Koers van Dulles verlaten niet Actie-comité ijvert voor herstel personenvervoer 's Lands Kroniek- Eisenhower verdedigt zijn uit nodiging aan Khroesjtsjev Bruggebouw vordert in het Haringvliet Herter is tegen ingrijpen in de Amerikaanse dictaturen Nevelvlek in de Melkweg voor de tweede maal ontdekt Nederlander was Rus vóór SS&rïa? "ïs ü.'x DE FRANSE KERNBOM Ernstige grieven tegen de N.S. Conferentie van de O.A.S. te Santiago geopend Voorbereiding voor de start Sjako's voor de kapel Griekse koning ontvangt *Grivas f 110 voor vier oude stoelen Uitzonderlijke priesterfeesten im, lam :n PERSCONFERENTIE TE GETTYSBURG SPOORWEGDEINING OP DE VELÜWE De kivestie-Cyprus J. J. Bergsma overleden Pater H. Minderop S.J. 25 jaar priester Tante en nichtje verdronken Indonesië Vakbonden vragen staatsbeheer over genaaste bedrijven Boer Nijhof weigert wegbelasting te betalen Gezochte reisbureau houder gepakt 70, resp. 65-jarig priesterschap MA 2 SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN EXTRA TREINEN PRINSES BEATRIX IN FLORENCE DODELIJK MIJN ONGEVAL KeHn^rPaS,O0r Th' J' J Thuis VAN DAK GEVALLEN EN OVERLEDEN Reeënplaag op noordwest Veluwe Vele duizenden guldens schade Boeren zijn wanhoop nabij DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 ;en re- lar, te- periode geven en. D* :he cij- •ijpelijk i ruim terpen, noem- jog in edrijfs- r reke- ■esulta- e door te half- len or- norma- voorts 8.8 al f jaar, dezelf- tordpe- achtte or mo- opdat ïemers prijzen jk ge* :en be nei op lij zoü staal- >t een iracht, ■aaien, en or al ma- ct van als de het- :ou de aciteit e kun- ■kade- ior de twee dasse. in de i Ver- Dam erwijl Irager naar 1 het p het Gend vijf dkast [uipes lie de a. op n on- :cteur Kun- >pen* vo°( kerf' men- Wil- tereix ■F.P. treed jken. gis- S.J, lOStO- i 13 u Hij- orde ustus d. n de Am- araal stu- araal ken: van che- )iolo- loot- ie M essi- l, pl. 5un- 1.23.7 :r D. 1.70, Lie- 2. i pl. 6.50. (A. Har- rinn. 6.30. (A. s; 3. atri- lins- 'eet- 1.60, land .39.8 3tar. Ëek- President Eisenhower heeft gisteren •ntkend, dat de uitwisseling van bezoe ken tussen hemzelf en premier Khroesj tsjev van de Sovjet-Unie een afwijking zou betekenen van de tactiek van wijlen John Foster Dulles. Het Amerikaanse staatshoofd sprak op een persconferen tie, die werd gehouden in een turnzaal nabij zijn boerderij te Gettysburg. Tot dusver heeft hij zijn persconferenties nooit buiten Washington gehouden. Een verslaggever vroeg hem gisteren, of hjj thans is afgeweken van het be leid van de vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Eisen hower antwoordde, dat dit een verkeer de beoordeling van zaken was. Dulles en hij hebben dikwijls met ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de mogelijkheid besproken Khroesjtsjev uit te nodigen naar de Verenigde Staten te komen, aldus de Amerikaanse president. Eind 1958 begonnen zij in te zien, dat de tot dan gevolgde methoden ontoereikend waren. Dulles en hij zijn echter nooit tot een besluit gekomen. Nadat het eerste deel van de Geneefse mnisters- eonferentie een onbevredigend slot had opgeleverd, heeft Eisenhower de kwes tie aan een paar van zijn medewerkers opnieuw ter bestudering gegeven. Be gin juli is tenslotte besloten Khroesj tsjev uit te nodigen. Een andere verslaggever wilde we ten, waarom de Amerikaanse president zich thans zo intensief bemoeit met de buitenlandse politiek. Eisenhower antwoordde, dat de be trekkingen tussen oost en west se dert het einde van de Tweede We reldoorlog en in het bijzonder na de Koreaanse oorlog in een impasse zon geraakt. Het is thans in het belang van de vrede, dat geen enkele per soonlijke poging ongedaan bluft om u'e impasse te doorbreken. De Amerikaanse Pre?!?ey«n d™!le desgevraagd mee, dat hu zon voor- Waarde voor het houden van een top conferentie handhaaft. Er ™°®t eerst enige vooruitgang zijn bereikt bij de verhpfprine van d6 betrekkingen tussen oost en west. Een van de vragen, die hij aan Khroesjtsjev zal stellen, wan neer deze volgende maand in Washing ton zal zijn, is dan ook, waarom hu heeft verhinderd, dat de ministers van buitenlandse zaken in Genève een der gelijke vooruitgang tot stand brachten. Eisenhower verklaarde uitdrukkelijk, dat hij niet van plan is als woordvoerder van het westen onderhandelingen' met Russische premier te gaan voeren. voore£J,erikaanse President heeft zich toestandQr^en 11161 Khroesjtsjev over de Over v, Laos te spreken, tsiev in 4 Programma dat Khroesj: op hem worden uitgeoefend g De president hoopt wel dat Khroesjtsjev de gelegenheid krijgt op te merken, dat de gemiddelde Ameri kaan wei degelijk huist in woningen, zoals die op de Amerikaanse tentoon stelling in Moskou worden getoond. Khroesjtsjev had gezegd, dat naar zijn oordeel de Amerikanen in werkelijk heid heel wat minder goed gehuisvest z«n. Eisenhower zou graag willen, dat hij nu eens de flatgebouwen by de staal fabriek in Levittown (Pennsylva nia) bezichtigt. Ook zou het goed zijn, als Khroesjtsjev naar Denison in Texas gin„. Daar kan hij dan van de oude inwoners vernemen, dat de jonge Eisen hower in zijn jeugd heel hard heeft moe ten werken. Khroesjtsjev heeft bij her haling verklaard, dat de Amerikaanse leiders niet weten wat hard werken is* Eisenhower is het niet eens met de- De Franse minister van voorlichting, Roger Frey, heeft gisteren volgens Reuter te Parijs bekendgemaakt, dat feen van de drie atoommogendheden 'rankrijk ooit direct of indirect gehol pen heeft met de vervaardiging van een Franse kernbom. Ook West-Duits- land neemt technisch noch financieel deel aan een Frans militair of burger lijk atoomonderzoek, aldus Frey. Hij noemde berichten dat een Franse kern ontploffing in de naaste toekomst zou geschieden nonsens: ,,A1 was het alleen maar omdat het momenteel met 52 gr Celsius veel te heet is in de Sahara." Frey herhaalde dat de neerslag van de komende proef geringer zal zijn dan die van Amerikaanse of Russische kern proeven. genen, die vinden, dat hij al zijn per soonlijke invloed moet gebruiken om de staking in de Amerikaanse staalindus trie te beëindigen nog voordat Khroesj tsjev komt. „Waarom zou de premier van de Sovjet-Unie niet mogen zien, dat de burgers van een vrij land mo gen staken en posten?", zo vroeg Eisen hower. Als hij zelf de Sovjet-Unie bezoekt, wil de Amerikaanse president in de eerste plaats kennis maken met de be volking. De Franse minister van voor lichting, Roger Frey, heeft gisteren na afloop van een bijzondere kabinetszit ting in Parijs meegedeeld, dat presi dent de Gaulle over twee weken met president Eisenhower in Parjjs uitslui tend Frans-Amerikaanse vraagstukken denkt te bespreken. De Franse regering is het er voorts Over eens, dat de be sprekingen tussen Eisenhower en Khroesjtsjev uitsluitend over de Rus- sisch-Amerikaanse betrekkingen kun nen gaan, zo zei hjj. In het Haringvliet bouwen pontonniers twee grote Baileybruggen tussen de bouwputten voor de spui- en schutsluizen en de wal van Goeree-Overflakkee. De foto geeft een overzicht van de reeds geplaatste brugdelen, terwijl een ander deel door een drijvende bok wordt ingevaren. Uruguay Vrijwel het hele openba re leven van Uruguay ligt stil als ge volg van een staking van 12.000 man personeel van de energie-bedrijven en de telefoon. (U.P.I.) Advertentie De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian A. Herter, heeft zich gisteren uitgesproken tegen inmen ging van buitenaf in die landen van Latijns Amerika waar een dictatoriaal bewind heerst. Hij sprak op de eerste dag van de vijfde conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten), die te Santiago in Chili wordt gehouden. Naar verluidt zijn Cuba en Venezuela van plan de O.A.S. In te schakelen bjj een actie tegen de dicta toriale regimes in de Dominicaanse re publiek, Nicaragua en Paraguay. Vene zuela zou deze drie landen zelfs uit de O.A.S. willen stoten, zolang zjj niet door „representatieve en democratische re geringen" worden bestuurd. Minister Herter heeft nu verklaard, dat de conferentie een formule moet vinden voor het gemeenschappelijk ver langen om de menselijke rechten onge schonden te bewaren met absolute in achtneming van het beginsel van non interventie. Schending van dit begisel zou de individuele onafhankelijkheid en de collectieve vrede van de Amerikaan se volkeren bedreigen, aldus Herter. De conferentie is gisteren geopend door de president van Chili, Jorge Ales- sandri. Na een beroep te hebben ge daan op de „vreedzame coëxistentie" en zijn blijdschap te hebben uitgespro ken over de komende ontmoetingen tussen Eisenhower en Khroesjtsjev, zei Alessandri: „Wij, Amerikaanse landen, die door een genade van de Voorzie nigheid, een uitzonderlijk getuigenis ge ven van het naast elkaar bestaan, moe ten geen toeschouwers blijven, maar moeten al het mogelijke doen om bjj te dragen tot het succes daarvan voor de hele wereld en voor ons continent". Daarna roerde hjj de kwestie van het Caraïbische gebied aan. Hij zei dat de ze niet kan worden opgelost door mid del van plaatselijke formules. „Het gaat om de fundamentele basis van on ze Amerikaanse instellingen". Tenslot te onderstreepte hij de noodzaak van een economische unie tussen de Ame rikaanse landen teneinde een werkelijke integratie tot stand te brengen. Na een korte schorsing werd de eerste voltal lige werkvergadering gehouden. De Chileense minister van buitenlandse za ken, German Vergara Donoso, is geko zen tot voorzitter van de conferentie. (Van onze correspondent) Uit de Maas in Lith is woensdag het stoffelijk overschot opgehaald van de achttienjarige schippersknecht De Bok- se uit Terneuzen. Hjj sloeg dinsdag avond nabjj de loswal in Lith over boord en werd sindsdien vermist. (Van onze correspondent) Evenals ruim negen jaar geleden, toen de Nederlandse Spoorwegen met ingang van de zomerdienstregeling 1950 het personenvervoer op het traject Arnhem-Apeldoorn-ZwoUe stopzetten, is er ook nu de nodige deining ontstaan over het staken van het rijwielvervoer met de z.g. rijwielkaarten op deze op het tweede plan geplaatste spoorverbin ding. De WV's der betrokken plaatsen zijn bevreesd, dat met de opheffing van het rijwielvervoer op deze lijn het vreemdelingenverkeer een der be langrijkste bronnen van inkomsten van de Veluwe beduidend zal teruglopen. Maar niet alleen in kringen van de WV's heerst ontstemming over deze maatregel van NS, maar ook bij de vakantiegangers, die nu een extra be drag moeten neertellen om hun karre tje in hun vakantieplaats te krijgen. In industriële kringen is men voorts bevreesd, dat de NS binnenkort nog een stapje verder zal gaan en ook het goederenvervoer op deze spoorlijn zal stop zetten. De gemeenteraden van Heerde en Epe namen protestmoties aan, het Gelderse Statenlid mr. S. Wil- linge Gratema te Wapenveld, vroeg ge deputeerde staten van Gelderland te doen wat mogelijk is om de jongste maatregel van de NS ongedaan te ma ken en voorts te doen overwegen het personenvervoer op het onderhavige traject te herstellen. Actie-comité Als reactie werd een actie-comité in het leven geroepen met als uiteindelijk doel algeheel herstel van de spoorver binding Apeldoorn-Zwolle. Dit comité is vastbesloten alle mogelijke instanties om steun te verzoeken, coördinerend op te treden en haar werkzaamheden niet te staken alvorens het gestelde doel is bereikt. Ondanks felle protesten, voortkomen de uit de gehele streek en ondanks een zeer overtuigend schrijven van de Ka mer van Koophandel voor noord-oost- Gelderland, waarin werd aangetoond, dat het staken van het passagiersver voer zowel voor het toerisme als de industrie funeste gevolgen zou hebben, zetten de Spoorwegen in 1950 hun plan door en het moest al als een bijzondere vriendelijkheid der NS worden be schouwd, dat het goederenvervoer en het rijwielvervoer op z.g. rijwielkaarten gehandhaafd zou blijven. Herhaaldelijk Is men op deze zaak teruggekomen, zowel in de gemeente raden als in de provinciale staten van Gelderland. Zo is er in 1956 nog een rapport opgesteld door het Economisch Technologisch Instituut voor Gelder- De jonge Russische astronoom Paris ki van het observatorium van Poelkowo bij Leningrad zegt, naar Reuter uit Moskou meldt, in ons Melkwegstelsel een nevelvlek van gloeiend geïoniseerd gas te hebben ontdekt, die honderden malen dichter is dan de ruimte elders. Het Russische persbureau, Tass, haalde woensdag een artikel van Paris ki in de Izwestia aan, waarin wordt ge- zegd, dat de grootte van de nevelvlek slechts een vierduizendste deel van de diameter van de Melkweg is, maar dat licht desondanks twintig jaar nodig neeit om dit gebied te passeren. De temperatuur in deze nevel wordt door Pariski op 10.000 graden Celsius geschat. De hitte wordt kennelijk ver oorzaakt door de straling van een groot aantal gloeiende sterren die in deze ne vel verborgen zijn. De waarnemingen zijn gedaan met een radiotelescoop. De nevelvlek die de Rus in het Melk wegstelsel zou hebben ontdekt, was reeds eerder ontdekt en wel door een Nederlander, dr. J. H. Oort van de Leidse universiteit. Zo heeft dr. Otto Struve van het observatorium van nog toe waren de leden van de Johan Willem Frisokapel" weliswaar goed- Gemutst ais zij musiceerden doch de eenvoudige hoofddeksels waren de bewoners Assen een doorntje in het oog. Een inzameling bracht uitkomst. Hier ziet men enkele muzikanten de hoofddeksels passen. Greenbank (in de Amerikaanse staat West-Virginië) gezegd. De Amerikaanse astronoom Frank Drake heeft twee maanden geleden waargenomen dat de nevel uit vier de len bestaat, aldus dr. Struve. Hij gaf hierbij voorts als zijn eigen mening, dat de nevelvlek waarschijnlijk niet het begin van een nieuwe ster is. Dr. Bolton van het technologisch In stituut van Californië heeft eveneens verklaard dat de nevel reeds bekend was en verscheidene malen door Ne derlandse geleerden waargenomen. Zelfs de door Pariski genoemde tem peratuur van 10.000 graden was reeds bekend, aldus dr. Bolton. Koning Paul van Griekenland heeft gisteren in zijn vakantie-verblijf op het eiland Korfoe generaal George Grivas anderhalf uur in audiëntie ontvangen. Volgens U.P.I. wordt aangenomen, dat Grivas' plan is besproken een actieve rol te gaan spelen in het Griekse po- litieke leven. Een der leiders van de Turkse ge meenschap op Cyprus, Rauf Denktash, heeft gewaarschuwd dat de Turken zich zullen verdedigen tegen eventueel geweld van de „Kern". De „Kem" (Ver enigd Front van Cyprus) is een orga nisatie, die Enosis, aansluiting bjj Grie kenland voorstaat. Denktash sprak de hoop uit, dat de meerderheid van de Griekse Cyprioten de „Kem", Grivas en bsschop Kyprianos „voorgoed het zwijgen zal opleggen". De bisschop en Grivas zijn gekant te gen de overeenkomst, die van Cyprus een zelfstandige staat maakt. Zij wil len aansluiting bjj Griekenland. (Van onze Haagse redactie) In Voorburg is dezer dagen overleden de heer J. J. Bergsma. Van 1921 tot 1954 is de heer Bergsma werkzaam ge weest voor de vereniging van uitgevers voor de gemeente-administratie ,VU- GA Hjj is in de dertiger jaren lid ge weest van de technische adviescommis sie van de bevolkingsboekhouding. Hij had een belangrijk aandeel in de mo dernisering van de bevolkings-admini- stratie. In 1953 werd de heer Bergsma benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Een jaar later beëin digde hy als directeur van het Centraal Bureau van de VUGA zijn loopbaan. De superior van het Venlose retraite huis „Manresa" pater H. Minderop S.J. viert zaterdag en zondag zijn zil veren priesterfeest. De zilveren jubila ris werd in 1907 geboren. Op 18-jarige leeftijd trad hij in bij de Jezuïeten. Na zijn priesterwijding in 1934 was pater Minderop o.m. werkzaam als kape laan in Amsterdam, als retraiteleider in Spaubeek en Vught en als directeur van het landelijk secretariaat van de Mariacongregaties in Den Haag. Sinds 1956 staat de jubilaris aan het hoofd van het retraitehuis „Manresa" in Venlo, dat onder zijn bestuur grondig werd gemoderniseerd. Ook schonk pa ter Minderop veel aandacht aan de vernieuwing van het retraitewerk. Het zilveren priesterfeest van pater Minderop zal zaterdag in intieme kring worden gevierd. Zondag recipieert de jubilaris van 12 tot 1 uur in Venlo. Bij het zwemmen tijdens een boottocht in de Biesbosch bij Drimmelen is het tienjarig meisje J..van Tilburg in moei lijkheden geraakt. Haar 32-jarige tante mevr. Th. van Tilburg poogde haar te hulp te komen, doch beiden verdwenen in de diepte. De familie uit Dordrecht maakte een vakantietocht. Naar wordt aangenomen zijn beide slachtoffers door een onderstroom in een van de geulen meegesleurd. De N.V. Nederlandsche Spoorwegen hebben besloten, in verband met de te verwachten drukte op de beide laatste dagen van de Amerfoortse Eeuwfeesten voor extra afvoer-mogelykheden zorg te dragen. In de nacht van vrijdag 14 op zaterdag 15 augustus en in de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 augustus zullen de volgende extra treinen (stop treinen) worden ingelast: Richting Utrecht vertrek Amersfoort te 0.00 uur: Richting Hilversum ver trek Amersfoort te 0.05 uur. Deze extra treinen zijn acht-wagen-treinstel- len. De federatie van Indonesische vak bonden heeft in een brief aan de re gering gevraagd dat alle Nederlandse handelszaken die genationaliseerd zijn, door de staat zullen worden beheerd. Volgens de brief bestaan er aanwij zingen dat deze ondernemingen tot par ticuliere Indonesische zaken zullen worden gemaakt. De nationalisatie van deze zaken, aldus wordt verklaard, was bedoeld als versterking va het natio naal potentieel en opheffing van de ko loniale economische overheersing, in het bijzonder van de Nederlanders. land. De conclusies hiervan luidden dat door het niet verrichten van personen vervoer op deze spoorlijn bevolkings-, streek- en industrie-belangen tekort werd gedaan. De jongste maatregel van NS heeft de krachten in dit gebied van de Ve luwe gebundeld en geleid tot oprichting van een actie-comité, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van ge meenteraden, industrie, vreemdelingen verkeer en middenstand en dat niet eerder zal rusten dan nadat het gestel de doel, algeheel herstel van de spoor verbinding ApeldoornZwolle, zal zijn bereikt. (Van onze correspondent) In de buurtschap Ouddorp aan de gelijknamige weg te Garderen, is on der grote belangstelling een execu- toire verkoop gehouden. Deze verkoop gold het huisraad van boer F. Nijhof, die sinds enige jaren halsstarrig wei gert zijn aanslag in de wegbelasting van de gemeente Apeldoorn te vol doen. Dit omdat de weg van Ouddorp wat het Apeldoornse deel betreft, in een zeer slechte toestand van onder houd verkeert, 's Zomers is het veel al een zandwoestijn met grote kui len en gaten en 's winters is het een echte modderpoel. De aanmaningen die de boer Nijhof kreeg om zijn wegbelasting over 1956 te voldoen, legde hij naast zich neer. Het gevolg hiervan was, dat namens het gemeentebestuur van Apeldoorn deurwaarder L. Jasperse met twee po litieagenten op het appèl verscheen om het huisraad van de boer te verkopen. Toen bleek, dat de deurwaarder op vier gammele keukenstoelen een serieus bod kreeg van vijf gulden, dat kennelijk af komstig was van een vreemdeling en het eenmaal andermaal van de deur waarder maar amper had geklonken, schreeuwde buurman J. Schuitemaker een bod van honderdtien gulden. Een bedrag, dat overeenkomt met de belas tingschuld van boer Nijhof. Dit waarlijk vorstelijke bod werd niet overtroffen, zodat de verkoop doorging en de deur waarder na zijn geld voor de gemeen te Apeldoorn te hebben geïncasseerd zijns weegs ging Overigens heeft Nijhof van zijn gedien stige buurman de keukenstoelen voor niemendal teruggekregen, zodat bij een volgende verkoop de deurwaarder weer kan starten met dezelfde vier gammele stoelen De voortvluchtige exploitant van de chalet-dienst Austria uit Uithoorn, is woensdagmiddag in Haarlem aange houden. Hij verbleef na zijn terugkeer uit Oostenrijk in Nederland gedurende twee dagen en twee nachten op een on derduikadres in Hiilegom. Nadat hem daar de grond te heet onder de voeten was geworden vertrok hij naar Haar lem, waar hij woensdag op een ander onderduikadres werd aangetroffen door de groepscommandant der rijkspolitie uit Uithoorn en de adjudant van de dis trictsrecherche uit Amsterdam, in sa menwerking met de recherche van Haarlem. Hij werd overgebracht naar Uithoorn en ingesloten op het politie bureau aldaar. Zoals bekend heeft hij met zijn chalet- dienst talloze Nederlandse vakantiegan gers gedupeerd. Aan oude en nieuwe huurders van chalets m Oostenrijk, die door bemidde ling van deze chaletdienst een zomer huisje hebben gekregen, wordt in over weging gegeven zich in verbinding t« stellen met de rijkspolitie in Uithoorn. Prinses Beatrix heeft woensdagmid dag de binnenstad van Florence be zichtigd. Zij toonde veel belangstelling voor de reliëfs van Lorenzo .Ghibertl op de bronzen deuren van de doopka pel. In de ondergrondse werken van mijn Willem Sophia in Kerkrade is woens dagmorgen de 38-jarige houwer P. J. Gossens tijdens werkzaamheden in een opbraak dodelijk verongelukt. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. kom^tit Ph!merS «"Oost-Gelderland af komstig, beiden ere-kanunnik van 't Me- tropolitaan Kapittel van het aartsbis tooLhii? .vl<rren zaterdag een uit zonderlijk priesterfeest. De 96-jarige Keynenburg is op die dag nl. 70 jaar priester; terwijl het Liemerse Wehl 15 augustus het 65-jarig priesterschap viert van emeritus-pastoor G. A. van Laak. Pastoor Thuis heeft het overgrote deel van zijn leven in Keijnenburg ge werkt waar hjj nu rust in het door hem gestichte bejaardencentrum Maria Pos tel. Emeritus-pastoor Van Laak, even als pastoor Thuis geboortig uit de Lie- mers, was meer dan veertig jaar pas toor m Lent bij Nijmegen. Nadat hem het emeriaat was verleend, vestigde hij zich in zijn geboortedorp Wehl, wel ke gemeente hem tot ere-burger be noemde. Katholiek Keijnenburg zal het 70-jarig priesterfeest van pastoor Thuis, die destijds in verband met zijn zwakke gezondheid nog voor zijn priesterwij ding in 1889 door de artsen werd opge geven, tegelijk vieren met het gouden priesterfeest van de huidige Keijnen- burgse herder, pastoor J. G. Alferink. Een vader van twaalf kinderen, de 61-jarige bouwvakarbeider A. Bloks uit Heésch is woensdagmiddag tijdens werkzaamheden in de gemeente Megen van het dak van een woonhuis gevallen. Hij werd zwaar gewond en is kort daar na in het ziekenhuis te Oss overleden. De landbouwgebieden rond Staver- den en Leuvenum bij Elspeet in de gemeente Ermelo op de noordwest Veluwe worden geteisterd door een ernstige wildplaag. Het zijn vooral de reeën die de landbouwers met hun grootscheepse vernielingen tot wan hoop brengen. Het wild heeft in dit deel van de Veluwe reeds voor dui zenden guldens schade toegebracht. De landbouwers in dit gebied zijn de radeloosheid nabij. Er heerst grote onrust en men vraagt zich af, wan neer aan deze plaag een einde komt. De laatste jaren ondervond men in dit deel van de Veluwe al last van het wild, maar dit jaar is het wel bijzonder erg. Het zijn vooral de aardappelak kers en de akkers met voederbieten en haver, waarop het wild zijn zinnen heeft gezet. Het is zelfs zo erg, dat de boeren, die anders vrachtwagehs vol aardappelen verkopen, thans voor hun eigen gezinsgebruik de aardappe len moeten kopenGrote aardap pelakkers zijn door het wild als het ware omgeploegd. Hetzelfde kan ge schreven worden van akkers, die be bouwd zijn met voederbieten en ha ver. De gedupeerde landbouwers zijn overigens niet erg best te spreken over de trage gang van zaken bij de wildschadecommissie en het jacht- fonds. Want op de ingediende scha derekeningen van de laatste paar Jaar werd danig beknibbeld, terwijl andere gedupeerde landbouwers tot nu toe geen cent schadevergoeding hebben ontvangen. Enkele boeren hebben een afschotvergunning gekre gen. maar als onervaren schutters boeken zij maar weinig succes met hun jacht op het wild. Er is maar één afdoende oplossing, zeggen de on geruste boeren. En dat is een totale afschot van het wild in het geteisterde gebied. Dit is een zeer ernstige maat regel en zou bij uitvoering de Veluwe beroven van een belangrijk deel van haar schoonheid. Maar de vraag is' „Wat is van groter belang, het wild of het voedsel voor mens en dier?" „We weten dat we hard moeten wer ken, maar het is voor ons ondoenlijk bovendien 's nachts te posten bij on ze landerijen om het wild te verja gen", aldus enige gedupeerde land bouwers rond Staverden. „Er is hier geen plaats meer voor het grof wild. Dat moet men in wildreservaten doen is hun zienswijze. „Wij worden tot de bedelstaf veroordeeld als er niet spoedig afdoende maatregelen worden genomen", „Indien men ons de toegebrachte schade wil vergoe den dan zal een bedrag nodig zijn van 3.000 gulden per ha. Als deze re- delyke schadevergoeding uitblijft zul len we de pacht voor onze landerijen niet kunnen opbrengen" is het sombe re geluid, dat wij in het geteisterde gebied van menige landbouwer te horen kregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3