I Super-sprinters favoriet voor de regenboogtrui Maar op de vlakkekronkelige weg hebben óók de sterken kansen f I Revanche van amateurs? 1 Vier „geplaatsten" in de derde ronde verslagen DE EILANDER Dit weekeinde in Zandvoort Race-auto voor Von Karajan Darrigade klaar voor Zandvoort KLM-aandeel in het transatlantisch verkeer in 1958 en begin 1959 gedaald Skiff-kampioen Redelé gewond ADO gekraakt door Arsenal T enniskampioenschappen Favoriete mevr. hansloos tegen Limburgse outsider Wat 'n vondst! 1 KLAAS TOXOPEUS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PAGINA 7 II Concurrentie van straalvliegtuigen Rosten levensonderhoud in Frankrijk gestegen De walvisvaart Japan trekt voorstel tot vermindering van jagers in Programmaraad Wereldomroep i IH 9ü1 Rik 11 Van Looy Bij auto-ongeluk Uitgeschakeld voor Europese titelstrijd Ook Enschede verliest Lenstra in Oostelijk elftal met Paauwe Honkbalkampioen tegen de Rest Oostduitse voetballers verslaan de Tsjechen MARIS OP RAND VAN NEDERLAAG VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes 98 ct ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door In Kerkrade Europa's oudste mijn gaat dieper graven Hoofdschacht domaniale mijn naar 800 meter W erkgelegenheid verruimd in Verenigde Staten MINDERBROEDERS Verplaatsing van het noviciaatshuis Pater Van Straaten terug uit Amerika Katholieke Illustratie kampioenschap op de weg. Zandvoort gaat de Helden van de weg ontvan gen. Elk land dat zichzelf respecteert in het merkwaardige wielerwereldje, heeft een uitgelezen afvaardiging ge zonden. Elk land heeft in die forma ties een ruime plaats toegemeten aan de mannen, wier grootste kracht de eindsprint is. Want, zo is sinds vele maanden her en der verkondigd, in Zandvoort waar het land zo plat is dat een molshoop er op een berg lijkt, op dat vlakke circuit aan de Noordzee zal de complete wegrenner vermorzeld worden door de specialis ten in de „explosie-in-de-laatste- meters" Men zie de ljjst van deelnemers. Frankrijk zette aan het hoofd van zijn equipe André Darrigade en liet hem omringen door snelle lieden als Grac- zykj Dejouhannet en Hassenforder. Italië selecteerde zeer zorgvuldig en liet het oog vallen op Defilippis, Bru- ni, Benedetti, Pellegrini en Carlesi. Spanje wist niet hoe snel het Miguel Poblet op de hoogte moest stellen van zijn uitverkiezing. België had ook vier namen gereed: Rik 1 (Van Steenber en), Rik II (Van Looy), Léon van )aele en Noël Foré. Zelfs Nederland koos in de eerste plaats de „snelle man nen". Captein, tot het vorig jaar sprint kampioen bij de amateurs, De Haan de verfranste Nederlander Van den Brekel en Niesten. Krijgen de Ita lianen en de Fransen dan toch gelijk? Zij hebben immers heftig geprotes teerd toen het circuit van Zandvoort uitgekozen werd voor de strijd om het wereldkampioenschap op de weg Zij voerden als argument aan, dat hier De Haan, de verfranste Nederlander (Van onze sportredacteur) ry cherper dan ooit tevoren staat het wapen van de rappe-man- nen-van-de-weg. Een jaar lang hebben zij al hun aandacht gecon centreerd op die ene zondag in 1959, de zestiende augustus. Bij al hun lucratieve activiteiten hebben zij nimmer uit het oog verloren, dat zo veel mogelijk krachten bewaard Roesten worden voor die ene dag. V hebben daarom allerlei evene menten, waar roem en fortuin te oogsten vielen, genegeerd. De Grote sprake was van een dusdanige bevoor- Ua9 zou namelijk n0& meer eernog deling van enkele superspecialisten in eer gewin opleveren. hooguit tien in getal onder de vele Zo is de situatie aan de vooravond honderden „vaklieden" op de weg, dat Van de wedstrijden om het wereld- de striid om de regenboogtrui werd gedegradeerd tot een criterium, een kermiskoers. Zij hebben zelfs gedreigd met een boycot om alsnog het zoeken naar een ander parcours te forceren. „Zo gemakkelijk is dit parcours in Zandvoort, dat dezelfde grote groep die bij de start aanwezig is, ook op de fi nish zal afstormen." Er zijn ook anderen Men zie nog eens de lijst der deel nemers. Frankrijk plaatste in zijn §loeg sterke rijders als Anquetil, aint en A iglade. Italië was er bij zonder op gebrand, dat Baldini van de partij zou zijn. Dat was bepaald niet uit sentimentsoverwegingen. Bal dini veroverde namelijk het vorig jaar het wereldkampioenschap. Men zag ook nu mogelijkheden voor hem. Welke? Men kijke eens naar de re sultaten van ritten tegen het uur werk, die de laatste tijd gehouden zijn. Telkens vindt men hoog geno teerd de namen van Anquetil, Baldi ni, Saint, Graf (de Zwitser) en An- glade. Superieure temporijders dus. Hebben zij een kans op het circuit van Zandvoort? Weest ervan over tuigd, dat hun uitverkiezing niet zo maar tot stand gekomen is. Wie na melijk het parcours aan de Noord zee aandachtig heeft verkend, wie voorts rekening houdt met de zware zeelucht en de mogelijkheid van een stevig briesje nie< wil uitsluiten, komt al spoedig tot de ontdekking, dat een demarrage van formaat bij- zonder schone perspectieven kan openen. Het parcours kent bijna geen recht stuk. Dappere vluchtelingen zijn al na enkele honderden meters uit het vizier. Zoiets werkt inspire rend. Tal van „verse" krachten Zo ziet ge, het staat beslist niet bij voorbaat vast, dat een super-sprinter dit jaar het wereldkampioenschap gaat veroveren. Voor moedige, sterke man nen met de nodige kwaliteiten zijn er zeker kansen. Staart u bij dit alles echter niet blind op enkele namen; ze ker niet op die van Baldini. Anquetil, Anglade of andere coryfeeën uit de Tour de France. Zij hebben een te zwaar seizoen achter de rug om nog de vereiste conditie voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap te heb ben. Niet voor niets hebben de Bel- 1111111111111111M111111111i 11111111111111II11111111i11111111111111111111111 1111 1111111J111111111111111111M111111111111111M i t i1111 IE i1111111111 llllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiilllllllHIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Herbert von Karajan, de muzikale directeur van de Weense Staatsopera, heeft een Porsche race-auto gekocht. De wagen kost ongeveer 30.000 gulden. Het is niet Von Karajan's bedoeling aan wedstrijden deel te nemen. Hij heeft gezegd, dat hij de wagen alleen voor zijn plezier heeft gekocht. m Rik 1 (Van Steenbergen) André Darrigade, voor de Fransen een van de grote favorieten voor de wereldtitel bij de professionals op de weg, zal zondag te Zandvoort starten. Bq een trainingsrit over 80 km achter li1!.,der"y,ls gisteren gebleken, dat hij geem enkele hinder meer ondervindt van de schouderblessure, die hij kortge leden heeft opgelopen. Vanmiddag ver trekt Darrigade uit Parijs naar Am sterdam. gen en de Italianen vrijwel alle ren ners die zich in het Avontuur van de heer Goddet gewaagd hebben, thuis gelaten. Kans bij de amateurs Zaterdag staat op het Zandvoortse circuit eveneens een wereldkampioen schap op het spel. Dan starten de amateurs. De Oostduitser Schur, die de vorige week nog heeft laten weten, dat hij in een voorbeeldige vorm steekt, komt de titel, die hij het vorig jaar in Reims veroverd heeft, verde digen. Aan de kampioenswedstrijd van het vorig jaar bewaren de Nederland se amateurs bepaald onaangename herinneringen. Gaan zij zich nu revan cheren. Kwaliteit is er zeker in de Nederlandse ploeg. Men denke aan Zil verberg, de winnaar van Olympia's Tour, aan Enthoven, de nationale kam pioen, de sterke Limburger Jan Hu- gens, aan Rentmeester, Van Egmond en de „oude" Mik Snijder. Een van hen kan Frans Mahn onttronen als de laatste Nederlandse wereldkampioen op de weg. Zij zullen echter af te re kenen hebben met sterke tegenstan ders, Oosteuropeanen, Belgen en Ita lianen. „Air Travel", een Amerikaans lucht vaarttijdschrift, publiceert in het augus tusnummer gegevens van de Interna tional Air Transport Association (IATA) die betrekking hebben op de resultaten van de zes grootste luchtvaartmaat schappijen in het transatlantische ver keer over de laatste jaren en tevens de sterke groei aantonen van het Noord- Atlantisch verkeer in de eerste drie maanden van 1959. Het aandeel van de KLM blijkt in 1958 gedaald te zijn, ter wijl ook het eerste kwartaal een ver dere daling vertoonde. In het jaar 1958 had Pan American 26,4 pet van het totale transatlantische verkeer tot zich getrokken met Trans World Airlines op de tweede plaats met 15,2 pet, de BOAC als derde met 11,3 pet d Scandinavian Airlines System als vierde met 9,8 pet, Air France ais vijfde met 8,6 pet en de KLM als zesde met in totaal 7,4 pet. In vergelijking met vijf jaar geleden (1954) is Trans World Air lines sterk teruggelopen (van 24,2 pet naar 15,2 pet), is Pan American ge daald van 28,2 pet tot 26,4 pet en is ook het percentage van de KLM in het to tal-! vervoer naar beneden gegaan van 8.6 pet tot 7,4 pet. Daarentegen zijn BOAC SAS en Air France gestegen met resp. 1,9 pet, 0,7 pet en 0,2 pet. Bij de berekeningen zijn de verbindingen tus sen Europa en de westkust van Amerika, dus naar Los Angeles en San Fran cisco, in aanmerking genomen. In het eerste kwartaal van 1959, dus °ver de maanden januari, februari en •haart, vielen wederom afwijkingen te boteren, hetgeen zonder twijf 1 mede de**6! jongste officiële indexcijfer over F,.. nr°sten van levensonderhoud in kundio is zodanig gestegen dat des- Vernbe 11 van menin8 7'in> dat in no- lonen a's- een verhoging der minimum Hei twee procent nodig zal zijn. pr0ce»fXcyfer steeg einde juli tot 119,19 tereeii *ndien het gedurende twee ach- ProcenVf°lgende maanden meer dan 119,27 zullen j kedraa€t zoals men verwacht, komminimum-lonen dienovereen- 6 moeten worden verhoogd. door het inzetten van straalverkeers- vltegtulgen (Boeings bij Pan American) e- Comets bij de BOAC veroorzaakt werd. Pan American heeft over het eer ste kwartaal van 1959 32,3 pet. van het totale passagiersvervoer op f© trans atlantische lijnen tot zich getrokken met BOAC op de tweede plaats met 13,6. pet. Trans World Airlines is gezakt naar de derde plaats met 11 pet en daarna vol- gen naar Air France met 8.4 pet., de SAS met 7 pet en de KLM met 6,8 pet. Tevens zijn gegevens jekendgemaakt over het totaal aantal passagiers, die over de Noord-Atlantische routes in het eerste kwartaal van 1959 zijn vervoerd In totaal werden 190.895 luchtreizigers door de bij de IATA aangesloten lucht vaartmaatschappijen voor een vlucht over de Noord-Atlantische lijnen geteld, van wie 51.804 passagiers eerste klasse passagebiljetten hadden, 15.611 kochten toeristenklasse en 123.480 economyclass. De Japanse Vereniging voor Walvis vaart heeft haar voorstel ingetrokken om elke waivisvloot die het volgend sei zoen in de antarctische wateren gaat vis sen, met een jager te verminderen. De vereniging is van mening, dat nu Noor wegen het voorstel niet heeft aangeno men, de maatregel voor andere landen zinloos zou z(Jn. Noorwegen heeft wel een maximum v?ng?" blauwe walvissen vastgesteld nl. 5800 stuks. In Japan schijnt men nu de mening toegedaan dat andere landen moeten worden aange spoord Noorwegens voorbeeld te volgen. Bij beschikking van de staatssecre taris van O. K. en W. is aan de heer J. B. Braaksma eervol ontslag verleend als lid van de Programmaraad van de Stichting Radio Nederland Wereldom roep en is tot de dag. waarop nieuwe w ttelijke ,-oorzieningen met betrekking tot de Wereldomroep in werkim* treden, benoemd tot lid va" bovengenoemde raad: jhr. D. van den Brandeler te 's- Gravenhage. De skiffeur Redelé van de Kon. Dordrechtse roei- en zeilvereniging is gisteren bij Meerkerk, terwij] hij op weg was van Dordrecht naar Utrecht, betrokken bp een auto-onge luk. Zijn auto werd bij een inhaalma noeuvre aangereden door een tegen ligger. Ofschoon zijn wagen ernstig werd beschadigd, kwam Redelé er nog betrekkelijk goed af. Door een ge broken linker arm, waarmee hij in een ziekenhuis te Utrecht is opgeno men, zal hjj echter niet kunnen deel nemen aan de Europese roeikam- pioenschappen, die van 20 tot en met 22 augustus te Macon worden gehou den en waarvoor hij een der voor naamste outsiders was. Het is nog niet bekend, of zijn plaats in de Nederlandse ploeg en in het skiff nummer zal kunnen worden ingenomen door de als algemene reserve aangewe zen Van Weezenbeek, die lid is van dezelfde vereniging, de Dordtse. Wel heeft de Nederlandse roeibond reeds een verzoek hiertoe aan de Fisa gedaan, doch eerst in Macon zal over de even tuele toelating tot de kampioenschap pen van Van Weezenbeek beslist wor den. ADO heeft woensdagavond in Den Haag een zware nederlaag geleden te gen de Engelse eerste-divisieclub Arse nal. De „gunners", die b(j de rust al met 4-0 de leiding hadden, zegevierden uiteindelijk met 7-0. De enige reële Haagse scoringskans kreeg de oud-internationaal Theo Tim mermans. Hij miste echter de strafschop die de scheidsrechter Bronkhorst in de 20e minuut van de tweed, helft gaf we gens te fors spel van de Britse verde diging. De wedstrijd werd bijgewoond door ongeveer 16.000 toeschouwers. Enschede heefi woensdagavond in Hengelo met 2-1 verloren van de En gelse tweede-divisieclub Sheffield Uni ted. De wedstrijd werd door 10.000 toe schouwers bijgewoond. Ook het Apeldoornse AGOVV verloor. Met 2-3 moest in de Joegoslavische club Lokomotiva uit Zagreb de meer dere erkend worden. Tijdens de internationale marathon, die zaterdag 15 augustus te Enschede wordt gehouden, zal in het stadion ,Het Diekman' een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen een Oostelijke com binatie, waarin enige oud-internationals zijn opgenomen, en een elftal bestaande uit oud-internationals van Duitsland. Voorts zullen Henk Heida, Meindert Blankenstein, Ronald Spierenburg, Wim Essenjas en Harry Jansen een poging doen het Nederlands record op de 800 meter te verbeteren. De Oostelijke combinatie ziet er als volgt uit: doel: F. Dekkers (Heracles), achter: A. Dekkers (Heracles) en Odenthal (SC Enschede), mdden: Paauwe (Feijen- oord), Terlouw (Sparta) en Schaap (SC Enschede), voor: Trooster (Rigters- bleek), Lenstra (SC Enschede), Roozen (Haarlem), Engelsman (Quick-Njjme- gen) en Drager (Ajax). Het Duitse voetbalelftal van oud-in ternationals bestaat uit: doel: Klodt (Schalke '04); achter: Burdenski (Schal- ke '04) en Weber (Menden '09); midden: Eppenhof (Schalke '04), Matzkowski (Schalke '04) en Schanko (Borussia Dortmund); Voor: Schulte Braucke (Homburch '09, Preissler (Borussia Dort mund), Prothmann Homburg '09), Ra- chuba (Preussen Munster) en Attern (vfl. Boschum). Klodt, Burdenski, Eppenhof, Schanko en Preissler hebben allen voor het Duitse a-eiftal gespeeld, de overigen verschillende keren in semi-interland wedstrijden. Zatêrdag 15 augustus a.s. wordt op het terrein van EDO te Haarlem, aan vang 4 uur, de traditionele honkbal wedstrijd tussen de kampioen van Ne derland, EHS, en de rest van Neder land gespeeld. Het negental van de rest is als volgt samengesteld: werper: Smidt (H.H.C.), vanger: Geurts (Schoten), eerste honk: Heemskerk (Schoten), tweede honk: Keulemans (Schoten), derde honk: Ur- banus (O.V.V.O.), korte stop: De Nieu we (EDO), linksvelder: Fabrie (Spar ta), middenvelder: Wim Vrenegoor (H. H.C.), rechtsverlderKok (Ajax). Het Oostduitse oetbalelftal heeft woens dagavond te Leipzig met 21 gewonnen van Tsjechoslowakije. De ruststand was 2—0. Meer dan 100.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Heel wat illusies zijn op de derde dag van het toernooi om de nationale ten- nistitels in rook opgegaan. Niet minder dan drie geplaatste speelsters kwamen voor het laatst op de uitslagenlijst van het dames enkelspel voor. Mevr. Thung, nog wel als nummer één geplaatst, werd het slachtoffer van haar angst voor verlies en bovendien vond zij een tegenstander tegenover zich mevr. Kampschmidt uit Geleen die zich niet door reputatie Het imponeren. Met 8-6, 6-1 won de Limburgse speelster. Op een ander baan ging mevra Reus tegen de 56-jarige mej. Rollin Couquer- que ten onder met 4-6, 6-2, 6-1. Een bij zonder goede prestatie van deze ex-ln- ternationale speelster. De derde ge plaatste speelster, die werd gewipt, was mevr. Peters. De Hilversumse Hen- riette Ruinen zette haar met 7-5, 1-6, 6-3 de voet dwars. In het heren enkelspel duikelde ook een geplaatste speler en wel Van Mee geren. Met 6-4, 6-2, 6-2 zegevierde de Amsterdammer Gurowitsch Het heeft bovendien slechts weinig gescheeld, of ook Willem Maris, lyst- aanvoerder van de geplaatsten, was met een nederlaag naar de kleedka mer verdwenen. Zijn tegenstander in de derde ronde, Robbie Kuypers (Amsterdam was bijzonder goed op dreef. De eerste twee sets won Kuypers met 6-, 64. Daarna volgden twee sets die op naam van Maris kwamen te staan. De zaak werd voor Willem Ma- ris hachelijk in de beslissende set. Hij liep een achterstand van 3-0 op. Het werd 3-2 en 4-2 voor Kuypers. Na de zesde game speelde de vermoeidheid bij de Amsterdammer een grote rol. Hiervan maakte Maris dankbaar ge bruik. Hij zette door en met 6-4 hand haafde h;j zich. De belangrijkste uitslagen luiden: Da mes enkelspel derde ronde: mevr. Kampschmidt versl. mevr. Thung 8-6, 6-1: mej. Rollin Couquerque versl. mevr. Reus 4-6. 6-2, 6-2; mej. Tervoort versl. mej. Weurman è-4, 6-2; Fredy Marinkelle versl. mej. Wilmink 6-0, 6-4; mevr. Vletter verst. mej. I. Koster (Arnhem) 2-6 8-6, 6-2; mej. Ruinen versl. mevr. Peters 7-5. 1-6 6-3; Jea mne Ferir versl. Joyce Marinkelle 6-1, 6-4. Heren enkelspel, derde ronde; W. Ma- ris versl. Kuypers 1-6, 4-6, 6-3, 6-2, 6-4; Dominicus versl. Marre 1-6, 6-1, 6-1, 6-2; Advertentie Met één Van Nelle's groot formatt theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige „Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modèrn proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek* ia! (groot formaat) doos van 20 stuks 49 „Dat trekt gauw genoeg weer weg," zei de dokter. Handig schoof hij een viertal hete kruiken tussen de dekens. Het verbaasde hem dat de jongen nog niet bij kwam. Hij had nauwelijks water binnen gehad, ver telde Bate de Bruin hem. Waarschijnlijk was het al leen de uitputting, die hem zo lang buiten kennis deed blijven. Het eerste wat Hedwig zag, was een waterig licht. Het deed pijn aan zijn ogen. Hij kneep de ogen stevig dicht, doch toen voelde hij scherpe steken in zijn hoofd. Er kwamen allemaal gele en zwarte vlekken. Hij probeerde zijn hoofd te draaien, doch er was iets dat dit onmogelijk maakte. Waar was hij? Iemand scheen tegen hem te spreken! Hij hoorde een zachte vrouwenstem... een bijna bon zend geluidHet stelde hem een beetje gerust. De stem sprak een taal die hij niet kende... Zou het Frans zijn? Of was het „Reo", die hem van zijn liefdesavon turen vertelde? Dan lagen ze natuurlijk samen op het sloependek... Stil eens...: hoorde hij daar niet het naargeestige zingen van de Fransen? Och nee... dat was die stem weer... Het klonk ook zó zangerig „Reozei hij. De stem praatte door. sussend, geruststellend, alsof til) sen kleine jongen was. Wat was er toch gebeurd? was hij soms gevallen en probeerde zijn moeder hem nu te troosten? Hoor..., nu begon die stem gejaagder te spreken... toch eens proberen of het niet te verstaan was wat ze zei... „Hedwig... Hedwig... Hedwig!..." Dat was zijn naam! Hij moest proberen uit te vinden wie het was, die daar tot hem sprak. Hij kénde die stem immers? Hij kende haar als zijn eigen stemWas het zijn eigen stem soms? Maar dan moest Je kunnen verstaan wat zij vertelde...! Met uiterste krachtsinspanning slaagde hij erin, en kele woorden op te vangen en te begrijpen. Eerst klonk het van heel ver, doch later werd het duidelij- ker. „Én wè hadden zo'n verschrikkelijke angst om jou Hedwig... 't Leek wel alsof je bij ons in de kamer was, zonder dat we je konden zien of horen... Van al le kanten kwam het op ons af, Hedwig... net zoals het geluid van de zee, dat je ook overal om ie heen hoort... Ik dacht dat ik zou stikken... En toen zei Menke: -Zullen we bidden, moeder Hedland? ...en ik zei: Ja, Menke, dat zullen we... En toen hebben we gebe- den.„. zo gebeden Hedwig, alsof God tussen ons in stond... en ik wist dat het verhoord zou worden, ons bidden... Toen we ophielden zag ik jouw schooltas op tafel liggen... een wonder, Hedwig..., een puur wonder van God Toen ik jouw zeilklompje eruit haalde, wist Li-, een ècht wonder was. Ik wist op dat ogen blik, (lat je terug zou komen! Ik wist 't zo zeker als je iets maar kunt weten. Ik heb 't nog tegen Menke gezegd..., zodat zij het óók zou weten... De zee, Hedwig... ze heeft 't gedaan... Ze heeft je teruggebracht! Maar mijn belofte zal ik houden, jongen! Heus, ik zal het doen. De zee..., ze zal je terugkrijgen, Hed wig... Al zal ik geen nacht in mijn leven meer slapen Jij behoort haar toe..., Hedwig... jou zal ze niet ver nietigen... Daarom geef ik je terug aan de zee... Je bent van haar, Hedwig, nog mèèr dan van mij of Menke..." Het waterige licht in de hoogte begon heen en weer te zwaaien. Zoiets zag je toch maar zelden! En die stem! Er moest mist opgekomen zijn. Het was er dik van. Trok de nevel maar wat op, dan kon hij de men sen zien, die hier om hem heen waren. Hij hooide hun stemmen wel, maar hij zag niets dan een grijze nevel met dat grote licht erin. Sommige stemmen herken de hij in de eerste plaats zijn eigen stem, zo vlak bij zijn oor. In de nevel begonnen zich gestalten af te tekenen. Eerst herkende hij de zwarte trui van schipper Bate de Bruin. „Dag Batezei hij, zo gewoon mogelijk. Toen herkende hij de dokter en Teun Bakker en tenslotte... „Moeder!" riep hij uit. Zij was het geweest, die al die tijd tot hem gesproken had! Natuurlijk! Hij had dat van het begin af toch al geweten! Die stem, zó eigen, zó vertrouwd..., dat moést moeder zijn! Hij voelde haar tranen op zijn gezicht. „Waar is Menke?" vroeg hij plotseling. Clara schrok op en keek naar de deur, waar zij Menke voor het laatst had gezien. „Ze is weggegaan, denk ik," zei ze zacht. „Maar ze zai zeker terugkomen, Hed... Ze zal wel vlak in de buurt zijnMisschien was ze moe, na alles wat ze- Moeder Hedland zweeg. Er gleed een trek van pijn over Hedwigs gezicht. Zou hij tegen een ontmoeting met Menke opzien? Hedwig lag naar de deur te staren, alsof hij ver wachtte dat Menke wel zou komen ais hij maar geauj- dig bleef kijken. _w Er voer een rilling door hem heen, toen de deur plot seling met een ruk openging. Het w?s. Ho rh' die binnenkwam, met vlak achter zich, Simon de.Rij ke. De beide mannen bleven op een paar pas afstand staan. Chris Hedland zag doodsbleek en zijn lippen trilden. Met verbijsterde blikken keek hij naar zijn zoon en daarna naar zijn vrouw. Eindelijk fluisterde hl'!,Zeun... zeun dan toch...!" Simon de Rijke plukte wat aan zijn schipperspet, die hij in de handen had genomen. Hij knikte naar Hedwig; verlegen om al de mensen in het vertrek. ,Ik docht dat je dood was...," stotterde hy. „Ik had je'klompje opgevist... En die vrouwen... hm... die za ten zo te snotteren bij jou thuis... ik ben 'm meteen maar weer gesmeerd, toen ik 't klompje had afgege ven... Ik dacht echt dat ze je te pakken had gekre gen. de zee Maar je hebt veine gehad... Net als Simon indertijd, met de ouwe „Cobri". Hedwig glimlachte, hoewel zijn lippen schrijnden. Zijn vader stond nog steeds te kijken alsof hij een geest zag. Van woede was nu geen sprake meer. (Wordt vervolgd). Goris versl. Vekemans 1-6, 6-3. 6-3, 6-1; Karamoy versl. J. Koerts 6-0, 6-4, 6-3; Van Eysden versl. F. Koerts 6-8, 6-1, 6-0, 6-1; Gurowitsch versl. Van Meege ren 6-4. 6-2, 6-2; Van Dalsum versl. Breukink 6-1, 6-2, 6-3; Bijker versl. Ter- voort 2-6, 6-1. 6-0, 6-1. Dames dubbelspel, kwart finales: Mevr. Peters en mevr. Thung versl. mej. Dingier en mej. Tervoort 3-6, 6-3, 6-1; mevr. Roos en Jeanine Ferir versl. mevr. Hermink en mevr. Roolker 4-6, 7-5, 6-4; Joyce en Fredy Marinkelle versl. mevr. Koopmans en mej. Rin kel 7-5, 6-0; mej. Schouten en mej. Se ven versl. mej. Hannesen en mej. Kos ter (Arnhem) 6-4, 8-6. Heren dubbelspel, kwart finales: Go- ris en Karamoy versl. R. Kuypers en Stradmeyer 6-3, 6-2; Van Dalsum en Van Meegeren versl. Kloezen en Volk- maars 6-1, 6-2; Maris en Van de Weg versl. Beukers en Taminiau 6-2, 6-0; Van Eysden en Breukink versl. Bitter en Saarberg 6-3, 0-6, 6-1. De domaniale mijn-maatschappij te Kerkrade zal maandag een begin ma ken met het afdiepen van de hoofd schacht Willem 2 van de 620 meter verdieping naar de 800 meter verdie ping. Dit zal de laatste verdieping zijn, welke deze oudste mijn van Europa gaat uitzetten. Het afdiepen van de schacht is nood zakelijk geworden, omdat de bovenlig gende verdiepingen uitgeput raken. De afdiepingswerkzaamheden zullen gerui me tqd in beslag nemen. Uit de nieuwe verdieping zullen ook de lager gelegen kolenlagen worden ge ëxploiteerd. Al wordt de 800 meter ver dieping de laatste van dit mijnbedrijf, dit wil geenszins zeggen, dat de doma niale mijn in haar geheel spoedig zal zijn uitgeput. De kolenvoorraad in de nieuwe verdieping is nog voldoende voor meerdere tientallen jaren, terwijl de domaniale mijn nog een groot veld zou kunnen aanboren onder Duits grondgebied. Het afdiepen van de schacht geschiedt door een Duitse firma uit Essen. Tus sen de 500 meter en de 620 meter ver dieping zal de schacht tijdens de werk zaamheden volledig buiten gebruik blij ven. Daarom heeft men tussen deze verdiepingen een moderne tussen- schacht gebouwd om de kolen uit de 620 meter verdieping omhoog te halen. De werkgelegenheid in de Verenigde Staten steeg in juli tot een record-ni veau. In totaal was er voor 67.594.000 arbeiders werkgelegenheid. De werk loosheid liep terug tot 3.744.000, hetgeen minder is dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar. Het werkgelegenheids- cqfer was 252.OOC hoger dan dat vein UU' terwijl het werkloosheidscijfer 238.000 lager was. In deze cijfers zijn met opgenomen de 600.000 stakende ar beiders in de staalindustrie de erts- mijnen en de scheepvaart op de Grote Meren. Het noviciaatshuis voor de fraters van de Nederlandse Minderbroederspro vincie dat sinds een dertigtal jaren ge vestigd was te Hoogcruts in de gemeen te Slenaken in Zuid-Limburg, wordt met ingang van het nieuwe noviciaats jaar (19591960) in begin september overgeplaatst naar het klooster te Al verna in de gemeente Wychen (Gld.). Te Alverna is reeds sinds vele jaren het theologicum der fraters voor het eerste en tweede jaar theologie. Pater Werenfried van Straaten. het hoofd van Oostpriesterhulp, is na een verblijf van tien dagen in de Verenigde Staten in België teruggekeerd. Hij heeft voorbereidingen getroffen voor zijn aanstaande rondreis door de V. S. Tij dens deze reis in de maanden oktober- november wil pater Van Straaten de Amerikaanse katholieken vertrouwd maken met de noden der vervolgde Kerk. Dat we midden in het vakantieseizoen zijn blijkt ook uit het nummer van deze week. Rogier van Aerde vertelt over een dag in de Efteling te Kaatsheuvel, een sprookjesland voor kinderen, en R. Kalkhoven schrijft over toeristische hoogtepunten van Nederland, waar onze grootouders reeds kwamen, zoals de Echoput bjj Apeldoorn, de watervalle tjes bij Loenen op de Veluwe en de bedriegertjes van kasteel Roosendaal. J. W. Hofwijk geeft herinneringen van een bezoek aan het Poolse nationale be devaartoord Czestochowa met het oude, beroemde genadebeeld van de Zwarte Madonna; het klooster is tijdens en na de tweede wereldoorlog nooit echt bezet geweest. De K.I.-medewerker bij de ^ieuw-Guineaexpeditie schrijft over Jan Sneep, de jonge bestuursambte naar te Ok Sibili en zijn zeer veelzijdige taak. Verder is er een beschouwing over het Russische bolsjoiballet, „een oase in de Sovjetcultuur." Een artikel met kleurfoto's handelt over een film, door de Duitse cineast Hans Domnick ge nomen in Mexico, waarbij hij vooral aandacht heeft geschonken aan de oer- bewoners van het land, de nakomelin gen van de oude Azteken. Tenslotte nog een artikel over de K.L.M.-purser S J van Bleisen, een zeer veelzijdig man' onder andere amateur-binnenhuisarchi tect, maar ook amateur-uitvinder, zoals van de combox, een nieuwe en prakti scher doos voor gebakjes. Jan Cottaar schrijft over de voorbereidingen voor de Olympische Spelen te Rome, dat een machtig olympisch centrum belooft te worden. In de vijfde ronde van het tennistoer nooi voor profs te Eastbourne heeft on ze landgenoot Joop de Mos verloren van de Engelsman Moss met 5-7, 6-3 en 6-2. Ook de Nederlander Parlevliet werd in de vijfde ronde van het toernooi te Eastbourne uitgeschakeld. Hij verloor met 63 63 van de Brit Hom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7