Nieuwe onlusten in Zuid-Natal Politiepatrouilles naar de roerige gebieden NIEUW FEUILLETON- Redt eerst de anderen Minstens zes Noordvietnamese bataljons in Laos? Raul Castro vliegt naar de Chileense hoofdstad Met belangrijke documenten van zijn broer, de premier Piloot zet vliegtuig aan kustlijn neer op zee Geen persoonlijke ongelukken Indisch Lagerhuis bespreekt de crisis in Kerala Koningin onderscheidt verpleegster Profumo spreekt met Malik de Laotiaanse kwestie Tsjechisch Orkest afgewezen Waterstof bom „getemd"? ï8S&£!sbbjs, Het weer Plebaan v. d. Burg kanunnik s Werelds snelste onderzeeboot Onder zeer grote belangstelling Toestand normaal in Oostenrijk rijstelling van motor rijtuigenbelasting Raketten aan boord van Sovjet-duikboten Bromfietser miste zijn vrouw niet Edinburgh-festival Geweigerd op te treden met Johanna Martzy Nederlander bij Koblenz verongelukt Ministersconferentie in Santiago Franse geestelijken moeten Haïti verlaten NOODLANDING BIJ DEN HELDER Iets warmer V erkeersvliegtui g verliest een motor Brand in Rotterdams isolatiebedrijf In ovenveging: Meer radiotoestellen één luistervergunning DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 o 83ste JAARGANG No. 30292 Voorlopig partijbestuur Werkers" Volgens admiraal Burke Aduertentie MORRIS 'êefore ijou êmj/ Falcon Wollen Tweedmantels Aan zee mm BI®* - 1' ar - Jm f tikt mUa Alle wegverbindingen vrijwel hersteld BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-roogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In Oemtwaloemi, in Zuid-Natal, zijn volgens Keuter honderdveertien Afri kaanse vrouwen gearresteerd wegens het veroorzaken van ongeregeldheden. Zjj hadden zeven bussen tot stilstand gebracht en geëist naar Durban en Pie- termaritzburg te wqrden gebracht om hun gevangengenomen landgenoten daar te bevrijden. De vrouwen hadden twee wegversperringen opgericht en enkele van hen hadden arbeiders in na bijgelegen suikerrietvelden hun messen ontrukt. De arrestaties in Oemtwaloe mi sprak de politie later tegen. De on geregeldheden in Oemtwaloemi zouden zondagavond zijn begonnt i toen een groep Afrikanen telefoonverbindingen doorsneed en daarmee het contact tus sen de plaatselijke landbouwers en de politie verbraken. Gisterochtend zijn eenheden van de politie en het leger uit Pietermaritz burg naar Ixopo in Zuid-Natal vertrok ken, waar zich ook ongeregeldheden hebben voorgedaan, namelijk in de buurt van een kerk waarin zich een kleine zevenduizend Afrikanen, hoofd zakelijk vrouwen, hadden verenigd. In Pietermaritzburg werden zondagavond auto's van blanken met stenen beko geld. Overdag werden in een voorstad van Pietermaritzburg twee Afrikanen gedood en twee blanken gewond bij bot singen tussen de politie en de bevolking. Politiepatrouilles zijn ook uitgezonden naar andere roeriee gebieden in Natal, onder andere naar St.-Faith's, waar Afrikaanse vrouwen weigeren belasting te betalen. Een nnlitiegroep is uit Fort Shepstone naar Ifafa aan de kust ge zonden. waar honderdzesentwintig vrou wen zijn gearresteerd. De vrouwen zouden ook hier telefoondraden hebben doorgeknipt. In het dorp Sobantoe zijn gisteren openluchtscholen georganiseerd daar zaterdag drie scholen in brand werden gestoken. In Harding zijn de on- Vandaag is voor een aantal landen, waaronder ook Nederland, een interna tionale overeenkomst in werking getre den, die betrekking heeft op de belas tingheffing van wegvoertuigen voor persoonlijk gebruik in internationaal verkeer. Deze overeenkomst is tot stand gekomen onder auspiciën van de econo mische commissie voor Europa der Ver- Hef6 ^ties, naar hiinisterie van financiën merkt dat zowel krapi^nleiding hiervan op, 0D "tens internationale regelingen als r' |>'°nd van eenzijdige maatregelen den s sedert vele jaren in tal van lan- tin bijstelling van motorrijtuigenbelas- j' E of soortgelijke belasting wordt ver- rT?d ten aanzien van buitenlandse motorrijtuigen, welke anders dan voor Commerciële doeleinden tijdelijk in de betrokken landen worden ingevoerd. De overeenkomst beoogt de situatie, zoals oeze allengs op het gebied van deze bijstelling is gegroeid, te consolideren f>Waar bof'?' te harmoniseren. rje bestaande vrijstellingsregelingen j- oo als gevolg van de inwerkingtre- Eur Van de overeenkomst, althans wat wiiz?pa betreft, geen noemenswaardige ni=to 'ngen ondergaan, zo deelt het mi nisterie mede. juli j.l. doo? d.paf'LIbestuur van de 12 groepen' opgerichte cmtnunistische ..Brug- partij bestaat uit de hL stische Werkers naar. voorzitter ex-voorzm=Geïben Wage- S;i. Pieters, secretarts°nenJ?r der C.P.N.), Gortzak, H. Fransen (allen ingmeester- H mevr. R. Lips-Odinot (Hilvenso">da'ïl) en vormen het dagelijks bestuur K Dezen Op 23 en 24 januari I960 z'ai h.t partijcongres te Amsterdam worden ge2! den. lusten vorige week begonnen toen der tig Afrikaanse vrouwen veroordeeld werden tot twaalf weken gevangenis straf wegens het in brand steken van een hut. De politie, die hen naar de gevangenis in Pietermaritzburg mee nam, gaf geen gehoor aan een verzoek tot vrijlating van de vrouwen omdat zij thuis kleine kinderen hebben. Van bevoegde Afrikaanse zijde zijn twee hoofdoorzaken genoemd voor de onrust in verscheidene delen van Na- tal. In de eerste plaats is er wrok onder de Afrikaanse vrouwen omdat zij .anks met water hebben moeten vullen zon der hiervoor betaald te worden. Naar verluidt hadden hun stamhoofden hun bij weigering een boete van twee pond sterling opgelegd. Verder wordt de con trole op de toeloop van Afrikanen naar de steden beschouwd als een maatregel om de Afrikanen te dwingen als goed kope werkkrachten in landbouwbedrij ven te fungeren terwijl zjj in de steden meer zouden kunnen verdienen. De stafchef van de Amerikaanse ma rine, admiraal Arleigh Burke, heeft gis teren op een persconferentie te Wash ington verklaard, dat de Russen waar schijnlijk beschikken over duikboten die ballistische projectielen kunnen afschie ten, aldus meldt Reuter. Hoeveel dit er naar zjjn mening waren, wilde hij echter niet zeggen. De omvang van de Rus sische duikbootvloot schatte hij op 450 schepen van verschillende typen. Hij voegde hieraan toe, dat de Russen veel doen op het gebied van duikboten en raketten. Hij geloofde, dat zij enige atoomduikboten bouwen. Toen hem gevraagd werd, waarom de Amerikaanse marine in haar begro ting meer nadruk legt op de behoefte aan een nieuw vliegdekschip dan op de noodzaak van de bouw van een anti- duikbootschip, antwoordde admiraal Burke, dat er altijd de mogelijkheid van een plaatselijke beperkte aanval bestaat waartegen een actie van vliegtuigen, af komstig van vliegdekschepen, noodza kelijk zou zijn. Op het Apeldoornse politiebureau ver voegde zich een heer uit Haren (Gr.) die vertelde, dat hij zijn vrouw, die bij hem achter op de bromfiets had geze ten, Kwijt was. Hi) was in Limburg op vakantie geweest en was op weg naar huis. In Apeldoorn kreeg hij op een ge geven moment geen antwoord meer als hij iets zei. Toen hij achterom keek kwam hij tot e ontdekking dat zijn vrouw niet meer op de duo zat... Op het politiebureau wist de man zich te herinneren dat hij even had stil ge staan om op een wegwijzer te kijken hoe b'.j het beste kon rijden. Hier bleek de vrouw te zijn afgestapt zonder dat de man dit had gemerkt. Samen met een politieagent reed hij terug naar de wegwijzer, waar zijn vrouw nog gedul dig stond te wachten. Ook verloofde weg Een dergelijk geval heeft zich voorge daan met twee bromfietsers uit Sittard, vader en zoon. Zij kwamen maandag de politie in Deift zenuwachtig vertellen dat zij Fanny, de verloofde van de zoon, hadden verloren. Fanny zat, zo bleek later, rustig bij familie in Den Haag te wachten. Ook zij was even afgestapt, maar ze was niet blijven wachten maar had een taxi genomen. Op 4 mei van het jaar 1897 breekt er brand uit in een liejdadigheidsbazar te Parijs. Honderd-dne-en-veertig mensen komen in minder dan een kwar tier om het leven. De vreselijkste tonelen spelen zich af, met schroom door de overlevenden naverteld. Oneer degenen die hun dood in het vvur vinden is hertogin Sofie Van A'.encon Als een heldin heeft zij gezwoegd om anderen te red den, niet om eigen lijfsbehoud denkend .Redt eerst de anderen!". roept zij tegen enkele jongemeis- les, die haar met geweld in veilig heid willen brengen. Zo was het tragische einde van een veelbewogen leven. Hertogin Sofie was de dochter van hertog hlax van Beieren, is verloofd ge ureest met haar neef. de zwakzin- uige Lodewijk U van Beieren, maar trouwde in 1868 met de nobele hertog van Alengon, kleinzoon van de Franse koning Louis Philippe Vnv haar gelukkig huwelijk, haar jeugd en haar tragische dood, maar ook van de jeugd van hertog van Alengon verhaalt °°ek „REDT EERST DE AN DE REN dat geschreven is door Mar guerite Bourcet en uitgegeven bij Libraine Académique Perrin te "trijs De Nederlandse vertaling van deze levensroman van Ferdi- Uand en Sofie van Alengon kan de lezer van vandaag af volgen in de feuilletonrubriek van ons blad. de het Men zal er op boeiende wijze wor den geconfronteerd met de feiten uit een verleden van 50 tot 100 laren her waarvoor grote belang stelling blijkt te bestaan getuige bijvoorbeeld de algemene interesse voor het leven van SissiElisa beth i die een zuster was van de hertogin van Alengon. Koningin Juliana heeft maandagmorgen in de Rolzaal te 's-Gravenhage zoals wij gisteren reeds in een groot deel van onze edities meldden de Florence Nightingale-medaille uitgereikt aan zuster A. E. W. Engelberts, oud-directrice van het Havenziekenhuis te Rotterdam. De minister van sociale zaken van Laos, overste Oudone Sananikone, heeft in Taipeh de beschuldiging gelanceerd, dat Noord-Vietnam minstens zes batal jons naar Laos heeft gezonden om de oostand van de communistisch gezinde Pathet Lao-partfj te steunen, aldus meldt United Press International. De minister is met een delegatie op For mosa voor een bezoek aan economi sche, landbouw- en militaire instellin gen in nationalistisch China. Op het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de minister van staat John Profumo aan de Russische ambassadeur. Jacob Malik, gevraagd de Sovjet-Unie te verzoeken het voor stel te steunen om een waarnemer van de Verenigde Naties naar het gebied in Laos waar wordt gevochten, te stu ren. Via het persbureau Tass heeft het Sovjet-ministerie van buitenlandse za ken gisteren een verklaring uitgegeven, waarin andermaal gesteld wordt dat de situatie in Laos alleen gecorrigeerd kan worden door hervatting van de werk zaamheden van de internationale com missie. Volgens deze verklaring zijn de moeilijkheden in het koninkrijk Laos te wijten aan zijn regering, die de Ge- neefse overeenkomsten van 1954 en de Vietnamese overeenkomsten van 1956 Het organiserend comité van het fes tival van Edinburgh, dat aanstaande zondag begint, heeft de uitnodiging aan het Tsjechisch filharmonisch orkest tot deelneming aan het festival van dit jaar ingetrokken, omdat dit orkest wei gert te musiceren met de geemigreer- de Hongaarse violiste Johanna Martzy. Volgens een door het comité uitgege- van communiqué, berust de weigering van het Tsjechisch orkest „niet op mu zikale of artistieke gronden". Het organiserend comité van Edin burgh kreeg zaterdag een boodschap uit Praag dat het Tsjechisch Orkest mevrouw Martzy niet als soliste zou accepteren. Op 23 juni evenwel was een contract ondertekend waarin het X.an ^°henna Martzy met het Tsje chisch orkest duidelijk stond vermeld, met een clausule waarin het orkest haar als soliste aanvaardde. Zondagavond had bij Koblenz een ver keersongeval plaats, waarbjj de 19-ja- rige Wim Hoekstra uit Winschoten do delijk werd verwond. Het slachtoffer maakte met een 17-jarige vriend per bromfiets een vakantietocht door Duits land, waar zij ai ongeveer een week ver toefden. Zondagavond waren zij op weg naar een kampeerterrein nabij Koblenz. Bij het oversteken var de weg kwam H-, die oorop reed in botsing met een uit tegenovergestelde richting komen de onverlichte auto. De jongeman liep naast fracturen aai beide benen een schedelbasisfractuur en een hersenbloe ding on. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis in Koblenz over gebracht, waar hij gisteravond is over leden. en 1957 heeft geschonden. Laos meed de principes van deze overeenkomsten door oorlogsmateriaal en Amerikaans militair personeel binnen te halen en door een pact te sluiten dat de aanwe zigheid van Amerikaanse militairen op wettige basis stelt. In de Russische verklaring wordt uitdrukking gegeven aan de hoop op een positief resultaat van besprekingen tussen Engeland en Rusland, de voorzittende landen bij de overeenkomst van Genève. Raul Castro, de broer van de Cubaan se premier, zal naar Santiago vliegen teneinde de in de Chileense hoofdstad vergaderende ministers van buitenland se zaken van de landen aangesloten bij de Organisatie yvan Amerikaanse staten de documenten over wat premier Fidel Castro de „samenzwering" van dictator Trujillo van de Dominicaanse republiek tegen de Cubaanse regering heeft ge noemd, voor te leggen. Op de conferentie te Santiago is gis teren lgens Reuter en A.F.P. met algemene stemmen een resolutie aange nomen over het behoud van de vrede en de Amerikaanse solidariteit. In deze resolutie wordt een beroep gedaan op de volkeren en regeringen van Amerika om eensgezind de vrede te handhaven en wordt de landen-leden van de orga nisatie van Amerikaanse staten aanbe volen het principe van non-interventie De „New York Times" meldt vandaag dat geleerden van de Amerikaanse Marine wellicht een ontdekking hebben gedaan die kan leiden tot beheersing van de waterstofbom. Het voorzichtige enthousiasme onder de geleerden kan nauwelijks verhullen dat zjj overtuigd zijn een beheerste thermo-nucleaire reactie te hebben veroorzaakt. De kern van het apparaat is een gla zen buis van dertig centimeter lengte en drie centimeter doorsnede, gevuld met een vorm van zwaar waterstof en gevat in een magnetische klos. Een woordvoerder van de marine be vestigde later dat dr. Alan Kolb van het onderzoek-laboratorium der Ameri kaanse Marine inderdaad er in geslaagd meent te zijn de kracht van een water stofbom te beheersen, maar eerst ver dere proefnemingen moet doen om deze theorie te staven. Dr. Kolb is op het ogenblik voor een congres in de Zweed se universiteitsstad Uppsala. Het „tem men" van de waterstofbom is een lang gekoesterde wens van de drie atoom- mogendheden Amerika, Rusland en Engeland. De Haïtiaai se regering heeft twee Franse geestelijken gelast het land te verlaten wegens ondermijnende activi teit waardoor de veiligheid van het land in gevaar werd gebracht, aldus meldt A.F.P. Een van de geestelijken is overste van een klein-seminarie en de ander is pastoor. Door zijn vliegtuig, dat in het onge rede was geraakt, even buiten de kust lijn een „landing" op zee te laten ma ken, heeft de 46-jarige vlieger B. de Geus uit Voorburg gisteren niet alleen zijn leven, maar ook dat van een aan- ta badgasten aan het strand onder Juli- anadorp bij Den Helder gered. De heer de Geus was met zijn Harvard PH-NIB op- Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 u„r) Droog, zonnig en opnieuw Iets warmer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Zon: 5.28-19.58. Maan: 20.09-6.35. Morgen blijft het hogedrukgebied voor zonnig en zomers strandweer zor gen. De temperaturen zijn nog gema- tigd en bedragen in de middag 21 tot 23 graden. Zeewater 19 graden. Zwakke wind uit noordoostelijke richting. Voor uitzichten: zomers strandweer en iets warmer. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven /,d.-Limburg Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel 1 uxembul Parijs Nice Berlijn Frankfort München Ztlrich Weer temp temp bisteren onbewolkt 20 11 onbewolkt 21 11 onbewolkt 21 12 licht bew. 21 6 onbewolkt 21 10 onbewolkt 23 9 licht bew. 22 10 mist 21 11 half bew. 27 12 zwaar bew. 24 12 licht bew. 23 14 onbewolkt 24 11 onbewolkt 21 10 onbewolkt 22 12 onbewolkt 19 12 onbewolkt 24 11 licht bew. 29 18 zwaar bew. 17 onbewolkt 19 14 geheel bew. 15 11 zwaar bew. 19 12 24 uui 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0 1 0 gestegen van het vliegveld op Texel met achter zich een doelzak ten be hoeve van oefeningen voor de lucht doelartillerie. Juist boven de stellingen kreeg het toe stel een ongekend hevige vibratie, waardoor de huidplaten van het toestel vlogen. Op dat moment vloog de heer de Geus in de richting van de zee. Hij koppelde onmiddellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om het op het strand te zetten. Toen hij voldoende hoogte had verlo ren om te landen bleek hij echter bo ven een strandgedeelte te zijn, waar het vol badgasten was. De heer de Geus heeft daarom zijn toestel een me ter of vijftig van het strand in zee doen neerkomen. Hij slaagde erin tijdig uit de cockpit te komen en het strand te bereiken. Het toestel, dat in gebruik was bij Aero-Ypenburg, is gezonken. De vertegenwoordiger van de voor onderzoeker van de rijksluchtvaart dienst, de heer A. F. Fournier zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van de gedwongen landing op zee. Ook een vertegenwoordiger van de dienst lucht vaart van de rijkspolitie begaf zich naar Den Helder voor een nader onder zoek. Een verkeersvliegtuig van het type DC-4 van de luchtvaartmaatschappij van Ecuador met 82 passagiers heeft maandag drie kwartier nadat het van het vliegveld Tocumen was opgestegen, één van zijn vier motoren verloren. De piloot slaagde er in het toestel in zijn macht te houden en hij maakte een ge slaagde landing op het vliegveld van Tocumen. Dadelijk na het losraken van de motor ontstond onder de passagiers een begin van paniek, aldus meldt A.F.P. Vanmorgen is in een isolatiebedrijf op het industrieterrein Spaansepolder in Rotterdam een pekketel in brand ge vlogen. Een arbeidej probeerde het vuur te b.ussen met een schuimblusappa- raat, maar slaagde er niet in. De brandweer wist het bedrijf behou dens de werkplaats, die geheel Uitbrand de voor de ondergang te behoeden. De schade kon men nog niet schatten. toe te passen. De algemene commissie van de conferentie nam een resolutie aan, waarin wordt aanbevolen de inter- Amerikaanse vredescommissie maatre gelen te laten bestuderen ter beperking van de activiteit, die leidt tot interven tie in landen, dié in een burgeroorlog verwikkeld zijn. In de resolutie wordt voorts gezegd, dat het recht op asyl voor politieke bannelingen gehandhaafd moet blijven. De resolutie zal worden voorgelegd aan de voltallige verga dering. De algemene commissie keurde met vijftien tegen vier stemmen bij twee onthoudingen de V.S. en Bolivia een resolutie goed waarin wordt aanbe volen de bepalingen over de rechten van de mens te laten opstellen in samenwer king met de regeringer van de landen die lid zij van de O.A.S. De commissie deed ook een beroep op de regeringen van deze landen om de uitgaven voor de defensie te besnoeien, zo het mogelijk mocht zijn en vroeg de regeringen de maatregelen voor economische samen werking, die al zijn goedgekeurd door de raad van de O.A.S. over te nemen. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, is in overweging het systeem van de iuistervergunningen zodanig te wijzi gen, dat de radioluisteraar, die meer dan één toestel bezit, voldoende heeft aan één vergunning. Het komt steeds meer voor, dat luis teraars meer dan één toestel, al dan niet draagbaar, aanschaffen. De thans bestaande regeling, volgens welke men vota iedei toestel een aparte vergun- ring nodig heeft, blijkt moeilijk w handhaven. In navolging van het buitenland wu men dus, nadat er bij de eerste aan schaffing van een toestel een vergun ning is uitgereikt, geen nieuwe ver gunningen meer eisen voor andere toe stellen. De P.T.T. heeft in die zin een advies uitgebracht aan het ministerie van O., K. en W. Een beslissing is nog niet genomen, maar de nieuwe regeling is serieus in overweging. Bij gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest heeft de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, de plebaan van de kathedrale kerk, de hoogeerwaarde heer J. v. d. Burg, benoemd tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel. De aartsbisschop heeft tijdens een persoon lijk bezoek aan de plebaan hem daar van in kennis gesteld. Sinds enige jaren was plebaan v.d. Burg ere-kanunnik. 's Werelds snelste onderzeeboot, de door kernenergie aangedreven Amerikaanse „Skipjack", meerde aan een pier te Portland in het Engt'"e graafschap Hampshire na een lange tocht. De boot maakte, vrijwel aldoor onder toater, een tocht van drieduizend mijl tussen Connecticut in Amerika en Portland. Behalve gezag voerder Behrens, bevond zich op de tocht ook aan boord kapitein Barnaby Sam- bome, die gezagvoerder zal worden op de in aanbouw zijnde eerste Engelse atoomduikboot, de „Dreadnought". In het Indische Lagerhuis is gisteren onder zeer grote belangstelling het de bat begonnen ovei het besluit van de regering de communistische overheid van de staat Kerala af te zetten en dit gebied rechtstreeks onder het bestuur van de president te stellen. De minis ter van binnenlandse zaken, Govind Ballabh Pant, zei volgens U.P.I. in zijn verdediging van het regeringsbesluit, dat de communistische overheid van Kerala de rechten van het volk had aan getast en de ambtenaren en de politie had laten optreden, zoals het hun, de De toestand in het Oostenrijkse over stromingsgebied was vandaag weer na genoeg normaal. Overal zijn de weg verbindingen hersteld met uitzondering van de streek rondom de Attersee, de Blombergmondsee en het geïsoleerde bergdorp Filzmoos. Het water heeft acht slachtoffers gemaakt, maar hier onder bevinden zich géén buitenlandse toeristen. communisten, zinde. De Indische re gering is slechts met grote tegenzin tussenbeide gekomen, aldus de minis ter, en zjj had ook niet tot afzetting van de Keralaanse overheid behoeven over te gaan, als deze* overhei akkoord was gegaan met het voorstel var premier Nehroe tot tussentijdse verkiezingen. Het verzet van het volk tegen de com munistische overheid was volgens de minister het krachtigste dat in Indië is ontstaan sinds de onafhankelijkheidsbe weging. De minister gal het huis een samen vatting van het rapport dat de gouver neur van Kerala over de toestand in de Indische deelstaat heeft opgesteld. Daar in staat dat de. communistische over heid ë.e steun van het volk verloren heeft, dat partijleden zich bemoeiden met het bestuur en dat de communisten een voorkeursbehandeling kregen. Het verzet van het volk was niet te weer staan, aldus hei rapport. Meer dan 100.100 mensen namen deel aan de de monstraties tegen de communistische overheid, die 20.000 van de betogers in de gevangenis liet werpen. De commu nisten infiltreerden in culturele organi saties en zij gebruikten coöperatieve in stellingen voor het versterker van de partjj, aldus het rapport Op verschei dene plaatsen was er een 'nancieel bankroet. De arbeidsonrust groeide zo zeer dat de ondernemers moeite had den de bedrijven aan het werk te hou den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1