De fiscus en het eigen huis Persona liii DAGPUZZLE DRAADLOOS CONTACT Toneelgroep Ensemble in de schouwburg en voor de T.V. Westduits kolen-oliekartel uiteengevallen r\. Alfredo Er zijn meer aftrekposten dan men denkt Indianen krijgen vordering uit 1851 toegewezen Bos van bijna 30 hectaren gestolen Geslaagd zelfportret Toon Hermans voor K.R.O.-televisie Tableau de la troupe uitgebreid Postcensuur in Nederlands Nieuw-Guinea .Wij luisteren naar. Vier van de vijf oliemaatschappijen trekken zich terug Benoemingen NIXON: Weinig hoop op opstand in USSR Kommenplan- dorp-Wassenaar Verzet van actiecomité Onderzoekcommissie is samengesteld f. Nog een Hommeles Tweede symfonie van Bruckner Europese kampioen schappen roeien Radio-orkest naar Italië Wij kijken naar De avonturen van Kuifje en Bobbie Nieuw bunkerstation op Aruba DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PAGINA 4 Hongaarse schrijvers niet vrij Milazzo's aanhangers vormen Siciliaanse regering Rende augurken!...Krulpara- si eten!.1 af aards .Aardap- p e!luizen!.R olstoeiterronsten!., 7oe,Zom'no, niet wenen!... We geraken hier weg, dat qeef je op 'n briefje Hier weqq eraken...Maar hoe?.Arme jongen Wièweet..:thmió\ Hè!wat vind 'k daar in m'n zak 0 ja de medaille die k teJauga van die Indiaan ont- ving.Jk Wast ding totaal vergeten. "Vermits jij toch ver trekkenwil, jij dit nemenHeet hoed, ge vaar op afstand houden' schien 'n soort amulet,waarvan de beziHer tegen gevaar beschermd wordt.. Jn dat geval zou één van on&in veiligheid zijn Hier,Zorr'mo,dit is voor jou.,.Zorgvuldig bewa ren :'t kan je van dienst zijn.. U komenInca U verwachten Ha! ha! hij ver - - wacht ons .'...Wel, 'k zal die mijnheer vertellen waf 'k van 'm denk!.,. (Van een medewerker) In het kader van de bezitsvorming, waarvan nog niet zoveel te bemer ken valt, doch die tenslotte toch wel ter hand zal worden genomen, staat de verwerving van een eigen huis wel als een der voornaamste punten op het programma vermeld. Dit is lo gisch, want de huur vormt altijd een flinke druk op het overige te consume ren inkomen. Velen, die enig vermogen weten te vormen, beginnen daarom met de verwerving van een eigen huis. De eigendom van een huis houdt In, dat de eigenaar met het beheer is be last. Hij moet alle lasten betalen en ook zorgen voor het onderhoud van het goed. Bovendien ontmoet elke huiseige naar meer ,dan eens de fiscus op zijn pad, want er zijn heel wat belasting vraagstukken verbonden aan het ei gen huis. De huurwaarde van het eigen huis geldt als inkomen voor de eigenaars. Immers als we de eigen woning gaan betre kei., verdwijnt de huureisende huisbaas uit ons leven. We hebben van af dat moment een voordeel boven al le bewoners van huurhuizen en dat voordeel betekent voor ons een inko men, al komt er in geld gezien niets binnen. Onmiddellijk rijst nu al de vraag hoe hoog dat inkomen uit eigen huis dan wel is. Kopen we een huis dat we tot op het moment van de koop zelf gehuurd heb ben, dan geldt als huurwaarde het be- bedrag 'it we tot op het moment van de koop als huur betaalden. Dit be drag wordt ook aangehouden als basis voor de personele belasting. Er ont staan verder weinig vraagstukken wan neer wij te doen hebben met een „oud" huis, dus een pand dat voor 1940 reeds bestond en waarvoor steeds een norma le huur krachtens de geldende wetten werd betaald. Inkomen uit eigen huis Hebben wij te doen met nieuwbouw of betrekken wjj een huis dat leeg op geleverd is dan zullen wij spoedig tot de slotsom komen, dat wij er eigenlijk Op voordracht van de provinciaal der Minderbroeders hebben de respectieve lijke (aarts) bisschop (pen) benoemd: tot pastoor te Leiden, H. Leonardus a Portu Mauritio, pater Barnabas van Rijn, die kapelaan was te Haarlem, H. Antonius; tot pastoor te Vorden pater Aloysius Bodewes, die kapelaan was te Leiden; aan pater Hugo Ponsioen, pas toor te Vorden, is om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend; hjj gaat wonen in het klooster te Alverna. Ver der zijn benoemd de paters: Adrianus Loof te Amsterdam, H. Jozef, kape laan; Anectus van Gendt tot kapelaan te Rotterdam, H.H. Ant. en Rosalia nvas kapelaan te Amsterdam, Mozes); Ansfried Krouwels te Amsterdam. H. Franciscus van Assisi, kapelaan; Bert- win Bootsma, die kapelaan was te Rot terdam. H.H. Ant. en Rosalia, naar Amsterdam als godsdienstleraar. Cris- pus Schouten naar Rotterdam-Zuidwijk, kapelaan (was kapelaan te Woerden). Damasus Castelein naar Gorcum ka- gelaan (was kapelaan te Amsterdam, Franc.); Domitius van de Burgt te Hernen (Gld), kapelaan; Ferrerius van Berkel te Amsterdam, H. Franciscus van Assisi, kapelaan (was kapelaan te Gorcum); Firmatus van Rijn te Wy- chen, H. Everardus, kapelaan; Gorgo- nlus Simonis te Woerden, kapelaan (was kapelaan te Alverna (Gld); Hy- dulf Frank te Delft, H. Jozef, kapelaan (was kapelaan te Hernen); Resplcius Weijs te Alvern (Gld.), kapelaan; Te- rentius Zijerveld te Bolsward, kape laan; Thaddeus Ros, die kapelaan was te Amsterdam, H. Franciscus, naar Drachten; Theodosius van Buul te Haarlem, H. Antonius, kapelaan (was kapelaan te Wychen, H. Antonius Abt); Wilfred Hendriks te Leiden, H. Leo nardus a Portu Mauritio, kapelaan; Justinus Schellart. die kapelaan was te Bolsward, gaat naar Haarlem voor de kath, sociale jeugdzorg als algemeen aalmoezenier. Tot lector van het kerkelijk recht aan het theologicum der paters Min derbroeders te Weer. is benoemd pater dr. Bertrand van Bilsen, redacteur van het tijdschrift: De Nieuwe Mens, en pastoraal-lector te Maastricht. Als zo danig volgt hij pater dr. Ewald Kuij- per op, die sinds begin augustus werk zaam is in de zielzorg in Engeland. Aan pater Landoaldus Valckx, die 2even jaar de taak van secretarius pro- vinciae heeft vervuld, is eervol ontslag verleend uit deze functie; hij wordt opgevolgd door een jonge kracht, pater David Donkers, die begin september zijn werkzaamheid op dit terrein zal begin nen. Tot dusver was hij godsdienstleraar te Amsterdam. KRUISWOORDRAADSEL 1 23456789 10 N W ao O 1 Horizontaal: 1 opgeld, uitroep, 2 bij eenkomst Kath. verkennersleiders, 3 Christelijke secte, dandy, 4 druk pra tend. godsdienst, 5 visgerei. ook (Eng.), 8 rondhout, middeleeuws zeilschip, 7 por, bergnimf, 8 dompteur. Royal Navy (afk.), 9 gekheid, eiland van Ned. tillen. 10 bouwval, uierziekte, 11 bar, geldsom. Verticaal: 1 overeenkomst, vreemd geld, 2 vuil, schrijver, 3 houtsoort, goed groeiend, 4 omgeving, de openbare me ning, 5 doopgetuige, getij, 6 Duitse stad Belg. kiezelzandsteen, 7 noot, ochtend gloren, 8 natuurgeest, vrouw van Ja cob, café, 9 jonge koe, toneelstuk 10 ontsnappen, -eru-. Oplossing 12 aug. 1 hetman, 2 mansarde, 3 Deventer. 4 terdege, 5 gelaten, 6 tendens. meer voor betalen dan de huurwaarde bjj wettelijke vaststelling zou zjjn. Moeten wij bij de opgave van de huur waarde voor de inkomstenbelasting nu uitgaan van de economische huurwaar de? Daaronder is te verstaan een be paald percentage (meestal 6 of 7 pet.) van de bouwsom of koopsom. Veel inspecteurs van belasting ston den aanvankelijk op dat standpunt. Niet aldus de Hoge Raad, die reeds in 1956 verklaarde, dat onder huurwaar de voor de inkomstenbelasting kan wor den verstaan het bedrag dat onder nor- mele omstandigheden ais huurprijs kan worden gevraagd. Hierbij worden dus uitgeschakeld de invloeden van een ab normaal hoge bouwsom en die welke een gevolg is van de bestaande woning- schaarste. In de praktijk komt het er op neer dat voor de huurwaarde van een huis de schatting die voor de personele belasting gemaakt wordt genomen kan worden. Alleen voor huizen in de z.g. vrije sector geldt eer. andere regeling. Aftrekmogelijkheden Het zal nu duidelijk zijn, dat het be drag van de te verkrijgen huur van een eigen huis als inkomen geldt. An derzijds mogen de op het eigen huis drukkende kosten van het inkomen wor den afgetrokken. Een reeks van lasten en kosten komt voor die aftrek in aanmerking. Wij noe men de brandverzekering, erfpachtca non, glasverzekering en andere assu ranties voor het huis. Wü denken aan de grond-, riool-, straat- en wegbelas- ting, aan waterschapsrechten, baatbe lasting en rioolrecht. Voorts mag voor afschrijving op de waarde van het per ceel een gedrag in rekening worden ge bracht, dat 15 pet. bedraagt van de hierboven beschreven huurwaarde. Slechts wanneer kan worden aange toond dat een pand een kortere dan nor male levensduur heeft kan een andere regeling worden verkregen. Ook geldt de rente die betaald dient te worden uit hoofde van een op een pand gevestigde hypotheek als aftrek post. Is het huis met een hypotheek be zwaard om aankoop mogelijk te maken dan kan de rente worden afgetrokken bij de berekening van de „opbrengst" van het huis. Is dit niet het geval dan kan de rente worden afgetrokken als persoonlijke verplichting. Wat ii onderhoud Een belangrijke aftrekpost, die te vens een bron van veel meningsver schil vormt met de inspecteurs, te vinden in de onderhoudkosten voor de woning. Daaronder vallen de kosten die femaakt worden om het huis in goe- e staat te houden, zoals schilderwerk, onderhoud van daken en goten. Niet aftrekbaar zijn alleen kleine repara ties, die ook voor rekening van een huurder zouden komen. Een omschrij ving daarvan vinden we in art.1619 van het B.W. Voor het overige mogen we alle onderhoudskosten voor een huis aftrekken, zelfs wanneer daardoor de totale aftrek nog hoger zou zijn dan de bijtelling van de huurwaarde. Een huis kan immers ook een negatieve op brengst hebben! De onderhoudskosten dus niet ver beteringen mogen buiten en binnen aan het pand worden gemaakt. Dus ook het aanbrengen van een nieuw behang, het schilderen van een kamer vallen er, volgens de thans bekende jurispru dentie, onder. Voorheen kwamen deze uitgaven steeds ten laste van de verhuurders van huizen, maar onder invloed van de huurstop en de woningschaarste wentelen de ei genaars de kosten van behangen etc. tegenwoordig praktisch geheel af op de huurders. De bewoners van eigen hui zen genieten hier dus fiscaal gezien een voordeel, want zjj kunnen deze on kosten ten laste brengen van hun fis caal inkomen. Huurders mogen het nieuwe behangetje en het kwastje verf niet aftrekken. Ijverige inspecteurs van belasting hebben uit deze gang van zaken wel de conclusie getrokken dat huiseigenaren nu ook beperkt dienen te worden in de mogelijkheid tot aftrek. Vanzelfsprekend kwamen de daar over gerezen meningsverschillen bij de Hoge Raad terecht. Ons hoogste rechts college staat echter op het standpunt dat alle onderhoudskosten aftrekbaar zijn. Dit geldt zelfs voor het geval dat men een oud huis koopt waaraan veel moet worden opgeknapt. Alle kosten om zo'n huis «veer in de oude staat te brengen mogen worden afgetrokken. Wanneer men een huis koopt dat net vóór de koop is opgeknapt, waardoor de koopprijs hoger werd, dan mag het be drag dat men door het opknappen meer heeft moeten betalen niet worden afge trokken. De luin Een andere bron van geschillen vin den wij in de aftrek voor tuinkosten. Moeten wij kosten maken om een tuin voor verwaarlozing te behoeden, dan mogen wij deze eveneens aftrekken. Hier geldt dus ec zekere beperking, welke te vinden is in het behoeden voor verwaarlozing. Er zijn inspecties, die net aftrekbare bedrag voor tuin kosten beperken tot een bepaald per centage van de huurwaarde. Andere inspecties geven alleen aftrek voor grotere tuinen. Ook hier behoeven eigenaars met een te grote beperking geen genoegen te nemen. Dat bleek het vorig jaar nog toen de Hoge Raad bij een huis met een jaarlijkse huurwaarde van 930 een post van tuinonderhoud van 1150 niet te hoog oordeelde, omdat die kosten nu eenmaal waren ge maakt. Luxueuze tuinaanleg is van zelfsprekend niet-aftrekbaar. Bij aankoop van een huls horen de registratie- en notariskosten bij de aan koopsom. Deze mogen niet afgetrokken worden. Moeten wij daarentegen een hypothecaire lening sluiten, dan mo gen de taxatiekosten en de kosten van de hypotheekacte wel ten laste van het inkomen worden gebracht omdat deze kosten worde 1 gemaakt om de huurwaarde te verwerven. Het eigen huis heeft ook fiscaal ge zien zijn kruis, r muntzijde. Zolang de huurbescherming voortduurt, zal men veelal de conclusie moeten trek ken dat de kruiszijde overheerst. Wil de overheid het bezit van het eigen huis bevorderen dan zullen de fiscale aftrekbepalingen zo ruim mogelijk moeten worden gehouden om toekom stige eigenaars niet af te schrikken voor de lasten. De Hongaarse regering heeft het ver zoek van de PEN om de Hongaarse schrijvers Tibor Dery en Gyula Hay in vrijheid te stellen, afgewezen, zo heeft de PEN in Londen meegedeeld. De Hongaarse regering zegt in haar ant woord dat de belde schrijvers gevangen zitten wegens ..misdaden tegen het Hon gaarse volk begaan. Gratie is slechts mogelijk als aan de vereiste voorwaar den voldaan is", aldus het antwoord. Dery en Hay werden in november 1957 veroordeeld tot resp 9 en 6 jaar gevangenisstraf. Een groep Callfornische Indianen heeft het proces tegen de regering ge wonnen om betaling van het land, dat hun voorvaderen meer dan een eeuw geleden is ontnomen, zo meldt UPI. De „Indian Claims Commission" eist van de regering betaling voor 26 tot 30 miljoen ha land, dat in 1851 in Cali fornia van de Indianen is afgenomen. De uitspraak ten gunste van de eisers kwam na een proces, dat elf jaar heeft geduurd. De aanspraken zijn ingediend na mens ongeveer 37.000 Indianen, van wie ongeveer 4.000 nog in reservaten wonen. Men zal thans nog het bedrag van de schadevergoeding vaststellen, het geen minstens een jaar in beslag zal nemen. De betaling zal worden ver richt op basis van dc waarde van het land in 1851. Onbekenden hebber kans gezien om te Blessey, in Frankrijk, een bos van bijna dertig hectaren te stelen, aldus meldt A.F.P.. Toen de eigenaar dezer da gen met een houtkoper bij zijn bos arri veerde, bleek dat de meeste bomen wa ren verdwenen. De politie wist alleen maar dat er een houtmaatschappij aan het werk was geweest en dat plaatselijke werkkrachten die door deze maatschap pij waren aangenomen, klaagden dat zij nog steeds niet betaald waren. De be rooide eigenaar verkocht de weinige nog overgebleven bomen, die onmiddellijk werden gekapt, doch toen men daags daarna terugkwam om het hout weg te halen, bleek ook dit verdwenen te zijti. Vice-president Nixon heelt gisteren bij een lunch, die hij met een aantal Democratische senatoren gebruikte, verklaard, dat er weinig hoop is op het in opstand komen van het Russische volk tegen het huidige communistische regime, zo meldt Reuter. In Rusland is een nieuwe burgerélite aan het opkomen, die zeer goed in de communistische leerstellingen is on derwezen, aldus Nixon. Het aardigste onderdeel van het rijk- gevarieerde programma. dat de V.A.R.A.-TV -ons gisteravond bood von den wjj het „vocaal zelfportret" van zanger Bruce Low. Deze beminnelijke heer vertelde o.m. het een en ander over zjjn ommezwaai van „serieus" zanger naar artiest in het lichte genre en van zijn loopbaan als filmster. Hij deed dat onopgesmukt en vooral met een verheugend gevoel voor ironie. Ook bracht hjj enkele aardige liedjes. Men zag en hoorde veel deze avond. In „De spiegel der kunsten" kwamen ceramiek, lithografie en muziek aan bod en daar was verder een half uur besteed aan het Franse chanson. Joop Simons introduceerde enkele onbeken de Parljse chansonniers en chansonniè- res. Zijn commentaar was aardig, maar een Ietwat strengere selectie van de liedjes had geen kwaad gekund. In „Gelijke kansen" zag men een stukje „sociale bewogenheid", dat wil zeggen een, naar onze smaak nogal overdreven medeleven met het fenomeen „werk student". Zo erg als met name de bloed serieuze drs. de Uyl het deed voorko men lijkt het ons nu ook weer niet. H. Hn. Toon Hermans zal optreden in het te levisieprogramma, dat op dinsdag 22 september a.s. door de KRO wordt verzorgd. In deze uitzending zal aan dacht worden besteed aan de film van Toon Hermans, waarvan de première in de loop van oktober kan worden te gemoet gezien. Naar aanleiding daar van zal A. van Domburg een gesprek met hem hebben en met één van zijn medewerkers. Daarna zullen er enige fragmenten uit de film worden ver toond, terwijl tevens een overzicht zal worden gegeven van Toon Hermans' loopbaan. Na deze extra aflevering van de filmrubriek, die door Fred Bredschney- der wordt gepresenteerd, volgt de ver toning van één der eerste films van de befaamde Italiaanse regisseur Fe- derico Fellini, maker o.a. van „La Strada", „Le Notte dl Cabiria" en „Fortunella". In de film, getiteld „De Blanke Sheik", drijft Fellini de spot In verband met de samenwerking ln het komende seizoen tussen de toneel groep Het Zuidelijk Toneel Ensemble en de televisie is het tableau de la troupe van Ensemble dusdanig uitgebreid en versterkt, dat dit gezelschap in staat zal zijn deze twee-ledige taak uit te voeren. Het tableau de la troupe ziet er nu als volgt uit: dames: Marijke Bakker, Miep van den Berg, Bep Dek ker, Andrea Domburg. M iëtte Flink, Rie Gilhuys, Marion Gobau, Slgrid Koetse, Loudi Ntjhoff, Carla de Raet, Marianne Rector, Liane Saalborn, Shi- reen Strooker, Lies de Wind. heren: Albert Abspoel, Chris Baay, Louis Bon ders, Harry Bronk, Kees Brusse, Bob Goedhart, Manfred de Graaf, Lo van Hensbergen, Guus Hermus, Ad Hoey- mans. Ton Kuyl, John Leddy, Wim de Meyer, Ad Noyons, Henk van Ulsen, Lucas Wensing, adviseur decors en costuums: Johan Greter. Bi1 de aankondiging van het reper toire 1959-1960 wordt opgemerkt, dat de samenwerking met de televisie een grotere garantie biedt, dat de T.V. nu de toneelproducties met goe de krachten kan bezetten, iets, dat in het afgelopen jaar zeer grote pro blemen opleverde, die meer dan eens Na de ter visie legging van het „Kommenplan dorp-Wassenaar" is in Wassenaar een aktiecomité opgericht, dat bezwaren tegen dit plan heeft aan gevoerd. Het comité heeft protestljjsten in roulatie gebracht waarop binnen een week 1600 inwoners van Wassenaar hun handtekeningen plaatsten. Het co mité heeft deze protesten aan de ge meenteraad toegezonden, vergezeld van een brief. In die brief wordt onder meer gezegd, dat „met ontsteltenis is kennis genomen van het ter visie ge legde plan". De opstellers van de brief betogen verder, dat uitvoering van het plan Keen praktisch nut zal hebben en de rust in het dorp zal verstoren. Voorts wordt aanbevolen het plan te rug te nemen en een beslissing er over een half jaar uit te stellen, in welke tijd aan prof. Froger zou kunnen wor den opgedragen een plan te ontwerpen dat voorziet in het leiden van net ver keer buiten het dorp om. Naar de rijksvoorlichtingsdienst meldt heeft de minister van Zaken Overzee a.i. drs. H. A. Korthals de commissie, welke een verdergaand onderzoek zal doen naar gevallen van het onwettig openen van poststukken in Nederlands Nieuw Guinea samen gesteld. Als leden van deze commissie zijn benoemd jhr. mr. O. Witsen Elias, pre sident van de rechtbank te 's-Graven- hage, mr. J. P. Hustinx, officier van justitie, hoofd van het parket te Arn hem, M. van Veen, oud-staatssecretaris van oorlog, thans regeringscommissa ris voor het radiowezen en prof. dr. L. W. G. Scholten, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. onoplosbaar waren. Verscheidene dramatische producties konden om deze reden niet doorgaan. De volgende toneelstukken zjjn voor het komende seizoen op het repertoire genomen: Lady Windermere's Waaier van Oscar Wilde, Het tuinfeest van Lo van Hensbergen, De mooie man van Alexander Ostrovski, Brand van Henrik Ibsen, The comedy of Er rors van Shakespeare, De brave sol daat Schweik van Joroslav, Hasek in een bewerking van Ewan Maccoll, Kent u de melkweg van Karl Wittlin- ;er, Een vrije Zondag van Otto Leek 'ischer. met een bepaald soort stripverhalen. In het programma, dat de KRO-tele- visie volgende week woensdag ver zorgt, wordt o.a, het internationale va riété-programma „Piste" uitgezonden, waaraan medewerken Les Mecanos (koorddansers) en Captain Brunte (chimpansee-act) uit Duitsland, Spea- dy Larking (muziake clownerie) uit Denemarken, Les Clerans (trapeze) uit Frankrijk, Ilona Semsroth (hogeschool- dressuur) uit Zwitserland en het Frank Boys Trio (antipodisten) uit Italië. Voorts wordt een telerecording ver toond van Victor Sylvester en zijn Ballroomorkest. Toen dit orkest on langs ln de Margriethal te Utrecht op trad, is een gedeelte van het program ma rechtstreeks uitgezonden, terwijl een ander deel is vastgelegd op tele recording. Onder de titel „Herinnering aan Hom meles" zal de VARA-televisie zondag a.s. opnieuw een telerecording uitzen den van een programma uit de eerste Hommeles-serie en wel „Hop-hop-hop", in het seizoen 1957-1958 het achtste hoofdstuk uit dit muzikale blijspel van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire. Tijdens het Holland Festival heeft hét Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitlnk op 9 juli j.l. de Tweede Symphoniè van A. Bruck ner uitgevoerd. Volgende week dinsdag kan men in het radioprogramma van de KRO opnamen van dit concert be luisteren. In de komende week zal Aad van Leeuwen in de programma's van AVRO, KRO en VARA geregeld ver slag uitbrengen van de Europese roei- kamploenschappen, die te Macon in Frankrijk worden gehouden. Het Radio Philharmonisch Orkest on der leiding van Bernard Haitink is uit genodigd om het volgende voorjaar een toernee te maken door Italië voor het geven van veertien concerten. Het- parlement van Sicilië heeft gis teren een regionale regering gekozen, die geheel bestaat uit volgelingen van de dissidente christen-democraat Sil vio Milazzo, aldus bericht U.P.I. Alle kandidaten kregen de steun van het linkse blok van communisten en socia listen. Milazzo zelf is twee weken ge leden, eveneens met steun van de com munisten, aangewezen tot leider van de regionale regering. Het regionale parlement van Sicilië telt 90 leden. Het linkse blok en de christen-sociale beweging van Milazzo beschikken samen over 44 stemmen. Toch verwierven drie van de zeven ge kozen ministers gisteren bij de eerste stemming al een absolute meerderheid. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws, 8.18 Gram. 8.50 V. d. jeugd. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.25 Gram. 11.15 Orgel recital. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Lichte mui. 12.20 Regeringsuitz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 14.50 Or gelrecital. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.25 Vakan- tietips. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P. v. d. A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 V. d. jeugd. 19.00 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Ge sprek. 19.45 Vraaggesprek. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Lit. caus. 22.20 Voordr. en muz. 20.35 Caus 20.45 Caus. VARA: Gevar. progr. 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz 13.45 Gram. 14.00 Vocaal ensemble en or gelspel .14.35 Kamerork. en sopr. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Caus 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 17.55 Fanfaremuz. 18.20 De Hang mat. 18.50 Regeringsuitz. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Heet van de matrijs. 20.30 Kamer koor en Gaudeamus-kwartet 21.50 Rep. 20.05 Gevar. muz. 22.05 Gram. 22.30 Idem 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Kunstoverz. 23.35-24.00 Gram ENGELAND BBC Home Service, 330 m: 12.00 Ork. conc. 13.10 Popul. progr. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Ork. conc 19.0P Gevar. progr. 19.30 The Henry Wood Promenade concerts. 21.55 Gevar. progr. 22.25 Bariton en piano. 23.06-23.36 Viool en piano. ENGELAND, BBC Light progr. 1500 en 247 m: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. 14.15 Lichte muz 15.00 Fabrieksfanfare. 15.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en koorzang 20.00 VRIJDAG Liederen. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.40 Oude dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Pianorecital. 13.15 Operamuz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Instr. conc. 17.45 Lichte muz. 19.30 Der Fliegende Hollander, opera v. R. Wag ner. 23.40 Sopraan en piano. 0.10 Dans muz. 1.15 Lichte muz. FRANKRIJK, progr. Ill (Nat. progr.), 280 en 235 m: 12.05-13.35 Gram. 14.00 Ge var. muz. 18.30 Gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Le songe d'une nuit d'été, opera. 21.02 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Die Meis- tersinger von Niirnberg, R. Wagner. 15.40 Piano en viool. 16.02 Ork. conc. 17.10 Ge var. muz. 17.45 Gram. 18.30 V. d. sold 19.30 Die Meistersinger von Ntimberg, verv. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Lichte muz. 14.00 Operamuz. 15.30 Pianospel. 16.05 Dansmuz. 17.10 en 17.20 Gram 18.30 Ork. conc. 19.10 Gram. 20.00 Festival van We nen: Kamerorkest. 21.15 Gram. 22.10 Dansmuz. NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 Wereld- kampioensch. wielrennen. 20.40-23.15 11 Mondo della Luna, opera. DUITSE TELEVISIEPROGR 10.00-13.00 Filmpri gr. 14.00 Der aktuelle Ausstellungsbericht. 14.30-15.00 V. d. kind. 15.15-17.45 Zang, dans en pantomine. 18.00 Tien minuten met Adalbert Dickhut. 18.10-18.45 Vakantiekoffer v. d herfstreis. (Regionaal progr.: NDF. 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute WDR: 19.25 Het jubileumstuk NDR: 19.30 Mike Nelson - Avontuur onder water). 20.00 Nws. 20.25 Opening Radio-Televisie- en grammofoontentoonstelling 1959. 20.45 T.V .-opera. 21.30 Oe T.V. in karikatuur 21.45 Deuts-Protest. Kerkdag 1959. VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR. 19.30 Nws. 20.00 Filmkron. 20.30 Euro visie: NTS: Rep. wereldkampioenschap pen wielrennen 1959. 20.30 T.V.-spel. 22.10 Filmintermezzo. 22.20 Filmrep 22.50 Nws. en journ. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.30 Na regen komt tzonneschijn. 20.00 Journ. 20.35 T.V.-spel. 22.00 De tijd en zijn werken. Daarna: Wereldnws. De tweede concertmeester van het Residentie-orkest, Adrienne de Smet, zal op 31 augustus in Zwitserland con certeren met het kamerorkest van Lau sanne; op 3 en 4 september geeft Zij met de pianiste Corry Vierdaj een re cital in Leysin. He» Westduitse kolen-ollekartel is uit eengevallen Nadat de Esso als eerste van de v(jf aangesloten maatschappijen het kartel verlaten had, maakte de BP Oil-Company bekend, dat zi) eveneens uittrad. Ook Mobil-oil en Shell-oil trok ken zich toen terug, zodat alleen de Dea nog deel uitmaakt van het kartel. BP-oil deelde mede, dat de maatschap pij de voorgenomen heffing van nieuwe belasting op stookolie een volkomen on geschikte maatregel acht. De maatschap pij is niet bereid een dergelijke last te dragen en zij zou d" belasting aan de verbruikers doorberekenen. De kolencrisis in West-Duitsland be gint mede hierdoor zeer ernstige vormen aan te nemen. Zoals bekend is de laatste maanden de voorraad onverkochte steen kool met 3 miljoen ton toegenomen. Nu het kolen-oliekartel, waarbij de olie maatschappijen op zich genomen had den stookole niet onder de wereldmarkt prijs te verkopen, niet meer van kracht is, mag verwacht worden, dat de kolen- industrie haar afzet wederom zal zien verminderen. De Westduitse mijnarbeiders houden in Bonn en het Roergebied protestop tochten om de aandacht van het land te vestigen op de moeilijkheden in de mijn industrie. Sinds twee jaar groeien de DE ZONNETEMPEL door HERGÉ 94 O by Uitgeverij Carterm*e MOCO kolenoverschotten ondanks het feit, dat de werktijden verkort werden. Al» hoofdoorzaken van deze crisis zien de mijnwerkers het toenemend gebruik van I olie en de import van kolen uit het bui- 1 tenland. De regering en de mijndirecties hebben naar hun mening weinig gedaan om de crisis te bestrijden. In Oranjestad, de hoofdstad van Aru ba, zal een modern bunkerstation wor- d gebouwd teneinde de toeristensche* pen, die de Caraïbische eilanden aandoen, te voorzien. Dit heeft de Lago Oil and Transport Co bekendgemaakt. Een van de oogmerken bij dit project, dat een Investering ver,' van meer dan een ha' miljoen gulden (Ant. ert), is kracht bij te zetten bij de pogingen van de Arubaanse overheid om meer toeristen schepen naar het eiland fe trekken. faciliteiten van het bunkerstation zullen groot genoeg zijn om alle typen schepen, die thans op de Caraïbische lijndiensten zijn ingezet, te bedienen, net de mogelijkheid tezijnertyd tot uit breiding van de outillage over te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4