m i f Taptoe Delft een feest van klank obsederend ritme in Showelement in de loop dei- jaren verfijnd Unieke collectie schoeisel in Waalwijk hij een f. m RITELLA J Redt eerst" de anderen Pakje voor de herfst Oud-burgemeester De Boer doet mee op oude fiets Oudheidkundig museum Voor een spotprijs naar Amerika Nauwere samenwerking met r.k. Kerk over praktische kwesties Watersnood op Formosa m Smokkel op meer met duikboot? Voormalige grenspaal steen des aanstoots veel gerooki drink: DEENSE hoogleraar mag V.S. niet binnen Wegens communistische sympathieën Dammenrace Geluidloze vuilnis emmers in Parijs Cafetaria-schepen te Hamburg in aanbouw Wereldcongres van katholieke plattelandsjeugd Muiters terug naar Nederland Onderzoek op komst Leraarsvacatures in eindexamenklassen Prinses Beatrix in F riesland Pleidooi voor Wereldraad van Kerken: De kritiek op Groot-Batelaar Passanten-probleem moeilijk oplosbaar Uit wanhoop ontplof fing veroorzaakt Oudste inwoonster van Friesland wordt 105 jaar Jongeman verdronken VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 h Jt De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Prof. De Quay naar het noorden dndeU dan andeU door I iiiiiiiiiiiiiiiiiiuii MARGUERITE BOURCET Meubelmaker in nood door te luxueus leven (Van onze correspondent) De Taptoe Dellt is gisteren weer be gonnen. Maandenlang hebben de man nen van de keurkorpsen met toewij ding gezwoegd om élke maat, elk ac cent, elke nuance in muzikaal opzicht volledig onder de knie te krijgen. Toen het zover was begon het spel eerst recht goed en moesten zij begeleid door hun eigen muziek met taaie volharding net zolang de ingewikkelde marsoefe ningen instuderen tot musiceren en marcheren gecoördineerd waren tot één ondeelbaar handelen en optreden. Het is deze grondige en ongetwijfeld vaak moeizame voorbereidine, die de Taptoe Delft groot en meteen populair heeft gemaakt. Van meet af aan streef den de organisatoren en vooral majoor Rocus van Yperen met zijn staf naar een onbetwistbaar niveau, dat van stonde af aan de toets van de kritiek in alle opzichten kon doorstaan. Sinds de eerste taptoe in 1954 zijn zo wel het muzikale als het showelement verfijnd. Beide hebben met de jaren aan perfectie gewonnen en bij de gene se repetitie van gisteravond hebben "e militaire keurkorpsen in de bonte Pracht van hun kostbare gala-unifor- hien opnieuw met hun blinkend en klin kend koper, hun dreunende pauken en lange knietrommen, de show weer ge blaakt tot een hartveroverend militair evenement, dat tot in de kleinste details uitmuntte door feilloos gedisciplineerd teamwerk, waarin elke man zijn partij en zijn plaats ten volle waard was. Van de spectaculaire opening met de speciaal door de kapitein H. C. van Ljnschooten geschreven fanfare af, toonde het programma ten aanzien van voorgaande jaren een aantal goede va riaties, waarin het met raffinement ge monteerde optreden van de zeven tam- "ourcorpsen het feestelijk hoogtepunt vormde. Zjj voerden in obsederende ca- °^ns een zestal pittige marsen uit en maakten met hun kleurige uniformen vin„i jeeSllijk en rijk palet van ineen- sènden?e.kleuren, bezaaid met de Bit terend j£~sPranken van het hel-schit- stichtbirj3,?'"6 geeft een terugblik op de nu juist I3n i e K°n. Militaire Kapel, heeft daartoe ar geleden in 1829. Men uit alle militaire" aantal muzikanten ken in het orieino'inuziekkorPsen gesta gen en deze lieden tenue van die da- kest volgens de „!?enigi in een or- Hun optreden werd samenktelling. b :sloten met hoornmuriewK,?=k'°",di?.d en Jagers, gestoken in k van de Groene tuums van 1829. historische cos- In scherp contrast met deze histori- Professor Mogens Fog, een Deense dokter en oud-parlementslid, heeft vol gens zijn zeggen geen visum gekregen om een medisch congres in de Verenig de Staten bij te wonen, aldus bericht Reuter. Óe reden is dat hij communist is geweest. Professor Fog zou de Deen se doktorenvereniging en de Vereni ging van jonge dokters vertegenwoor digen op het deze maand in Chicago te houden wereldcongres. De hoogleraar is parlementslid ge weest van 1945 tot 1950 en steunde in het algemeen de communistische koers. Hij is „inds 1941 geen lid van de partij geweest Het onafhankelijke Deense blad Information" schrijft in een hoofdar tikel dat dit soort besluiten het commu nisme een grotere dienst bewijst dan professor Fog ooit gedaan zou kunnen nebben. sche terugblik marcheerden onder de to nen van „Leve het regiment" de gre nadiers van de K.M.K. feilloos het kerk portaal uit het marktplein op om ver volgens sonoor en helder gefraseerd zo wel in het kleine als in het grote koper op vakkundige en pittige wijze de Tap toe Holland van Hugo de Groot, een Ga votte van Handel en de bekende Gre nadiersmars van Dunkier ten gehore te brengen. Voorts maakten de Marinierskapel, de Jan Willem Frisokapel en de Kapel van de Kon. Luchtmacht o.a. een goede (m'zikaln beurt met de Fackeltanz van G. Meyerbeer, terwijl de Limburgse Jagers en het korps van de Cavalerie de onlangs geschreven showwals van kapelmeester J. J. A. Reinhoudt alle eer aandeden. De hoofdstad en de Zaanstreek zul len er goed aan doen op het einde van de maand drie snipperdagen op te ne men, want de Dam-tot-Dam-raee biedt thans meer attracties dan welk luna park ter wereld ook. Naast de kamelen, de olifant en de twee Friese hengsten komt thans een bekende sigarettenfa- briek met 22 landelijke ruiters aan de start. Het wordt een echte jachtrit zij het in de toerklasse. Er is een inschrij ving binnengekomen van oud-burge meester Feike de Boer die in de snel heidsklasse heeft ingeschreven, het tra ject te land zal de heer de Boer af leggen op zijn landelijk vermaard ge worden oude fiets, doch het traject te water zal per snelle motorboot gaan. In de toerklasse is ook ingeschreven door het openluchtbad Wijde-Wormer dat zal deelnemen met een vlot van 10 x 5 meter waarop een miniatuurbad voorkomt. De burgemeester van Wijde- Wormer zal op de sleepboot die het vlot zal trekken aanwezig zijn. In ver band met de tewaterlating van een schip van de werf der N.D.S.M. op za terdag 29 augustus, zal het IJ van 11.50 tot 12.10 voor alle scheepvaartverkeer gesloten zijn. Gistermiddag om 1 uur arriveerden enige koeriers van de Czaar om de route in Amsterdam te verkennen die Naatje van de Dam op zaterdag 29 augustus des middags om 3 uur 's middags zal beginnen van de Amsterdamse Dam af. Men hoopt de 14 kilometer lange route via Tolhuis- pont, Amsterdam-noord, af te leggen binnen de twee uur. Gistermiddag is in Amsterdam het wedstrijdcomité geïn stalleerd. Voorzitter is de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. Bes- sem. De strijd die de Parijse overheid te gen het lawaai voert, is in een nieuw stadium gekomen. Na het verbod om autoclaxons te gebruiken tenzij er spra ke is van onmiddellijk gevaar, heeft de gemeenteraad nu besloten, dat de vuil nisemmers voortaan geluidloos moeten zijn. Aldus meldt A.F.P. Tot dusver was elke actie om de Franse hoofdstad tot een „stille" stad te maken, tot mislukken gedoemd, door dat enkele malen per week de 200.000 vuilnisemmers die de stad telt, met vee] lawaai eerst aan de stoeprand wer den geplaatst en enige tijd later met niet minder rumoer in de vuilnisauto's werden leeggestort. Voortaan moeten de emmers van rubber- en plastieken randen en handgrepen voorzien zijn vol gens een model, dat men na een uitge breid en kostbaar onderzoek heeft vast gesteld. Het hart van de vermaarde Brabant se schoen- en lederindustrie klopt in Waalwijk. Tentoonstellingen hebben zulk, in de afgelopen decennia bewe zen. Deze gebeurtenissen brachten de heer Ant. Hendriks, leraar aan de nij verheidsschool ter plaatse, op het denk beeld te komen tot de oprichting van een oudheidkundig museum. Reeds op jeugdige leeftijd heeft de heer Hendriks een verzameling aange legd van allerlei voorwerpen, betrek king hebbende op het langzaam ver dwijnende schoenmakers-handwerk. Zijn bezit groeide van lieverlede uit tot een bezienswaarige collectie. Toen in 1948 Luitenant Spaans had toch weer nieu we nog moeilijker variaties weten te vin den voor het optreden van het exercitie peloton van de luchtmacht en kreeg met zijn mannen hiervoor terecht een open doekje. De uitvoering, die onder ideale weersomstandigheden plaats vond, werd als gebruikelijk besloten met een grootse finale van alle korp sen. Een finale, die behalve een feest van kleur ook een daverend feest van klank werd. In dit concertante gedeel te, waarin o.a. de Chasseurs en Fanta- sins van de Belg J. Moerenhout en ge deelten uit de Vuurwerkmuziek van Handel .verden jespeeld, vc. dient ze ker de zeer muzikale bewerking, die kapitein van Lynschoten maakte op het „Help nu U self" uit het Geuzenlied boek, een aparte vermelding. De president van Seacoach Travel Lines Inc., H. B. Cantor, en de presi dent van de Deutsche Werft te Ham burg, dr. W. Scholz, hebben gisteren bekend gemaakt dat zij te New York een contract hebben gesloten van 160 miljoen dollar, voor de bouw van twee transatlantische ,,cafetaria"-scnepen van 90.000 ton, die een tarief van vijf tig dollar- voor de overtocht tussen New York en Europa mogelijk zullen ma ken. De schepen zuilen te Hamburg worden gebouwd, voor een bedrag van 350 miljoen Mark per stuk. Het eerste I per radio gealameërd was. De kapitein schip moet over 36 maanden voltooid heeft geweigerd de twee mannen weer zijn en het tweede 12 maanden later. I aan boord te nemen. een tentoonstelling geldelijke baten af wierp werd de grondslag gevormd voor de stichting van een oudheidkundig mu seum. De heer Hendriks stelde zi.in be zittingen ter beschikking en hem werd al lengs de gelegenheid geboden, zijn his torisch en exotisch materiaal uit te brei den. In 1953 was hij zover, dat hij tij dens de tentoonstelling „Slem" een com pléte oude schoenmakerswerkplaats kon inrichten, annex een stand antiek schoeisel, afkomstig uit verschillende landen in en buiten Europa. Het jaar daarop kwam een deel van het voorma lige klooster Nazareth vrij en kon een en ander ter openbare bezichtiging worden gesteld, onder toevoeging van een authentieke negentiende eeuwse schoen makerswerkplaats. De heer Hendriks, tot directeur be noemd, wist het gemeentebestuur en een aantal schoen- en lederfabrikan ten financieel bij de uitbouw te inte resseren. Zo kon hij tot aankoop van een unieke collectie schoeisel, plaat- en prentafbeeldingen overgaan. Lan den als Engeland. Frankrijk, Duits land Griekenland, Japan, Mexico, Algiers, Canada, Birma, Yemen, Pa lestina, Turkije, Mongolië, Groen land, Finland, Pakistan, en natuur lijk ook Nederland leverden de meest uiteenlopende specimina. Om al deze kostbaarheden te kunnen exposeren heeft de stichting zich het eigendom weten te verzekeren van een groot patriciërshuis in de Grotestraat te Waalwijk. Reeds worden maatrege len getroffen om het nieuwe nationale oudheidkundige museum in oktober te kunnen openen. Advertentie De katholieke jeugdstandsorganisa- ties van jonge boeren en boerinnen hebben donderdag te Utrecht een ge zamenlijke buitengewone bestuursraad gehouden ter bespreking van het hongerproleem in de wereld. Meer in het bijzonder over het we reldcongres van de katholieke platte landsjeugd, dat van 27 t.m. 29 mei I960 te Lourdes zal worden gehouden en dat bedoeld is als appèl aan de boeren- jeugd ter wereld om alle mogelijke steun te verlenen aan de hongerende volken in de z.g. achtergebleven gebie den. Het congres wordt georganiseerd door de MIJARC (Mouvement Interna tional de la Jeunesse Agricole et Ru rale Catholiques) en zal naar men ver wacht 25.000 plattelandsjongeren uit 50 verschillende landen trekken, o.a. rond 1500 Nederlanders. Op de eerste dag van het congres zal ook de op dracht van de jeugd van verscheidene landen aan O. L. Vrouw van Lourdes plaats vinden. Behalve enige inleidingen, samen- sprekingen van groepen uit de diverse landen staat ook een tentoonstelling op het program, welke de toestand van de plattelandsjeugd in de verschillende werelddelen en landen zal uitbeelden. Daarnaast zullen er een aantal litur gische plechtigheden worden gehouden en heeft een opvoering in het Sport stadion plaats van een massaspel over „De Honger in de Wereld". Wat be treft de organisatie van het congres kan nog worden medegedeeld, dat ver schillende deelnemende landen speciale taken kregen toegewezen. Zo zal de Nederlandse groep zich met de verzor ging van de kerkelijke plechtigheden belasten. Bovendien heeft zij de adop tie van een zestal deelnemers (sters) uit de achtergebleven gebieden op zich genomen. Twee van hen komen uit Tanganjika, twee uit Kenya en twee van de Philippijnen. Deze jonge lieden zullen na afloop van het congres voor rekening van de Nederlandse katholieke boerenorganisaties nog ge durende een half jaar in Europa blijven om kennis te nemen van onze moderne land bouwmethodes. De twee Nederlandse zeelieden, die eergisteren toen hun schip, de „Mar tini Stad" in de haven van Hamburg I had gepleegd, de vrijheid die dergelijke lag, de kapitein te lijf wilden, zullen I jongemannen wordt gelaten, belachelijk (Van onze Haagse redactie) Begin september zal door het minis terie van O.K. en W. op alle middelba re scholen een onderzoek worden inge steld, of in de hoogste klassen voor al le eindexamenvakken een leraar be schikbaar is. Mocht er op een bepaal de school een vacature in een van de eindexamenvakken zijn, dan is het niet onmogelijk, dat het cijfer, dat de leer lingen op hun overgangsrapport voor dat vak hebben gehaald, tevens als eindexamencijfer zal gelden. Staatsse cretaris drs. Stubenrouch heeft dit me degedeeld in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Roosjen en Ver steeg. De staatssecretaris zegt, dat hij over de mogelijkheid van vacatures en de dan noodzakelijke maatregelen reeds contact heeft gehad met de z.g. commis sie V.H.M.O. De besprekingen zullen de volgende maand worden voortgezet. Drs. Stubenrouch meent, dat het wen selijk is, zo spoedig mogelijk de maat regelen. die noodzakelijk zullen blijken te zijn te nemen en bekend te maken Dat zal echter nog niet direct aan het begin van de cursus kunnen geschieden, omdat voor bepaalde voorzieningen een regeling bij de wet nodig zal zijn. Van het bezoek, dat H.K.H. Prinses Beatrix aan Friesland brengt, zal de AVRO volgende week vrijdag van 12.50 tot 13 uur een radioreportage uitzenden. Dr. Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Berlijn, heeft op de verga dering van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken op Rhodos voorgesteld een diepgaande studie te doen maken van de eerste vijf eeuwen der christelijke geschiedenis, hetgeen volgens hem een werkelijke bijdrage aan het oecumenisch begrip tussen de orthodoxen en het protestantisme zou zijn De vergadering, die met dit voor- De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam mr. L. van den Berge heeft zoals gemeld, bij de behan deling van een zaak tegen een onvoor waardelijk ter beschikking gestelde 26- jarige schilder, die uit de inrichting „Groot Batelaar" bij Lunteren was weggelopen en verschillende diefstallen uitgewezen worden naar Nederland. Zij waren door de politie te Hamburg ge arresteerd, nadat deze door de in zijn hut opgesloten kapitein van het schip Kinderen trachten in een door de watersnoodramp getroffen huis op Formosa noa iet-, van hun gading te vinden. Ruim 47.000 huizen delen het lot van bovenstaand wralc. De premiei van nationalistisch China heeft gisteren de bevolking opgeroepen door middel van een soberheidsactie te helpen bij het verwezenlijken van het regeringsplan voor hulp aan ie slachtoffers van de watersnood op Formosa Bij de overstromingen van twee weken geleden kwamen 669 mensen om het leven en werden 852 mensen gewona. Het aantal vermisten bedraagt nog 347. De schade wordt geschat op 75 miljoen dollar. genoemd. De heer H. Hofman, direc teur van de inrichting zei toen hem de kwestie werd voorgelegd o.m. dat „Groot Batelaar" een zgn „open" in richting is en dat de jongens er worden geplaatst op verzoek van het ministerie van justitie. Weliswaar heeft „Groot Batelaar" reeds jaren geleden al de be hoefte gevoeld aan het inrichten ook van een „gesloten" afdeling voor jon gens, die voor het „open" regiem nog niet rijp zijn, maar men is nog niet aan de verwezenlijking daarvan toe. De heer Hofman stelde, dat het hier gaat om een probleem waarvoor de overheid 'n oplossing zal moeten zoeken. Dit probleem wordt populair aangeduid als het „passanten-probleem". Het is een gevolg van het feit, dat er nu een maal onvoldoende en onvoldoend pas sende inrichtingen zijn om onvoorwaar delijk ter beschikking gestelden, die hun straf na rechterlijk vonnis reeds hebben uitgezeten, onder te brengen In het onderhavige verband wordt nog vaak gesproken van „ontvluchtin gen" uit Groot-Batelaar. Deze termino logie is niet juist, aldus de heer Hof man omdat men uit een „open" inrich ting niet kan ontvluchten. De delinquent is in zulke gevallen „ongeoorloofd afwe zig" of heeft de verleende bewegings vrijheid misbruikt. Aan dergelijke inci dentele gevallen kan men moeilijk een regime toetsen. Ook op „Groot-Bate laar" kent men de onreclassabele geval len. maar de oplossing daarvoor ligt niet op een presenteerblaadje. Minister-president prof. dr. J. de Quay zal 30 augustus en 1 september een bezoek aan het noorden van ons land brengen. De minister-president wil zich op de hoogte stellen van de ver schillende problemen in dit gebied. Het bezoek draagt een informeel karakter. stel instemde, drong er op aan, dat een of andere theologische faculteit geld en faciliteiten voor een dergelijke studie beschikbaar zou stellen. Dr. W. A Visser 't Hooft, de Neder landse secretaris-generaal van het cen trale comité, pleitte op een persconfe rentie voor een poging tot vereniging van alle kerken, door eer. vrije gedach- tenwisseling op een oecumenisch conci lie, waarin alle kerken op gelijke voet deel zouden hebben. Het was. volgens hem duidelijk, dat een oecumenisch con cilie, als waartoe Paus Johannes op riep, geen deelnemers van niet-katholie- ken kerken zou omvatten. Naar ons oordeel moet er nauwere samenwer king zijn met de rooms-katholieke Kerk terzake van praktische kwesties, zoals sociaal werk, internationale aangelegen heden en de zaak van de vrede. Leer stellige meningsverschillen zijn geen belemmering voor samenwerking op praktisch gebied, aldus dr. Visser 't Hooft. Naar verluidt, zal het centrale comi té de atoommogendheden verzoeken, de proeven met kernwapens niet te her vatten. De Italiaanse douane van Luino stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de juistheid van de berichten dat een kleine duikboot gebruikt wordt voor het smokkelen van goederen tussen Italië en Zwitserland via het Logo Maggiore. Men zou n.l. een periscoop in het meer heb ben gezien, die zich voortbewoog in de richting van^ Locarno. De vele vakantie gangers bekijken het meer sindsdien met heel andere ogen. De onovertroffen zomer lijkt geen einde te nemen. Men kan aan dat einde ook nauwelijks geloven al hangen de takken aan de lijster bessen zwaar van de rode trossen en al zijn de h rdnekkige spinnen in hun webben niet meer te ver jagen. Men kan ze maar beter la ten zitten, want ze eten de mug gen op. De schoolvakanties zijn bijna voorbijmaar menigeen, die niet van het overvolle toeristen seizoen houdt, moe', zijn vakantie nog nemen. De natuur is al wat mijmerend, de horizon wat wazi ger, de kleuren zijn zachter en de avonden korUr. Maar er is meer rust in de atmosfeer en wie rust zoekt in zijn vakantie, heeft daar voor nog weken lang de gelegen heid. Voor een nazomer-vakantie is het jak van foto van grijze katoen, gebiesd met een rood en groen galon, geschikt. Het heeft een nadrukkelijk en makkelijke mouw-inzet. Het model is van Brigitte Claude. Een oude grenssteen uit de tijd dat Pruisen nog een koninkrijk was, tot voor k°rt keurig rechtop geposteerd aan de Nederlands-Duitse grens in Posterholt (bij Roermond) begint in deze gemeente een steen des aanstoots te worden. Een Duitse autobus heeft de 1.50 meter hoge en 300 kg wegende paal onlangs omver gereden en niemand voelt zich geroepen of bevoegd het gevaarte weer rechtop te zetten. Kinderen hebben het geprobeerd, maar ze konden de grenspaal, die aan de ene zijde het opschrift Nederland en aan de andere kant Pruisen vermeldt niet tillen. De Duitse douane haalt de schouders op, want de steen ligt niet in het Duitse grensgebied. De Nederlandse douane haalt ook de schouders op, want zij acht het geen grenspaal. En de plaat selijke politie.de steen is van het rijk en daarom blijft de politie er af. Ge ruchten als zouden er Duitse en Neder landse commissies zijn ingesteld om deze kwestie te bespreken en er rapport over uit te brengen teneinde de steen via een „verdrag tot rechtzetting van de om gevallen grenspaal in Posterholt' weer Advertentie EEN W1ESCHE VLAS-DOMO PRODUCT 4 Iedere middag, om kwart voor èèn, moest het jeugdige tweetal paardrijden, zelfs als het stortre gende en zelfs als „Claremont" in een ondoordring bare fog gehuld was. Hoe gevaarlijk dat ook mocht zijn voor zwakkelingen en koukleumen, een prins die zijn naam respecteerde, trok zich van »veer en wind niets aan. Prins Ferdinand was juist vijf jaar, toen hij voor het eerst op een pony werd gebeurd, zonder zadel en zonder stijgbeugels. Hij zat enkel op een dekkleed en er was geen sprake van voorover buigen of zich vasthouden aan de manen, laat staan dat hij uiting durfde geven aan zijn angst. Maar onwillekeurig kromp „kleine Sonnet ineen, als de zweepslag van de stalmeester weer klonk en de pony het op een draf zette: „Vooruit je rug recht! En niet zo zuur kijken!" Het wonder lijke van het geval is, dat de hertog van Alengon nooit een afkeer van paardrijden heeft gekregen. Ook de zwemlessen, volgens aanwijzingen van de hertog van Nemours gegeven, betekenden geen onverdeeld genot. Het begon ai met nog vroeger opstaan. Ze gingen dan naar de Theems die vlakbij „Claremont" door de weilanden stroomde. De zon had nog geen kans gehad om het water te verwar men. Zodra de kinderen de grondbeginselen van de schoolslag onder de knie hadden, werden zij uil een boot midden in de rivier geworpen. Zinkend, omnoog spartelend in een onafgebroken worste ling met de angst die hun ledematen dreigde te verlammen bereiken zij de oever, buiten adem, bibberend maar zwemmen konden ze! De kroon op deze vreemdsoortige opvoedings evenement ai«h 8- Teel angstaanjagender waren wm-jtl Ae gymnastiekoefeningen afgelopen fwppdp vprA? Jongens naar een raam op de aan Hp ppIp1""*5 Sebracht. Men bond hun een touw enkeleIlet hen in fle ruim*e neer. Na ™ea: Sen oefenen hadden de slachtoffers ofwel nwmmr,™gevoel van duizeligheid voor altijd hebent mit ofwel Z1J hieven, eveneens voor altijd, benept met ruimtevrees hokil'j-0011 ae indruk die men krijgt van deze Hp hprFr^CT6 "gxT z°danig. Het systeem, dat door en zo onvprhiHHerr?iFrs 20 zorgvuldig was uitgedacht Fiin roSiï werd doorgevoerd, kon in al ZV" z°wel tot schitterende resultaten a!f„ tot onherstelbare gebreken leiden. Wat zou er FiPthnnfF Pupil geworden zijn, wanneer deze methoden waren toegepast op een zwak lichaam, „5 g"la,e..Ijk hadden kunnen radbraken? Of iv, peesachtige ziel, die zich bij dit ruwe optre- tpJp'pFLFI?? va" moediger te worden, zou hebben ap if^ j6n' e dekking gezocht zou hebben in Af gewone schuilplaats van de zwakken? i-fou een normale gevoeligheid onder een dergelijke, van alle tederheid verstoken leiding niet in hardheid kunnen verkeren? „F" gegeven omstandigheden echter hebben zij menselijkerwijs gesproken, volmaakte persoon- Iijkheid voortgebracht. Zo volmaakt zelfs, dat de senrijrster nij het samenstellen van deze biografie telkens speciaal haar best heeft moeten doen om ook tauten en tekortkomingen naar voren te halen, teneinde zichzelf de beschuldiging te besparen, dat z'J "aar mannelijke hoofdfiguur beter heeft willen voorstellen dan hij in werkelijkheid was. Zoals gewoonlijk staat ook hier, tegenover de gevreesde vaderfiguur, de gestalte van een lieve moeder. Rosenknöpfchen werd ze genoemd. Zware donkerblonde lokken die golvend langs een blanke hals vielen, lichtende ogen met een tedere blik; eer glimlach waarin nog iets van de ongereptheid dei kinderjaren was achtergebleven. Op een winterdag in 1858, terwijl de hertog van Alengon, de graaf van Eu en hun zusje, prinses Marguerite, bezig zijn met hun huiswerk, komt de hofkapelaan hen halen. Tien dagen geleden had de hertogin van Nemours een meisje ter wereld gebracht. Met angst had zjj dit kind onder haar hart gedragen. De hele familie had de geboorte met een soort bygelovige vrees tegemoet gezien. Het kasteel van „Claremont immers gold als een noodlottige plaats voor jonge moeders. Sinds de familie hier woonde, had noch de prinses van Joinville noch de hertogin van Aumale een gezond kind het leven kunnen schenken. Men had er zelfs op aangedrongen dat de hertogin van Nemours, toen haar tijd naderde, enkele weken elders zou gaan logeren en daar bevallen. Al die goede christenen keurden de gedachte, dat er een „vloek" op het kasteel zou rusten, af, en toch kon niemand die gedachte van zich afzetten. De kleine Blanche van Orleans werd echter voorspoedig geboren. Haar moeder was vlug hersteld. De elfde dag zou zij.voor het eerst op mogen. Toen de kinderen haar die ochtend goede morgen hadden gewenst, had zij hun nog vriendelijk en opgeruimd toegelachen Zonder iets te durven vragen, lopen de drie kleintjes door de eindeloze gangen, van de wijs gebracht en verontrust door het ernstige gezicht van de zwijgende priester, die hun voorgaat. In het hele kasteel hangt een beklemmende stilte. Onder de studie hadden zij ai vreemde geruchten menen te horen: geroep op de trappen, de snelle hoefslag van een paard onder de ramen. En nu leek het wel, of het hart van het huis stilstond. Zij komen bij moeders kamer. Nog hebben ze niet begrepen, wat er gebeurd is. De blinden zijn gesloten, er branden kaarsen in hoge kandelaars. Zij ligt uitgestrekt op haar bed, de blonde haren los langs haar hoofd, haar fijne handen gekruist op haar borst. Gezeten aan het voeteneind van het bed, staart de hertog van Nemours wezenloos naar haar De kinderen, die hun vader nooit anders dan onaan doenlijk hebben gekend, zien nu, dat hij een mens is als alle anderen, nu h.j zich tegenover zijn vernie tigd geluk geplaatst ziet: hij breekt plotseling in een heftig snikken uit. Onbeweeglijk, als versteend, blijven de kinderen op de drempel staan. (Wordt vervolgd). overeind te krijgen, blijken ook loos te zijn. Die van Posterholt hopen nu nog slechts dat een andere Duitse autobus de stenen paal weer rechtop zal rjjden. De officier van justitie bij de recht bank te Groningen eiste donderdag tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen een 45-ja- rige meubelmaker uit Farmsum, die 31 maart van dit jaar in zijn werkplaats op. zettelijk een ontploffing had veroorzaakt. Hij had een gevulde gasfles op een gloeiend gestookte kachel in zijn werk plaats geplaatst, tengevolge waarvan een hevige ontploffing ontstond. Deze wanhoopsdaad verrichtte hij om uit za kelijke moeilijkheden te geraken, waar in hij was geraakt door een onjuiste be drijfsvoering en een te luxueus leven Uitspraak 3 september. Zaterdag 22 augustus hoopt mej. Eva van der Meer te Oudeschoot bij Heeren veen haar 105de verjaardag te vieren. De oude dame, die reeds jaren in de Julia Jan Woutersstichting te Oude schoot woont, moet nu veel het bed houden. Ook haar geheugen wordt minder. Zelden verlaat zij haar kamer op de eerste verdieping van dit tehuis voor bejaarde dames. Zaterdag hoopt men haar echter, als steeds op haar verjaardag, in de conversatiezaal in de benedenverdieping te kunnen feliciteren Donderdagmorgen is de 20-jarige W. Kloek uit Oldenbroek bij de spoorbrug van Almelo naar Wierden over het Twente-Rijnkanaal, verdronken. Het on geval gebeurde tijdens het over het wa ter trekken van hoogspanningskabels. K. had opdracht naderende schippers te waarschuwen voor de laaghangende kabels. Toen hij met een schip mee liep, geraakte hij te water. Ofschoon een schipper hem reeds na enkele mi nuten boven water wist te brengen, bleek de dood reeds te zijn ingetreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3