem en andere Nederlanders ter ore kwamen over Nederlandse meisjes in Engeland, het ogenblik gekomen achtte om in te grijpen, met het gevolg dat de stichting nu beschikt over een bijzonder fraai huis in Noord-Londen, een huis dat be schikt over twintig bedden, ruime recreatiefaciliteiten en alle denkbare gerief. Meisjes die in moeilijkheden ver keren, of Nederlandse meisjes die van elders in Engeland enige weken in Lon den willen vertoeven, of meisjes die in Londen komen studeren, zijn er van harte welkom, ongeacht hun maatschap pelijke standing of hun geloof. Slechts een derde van de bezoekende meisjes zijn katholiek. En niet slechts biedt het Netherlands House onderdak en ont spanning en hulp in alle, zelfs de ergste nood. Het schept ook gelegenheid voor Nederlandse meisjes om elkaar te ont moeten als ze een avond vrij hebben en hun eigen taal wensen te spreken. Voorts worden vanuit het tehuis excur sies georganiseerd en worden lezingen gehouden en er vinden gezelligheids avonden plaats. Het is ongetwijfeld een van de meest zegenrijke Nederlandse Instellingen in het buitenland. De meisjes kunnen in het huis logeren voor twaalf en een halve shilling per nacht, inclusief ont bijt, of voor een som van veertig gul den in de week met ontbijt en misschien nu en dan een andere maaltijd. Deze prijzen zijn uiterst laag voor Londen. aar er is een moeilijkheid. De som benodigd voor de oprichting en aankoop van het tehuis is gro tendeels bijeengebracht in Engeland zelf. Het totaal bedroeg ongeveer twee honderd duizend gulden. Maar het te huis heeft aanzienlijke schulden en ziet zich genoopt gelden bijeen te brengen voor het delgen van de schuld en het vormen van een fonds om zijn kostbare arbeid te kunnen voortzetten. Er is van de kant van het episcopaat in Nederland reeds op kleine schaal een inzameling begonnen. De onmiddellijke behoefte ls een som vatr 60.000 gulden. Het volgen de is nodig: de Nederlandse regering, welke via het Nederlandse consulaat in Londen gebrui! maakt van de zeer be langrijke hulp, verleend door de dames van het Netherlands House, en die reeds overweegt om geldelijke steun te ver lenen, behoort niet langer te aarzelen en haar erkentelijkheid te betuigen voor een werk van groot nationaal belang door het tehuis te subsidiëren. Verder behoort grotere bekendheid te worden gegeven aan het bestaan van het tehuis. Want als de uitstaande schuld gedelgd is, kan het huis zich bijna zelf bedrui pen indien meer meisjes gebruik maken van de bestaande logeergelegenheid. Tenslotte verdient het tehuis de mede werking en steun van alle vrouwen- en meis; ^verenigingen in ons land. Dank baarheid is niet genoeg. Er wordt ten behoeve van Nederlandse meisjes pracht werk verricht door het Netherlands House met een toewijding en een ijver welke de diepste bewondering afdwingt van onze landgenoten, woonachtig in Engeland. DAAN VAN DER VAT. in Spanje als in ge n enkel ander Euro pees land. Het moet op rekening van de zo zeer verguisde Falange geschreven worden dat haar oprichter, Jose Antonio Pri mo de Rivera het belang van een bloei ende kunstnijverheid voor Spanje heeft ingezien. Reeds tijdens de burgeroor log werd door de voorlopige Spaanse regering het „Nationaal Instituut voor richt, de kunstnijverheid" opgericht, dat zich ten doel stelde de „artesania" te be vorderen, te steunen en ln het buiten land bekend te maken. De verwezen lijking van dit doel is zeer traag ge gaan In 1951 bijvoorbeeld bedroeg het totaal van de export nog maar 40.000 dollar. Met overheidssteun werd in 1953 in het grote Madrilleense park „El Retiro" een representatieve ten toonstelling van het Spaanse edele handwerk gehouden. Sedertdien is het snel bergopwaarts gegaan en het vori ge jaar bedroeg de export van Spaan se kunstnijverheid reeds meer dan acht miljoen dollar. Dit is niet veel, wanneer men bedenkt dat Spanje ruim 140.000 ateliers kent, waar een miljoen mensen hun brood moeten verdienen. Het cijfer van deze export is echter niet helemaal reëel, want daarnaast is de oncontroleerbare export van de honderdduizend produkten, die door toeristen worden gekocht en mee naar hun vaderland worden genomen, aan zienlijk groter. Door de toenemende industrialisatie, die sedert kort ook in Spanje zijn in trede heeft gedaan, door de voortschrij dende massaproduktie van gebruiksvoor werpen van kunststoffen, heeft de hand werksman in Spanje zelf reeds veel terrein verloren, waardoor in toene mende mate andere afzetgebieden voor zijn fraaie produkten moeten worden gevonden. Tot voor slechts enkele jaren gele den gebruikte het merendeel van de Spaanse huisvrouwen nog aarden pot ten om in te koken. Metalen pannen kwamen alleen in de keukens in de grote steden voor. Op het platteland vormt de met de hand gedraaide aar den pot nog steeds het belangrijkste attribuut rond de kookplaats. Hoewel de bedrukte textiel al lang ingang in Spanje heeft gevonden, lagen daar tot De Russische vice-premier Anastas Mikoyan, specialist op het gebied van de buitenlandse handel, zal ln de ko mende maanden bezoeken brengen aan een aantal Latijns-Amerikaanse landen, aldus heeft United Press International in zeer gezaghebbende bron te Londen vernomen. De koninklijke en de kerkelijke har monie van het Limburgse stadje Thorn, zullen beide worden geschilderd. Op dracht hiertoe is verstrekt door het ge meentebestuur aan de kunstschilder Frans van de Berg. Beide doeken krij gen een afmeting van 2 bij 2% meter en zullen de korpsen uitbeelden in volle actie tijdens een repetitie. De doeken zijn bestemd voor de raad zaal van het nieuw te bouwen gemeen tehuis. Op een door de Haagse voetbalver eniging H.B.S. gehouden buitengewone algemene vergadering, n®?A worden door het tussentijdse aftreden van de heer H. G. Roodhuyzem heeft het bestuur gemeend en bloc te moeten af- treden. Het was van oordeel dat een ver kregen meerderheid bi.) een vertrou- wensmotie te gering was. Voor het forum van de gezamenlijke pers uit de kop van Noord-Holland heeft het hoofd van de afdeling perso neelszaken van Hoogovens, ir. W Bak ker iets verteld over de personeels voorziening bij deze grote industrie. Veel personeel wordt uit noordelijk Noord-Holland aangetrokken en dat brengt vele problemen met zich mee. Het gebeurt vaak, dat werknemers drie uur m een bus zitten om de af stand tussen bedrijf en woonplaats vice- verca af te leggen. Toch schijnen de meeste forensen van de lange afstand liever dit ongemak te nemen dan woon plaats in de IJmond te kiezen. Pogin gen in deze richting leden althans voor het grootste gedeelte schipbreuk, om dat de mensen stal of dorp waar zij hun hele leven hadden gewoond niet wilden verlaten. Ook de hogere IJmondhuren speelden hierbij een rol. Om personeel aap te trekken sparen Hoogovens kos ten noch moeiten, maar soms is het een hele toer om werknemers aan te trekken. De cijfers bij Hoogovens wijzen uit, dat niet in het minst door het stimule rende werk van de veiligheidsdienst er op het bedrijf veel minder ongevallen voorkomen dan bij andere bedrijven in de Nederlandse staalindustrie. Onge zond is het bedrijf ook niet, want cij fers hebben aangetoond, dat de meeste werknemers met gemak de pensioen gerechtigde leeftijd bereiken. voor enkele jaren in de winkels de fraaie hand-geweven stoffen en kunstig geborduurd linnen naast. Thans vindt men in de warenhuizen, zoals overal elders in de wereld, aparte afdelingen voor het handwerk, dat over het alge meen duurder moet worden betaald en een uitzonderingspositie is gaan in nemen. Toch houdt de kunstnijverheid stand, ook al zal daar van lieverlede een einde aan komen; een proces dat men reeds vele jaren voor de oorlog in andere landen heeft gezien, waarbij het handwerk onder de druk van het mas- saprodukt geheel verdwijnt om later als exclusiviteit weer op te duiken. Het Spaanse „Nationale instituut voor de kunstnijverheid", hoopt de fase van tijdelijke ondergang te ontlopen. Reeds nu verleent de staat belangrijke steun om de schone handwerktradltle in stand te houden. Met name op het ge bied van de keramiek kent Spanje een roèmrijk verleden en een niet minder belangrijk heden. Tot de schoonste spe cimina van keramiek die de wereld kent, behoort het Spaans-Moorse uit de periode tussen de 12e en de 17e eeuw. Vooral tijdens de Spaanse wereldover heersing beleefde de keramische in dustrie een ongekend hoogtepunt. Voort bouwend op deze rijke traditie streeft Spanje op dit gebied opnieuw naar een eerste plaats in de wereld. Ook als in leggers van goud en zilver hebben de Spanjaarden, ais leerlingen van hun Moorse overheersers, wereldfaam ge noten. Thans bezit het land in Eimar en Toledo nieuwe centra van damas- ceer-kunst Van laar uit wordt de we reld overstroomd met manchetknopen, briefopeners, oorhangers en wat al niet meer. Spaanse ijzersmeden hanteren hun lasapparaten als kantklossen en toveren uit ijzer en vuur kunstige ge wrochten. die men tegenwoordig in elke uithoek der aarde aan de muren vindt. Spaanse poppen zijn voorts over al een gevraagd artikel en er is nog geen toerist huiswaarts gegaan zonder er een mee te nemen. Ondanks deze bloei is de sociale achterstand van de Spaanse hand werkslieden nog enorm groot. Zij vor men de enige groep die bijvoorbeeld nog geen weduwen, en wezenpensioen genieten. De moeilijkheid is dat het merendeel van de ateliers geleid wordt door wereldvreemde oude baasjes, die het vak van hun vader hebben geleerd en werken totdat zij er bij neervallen. Hun personeel be schouwen zii nog als leerlingen, zoals zij vroeger zelf als gezellen gewerkt hebben. Hét loon is karig, maar daar staat tegenover dat z;j kost inwoning en vakkennis verschaffen. De Natio nale Dienst voor de kunstnijverheid tracht kleine bedrijven samen te voe gen en beschermt vele ateliers, waar waardevol werk wordt gemaakt. Die bescherming bestaat dan meestal hier uit dat de haas een toelage kriigt voor elke leerling die hij in dienst heett. In deze ateliers heerst nog de zuiver middeleeuwse verhouding van meesier tot gezel De voorzitter van de Spaanse Natio nale Dienst, Don Jacinto Alcantara is tevens directeur van een keramische school in Madrid. Daar werken thans 56 meisjes en 20 jongens die afkomstig zijn uit'de laagste sociale milieux die Spanje kent. Zii verblijven daar op beurzen, die allen door Alcantara zelf zijn verstrekt. Dikwijls moet hij zijn nieuwe leerlingen eerst in de kleren steken wanneer zij in Madrid aanko men. omdat zii niet meer bezitten dan de lompen die zij aanhebben De vijf en z®veS^o,0nge^eri slaPen in 'kloosters ,n de Spaanse hoofdstad. Dikwijls is "i?®1 ®e'd meer. dan eten allen wat werken wat harder om het 4«ntuf i weer aan te vullen. Deze zeventig jonge mensen zijn uitblinkers Van de ve'e kunstnilverheids- ^„ollnu?e^eest' die door de staat zijn c? Dp Spaanse regering heeft naast de vele ambachtscholen, die G laatste jaren vooral letterlijk uit de grond zijn gestampt, een bijna even froot aantal kunstnijverheidsscholen ge- ouwd, aldus een onderscheid makend tussen de industriële arbeider en de handwerksman. Tot de vele voordelen van deze schelding behoort een verschil in opleiding, waarbij men de toekom stige industriële arbeider beter wape nen kan tegen gevaren, die de hand werksman niet bedreigen. Daarnaast is de directe wisselwerking van het hand werk op de machinale prestatie verval len. Daarmee ook is de „artesania" in beginsel in de uitzonderingspositie ge drongen, waarin noch de Nationale Dienst, noch de regering haar zou wil len zien. Een ontwikkeling evenwel, die in de huidige technische maat schappij tot de onvermijdelijkheden schijnt te behoren Maandag a.s. begint in Düsseldorf een proces tegen generaal Hasso von Man teuffel. een van Hitiers bekendste tank commandanten. Dit bericht United Press International. Von Manteuffel liet in februari 1943 een schildwacht doodschieten, die zon der aanleiding zijn post aan het Russi sche front zou hebben veriaten. Twee schildwachten verlieten hun post: een werd door de Russen gevangen geno men, de ander voor een krijgsraad on der Von Manteuffel gebracht. De man werd ter dood veroordeeld en gefusil leerd. Von Manteuffel verklaarde on langs op bevel van Hitier te hebben gehandeld. Generaal von Manteuffel heeft van 1953 tot 1957 namens de F.D.P. zitting gehad in de Westduitse Bondsdag. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt medegedeeld, dat binnenkort de benoeming te verwachten is van dr. H. R. van Houten, oud-ambassadeur in Mexico, thans directeur-generaal poli tieke zaken op het ministerie van Bui tenlandse Zaken, tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De heer Van Houten die op 13 augustus 1907 te Den Haag werd geboren is de liberale beginselen toegedaan. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zal vrijdagmorgen op uitnodiging van mgr. Matthias Wehr van Trier, een pontificale H. Mis cele breren in Trier tijdens de plechtighe den ter ere van de H. Rok. De aartsbisschop zal over Echternach naar Trier reizen om een bezoek te brengen aan het graf van de H. Willi- brord, de eerste bisschop van Utrecht. Zaterdagmorgen zal de aartsbisschop, op de feestdag van Maria-ten-Hemel- opneming, in aanwezigheid van vele Nederlandse pelgrims een pontificale H. Mis celebreren in de basiliek van Onze Lieve Vrouw van Kevelaer. De Haagse rechtbank heeft gisteren de 25-jarige Algerijnse arbeider, afkomstig uit het Franse stadje Puteaux, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Na het onder gaan van deze straf zal hij uit het land worden gezet. De man had in de nacht van 11 mei j.l. een inbraak gepleegd in een sigaren winkel aan de Maasstraat in Den Haag. Bij zijn arrestatie werden op de buiten lander een sigarenaansteker, pakjes sigaretten en veel kleingeld aangetrof fen, juist die dingen welke de sigaren handelaar na de inbraak miste. Ook werden vingerafdrukken van de Alge* rijn op de gebroken ruit gevonden- Desondanks hield hij bij de behande ling via een tolk voor de rechtbank oP 28 juli hardnekkig vol onschuldig te rijn aan de inbraak. Zondag 16 augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. Hij nen, wonende Sparrenstraat 3 te Haar lem, in dienst trad bij de gemeente. De heer Hijnen begon zijn loopbaan als klerk in tijdelijke dienst bi) de gemeente Schoten. Op 1 januari 1926 volgde zijn benoeming tot klerk in vaste dienst. Na de annexatie van Schoten door Haarlem kwam de heer Hijnen voor enkele maanden in bijzondere gemeen tedienst. Later volgde zqn aanstelling bij de G.G.D., waar hj in 1938 de func tie van adjunct-boekhouder kreeg toe gewezen, werd boekhouder en is thans administratief ambtenaar A eerste klasse. De jubharis is bij zijn collega's en superieuren een zeer gezien man. Zijn grootste liefhebberij -is de muziek. Re gelmatig bespeelt hü ten behoeve van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort het orgel. Bij gelegenheid van zqn veertig jarig jubileum zal de heer Wijnen zaterdagmorgen om half elf in het gebouw van de GGD aan de Nieu we Gracht te Haarlem worden gehul digd. De grote feestavond voor de collec tanten van kleuterhuis „Margriet", die wordt aangeboden door 't Haarlems Kleinkunst Theater, vindt niet plaats op zaterdag 12 september, zoals oorspron kelijk was opgegeven, doch op zondag 13 september, eveneens in gebouw bt. Bavo Zij die de toegangskaarten reeds ontvangen hebben, worden yriendelyk verzoch deze even om te wisselen bij H. C. Hartman, Corn. v. Noordestraat 20 rd. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 11 augustus in staat van faillissement verklaad L. W. Sijsenaar te Hillegom. Rechte r-Commis- saris mr. L. W. M. M. Drabbe. Cura tor: mr. H. Jonker, advocaat en pro cureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 11 augustus opgeheven het faillis sement van A. S, van Rooden, winke lier in huishoudelijke artikelen te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens net verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 5 augustus geëindigd het faillisement van: J. Broersen, jr., metaalhandelaar te IJ- muiden. Rechter-Commissaris: N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. J. W. Cre- feld, advocaat en procureur te IJmui- den. Bij verbouwingswerkzaamheden aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem liet gistermiddag een 32-jarige timmer man uit Amsterdam een houtbeitel val len, welke enkele meters lager het oor van een 39-jarige metselaar, eveneens uit Amsterdam, raakte. De metselaar kreeg slechts een lichte verwonding achter het oor. Dr. Bernardo A. Houssay, de Argen tijnse natuurkundige die "in 1947 een Nobelprijs won, is gekozen tot presi dent van de internationale unie van physiologische geleerden, die in Bue nos Aires een congres houdt. Hij volgt in deze functie de Belgische geleerde, dr. Corneille Heymans op. De verkie zing geschiedde op de eerste dag van de werkconferenties van het 21ste in ternationale congres van physiologi sche wetenschappen, dat door ongeveer drieduizend geleerden uit meer dan veer tig landen wordt bijgewoond. Het con gres besloot de volgende vergadering in 1962 in Nederland te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2