DAGPUZZLE Straalmotor op Schiphol voor trainingsdoeleinden Apparatuur kost KLM f 300.000 Nieuwe bedrijvigheid op het vliegveld Zuid-Limburg Maar geen internationale luchthaven „Ontvoering" tijdens spel van verkenners te Blaricum Sanovite CONTACT DRAADLOOS Herleefde belangstelling voor Amerikaanse radio Lands Kroniek' Redt eerst" I de anderee Centrum van klein luchtvaartverkeer Aartsbisschoo van Jtn pane. 4 if OS Autobestuurders dachten, dat het werkelijk „echt" was Om Van Gogh's pastorietuin Mpt. Maury in Dakar benoemd m %nnr gevitaliseerd Meer luisteraars dan kijkers in juli Ijsafzetting of motorbrand naar keuze K Bisschon-coadiutor van Lourdes Spaar Si-Si kroonkurken Jubilea Mutaties Benoemingen Na twintig jaar VJ Radioconferentie WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 RrtliriPril Cficr^iano Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.- Hoofdprijs f 30.000.- De winnaars van f 100.- van vorige week waren: van f 1000.-: Voorlopig geen olieboring voor onze kust Nederlands „booreiland" naar Perzische Golf door BOURCET ij M- Van Links naar rechts ziet men Jan Manners, pi loot, mej. Vera Noordebos en Marcel Smeets. Voor het eerst sinds tien jaar doen weer heuse verkeersvliegtuigen regelmatig de luchthaven Zuid- timburg aan. Buitenlandse toeristen op <veg van Engeland naar Italië of omge keerd stappen er elk weekend over in grote DC 4 Viking- of Hermestoestellen van de Sky-Tours, terwijl de Engelse luchtvaartmaatschappij „Trndair" van hieruit elke veertien dagen C.TJ.-vIieg- reizen naar Mallorca maakt. Boven dien is het niet onmogelijk, dat dezelf- de maatschappij met ingang van sep tember a.s. twee keer per week Zuid- Limburg zal gaan opnemen in een te openen vliegroute van Engeland naar Duitsland. Dit alles komt de bedrijvigheid op de meest zuidelijke luchthaven van ons land zeer ten goede, maar wijst er nog niet op. dat de langgekoesterde Lim burgse wens: het bezit van een groot internationaal vliegveld, spoedig in ver vulling zal gaan. Het ziet er beslist op dit moment niet naar uit, dat voor het vliegveld Zuid-Limburg een toekomst in het grote vliegverkeer is weggelegd. Daarmee is overigens nog niet gezegd, dat deze luchthaven geen toekomst zou i dhben als centrum voor het kleinere laatste r^°er- ontwikkeling van de deze Jaren tendeert zeer beslist in vlieeia hting. Kleine toestellen (voor recla dicties, rondvluchten en lucht- gebryjj^oeleinden) maken er een druk t was voor de hooggespannen J-athbur luchtvaartverwachtingen ?en zeer zware klap, toen de K.L.M. haar geregelde dienst (8 keer per öag) Beek-Amsterdam staakte. Vlak ha de oorlog, toen de treinenloop tus sen Zuid-Limburg en de rest van Ne derland nog verre van ideaal was, Jysrd deze dienst geopend. Aanvanke- hlk.met groot succes. Het aantal pas sagiers bedroeg in 1946 immers meer dan 40.000. Naarmate het trein- en is verkeer de oorlogachterstand even- .hUiep, verminderde dit aantal en daalde in 1948 reeds onhoff; Een 1aar later volgde de Uin. g van deze binnenlandse lucht- door he^Colj?ayen Zuid-Limburg een onder de eP^™ehlkaanse leger in 1945 Ulestraten aa2ei1 Beek, Geulle en grondig was velbeffA vliegveld, dat maakt voor vliegtuig*" ge|=hikt ge" zat plotseling zonder vlie£ ton De strijd om het pïachüS,ulg^ zien van goede startbanen Vrp„ v.°°r; en 1140 meter lang, verkeerstoren sta tionsgebouw, restaurant, hangars Pn terrassen, een nieuwe nuttige luch? vaartbestemming te geven, begon, Pol gingen om de Rijksluchtvaartschool te bewegen tot definitieve vestiging van haar eerste opleiding op de luchthaven Zuid-Limburg liepen op niets uit. Ook bet streven om van het vliegveld Beek de officiële uitwijkhaven van Schiphol te maken leverde geen resultaat op. Dit had tot gevolg, dat er van veel be drijvigheid geen sprake meer was. Slechts zeer sporadisch landde er een verdwaald" toestel en enkele Lim burgse sportvlieger: beoefenden er lou ter voor hun privé-genoegen de vlieg sport. In deze toestand is sinds enkele laren een merkbare verandering ge- bomen, -e nieuwe direeteur-havenmees- ter kapitein D. Roxs ontplooit diverse activiteiten om het rendement van het vliegveld zo hoog mogelijk op te voe ren en de vast" gebruikers van het ter- e,n zitten al evenmin stil. Een van hen, de Maastrichtse sport vlieger Marcel Smeets. heeft de huidige uhtwikkeling in niet geringe mate ge- ^ïjhiuieerd Al. eerste Limburgse sport- beger zag hij bepaalde commerciële Jhugellikheder lo b.v. stichtte hli een fuchtreclamebedriii „Trek Air", alsme- 5? een speciale Limburgse luchtfoto- rlenst. voorts nam hij het initiatief tot aPrioht:np -in de stichting tot bevorde- nR van de luchtvaart m Limburg. De le stichting vaarvan de bekende mr VEranquinet uit Roermond bescherm- er jj. organiseert voor de aangeslo- leden ree matie rondvluchten O®01" toedoen van dezelfde stichting die k de oplpid'nv va" sportvliegers ter P- Vader heeft gisteren de 70-ja Anto.,lssc:hoh ,van R°sario in Argentinië, tot pa 9 kardinaal C-aggiano, benoemd "artsbisschop van Buenos-Aires. m^arrd'f.aal Caggiano volgt mgr. Fer en J, 'atltte op, die onlangs overleed. Buenr,t dit iaar °P de zetel van Hgr „,T.es was benoemd. Wijlen Van i' nad de Plaats ingenomen die jS" Ul1s kardinaal Copello. roenon Faus naar Rome was ge- EoomseaK kanselier van de Heilige ™se Kerk. (U.P.I.) hand gaat nemen is een bijzonder toe ristische attractie ontstaan: de moge lijkheid om een korte internationale vliegreis te maken var Beek naar het Belgisch-Limburgse plaatsje Zwart berg. De dienst op deze vliegroute van zeven minuten en daarmee de kortste ter wereld wordt onderhouden met fraaie vierpersoons Cessna-toestellen. Wanneer de vereiste toestemmingen verkregen wordei is de zojuist genoem de stichting ook van plan om een Lim burgs vliegnet op te bouwen. Met Cess na-toestellen zal een geregelde dienst worden onderhouden tussen Beek en het vliegveld Venlo. Dit zou het con tact tussen Zuid-Limburgse industri ëlen en hun collega's n Noord-I 'mhurg zeer vergemakkelijken De N.V. Aero-Limburg, een combi natie van sportvliegers onder leiding van de Sittardse instructeur Göttgens die al jarei. lang Lmburgse sport vliegers opleidt, exploiteert eveneens op het vliegveld Zuid-Limburg diver se luchtvaartbedrijven t.w. instruc- tievliegen. reclamevliegen en rond vluchten Al deze activiteiten, gevoegd bij het onlangs door toedoen van havenmees ter Roxs bereikte resultaat om vanaf Beek grote toeristenreizen te onderne men, hebben van het Limburgse vlieg veld weer een bedrijvige luchthaven gemaakt. Voor de promotors van de Limburgse Luchthaven, die reeds rond de dertiger jaren droomden van een knooppunt van internationale luchtlijnen, maar een po ver resultaat; voor de leiding van het vliegveld Beek vooralsnog de enige reële mogelijkheid om een nuttig ge bruik te maken van de iq het vliegveld Zuid-Limburg geïnvesteerde miljoenen. COR BERTRAND (Van onze luchtvaartredacteur) Aan de uitgebreide trainings-appara- tuur van de KLM op Schiphol is een nieuw snufje toegevoegd: een openge werkt model van de straalmotor, die volgend voorjaar de ,,DC-8" van de KLM met een snelheid die de geluids snelheid benadert door het luchtruim zal stuwen. De motor kan gestart worden vanaf een paneel, dat de voornaamste instru menten bevat waarmee de piloot in de cockpit van het straalverkeersvliegtuig geconfronteerd wordt. Na een druk op de startknop wordt alles natuurgetrouw nagebootst. De wijzertjes van de instru menten komen in beweging, uit de kel der onder het trainingsgebouw weer klinkt een dof lawaai, overeenkomend met het geluid van de straalmotoren, zoals men het in de cockpit hoort, en in een glazen kast komen de compres sorbladen en de turbine-wielen van de straalmotor in beweging. Met lichtef fecten wordt het toevloeien van de brandstof en de vuurzee in de ver brandingskamer nagebootst. Op een tweede paneel zjin de instru menten van de boordwerktuigkundige inmiddels ook tot leven gekomen, waar door een' complete cockpit-bemanning aan de trainings-apparatuur aan het werk kan gaan, alsof het een werkellike vlucht betrof. Ondertussen kunnen aan de hand van het opengewerkte model de verrichtingen van de straalmotor worden gevolgd. De instructeur heeft nog een derde paneel tot zijn beschikking, waarmee hij de bemannine allerlei narigheden kan bezorgen. Hij kan bijvoorbeeld de temperatuur buiten het vliegtuig dermate laten daien, dat er Ijsafzet ting bij de motor ontstaat. In het opengewerkte model kan men het „ijs" dan zien groeien. De instruc teur behoeft maar een knopje in te drukken of er ontstaat een fikse mo torbrand en zo zijn er nog tal van andere mogelijkheden om de beman ningsleden te trainen in de maatre gelen, die in bepaalde situaties ver eist zjjn. De Amerikaanse trainings-appara tuur kost de KLM 300.000 gulden. Dat is een enorm bedrag, maar als men door deze wijze van instructie^ de ver nieling of ernstige beschadiging van één echte straalmotor weet te voorko men, dan zijn de kosten er al uitge- De zeventien verkenners van de St. Tarcisiusgroep uit Wervershoof hebben in Blaricum een merkwaardig avontuur beleefd. De knapen kampeerden in de omgeving van de Tafelberg op het zo genaamde Witzand. Hopman Spigt en kapelaan Van der Burg bedachten vele aantrekkelijke spelletjes om het verblijf voor de jongens zo plezierig mogelijk te maken. Een van die spelletjes is uitge- Advertentie Hebt U al geproefd hoe lekker SANOVITE is! Regelt de spijsvertering Bestrijdt overwicht Oók zoutloos overal verkrijgba Drie jaar geleden is de pastorie te Nue- nen, waarin Vincent van Gogh van 1883 tot, 1885 heeft gewoond, met steun van rijk, provincie, geueente en de „Stich ting Vincent van Gogh" gevestigd te Leiden, grondig gerestaureerd. In verhand nu met uitbreidingsplan nen, heeft de Provinciale Planologische Dienst een ontwerp gemaakt om een goed deel van de prachtige tuin, welke het huis omringt, te bestemmen voor middenstandswoninghouw Daartegen is verzet gerezen van de zijde van de „Stichting" in een reque.t aan de Minis ter van Onderwijs. Requestranten wijzen er op, dat het complex het enige woon oord van de grote schilder in Neder land is, dat nog herinnert aan een der belangrijkste perioden uit diens leven en jaarlijks door duizenden uit binnen- en buitenland wordt bezocht. Zodat uit kunsthistorisch oogpunt een kostbaar bezit dreigt verloren te gaan. indien de opzet verwezenlijkt wordt. Ook burge meester O. M. Haffmans is geen voor stander van de „vernieling". En hü ge looft, dat er nog wel „iets aan te doen zal zijn" Het uitbreidingsplan ligt tot dinsdag 25 augustus ter inzage en er is dus tot die datum gelegenheid om bezwaren kenbaar te maken. Binnen afzienbare tijd zul de raad van Nuenen, naar wij vernemen, in „beslo ten zitting" bijeenkomen om ter zake een beslissing te nemen. lopen op een spannend gebeuren, dat een wonderlijke afloop kreeg. De hopman had de jongens verteld dat één van hen, de jeugdige Robby Hol, was ontvoerd door een geheel in het wit geklede persoon. De taak van de verkenners was nu Robby op te sporen en dat in het duister op de heide. Twee van de jongens moesten de Bla- ricumse politie waarschuwen, die van het spel in kennis was gesteld en be loofd had haar steentje in het opspo ringswerk bij te dragen en het zo voor de verkenners een realistisch tintje te geven. De twee jongens, die naar een nabij gelegen café snelden om de politie te alarmeren, vatten hun taak zo serieus op, dat zij op grote afstand de terras bezoekers reeds verrasten met het be richt dat Robby was ontvoerd. Dit bracht in en rond het café grote con sternatie teweeg. Drie autobezitters sprongen in hun wagens en stoven on middellijk de heide op. Zij ontzagen hun auto's niet, stoven door kuilen en raceden over heuvels. Een van de be stuurders reed zelfs een paal omver, die de doorgang in de richting van Huizen belette. Na een uur keerden de chauffeurs moe en teleurgesteld terug. Zij hadden de vermiste en geschaakte knaap niet kunnen opsporen. Een bit tere ontgoocheling wachtte hun. Toen pas bleek hun dat zij de dupe waren geworden van een gezellig ver- kennersspel. De inmiddels toch gearri veerde Blaricumse politie en de hop man brachten de enigszins verbolgen autobestuurders tot bedaren. Hun boos heid was begrijpelijk want alle wagens hadden averij opgelopen. Gelukkig zagen zij later de humor van alles in. Twee chauffeurs wilden van geen scha devergoeding weten en de derde, die nog ontdaan van de emoties gezwind naar huis (Hilversum) was vertrokken, heeft (nog) niets van zich laten horen. In de St. Werefriedusparochie in Wer vershoof hebben de zeventien jongens, na hun week vakantie op de Blaricum se heide gisteren weet thuis kwamen, heel wat stof tot praten gehad haald. Een straalmotor van het type, waar de „DC-8" er vier van heeft, kost immers bijna een miljoen gulden. Volgende maand wordt een :omplete vluchtnabootser van de „DC-8" op Schiphol verwacht, waarmee niet al leen de werking van de motor, maar de hele vlucht tot in alle details kan worden nagebootst. Deze apparatuur gaat de KLM ongeveer vier miljoen gulden kosten, hetgeen zowat het zesde deel is van een echte „DC-8". De Osservatore Romano heeft giste ren gemeld, dat Mgr. Jean Baptiste Maury, die sinds 1957 bisschop-coadju tor van Tarbes en Lourdes was, be noemd is tot apostolisch delegaat te Dakar. In 1957 benoemde paus Pius XII hem to+ coadjutor van Mgr. Pierre M Théas, toen deze in bijzondere moeilijkheden geraakte vanwege de eeuwfeestviering in Lourdes. De financiële moeilijkhe den groeiden Mgr. Théas zodanig bo ven het hoofd (vooral door de douw y. de Pius X-basiliek), dat de paus Mgr. Maury met de organisatie en ad ministratie van deze eeuwfeestviering DcIttSIiG Mgr. Maury was vroeger president van de Centrale Raad van Lyon voor de Pauselijke Missiewerken. Hij orga niseerde verscheidene missie-tentoon stellingen en maakte verscheidene rei zen door Afrika. De thans 52-jarige bisschop is lange tijd secretaris van kardinaal Gerlier geweest. (K.N.P.). Advertentie Vraag uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. Mej. R. van Eerdewijk, Utrecht; Mevr. A. Huisman, Utrecht; N. Walgreen, A'dam; A. M. Landwier, A'dam; C. A. Viergever, Westmaa»; A. Verbraak, Bergen op Zoom. //"'"'ft f/SiSi h vruchtenlimonida In New York zijn er plannen cm eei theater op te richten, waarin uit sluitend nieuwe toneelstukken van Ame rikaanse auteurs of de experimentele werken van gevestigde Amerikaanse schrijvers zullen worden gegeven. LETTERGREEPRAADSEL. Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1. familielid: 2. wapenschouw; 3. on derdeel van een radio; 4. wervelstorm; 5. ijzeroxydeverbinding; 6. eigenzinnig. Oplossing 18 aug.: Horizontaal: 1. compromis; 2. hooier, N.O.I.; I. agrementen; 4. naspel, Epe; 5. speedway race, ogen; 6. op, rimpelt; 7. net, eren; 8. lob, sedan; 9. BBC, neb; 10. rib, reseda; 11. sneeuw, lijf. Vertikaal: 1. chanson, Ars; 2. oogappel, in; Morse, tobbe; 4. pieper, B.B.; 5. reme die, cru; 6. Orel, mrs, eeuw; 7. opeens; 8. integendeel; 9. soepel, abdij; 10. in enten, at 30 augustus zal de algemene overste der zusters Dominicanessen van Neer bosch, zuster M. Bertranda van der Avoort de dag herdenken, dat zij vijftig jaar geleden haar professie aflegde. Op uitdrukkelijk verlangen van de jubiia- resse zal deze dag uitsluitend in alle stilte kerkelijk worden herdacht. Bjj landsbesluit van de Nederlandse Antillen is aan mr. S. W. van der Meer eervol ontslag verleend als minister van justitie. Als nieuwe minister is de voor malige voorzitter van de Antilliaanse Staten, de heer R. J. Isa beëdigd. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft in de afdeling der werktuigbouw kunde, om onderwijs te geven in de ener gievoorziening door middel van stoom, prof. dr. Dég Johnson, thans hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Trondheim (Noorwegen). De benoeming geldt voor het tijdvak van 1 januari I960 tot en met 31 augustus 1961. In de afgelopen maand juli hebben in Amerika meer mensen naar de ra dio geluisterd dan er naar de televisie hebben gekeken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii Voor Engeland is het twintig jaar ge leden dat de tweede oorlog uitbrak. Een verjaardag, die weliswaar geen aanleiding kan zijn tot feestelijke vie ring maar wel tot een terugblik, om dat daaruit nuttige léssen zijn te put ten voor het heden. Een van de meest fascinerende aspec ten van het ontstaan van de oorlog, waarop onlangs een nieuw licht werd geworpen door de publikatie van gehei me documenten, is de rol, die daarbij werd gespeeld door het pact, dat in de laatste -veek van augustus 1939 werd ge sloten tussen Stalin en Hitier. Khroesjt- sjev heefl in ee.i toespraak tijdens zijn bezoek aan Polen een persoonlijke visie gege"en op deze sensationele omme zwaai in de sovjet-politiek, maar de do cumenten vertellen hun eigen verhaal. In een radiodocumentaire onder de titel „Na twintig jaar", die fn de ru briek „London calling Europe" van de BBC volgende week maandag om 17.45 uur wordt uitgezonden, zullen deze en andere documenten die betrekking heb ben op het ontstaan van de tweede we reldoorlog, worden besproken. L Voor de Nederlandse kust zal voor lopig niet naar olie worden gehoord. Het booreiland Seashell, dat de Schie- damse werf Gusto bouwde, is namelijk later gereed gekomen dan werd ver wacht en zal eind augustus onmiddel lijk naar zijn uiteindelijke bestemming in de Perzische Golf moeten worden gesleept. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, met behulp van dit eiland eerst een proefboring te verrichten ter hoogte van Kijkduin, waar de technici van de Shell een vijf mijl uit de kust een mogelijke vindplaats van olie heb ben gelokaliseerd. Tijdnood maakte dit thans onmogelijk. De Seashell, in het Arabisch Sa- daf al Bhar genaamd, is het eerste in Nederland gebouwde booreiland en te vens een van de grootste constructies, ooit op dit gebied vervaardigd. Wan neer de technische proeven achter de rug zijn, heeft het eiland een reis van 64.000 zeemijlen voor deboeg naar het schiereiland Quatar in de Perzi sche Go'f, waar het tegen eind okto ber worcit verwacht. De Seashell zal in het concessiegebied van de Si '11 aldaar worden gebruikt om het onder zoek naar het voorkomen van aardolie in de diepere aardlagen onder de zee- 9lllllllllllll|||||||tll||||||IU= ïiiiiiiiiiiiiiniiiiii MARGUERITE 2. Men wilde door die naam de jongste triomf van het Franse leger tot uitdrukking gebracht zien: hertog van Constantine. Ofschoon hij in het welslagen van de Afrikaanse veldtocht een belangrijk aandeel had gehad, wees de hertog van Nemours uit bescheidenheid dit voorstel van de hand. Toen herin nerde men zich net verzoek dat de burgers van Alengon de hertogin hadden gedaan. Liever dan een titel met een soldateske oorsprong köos men een erenaam, die de liefdesverklaring inhield van een stad die bij de gratie van een vorstelijke glimlach aan de Franse kroon was onderworpen Op 12 juli 1844 werd hij geboren wiens lot volko men zou worden beheerst door de tegenstelling tussen die twee titels: hij lie van wapenfeiten droomde en zijn zwaard brak op de harde realiteit, maar die in de vredige domeinen van geest, hart en ziei een glorieuze heerschappij bereikte: Ferdinand Philippe Marie, hertog van Alengon. I. DE TRAINING VAï' EEN HELD Herinneringen uit de kinderjaren, zelfs al is het kind een vorstenzoon, openen in onze fantasie over het algemeen een uitzicht op een verrukkeliik land, een leven zonder droefheid en zonder schaduwen. De oudste herinnering van dit kind. bestemd voor een tragisch leven, werd gevormd door het beeld van een revolutie. Geen revolutie zoals de grote mensen haar kennen en de historici haai in haar veelomvattende ver schijningsvorm beschrijven: Frankrijks moeheid, het conflict tussen Louis Philippe en de publieke opinie, de onlusten van februari 1848, het aftreden van dè oude koning en alles wat daarop volgde. Maar een revolutie zoals een kind van vier jaar haar in zich op kan nemen en onthouden: een verbrokkelde reeks indrukken, door donkere gapingen van elkaar gescheiden, verdwaald in de zware mist van een boze droom. Een groot vertrek in de Tuilerieën, het karige licht van een winterdag. Opgewonden gesprekken. Mama, jong en bevend. Grootmoeder, de °uda koningin Améiie, in haar droeve waardigheid. Vader in uniform, die zijn vrouw en zijn drie kinderen omhelst alvorens van hen te scheiden, zoals men elkaar omhelst op het dek van een zinkend schip, voordat de sloepen worden uitgezet. De overhaaste vlucht uit de Tuilerieen. Alle kinderen, bq elkaar negen, waarvan de jongsten nauweljjks kunnen lopen en die op de arm gedragen worden. Een van de neefjes die men temidden van de algemene verwarring uit het oog verliest. De snijdende noordenwind in de tuin. De medelij dende werkman die de kleine hertog van Alengon een onvoldoend gekleed jongetje, dat bibbert van de kou wikkelt in een grove wollen sjaal, waar- Ban een onaangenaam luchtje hangt. Place de la Concorde. Het eindeloze wachten op ue rijtuigen die de hertog van Nemours heeft besteld, maar die, door de oproerkraaiers onklaar gemaakt, niet komen. De angst van het kleine groepje dat midden tussen een zwijgende, vijandige menigte staat. Het vertrek met inderhaast gerequireerde wagens, aan het einde van de vluchtelingenstoet. De langdu rige tocht. Slecht nieuws op iedere pleisterplaats. Vader, die in Parijs gebleven is en over wie men niets weet. De helft van de familie her en der verspreid, zonder hoop op hereniging. De heimelijke inscheping, 's nachts. De boot, slingerend op de hoge golven, een prooi van de februaristormen. Eindelijk de aankomst in Engeland. Uitgeput en zonder dat iemand zich verkleden kan. Onderge bracht in een huis, dat aan iemand anders toebe hoort. Het idee, alles verloren te hebben Zo. in alle bitterheid, maakte de kleine hertog van Alengon kennis met het leven. Hij was vier jaar oud. Hij droeg een fluwelen pakje en rode kousen. Zijn vader noemae ,.em kortweg: Alengon Zqn moeder en zijn grootmoeder: kleine Sonnet. Dit kind, dat zijn loopbaan op zulk een romaneske W'i.ize begon, zou de held worden van een roman. Wat is er voor nodig om een romanheld te worden? Eerlijk gezegd weet men er niet zo heel veel van. De Franse romanciers hebben de gewoonte hun figuren voor te stellen op het hoogtepunt van hun ontwikkeling, volkomen rijp voor de tragedie. Eigenlijk alleen de Engelse romanschrijvers vooral die van de vorige eeuw beginnen de gegevens over hun Jane Eyre of hun David Copper- field te verzamelen bij de wieg. Zij leggen de lagen bloot die zich, jaar na jaar, in hun ziel hebben en die hun houding zullen bepalen, zodra het beslissende uur van hun leven slaat, u-v? iuis- op een ror"an uit het Victoriaanse tijdperk lijkt de jeugd van de hertog van Alengon. Welbe- schouwd vindt men er alle elementen in terug, die Dij Dickens en zijn navolgers telkens in een of andere vorm terugkeren: de loyale jonge held; het trieste oude kasteel; de autoritair optredende vader; de ontroerende figuur van moeder Keepsake die in het kraambed sterft; de goedige grootmoeder met haar beschermend gebaar. En verder een overvloed van personages op het tweede plan: typische ooms, pevriende neefjes, giechelende en plaagzieke nicht jes, de trouwe huisknecht, een paar honden, enkele paarden, veel decorum, een aantal grootse jacht partijen. Eerst dan de loyale jonge held. Charmant en een volmaakt evenbeeld van de kleine Lord Fauntleroy. Wat het lichamelijke betreft, was hij flink en rijzig van gestalte, welgevormd, een ongedwongen voorko men, vrijmoedige blauwe ogen, dik blond haar. Onstuimig van karakter, overgevoelig, even verzot op spel als op studie, invroom. Luchthartig en driftig. In de omgang met zijn broer Gaston had hij dadelijk zqn vuisten klaar en hij schrok er niet voor terug de kamerdienaar zijn laarzen naar het hoofd te gooien. Iemand die zich eenvoudig niet voorstellen kon, aat sommige mensen in staat waren hun gedachten te verbergen, iemand die niet wist wat liegen was Een van die krachtige, ongekunstelde bodem voort te zetten. Daar de borin gen in verband met de golfslag niet kunnen worden verricht terwij! het ir. het water ligt, is het boorplatform voorzien van acht stalen pilaren, die tot op de zeebodem worden neergela ten. Langs deze pilaren wordt de pon ton tot tien meter boven de water spiegel hydraulisch opgevijzeld, waar door het platform niet meer onderhe vig is aan de golfslag, en de boringen praktisch bij iedere weersgesteldheid kunnen plaats vinden. Zelfs een wind kracht van 160 km per uur zal de Sea shell nnen weerstaan. Met de aan boord opgestelde installaties zullen bo ringen tot een diepte van ongeveer 4500 meter kunnen worden verricht. Ter gelegenheid van het gereedkomen van de ponton werden gisteren heli- copterdemonstraties gegeven op het inklapbare landingsdek, vanwaar tij dens de werkzaamheden in de Perzi sche Golf de verbinding met de wal zal worden onderhouden. Naar wij vernemen, is het plan om in de bodem van de Noordzee oliebo ringen te verrichten niet van de baan. De kartering van de aardlagen is nog in voile gang. Na de ene locatie bi) Kijkduin echter heeft men nog geen nieuwe mogelijke vindplaatsen ont moet. Wanneer er nu een booreiland ter beschikking zal komen voor de werkzaamheden in de Noordzee is nog niet bekend. Voorlopig dus nog geen oliefontein voor onze kust. Over dit verrassende nieuws alt de wereld van het Amerikaanse amut»> ment is zelfs Sindlinger and Company, de firma van zakenanalisten, die dit feit aan het licht bracht, stomverbaasd. „Voor het eerst in twee jaar is dit ge beurd", aldus merkt de firma op. De radio in Amerika maakt op het ogenblik een tijd van herleving door en de reden daarvan is voor geregelde kijkers naar de televisie niet ver te zoeken: de programma's zfln verschrik kelijk slecht. In New York heeft men de keus uit zeven kanalen, maar wie zijn ontvanger inschakelt, krijgt onver anderlijk hetzelfde beeld te zien: een detective brengt zijn sneeuwwitte slee met gierende remmen tot stilstand, een schurk trekt zijn revolver en een meis je kijkt met doodsangst in haar ogen van het scherm de kamer in. De Ame rikaanse tv-maatschappijen vullen de ether dag en nacht met de meest zou teloze nonsens, die nu en dan even wordt afgewisselc met reportages voor de sportliefhebbers. Verder zjjn er nog twee redenen voor de achteruitgang der Amerikaanse te levisie. Op de eerste plaats beginnen de tv-maatschappijen door haar voor raad oude zelfs de slechte oude films heen te raken, waarmee de zend tijd tot nog toe werd gevuld en op de tweede plaats heeft bijna iedere Ame rikaan een radio in zijn auto, terwijl de radio-industrie miljoenen draagbare transistorradio's heeft verkocht. Die kosten honderd tot honderdvijftig gul den per stuk en men kan ze, net als een camera, overal mee naar toe ne men. Aan een conferentie over radiovraag stukken, die in Genève wordt gehouden, nemen ongeveer duizend afgevaardig den uit 101 landen deel. De conferentie, die een herziening ten doel heeft van het internationale radioregelement, dat in 1947 in Atlantic City zijn huidige vorm kreeg, zal zich o.a. bezighouden met pogingen om de ether vrij te maken voor het 'radiocon tact met aardsatellieten en met de kwestie van de radio-amateurs. Het eerste probleem is urgent door het feit, da de gehele scala van beschikbare golflengten op het ogenblik in gebruik of toegewezen is. Wat het tweede be treft, zal de conferentie de belangen van d. radio-amateurs (circa 260.000 in de gehele wereld) moeten bestuderen. Gezien het grote aantal ingediende voorstellen verwacht men, dat de con ferentie ongeveer vier maanden zal du ren. Daarna zal vermoedelijk in de loop van het volgende jaar een golflengteconferentie worden gehou den. waarbq de frequenties tussen de landen onderling zullen worden ver deeld. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van ir. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur-genéraai van de PTT. Als plaatsvervangend hoofd van de de legatie fungeert ir. A. J. Ehnle, hoofd directeur algemene zaken en radio van de PTT. Prins Alexander van België, heeft ln Glasgow zijn eerste wedstrijd in de gou- kampioenschappen voor junioren op de Pollack-baan gewonnen. itlge. naturen waarvan je uitzonderlijke dingen kunt verwachten, in het goede of in het kwade. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5