historicus te wachten President van Amerikaans persbureau haalt herinneringen op De Amerikaan kan voor weinig geld een aardig bibliotheekje opbouwen Aantrekkelijke aanbiedingen van boekenclubs Ook samenstelling van een discotheek is niet duur I Grote delen van Overijssel zijn zwaar gedupeerd N PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelove's obsessie r ■y HITLERS OPMERKELIJKE PANTOMIME Complete Shakespeare Bedrijven op zandgrond hebben oogstderving van 60 a 100 pet Olifant maakt slachtoffers Diefstallen in jeugdherberg Franse oorlogsbodems op bezoek Fruitcorso in Goes Oud grafschrift ontcijferd GEVOLG VAN DE DROOGTE Woedend dier rent op 5.000 pelgrims in Braziliaans elftal tegen G.V.A.V. JAC. RUSTIGE TEN GRAVE GEDRAGEN Britse équipe voor CHIO Rotterdam Twee maanden voor Duitse dievegge STEVENSON krijgt bijna tweemaal zoveel stemmen als Kennedy DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 PAGINA 2 Internationale bijeenkomst Textiel-studenten in Enschede THE YALE UNIVERSITY 4Q VOLUMES kétaii. price *60 FOR ONLY $6 LOS ANGELES, augustus, samenstellen, maar er niet te veel geld aan kan besteden, brengen ver-' Boekwinkels zijn hier in Amerika in het algemeen minder talrijk en niet schillende boekenclubs, die hun hoofdkwartier meest in New York hebben, zo goed voorzien als in Holland. De meeste zaken hebben alleen de uitkomst. Zij werken alle min of meer op dezelfde wijze. Nieuwe leden laatste best-sellers in voorraad en zij zijn niet genegen enige moeite te doen, kriJgen een kosteloze of goedkope premie als zij zich verbinden in de eerst- indien uw verlangens toevallig uitgaan naar een werk, dat enige jaren terug volgende twaalf maanden vier tot zes boeken te kopen. Eén van deze clubs .verscheen, biedt momenteel als premie zes boeken naar keuze aan voor één dollar per Mocht zo'n boek echter weer in de publieke belangstelling komen bij- stuk waaronder bijvoorbeeld de zes delen over de tweede wereldoorlog van voorbeeld doordat het als onderwerp voor een film wordt gebruikt, dan uni Churchill en „The Story of Civilization' in zes delen door verschijnt het bij toverslag als „paperback" voor 35 of 50 dollarcent 'alom 111 Durant' op de „bookstands" van de „supermarkets". Zo vroeg ik in verscheidene boekenzaken naar „Het dagboek van Anne Frank", een paar maanden voor de propaganda losbarstte van de studio, die het boek ging verfilmen. Men scheen er nooit van gehoord te hebben. Toen verschenen uitgebreide arti kelen in Time en Life, de kranten verhaalden van de speurtochten naar het ideale meisje, dat de hoofdrol in de film zou moeten spelen, en enkele dagen later was het boek bij duizenden exemplaren in elke kiosk en op elke „su permarket" verkrijgbaar. Voor de boekenliefhebber, die graag een eigen bibliotheekje zou willen Jongen verdronken Op Ceylon Presidentskandidaat 1960 GEEN TIJD om op de De vroegere president-directeur van het Amerikaanse persbureau United Press, Hugh Baillie, heeft zijn journalistieke herin neringen te boek gesteld. Mensen, die bij belangrijke gebeurtenissen zijn be trokken, maar niet in de noodzaak ver keren het publiek op staande voet in zage te verlenen van hun feitenkennis en van de motieven, die hun handelen bepalen, hebben het later gemakkelijk als zij hun mémoires schrijven. Zij heb ben zichzelf nimmer in het openbaar tegen de laatlat behoeven te plaatsen en daaraan ontlener sommigen de vrij heid om in hun „Erinnerungen" of „Re collections" enkele centimeters te smokkelen. Anders evenwel staat het met degenen, die op het moment zelve moeten publiceren, wat zij van het ge beuren weten en wat zij ervan vinden, Als deze mensen achteraf zouden ko men met een mémoire-werk, waarin zij hun vroegere ego de kennis van de vol le waarheid en het oordeel van de his toricus aanmeten, dan maakt zo'n boek niet alleen een onnatuurlijke indruk; het is ook gemakkelijk te weerleggen. „High Tension" van Hugh Baillie (Har per Brothers Publishers, New York 1959) maakt zo'n onnatuurlijke indruk niet. Baillie komt er eerlijk voor uit, dat in zijn vak bepaalde beperkingen gelden. Het ontbreekt de journalist in het algemeen aan de mogelijkheid om alle gewenste inlichtingen terstond te krijgen en ook aan de tijd om over een bepaalde gebeurtenis het laatste woord te formuleren. Van het Amerikaanse weekblad „Ti me" heeft eens iemand geschreven (Noei F. Busch in „Briton Hadden"): ,,De fout van Time, in vergelijking met de dagbladen, was, dat het zijn nieuws zo laat presenteerde. Zijn onvergelijke lijke deugd was, dat het zo snel ge schiedenis schreef." Het is Baillie's vak geweest het nieuws zo snel mogelijk te brengen. De geschiedschrijving liet hij aan anderen over Ook nu begeeft hij zich niet bui ten zijn eigen terrein en het resultaat is geworden een boek zonder veel pre tenties, maar met een kaleidoscopische overvloed aan schetsen, portretten en anecdotes. In hetzelfde jaar 1910, waarin Baillie als jongmaatje in dienst trad bij de „Record" in Los Angeles als politie verslaggever, met de bevoegdheid een vuurwapen te dragt en op te treden als onbezoldigd politieman kreeg hij de opdracht het geruchtmakende pro ces tegen Clarence Darrow, de advo caat van de vakbeweging, te verslaan. Darrow had de verdediging op zich ge nomen van de gebroeders McNamara, die- «r van werden verdacht het gebouw van de Los Angeles Times te hebben opgeblazen. Darrow genoot van zijn po se als beschermer van de onschuldige arbeiders, totdat de beschuldiging werd geuit, dat hij getracht zou hebben een lid van de jury om te kopen. De storm, die daarop losbrak, wordt door Baillie met veel gevoel voor detail en drama tiek beschreven. In september 1919 vergezelde hij president Wilson op diens dramati sche rondreis door de Verenigde Sta ten om het Amerikaanse volk te win nen voor de Volkenbondsgedachte. Bekende namen duiken op in de blad zijden, die Baillie daaraan wijdt. Een van de felste tegenstanders van de president was in die dagen senator Henry Cabot Lodge, vader van de man die thans de Verenigde Staten als permanent gedelegeerde bij de UNO vertegenwoordigt. Een van de andere verslaggevers, die in de pre sidentiële trein meerijden, was James A. Hagerty wiens zoon thans pers chef is van president Eisenhower In Seattle kwair een groep plaatse lijke leiders achter gesloten deuren bij een met de president om van hem en kele belangrijke toelichtingen op het principe vn de Volkenbond te verne men, Buiten '"achtten de verslaggevers, klaar om de leden van de delegatie uit Seattle aan hun vestjes te trekken, zo dra hun gesprek met de president was afgelopen. Maar halverwege de bijeen komst kregen de journalisten toestem ming van Wilson om er bij te komen, te luisteren en notities te maken. Op het eind van de vergadering toen Bail lie c.s. zich voorbereidden op een race naar de dichtstbijzijnde schrijfmachine, merkte Wilson laconiek op: „Uiteraard moet alles, wat hier besproken is, ver trouwelijk blijven. En ik verwacht van mijn vrienden van de pers, die hier „Baillie, denk jij, dat ik er te chic uitzie?", vroeg generaal Omar Bradley, toen hij de president van United Press in de Tweede Wereldoorlog dicht bij het front van Metz ontmoette. „Neen, hoezn?", vroeg Baillie. De generaal antwoordde: „Ik heb een zoon bij hei leger, die vindt dat ik mij naar oorlogsmaatstaven te veel opdof". Op deze foto dineert Baillie (links) met generaal Bradley in het hoofd kwartier te Verdun. In Enschede is dit weekend een inter nationale studentenbijeenkomst begon nen, waaraan wordt deelgenomen door 80 textiel-studenten, afkomstig uit negen verschillende landen. Het is voor het eerst dat een dergelijke bijeenkomst wordt gehouden. Er worden gesprekken gevoerd en excursi gehouden. Voor vrijdag a.s. is een textiel-forum georga niseerd. waaraan alle kopstukken van de textielindustrie zullen deelnemen. De bijeenkomst werd zaterdag begon nen met een ontvangst in het stadhuis. Burgemeester W. Thomassen zei, dat per soonlijke internationale contacten lei den tot verwijding van de horizon. De deelnemers aan de$e gespreksbijeen komsten groeien daardoor uit tot echte wereldburgers. De commissaris van de koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, begroette de deelnemers aan de studieweek als de leidende figuren voor de textielindus trie van morgen. De huidge generatie heeft veel bereikt, maar de wereld wordt steeds kleiner en de gezichtskring groter. Studiebijeenkomsten als deze zijn in dit verband nuttige hulpmiddelen. Drs. H. de Bruijn, directeur van de ho gere textielschool te Enschede, merkte als laatste spreker op, dat de activiteiten van de studenten thans, meer dan vroe ger, een positieve betekenis hebben. —if you join tmc Bookof-thc-Month Club nov AND AGREE TO ROY SIS ROOKS DURING THE NfcXY YEAR SHAKESPEARE A-»-*»:»-:*:.:-. Yh< v.:»E l&t.b.V :Ry <K- ptfio:; V:.ic AN EXPBHMStfrAt omn Een gedeelte van een advertentie van een Amerikaanse boekenclub, zoals men die in Amerikaanse bladen geregeld aantreft. Vijf Franse oorlogsbodems zullen van 19 tot 23 augustus a.s. een (niet-offici- eel) bezoek brengen aan Amsterdam. Het zijn de fregatten Le Boulonnais, Le Bordelais, Le Brestois, Commandant Amyot d'Inville en Commandant de Pimodan. De commandant van het Franse op leidingsinstituut voor adelborsten „Eco- le naval", de kapitein-ter-zee B. Dufay is aan boord van de Commandant Amy ot d'Inville. Op zaterdag 19 september zal voor de vijfde maal het Zeeuws fruitcorso door de straten van Goes trekken. Voor het eerste lustrum van dit evenement bestaat nu reeds grote belangstelling zowel in binnen- als buitenland. De stoet van het corso belooft dit jaar bijzonder groot van opzet en attractief te zijn. Definitieve toezeggingen heeft de stich ting „Het Zeeuwse fruitcorso", die de ze gebeurtenis organiseert, reeds bin nen van 17 deelnemers. Verwacht wordt dat minstens 20 wagens de fruitcorso- stoet zullen vormen. De fruitfee, begeleid door haar twee hofdames, zal vrijdagavond 11 septem ber door het gemeentebestuur van Goes officieel worden ontvangen, waarna zij zaterdag haar eerste tocht door de straten van de stad zal maken. mijn gasten zijn geweest, dat zij daar mee rekening zullen houden". Baillie zelf vat de situatie zo samen: „By letting us in, the President had locked us out of the story". Van Baillie kunnen we leren, dat de klassieke uitdrukking voor de commis sie-vergaderingen tijdens de Ameri kaanse partijconventies, de „smoke- filled rooms", afkomstig is van Ray mond Clapper van het Washingtonse bureau van UP. In het eeuwenoude stadje Batenburg aan de Maas heeft de Engelse oudheid kundige dr. T. Greenhii] in de voorma lige r.k. kerk, thans behorende tot de N.H.G., een merkwaardige vondst ge daan. Bij toeval werd jaren geleden in de kerk een grafsteen ontdekt welke een ridder voorstelde. In stukken en brokken was de grafzerk uit de grafkelder opge dolven en zorgvuldig werden da onderde len weder aan elkaar gevoegd en tegen de kerkmuur gemetseld. De onderschrif ten kon men niet ontcijferen. Dr. Greenhill, die als deskundige de halve wereld heeft afgereisd voor het ontcijferen van oude riddergraven, is hierin geslaagd. Hier had men te doen met de zeer zeldzame afbeelding van jonkheer Gijsbrecht van Bronkhorst en Batenburg, die als een vroom man op 21-jarige leeftijd is overleden in 1429. In tegenstelling met andere riddergraf zerken, waarop de ridders met helm op en in trotse houding staan afgebeeld, ontdekte men hier een beeld van dee moed en vroomheid. De Batenburgse ridder staat afgebeeld met ontbloot hoofd terwijl het harnas in een doek is gewikkeld. Slechts eenmaal trof de oud heidkundige i dergelijk ridderbeeld op 'n grafzerk in Duitsland aan. Op de hals doek van de ridder Gijsbrecht moet ge staan hebben „miserere me Deus"-ont- ferm u over mij, God-. Maandagmiddag is te Amsterdam de 14- jarige scholier George Berentsen in de Amste) verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was onder een vlot ge raakt van het gemeentelijk Botenhuis bij de Berlagebrug. n 1935 had Baillie een interview met Adolf Hitler. „Ik kreeg al gauw het gevoel dat hij meer Engels kende dan hij toegaf. Hij scheen verrast over sommige vragen van mij, nog voor ze vertaald waren. Dan keek hij mij aan met een blik van geamuseerde ver baasdheid, alsof hij wilde zeggen, „Een groentje, hoor!". Zodra de vraag dan vertaald werd, keek hij zijn medewer kers stuk voor stuk aan, zijn gezicht een en al vraagteken: „Wat zeg je me daérvan!" Maar terwij] Schmidt zijn antwoorden in het Engels vertaalde, .iet Hitier zijn verveelde manier va*- doen varen en zette een volmaakte pan tomime op. Aan de woorden van Schmidt verleende hjj nadruk en reliëf door zijn schouders op te trekken, zijn ogen open te sperren, wilde bewegingen te maken met zijn hoofd en priemende gebaren met zjjn vinger, door woedend te kijken en hard te lachen. Het was een verbijsterende vertoning de toonloze stem en het vermoeide gebaar terwijl hij zelt sprak er dan het vurige stukje toneel terwijl de tolk sprak. Ik heb in mijn leven h I wat mensen ge ïnterviewd maar iets dergelijks heb ik nooit meegemaakt". Mussolini deed voor zijn collega dictator nauwelijks onder. Hij liet, zonder op te kijken, Baillie de kolos sale balzaal doorwandelen, waarin zijn bureau stond en pas toen de di recteur van UP zich vlak voor hem had opgesteld, stond d Duce op. Hij kruiste zijn armen hoog over zijn borst, wierp zijn hoofd naar achteren, manipuleerde zo kunstig met zijn ogen dat bijna al het wit zichtbaar werd en schreeuwde toen: „HAH!" Parfls, Moskou, Londen, de Britse ko ningscrisis en dan de Tweede Wereld oorlog. Telkens duidt Baillie even de grote Hjn aan en verdiept zich dan in de kleine détails, die hij op zijn reizen heeft opgemerkt. Elizabeth Arden deed in het begin van de oorlog schitterende zaken met de verkoop van luxe-koffertjes, waarin de Londense dames hi onesthetische gasmaskers konden vervoeren. Terwijl de sirenes in de Britse hoofd stad het eerste luchtalarm gaven, fiet sten agenten door de straten, die op hun fluitje bliezen en een bord meedroe gen: „Take Cover". Op precies dezelf de manier was er in de Eerste Wereld oorlog tegen luchtaanvallen gewaar schuwd. De koppige bijziendheid van Cham berlain en het talent voor verwaand heid van Roosevelt maken Baillie ken nelijk 'iu nog kwaad. De eigenaardige bekoring, die deze laatste desondanks op zijn omgeving uitoefende, vat Bail lie aldus samen: „Als hij niet gestorven was. Zou hij nu waarschijnlijk nog pre sident zijn". Allerlei kopstukken paraderen over de bladzijden van Baillie's boek. We zien Churchill zich nors van de schrij ver afwenden, nadat hij zonder te lachen naar een mop van Baillie heeft ge luisterd. Generaal de Gaulle antwoordde, toen Baillie hem in 1944 vertelde dat hij het Parijse bureau van UP volko men intact had aangetroffen: „Vast en zeker nog met de portretten van Laval en Hitier aan de muur!' Aldus uitte hij zijn ergernis over het feit, dat de Amerikanen tijdens de oorlog een cor respondent in Vichy hadder gehad Perón wordt beschreven als een „rechtop staande krokodi en Syng- man Rhte als „een oude terrorist, maar met dat voordeel dat hij onze ter rorist is". Nogmaals, „High Tension" graaft niet diep en de p-..r politieke uitspra ken. die erin staan, missen vrijwel iedere oorspronkelijkheid, maar het is geschreven door een journalist met een rijk verleden en een levendige stijl. H. J. NEUMAN Grote delen van Overijssel zijn zwaar gedupeerd door de aanhoudende droogte van deze zomer. Dit heeft het hoofdbe stuur der Overijsselsche Landbouw Maatschappij geconstateerd, nu het beeld van de gevolgen der droogte zich scherp begint af te tekenen. De dorsre- sultaten van vele bedrijven zijn bekend en- in een dezer dagen gehouden verga dering van de O.L.M. onder de loep ge nomen. De dorsresultaten van rogge zijn zeer variabel. Opbrengsten van 500 tot 1400 kilogram per hectare komen op de zwaarst getroffen bedrijven .voor, terwijl een normale opbrengst op de zandgron den gemiddeld 3000 kilogram per hec tare bedraagt. Met de haver is het nog slechter gesteld, hierbij treft men per celen aan, die in het geheel niet zijn ge dorst, omdat ze totaal zijn verdroogd. Op de zwaarst getroffen bedrijven ko men dientengevolge opbrengsten voor van 0-1000 kilogram per hectare. Bij een normale oogst op de zandgronden van gemiddeld 3500 kilogram per hec tare betekent dit een oogstderving van 60-100 procent. Met de zomergefst is men er niet veel beter aan toe. Voor de aardappelen, en bietenoogst is het thans nog te vroeg om concrete cijfers te geven, maar ook ten opzichte van deze gewassen zijn de verwachtin gen niet hoog gespannen. Op de gemeng de bedrijven heeft men nog vroegtijdig stoppelknollen kunnen zaaien, zodat de hoop gevestigd is op een goede aanvul ling van het nijpende ruwvoeder-tekort. Eerst de komende winter zal op deze be drijven de schade kunnen worden nage gaan. Dat de schade reeds groot is, staat buiten twijfel, meent het hoofdbestuur der O.L.M .Met name op de hooggele gen lichte zandgronden, de zwaardere beekbezinkingsgronden en de zware ri- vierklei-gronden langs de IJssel. Uiter mate zwaar getroffen is het gehele ge bied langs de Vecht, waar door de la ge waterstanden van deze rivier het uitdrogingsproces nog is bevorderd. Het hoofdbestuur der Overijsselsche landbouw maatschappij heeft het stand punt ingenomen, dat die bedrijven, die zwaar door de droogte zijn getroffen,ge- Een woedende olifant heeft zondag in een dorp nabij Colombo op Ceylon bij een aanval op een stoet bedevaartgan gers 10 mensen levensgevaarlijk gewond en een hondervijftigtal anderen minder zwaar letsel toegebracht. Twintig per sonen worden nog vermist, aldus meldt AFP. Een menigte van 5000 pelgrims nam deel aan een processie toen een der 87 olifanten van de Boeddhatempel te Perahera, die als heilig worden be schouwd, een woedeaanval kreeg en kwaardaardig trompetterend op de ont stelde bedevaartgangers inliep. Hij duw de een jonge olifant opzij, die op enkele mensen viel en drong velen een moeras in. Men vreest, dat verscheidene kinde ren in het moeras zijn verdronken. holpen dienen te worden. Gedacht wordt aan een gelijke regeling als destijds is getroffen ten aanzien van de waterover- lastschade in 1954 en 1956. Het staat vast, dat de genoemde bedrijven zonder een tegemoetkoming financieel ten on der zullen gaan. De Olympische ploeg van Brazilië zal, teneinde zich voor te bereiden op het Olympische voetbaltoernooi in Rome, tijdens een toernee van twee en een halve maand 25 wedstrijden in Europa spelen. Op het programma staat o.m. een wedstrijd te Groningen tegen G.V.A.V. op 1 september. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de algemene begraaf plaats aan de Kleverlaan in Haarlem het stoffelijk overschot van de heer Jac. Rustige, in leven lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, aan zijn laat ste rustplaats toevertrouwd. Op uitdruk kelijk verzoek van de overledene droeg zijn begrafenis een sober karakter. Er werden geen toespraken gehouden. Des te groter was echter het aantal van hen, die de overledene de laatste eer kwa men betuigen. Onder hen waren de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en mevr. Prinsen-de Jong, de leden van Gedeputeerde Staten, de bur gemeester van Amsterdam (waar de Keer Rustige voor de oorlog jarenlang wethouder was), mr. G. v. Hall, loco burgemeester D. J .A. Geluk van Haar lem en burgemeesters van tal van an dere Noordhollandse gemeenten, de di recteuren van de provinciale ziekenhui zen en van andere provinciale instellin gen, vele leden van Provinciale Staten, staatsraad mej. mr. E. Ribbius -Pelle- tier, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en ale anderen. Ds. G. H. v. Willenswaard las aan de groeve Psalm 139, de lievelingspsalm van de overledene, wiens stoffelijke res ten onder een vracht van bloemen be dolven waren. Een zoon van de heer Rus tige dankte voor de belangstelling, waarna ds. v. Willenswaard voorging in het bidden van het Onze Vader. De prijs van de boeken, die men la ter koopt, kan zeer variëren. Som mige clubs berekenen gewone detail prijs, andere geven hierop een kor ting van 20 tot 50 pet. en de Double- day One Dollar Bookclub rekent, zo als de naam reeds aanduidt, één dollar per boek, met een enkele maal een iets hogere prijs voor bijzondere wer ken. Heeft men aan zijn eerste afname- plicht voldaan, dan kan met voor elke twee volgende boeken, die men koopt, er één gratis uitzoeken. De leden krijgen maandelijks een brochure thuis gestuurd met beschrij ving en kritieken van het Boek-van-de- Maand, maar daarnaast een lijst van enige tientallen andere werken, waar uit men een keuze kan doen. Is er niets van uw gading bij, dan slaat men een maand over. Anderzijds zal nie mand bezwaar maken, als men er soms twee of drie tegelijk wil bestel len. Hoe men het ook wenst te regelen, hoofdzaak is, dat men zich houdt aan het overeengekomen minimum gedu rende het eerste jaar. Maar zodra dat aantal is bereikt begint elk extra exem plaar mee te tellen voor het beloofde gratis boek, en dit gaat door zolang men zijn lidmaatschap aanhoudt. De meeste boekenclubs bieden elk wat wils: romans, biografieën, tuin en kookboeken, populair-wetenschap- pelijke boeken, reisbeschrijvingen, ja wat niet al. Maar er zijn er ook, die zich op bepaalde onderwerpen specia liseren, zoals detective-verhalen of kinderboeken. Een club geeft uitslui tend klassieken uit, vertalingen van Homerus, Aristoteles, Marcus Aurelius, om maar enkele van de Griekse en Latijnse auteurs te noemen, maar 'ook Shakespeare, Chaucer, Victor Hu go, Goethe, Thomas More, Thacke ray en vele anderen, alle in pracht band voor 1.50 per deel. Dan is er ook een katholieke boeken club, die naast specifiek katholieke wer ken als kerk- en meditatieboeken en heiligenlevens zijn leden ook romans, detectiveverhalen en reisbeschrijvin gen aanbiedt. Ook als uw smaak gewoonlijk af wijkt van de door reclame en critici aangewezen lijn, dan liggen hier goede mogelijkheden om, zonder het te veel in de beurs te voelen, een respectabele boekenschat te verzamelen. Natuurlijk is dit alles slechts mogelijk in een enorm afzetgebied als de V.S. en Cana da bieden. Want voor Canada gelden in dit opzicht dezelfde prijzen en voor waarden als in de V.S iet alleen de boekenwurm, ook de verzamelaar van grammofoon platen kan hier in Amerika aan zijn trekken komen door lid te worden van een platenclub. De twee grote clubs op dit gebied staan onder auspi ciën van de beide grootste grammo foonplaten-producenten in de V.S. Men kan lid worden van een der onderaf delingen voor klassieke, populaire, en dansmuziek of van de speciale stereofo- nische afdeling, maar dit wil niet zeg gen dat u in uw keus bepèrkt blijft tot de groep, waarvoor u zich opgaf. Een sterke Britse equipe van vijf ïui- ters met elf paarden zal deel - het CHIO te Rotterdam- Pat Smytee met Grand "Ssend^^andit lv en irisjl LaTe; Barker met Fran! co en het paard van de hertogin van Norfolk Boaz; Michael Charlesworth mrf Smokey Bob en Arizona en David Broome met Wildfire en Ballan SUver Ann Townsend en de kampioene van 1957 Pat Smythe zijn aangewezen En geland te vertegenwoordigen in het Europees kampioenschap vor de ama zones, dat tijdens het concours-hippiaue nog0 deel1 LartVVindividueel neemt nog deel Lady Sarah Fitzalan Howard met Oorskiet en Red Port Een Duitse kinderverzorgster van 19 jaar, die ten nadele van haar mede logeergasten in een jeugdherberg te Broek in Waterland verscheidene gelds bedragen had weggenomen, is door de politierechter te Amsterdam veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf rnet aftrek van het voorarrest sedert 7 augus tus j.l. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf geëist- met af trek van de preventieve hechtenis. Het meisje had van 1 tot en met 6 augustus in de jeugdherberg in Broek in Waterland gelogeerd. In die tijd had ze van jongens e" J marken en 95 gulden een truc van de jeugdherberg adel niet gemerkte bankbiljetten was ze m de val gelopen. De jeugdherbergvader had de gedupeer de jongeluii u t eigen zak het gestolen bedrag verS Vanochtend als getuige gehoord, ij dat het voor hem een heIemefs?p d»1S,?eweest toen bleek dat dmvegge was. De jeugd- nktober d aan het meisje in note naar n°!e,r hij met zijn echtge- npmo„ Duitsland zou gaan, mee te moeder ^aar BerliJn om haar hij haar her terug te brengen. In Duitsland tnt reeds eerder wegens diefstal negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De verdediger voerde als verzach tende omstandigheden aan de armoedige omgeving waarin het meisje in Oost- Berlijn met haar moeder leefde. Haar vader was in de oorlog gesneuveld. Uit geldgebrek had ze een bedróg van een West-Duitser gestolen. Toen ze uit week naar West-Berlijn werd ze daar aangehouden en voor het gerecht ge bracht. Ze was via Hamburg en Keulen in Nederland terechtgekomen, waar ze van haar inmiddels gespaarde geld vakantie had willen nemen en dan werk zoeken. Uit angst dat ze niet genoeg geld zou overhouden, had ze zich, vol gens de verdediger, aan het eigendom van haar mede-gasten vergrepen. Ook hier krijgt men een premie als men lid wordt. Zo kan een nieuw lid van een der clubs momenteel kiezen tussen de negen symphonieën van Beet hoven, uitgevoerd onder leiding van Toscanini of „The Well-Tempered Ci®' vier" van Joh. Seb. Bach op het clsve' cimbel gespeeld door Wanda Land"Ipn ka, elke serie compleet voor nog Srni» vier dollar! Men verbindt zi<r"- Ym weer tot afname van een rn'h' U van vier of zes platen gedurende ae eerstvolgende twaalf maanden, waar- na, na elke twee volgende platen, gra tis een derde kan worden-uitgezocht. Ook de platenciubs zenden hun leden een maandelijkse brochure, die altijd een uitgebreide lijst bevat, waaruit men een keus kan maken. Men betaalt voor deze platen even veel als in de winkel, maar het grote voordeel, afgezien van de moge lijke vrije platen, is. dat men ze krijgt thuisgestuurd na rustig een keus te hebben gemaakt aan de hand van de gedetailleerde beschrijvingen in de brochure. Daardoor en door geregeld concerten bij te wonen, naar radio uitzendingen te luisteren en de kri tieken in dag- en weekbladen te le* zen, zullen teleurstellingen, naar ik uit eigen ervaring weet, zelden voor komen. En mocht dit onverhoopt toch gebeuren dan 11 men de plaat nog altijd inruilen. De prözen van de 33-toeren lang- speelplaten hggen momenteel tussen de vier en zes dollar. Vóór mijn ver trek uit Nederland drie jaar geleden, kostten deze zelfde' platen daar tussen de zestien en vijfentwintig gulden; een prijs, die voor een middelmatig in komen vrijwel prohibitief genoemd fj.sg worden. De grammofoonzaken ~Vn hier in het algemeen talrijker en beter voorzien dan de boekwinkels, en bovendien kan men ook weer in de „supermarkets" platen kopen, soms voor minder dan één dollar. Wel zijn deze vaak door onbekende artisten uit* gevoerd en zijn zij bovendien gauw af' gespeeld. Maar met dit al kan mert hier, behalve een bibliotheek, ook eelt gevariëerde discotheek voor een schap" pelijke prijs opbouwen. LOUISE BURGHARDÏ Adlai E. Stevenson heeft bij een en quête onder de grootste contribuanten van de Democratische partij de groot ste steun gekregen voor de nominatie tot presidentieel kandidaat bij de ver kiezingen in 1960, aldus meldt UPI. Stevenson, die tot tweemaal toe ver geefs aan de presidentsverkiezingen heeft meegedaan, kreeg bijna twee maal zoveel stemmen als senator John F. Kennedy zoals uit de door „Look" georganiseerde enquête bleek. Senator Stuart Symington kwam op de derde plaats. De vragenformulieren werden gezonden aan 1.610 personen, die vijf honderd dollar of meer hadden bijge dragen aan de verkiezingscampagnes in 1956. Van de 728 antwoorden kreeg Stevenson 254 stemmen, Kennedy 130 en Symington 98. NEEM HEM BENSON ACHTER WASEN IK KWAM HIER OM AAN- WIJZINSEN TE KRIJSEN, MAAR IK HEB NU SENOES BEWIJZEN OM SOSTONÊ DRIE KEER OP TE HANSEN EN, VLAANDEREN... WAT IS DE AANLEID1NS VAN DEZ.E VERTON INS?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2