In de Griekse dorpen een groot tekort aan artsen Vergeetachtigheid van jongeman uit Palermo Arie van Houwelingen gehuldigd in Sassenheim Geweldige verschillen tussen stad en land Amazones voor titelstrijd te Rotterdam Derde dag Sneekweek Bouw van Wijk laat De Haas zijn spiegel zien Hevige strijd in de Vrijheidsklasse WAAR DE ONDERWIJZER DE DOKTER MOET VERVANGEN Nog steeds strijd in Tibet Geen dispensatie voor De Munck Water verwoest verkeersbrug Loting te Macon DOUBLE SCULL IN LASTIGE SERIE Geen auteursrechten voor Conan Doyle Sovjet Gerechtshof wijst eisen af Twee Nederlanders in Kanaalrace op 27 augustus Beperking van grenshandel Duitse maatregel niet in de geest van EEG-verdrag Who's who" thans ook voor Nederland Troepen uit La Courtine terug V.S. lanceren nieuwe raket: Nike-Asp G. F. Huisman ridder St.-Gregorius DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 PAGINA Werk voor twee engelbewaarders Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook U vindt er baat bij. Thans definitief Koers (Hengelo) naar Enschede Ex-nazi-generaal van fraude beschuldigd J, (Van een bijzondere correspondent) riekenland is een onderontwik keld gebied, of liever, een ont wikkelingsgebied. De Grieken zelf n.l. horen dat eerste woord niet graag, hetgeen begrijpelijk is, gezien het feit, dat ze één der oudste cul- tuui landen van Europa bewonen. Men is het er echter over eens, dat omwikkeling hard nodig is, aangezien er nog steeds vele streken zijn, die niet voldoende water hebben, elektri citeit missen, volkomen of bijna afge sloten zijn van de buitenwereld, kort om van de meest elementaire gemak, ken* waarop wij mensen recht menen te hebber, verstoken zijn. Dit land, dat nog aan het begin van zijn ontwikkeling staat, heeft echter een hoofdstad, die die elementaire ont wikkeling al lang achter de rug heeft en zonder overdrijving een moderne stad genoemd kan worden. Deze hoogst merkwaardige situatie heeft als oorzaak het beleid van de regeringen, die sinds het ontstaan van de onaf hankelijke staat Griekenland in 1832 stelselmatig de hoofdstad Athene be voorrecht hebben boven de rest van he' land Dat dit fout was, begint men nu wel in te zien, maar in de praktijk is er maar weinig veranderd. Laat ik een kort. recent voorbeld geven: Grie kenland wil graag op dezelfde hoogte staan als West-Europa. Nu men daar de televisie heeft, wil men er in Grie kenland ook graag mee beginnen. Er werden zelfs al plannen gemaakt. Maar wat is het geval? Men vervalt weer in de oude fout, want deze plan nen gelden enkel en alleen voor Athe ne. Wéér wordt dus de rest van het land buitengesloten. De gevolgen van deze geweldige verschillen tussen stad en land blijven natuurlijk niet uit: ontevredenheid in Gisteren is de loting verricht voor de Europese roeikampioenschappen, (he ren) die 20 augustus in Macon begin nen. De Nederlandse vier met stuurman moet het in de eerste serie opnemen tegen Zwitserland. Denemarken, Joego slavië en Roemenië. De indeling van de andere series voor dit nummer is: Tweede serie: Rusland, Zweden, Frankrijk, Engeland, Polen. Derde se rie: Duitsland Spanje, Hongarije, Por tugal, Italië. De no.'s een en twee der serie kwalificeren zih voor de halve finales. De overigen gaan naar de her kansing. In de double sculls komt Nederland in de tweede serie uit tegen Italië, Zwitserland en Duitsland. De indeling van de overige series is: eerste: Bel gië, Finland, Oostenrijk, Tsjechoslowa- kjje. DerdeFrankrijk, Hongarije, Tur kije, Rusland. De no.'s een der series gaan naar de finale, de rest naar de herkansing. Het bestuur van de Stichting Neder- landsche Hippische Sportbond heeft de Nederlandse vertegenwoordigsters aan gewezen voor het Europees kampioen schap springen, dat tijdens het CHIO te Rotterdam van 1 tot en met 6 sep tember wordt gehouden. Voor ons land komen uit Mady Koster (Bussum) met Axel en Irene Jansen (Ubbergen) met Icare F II. Ieder land mag maximaal twee com binaties inschrijven. Het kampioen schap wordt beslist in drie wedstrijden Woensdag een jachtspringconcours, donderdag de puissance en zaterdag de finale, een wedstrijd in twee man ches, volgens het reglement van de Prix des Nations. Griekse dorpsbewoners voor een herberg. de provincie, een gestadige mensen stroom van het platteland naar de stad, en één van de ergste gevolgen is wel het ten hemel schreiende gebrek aan medische hulp buiten de steden. Over ait laatste onderwerp nu gaat het volgende citaat uit een artikel van Pétros Paiacólogos, één van de meest belangrijke waarschuwende stemmen in Griekenland, die dit schreef in de Vima („De Tribune", een groot Grieks blad), in z'n vaste rubriek „Aan de zelfkant van het leven". Een onderwijzer in Palonba bij Gór- tyn (Vert.: een dorp op Kreta), de heer Joannis Tsjókos zendt me een beschrijving van wat hijzelf beleefd Het Hooggerechtshof van de Sovjet unie heeft maandag de vordering van de zoon van Conan Doyle, die ruim 10 miljoen gulden van Russische uitgevers en het Russische ministerie van cultuur heeft geëist, omdat zjj de werken van zijn vader hadden uitgegeven zonder auteursrechten hiervoor te betalen, niet ontvankelijk verklaard. De Amerikaanse professor Berman, die voor Adrian Conan Doyle pleitte, beriep zich in zijn pleidooi op een Rus sische wetsbepaling, waarin gesproken wordt van „onrechtmatige verruking" ten koste van de arbeid van een ander. De voorzitter van het Gerechtshof, Nikolai Kowalkin. verklaarde, dat toe passing van deze bepaling op het onder havige geval een poging zou zijn om artikel twee van de Russische wet op de auteursrechten te ontduiken, waarin buitenlandse auteurs van bescherming worden uitgesloten. Professor Berman zei dat hij niet verder zal procederen. „Wij hebben nu de uitleg gehoord, die wij verder aldoor zullen krijgen," aldus prof. Berman. heeft. Zo representatief.Een bewo ner van het dorp roept hem op een nacht bij hem thuis. Zijn vrouw heeft kraamvrouwenkoorts. De peni cilline zal haar het leven redden. Maar wie moet haar de injectie geven? Er op af, schoolmeester! „Ik ga een stulp binnen met slechts één, op het noorden gelegen slaapkamer. Diepe duisternis. Ik probeer de olielamp aan te steken. Ik probeer de kraam vrouw te vinden. Wat zie ik! Schots en scheef door elkaar heen liggende lichamen. Hoofden, handen, voeten, haren, vodden, naakte ledematen. Ik hoor ademhalingen, zuchten, ge snork, gesteunRook, duisternis, stank. Was het de hel van Dante? Nog erger. Daar komt een kip de kast uit, waar ze haar ei gelegd heeft. Een ei voor de kraamvrouw, denk ik. Mis! Het ei was om er petroleum voor te kopen voor de lamp Een ander tafereel. Het gebeurde In de omgeving van Megalopolis, een stad je in de Peloponesus. Een bejaarde dorpeling valt en breekt zijn been in Kampovos, buiten het dorp. Een goede Samaritaan neemt hem op zijn schou der en brengt hem naar zijn huis. Maar wat gebeurt er verder? "De grijsaard gilt van de pijn en uit de wonde vloeit het bloed. Er is een dokter nodig. Maar waar er één te vinden? Daar voor moet je de Alpheius oversteken. Om de Alpheius over te steken moet hij om te beginnen bevaarbaar zijn en verder moet je over een brancard be schikken. Het peil van de rivier echter is gedaald en een transportmiddel is er niet. De dorpsbewoners spijkeren een draagbaar in elkaar. Vier nemen het houten geval met de gewonde op. Vier anderen volgen als aflossing. Drie uren lang zwoegen ze voort. Berg op, berg af, door modder en slijk, langs smalle geitenpaadjes. Eindelijk berei ken ze Chortemi. Maar ook daar geen dokter. Er is echter een wagen, die de oude man naar Megalopolis zal over brengen. Ziet u, ln tijden van verslapping, waarin de steden hun „couleur locale", hun eigen voorkomen verliezen, bewaart het dorp zijn onvervalste schilderach tigheid En het is nog erger geweest. Iéts is er wel gebeurd de laatste jaren. Maar de verhouding van wat er ge beurd is met wat nog moet gebeuren (Van onze Romeinse correspondent) Het zomerrecord 1959 in vergeetachtigheid te Ge nua is gebroken door een jongmens van 25 jaar, die op reis was van Milaan naar zijn vaderstad Paler mo. Met een auto. Toen hij de klim over de ber gen gemaakt had en de golf van Genua voor zich zag liggen, werd hij zich klaar bewust van de warmte, zag de zee en de lange stranden en besloot een dag in Genua te blij ven. Hij vond een hotel, hij vond een garage en met een badbroekje onder de zomerkleren spoedde hij zich naar de kust, waar hij zowaar voor duur geld nog een badhokje kon bemachtigen. Die dag zonde hij. zwom, at broodjes-uit-de-hand en ging wandelen. Als Sint Augustinus langs de zee, alsmaar peinzende langs „the deep blue see". Tot het neigen van de zon hem er aan herinnerde, dat het feest van die dag voorbij was. Hij wendde de schreden en beende kilometers terug langs (zouden wij zeggen) duin en del. Maar toen kon hij het badhok niet meer vinden. Het luie vakantievolk had zich voor grotere luiheid elders teruggetrokken, de Maatschappijen Zeebaden Genua hadden hun werk zaamheden gestaakt. De jonkman in badbroek („slip" naar het fatsoen Bikini) werd door de politie aangehouden. Hij verklaarde alles, hoewel hij niets door documen ten kon staven, want die zaten in de zomerkleren en die zomerkleren be vonden zich in het ver loren badhok. De politie ontfermde zich over de Palermitaan en zou hem naar de achteringang van het hotel brengen. Toen bleek de slimmerd de naam van het hotel ver geten te zijn én het adres èn zijn garage én het adres van de garage. Hij heeft een fors deel van de nacht op het politie bureau doorgebracht in bikini, waarover een dis tinctiefloos jasje van een medelijdende brigadier. Dit soort volk heeft twee engelbewaarders. Toen de ene uitviel, heeft, naar ons vermoeden, de andere de taak overgeno men en onder dienst in spiratie is het de dienst doende inspecteur van commissariaat gelukt om in het overgrote Genua het logement op te spo ren. Vandaar kwam men voor de accuratesse ook het adres van de garage te weet. Van boven een rang loos politiedienaar, van onder alleen maar bloot been is de jongeman per politieauto in zijn hotel teruggekomen. De vol gende morgen hebben de portier en hij het badhok teruggevonden. Daar trof fen zij, dank zij de twee engelbewaarders, de zo merkleren, de badhand doek - en de portefeuille ongedeerd aan. De jongeman heeft zijn tocht voortgezet. Genua Palermo is om en nabij de 1500 km. Uw corres pondent volgt thans de plaatselijke bladen van alle steden, die langs deze route liggen en bericht u terstond nader, wanneer de twee engelbewaarders tezamen de verstrooidheid van deze zoon van het Zuiden niet meer aan kunnen. Maar wij zijn er thans reeds van overtuigd, dat in hem óf een groot ge leerde steekt, een atoom fysicus natuurlijk, óf een leidend politicus in Sici lië. is één op duizend. Oplossingen ont breken er niet. Ik denk aan oplossin gen binnen het kader der Griekse mo gelijkheden. Eén oplossing is vroeger al eens aangegeven en wordt ons nu door de staatssecrataris van Land bouw in herinnering gebracht. Hij gaat uit van het gegeven, dat de stadsdokter niet naar het dorp ver huist, ook al dwingt hem de nood. Hij geeft de voorkeur aan Athene met al zijn gemakken. De enige uitweg is wat men doet in het leger. Daar lei den ze met behulp van een beurzen stelsel artsen op, die de verplichting op zich nemen voor een bepaalde tijd in het leger te dienen. Als nu eens het zelfde gebeurde in het dorpLaat nu eens de staat hon derd of tweehonderd jongemannen per jaar nemen, jongens echter van het platteland, die gewend zijn aan het dorpsleven. Laat zij hen tot artsen opleiden en hen vervolgens wegzen den om daar hun beroep uit te oefe nen, waar ze vandaan komen. Dit al les met de verplichting de beurzen te betalen in termijnen gedurende 15 tot 20 jaren. Dit is één van de oplossingen. Ons ontbreekt de kennis van zaken om haar te beoordelen. Onze mond zingt niet an ders dan altijd hetzelfde liedje: dat, zolang we aan de ene kant festivals vieren en aan de andere kant sterven zonder doktershulp, er geen sprake kan zijn van evenwicht. Steden, waar je telefoneert, en er komt onmiddellijk een auto voorrijden om je hondje naar de veterinaire kliniek te brengen om daar weer tot nieuw leven gewekt te worden onder het toezicht van de we tenschap. Dorpen, waar ze draagbaren in elkaar spijkeren en de schoolmees ter roepen om een penecilline-injectie toe te dienen. Waar gaat dan heen? Bent U de ene soms, die dat weldadige Hoe zullen we het einde van dat alles j blussen nog niet ondervond? Wapen U vinden in een land, waar alle samen- tegen de eerstvolgende aanval Een matige noordwestenwind beheer ste de derde dag van de Sneekweek. Er was een grote baan uitgezet, die niet ingekort werd, zodat men zeer langdu rige wedstrijden te zien kreeg. In de flitsklasse bijvoorbeeld duurde de strijd meer dr vier en een half uur Het hevigste gekweld ontbrandde in de vrijheidsklasse. Het gehele veld ging vlak bij elkaar van start. Bouw van Wijk vroeg ruimte voor de wal en prompt ontstond een noodsituatie van kettingbotsingen en een groot gedrang. Er kwamen hieruit echter geen protes ten voort. C. de Haas zeilde uit het veld weg, maar Bouw van Wijk was in uit stekende vorm en liet De Haas voor het eerst in de Sneekweek zijn spiegel zien. C. de Jong zegevierde voor de derde maal bij de Regenbogen. Ditmaal met een voorsprong van ruim vijf minuten op J. Alberda. L. A. L. van Dijken in de Pampusklasse en ir. Bonnema in de 22 m2 klasse zegevierden eveneens voor de derde maal. De uitslagen waren: Olympiajollen: 1. Ozon, T. W. van Meizen, Rotterdam; 2. Donar, J. Velthuis, Kampen. 12 m2 Sharpieklasse: 1. Zwaardvis, F. Udo, Amsterdam; 2. Donderstien, P. Hansen, Enkhuizen. Larken: 1. Indra, mej. M. G. Bellinga, Almelo; 2. Skippi, W. Post- ma, Grouw. 12-voetsjollen: 1. Mistral, W. Huisingh, Amstelveen; 2. Waterba by, A. W. Reyers, Sassenheim. Stern klasse: 1. Steady, W. H. Schutjes, Am sterdam; 2. Dorie, Rob Kruit, Amster dam. Finnjollen: 1. Rienk, N. v. d. Zee, Almelo, 2. R. H. Marseille, Amsterdam, Pampusklasse: 1. Karekiet, L. A. L. van Dijken, Alkmaar, 2. Fitis, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw. 22 m2 klasse: 1. Cadans, Ir. A. Bonnema, Leeuwarden, 2. Maple Leaf, M. Faber, Hardegarijp. Vrjjheidsklasse A: 1. Rakker, Bouw van Wijk, Woubrugge, 2. Speedienst, C. de Haas jr. Breukelen, 3. Tjitjak, gebr. Tepe, Gouda. Valkenklasse: A: 1. Boen- toet, B. Staartjes, Huizen, 2. De Pol- le, A. Wester, Grouw, 16m2-Streepklas- se A: 1. Climax, M. Veenstra, Joure, 2. Snilekruper, U. Bakker, Sneek. Re- Advertentie hang zoek is en de onderlinge verschil len zo groot zijn? Aldus de schrijver van het artikel in de Griekse krant „Vima". neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het ver leden genboogklasse 1. Tjerk, C. J. de Jong jr., Joure, 2. Algri, J. Alberda, Sneek. Flying Dutchmanklasse1. Good Luck, U. Jager, Lemmer, 2. Fenris, Joop Helder, Paterswolde. Voor de jaarlijkse zwemwedstrijd over het Kanaal op 27 augustus hebben zich 47 deelnemers uit 23 landen aangemeld. Zjj gaan één minuut na middernacht bij Calais in zee. Een van de deelne mers is de 28-jarige Pakistaan Brojen Das, die vorig jaar tweede werd. Ook de Nederlanders Herman Willemse (25 jaar) en Bastiaan Weemhof (22 jaar) zullen aan de start komen. Als prijzen zijn uitgeloofd een trofee ter waarde van ongeveer elf duizend gulden en geldprijzen tot in totaal on geveer twintig duizend. Tussen de besturen van „Hengelo" en Sportclub Enschede is thans definitief overeenstemming bereikt over de over schrijving op korte termijn van de doel man Koers van Hengelo naar Enschede. Koers heeft meermalen het doel van het nationale amateurelftal verdedigd. (Van onze Haagse redactie) Minister de Pous betreurt de beper kingen, die de Duitse Bondsrepubliek heeft afgekondigd voor de invoer van boter en suiker in het „kleine grens verkeer". De minister vindt het vooral onjuist, dat de Duitse Regering hiertoe reeds is overgegaan terwijl op Duits verzoek in opdracht van de Europese Commissie te Brussel nog een onder zoek gaande is naar de moeilijkheden in de detailhandel in het Nederlands- Duitse grensgebied. Drs. de Pous zegt in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Mulders verder, dat de Duitse maat regel weinig strookt met de geest van het EEG-verdrag. Het is echter moei lijk in de tekst van het verdrag formele aanknopingspunten te vinden voor de Nederlandse bezwaren. Wel heeft de Nederlandse Regering informeel te Bonn haar bezwaren naar voren ge bracht zodra zjj van de voorgenomen maatregelen had kennis genomen. Dit heeft er mogelijk toe bijgedragen dat de regeling, vergeleken met de eerste opzet, niet onbelangrijk verzacht is. Bewoners van het grensgebied, die ouder zijn dan 16 jaar, kunnen nu twee maal per maand 1 kg boter uit Ne derland invoeren. Vooral door deze uitzondering is het volgens de Minister moeilijk concreet de gevolgen van de Duitse maatregel aan te geven voor de Nederlandse mid denstand in het grensgebied. Daarom, en omdat er formeel weinig tegen de beperking in te brengen valt, meent de Minister dat er voorlopig geen aanlei ding bestaat om bij de Bondsrepubliek verdere stappen te doen. De broer van de Tibetaanse god-ko ning Dalai Lama, Thubten Jigme Nor- bu, heeft gisteren op een persconferen tie in Bonn verteld dat zijn landgeno ten nog steeds tegen de Chinese com munisten strijden in bet oosten en noord oosten van Tibet. Norbu zei, volgens U.P.I.. te hopen da', de Verenigde Na ties dit jaar de Tibetaanse kwestie zul len bespreken. Wij hebben geen keus. Of we laten ons door de communisten verzwelgen, hetgeen onze dood zou be tekenen, of we sterven strijdend", aldus olt uVin L-'o61 de TIbetanen weten uw °P succes tegen de Chi- is- Zij blijven echter verfl ik N°rbu is er geen sprake co" dat ,Tlbet met de Chinese nationa listen zal samenwerken in de strijd te geni de Chinese communisten. „Als Ti- betanen wensen wij alleen te strijden om ons land te bevrijden", aldus Nor- Eind van dit jaar zal een Nederland se uitgave verschijnen van de interna tionale personen-encyclopedie „Who's who". In het duizend pagina's omvat tende boekwerk „Who's who in the Netherlands" zullen personalia worden gegeven van ruim zesduizend vooraan staande mannelijke en vrouwelijke Ne- derlanders, op het gebied van de poli- De overstroming in Oostenrijk heeft op vele plaatsen een ravage aangericht, tiek, cultuur, bestuur, diplomatie, ma- Het kokende water van de Salzach heeft de grote verkeersbrug bij Salzburg gistratuur, 'bedrijfsleven, godsdienst, totaal verwoest. Door het uitvallen van deze brug ondervindt het autobaanverkeer toerisme, sport. enz. Het'boek wordt in MünchenSalzburg ernstige vertraging. de Engelse taal gesteld. 5? Arie van Houwelingen, de nieuwe wereldkampioen bij de amateur-stayers, gisteravond in zijn woonplaats Sassenheim nog eens enthousiast gehuldigd. Sawe" met gangmaker Wiersma reed Arie door het dorp naar het stadhuis, waar d' loco-burgemeester beiden toesprak. Op grootse wijze heeft Sassenheim gisteravond de wereldkampioen der amateurstayers, Arie van Houwelin gen, gehuldigd. Gezeten in een met bloemen versierde open auto en getooid met de regenboogtrui vertrok de kam pioen^ in gezelschap van zijn verloofde en zjjn gangmaker Frits Wiersma en echtgenote, voorafgegaan door de drumband „Adest Musica" naar het gemeentehuis. Door een haag van ren ners van de Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" bereikten zij het stadhuis, waar ter begroeting aanwezig waren de loco-burgemeester A. Voge laar, wethouder J. Schrama en ge meente-secretaris G. A. Stolwijk. In de prachtig versierde raadzaal sprak de heer Vogelaar een woord van welkom tot de kampioen en alle aan wezigen, in het bijzonder tot de suppor tersvereniging „De Achtervolger", die de organisatie van deze huldigings avond in handen had. Spreker noemde het kampioenschap niet slechts een zeer grote gebeurtenis in wielerkringen rnaar ook voor de gehele gemeente. ..Door uw ijzeren wil hebt u de voldoe ning gehad om als wereldkampioen te eindigen, ondanks de pech aan het ein de van de wedstrijd. Uw eenvoud siert u alsmede de rust die van u uitgaat." Hierop bracht de loco-burgemeester een toast uit op de wereldkampioen. Na deze huldiging begaf het gezel schap zich naar buiten, waar een grote mensenschare Arie van Houwelingen een ovatie bracht. In triomftocht ging het vervolgens door de gemeente naar hotel „Het Bruine Paard". Hier werd het gezelschap in de overvolle zaal welkom geheten door de voorzitter van de supportersvereniging, de heer H. van Veelen, die tevens woorden van wel kom richtte tot de reserve-gangmaker A. Beets en de oud-wereldkampioen Cor Blekemolen. „Deze avond, Arie, wordt je aangeboden door je suppor tersvereniging," aldus spreker. „Wü zijn er trots op, dat Sassenheim een we reldkampioen in zjjn midden heeft. Ons produkt bloembollen is wereld bekend, maar wij kweken hier nog wat anders, namelijk wielrenners." Hü wees vervolgens op de vele successen die plaatselijke renners in binnen- en bui tenland hebben behaald. Spreker bood de kampioen hierna een keukenuitzet, een grote cassette tafelzilver en een cas sette dessertlepels aan, welke met steun van de plaatselijke winkeliers door de vereniging konden worden aangeschaft. De heer E. van 't Oever, voorzitter van de Ren- en Tourvereniging ,,De Bollenstreek", sprak zijn bewondering uit voor de veelzijdigheid die Arie op wielergebied had. „Gelukkig ben ie ie gaan specialiseren en dit succes is het beste bewijs van de goede keuze Namens de vereniging bood hij' hem dp^Nnder?a^ aanstaande worden aan h! N0i„J,and,se grens te Valkenswaard tLri.jru? s^ troepen verwacht, die fi van de oefeningen in La Moli i e' R 's het tweede contingent eaerlandse militairen dat terugkeert van de oefeningen in Frankrijk. De groepen behoorden tot de eerste divisie 7 december. Eind september vertrekt de derde groep naar La Courtine en in oktober vertrekt de vierde groep. Deze behoren tot de vierde divisie. Bij af scheidsbezoeken aan de autoriteiten van La Courtine heeft generaal de Vries zijn dankbaarheid uitgesproken voor de hartelijkheid van de Fransen in La Courtine. Op het eiland Wallops aan de oost kust van de Amerikaanse staat Virgi nia is gisteren met succes een nieuwe raket „Nike Asp" gelanceerd welke een natriumwolk achter zich liet waardoor men wetenschappelijke gegevens over de hogere luchtlagen wil verkrijgen. De o nje-gele wolk strekte zich uit over een afstand van honderdzestig kilometer en was gedurende ongeveer dertig mi nuten in het grootste gedeelte van de oostkust der V.S. te zien. Er zullen nog meer proeven met hetzelfde coel vol gen. Z.H. de Paus heeft de heer G. F. Huisman, oud-voorzitter van de r.-k. juweliersvereniging te Utrecht, wegens zijn verdiensten op sociaal en charitatief gebied benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Deze onderscheiding werd hem door pastoor Leenhouwers uitgereikt ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als kerk meester van de St. Augustinusparochie. een medaillekast aan. Nadat vele spf kers onder wie de heer De Brie, voof' zitter van de wielervereniging Sassen' heim en Omstreken, de heer Van LeeK voorzitter van het Leidse „Swift", heer A. C. van Breda, voorzitter va' de voetbalvereniging „Ter Leede" l>e' woord hadden gevoerd sprak de oud-W? reldkampioen Cor Blekemolen. H bracht dank aan de KNWU en de h' ren Slesker en Van Bessem voor het schikbaar stellen van het materia' voor het opkweken van jonge stayer HU stelde Arie als voorbeeld voor jeugd wat betreft karakter, eenvoud «J oprechtheid. Kampioen van Nederlan Piet van der Lans feliciteerde plaatsgenoot namens de sprintsch r_ „Duynhorst". Van de burgem®eyër- die met vacantie in Zwitserland^ ^e. bleef, ontving Van Houwelingen ?bew0. legrafische gelukwens. De str"je aan< ners boden een moderne pend1 ^uj. Aan het einde van deze maS diging dankte Arie van Houweli g kennelijk zeer onder de indruk, alle a wezigen voor hun belangstelling» IellC taties en geschenken. DE MUVCK sombere vooruitzichten Naar aanleiding van het conflict DOJ De Munck en het bericht als zou KNVB het verzoek hebben gekregen beslissen of De Munck dispensatie k>' worden verleend om in de aanstaan11, competitie voor een andere verenig'"! uit te komen, is door de voetbalbo"^ medegedeeld, dat een dergelijk verz®" niet is binnengekomen Er werd van bondszijde aan toeff' voegd, dat overgang van een contra"1 speler naar een andere vereniging dit moment (na 1 augustus) ond' geen enkele voorwaarde meer niotf lijk is. De vroegere nazi-generaal Otto mer is zaterdag gearresteerd op !L sehuldiging van fraude, al®,( meldt U P.I. De 48-jarige Remer door Hitier tot divisie-commandf ,J is bevorderd na geholpen te hebb,, de deelnemers aan de bomaanslag van 20ste juli op te sporen, is deeigen®,, in een onderneming te Varel bij Ol® burg welke in landbouwgereedschap!^ handelt. De firma is bankroet en *vl mer zou geld getoucheerd hebben materiaal dat niet bestond. Het bt) ji i fraude betrokken bedrag wordt doof autoriteiten niet genoemd. Remer z'( Wilhelmshaven in voorarrest. marinecomm^ji8 Indonesië Een van de Indonesische strijdkrachten waren uitgerust met speciale landnjjjt vaartuigen, hebben in het ops one gengebied ir Midden-Sumatra opstandelingen gedood en tachtig wond. (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6