Wereldkampioenschappen wielrennen brengen badplaats in andere sfeer Internationale allure van Zandvoort krijgt nu superlatieve vorm Haarlemse Confectie-industrie presenteert zich met show van eigensteedse produkten ZANDYOORT WACHT MET SPANNING Indrukwekkende verkeersorganisatie met watertoren als centrale post Egaa.p- Strand Zandvoort twee dagen dicht Verkeersregeling bij wieler kampioenschappen in Haarlem en Bloemendaal Films Muziek Onder auspiciën van Haarlems Bloei WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 Diversen burgerlijke Stand Haarlem HWIKrujjerenE Jak®" E OVERLEDEN- w t V Bakker 81 i' w= J- van Kampen- Samenwerking Komend weekeinde Ontvangst van bestuur K.N.W.U. op raadhuis van Zandvoort Voorzieningen Opgave nachtverblijf verplicht BLOEMENDAAL Oproep aan bewoners Julianalaan en Zandvoorterweg In Bloemendaal VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem Onderscheiding voor G. S. van Bakel Inbraak in woning aan Wagenweg Zingende Franciscanen Zingende Franciscanen II „Eigen Woning" bestaat veertig jaar EXAMENS Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Dierengerucht Heel Zandvoort leeft in spanning. De wereldkam pioenschappen wielrennen die daar zaterdag 15 en zondag 16 augustus zullen worden gehouden, vormen het gesprek-van-de-dag in de badplaats. Neringdoen den, inwoners en ook de badgasten zijn daar bij ge ïnteresseerd. Kernpunt is hier, dat het eigenlijke auto- circuit te kort is voor dit soort wedstrijden. Men moest een parcours maken van ruim 10 kilometer en dat moet onvermijdelijk dwars door de drukbezochte badplaats lopen en een deel van het strand scheiden van het dorp. Toen de gemeenteraad van Zandvoort in februari j.l. hierover moest beslissen, zijn daartegen verschillende en gefundeerde bezwaren aangevoerd. Met de kleinst mogelijke meerderheid (8 tegen 7 stemmen) besliste de raad vóór het aantrekken van de kampioenswedstrijden. Een deel van de Zandvoortse bevolking kan dit besluit kers 5Tnte vraag is nu: hoeveel bezoe- Hiemanri er naar Zandvoort komen? bare vrin„ n daaromtrent een betrouw- factoren°snP?lling doen- Verschillende actoren _sPeien foerby een rol: voor- langstelling \n onzp maar ook de vincies en vooral i£Zj%Z/iidel&ke pr0' wacht dat de belangstelling' z^hV-o^ namelijk op de wedstrijd van zondag zal concentreren. Dan immers komen de beroepsrenners op de weg Men houdt er rekening mee dat van zaterdag morgen af een constante stroom van bezoekers naar Zandvoort zal komen tot zondagmiddag. Er za] die nacht in de badplaats dus het nodige verkeer in gang blijven Daarom zullen de café's en winkels die nacht open mogen ziin Enkele kermisvermakelijkheden zullen bij het eindpunt van het busstation in bedrijf komen. De noodzakelijke af sluiting van het parcours brengt voor de bewoners van de boulevards en de aangrenzende straten bezwaren mee. Van gemeentewege heeft men hun pas se-partouts verstrekt. Voor de bewoners £af men reeds 2000 passe-partouts ai en men rekent nog op minstens even- Veel gasten e.d. Het strand behoort gedeeltelijk tot 1.; CINEMA PALACE: Jantjes op Tahiti, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Donald Duck en zijn vriendjes. FRANS HALS: The Glenn Miller Story, a. 1.; 2.30. 7 en 9.15 uur. LIDO: De vierkante rekruut, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Rin Tin Rin, de dappere wolfshond. LUXORZondaars in spijkerbroek, str. volw. (5e week). T.m. do. 2 en 8 uur. Elke ochtend (behalve zondag) W30 uur: De nieuwe avonturen van Dik Trom. REMBRANDT: Fanfare, a. 1.: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Bij de luchtbescherming. *OXY: T.m. do.: Ontsnapping uit Corre- gidor, 14 jaar. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. STUDIO: Kop op, borst vooruit, a. L (2e week), 2.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Jeugdprogramma met Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy en Charlie Chaplin. MINERVAT.m. do.: Rock, rock, rock, alle leeft.; 2.30 uur. Wo.: Ciske de rat, 14 jaar; 8.15 uur. Do.: The last time I saw Paris, 18 jaar; 8.15 uur. Donderdag 13 augustus Grote Kerk, 8 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Woensdag 12 augustus Stadsdoelen, 10 en 2 uur: Handpoppen- theater Merlijn met: „Het geheim van het Blauwe Water". Vleeshal, 7.15 en 9. i uur: Modeshow. -Zandvoort: Vuurwerk aan de Boulevard ®Tnaart. ben Hout, 3 en 8 uur: Circus Mexico. - Donderdag 13 augustus Jen Hout, 3 en 8 uur: Circus Mexico, th^asdoelen, en 2 uur: Handpoppen- pj ®ter Merlijn met: „Het geheim van het aUwe Water". GEBOREN: M. A. Blijker-Scheuter, H. p. Nieuwenhuys-Schniedewind, ,/j p- F J. Kuit-Le Solliec, z.;: M. H. van Ophem-Bloem, d.; H. M J. Kooij- '1-Sch: Stange M. _'uem, d.; tl. 1V1. J. nuuv 1 nNrnrê'-ivcSA, c- van Zijl-Schreurs, d.; Vernout c Stange en T. A. K. Lindenbergh-Koert 5^"'Haze het parcours, hetgeen betekent dat men dit van paviljoen-Zuid tot de Van Galen straat niet vrfj zal kunnen betreden. Wie nog mocht twijfelen aan de natio nale betekenis van het Zandvoortse strand zal daarvan nu wel overtuigd zijn! Dit onderdeel van de getroffen maatregelen heeft wel het meeste stof (in dit geval kan men beter spreken van zand) doen opwaaien. Opgemerkt wordt, dat het noordelijk strandgedeel- te via Bloemendaal te bereiken is. De maatregel wordt bovendien verzacht doordat de duizenden houders van een passe-partout daarmede ook toegang krijgen tot het strand. Bovendien krij gen de maand-abonné's van de strand- Bedrijven een passe-partout. Het blijft echter een feit dat velen hun heil die dag in de duinen zullen moeten zoeken. Hopelijk is het dan goed duin-weer. De zwaarste taak rust in deze dagen ongetwijfeld op het Zandvoortse politie apparaat. Nu is het Zandvoortse corps op het gebied van verkeersregeling voor geen kleintje vervaard de cir cuitwedstrijden waren een goede leer school maar dit internationale evene ment gaat in problematiek daar ter boven uit. Het is dan ook juist dat de commissaris der koningin in de provin cie Noord-Holland het iinitiatief nam tot een regionale verkeersregeling waarbij de rijkspolitie en de corpsen van Haar lem - Heemstede en Bloemendaal zijn ingeschakeld. De verkeerscoördinator is de districts commandant der rijkspolitie, overste Van Steenis. Voor Zandvoort berust de verkeersregeling in handen van de in specteur P. Douma. De politie-verbin- dmgsdienst uit Utrecht Verleent assi stentie met radio-wagens, station-cars en motoren. De centrale verkeerspost wordt gevestigd in de watertoren te Zandvoort van waaruit men in radio- telefonische verbinding zal staan met met appreciëren. Men vindt dat de naam van Zandvoort als badplaats geschaad zal worden, nu men in het hoog seizoen het strand enkele dagen praktisch ontoeganke lijk maakt en bovendien de wegen ontsiert met kilo meterslange draadafzettingen en storende overbrug gingen. Toen de kogel eenmaal door de kerk was, is het Zandvoortse bedrijfsleven onmiddellijk begonnen met het beramen van maatregelen, opdat men in staat zou zijn de duizenden bezoekers van de wedstrijden het nodige te verschaffen. In goede samenwerking is een schema gemaakt van de voorziening met voedsel en dranken. Aan het gemeentebestuur werd advies uitge bracht over de verzoeken om standplaatsen in te nemen of te venten. Dezer dagen werd daarvoor een veertigtal vergunningen uitgereikt. alle posten. Enkele honderden man schappen van de rijkspolitie zullen op 15 augustus in Zandvoort aankomen, 's Nachts zullen zij gelegerd zijn in het parochiehuis, het gemeenschapshuis en enkele andere gebouwen. De Zandvoortse politie heeft aanwij zingen gegeven aan auto-bezitters die wonen of verblijven in verschillende delen van Zandvoort. De gelegenheid tot parkeren moest namelijk drastisch worden beperkt. De bewoners van het parcours kunnen op de wedstrijddagen daar niet in- en uitgaan met hun auto. Men kan zijn auto dan „opbergen" op het De Favaugeplein en een aantal met name genoemde straten. Degenen die wel van hun auto gebruik willen ma ken, kunnen deze bij de watertoren - die buiten het parcours ligt parkeren. De korpschef van politie te Zand voort deelde ons mede dat_ het in te genstelling tot andere berichten niet mogelijk is het strand en de boulevard te Zandvoort na afloop van de wieler wedstrijd voor amateurs op zaterdag 15 augustus weer voor het publiek open te stellen. Men vreest namelijk, dat het onmogelijk zal blijken om het parcours dan tijdig voor de wedstrijden van zon dag ie augustus gesloten te krijgen. Daarom blijven het strand en de bou levards /anuit het centrum van Zand voort gesloten van zaterdag 15 augus tus s morgens 8 uur tot zondag 16 augustus na afloop van de wedstrijden (plm. half zeven). Slechts voor de be voorrading op de daartoe vastgestelde zaJ het parcours worden openge- stela. Vanzelf sprekend ook voor de houders van een passe-partout, waar van reeds een paar duizend aan be langhebbenden zijn uitgereikt. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Wielren-Unie en de officials en delegaties van de U.C.I. zullen ter gelegenheid van de wereldkampioen schappen wielrennen door het gemeen tebestuur van Zandvoort officieel ont vangen worden. De ontvangst zal plaatsvinden ten raadhuize van Zand voort, a.s. zaterdag, 's morgens om half elf. i Ook voor andere delen van het dorp zal het parkereen voor de bewoners wor den beperkt. Zandvoort moet namelijk plaats bieden aan honderden auto's van iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimi In Zandvoort is men overal druk bezig met de voorbereidingen voor de wieler kampioenschappen. Op verschillende plaatsen zijn enorme stalen luchtbrug gen gebouwd, waarover de baders het strand kunnen bereiken. In verband met een door de Italiaanse ploegleider Binda ingediend protest, zullen bij de stalen stutten in het midden van de loop bruggen strobalen worden geplaatst en ook andere voorzieningen worden ge troffen opdat elk gevaar, dat deze stalen stutten voor de renners bij het passeren zou kunnen opleveren, voorkomen wordt. imiiiiiiHtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiii officials en anderen die noodzakelijk naar de badplaats moeten komen. De verkeersregeling is voorts zodanig op gezet dat alle toer-autobussen met wed strijdbezoekers tot Zandvoort mogen doorrijden. Men houdt ruimte vrij voor 800 a 1000 autobussen! Als die inder daad komen, dan kan men zeker van een massaal bezoek spreken, want ook de spoorwegen en de pendeldiensten van de N.Z.H.V.M. zullen duizenden be zoekers brengen. Zelfs de parochiekerk heeft voorbe reidingen getroffen. Namelijk om een massaal kerkbezoek te kunnen op vangen. Pastoor P. van Diepen zal op het plein der Maria-schooi uit voor zorg een altaar in gereedheid laten brengen. Indien de parochiekerk voor de gewone H. H. Missen een zodani ge toeloop van kerkgangers moet ver werken dat een ordelijke gang van za ken wordt bedreigd, zal men de kerk deuren sluiten en de later komende mensen naar het grote schoolplein verwijzen, waar dan in de openlucht een H. Mis zal worden opgedragen. Terwijl alle betrokken gemeentelijke diensten op volle toeren draaien, wacht men in spanning de komende dagen af. Zal de zorgvuldig opgezette organisatie aan haar doel beantwoorden? Komt inderdaad het verwachte massale be zoek? Dit zijn de kernvragen waar men zich mee bezig houdt. Op 17 augustus zullen deze vragen beantwoord zijn door de feiten. De burgemeester van Zandvoort heeft een waarschuwing gepubliceerd waarin wordt herinnerd aan de ver plichting, neergelegd in de algemene politie-verordemng, om bij de politie opgave te doen van personen aan wie nachtverblijf wordt verstrekt. Dit geldt ook voor de verhuur van gemeubileer de woningen en kamers. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de in gezonden gegevens uitsluitend voor sta tistische doeleinden worden gebruikt. In verband met de wereldkampioen schappen wielrennen te Zandvoort ver zoekt de politie van Bloemendaal de be woners van de Julianalaan en de Zand voorterweg te Aerdenhout hun auto's zaterdagmiddag en zondag in hun ga rages te plaatsen, teneinde deze wegen vrij te houden voor de aan- en afvoer van auto's naar Zandvoort. Voorts moet het publiek er rekening mee houden, dat na negen uur 's-mor- gens de spoorbomen bij de overweg te Overveen gedurende langere tijd ge sloten zullen zijn vanwege de vele extra treinen, die hier zullen passeren. Het verkeer zal derhalve worden omgeleid via Zeeweg en Brouwerskolkweg. In verband met de wereldkampioen schappen wielrennen op de weg, welke zaterdag 15 en zondag 16 augustus te Zandvoort zullen worden gehouden heeft de Politie van Haarlem de na volgende verkeersregeling getroffen. Zaterdag 15 augustus zal 's morgens om negen uur de z.g. afsluitring om Zandvoort worden gesloten. Van dit tijdstip af zullen naar Zandvoort geen personen-, bestel- en vrachtauto's meer worden doorgelaten, met dien verstan de dat de Zeeweg tot aan het Bloemen- daalse Strand zo lang mogelijk zal openblijven. In eerste instantie zal de sluiting van de Ring voor Haarlem geen andere gevolgen hebben, dan dat auto's van bezoekers aan de wielerwed strijden, voor zover voorzien van P- vignet, naar de daarvoor aangewezen parkeerterreinen zullen ^worden geleid. Deze parkeerterreinen zijn gelegen na bij de Delftlaan en aan de Prins Hen- driklaan. Het langs de Schipholweg ge projecteerde parkeerterrein is ten ge volge van de droge zomer, de gras zoden zijn niet voldoende „aangesla gen" ongeschikt gebleken. Hiervoor is in de plaats gekomen een terrein aan de Schipholweg te Haarlemmer meer bij het benzinestation nabij de Ringvaart. Het verkeer in Haarlem zal weinig belemmering ondervinden. Het Ramp- laankwartier (Tuindorp) blijft bereik baar via Vlaamse weg en Bloemendaal- seweg. Het stadsdeel ten westen van de Bloys van Treslongweg (Westelij ke randweg), d.w.z. de Slangenkruid- laan en omgeving, blijft bereikbaar via de Bloys van Treslongweg en de Par- nasiakade. Daar echter in de gemeen te Heemstede de Zandvoortselaan wordt afgesloten op de kruising met de Leidse- vaart, zullen auto's die zich bevinden ten oosten van de Leidsevaart, de om geving van de Slangenkruidlaan niet meer kunnen bereiken via de Zand voortselaan en de Oosterduinweg. Het verkeer over de Zeeweg zal, voor auto's pas worden afgesloten, als alle parkeerruimte nabij de kop Zeeweg en langs de Zeeweg geheel zal zijn inge nomen. Van tevoren is niet te zeggen, wanneer dit het geval zal zijn, mogelijk behoeft dit echter pas op zondagochtend te geschieden. Zodra de Zeeweg moet worden afge sloten zullen ook in Haarlem een drie tal afsluitposten worden betrokken en wel: 1. Kleverlaan nabij de rotonde aan de zijde van de spoorweg-overgang naar Bloemendaal. 2. Julianalaan hoek Zijlweg. 3. Zijlweg, hoek Bloys van Treslong weg (west.randweg). Deze posten zullen geen auto's, resp. via de Kleverlaan, de Julianalaan en de Zijlweg meer doorlaten in de rich ting Bloemendaal, met uitzondering van de auto's, voorzien van een spee- ciaal doorlaatbewijs. Bovendien zullen zonder doorlaatbewijs worden doorge laten: bii Dost 2 (Julianalaan-Zijlweg) de bewoners van het Haarlemse gedeelte van de Julianalaan en de daarop uitko mende wegen de Regentesselaan en de Emmalaan; bii post 3 (Zijlweg-Bloys van Tres longweg) de bewoners van het Haar lemse gedeelte van de Zylweg, gele gen ten westen van dit punt. Ook na de afsluiting van de Zeeweg zal het Ramplaankwartier bereikbaar bliiven via de Vlaamse weg, echter niet meer via de Bloemendaalseweg. De omgeving van de Slangenkruidlaan bijift bereikbaar via de Bloys van Tres longweg en de Parnassiakade. Er wordt echter met nadruk op ge wezen dat het geen zm heeft te pio- beren Zandvoort per auto te bereiken via het Ramplaankwartier of de omge ving van de Slangenkruidlaan daar dit door in de gemeente Bloemendaal en Heemstede geplaatste posten onmoge lijk zal zijn. De bovenstaande regelingen gelden uitsluitend voor personen-, bestel-, en vrachtauto's. Op beide dagen zal ae toegang zowel via de Zandvoortselaan als de Zeeweg openblijven voor alle autobussen, motorrijwielen, scooters, bromfietsen en rijwielen. Het programma van diverse evene menten, in of uitgaande van de ver schillende katholieke speeltuinen te Haarlem luidt voor donderdag 13 augustus: Hof van Eden (Muiderslotweg), 10 uur, toneelvoorstelling in de Sint Luciaschool; Zaanenoord (Zaanen- straat), poppenkastvoorstelling; Elba (Ged. Schalkburgergracht) verras singsdag; het Paradijsje (Witte Heren straat), 2 uur kleutermiddag; Maria- gaarde (Westergracht), 2 uur film voorstelling in de Leonarduszaal. In het Verversingshuis Groenendaal is dinsdag 11 augustus de heer G. S. van Bakel gehuldigd bij gelegenheid van zjjn veertigjarig jubileum bij de ge meentelijke gas-, duinwater- en elec- triciteitsbedrijven te Heemstede. Loco burgemeester E. J. van Lent bood na mens het gemeentebestuur een enve loppe met inhoud aan en dankte de jubilaris voor de vele werkzaamheden, die hij voor het bedrijf heeft verricht. Vervolgens spelde hij de heer Van Ba kel de draagmedaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau op, welke hem door H.M. de Koningin als blijk van waardering werd ver leend. De waarnemend directeur A. J. V. Giesberger memoreerde de grote ijver en toewijding waarmee de jubila ris steeds zijn werkzaamheden heeft verricht. De heer F. Goossens sprak namens het jubileumfonds en overhan digde een polshorloge. Dank voor de verrichte diensten bracht ook de heer D. Keyser, afdelingschef van het be drijf. Aan het eind van de receptie dankte de heer Van Bakel voor de vele har telijke woorden en prachtige geschen ken die hij die ochtend mocht ontvan gen. Gisteravond omstreeks elf uur hoor de personeel van een garagebedrijf aan de Wagenweg gestommel in de woning boven de garage. Bij een onderzoek bemerkte men dat er in het woonhuis, waarvan de bewoners juist die ochtend met vakantie waren gegaan, was in gebroken. Laden en kasten waren overhoop gehaald. Het is nog niet vast te stellen wat er vermist wordt. Van de inbrekers heeft men geen spoor. Als eerste wedstrijd van de halve competitie, die gespeeld moet worden tussen Haarlem 2, HPC 2 en De Vest 2 om een plaats in de reserve tweede klasse van de zomer waterpoiocompe- titie KNZB te behouden, ging gister avond in Stoop's bad in Overveen de ontmoeting Haarlem 2-HPC 2. Nadat Wansleven voor Haarlem de score ge opend had maakte Piet Smit gelijk en deed Kabel de ruststand in het voor deel van HPC omzwaaien. In de twee de helft lieten de Haarlem-reserves enige goede kansen onbenut en zege vierde HPC door doelpunten Van Frans v. d. Eynde en Allard Koster (4-1). „Momentopname" tijdens de modeshow, die gisteravond onder auspiciën van „Haarlems Bloei" door de Haarlemse Confectie Industrie werd gehouden. Gisteravond heeft onder auspiciën van Haarlems Bloei de Haarlemse Con- fectieindustrie zich gepresenteerd met een modeshow in de Vleeshal. De show had dus vooral de bedoeling het pu bliek te laten zien welke plaats de con- feetieindustrie in Haarlem inneemt. Uit de cijfers die wij enkele dagen ge leden reeds publiceerden is wel duide lijk geworden, dat deze tak van nijver heid niet de minste is. Weinig Haar lemmers hebben kunnen vermoeden dat deze industrie in de stad zo'n gro te betekenis heeft, ook voor de export. De heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, wees daar nog eens extra op, toen hij in zijn openingswoord memoreerde, hoe na de oorlog de con fectie-industrie in belangrijke mate is toegenomen. De lady-speaker, mevrouw Venema, onderstreepte dit en wees er in dit verband op dat wat vroeger een „atelier-meisje" genoemd werd, nu „modinette" heet, hetgeen inhoudt, dat de modinette dusdanige vakkennis heeft dat ze ook voor het verdere leven iets meekrygt. Hierna toonde een zestal mannequins op charmante wijze diverse producten van eigensteeds bodem. De pyama's nemen een belangrijke plaats in, het geen wil zeggen dat aan de modellen en stof veel aandacht besteed wordt. Een pyama wordt tegenwoordig graag gecombineerd met een duster van de zelfde stof. Het effect is dikwijls zo aar dig. dat het jammer is, dit niet buitens huis te kunnen dragen. Ook zagen we verschillende creaties in de baby-dolls, waarvan er één zelfs aangediend werd met „Haarlem-doll". Ook de japonnen namen een voorna me plaats in, afgewisseld door de blou se-rok combinatie. Men gebruikt mo menteel zeer veel kreukherstellende en plooihoudende stoffen, vooral vooor rok ken, het bekende polyester. Vele van de getoonde japonnen hadden een heel brede ceintuur, wijde rokken en waren kraagloos. De mantels daarentegen waren in vele gevallen voorzien van enorme kra gen, al of niet gedrapeerd. Men had hiervoor het bekeendee kamel geebruikt en ook veel bouclé en mohair stoffen. De mantels zijn heel gezellig van kleur, paars, rood, oranje-geel, blauw e.a. ook voor de winter. Na de pauze kwa men een drietal zeer mooie mantels, allen in kamel uitgevoerd en in het zelfde model gesneden, echter elk met een andere bontkraag n.l. persianer, ocelot en lam. Heel mooi was ook een mantel met wasbeerkraag. Er waren diverse pakjes - japon met jasje, in bouclé uitgevoerd. Ze waren heel mooi van kleur, keurig van coupe en vaak van bijzonder mooie knopen voorzien. We zagen heel mooie middag japonnen met laag decolleté en drie kwart mouwen. Ook de avondjaponnen mochten er zijn; fluweel met satijn, goudbrocaat enzovoort. De bruid besloot ook ditmaal de stoet. Zij was gekleed in een kanten japon en droeg een rozet op de korte sluier. De voorzitter van de stichting Haar lems Bloei, de heer D. Geluk, sprak aan het slot van de avond een dank woord aan alle medewerkende confec- tie-industriën. Vanavond wordt de shouf nog tweemaal herhaald. H.H. OPBRENGST COLLECTE De col lecte voor het parochiaal armbestuur te Zandvoort welke j.l. zondag in d# parochiekerk St.-Agatha werd gehou den, heeft ruim 1100 opgebracht. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde gelegd). Al eens eerder heb ik my geërgerd aan de recensies van uw TV-verslag- gever, zonder nu dadel k gedrongen te zyn naar de pen te grijpen en een protest te laten horen, maar dit heeft hij nu bereikt met zyn kritiek op de derde „Nieuwe Oogst" en daarin spe ciaal zijn beoordeling van de Zingende Franciscanen. Naar mijn smaak was dit nu juist een zeer geslaagd program ma en had het wat mij betreft nog een half uur langer kunnen duren. Als er Franciscanen zijn die in de openbaarheid treden met geleerde ver handelingen of de hoogste sporten be klimmen op de politieke ladder, dan heb ik daar in Uw blad nog nooit een afkeurend woord over gelezen. Maar de ze „Zingende Paters", die juist naar voren treden, zoals hun Vader Fran- ciscus het zo gaarne zag worden naar „het slot" verwezen, terwyl toch Sint Franciscus helemaal niet de bedoeling had om van zyn volgelingen heremieten te maken, integendeel hij stuurde ze de straat op, niet om geleerde pre ken te gaan houden, maar om enkel en alleen reeds door hun verschijning „Christus te prediken, waar Dien ge kruisigd". G. H. BEELEN (Ingekort door de Redactie) De coöperatieve woningvereniging „Eigen Woning" bestaat vandag 12 augustus veertig jaar. Nadat in het voorjaar van 1919 enkele lieden bijeen gekomen waren om tot de oprichting van een woningbouwvereniging te ko men, hetgeen mogelijk was geworden door het van kracht worden van de Woningwet van 1919, werd op 12 augus tus 1919 de koninklijke goedkeuring ontvangen, zodat toen officieel aan het werk kon worden gegaan „in het be lang van de verbetering van dc volks huisvesting te Haarlem en omgeving" zoals in de statuten staat vermeld. De moeilijkheden waren in het be gin uiteraard vele, doch in 1920 werd de eerste paal geheid voor de bouw van het oudste complex der vereniging, omvattende 106 woningen en 2 winkels in Haarlem-Oost. In het najaar van 1921 werden de eerste woningen be trokken en in 1922 was het complex voltooid. Gezien de heersende woningnood des tijds heeft het bestuur niet stil gezeten en zo volgden diverse complexen el kaar op; 1922-23 een complex van 31 woningen in Haarlem-Noord; in 1924-25 een complex van 41 woningen in Haar lem-Oost; in 1930-31 een complex van 56 woningen in Haarlem-Noord; in 1932-33 een complex van 55 woningen in Haarlem-Oost; in 1934-35 een com plexje van 16 woningen voor ouden van dagen in Haarlem-Oost. Mede tengevolge van de oorlog in 1940 stond gedurende een aantal jaren de bouw van nieuwe complexen stop. In 1951 konden de eerste duplex- en simplexwoningen worden betrokken van een complex van 61 montagewo ningen in Haarlem-Noord, terwijl in 1952 de eerste flatwoningen van een complex montagewoningen in Haar lem-Noord konden worden verhuurd. Zowel duplex-woningen als flat-wo ningen waren tot die tijd voor onze vereniging onbekend en brachten nieu we problemen met zich mede. Inmiddels kwam in 1952, temidden van bovengenoemde duplex- en flatwo ningen een complexje van 10 woningen voor ouden van dagen gereed. In het geheel heeft de vereniging dus momenteel ongeveer 500 woningen in exploitatie en/of beheer, terwijl er voor de toekomst uiteraard nieuwe plannen bestaan, om mede het nog steeds grote probleem van het tekort aan woningen, speciaal in Haarlem, I te helpen bestrijden. Voor het staatsexamen HBS A slaagden mej E. G. Bynsdorp en M. Broekhoff te Haarlem en L. Hartjes vela te Nijmegen, leerlingen van het (Niet officiële koersen) 414 Ned l95t 4H Ned 1959 Ned 1951- Staitel 194/ 3li Ned 195b 3li Ned 1948 3 li Ned 1950 3 H Ned 1954 314 Ned. 1955 O B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel MIJ Cert Amsterdam Rubber H.VA Senembab-Mö A.K U Berkel Patent CaJvé-Delf» Cen Dell MO Fokker Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bet Unilever B Uil ton ze Kon. Petroleum SO Holl Amerika L0n K.L.M Kon Ned Stoomb Mn K.F.M Ned Stoomv MO v Ommeren Ned Scheepvaart On" ttentespaarbneven 57 Rentespaarbrieven 58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '58 li au Rotterdam 57 AJb Helle kl obl 4 Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper K.LM Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Roya) Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railwat hand OH Ny tidewater U.S Steel Stemming Vorig opening Slot 12/8 lOlifc 301 98% 94% 94/f 94 H 92 7'g 88 V8 87 Vb 89 90 110 Va 265 96% 102 Va 155 217 378Va 382% 279 580 179.80 179.50 255 Va 248 551 323 648 655 606 614% 321 168.10 170.70 168 125 163 164% 128 161 146% 259% 143 Va 117% 106% 83% 94 100% 129% Met verbazing heb ik de kritiek ge lezen in Uw blad van maandag 10 augus tus omtrent het optreden der „Drie zingende Franciscanen". Als U zonder meer aanneemt, dat deze eerwaarde heren met de meest nobele bedoelingen kleinkunstig actief zijn, lijkt het me toe, dat deze kritiek werkelijk heel wat minder scherp had kunnen zijn. Misschien mag ik u uit de waan helpen, dat kloosterlingen, en hier bij name de Franciscanen, niet altijd „het best op hun plaats zijn achter de kloostermuren"! Ik mag u ervan op de hoogte brengen, dat de Franciscanen in praktisch alle activiteiten van de Kerk werkzaam zijn. U bent dus geneigd te vragen, wan neer zij „in pij staan te huppelen" en „flauwe liedjes staan te zingen": „Moet dat nu?" Op mijn beurt vraag ik mij af: Moet een katholieke krant 'n dergelijk optreden bekritiseren, vooral als men bedenkt dat deze jonge Franciscanen juist met dit optreden hun collega's in de missie, in Nieuw-Guinea, steunen, en dit doen met de grootst mogelijke moeite en opoffering. Wat de „flauwigheid" van het op treden betreft, daarmee viel het nogal mee. Dat bewijst de enthousiaste ont vangst van dit cabaret van Franciscanen bij allé soorten van publiek. Ik en nog veel meer mensen vragen zich af, waarom deze kritiek nodig was. F. H. (Ingekort door de redactie). 10/8 11/8 62% 63% 54% 55 65% 65 79% 80% 54% 55 103% 103 32 32% 49% 49% 61% 64 76% 70% 44 45 Va 79 81% 69 70% 55% 54% 52% 53 26 25% 100% 101% gued pryshuucusna Naschrift: Zodra een gezelschap of het uit Franciscanen bestaat of niet gaat optreden in het raam van een amuse mentsprogramma ener omroepvereniging, stelt zulk een gezelschap zie bloot aan de normale kritiek, welke een tot oor delen bevoegd recensent verplicht is te leveren zonder onderscheid des per- soons De noblesse der bedoelmgen kan geen doorslaggevende invloed hebben op een zoveel mogelijk objectieve toetsing aan de normen, welke voor een vrijwillig openbaar optreden mogen worden aan gelegd. Wij zeggen: een zoveel mogelijk objectieve toetsing. Zij blijft in zoverre altyd subjectief als zij door een persoon bedreven wordt zoals met alle waar devolle kritiek het geval is. RED. Een goede buur is beter dan een verre vriend, maar dat gaat beslist niet op, wanneer men naast of vlak bij een honden- en kattenasyl woont, waarvan de beschermelingen zich niet houden aan het algemeen (zij het menselijk) fatsoen om 's nachts geen burengerucht te maken. Bovendien verspreiden de dieren de laatste tijd, door ik weet niet wat voor oorzaken, een ondraaglijke stank. Het is voor de omwonenden niet raadzaam de vensters te openen. Een feit is dat menige nacht de bewoners van Kruisstraat. Nieuwe Gracht, Jans straat en Ridderstraat uit hun slaap worden gehouden door hondengehuil en kattengekrol. Dat lijkt me niet de schuld te zijn van de concierge of van diens assistenten, maar wel van het be stuur van Dierenbescherming, dat blijk baar onvoldoende aandacht besteedt aan de overlast, welke aan omwonenden be zorgd wordt. Als het zo erg wordt dat velen de slaap, die iedereen immers no dig heeft, niet kunnen vatten en de straat op vluchten, dan belt men de politie. Maar de politie schijnt er ook niets aan te kunnen doen. Wanneer komt er eeneind aan de ellende? Jan Icas van Dijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5