De plaats van de liturgie in het missiewerk Is de staalstaking een hinderpaal voor een nieuwe hausse in de Ver. Staten? Industrie is anti, vakbond pro overheidsinterventie Polio nog géén overwonnen probleem Overval verijdeld in Rotterdam Poppen van museum te vroeger m Dordrecht De Dam-tot- Dam-race PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelove's obsessie Afrikaan in de Kroonraad Gouden scepter van Toet-Ankh- Amen gestolen In 1958 ruim 600.000 gulden besteed aan bestrijding Gedeserteerde Belgische militair direct gegrepen Veel verkoop aan het buitenland Stijgend aantal in Utrecht Zestig jaar werkgevers organisatie DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PAGINA 2 Internationaal congres te Nijmegen: In Brussel Kath. Middenstands jongeren bestuderen Verenigd Europa Miljonairszoon naar de elektrische stoel? Rotstekening van een schip Dieven slaan hun slag op jacht van miljonair Een buit ter waarde van ongeveer 4V2 miljoen gulden Proces in Jordanië tegen legerofficieren Wegens beraming van complot tegen koning Hoessein Memisa heeft eigen gebouw flip Geen uitzicht op spoedig akkoord Middenstandsbank neemt bank in Alphen over V erkeersongelukken Journalist aangehouden Feest in oktober Taptoe in Amsterdam, vuurwerk in Zaandam Laatste veteraan uit Amerikaanse burger" oorlog overleden Pater J. Zeij S.J. overleden Nieuw doctoraal examen geneeskunde Courses Nootdorp Een openbare vergadering opent za terdag 12 september in het concertge bouw „De Vereniging" te Nijmegen de jaarlijkse internationale studieweek over missie en liturgie onder voorzit terschap van kardinaal Gracias, aarts bisschop van Bombay. De werkverga deringen dragen alle een strikt beslo ten karakter. Het congres sluit aan op de bijeenkomsten van Maria Laach (1951), Mont St. Odlle (1952), Lugano (1953), Leuven (1954), Assisi (1956) en Montserrat (1958). Organisatoren zijn het Institute for mission apologetics te Manilla, het mis- siologisch instituut van de katholieke universiteit te Nijmegen en het inter diocesaan liturgisch secretariaat te Nijmegen. Vanwege het thema, de plaats van de liturgie in het missie werk, zal de studieweek te Nijmegen sterker dan voorheen een internatio naal karakter hebben: vertegenwoordi gers van meer dan dertig landen zul len er aan deelnemen. Ook de deelne ming van de kerkelijke hiërarchie zal aanzienlijk groter zijn dan gewoonlijk: Z. Em. Valerian kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay presideert de bijeenkomst. Ruim 30 bisschoppen uit de gehele wereld zullen de studie dagen bijwonen. In de openbare openingszitting van 12 september zal mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, de deelnemers, die uit alle landen ter wereld komen, verwelkomen. Prof. dr. Alph. Mulders, directeur van het mis- siologisch instituut van de r.-k. univer siteit, spreekt vervolgens een inleidend woord, waarna Z. Em. Valerian kar dinaal Gracias het congres opent. Mgr. J. Blomjous, bisschop van Mwanza (Tanganyika), spreekt hierna over missie en liturgie. Op de werkdagen van het congres, welke maandag 14 september begin nen, zullen achtereenvolgens, in be sloten bijeenkomsten, de principiële kwesties van liturgie en missie, van het H. Misoffer en de missie, van de liturgie en de sacramenten, van het ritueel en de vraag in hoeverre er van hernieuwingen sprake moet zijn, aan de orde worden gesteld, terwijl op de slotdag, op vrijdag 18 september, aandacht wordt besteed aan de liturgische vorming van de toekomstige missionarissen en aan de rol van de bisschoppen in de mis sie bij liturgische hernieuwing. Z. Em. Valerian kardiaal Gracias zal een samenvatting geven en het slot woord spreken. De deelnemende missie-bisschoppen zijn: mgr. J. Amissah, Ghana; mgr. J. Ammann O.S.B., Duitsland; mgr. J. Anyogu, Nigeria; mgr. L. Arkfeld S.V.D., Nieuw-Guinea; mgr. J. Blom jous, Tanganyika; mgr. J. Bowers S.V.D., Ghana; mgr. J. van Cauwe- laert, Belgisch Congo; mgr. J. Cor- deiro, Pakistan; mgr. E. d'Souza, In die; mgr. C. Dubbelman O.Praem, In- dië; mgr. W Duschak, Philippijnen; mgr. D. Ekandem, Nigeria; mgr. Th. Ter markering van het tienjarige contact tussen katholieke midden standsjongeren in de Benelux, Frankrijk en Duitsland wordt van 19 tot en met 21 september in de K.A.J.-centrale te Brussel een internationale ontmoeting gehouden van middenstandsjongeren uit de vijf landen. De organisatie be rust b{j de Katholieke Jonge Midden standsvereniging in Den Haag. De bedoeling is te bestuderen hoe de theoretische opzet van het Ver. Europa door christelijke, socialistische en libe rale politici beantwoordt aan het ge heel van christelijke beginselen. Drie bekende sprekers leiden de discussies in. Het congres besluit met een bezoek aan de Rotterdamse havens en de Delta-werken en een ontvangst van de congressisten door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam. De 20-jarige Jonathan McLain Young de zoon van een schatrijke New Yorkse bankier, loopt de kans op de elektri sche stoel terechtgesteld te worden, al dus meldt A.F.P. Hij reed op 1 juli met zijn auto achter twee fietsende jongens. Hij wilde de jongens aan het schrikken maken maar berekende de afstand ver keerd, waardoor hij hen aanreed. Een van de jongens bezweek later aan zijn verwondingen. Young is nu ii, staat van beschuldi ging gesteld op grond van een wet, die nog nooit is toegepast in de staat New York en die de doodstraf stelt op een misdrijf dat niet met voorbedachte ra de is gepleegd, maar wel door „zorge loosheid voor het leven van anderen" is veroorzaakt en de dood tengevolge heeft gehad. Archeologen hebben, naar U.P.I. in Belgrado verneemt, een afbeelding van een schip, naar zij menen de oudste in Europa, gevonden op de stenen wand van een grot. Het persbureau Tanjoeg meldt, dat die tekening ontdekt is op de wand van de „Grapsjewa-grot" op he*' Joegosla vische eiland Hwaat. Volgens dat be richt moet de tekening in de grot uit het jaar 2.500 v. Chr. dateren. De tot op heden oudste tekening van een schip in Europa zou tot het Myceense tijdperk teruggaan, d.w.z. tot 1000 jaar voor Christus. Uit het bericht blijkt voorts, dat de archeologen op datzelfde eiland ook ste nen en benen voorwerpen, zoals bijlen, messen en pottenbakkerswerk aan het licht hebben gebracht. Daar wordt aan toegevoegd, dat men dezelfde soort potten en vazen bij Wo- los in Griekenland en in Syracuse heeft gevonden en dat de archeologen van mening zijn, dat de verbindingen over zee tussen Hwaat en andere delen van de kuststrook van de Middellandse Zee al sedert 3000 jaar v. Chr. ontstonden. De Franse industrieel Marcel Loi- geau heeft de Ttaliaanse politie meege deeld dat er op zijn jacht..Catherina", dat voor herstelwerkzaamheden in de haven van Napels ligt, juwelen en zil ver zijn gestolen voor een waarde van meer dan 4% miljoen gulden. Aldus bericht Reuter. Gernado Indië; mgr. Gonzaga Y Rasdesales, Philippijnen; mgr. D. Hur ley, Natal; mgr. P. Kinamro, Korea; mgr. C. Kramer O.F.M., China; mgr. A. Lanfranconi, Birma; mgr. J. Leo nard S.J., Indië; mgr. E. Mabathoa- na, Basutoland; mgr. E. Mchonde, Tanganyika; mgr. C. van Melckebeke, Singapore: mgr. A. Nelson O.S.B., Zweden; mgr. A. Olbert, S.V.D., Chi na; mgr. Th. Pothacamury, Indië; mgr. A. Reiterer, Transvaal: mgr. L. Rugambwa, Tanganyika; mgr. L. Sa- toshi Nagae, Japan: mgr. A. Stohr, Duitsland; mgr. T. van Valenberg O.F.M. Cap., Indonesië; mgr. C. We ber, S.V.D., China. Een van de gouden scepters van ko ning Toet-Ankh-Amen is, naar de Egyp tische politie gisteren volgens UIT heeft meegedeeld, uit het museum van Cairo gestolen. De an'ieke sceptei is van onschat bare waarde, ongeveer anderhalve me ter lang, draagt een hieroglyfen-inscrip- tie, die luidt: „Hij, die deze scepter draagt, zal de zegening van Amen heb ben en in zijn schaduw wandelen." De diefstal van de scepter, die deel uitmaakte van de schat uit de graftom be van Toet-Ankh-Amen, is naar ge meld wordt de grootste diefstal uit de historie van het museum van Cairo. Hij werd vrijdag ontdekt door de Rus sische archeoloog, professor Petrovsky van de universiteit van Leningrad, toen hij in de kist keek. die de „Scepters van koning Toet-Ankh-Amen" bevat, las hij op de kaart, waarop de inhoud stond vermeld: elf scepters terwijl er maar tien in de kist waren. Petrovsky deelde zijn ontdekking mee aan de wachters, di deze -fdeling van het museum onmiddellijk afsloten en een onderzoek instelden. Een woordvoerder van het bureau van de procureur-gene raal heeft meegedeeld, dat het glas van de kist met een sleutel was geopend en r.iet was geforceerd. In Amman, de hoofdstad van Jorda nië, is een proces begonnen tegen ge neraal Sadek Sjareh, een gewezen staf chef van het Jordaanse leger, en zes tien andere legerofficieren, aldus meldt Reuter. Zij zouden een samenzwering tegen de regering beraamd hebben toen koning Hoessein in april een wereldreis maakte. 23 mei. na 's konlngs terug keer. werden zjj gearresteerd. De Koning, die naar verluidt van het complot afwist, had generaal Sjareh gelast, hem op zijn reis te vergezellen. De broer van de generaal, kolonel Sa lem Sjareh, die militair attache in Bonn was. heeft de vorige maand asyl in Syrië gekregen. Hü zal bij verstek worden berecht. Woensdag is de Medische Missie Ac tie, beter bekend onder de naam Me misa, verhuisd. Sedert twaalf jaren ge noot zij inwoning in de Kathedrale pas torie aan de van Vollenhovenstraat in Rotterdam maar onlangs wist zij be slag te leggen op een ander pand aan de Heemraadssingel 334, waarvan zij van daag het souterrain heeft betrokken. Eerst in januari 1960 wanneer het overi ge deel van het huis vrij komt, zal mgr. B. G. Henning, deken van Rotterdam en voorzitter van de Memisa het ge bouw inzegenen. Vanaf heden is het te lefoonnummer van de Memisa 57441. Rotterdam. De minister-president van Ghana, dr. Kwame Nkroemah, die men op deze foto afgebeeld ziet met de Britse minister voor Gemenebestzaken, de Earl of Home (links), is benoemd tot lid van de Privy Council". Deze raad bestaat uit een aan tal vooraanstaande persoonlijkheden en wordt bijeen geroepen „als de kroon in andere handen overgaat" en telkens, wanneer de soeverein daarom zou verzoeken. Dr. Nkroemah is thans de gast van koningin Elizabeth op Balmoral Castle in Schotland. Hij is de eerste Afrikaan, die in de „Privy Councilzitting krijgt. Twee verheugende factoren, namelijk de inenting en het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegevallen, hebben voor het prinses Beatrix-Poliofonds het jaar 1958 bepaald. Voor het fonds hou den deze factoren echter toenemende moeilijkheden in om het Nederlandse volk duidelijk te maken dat polio be paald niet tot de overwonnen proble men behoort. Dit blijkt uit het jaarver slag over 1958 van het Prinses Beatrix- Poliofonds dat dezer dagen is versche nen. „Er is wel degelijk nog een taak - een grote kostbare taak voor het Pollofonds, zelfs al zou het zich straks kunnen beperken tot de verzorging van hen die vóór de vaccinatie kinderver lamming hebben gekregen", aldus het jaarverslag. Aan polio- en revalidatiecentra wer den bijdragen in de verpleegkosten ver strekt. Ook schonk het fonds vijfentach tigduizend gulden voor de bouw van een paviljoen voor jeugdige poliopatiëntjes in Rotterdam. Naast deze steun aan instellingen werd op velerlei wijzen langs indirecte weg financiële steun aan de ooliobestrijding gegeven. Zo werden bijdragen verstrekt in de ad ministratiekosten van de Inenting te gen polio. Langs individuele weg wer den niet minder dan ongeveer vier honderd poliopatiënten geholpen. Dit onderdeel van de activiteiten van het fonds breidt zich vooral snel uit. Ruim zeshonderdduizend gulden heeft het Poliofonds aan de bestrijding van de kinderverlamming en aan haar gevolgen in 1958 besteed. Deze gelden werden verworven uit de actie „Wie opent de kluis" van de AVRO, een gro te actie die gevoerd werd door de com binatie van winkeliers en marktkoop lieden In de Albert Cuypstraat in Am sterdam. en door andere particuliere acties. Het groeiend aantal plaatselijke afdelingen hielp eveneens mee de fi nanciële basis van het fonds te verste vigen. Uit het volgende staatje, dat als bij lage bij het jaarverslag werd opgeno men, blijkt het verloop van de kinder- (Bijzondere correspondentie) NEW YORK, 10 augustus yndien de ontwikkeling van het tempo en van de kracht van de economi sche expansie, zoals deze in het eerste halfjaar 1959 heeft plaats ge vonden en waarbij vele economische sleutelcijfers nieuwe hoogtepunten be reikten, zich in de tweede helft van het lopende jaar ongehinderd kan voortzetten, dan zal de Amerikaanse economie weldra een nieuwe ongeken de hausse kunnen meemaken. Men houdt er rekening mee, dat het bruto nationaal produkt in het tweede semester het niveau van 500 miljard dol lar (op jaarbasis) zal kunnen bereiken, tegen 483 miljard in het tweede kwartaal van 1959. De snelle, krachtige expansie in de afgelopen maanden heeft bovendien een sfeer van vertrouwen in de toekomst doen ontstaan, die zo'n belangrijke psychologische factor is voor een verdere economische ontwikkeling. Terwijl alls dus wijst op een naderende „boom"-periode is er een kink in de kabel gekomen', die alle mooie verwachtingen min of meer teniet kan doen. Deze kink is natuurlijk de staking in de staalindustrie, een industrie die een van de belangrijkste kurken is, waarop de economie van de Ver. Staten drijft. Nu zijn de meningen over het effect van deze sta king op het economische gebeuren, waarbij de duur van de staking uiter aard een grote rol speelt, verdeeld. Enerzijds gelooft men dat deze invloed zeer ingrijpend zal zijn, maar anderzijds meent men dat het allemaal nog wel mee kan vallen. Van deskundige zijde wordt er op gewezen, dat de sta kingen in de staalindustrie in de jaren 1952 en 1956, die respectievelijk 58 en 34 dagen hebben geduurd, niet zo verlammend hebben gewerkt als men aanvankelijk wel dacht. De totale industriële produktie daalde met minder dan 5% t.o.v. het peil van vóór de staking en na ieder van de stakingen herstelde de staalproduktie zich zo snel dat nieuwe produktierecords in de industriële produktie binnen een paar maanden bereikt werden. komst van de regering tot overeen stemming kunnen komen, maar het staat wel vast dat de regering zich niet voor onbeperkte tijd afzijdig kan hou den. Hoe lang de overheid dit wel kan is een vraag die moeilijk te beantwoor den is en die nauw verband houdt met de omvang van de aanwezige voorra den staal bij de verbruikers en met de snelheid waarmee deze voorraden wor den opgebruikt. Alhoewel men er over het algemeen rekening mee houdt dat de staalvoorraden voor ca 3 maanden voldoende zijn, zouden er toch ook ver bruikers zijn, die eind augustus al zon der komen te zitten. Nu valt er van het stakingsfront nog steeds weinig optimistisch nieuws te melden. Beide partijen staan nog even standvastig als bij het begin van de on derhandelingen op hun oude standpunten en er is op het ogenblik dan ook nog geen enkel uitzicht op een spoedige overeenstemming. Inmiddels heeft de president van de staalvakbond duidelijk gemaakt, dat hjj het toe zou juichen als de overheid wat meer activiteit aan de dag zou leggen bij de pogingen de partijen tot elkaar te brengen. Van de zijde van de staalindustrie heeft men daarentegen laten weten, dat men geen enkele ga rantie kan geven, dat de staalprijzen onveranderd zullen blijven, als de rege ring zou trachten de voorwaarden van liet nieuwe arbeidscontract te beïnvloe den. De bemoeiingen van de overheid hebben namelijk tijdens vorige onder handelingen na een staking, aldus be weert de industrie, tot inflatoire loon- concessies geleid. De staalfabrikanten hebben nu beloofd dat de staalprijzen niet zullen stijgen, mits men de han den vrij heeft bij de pogingen met de vakbond tot overeenstemming te ko men. Van de zijde van de vakbond heeft men de invloed van de overheid op be paalde voorwaarden in vroegere ar beidscontracten ontkend. Men beschul digt de staalindustrie ervan alvast een excuus voor te bereiden voor een ko mende prijsstijging. President Eisenho wer moge namelijk wel. duidelijk heb- verlammlng in de afgelopen acht jaar. i ben gemaakt, dat de regering nog geen Men treft eerst het totaalcijfer per I aanleiding ziet zich met het conflict te jaar aan en daarachter tussen haakjes I bemoeien, daarbij erop vertrouwend het aantal sterfgevallen I dat de beide partijen zonder tussen- Mevrouw A. Burkjj-Bartelink, te Sche- venlngen, heeft aan het museum „Mr. Simon van Gijn" aan de Nieuwehaven te Dordrecht, haar collectie achttien de en negentiende eeuws speelgoed in bruikleen gegeven. Om aan dit voor het museum heugelijke feit relief te ge ven wordt van 13 augustus tot 1 novem ber een tentoonstelling van antiek kin derspeelgoed gehouden onder de titel „Het brave Saartje". De naam duidt er reeds op, dat het kind van vroeger een heel andere posi tie in de samenleving innam dan dat van nu. Braafheid en degelijkheid, zo als Hyronimus van Alphen die zo roe rend beschreef in zijn bundel „Gedigt- jes voor lieve wigtjes". waren de hoog ste iedealen, die een kind moest na streven, De twintig poppen, die het hoofdbestanddeel vormen van de unie ke collectie van mevrouw Burkjj. zijn als het ware tastbare herinneringen aan de opvattingen die men vroeger over de opvoeding van het kind had. Zij hebben stijve, uitgestreken gezich ten en eigenlijk zijn zij miniaturen van volwassenen, die ln poppekleertjes ge stoken zijn. De brave Saartjes speelden er mee en ze vonden ze mooi. Het nageslacht vindt ze liet minder mooi, maar dan uit waardering voor een stukje cul tuur uit vroeger tijd, waarvan de overblijfselen langzaam maar zeker uit ons land verdwijnen. Veel van dat oude speelgoed, dat zo hier en daar nog wel eens opduikt, verdwijnt na melijk naar 't buitenland. Dit nu heeft De Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam deelt :iede, dat zij het bedrijf van de Effecten, en Incassobank te Alphen a.d. Rijn heeft overgenomen. Per 1 september a.s. zal de bank een kantoor te Alphen openen, dat de zaken van de Effecten- en Incassobank zal voortzetten. mevr. Burkij er toe gebracht een ver zameling antiek speelgoed aan te leg gen. In de twaalf jaar, dat zjj speurt en zoekt naar aanwinsten, is zij er in geslaagd een fraaie collectie op te bouwen, die eerder interessant is van wege de culturele waarde van de stukken dan vanwege de kwantiteit. Behalve poppen heeft mevr. Burkij ook een aantal poppenmeubelen en en kele stuks kinderkleding bijeengebracht. De inrichters van de tentoonstelling hebben de twintig poppen zoveel als mogelijk was in tafereeltjes geplaatst. Een in een crinoline gestoken Parpse pop zit bijvoorbeeld behaagziek voor een spiegelkastje en een baker zit ge duldig te wachten bij het bed van een kraamvrouw. Ondanks de invoering van de zoge naamde „groene golf" op het nonstop- traject Museumbrug-Smakkelaarsbrug, is het aantal verkeersongevallen in Utrecht in 1958 niet onbelangrijk toe genomen. Er gebeurden dit jaar name lijk n totaal 4794 ongelukken, dat is 427 meer dan in 1957, Het gevaarlijkste weggedeelte in Utrecht is het stuk Amsterdamsestraat- weg-Catharijnesingel tot de Smakke- laarsbrug. Daar gebeurden in 1958 niet minder dan 282 ongelukken tegen 270 in het jaar daarvóór. De belangrijkste oorzaak van de on gevallen ligt in het niet verlenen van voorrang. De gevolgen zijn bepaald minder ernstig geworden sedert de in voering van de maximum-snelheid, hoe wel deze beperking nie leidde tot ver mindering van het aantal ongelukken. Welk nauw verband er bestaat tussen snelheid en onveiligheid blijkt overigens nog uit het feit. dat het aantal ongeluk ken tijdens de langdurige mistperiode in februari vai. dit jaar aanzienlijk min. der was dan in vorige jaren. Waarschijn lijk is dit verschijnsel toe te schrijven aan de rot e voorzichtigheid en min dere snelheid welke bestuurders van motorvoertuigen in die periode aan de dag hebben gelegd. Met de bedoeling er met de kas van door te gaan heeft woensdag een acht tienjarige Belg uit Antwerpen in een opticiens- en fotozaak aan de Maurits- weg te Rotterdam de winkelbediende neergeslagen. Hij werd evenwel gegre pen en aan de politie overgegeven. De winkelbediende werd gewond in het zie kenhuis opgenomen. In de loop van de middag kwam een jongeman de opticiens- en fotozaak van de fa. Jos Hartog aan de Mauritsweg binnen. Hij kocht een filmpje. De koper toonde zich geïnteresseerd in een be lichtingsmeter. Hij wilde nog even over de aankoop nadenken en zei tegen vijf uur terug te zullen komen. Dit gebeur de en toen de bediende zich bukte om de meter te pakken, werd hij opeens door de klant met een stuk ijzer tegen het hoofd geslagen zodat hij op de grond viel. De deur van de winkel stond open en de 22-jarige Rotterdamse glazenwas ser J. C. de Haas, die juist passeerde, zag wat er aan de hand was. Hij stoof naar binnen en greep de jongeman. Een tweede voorbij zanger, die de gla zenwasser naar binnen had zien schie ten, liep hem achterna. „Haal de poli tie" schreeuwde de glazenwasser, waarop de ander de zaak uitrende. Een passerende auto werd aangehouden en De Rotterdamse recherche heeft dins dag aangehouden een 30-jarige jour nalist uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt verscheidene vooraanstaande Rotterdammers te hebben opgelicht. Door een meelijwekkend verhaal over zijn vrouw en zoontje, die verongelukt zouden zijn, op te hangen bewoog hij de mensen tot afgifte van vrij grote feldsbedragen, in enkele gevallen zelfs uizenden guldens, aldus zegt de poli tie. Het geld had hij voor het grootste deel opgemaakt aan cafébezoek en feestjes. de bestuurder reed naar het politiebu reau aan de Westersingel. Het geluk was met hen, want juist kwam een agent naar buiten gestapt om zijn dienst te beginnen. In de winkel bleek de gla zenwasser de Belg nog stevig vast te hebben. De agent nam zijn taak over en spoedig zat de Belg achter slot en grendel. Het eerste onderzoek wees uit, dat de Belg een gedeserteerd militair was, die in geldverlegenheid zat. Het verbond van Nederlandse Werk gevers zal in oktober het feit her denken dat zestig jaar geleden de „Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers" werd opgericht, waaruit net verbond is ontstaan Op 29 en 30 okto ber zal in Den Haag de jaarlijkse alge mene ledenvergadering worden genou- den, waarop dit jubileum zal worden gevierd. Mede ter gelegenheid ,van jarig bestaan zal onder de titel „Un- dernemend Nederland, 60 jaar ont plooiing" een boek verschijnen, waar- m onder redactie van prof. nir. dr. M. RooH elf auteurs een aantal belang rijke aspecten van de maat-cnappeHjke ontwikkeling in de laatste 60 jaren zul len behandelen. Voorts zal het verbond een prijs be schikbaar stellen voor de Nederlandse schilder, die naar de mening van een daartoe aangezochte jury. het beste schilderij inzendt, dat de industrie tot onderwerp heeft Een selectie uit de ingezonden schilderden zal gedurende enige tod worden geëxposeerd. De in zender van het bekroonde schilderij zal een prijs van f5.000.- ontvangen. Industrie- en handelskringen in de Verenigde Staten hebben verklaard dat de staking in de staalindustrie tot nog toe geen nadelige invloed heeft gehad op de Amerikaanse economie en de staking zou nog 60 dagen kunnen duren voor er werkelijk sprake kan zijn van een tekort aan staal. De autofabrikanten hebben gezegd dat hun staalvoorraad toereikend is tot en met november. Enkele fabrieken be trekken nog staal van concerns, die niet door de staking getroffen zijn. Veel staalverwerkende industrieën hebben vóór de staking nog een extra grote voorraad kunnen opbouwen. Wel bestaat het gevaar dat de sortering van het in gekochte staal ondanks de grote voor raden niet voldoende is om bepaalde machines geheel af te kunnen werken. In bepaalde industrieën is zulks al het geval. De regering zal in ieder geval niet werkeloos kunnen blijven toezien, als zich een economische ramp dreigt te ontwikkelen. Behalve de 500.000 staal- arbeiders zijn er nu al 85.000 arbeiders elders door het stilleggen van de staal fabrieken zohdèr werk. Als de aanwe zige staalvoorraden b(j de verbruikers op zijn zullen echter de ontslagen ook daar volgen (bijv. bij de auto-industrie, een van de grootste staalverbruikers) en het is duidelijk dat de gevolgen dan zo ernstig zouden worden dat de rege ring wel zal moeten ingrijpen. Dat de president in de naaste toekomst echter al zou besluiten de Taft-Hartley-wet toe te passen, waarbij de staking voor tach tig dagen opgeschort kan worden, in welke periode men dan overeenstem ming moet trachten te bereiken, wordt niet verwacht. Men zou hiertoe alleen over willen gaan alc een noodtoestand dreigt te ontstaan. Een en ander betekent nog niet dat de regering het conflict thans verwaar loost; de minister van arbeid, Mit chell, is een speurtocht naar de feiten in de staalsector begonnen en boven dien tracht de directeur van de staats- bemiddelingsdienst de beide partijen voortdurend te bewegen aan de confe rentietafel plaats te nemen. Mitchell heeft al beweerd dat zowel de staalin dustrie als de vakbond geen ernstige pogingen hebben gedaan om tot elkaar te komen; toen de staking 18 dagen oud was waren de onderhandelaars van de werkgevers en werknemers slechts een maal en dan nog maar voor twee uur b{j elkaar geweest. Zij hebben de pogin gen van de bemiddelingsdienst om meer ontmoetingen te arrangeren weerstaan en dat is geen manier om tot overeen stemming te komen, aldus de bewinds man. Hij riep de partijen op dagelijks pogingen in het werk te stellen om een akkoord te bereiken. Zowel de industrie als de vakbond hebben verklaard te willen meewerken en inmiddels is ook alweer geconfereerd, maar zoals men al van te voren verwachtte zonder het gewenste resultaat. De minister van arbeid schijnt er Sofmf a" geCn. &ehein' van te maken. I?en.ln8 is toegedaan, dat de staalindustrie m staat is enige Ioons- m te Seven zonder dat de prij zen daardoor zouden moeten stijgen. t verklaart wellicht eens te meer waarom de industrie bepaald tegen en de vakbond voor staatsbemoeiing is. Vele staalverbruikers geloven dat de fabrikanten de vakbond de wind uit de zeilen zouden kunnen nemen, als zij een prijsdaling voor hun produkten en een loonstop combineerden. In dit verband moet men wellicht ook de uitlating van de president van Bethlehem Steel zien, die heeft gezegd, dat als men er in zou slagen de arbeidskosten stabiel te hou den, niet alleen prijsstijging voorkomen zou worden, maar ook de mogelpkheid van een toekomstige prijsdaling zou ont staan. Zoals te verwachten was heeft de vakbond ook fel gereageerd op de grote winsten die de st.aalmij'en in het eerste halfjaar van 1959 hebben gemaakt. De United States Steel, de grootste mij, be haalde in het eerste halfjaar een re cordwinst van 254,9 miljoen dollar, te gen 135,6 miljoen in dezelfde periode van 1958; overige staalmij'en geve" overeenkomstige stijgingen te zien. Df vakbond spreekt van astronomische CO- fers en acht het volkomen onbegrijpelijk hoe de industrie een looneis van ruim 15 dollarcents per uur kan verwerpen. De president van de U.S. Steel noem de de winsten niet excessief hoog vergelijking met die in andere bedrijfs takken. Bovendien moet men er reke ning mee houden dat de goede resulta ten mede te danken zijn aan de door de vrees voor staking in het eerste half jaar '59 wel overmatig gezwollen or derportefeuilles. hetgeen een abnorma le gang van zaken is. Hij wees er voorts op dat de nettowinstmarge, die 8,8 pc' bedroeg voor het eerste halfjaar, slechts 0,6 pet hoger was dan in dezelf de periode van 1957, ook een recordpe riode voor U.S. Steel, bovendien achtte hij de hogere winst hard nodig voor mo dernisering van de staalindustrie, opdat men ook in de toekomst de afnemers van voldoende staal tegen lage prijzen zal kunnen voorzien. Inmiddels is het al wel duidelijk ge worden. dat de staalindustrie bij een be ëindiging van de staking weer snel op hoog niveau zal kunnen werken. Zij zod niet, in afwachting dat de gróte staal voorraden bij de verbruikers tot een normalere omvang zijn teruggebracht, op halve kracht behoeven te draaien. Men heeft op het ogenblik al een or derportefeuille, die het mogelijk zal ma ken de rest van het jaar op 85 pet van de capaciteit te produceren en als de staking nog enkele weken duurt, het geen wel verwacht wordt, dan zou d® staalindustrie ongeveer op topcapaciteit moeten werken om haar orders te kun nen afleveren. Ook de N.V. Koninklijke Verkade- fabrieken hebben ingeschreven voor de van Dam tot Damrace en wel voor twee nummers in de vrije snelheidsklasse. Zaterdagavond 29 augustus zullen de drumband en het muziekkorps van Ver kade op de „kleine steentjes" op de Dam in Amsterdam een taptoe geven, terwijl op dat zelfde moment een fakkeldrager zal starten voor een estafetteloop naar i Zaandam, waar met deze fakkel het begin van een groots vuurwerk op het eiland zal worden ontstoken. Van Gend en Loos heeft ingeschreven met vijf equipes, waaronder zich een „laadkast met verrassingen" bevindt. Alle equipes starten in Amsterdam. In de jury, die de deelnemers in de toerklasse o.m. op originaliteit zal beoordelen, hebben on der meer zitting genomen de directeur van de Academie voor Beeldende Kun sten C. Bolding: de heer H. Coppen* erevoorzitter van het genootschap voO* reclame, en mevrouw Fanny Blanker5' Koen. De laatste veteraan uit de Ameri kaanse burgeroorlog, Walter W. Wil- ams uit Houston in Texas, is gisteren op 116-jarige leeftijd volgens A.F.P. „zacht en kalm" overleden. Hjj streed destijds in het leger van de Zuidelijken. ïn het sanatorium te Bakel is gis teren overleden pater J. j. Zeij S.J., oud-algemeen directeur van het aposto laat des ge beds. Pater Zeij werd 13 januari 1876 te Den Haag geboren. Hij trad op 26 september 1895 in de orde deL, J?:zui^ten en werd op 26 augustus 1908 te Maastricht priester gewijd. De faculteit der geneeskunde van de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam heeft besloten een doctoraal examen in de geneeskunde, vrije stu dierichting, in te stellen. Dit doctoraal examen omvat de volgende vakken: farmacologie, klirtische fysiologie van circulatie en respiratie, biochemie, che mie der geneesmiddelen, micro-blolo- gie en statistiek. De uitslagen van de woensdag te Noot dorp gehouden draverijen luiden: Musius-prijs (1920 m.) 1- (H. Neef), 3.00.2 (1.35.9); 2. Willie Messi- dor; 3. X Norton. Tot. winn. ƒ35.20, pl. 4.80, ƒ1.30, ƒ7.90, cov. ƒ3.10. Vossius-prijs (1660 m.) Ie heat: 1. Sun- ny Williams (M. van Leeuwen) 2.23.7 (1.24.6); 2. Forges; 3. Sally Harvester D. Tot. winn. ƒ1.60, pl. ƒ2.40, ƒ1.10, ƒ1.70, gek. ƒ19.90, cov. ƒ5.60. Grotius-prijs (2380 m. 1. Willy's Lie veling (J. Verhoeve) 3.39.3 (1.31.4); 2. Sijtje Osso; 3. Ureka. Tot. w ƒ9 20, pl- ƒ3.50, ƒ2.70, ƒ2.10, gek. ƒ14.70, cov.f6.50. Vossius-prijs, 2e heat: 1. Forges (A. G. Heskes) 2.21.8 (1.22.4); 2. Tabor Har vester D; 3. Sunny Williams. Tot. winn. ƒ1.10 stal, pl. fi.io, ƒ1.20, gek. ƒ6.30, cov, ƒ6.50. Totaaluitslag: 1. Forges (A- Heskes) 4.45.5; 2. Sunny Williams; 3. Sally Harvester D. Barlaeus-prijs (1999 m.) voor amatri- ces: 1. Peter Chestnut (mej. A. Bruins- ma) 2.45.3 (1.27.1); 2. Partout; 3. Sweet heart Julia B. Tot. w. ƒ4.40, pl. ƒ1.60, ƒ1.10, gek. ƒ5.30, cov. ƒ3.80. Monte kampioenschap van Nederland (2380 m.). 1. Sador B (E. Leeman) 3.39.6 (1.26.5); 2. Qui Saint; 3. Morning Star. Tot. w. ƒ5.50, pl. ƒ1.30, ƒ1.10, ƒ3.10, gek- 7.40, cov. 4.30. Totaal-omzet 53.108,50. hemeltje liep IK. WIST DAT MOEILIJKHEDEN komen! SEBRUIK. je verstand SOSTONEHET I PEL is uit; dat WE6T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2