Boeiende expositie in de Vleeshal B De jazz in woord en beeld met uniek documentatie materiaal Haarlemse strandmuzikant in gouden bruidsdagen FILMJOURNAAL „De imitatie-generaal", een niet geslaagde comedie rond de oorlog K jsnwr X «E- Films in Roxy HAARLEMSE JAZZ CLUB TIEN JAAR IPN Duet in Vleeshal (■ROEN C o. Relletjes in de Kerkstraat Palace In Cinema SLEUTEL WEG? The 39 steps Groet en kus uit Tegernsee De hond van Baskervilles' de Reprises en prolongatie ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PAGINA 2 Radio Moors I ij gelegenheid van zijn tweede lustrum heeft de Haarlemse Jazz Club in samenwerking met de Stichting Haarlems Bloei in de Vleeshal te Haarlem een tentoonstelling ingericht, die een omranding is van de vele mani festaties, welke de jubilerende vereniging in de periode van 21 augustus tot en met 5 september zal houden. De expositie geeft in tekst en beeld een overzicht van de oorsprong, de ontwikkeling en de bloeiperiode van de oer-jazz, zoals die in de twintiger jaren in New Orleans is ontstaan. Het ini tiatief voor deze tentoonstelling is uitgegaan van de heer J. M. Baas, een van de bestuursleden van de H.J.C., die tevens de lay out verzorgde. Hjj werd daarbij geassisteerd en geadviseerd door vele leden van de Jazz-club, die zich beijverd hebben om het overvloedige documentatiemate riaal bijeen te brengen. Van grote waarde is ook de supervisie van de Amsterdamse kunstenaar Frits Müller geweest bij het samenstel len van een collectie kunstwer ken, die geïnspireerd zijn door de jazz. Instrumenten De H. J. C. zelf Opening In oktober jaarfeesten van Haarlemse K.A.B. CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders 16-jarig meisje opgebracht Leistikow en Nieland wonnen in Badgasten- toernooi ZANDVOORT Geen spreekuur H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST Studio Frans Hals Rembrandt Haarlem e.o Films Toneel Muziek Geen spreekuur Apotheken en dokters- diensten Zondagsdienst garage bedrijven Burgerlijke Stand Haarlem Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 Onder het motto ,,A pictorial history of jazz" tonen ongeveer vierhonderd fo to's, ontleend aan tijdschriften, kran ten en boekwerken, de bezoeker de pro minenten van de jazz. De eerste groe peringen van musici, hun optreden in de bierhuizen, hun sessions 'en openlucht uitvoeringen. We zien Jelly Roll Mor ten, Buddy Bolden en Kid Ory met ge ruite petten, strohoeden of slechts een geknoopte zakdoek op het hoofd. Jazz- ouden in hemdsmouwen, fel gekleurde jacks of streepjes-blouses. Hun instru menten glanzen met de gebruinde kop pen in het veel-kleurenlicht der schijn werpers. In de negerwijken van New Orleans klinken de weeë tonen van hun Afrikaans verleden. Een reproductie van een werk van de kunstenaar Piet Mondriaan vormt de overgang naar de afdeling beeldende kunst en jazz". Het schilderstuk, getitetd Victory Boo gie Woogie", wil in rood, blauw en geel het matenschema van de blues weer geven. Een exposé van schilderijen, aquarellen, kopergravures en tekenin gen in bruikleen ontvangen van het Ste delijk Museum te Amsterdam, laat de vruchten zien van de inspiratie die de beeldende kunstenaar door de jazz heeft gekregen. Foto's van Ed van der Els- ken en Eddy Posthuma de Boer tonen in portret de groten" tijdens hun optre den in Nederland. De schilder-dichter Lucebert is present met pentekeningen en een heerlijke mijmering in dichter lijke bewoordingen over Thelonious Monk. Plastieken zijn te bewonderen van de in Nederland woonachtige Ja panse beeldhouwer Tajiri en zijn land genoot Jos Wong Lun Hing in een ver eenzelviging van het lichaam van Clif ford Brown met zjjn instrument, de trompet. Verder werken van andere beeldende kunstenaars het geheel om weven met gedichten van Nederlandse „modernen". Een vers van C. Bud- dingh spreekt ons wel zeer aan: vogeltje-luis ter wif moeten jou niet meer wij hebben gerry shorty en bud chet en lennie en dave heus de wereld is meer veranderd dan de onderwijzers denken nachtegaaltje ga maar slapen op de grafsteen van johnnie keats. Muziek klinkt zachtjes boven de hoof den van de bezoekers. In een hoek on der palmbomen en varens Is een stand met authentieke instrumenten ingericht. Instrumenten, waarop de eerste neger musici hun gevoelens vertolkten, de el lende van de slavernij, doorweven met een diep religieus sentiment. De instru menten zjjn beschikbaar gesteld door het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden en het Instituut van de Tropen te Amsterdam. Men treft er de Marim ba, afkomstig uit Midden Afrika, aan. De boogluit en de spleettrom, een ivo ren trompet, een olifantstand met een uitsparing voor het mondstuk. Uit de Congo komt de Senza, een tokkelinstru- ment met metalen strips. Men onder scheidt twee soorten, de kalebas en de doossenza. De eerste wordt tegen de buik gehouden, welke dan tevens als klankbord dient. Al deze instrumenten zijn bij het grote slaven transport naar Amerika meegenomen en worden ook thans nog gebruikt. Na de afschaffing van de slavernij hebben de negefrs ech ter de instrumenten van het westen leren kennen, waarvan een volgende stand een duidelijk overzicht geeft. Bijzondere medewerking heeft de Haarlemse Jazz Club bjj het organi seren van de jubileumtentoonstelling ondervonden van de Kamer van Koop handel van New Orleans, zoals be kend de stad waar de jazz voor het eerst tot grote bloei kwam. In een uit voerig schrijven geeft deze Kamer een overzicht van de groei van de stad en de ontwikkkeling van het jazz-cen- trum. Kleurige affiches getuigen van het bonte leven dat zich hier in de jaren twintig heeft afgespeeld. Uit fol ders van tegenwoordig blijkt duide lijk dat New Orleans ook nu nog trots is op zijn temperamentvol muzi kaal verleden. Een bijzonder fraaie collectie il lustratief materiaal vormt ook de verzameling grammofoonplatenhoezen, waarbij men speciaal moet letten op het fotografisch-technische, het carica- turale en estetische element van de vormgeving. De geselecteerde covers zijn beschikbaar gesteld door de Konink. lijke Academie voor Kunst en Vormge ving te 's-Hertogenbosch. Een volgende stand toont de vervaardiging van de grammofoonplaat. De muziek wordt op genomen op een magnetofoonband en daarna „overgespeeld" op een lak- plaat. Deze wordt verzilverd, waarna er een z.g. „vader" an gemaakt wordt met de groeven als ribbels er boven op. Een afdruk daarvan heet de „moe derplaat", waarvan het negatief, de „zoon" tenslotte de persmatrijs is. Voor minigroveplaten worden vinyllte- korrels tussen de twee matrijzen ge strooid, waaruit onder hoge druk de plaat binnen één minuut gereed is. De rand wordt afgebroken, gepolijst en de plaat is na aanbrenging van het etiket klaar voor verzending. Aan het einde van de wandeling ver tellen enkele plakwanden van de ge schiedenis van de Haarlemse Jazz Club zélf, waarvan de oprichtingsdatum ge steld is op 24 september 1949, de dag waarop de Jig Rhythm Club aankon digde, dat in het vervolg regelmatig bij eenkomsten voor musici en muzieklief hebbers zouden worden gehouden. Het doel bij de oprichting omvatte het bre der inzicht en kennis bijbrengen in de goede jazzmuziek en in het bijzonder het stimuleren van de beoefening van de jazz door amateurs. De feitelijke ge schiedenis van de H.J.C. gaat terug tot de oorlogsjaren, toen een aantal musici geregeld bij elkaar kwam om de mo derne muziek te beoefenen. Eenmaal was een orkestje van ongeveer tien man op het Frans Halsplein aan het spelentoen een razzia het troepje uit elkaar gooide. Razendsnel verdween men met de instrumenten onder de arm door de poortjes en over de daken tot ieder een veilig onderkomen had ge vonden. Tot dit orkestje behoorden de drie oprichters van de H.J.C.Han Baas, John Easten en Cas Jeekel, de organi satoren van het First Meet Ball, dat op 26 april 1949 in gebouw Cultura werd gehouden. Al bij het begin van een ge regeld verenigingsleven meldden zich de eerste leden. In korte tijd groeide dit aantal uit tot ruim tweehonderd en vijf tig. De avonden, die worden ingeleid door een van de vier huisorkesten, en waar altijd een gastorkest de hoofdscho tel vormt, worden negen maal per jaar gehouden. Daarnaast zijn er een aan tal come-out sessions, waar jonge, be ginnende musici hun debuut kunnen ma ken en de schroom om op te treden in orkestverband kunnen overwinnen. In de loop van de tien jaren zijn heel wat bekende musici uit binnen- en buiten land voor de leden van de H.J.C. opge treden. De blueszangeres Beryl Bryden, de Amerikaanse tenorsaxofonist Don Byas, Big Bill Broonzy en de onlangs overleden trompetist Sidney Bechet. Vele prominenten hebben het ere-iid- maatschap van de H.J.C. verworven. Bijna alle Nederlandse jazz-orkesten van naam hebben voor de Club ge speeld. In 1955 werd een concert gege ven in samenwerking met de Haarlem se Kunst Gemeenschap, waarop mu ziek gespeeld werd, welke invloed had ondervonden van de jazzmuziek. De H.J.C. is de enige van de bijna twintig jazz-clubs in Nederland, die zijn avon den niet aantrekkelijk behoeft te maken met het geven van dansgelegenheid. Het oestuur wil in de toekomst de zelfde weg bewandelen als het de afge lopen tien jaar heeft gedaan. Het hoopt meer naar buiten te kunnen treden, vooral op het educatieve vlak. Plannen bestaan om in het komende wintersei zoen schoolconcerten met toelichting te verzorgen. Ook is het de vurige wens van het bestuur te beschikken over een eigen lokaliteit voor het geven van con tactavonden. Het verdere programma\voor de vie ring van het tweede lustrum vermeldt een Streetparade op zaterdag 29 augus tus. Historisch uitgedoste jazzmusici van drie orkesten zullen gezeten in ve hikels en sjezen uit de jaren twintig een tocht door de stad maken. Aanslui tend op deze rit zullen de orkesten zich inschepen op het motorschip Holland, waarmee tot diep in de nacht een Ri- verboatcruise .ia het Spaarne, de Mooie Nel en het Noordzeekanaal naar het IJ gemaakt zal worden. Woensdag 2 september is er een fiimcontactavond in het Minervatheater. Een aantal aar dige jazz-films zullen worden vertoond, terwijl de New Orleans Seven en het trio Hein van der Gaag voor de mu zikale omlijsting zullen zorgen. Vrijdag 4 september wordt er voor genodigden uit de kringen van het gemeentebe stuur en het onderwijzend personeel der Haarlemse scholen een lezing ge houden door de heer W. G. Gilbert uit Den Haag. Hij zal spreken over het on derwerp: „Het in klank bewijzen dat de jazzmuziek teruggaat op Afrikaanse pa tronen en stemmingen." Een tuinfeest op zaterdag 5 september in de Linaeus- hof te Bennebroek zal het sluitstuk zijn van deze massale jubileumviering. De tentoonstelling is gistermiddag om vier uur door de loco-burgemees ter, de heer D. J. A. Geluk, geopend. Tevoren had de heer A. B. Funke Küp- per, voorzitter van de jubilerende ver eniging. de talrijke aanwezigen, onder wie velen die hun aandeel tot het wel slagen van de expositie hebben bijge dragen, welkom geheten. Hij schetste in enkele woorden de strekking van de H.J.C., en wees er met nadruk op dat de jazz-club in de vorm zoals wij die thans kennen een verschijnsel is van na de oorlog. Opmerkelijk is, dat de New Orleans Jazz Club in april van dit jaar ook pas haar tienjarig bestaan heeft gevierd. De heer J. M. Baas, organisator van de tentoonstelling, dankte allen die aan de opbouw van de expositie hebben meegewerkt, in het bijzonder zijn vrouw, die hem in de tien maanden van organisatie en voorbereiding een ware steun is geweest. Hjj haakte hier bij in op een religieus lied dat de ne gers zongen: „Nobody knows the trou ble I've seen" met de variatie: „Nobo dy but my wife". De heer Geluk vroeg zich in zijn openingswoord af, of jazz geschaard moet worden in de rij der schone kunsten. Hjj wees daarbij op de oor sprong van de jazz, hoe die een uiting was van het gevoelsleven der ne gers, van hun ellende hun hoop en diep religieus besef. Daarbij stelde hij een vergelijkende vraag of deze primitieve uiting zal verschillen van de voorhistorische kunst, die wij aan treffen in grotten en bergspleten, en die wjj wel degelijk rekenen tot de kunst. Hij vond het verheugend, dat de Haarlemse Jazz Club bij gelegen heid van haar tweede lustrum in staat is geweest een dergelijke ten toonstelling op te zetten, een exposi tie die uniek is voor Nederland en die velen tot beter inzicht en begrip van de jazz zal kunnen brengen. Met deze woorden verklaarde de heer Ge luk de tentoonstelling voor geopend. De expositie is dagelijks geopend van half en tot zes uur en van acht tot elf uur. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk speelt bij de opening van de ten toonstelling Jazz Journal in de Vleeshal te Haarlem een duet met de vibrafonist Lionel Hampton. Twee bestuursleden van de Haar lemse jazzclub, de heren A. B. Funke Küpper en J. M. Baas, luisteren geamuseerd. De jaarfeesten van (ie Haarlemse Kath. Arbeiders Beweging zullen 4, 5, 6, 7 en 8 oktober gehouden worden. De KAB heeft de feestavonden gereorgani seerd om een betere bezetting te ver krijgen. Iedere kring krijgt zijn eigen avond met een vrije avond op 8 okto ber. Wanneer een kring een zaal niet vol kan krijgen, kunnen de andere de zaal naar eigen keuze aanvullen. Het „Haarlems Radio Cabaret" onder lei ding van Harry Meyer zal de avonden verzorgen. Medewerkenden zijn Her man Theunissen, Trudy Schulpzand en Harry Meyer. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF 54855 Dinsdag 1 september hoopt het echt paar Blanket-de Vries, Raamsteeg 26rd te Haarlem de dag te herdenken, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De grote vitaliteit, die deze beide mensen hebben - Berend Blanket is 73 jaar en zijn vrouw, Agatha de Vries, wordt aanstaande maandag 72 - komt duidelijk naar voren in de vele activi teiten die zij nog dagelijks ontplooien. Mevrouw Blanket is nog iederen mor gen huishoudelijk bezig in een kantoor gebouw en springt steeds bereidwillig buren of kennissen bij, die door ziekte het huishoudelijk werk niet aankunnen, en Berend Blanket doet zo door de dag nog wel wat klusjes, maar voelt zich toch het meest aangetrokken tot zijn vroegere beroep en liefhebberij, het tu ba-blazen. In deze hoedanigheid kan men hem nog iedere zondag aantreffen in Zandvoort, waar hij met een twaalf man sterke blaaskapel over het strand trekt. Gedurende zijn jonge jaren was de heer Blanket van beroep textielarbei der bij de inmiddels geliquideerde Haar- lemsche Katoen Maatschappij en beoe fende het Batik-werk, waarvan hi) nog enkele doeken in zijn huis heeft hangen. Zeventien jaar had hij hier gewerkt toen hij, na wat emplooi op een hout- werf en een ijzergieterij, zich voorgoed op zijn hobby ging toeleggen. Een aan tal musicerende arbeiders stemden hun instrumenten en groepten zich onder de naam „De Werkelozen". Er werd eerst flink gerepeteerd, er werden rondgan gen door Haarlem gemaakt en kort daarop ging men op tournee. Van de ene plaats naar de andere trok de blaaskapel. Ze speelden op de markt- §leinen en in grote etablissementen, oms bleven ze om de kosten voor on derdak uit te sparen ,,'s nachts buiten in het gras langs de weg slapen. „In Almaar bijvoorbeeld mocht je 's avonds tot acht uur spelen. Om de volgende morgen om zes uur in Schagen weer van de partij te zÜn loonde het niet om naar Haarlem te gaan". Tot 1942 was dit werk voor de heer Blanket het hoofdmiddel van bestaan. Maar de oor log kwam er tussen en de muzikanten moesten voor de Duitsers werken. Het onderlinge contact bleef echter bestaan en als er hier of daar eens wat te doen was, zag men het groepje weer bijeen. In 1945 werd de naam veranderd in Haarlemse Harmonie Kapel, maar het was niet mogelijk om een vergunning te krijgen voor werk in de stad. Zo doende moest er een ander gebied ge vonden worden en wat was mooier dan seizoenwerk in Zandvoört. De instru menten werden opgepoetst, de lesse naars wat opgeschilderd en de twaalf muzikanten sierden zich met fraaie witte petten. Zo trekt de harmonie ie dere zondagmiddag gedurende enkele uren over het strand van Zandvoort en strooit zijn vrolijke klanken tussen de baders. Als zij hun lessenaars op een vrij stukje zand hebben opgesteld scha ren zich direct honderden kinderén en volwassenen rond de groep. Een enke le belhamel schopt wel eens een lesse naar om en dan kan men even schril een valse noot uit een der instrumenten horen, maar daarmee is alles weer in het reine. De populaire mopjes die zij laten horen gaan er bij de strandbezoe- kers in als koek. „Je moet het een beetje versieren" zegt Berend Blanket, die de oudste van het twaalftal „We horen er zo onderhand helemaal bij, en als we er een zondag niet zijn, dan ko men vragende gezichten ons de volgen- Gisteravond omstreeks half tien heb ben zich in de omgeving van de Kerk straat hoek Grote Houtstraat ongere geldheden voorgedaan waarbij de poli tie gebruik gemaakt heeft van de gum miknuppel. Een aantal jeugdige ijssalon bezoekers had zich breeduit op het trottoir opgesteld en vormde een be lemmering voor de voetgangers. Het publiek had zich hieraan geërgerd, waarna een surveillerend agent verzocht I werd op te treden. Met assistentie van de motorpolitie en personeel van de radio autodienst zijn de jongelui uit el kaar gejaagd. Velen hebben hierbij hun toevlucht genomen tot de nauwe Lange Annastraat, waar zij voor de politie wagens onbereikbaar waren. Een 16- jarig meisje dat zich recalcitrant ge droeg en zich op beledigende wijze uit liet is meegenomen naar het bureau Smedestraat. Daar is zij door de kin derpolitie ernstig onderhouden en later naar haar ouderlijke woning gebracht. Een 17-jarige jongen, die volgens zijn zeggen geheel niet bij het groepje be hoorde. kwam in schermutseling met een van de agenten, die hij in zijn af weer op de grond gooide. Toesnellende agenten beslechtten deze „onbehoor lijke" handeling met de gummiknuppel. In he badgastentennistoernooi in Zandvoort heeft de Amsterdammer P. Leistikow door een zege op F. Schlatt- man (6-3 en 7-5) reeds de halve fi nale van het herenenkelspel in het A- toernooi bereikt. De Haarlemse kam pioen Cees Nieland, die door te laat inschrijven niet tot de geplaatste spe lers behoorde versloeg met veel zeggende cijfers (tweemaal 6-0) Ch. Coster van Voorhout en plaatste zich voor de tweede ronde. In het C-toernooi werd bij de dames de strijd reeds beslecht. Mej, M. Hoo- gendijk won het laatste duel van me juffrouw J. Smids (7-9, 6-2 en 6-3) en in het dubbelspel bleven mevrouw Mui der en mevrouw Post op het gravel baas over de dames Post en Mellema, tweemaal 6-1. Tot de kwart-eindstrijden van het he renenkelspel drongen reeds door A. Sabbé, F. Beekman, S. Blom, J. Zegwaard en N. Kors. Men hoopt zon dag aan alle overige eindstrijden toe te komen. De heer G. Tates, wethouder van pu blieke werken van Zandvoort, zal op 25 augustus, 1 en 8 september a.s. geen spreekuur houden. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 uur. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45 8, 9.15, H„ 11 en 18 uur (Avondmis) O. L, Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30. 9, 10.30 H. en 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9. 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30 7.45, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 9 H. 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30, 10 H. en 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Ailerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30. 9 H. en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30. 9 H en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30, 7.30, 8.30. 9.30 H. 11 en 12 uur. Huis in de Duinen 8.30 uur, in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7. 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 uur SPAARNDAM: 7.30 en 10 uur H. Voor een comedie die in het leger speelt zijn wij altijd te vinden. Het kan wel eens verfrissend zijn als de draak wordt gestoken met bepaalde militaire gebruiken. Als daarbij dan de vereiste lichte toest niet ontbreekt heeft men kans op een geslaagde film. Maar als er rond een hoogst ernstige veldtocht en wie zal ontkennen dat de slag in Frankrijk in augustus 1944 deze kwali ficatie niet verdient comedie wordt bedreven, rijst er menig vraagteken. Het gaat hierom: Een generaal is tijdens deze veldtocht met enkele man schappen geïsoleerd en hij sneuvelt bij een aanval van de Duitsers. Zijn sergeant-majoor tracht in de hopeloze situatie waarin de Amerikaanse mili tairen zich bevinden 'uitkomst te bren gen door het commando over te nemen en zichzelf te bevorderen tot generaal. De vereiste sterren zijn gauw op zijn uniform aangebracht en daar de sol daten uit diverse onderdelen komen weet niemand beter of hij is de gene raal voor wie hij zich uitgeeft. De pseudo-generaal verricht de ene dap pere daad na de andere, weet „zijn" manschappen te inspireren en slaat met een geslaagde list een Duitse tank- aanval af. Hij riskeert hiermee heel veel. Hij zal seker voor de krijgsraad komen. Maar aan het slot van de film, bij een hergroepering van de troepen, trekt hij zijn oude uniform weer aan en laat de „echte" omgekomen generaal de eer. Deze ontvangt posthuum een onderscheiding. Tot zover is er niets waarover men zich zou kunnen ergeren. Maar als u weet, dat dit alles wordt gedaan in een kwajongensachtige sfeer, met enkele scènes, waarbij de lach niet van de lucht is, met een zorgeloosheid ook, die van de oorlog wel een angstig, maar toch slechts een avontuur maakt, met een kwinkslag hier en een grap daar, dan moet u toch wel protest aante kenen. De film is onderhoudend, daar niet van. Maar de manier waarop de oorlog dient om dergelijke grappenma kerij op te bouwen heeft een laf smaakje in onze mond achtergelaten. De Amerikanen hadden zich hieraan niet moeten wagen. Iedereen boven de veertien kan de film zien in Cinema Palace. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 r„ nering bewaren aan zijn Engelse periode in de dertiger jaren. The la dy vanishes en The 39 steps behoren tot zijn beste films nit dit tijdvak. Nu is van de laatste tilm een remake ge- ----- - maakt door Ralph Thomas en het kan de maal tegemoet". S eds voordat we f| of het resultaat moet on weer zo'n honderd meter verder trek- i™1®1 het werk van de „master ken, gaan we met de pet rond, maar i als je de inhoud dan met z'n twaalven OI mnm°* moet delen, krijgt ieder maar een Ge kent wellicht net verhaal. Een schijntje. Wat zo leuk is meneer, dat Londense jongeman komt toevallig op ze nou altijd net van mij een foto ko- j het spoor van een hoogst gevaarlijk men nemen. Dat zit 'm natuurlijk in spionage-compiot, dat hem direct al die grote, ronde tuba-, die vult lekker", volledig in beslag neemt, vooral omdat De aanleg voor de muziek is de fa- een spionne, die aan de kant van de milie Blanket aangeboren. „Al mijn wet staat, op geheimzinnige wijze in drie kinderen hebben een instrument zijn flat is vermoord. Al wat hij 'van bespeeld. Een van mijn zoons ia violist i haar te weten is gekomen is, dat het bij het Amsterdamse Concertgebouw- om „39 steps gaat en dat in Schot orkest, en daar ben ik erg trots op' land het mysterie kan worden ontward. Ook mevrouw Blanket blijft niet ach- Onze pseudo-detective onderneemt een ter. „Ik heb wel eens op een gitaartje reis naar het noorden, waarbij hij wordt getokkeld, maar ik kon het toch nooit gevolgd door de spionnen zowel als leren, zei mijn man. Toen zei ik, nou door de politie, die meent dat de ener- daar ligt ie. ik doe het nooit meergieke man de dader is van de moord. Het echtpaar Blanket-de Vries is Het wordt een kat- en muis-spel met zeer bemind bij de buurtbewoners. Len politie en misdadigers tol onze vriend kolossale fruitmand met gelukwensen geketend aan een lief leraresje, die ook van 31 omwonenden getuigt hiervan van de zaak weet, door de boeven op „Groet en kus uit Tegernsee" is een Duits filmpje, gemaakt naar een ver velend draaiboek en fantasieloos op het doek gebracht door een aantal voorma lige schoonheidskoninginnen, die niets anders doen dan hun beste en mooiste beentjes voorzetten en vergeten, dat „de wedstrtjd-wie-is-de-mooiste-in-het- land" allang is afgelopen. Nou ja ver geten, de regisseur vond een geëtaleer van de mooie meisjes kennelijk zijn be langrijkste opdracht. Daardoor is er een heel saai produkt ontstaan over het lief eh leed van leerlingen van een ho telvakschool. In Frans Hals, voor alle leeftijden, aldus de KFC. CINEMA PALACE: De imitatie-generaal, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Groet en kus uit Tegern see, a. 1.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling 8 uur. LIDO: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Zondaars in spijkerbroek (7e week), str. volw. Za. 2, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.rn. do. 2 en 8 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Vliegende schotels, a. 1. REMBRANDT: De hond van Basker-villes, 14 jaar: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Revolverdanrp in Tucson, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Als de remmen los zijn. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. en STUDIO:.The 39 steps, 14 jaar; 2.15. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) nieuw programma met D0P»lc* Stan Laurel, Jan Klaassen en Cnarne Chaplin. MINERVA: Mijn beste vijand,'a. 1. Za. 2.30, 7. 9.13 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do. 2.30 uur: Speciaal jeugdpro gramma. Ma. en di. 8.15 uur: Les enfants du Pa radis, volw. Wo. en do. 8.15 uur: Mon oncls, a. 1. Zaterdag 22 augustus Openluchttheater, 8 uur: Toneelgroep met Midzomernachtdroom van Shakespeare. Vele bloemstukken sieren hun boven huis. Het feest zal voor familieleden ge vierd worden in het Patronaatsgebouw. Zaterdagavond 29 augustus zal het gou den bruidspaar daar worden ingehaald. Wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom, van Uoemendaal, zal voorlopig geen transport wordt genomen. Hij weet te ontsnappen, maakt nog enkele avontu ren mee en belandt tenslotte in een music-hall in Londen, waar het geheim van de 39 steps wordt opgelost. Thomas heeft beslist een alleszins onderhoudende film gemaakt, maar het verrassende krijgt te weinig ac cent. Toch niet onaardig amusement, dat spreekuur houden. Zijn eerstvolgende tle filmliefhebber, op de eerste J om de vergelijking met Hitch" maar spreekuur is maandag 14 september van eens moest gaan zien. Hij kan terecht negen tot tien uur 's morgens. in Studio. (14 jaar) De Engelse filmploeg, die de bios- coopgangers gemeenlijk op horror-sto- ries lts Dracula en Frankenstein ver galt heeft e.ich nu gezet aan het be kende verhaal van De hond van Bas kervilles. Men ziet de „enge" Peter Cushing thans optreden als Sherlock Holmes. Het is geen grootse, wel zoals te verwachten was een nogal sensationele tiim gewórden, waarin op het juiste moment voor de spanning en het mysterie wordt gezorgd. De sfeer is redelijk goed getroffen en de per sonages zijn aanvaardbaar. Alleen Hol mes had nog wat flegmatieker gekund, in Rembrandt voor boven de veertien. Mannen, die spelen met de dood, en dat nog wel in het wilde westen van de Verenigde Staten omstreeks 1880. Het spel met de dood geschiedt met de no belste intenties, om het onrecht te wre ken en de gerechtigheid te doen zege- wieren. Want er liepen ook toen blijk baar nog heel wat gangsters vrij rond. „Revolverdamp in Tucson" is éen van de films, welke over dat alles verhaalt. Tucson zou zo'n vredig stadje kunnen zijn, wanneer er maar geen geboefte was. Maar alles komt tenslotte toch goed. Veertien jaar. Vanaf maandag draait in Roxy „Als de remmen los zijn", iets geheel anders, een moraliserende film over die slechte jeugd van tegenwoordig, die geen rem men meer zou kennen. Toegang acht tien jaar. Onder de reprises, die de komende week in Haarlem te beleven zijn, valt „Het verborgen leven van Walter Mit ty", welke film 'in Lido draait. Veer tien jaar. Voorts brengt Miverna tot en met zondag „Mijn beste vijand", die iedereen kan gaan zien. Maandag en dinsdag draait in dit theater „Les enfants du paradis" (18 jaar). Woens dag en donderdag „Mon oncle". (Alle leeftijden). Vanaf maandag iedere mid dag een speciaal jeugdprogramma. Tenslotte is de film „Les Tricheurs" in Luxor nog een week geprolongeerd. (Volwassenen). Zaterdag 22 augustus Frans Balsmuseum, 8.3010.30 uur: Gram- mofoonplatenconcert van de claveciniste Wanda Landowska. Maandag 24 augustus Grote Kerk, 4 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Haarlem Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; fa. Loomeyer Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495; Teyler-Apo- theek, Teylerplem 79, tel. 17946. Doktersdlenst: Indien geen hulp van huis arts belle men firma Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandartsen: J. L. Bouwer Jr., Staten Bol werk 35, tel. 10979. Dierenarts: J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. 12111. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beets- laan 6, tel. 42884. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. tel. 8284. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalse weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: A. van Lier, P. Aertz- laan 6. tel. 39875; J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 38032. Overveer Apotheken: Zie Bloemendaal. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Julig- nalaan 152, tel. 61054. Zandvoort Apotheken: Mevr. KerkhovenNieuwen- huis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: J. F. Zwerver, Juliana- weg la, tel. 2499. Haarlem: G. Hoogeveen's Automobielbe drijf, Mr. Cornelisstraat 54, tel. 16270. Bloemendaal: Van Loon's Automobielbe drijf, Korte Kleverlaan 38, tel. 5130# BEVALLEN: van een zoon: M. C. Langenbach-Taling; W, C. van Peit- Holtus; E. M. E. Koelemij-Deen. Van een dochter W. C. Lahnemann-Mühl- haus; A. P. van den Broek-de Wolf; M. J. Stokman-Pijpers; E. Pauw-Vel den; G. Schrama-Kaufmann; A. Möh- ringer-van der Heijden. ONDERTROUWD; H. J. de Jongh en J. C. Borst, GEHUWD: H. J. Moors en C. Lui ten: J. Hensen en C. F. van Wanrooij; G. Oostrom en W. Hensen. OVERLEDEN: H. de Vries, 40 j„ Colensostraat: J. C. Bender, 80 j„ Ha- zepaterslaan; H. Mareelis, 78 jr. Ko ningstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2