Ramp in Amerika eist vele doden Aardbevingen veroorzaken kritieke situatie in Montana Militaire België op dienstplicht twaalf maanden Modernisering van leger zal vele miljarden gaan kosten ZES DODEN bij ongeluk op Autobahn bij Darmstadt Delen van New York dertien uur zonder elektriciteit Amsterdams Havengebouw nadert voltooiing Van klein verlof teruggeroepen Onrust in Natal duurt voort Bus rijdt winkel binnen MET INGANG VAN 26 SEPTEMBER 25 ernstig gewonden Met staal geladen vrachtauto ramt hus met schoolkinderen Duizenden politiemannen rukken uit om plundering te voorkomen Een ballon in de Dammen-race? Amsterdams jacht vergaan Het weer Eén dode WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 83ste JAARGANG No. 30293 OEFEN VER. STATEN ROCKY MOUNT. STATEN Veertien dagen streng voor afgezwaaide uit ^™Üicien De Quay: „Kan ik u even spreken?' Ook Nederlandse auto geraakt l>OOdWet-Kmüerm]Slag seizoen. Het te grote verbruik van eiek- weer verlengd Hindernisrit met vijf grote trailers „La Galena" bij Casablanca op de rotsen gelopen Vervoersnoodwet vindt steun in Tweede Kamer Scooter-Bromfietskleding Warm Aan zee 6 'ORTEFEl VAD M o n t o n a CHEAT FALLS 4 •MISSOULA DA «(HELENA ILLINSS SPRINGS CHEYENNE j# DENVER Colorodo coloradc •springs pueblo TRINIOAD LAS I VEGAS y «SANTA FE I ►ABUQUERQUE PHOENII Nituw Mexico Ariiefl o TUCSON BiSBEE Cp*<Ci»co ^OtA|>9dC« BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m -noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren, ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Een serie aardschokken, waardoor fisteren het noordwesten van de V.S. Werd getroffen, heeft tot een kritieke toestand in de staat Montana geleid. Volgens de voorlopige berichten zijn minstens zeventien mensen om het leven gekomen, maar gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers tot ongeveer 75 zal •tijgen. Door de bevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam, die een stuw meer van 15.000 miljoen kubieke meter afsluit. Met het oog op het gevaar dai de dam, die nu slechts weinig water doorlaat, zal doorbreken, worden in al lerijl voorbereidingen getroffen om de honderden bewoners van de vallei weg te voeren. Het reddingswerk wordt ech ter bemoeilijkt, doordat enige kilome ter» van de dam stroomafwaarts ten gevolge van de aardschokken een heu vel gedeeltelijk in de rivier geschoven Is, waardoor honderd tot honderdvijftig mensen zijn geïsoleerd. Ook elders is de Weg door de vallei onbegaanbaar door Mensachtige rotsblokken en brede scheu ken in het wegdek. Het wordt echter mogeljjk geacht, dat de bedreigde ge- •Innen te voet zich in veiligheid kun- vervulling van ^?-ld afgezwaaid na heeft een twintitfarii®lre- dienstplicht Amsterdam op pimtiil Jongeman uit ring opgedaan, dat £et Z^Ze de "Tl militaire uniform vernl^f" van het legt, waarvan niet-nalevig„ '?gen °p" worden gestraft. Voor het weigeren vaS een verzoek twee maal tot he™rivcahnt door een luitenant, om Zijn pet 0p te zetten, heeft de^ jongeman een oproep gekregen van zijn commandant. De lui tenant had zich n.l. tot deze comman dant gewend, die, na de afgezwaaide dienstplichtige te hebben gehoord, in het gebeurde aanleiding vond hem (die nog onder militaire tucht stond), een straf op te leggen van veertien dagen streng arrest. nen stellen. Alle beschikbare hefschroef- vliegtuigen worden voor het reddings werk gebruikt. Bp een luchtverkenning heeft men ge constateerd, dat de noordelijke oever van het stuwmeer twee tot vijf meter is gedaald, terwijl de zuidelijke oever evenveel omhoog is gekomen. Het meer is vijftig kilometer lang. De dam die in 1915 werd gebouwd als onderdeel van een reeks werken om met behulp van het water van de Missouri elektri citeit op te wekken, bleek bij een onder zoek nog tamelijk goed te zijn. Een woordvoerder van de elektriciteitsmaat schappij van Montana, die de -dam ex ploiteert, heeft verklaard dat men voor het ogenblik geen doorbraak verwacht. Het getroffen gebied omvat ook het veelbezochte Nationale park van Yellow stone. Een kampeerterrein in de Madi son canyon werd geheel door een grond verschuiving bedolven. Het schijnt dat de beroemde geisers in het Nationale park, zoals de „Old faithful", niet van de bevingen hebben geleden. Ook elders in de wereld, van Enge land, Frankrijk en Italië tot de Salo- mons-eilanden, zijn aardschokken ge voeld. Een honderdta» negerinnen in het ge bied van Oemtwaloemi in Nata! hebben gisteren negerarbeiders op suikerriet velden aangevallen om hen ertoe te brengen het werk neer te leggen en een loon van een pond sterling per dag te eisen, aldus melden Reuter en AFP. De mannen joegen de vrouwen van de velden, maar later legden de arbeiders het werk toch neer Als gevolg van dit incident zijn 118 vrouwen elk tot een boete van tien pond sterling of twee maanden dwang arbeid veroordeeld wegens het betre den van particulier terrein. Geen van de vrouwen wil de boete betalen. Daar de plaatselijke gevangenis, namelijk die van Oemzinto, niet groot genoeg is voor de 118 -ouwen, zullen zij worden over gebracht naar Durban. Ongeveer tachtig vrouwen zijn te Highflats gearresteerd omdat zij een autobus hadden gevorderd en hadden geëist dat de chauffeur hen naar de commissaris voor de naturellenzaken te Ixopo bracht. Zij werden veroordeeld tot een boete van 25 pond of drie maan den gevangenisstraf. De politie te Portshepstone heeft gis teren gemeld dat ongeveer honderd vrouwen zijn gearresteerd w ens het bouwen van een barricade op een weg tussen Ispofoe en Hibberdene. Een uit de richting Vaals komende touringcar is dinsdagavond omstreeks half acht, toen de chauffeur een bot sing met een voor de bus uitrijdende scooter wilde voorkomen, een porse leinwinkel aan de Rijksweg Maastricht - Vaals te Wahlwiller (gemeente Wit- tem) binnengereden. De uitwijkmanoeu vres van de autobus voorkwam even wel de botsing met de scooter niet. De scooter-berijder, de 52-jarige P. de Ko ning, toneelmeester van de Heerlense stadsschouwburg, werd door de bus ge grepen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen. De inzittenden van de bus, meest Amsterdamse toeristen met va kantie in het Zuidlimburgse dorpje Be- melen, liepen geen letsel op. Ook de winkelierster mevr. N. Kohl-Steins, die ?PPet moment van de botsing enkele ,,;S™ hielp, bleef ongedeerd. In de rirtrt n1Wi? een grote rava8e aange- ernstig beschadiglfd aa" de voorz«de (Van onze Brusselse correspondent) vang gemaakt. Verder heeft de rege ring in mei 1958 aanvaard de twee Bel- Bij een botsing tussen een Belgische toeristenbus en een Duitse vrachtauto met aanhangwagen op de Autobahn tussen Mannheim en Frankfurt zijn vannacht by Darmstadt zes mensen om het leven gekomen en 25 zo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht Enkelen verkeren in levensgevaar. Er zaten 61 Belgische schoolkinderen en twee chauf feurs in de bus die uit Oostenrijk terug keerde. Na de botsing kantelde de vrachtwagen op een op de vluchtstrook geparkeerde Nederlandse personenauto, maar geen van de inzittenden hiervan raakte gewond. De vrachtautochauffeur en zijn maat liepen slechts lichte ver wondingen op. Ziekenauto's uit Heidelberg, Mann heim en van het Amerikaanse leger brachten de gewonden naar twee ziekenhuizen in Mannheim. Volgens de politie, die de Autobahn verschei dene uren moest afsluiten, was de vrachtwagen juist de Autobahn op gereden toen de bus hem een honderd meter verder achterop kwam en raakte. Het staal dat de wagen ver voerde, reet de rechterwand van de bus tot in het midden open. De Nederlandse auto uit Utrecht, die met pech langs de kant stond, liep lichte schade op van de aanschuivende vrachtwagen. De bus vervoerde een grote groep schoolkinderen van 10 tot 12 jaar uit een vakantiekolonie in het Lechdal (Tirol) naar Linkebeek bij Brussel en voorts een gezelschap ambachtsscholieren uit Antwerpen. De doden waren ambachts scholieren, de tweede chauffeur en een Belgische vakantieganger, die uit Tirol met de bus was meegereisd. De andere chauffeur was slechts licht gewond. Vol gens de leider van de Brusselse scholie- BRUSSEL, hedenmorgen De minister van defensie, Gilson, heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld, dat met ingang van 26 sep tember de militaire diensttijd van vijf tien maanden op een jaar wordt ge bracht. De soldaten die op genoemde datum twaalf maanden dienst zullen volbracht hebben vijftien maanden voor kandiaat-reserveofficieren zul len definitief mogen afzwaaien. Het des betreffende Koninklijk Besluit zal mor gen in het Belgisch Staatsblad verschij nen. Hiermee heeft de Christelijke Volkspartij een van haar voornaamste electorale beloften ingelost. De rege- ring-Eyskens heeft trouwens meer dan een jaar nodig gehad om de realisatie van deze belofte mogelijk te maken, zonder de in de NATO aangegane ver bintenissen in gevaar te brengen. Om de onvermijdelijk uit een kortere diensttijd voortvloeiende vermindering van de legereffectieven te neutralise ren heeft de regering een systeem be dacht van NATO-technici met een en gagement van drie of vijf jaar. De aanlokkelijke financiële voorwaarden en de hoge soidij, welke zelfs het tractement van de onderofficieren uit het actieve kader overtreft, hadden tot gevolg, dat ruim twintigduizend kandi daten zich als vrijwilliger hebben aan geboden. Slechts de helft daarvan werd na grondige tests, welke negen maan den in beslag namen, als NATO-techni- cus geëngageerd. Het is overigens on waarschijnlijk dat het NATO-opperbe- vei de kortere diensttijd zou hebben goedgekeurd, wanneer niet terzelfder- tijd het moderniseringsprogramma was op stapel gezet, waartoe de regering- Van Acker in 1957 zich reeds verbonden had. Op 1 januari van dit jaar is met de realisatie van dit vijfjarenplan een aan- else] Ryn gelegerd waren, tot in de onmid dellijke omgeving van het IJzeren Gor dijn te verplaatsen. In verband met de toestand van de Belgische bewapening heeft minister Gilson gisteren er onder meer aan herinnerd hoe België op dit ogenblik nagenoeg zonder verdediging staat tegen een luchtaanval. „Tenzy wy onze vitale centra en onze bevol king overleveren aan een eventuele vij and, zal België onverwijld moeten be schikken over de modernste luchtaf- weermiddelen", aldus minister Gilson. De minister voegde er in dit verband aan toe: „Tenzy men de doelmatig heid van onze verdediging op gevaar lijke wijze zou verminderen, is net uur aangebroken om sommige feiten nuch ter onder ogen te nemen en zich neer te leggen bij de offers welke we on vermijdelijk zullen moeten brengen, want", aldus minister Gilson, „liever zou ik het leger afschaffen dan soldaten het vuur injagen zonder de onontbeer lijke uitrusting om hun opdracht met een kans op succes te vervullen". Het ligt intussen voor de hand, dat de modernisering van de defensie een verhoging van de begroting van defensie tot gevolg heeft. Minister Gilson raamt deze meeruitgave op tien procent voor het boekjaar 1960, zodat het militair budget door de re gering vastgesteld dit jaar 21.900.000.000 francs zal bedragen. De ver meerdering zal vooral de buitengewo ne begroting drukken. In België zal het door minister Gilson genoemde bedrag eigenlijk niet zo heel veel in druk meer maken, want het was se dert een paar weken reeds bekend. Tijdens zijn bezoek aan Washington heeft minister Gilson het op een persconferentie bekend gemaakt. Dat de minister deze „primeur" voor de Amerikaanse pers heeft gereserveerd, is in België eigenlijk zeer koel ont haald en sommige kranten hebben niet nagelaten de vraag te stellen of de minister wel het recht heeft bijzonderheden te onthullen over een legerbegroting, die niet eens door het parlement is goedgekeurd. Het procédé is inderdaad zeer onge woon. Maar men mag dan toch ook weer niet vergeten, dat de publiciteit, welke de minister in de Verenigde Sta ten aan de Belgische militaire ijver heeft verleend, klaarblijkelijk bestemd was om voor de kortere diensttijd de zege van het Pentagon te krijgen. Tak- tisch was dat een uitstekende zet, want de Amerikaanse legerleiders heb ben de heer Gilson een open doekje bezorgd. Wanneer de minister over en kele weken met zijn begroting voor het parlement verschijnen zal. zal hij niet nalaten daaraan te herinneren. De Ame rikaanse loftuitingen zullen dan de pil van de 21,9 miljard moeten vergul den, die, hoe dan ook, voor de Bel gische belastingbetaler zeer bitter te slikken is. Voor de badgasten op het strand bij Julianadorp is het beschadigde Harvard- vliegtuig, dat maandag in zee een geslaagde noodlanding maakte, een attractie. Het is weer eens iets anders dan alleen maar mensen, golven en zand. Havengebouw aan de De Ruyterkade te Amsterdam begint, nu het zijn voltooiing nadert, een sieraad te worden aan «C Amsterdamse IJ. Het fraaie gebouwdat ontworpen werd door de architecten W. M. Dudok en Robert MHMagnee, heeft een hoogte van 54 meter en zal na de afbouw medio 1960 gereed zvn. Een ernstige stagnatie in de elektri citeitsvoorziening van New Vork heeft maandag en gistermorgen gedurende dertien uur grote stadsdelen als hef wa- re verlamd en dat gedurende een van TVT L-inrlovl-kT4c.] r, de meest intense hittegolven van het 0 triciteit - door net aanzetten van lucht- koelingsapparaten en ventilatoren - is blykbaar te veel geweest voor zeven ka bels van de Consolidated Edison Com pany aan de westzijde van de stad. In een gebied van vijfhonderd blokken in het oosten en westen kwamen de New Yorkers zonder licht te zitten, bleven liften midden in hun vlucht steken, gin gen radio- en televisie-toesteilen uit. Het ergst waren de passagiers van de ondergrondse eraan toe. De stagnatie in sommige tunnels duurde uren. (Van onze Haagse redactie) De Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen wordt opnieuw met een jaar verlengd, tot 1 januari 1961. De Staatssecretaris van Sociale Zaken. Roolvink, noemt het uitgesloten dat het ontwerp voor een algemene Kinderbtj- slagverzekering reeds op 1 januari 1960 in werking zal kunnen treden. Het ont werp is weliswaar reeds geruime tijd geleden ingediend, maar de Regering moet zich nog beraden over de bezwa ren, die vanuit de Tweede Kamer tegen enkele onderdelen van de regeling zijn gerezen. De maatschappij besloot na het falen van de zeven kabels ook de overige der tien kabels van het netwerk uit te scha kelen daar men vreesde dat deze de be lasting niet alleen zouden kunnen verdu ren. Indien men dat niet had gedaan zouden de kabels eveneens zyn bezwe ken en zou de stagnatie in de elektrici teitsvoorziening maanden hebben kun nen duren, in plaats van enkele uren, aldus hebben functionarissen van de maatschappij volgens U.P.I. verklaard. Twaalf ziekenhuizen in het gebied werden gedwongen op hun eigen gene ratoren over te schakelen en alleen spoed-operaties te doen verrichten. Ook de verkeerslichten werkten niet waar door een chaos op drukke verkeerspun ten ontstond. Sommige restaurants moesten sluiten terwijl winkels waar kaarsen en zaklantaarns verkrijgbaar waren eoede zaken deden. Duizenden politiemannen werden naar het getroffen stadsdeel gezonden, voor al naar de westzijde waar de misdaad hoogtij viert, om plundering te voorko men. Sommige banken die niet in staat waren hun elektrische kluizen te sluiten, lieten deze de gehele nacht door specia le bewakers bewaken. GOEDEREN Advertentie SNELVERVOER ren sliepen allen toen de bus de vracht auto bij het inhalen schampte. Binnen een half uur waren ambulances en brandweer ter plaatse, maar voordien hadden drie passeren-"e artsen de arm van een gewond meisje ter plaatse moe ten amputeren. De groep kwam van de jeugdherberg in Mannheim. In de Van Dam tot Damrace wordt een felle strijd geleverd in de tourklas se om het origineelste denkbeeld. Stond dit tot dusver op naam van de burge meester van Zaandam, die met behulp van de marine het „watergedeelte" van het Coentunneltraject in duikersuitrus ting zou ondernemen en de rest per he likopter, de kroon spant nu de zesde équipe van Albert Heijn, die ballonvaar- der Boesman heeft gecharterd voor de ze race. Dit concern gaat bovendien deelnemen met een vijftal grote trailers, die alle hindemissen zullen nemen die men op de route van Amsterdam naar Zaandam ka., tegenkomen, dus Hembrugveer. pont Lastmankade, Tolhuispont, Valkenweg- pont en Schellingwouderbrug. Alle wachttijden zullen precies worden geno teerd. De bekende wielrenner Daan de Groot heeft ook ingeschreven, terwijl een Friese inschrijving binnenkwam uit Leeuwarden. Uit de Friese hoofdstad vertrekt een sjees met twee Friese hengsten, met als tegenstander een Frie se inschrijver die per auto aan de stryd zal deelnemen onder het motto: Wie wint de race. de auto of de sjees? Het Nederlandse particuliere jacht La Galena, thuishaven Amsterdam, is maandag bij Casablanca in de mist op de rotsen gelopen en zodanig bescha digd. dat het naar het oordeel van des- kundigen niet meer zee zal kunnen kie zen. Het zal aan de sloper ten offer val len. De Galena, een jacht van veertig ton met twee motoren van honderd p.k. 2 schroeven en dubbel roer, was in okto ber vorig jaar uit Amsterdam vertrok ken voor een reis naar Costa Rica, waar zyn eigenaar gevestigd is. In Engeland was een passagier aan boord genomen en vandaar ging de tocht via Guernsey Brest, Vigo, Lissabon. Cadix, Gibraltar en Tanger. De eigenaar dacht, met een extra-voorraad brandstof aan boord, de Atlantische Oceaan te kunnen overste ken. De stranding aan de Marokkaanse kust heeft de uitvoering van zyn plan echter onmogelijk gemaakt. Aldus AFP. A.F.P. (Van onze Haagse redactie) Het ontwerp voor een Vervoersnood wet kan rekenen op de steun van de Tweede Kamer. In het Voorlopig Ver slag noemt de Kamer de invoering van een regeling voor het vervoer in geval van oorlog oorlogsgevaar onvermij delijk. Verschillende leden vragen daar bij of dit ontwerp het eerste is van een reeks ontwerpen waarin voor diverse facetten van het maatschappelijk leven een regeling voor noodtoestanden zal worden gegeven. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 Het weer 2 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Droog zonnig en warm weer. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Zon: 5.30-19.56. Maan: 20.34-7.46. Het stabiele en zomerse strandweer duurt voort met in de middag tempera turen tussen 23 en 25 ->r. Zeewater 19 »r Zwakke landwind. Vooruitzichten: zomers strandweer en nog iets warmer. Station Weer temp te gisteren Oen Heider onbewolkt 20 Ypenburg onbewolkt 22 Vlisslngen mist 22 Eeide onbewolkt 24 De Bilt onbewolkt 23 Twente onbewolkt 25 Eindhoven onbewolkt 24 d.-Limburg onbewolkt 24 Stockholm zwaar bew. 28 Oslo zwaar bew. 25 ivo enhager licht bew. 21 Londen zwaar bew. 26 Amsterdam onbewolkt 22 Brussel onbewolkt 24 i uxemburg onbewolkt 23 Parijs onbewolkt 28 Nice zwaar bew. 27 Berlijn onbewolkt 27 Frankfort onbewolkt 26 Mtinchen mist 20 Ztlrich licht bew. 23 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1