B. en W. van Haarlem betreuren aftreden van het wijkcomité Spaamdam Pater S. van Rijn pastoor te Leiden, pater S. Duynstee vertrekt naar Rome Tante en nicht speelden in Hoofddorp met vuur Natu-raLax Het hart óp de tong NAAIMACHINES Madrids ondergrondse onder water Met comité is intensief overlegd H. Foole directeur Katholiek Maatschappelijk Jeugd- en Gezinswerk te Haarlem PERRY Zware straffen voor telefoonbrekers Na tien glazen bier achter stuur van gestolen auto Feestweek Halfweg Zwanenburg Piers snelste in de sprint Jac. Rustige overleden Uit STAD en STREEK Regelmaat van de klok! DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 Antwoord van raadslid Van der Veldt Saneringsplan met m 1 ijskast VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem ^ak-antie-activiteiten <aad voor de Jeugd Films Haarlem e.o. Muziek diversen Burgerlijke Stand Haarlem Mr. J. H. Thielschool Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 Vijf jaar winkeliers vereniging Jacobijnestraat Feestelijke vlaggen- parade en verlichting Haarlemse rechtbank Anderhalf jaar ge- eist wegens inbraken tegen ontkennende verdachte Benoemingen bij Franciscanen: Uitspraken Haarlemse rechtbank - *vv - y\ Haarlemse politierechter RIJWIEL of BROMMER NeptunusD.W.T. vrijdag in Velsen Aanrijding op Schoterweg Haarlemse rechtbank Schade voor PTT ruim f 12.000 Zware straffen geëist tegen twee jonge handlangers Haarlemse Jeugdraad Avonturen van Rikkie en Slingertje WIELRENNEN Ernstige aanrijding op Leidsevaart Getuigen gevraagd Zingende Franciscanen III Beurs van Amsterdam Beurs van New York Burgemeester en wethouders van flaarlem betreuren het, dat het wijk comité Spaarndam afgetreden is. Zij •benen ten aanzien van het Spaarndam- Se uitbreidingsplan zeer intensief over- 'eg gepleegd te hebben met het wijk comité en zoveel mogelijk met de wen sen daarvan rekening gehouden te heb ben. Veel van wat het afgetreden comi té nastreeft is immers reeds vastge legd in het door de raad aanvaarde uit- oreidingsplan voor het gebied tussen Spaarne en Boezemkanaal en het op nieuw in studie nemen van het plan Voor het gebied tussen Nieuwe Rijweg en Boezemkanaal betekent niet, dat het sa neringsplan ,,in de ijskast is gezet", *oals het afgetreden comité meent. Sle de om laatstgenoemde reden is het wijk comité afgetreden. Aldus delen B. en W. de heer A. van der Veldt, lid van de gemeenteraad (KVP) mede in antwoord °p diens vragen over de kwestie van het afgetreden wijkcomité. In hun antwoord geven B. en W. een Overzicht van de gang van zaken bij het Spaarndamse uitbreidingsplan, dat tevens een saneringsplan zou moeten zijn. De gemeente begon met een sys tematisch woningonderzoek, in overleg •net het comité. In 1957 kwam het eer ste ontwerp-uitbreidingsplan tot stand, dat herzien werd naar aanleiding van besprekingen met het wijkcomité. Na de ter visielegging in begin 1958 kwa men opnieuw bezwaren tegen het plan, dat door het College terug genomen Werd. Er werd een nieuw ontwerp ge maakt, waarbij in hoge mate rekening Werd gehouden aldus B. en W. met de bezwaren van het wijkcomité. Toen dat herziene plan ter visie werd Het programma van de diverse evenementen, in of uitgaande van de verschillende katholieke speeltuinen te Haarlem luidt voor vrijdag 1* augustus: H°f van Eden (Muiderslotweg), grote sportdag; Zaanenoord (Zaanen- straatuitstapje naar Kraantje Lek; Don Bosco (Phoenixstraat), filmvoor stelling; Noordervreugd (Ambacht straat) en Dartele Jeugd (Flevoplein), spelen op de tuin en fietstocht naar IJmuiden met bezoek aan havens en Rijksvisafslag; Elba (Ged. Schalkbur- gergracht), tekenen bij Droste; Kle verpark, fietstocht naar Aalsmeer met, bezoek aan Bloemenveiling; Kin dervreugd (Godfried van Bouillon straat), toneelvoorstelling in de zaal van Sint Jan aan het Teylerplein. lemse Ra°adevnodoerTken heeft de de activiteiten one ,,Jeugd de volgen" staan: p haar programma Stadsdoen: iedere dag van 10-12 en van 2-4 uur handenarbeid en leeshoek. Zaterdag 2 uur: goochelmiddag door Ton Cup; Krelagehuis: dinsdag 18 t.m. vrijdag 2l augustus, van 10-12 en van 2-4 uur: volleybal, microkorfbal, basketbal', handbal badminton, boogschieten en Wielerwedstrijden. Tafeltennishuis Wolters: alleen voor liefhebbers van tafeltennis in de leef- •fld van zeven tot en met veertien jaar Van 18 t.m. 21 augustus, van 10 ■12 en van 2-4 uur. CINEMA PALACE: Jantjes op Tahiti, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Donald Duck en zijn vriendjes. FRANS HALS: The Glenn Miller Story a. 1.* 2.30. 7 en 9.15 uur. LIDODe vierkante rekruut, a. I.; 2, 415 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Rin Tin, de dappere wolfshond. LUXOR: Zondaars in spijkerbroek, str. volw. (5e week). 2 en 8 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: De nieuwe avonturen van Dik Trom. REMBRANDTFanfare, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: „Bij de luchtbescherming. «OXY: Ontsnapping uit Corregidor, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Kop op, borst vooruit, a. L (2e week), 2.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Jeugdprogramma met Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy en Charlie Chaplin. WINERVA: Rock, rock, rock, alle leeft.; 2.30 ur. The last time I saw Paris, 18 jaar; 8.15 u. Donderdag 13 augustus Grote Kerk, 8 uur: Beiaardbespeling door *rie Peters, stadsbeiaardier. Donderdag 13 augustus Den Hout, 3 en 8 uur: Circus Mexico. Bevallen van een zoon: M. C. W. f'Jnaker-van Loojj; D. B. Kroon-de »Cries; M Huig-van Bentem; A. M. van Koten-Snoeks' J W. van Eerden-Hou- *uet. Bevallen van een dochter: A. M. °Udenberg-Christiaan; G. H. Eleveld- Aden Brink; J. Ottolini-MuJder. ^ONDERTROUWD: A. R. Klevenng en O- J. T. Bloemendal: P. de Klerk V6 B. b. Licht; H. Janssen en J. M. bia. am; B. Leeuwerke en M. E. Ppst- hpv'A Prins en H. Strijkers; H Zon- en C. M. Hoogkamer; A. H. van ep r en D. Wigersma; M. T. Meuer Ut. 5; Doekes; K. J. P. K. Gessner en A ,G- Winkenius; S. Bulthuis en J. Brejjpr vaanA- p- van IPeren en M' lemuHVWD: C. Lampe en G. M. Koe- schuit. ;A M. Korstjens en H. A. Las- de k J. S. Toledo en M. C. aan c- M ui K. M. van der Voort en sen; 'b ui1' J- p- Bruin en E. Dries- zandvoórt. de Graaf en J. J. Ver ter; n j O A. J. j. Bos en C. E. Kloos- ÖVE'rt ut en H- Kuiper, den Heiivoi ^1 E- van der Haas-van E. van v! 70 5- Badelochstraat; M. renvest- reSgel-Schot, 85 j., Lange He- straat- 'rri Zwemmer. 6 m., Colenso- C G \,o Gerrits, 52 j., Weteringstraat; straat Vltimen, 77 j., Kleine Hout- gelegd, kwamen er opnieuw bezwa- dens welke het plan aanvaard werd voor komen, dat de inleidende procedure in gevolge de Woningwet ongeldig zou worden, werd 5 juni jongstleden een extra-raadsvergadering gehouden, tij dens wlke het plan aanvaard werd voor het gedeelte tussen Spaarne en Boezem kanaal en bepaald werd, dat voor het gedeelte tussen Nieuwe Rijweg en Boe zemkanaal een uitbreidingsplan in voor bereiding is. Het wijkcomité was ont stemd dooreet uitstellen van de beslis sing door de raad. Vanwege B. en W. werd het comité toegezegd, dat er uit voerig overleg zou worden gepleegd, overigens met inachtneming van de raadsbeslissing, over de voorgenomen herziening van het deel van het plan nabij het Vissereinde. Ook werd beloofd, dat met de grootste voortvarendheid zou worden gestreefd naar realisering van de woningbouw, die op basis van het reeds vastgesteld uitbreidingsplan nabij de Pol mogelijk zal worden. B. en W. verklaren in hun antwoord op de vragen van de heer Van der Veldt, dat zjj zich er terdege van be wust zijn, dat sanering van het gebied tussen Boezemkanaal en Nieuwe Rij weg onafwendbaar is. Zo spoedig moge lijk zal de raad een nieuw ontwerp worden aangeboden. Het getuigt vol gens B. en W. van een onjuiste instel ling van het wijkcomité, dat het aanlei ding gevonden heeft af te treden in een meningsverschil tussen de gemeente raad en het wijkcomité. Wat de vraag van de heer Van der Veldt over de wijkcomité's Oud-Scho ten en Haarlem-oost betreft, merken B. en W. op, dat deze geen klachten hebben over het contact met het ge meentebestuur, al blijft hun positie als wijkcomité gezien de onbegrensd heid van hun taak en de vaagheid van bevoegdheid in menig opzicht moeilijk. Nog meer dan voorheen zal de aandacht van de gemeentelijke diensten op de wijkcomité's gericht worden, voorzover het voorzieningen betreft in hun wijken. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten de twee ge combineerde gemeentelijke lagere scho len, de voormalige Mr. A. Bruchschool en de eveneens voormalige Mr. J. H. Thielschool in het gebouw Karlonin- genstraat 61 de naam te geven van Mr. J. H Thielschool. Naar mr. Blruch is een Haarlemse ULO vernoemd. Adver ent ie Rood-wit de Haarlemse stadskleuren, zullen feestelijk wapperen in de Jacobij nestraat ter gelegenheid van het eerste lustrum van de winkeliersvereniging van die straat 100 vlaggen, elk één bij anderhalve meter groot, komen er gedu rende een tiental dagen, dat vanmorgen ingegaan is. De acht Jacobijnestraatwinkeliers be sloten 16 januari 1954 tot oprichting van hun vereniging, welke een allergenoeg lijkste club is gebleken. Het tweehoof dige bestuur bestaat uit de heren A. de Jong, voorzitter, en Lou Braakman, se cretaris-penningmeester. In overleg met Haarlems Bloei besloot men de lus trumviering uit te stellen tot de zomer, omdat er dan ook weer evenementen op en om het Prinsenhof zouden zijn. Van het laatste is niets gekomen. De feestelijke stemming van de winkeliers is er nauwelijks minder door geworden. Vanavond kan men de voor de stad be slist enige feestverlichting bewonderen in de Jacobijnestraat, welke illuminatie, samen met de vlaggen, een onvergete lijke aanblik belooft te bieden. Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius, tegen een hardnekkig ontkennende 37-jarige ver tegenwoordiger uit Haarlem, die van twee inbraken beschuldigd wordt. Te gen de zeer sterke aanwijzingen in bleef verdachte ontkennen. Hij had bijv. bij een Haarlemse familie vijf biljetten van 1000 Franse franc ontvreemd ten nade le van een 25-jarige studente. Verdach- tes vrouw wisselde later vijf biljetten van duizend franc in bij een bank. Een Haarlemse dame miste na een inbraak in haar woning een hangertje en een zegelring met haar initialen. 7n'n hangertje en een zegelring met dezelfde initialen ontving verdachtes vrouw van wie hij thans gescheiden is Bovendien is er een sorteerproef met een politiehond gehouden, welke verdachte tot zesmaal toe aanwees. De man was al ettelijke malen ver oordeeld wegens diefstal. Hij heeft daar voor al een straf van vier jaar uitge zeten. Naar zijn zeggen zou de politie de sorteerproef niet objectief gehouden hebben. De proef geschiedde met een beitel, welke in een der huizen, waar verdachte ingebroken zou hebben, werd gevonden. Maar die beitel zou volgens verdachte niet luchtdicht verpakt zijn en bovendien werd de proef 6% maand later gehouden. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd, maar de verdediger, mr. K. A. F.J. Pliester, meende toch te moe ten twijfelen aan verdachtes onschuld. De rechtbank doet dinsdag 25 augus tus uitspraak. De benoemingen bij de paters Fran ciscanen hebben ook in Haarlem enige veranderingen gebracht. Zaterdag be richtten wij reeds, dat pater G. C. Wie- gers naar Den Helder vertrekt en ver vangen wordt door pater Fr. Castelein. De reeds in de Kleverpark-parochie werkzaam zijnde pater A. Verweij is benoemd tot kapelaan in de plaats van pater N. W. Stolwijk, die benoemd is te Bleyerheide. Uit de benoemingslijst, die vanmorgen officieel is afgekomen, blijkt, dat pater S. F. M. van Rijn van de St. Antonius-kerk aan de Nieuwe Groen markt benoemd is tot pastoor van de parochie van de H. Leonardus a Portu Mauritio aan de Haagweg te Lelden. Hij volgt daarbij de onlangs plotseling over leden pastoor Auxentius van Schalen op. Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven, weet niemand nog precies, of pater Van Rijn te Leiden tevens bouwpastoor zal zijn van de St. Antonius-kerk te Leiden. Zijn voorganger was wel met deze dubbele en zware taak belast. Men neemt echter aan, dat ook pastoor Van Rijn de stichting van die nieuwe paro chie in Leiden zal moeten voorbereiden. Het bouwen zou dan een familiale aan gelegenheid worden, daar zijn broer, pastoor A. S. van Rijn, de bouwpastoor is geweest van de H. Petrus en Paulus- parochie in Haarlem-Noord. Met pater Van Rijn, die in 1902 werd geboren, in 1940 priester werd gewijd en in 1952 naar Haarlem kwam, gaat een sympathieke kapelaan van de Groenmarkt weg, die op verschillende terreinen zich zeer verdienstelijk heeft De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 23-jarige electriciën uit Haarlem veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek, wegens diefstal van een fiets, samen met een 21-jarige metaalbewerker, die twee maanden voorwaardelijk kreeg. Tegen de electriciën waren veertien dagen ge leden door de officier van justitie, mr. Stadsdoelen: iedere dag van 10-12 en geëist, tegen de metaalbewerker twee maanden voorwaardelijk en 100,- boe te. De rechtbank bepaalde de boete op 50,-. Overeenkomstig de eis werd een 35- jarige kantoorbediende uit Bloemen- daal veroordeeld tot zes maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Hii had zich schuldig gemaakt aan oplichting. Vier maanden met aftrek kreeg een 31-jarige kok uit Helden wegens ver duistering van een bromfiets. De eis te gen hem luidde zes maanden met af trek. Zware regens hebben de ondergrondse van Madrid veranderd in een zwembad. Hier ziet men een van de stations volkomen onder waterHet hele ondergr ondse treinverkeer is lamgelegd Wegens het veroorzaken van brand door schuld stonden gisteren een 49- jarige huisvrouw uit Hoofddorp en haar 17-jarig nichtje terecht voor de politie rechter in Haarlem. Beiden waren op 13 mei bezig met de schoonmaak. Ze hadden het oude behang van de mu ren van hun woning gescheurd en gin gen die rommel verbranden in de tuin, vlak by een grote loods, waarin droog stro was opgeslagen. De loods stond spoedig in lichter laaie. Er verbrand den 40 pakken stro en de schade be droeg 150. Wanneer de brandweer niet opgetreden zou zijn, zou de scha de nog aanzienlijk groter geweest zijn. De officier van justitie, mr J Wiar- da, laakte de onvoorzichtigheid en on doordachtheid van de dames. Hjj acht te de oudste het schuldigst en eiste te gen haar 100 boete. Tegen het nicht je eiste hij 40. De tante voerde aan, dat ze hevig geschrokken was en alles gedaan had, om het kwaad te keren De politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde tante tot 50 boete, nicht je tot 10- Een week gevangenisstraf kreeg, con form de eis, een 22-jarige straatmaker uit Warmond, die onder invloed van drank gereden had op een bromfiets. Hij was, met een vriendje achterop, in de Weeresteynstraat te Hillegom 's avonds laat tegen een bloemenstal- letje opgereden en gevallen. Zijn pas sagier liep een hersenschudding daarbij op. Het tweetal was uit geweest in Heemstede. De verdachte had in een café daar volgens zjjn zeggen zes pils jes gedronken. Volgens anderen zouden het er tien geweest zijn. In ieder geval had de caféhoudster hem nog ge waarschuwd, dat hij maar beter niet op zijn brommer kon gaan rijden. 75 boete kreeg een 21-jarige bulldo zermachinist, die een paar jongens met kluiten veen had gegooid. Hij deed dat omdat ze hem aan het plagen waren, toen hij aan het werk was in Halfweg. De veenkluiten kwamen nogal hard aan 100 boete had de officier geëist. Een week gevangenisstraf kreeg een 25-jarige opperman uit Beverwijk, die een paar jongens mishandeld had, omdat ze hem voor viezerd uitscholden. Hij had de fietsen van de jongens be schadigd, terwijl ze er op reden en was hen te lijf gegaan. „Houdt het nou nooit op?", vroeg de politierechter. „Ik vind het welletjes, ik wil niet meer voor u verschijnen", antwoordde de verdachte, die reeds zevenmaal «er- der, meestal wegens agressiedelicten veroordeeld is. Hij wil nu echter schoon schip maken. Vandaag staat hij op nieuw terecht, wegens het rijden onder invloed in een auto, terwijl hem de be voegdheid tot het autorijden ontzegd is. Vier weken eiste de officier wegens mishandeling en vernieling tegen de Beverwijker. Advertentie Voor ieder een passend Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 Tel. 14361 De beslissingswedstrijd tussen het Zaanse Neptunus en het Haarlemse D W.T. die dinsdagavond in Bussum in een '2—2 gelijk spel eindigde en na tweemaal drie minuten verlengen 3—3 als eindresultaat had, zal nu vrijdag avond in Velsen worden overgespeeld. Ook het treffen tussen Neptunus 2 en DWT 2 om de kampioenstitel, dat dins- dagavond door het 11 gelijk spel geen beslissing opleverde, zal vrijdagavond, eveneens in Velsen plaatsvinden. Een 42-jarige musicus uit Overschie is gistermiddag omstreeks kwart voor- zes op de Schoterweg te Haarlem bij het oversteken van de rijweg tegen een scooter aangelopen en op het wegdek gevallen. Met een hersenschudding, een shock en enige hoofdwonden is hij naar het Sint Joannes de Deo-zieken- huis overgebracht. gemaakt. Buiten de parochie was hij onder meer godsdienstleraar in de cur sus tot opleiding van kraamverzorgsters bij het Wit-Gele Kruis te Haarlem en verzorgde hij ook de geestelijke infor matie in de cursussen voor de aan staande moeders, welke door het Wit- Gele Kruis werden georganiseerd. In de plaats van pater Van Rijn is nu aan de Groenmarkt-kerk als kape laan benoemd pater W. van Buul. Deze werd in 1905 geboren, in 1931 priester gewijd en was sinds 1950 kapelaan van de parochie van St. Antonius Abt te Wychen. Destijds is hij ook kapelaan geweest in de Kleverpark-parochie te Haarlem. Een van de belangrijkste veranderin gen te Haarlem is voorts het heengaan van pater S. Duynstee, die in september naar Rome vertrekt om gedurende een verblijf van ongeveer een half jaar deel te nemen aan een sociaal onderzoek in Zuid-Italië. Als directeur van de instel ling Katholiek Maatschappelijk Jeugd- en Gezinswerk (S.F.L. en S.F.R.) te Haarlem wordt hij per 1 september op gevolgd door de heer H. Foole, thans adjunct-directeur. Tot algemeen aalmoezenier bij de zelfde instelling, tevens lid van de di rectie, is benoemd pater Justinus Schel- lart, die 30 mei 1921 te 's-Gravenhage werd geboren. Mede in verband met deze verandering zal pater Duynstee ook het secretariaat neerleggen van de Stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk te Haar lem. Pater E. Spruyt O.F.M., die eerst als algemeen aalmoezenier fungeerde, blijft aan de instelling Katholiek Maat schappelijk Jeugd- en Gezinswerk ver bonden als bisschoppelijk gecommitteer de, tevens lid van het bestuur. Vanmorgen stonden voor de Haar lemse rechtbank twee jongelui terecht, die in het afgelopen jaar ruim twintig telefooncellen in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Den Haag hadden open gebroken en daaruit het geld hadden weggehaald. Toen zij in mei hun laat ste kraak zetten in een cel aan de Rus- tenburgeriaan te Haarlem werden zij door twee Haarlemse politieagenten gegrepen. De schade bedraagt volgens een ruwe schatting van de PTT onge veer 12.000. De twee jongelui hadden voor een bedrag van nog geen 1000 weggehaald. De officier eiste tegen de hoofddader, een 20-jarige bankwerker uit Haarlem, een jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen zijn maat, een 22- jarige stratenmaker uit Den Haag, twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan twee maanden voor, waardelijk. De bankwerker was de man die steeds de „zaakjes" opknapte. Hjj ging de te lefoontoestellen in de cel met 'n schroe vendraaier of beitel te lijf, terwijl de Hagenaar, die over een auto beschikte, op de uitkijk stond. De Haarlemmer was al viermaal veroordeeld en had een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering boven zijn hoofd hangen. Die zal nu naar alle waarschijnlijkheid wel worden omgezet. De officier van justitie zou plaatsing in een werkkamp nog de beste straf voor de jonge Haar lemmer hebben gevonden. „Op die ma nier zou hij die 12.000 kunnen terug verdienen". Toen de jongelui in Haarlem werden gegrepen, heeft een van de agenten ge bruik moeten maken van zjjn vuurwa pen om een waarschuwingsschot te lossen. De Hagenaar werd gevonden op de bodem van zijn wagen. 25 Augustus zal de rechtbank vonnis wijzen. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. J. J. Bredius heeft tegen een 24-jarige handlanger uit Bergen wegens diefstal, joyriding en rilden onder invloed negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Bovendien v.?"d de officier het beter wanneer het rpbewys van de jongeman voor drie jaar werd ingetrokken. Zijn maat, een 19-jarige handlanger uit Apeldoorn die had meegedaan, hoorde zes maanden met aftrek waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. De twee jongens, die een baantje op een schip hadden, waren in de avond van de 15e mei in Haarlem aan de walgegaan. Nadat zij in een aantal café s zeven tot tien glazen bier had den gedronken, besloten zij wat te gaan joyrijden. Zij pikten een auto en met behulp van een elektrisch draadje, dat de jongste van een fiets had afgehaald, werd de auto gestart. De oudste zat achter het stuur. Op de Spaarndamse- weg sloeg de wagen om en vloog in brand. Van het voorval wist de jonge man uit Bergen zich niet veel meer te herinneren. De jongste verdachte, die nog nimmer met de strafrechter in aanraking was geweest, zei timide dat zij „in een dolle bui" hadden ge handeld. Uit een café had hij ook nog een aantal repen chocola weggehaald. De officier van justitie trok vooral fel van leer tegen de oudste. „Het is meer geluk dan wijsheid dat het alle maal zo goed is afgelopen". Uitspraak dinsdag 25 augustus. VERBETERING Wegens ophoging en verbetering van het wegdek zal de Liedeweg, lopende vanaf de Liedebrug tot aan fort Penningsveer, met ingang van maandag 17 augustus tudehjk wor den afgesloten voor doorgaand verkeer. Wielrijders en voetgangers kunnen wel 1 passeren. „Uitverkocht, morgen om tien uur weer een voorstelling", stond er op de poort van de Haarlemse Raad voor de Jeugd het handpoppentheater Merlijn uit Heemstede een uitvoering gaf van het nieuwe spel „Het geheim van het Blauwe Water". Bijna tweehonderden tachtig kinderen hadden zich in de Doelenzaal op banken en gymnastiek- toestellen een plaatsje gezocht en nog stonden enkele tientallen teleurgesteld voor de poort. Zij zulen een andere keer de belevenissen van hun helden moeten gaan zien. Rikkie en Slingertje, haast twee legendarische figuren in de gedachtenwereld van de kinderen, die op de scholen al talrijke avonturen met hen hebben beleefd. Zo spreekt ook uit dit stuk, dat woens dagmorgen in première ging, weer het opvoedende element, waarmee de pop penspelers de kinderen naast de amusan te belevenissen van de poppen ook iets van blijvende aard. meegeven, dat on bewust bij hen blijft hangen. Uitbundig lachend of met de tanden in de lippen geklemd volgden de kleintjes het avon tuur van het aapje en het jongetje, als zij in de bliksemende nacht door het noodweer afgedreven worden naar het mysterieuze Afrika, waar een visje hun vertelt over het Rijk van de Kalief. De boze watergeest, verliefd op het dochtertje van de Kalief heeft prinses Zifra, met zijn toverspreuken veran derd in een vis. De diepongelukkige Ka lief is dolblij dat Rikkie en Slingertje hem willen helpen zijn dochtertje terug te vinden. Van een visserman horen zij, dat hoog in de bergen de reuzenvogel Knorpheus woont, die bewaker is van het Blauwe Water, een tovermiddel met onbekende kracht. Vele avonturen beleven de jeugdige helden voor zij in het bezit van het Toverwater komen, maar ais zfj plotseling het visje weer ontmoeten wacht hun een onbeschrijfe lijke verrassing. Groot feest is het aan het hof van de Kalief als zij met prin ses Zifra in triomf terugkeren. De sprankelende, suggestieve decors, de prachtige kostuums en de fijngesne den karakterkoppen van de poppen vor men tezamen met de fascinerende be lichting een kleurig sprookjesspel. Vrij dag om tien uur en twee uur geeft Merlijn nog een voorstelling van dit stuk in de Stadsdoelen. De jaarlijkse feestweek in Halfweg- Zwanenburg begint komende zaterdag, 15 augustus, en zal volgende week za terdag, 22 augustus, besloten worden. Zaterdagmiddag zal een optocht van versierde praalwagens vanaf het Em- maplein in Halfweg door de dorpen trekken naar de Plantsoenlaan in Zwa nenburg. Ook fakkeldragers zullen daar samenkomen. Er zal een speciale Oogstkoningin gekozen worden uit de mooiste meisjes van Halfweg en Zwa nenburg. De allermooiste zal aanwezig zijn bij de openingsceremonie van de feestweek, welke burgemeester mr. G. C. van der Willigen, van Haarlemmer meer, om kwart voor. vijf zal verrich ten. Om zes uur worden er waterski demonstraties gehouden op de Ring vaart, om acht uur zijn er festiviteiten op de Dennenlaan, aangeboden door de georganiseerde en aldaar gevestigde winkeliers. Maandag zijn er opnieuw festiviteiten vanwege de winkeliersorganisatie, ter wijl dinsdag de voetbalwedstrijd NAS (Halfweg-comb.) - W-Aalsmeer ge speeld wordt. Woensdagavond vanaf ze ven uur is er een gezinswedstrtjd met advertentie-slogans. Donderdag worden vanaf half zeven turndemonstraties ge geven op het speelterrein van de r.-k. school te Halfweg. Om negen uur zal ook B.B. demonstreren. Het sympathieke kindercircus uit Hoofddorp zal vrijdagavond vanaf half zeven optreden op het Halfweg-terrein. Volgende week zaterdag trekt om half twee vanaf het Emmaplein een versier de kinderoptocht naar het Halfweg-ter rein in Zwanenburg. Daar worden kin derspelen en een fietstocht georgani seerd alsmede een sportieve wande ling. Óm half negen 's avonds is er een taptoe op het Beatrixplantsoen in Half weg, ter sluiting van de feestweek. De burgemeester van Haariemmerliede, drs. J. J. M. Visser, zal daarbij spre ken Tot slot wordt er op het terrein van' de suikerfabriek een groot vuur werk ten beste gegeven. Cees Piers heeft de vijfde afstands- rit in de avondcompetitie van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" ge wonnen. Hii zegevierde in de eindsprint van het hele peloton over de snelle fi nishers Eddy Riethoff en Gé Fennis. rit kwamen een wiellengte op Piers te- £orL J?°°p tweede overwinning neeft hy nu stevig de leiding. De uitslag van de vijfde rit luidt: 1. C. Piers, de 50 km in 1 uur, 12 min. 28 sec.; 2. E. Riethoff; 3. G. Fennis; 4. R. Hendriks; 5. A. Rutte; 6. H. v. d. Geest; 7. C. Jansen; 8. A. Koonings; 9. A. Straver; 10. A. van Dijk. De stand in de competitie is momenteel: 1. C. Piers 21 punten; 2. C. Jansen 13 pnt; 3. E. Riethoff 11 pnt. Bij de C-klassers behaalde de jonge Jansen zijn zoveelste overwinning in successie. Hij is heel moeilijk te klop pen in deze categorie en staat met een totaal van 29 punten onbedreigd aan de leiding. De uitslag luidt: 1. Jansen, de 30 km in 45 min. 13 sec.; 2. Van der Horst; 3. Ruys; 4. Assema; 5. Koele- man; 6. Deinum; 7. Beudeker. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is een 18-jarige bromfietser uit Haarlem, toen hu vanaf de Leidsevaart de Westergracht op wilde gaan in bot sing gekomen met een hem achterop rijdende personenauto. Met een schede - basisfractuur is hij naar het Grote Gast huis te Haarlem overgebracht Van morsen was zyn toestand nog zeer ernstig. De personenauto werd aan de linkervoorzijde zwaar beschadig1. Ge tuigen van dit ongeval worden verzocht zich met de politie te Haarlem binding te stellen. Op 68-jarige leeftijd is vanmorgen in zijn woning te Amsterdam de heer Jac. Rustige overleden. In Amsterdam kent men de heer Rustige als oud-wethouder van financiën. De heer Rustige was lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Hol land en o.a. voorzitter van de com missie van bestuur voor de provinciale ziekenhuizen. in ver- Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in dm hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens* huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,de regelmaat ran de klok' Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1-3S SCHOON PAK Twee inbrekers hebben hun oude pakken verwisseld voor schone, toen zij in de nacht van dinsdag op woensdag zich toegang ver schaft hebben tot een stomerij aan het Houtplein te Haarlem. In de winkel werden de volgende morgen twee col bertjasjes, een pantalon en een spijker broek aangetroffen. Een geldsbedrag wordt nog vermist. SIERRADEN Bij een onderzoek met betrekking tot de inbraak in een garagebedrijf aan de Wagenweg is vast komen te staan, dat een aantal sierra den tot een bedrag van vijfhonderd gulden, enkele pakjes cigaretten en wat buitenlands geld is gestolen. POLITIEMELDING Met ingang van heden is het adres van de rayon ambtenaar, hoofdagent de Boer. van de afdeling Haarlem-noord, van Tesselscha- destraat 105 veranderd in Muiderslot weg 78 I. SCHEDELBREUK Dinsdag is een 7-jarig meisje, vermoedelijk doordat ze bij het uitkloppen van een stofdoek op het raamkozijn is gaan staan, uit het raam van de eerste verdieping geval len. Met een breuk in het schedeldak is zij naar het Grote Gasthuis overge bracht. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde gelegd). In Uw dagblad van woensdagavond heb ik kunnen constateren, dat ik niet de enige was, die zich aan Uw T.V.- commentaar ergerde, een en ander in verband met onze „Zingende Francis canen". Er is echter op de vraag van de verslaggever geen antwoord gege ven, hoe men ook van leer trekt met „het hart op de tong". Hij vraagt na enige flauwe kritiek of „dat nu moet?" Helaas moeten w\j zeggen, dat deze Franciscanen inder daad gedwongen zijn, hoezeer zij het tevens wellicht graag doen. Dat het voor ons wat vreemd aandoet, dat de priester op deze wijze zijn missie in stand moet houden, wil nog niet zeggen dat wij deze „nobele" aktviteiten alléén maar moeten kraken. Uw na schrift zegt niet alleen, dat U wellicht niet beseft, hoe de kritiek op deze pa ters is uitgevallen, maar U vergat er ook bij te vermelden, dat Uw verslag gever een bepaalde opvatting lanceer de, los van de kritiek op de „klein kunst". Als antwoord op de vraag: „Moet dat nu?", kan ik U zeggen; „Ja". En dit zal blijven moeten zolang wij katho lieken die toch allen missionaris die nen te zijn niet zelf voor de missie zorgen, of kunnen zorgen. Ik ken de zorgen in Nw. Guinea door mijn con tact met de missionaris daar. Het gaat niet alléén om het vliegtuigje, dat moet blijven vliegen; maar ook om onze missionarissen, van wie zonder deze hulp meestentijds bovenmenselijke din gen gevraagd worden. Indien wü ons dus ergeren aan het Franciscaanse zin gen, laten wij dan eens de hand in ei gen boezem steken. Wij moeten nog veel doen! De paters gun ik van harte veel succes. CECIEL SPEE. Haarlem, Middenweg 31 (Discussie gesloten. Redactie.) (Niet officiële ty, Ned. 1958 4V« Ned. 1959 33Z Ned 1953 Staffel 1947 3>,i Ned. 1956 314 Ned. 1948 3W Ned. 1950 314 Ned. 1954 S>4 Ned. 1955 O B-N.G. WonbouWl. 6 Ned. Handel ^0 Cert Amsterdam Rubber H.VA Senembab-MO- AJC.Ö. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deb Mil- Fokker t. Gelder Hoogovens Müller Co. philips Gem.De». Onliever B1111 ton Ze Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KJLuM. Kon. Ned. Stoomb Ml) KJP.M. Ned. Stoomv Ml) v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Kentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven 58 Amsterdam 58 Amsterdam '56 D Rotterdam '57 2M 21* Alb Heiln kl. obi koersen) Vorig Slot 101A 101 941s 9434 93 88 té 87)4 89 tz 90i,i 110% 258 101)4 15514 2171,4 38114 585 180 260 250 557 323)4 652 610 332 170 168 125 I6414 128 163)4 257 146 118 106)4 83)4 93% 100)4 129)4 opening 13/» 98)4 94)4 102)4 344)4 176.50 642 604)4 167.80 163% 145 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General El ectrio Genera] Motors Kennecott Copper K.LJA. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny tidewater U.S. Steel 11/8 63)4 55 65 80)4 55 103 32)4 49)4 64 76% 45% 81)4 70)4 54)4 53 25% 101% 12/» 63 54% 64)4 79% 5514 102% 33 4914 6314 75% 40% 80% 70 54% 52)4 25% 100% Stemming: onregelmatig lager

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5