Een vroegere verslaggever van de New York Times Schadelijk voor het katholiek onderwijs Hagerty, de man die Eisenhower aan de pers moet „verkopen" Geen betrouwbare cijfers Engelse katholieken over Nederlandse portretten In PARIJS noemt men nozems „blousons noirs Meeste hendeleden komen uit ontwrichte gezinnen de „.ss*.«m sariï I Huisbezoek zeldzaam ïJ Politie treedt krachtig op De wereld verwacht de Kerk jSfv»"a.'pS'Sïfïnüi genoot tegen mij. Chantage ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PAGINA 8 MMS DAAN VAN DER VAT De Amerikaanse president en zijn pers-attachéJim Hagerty, op weg naar het gebouw naast het Witte Huis, waar Eisenhowers wekelijkse persconferenties worden gehouden. De voorbereiding van Eisenhowers ontmoetingen met de pers wordt ver zorgd door Hagerty. Reeds dagen van te voren probeert hij door nauwkeurige bestudering van het laatste wereld nieuws te raden welke vragen de jour nalisten Eisenhower zullen stellen. De door Hagerty verwachte vragen legt hij voor aan deskundige regerings functionarissen, en op de ochtend voor Eisenhower de pers tegemoet treedt, worden hem suggesties gegeven voor de beste antwoorden. Nu ligt het niet in Eisenhowers aard, om die sugges ties letterlijk over te nemen. De presi dent neemt de adviezen dankbaar aan, maar hij dient de journalisten op zijn eigen manier van repliek. Eisenhower, die in 1953 een militaire en geen politieke carrière achter de rug had, had nog betrekkelijk weinig ervaring van de omgang met de pers, toen hjj in het Witte Huis kwam. Maar de dag na zijn inauguratie, in januari 1953, benoemde hij de hoogst ervaren oud-journalist Jim Hagerty tot zijn „press secretary", en in de afgelopen zes jaar heeft Eisenhower geen spijt gehad van deze keuze. De vijftigjarige James Campbell Hagerty is zelf de zoon van een journalist, die achtereenvolgens bij de oude New York Herald en bij de New York Times gewerkt heeft. Ha gerty Jr., die aan de Coiumbia-univer- siteit studeerde, kwam in 1934 ook bij de New York Times, waar zijn vader toen politiek redacteur was. De jonge Hagerty had aanvankelijk een functie bij de stadsredactie, tot hij in 1938 door zijn krant naar Albany, de hoofd stad van de staat New York, werd ge stuurd. Hier behandelde hij gedurende vier jaar de politiek van de Empire State, met een onderbreking in 1940, toen hij, samen met zijn vader, de Re publikeinse candidaat voor het presi dentschap, Wendell Willkie, als journa list vergezelde op diens verkiezingsreis door de V.S. In 1942 trad Hagerty als pers-chef in dienst bij de Republikein se politicus Thomas E. Dewey, en bleef dezelfde functie vervullen toen Dewey in 1943 gouverneur van de staat New York was geworden. Hagerty heeft Dewey als adviseur voor pers-zaken ter zijde gestaan in twee succesvolle cam pagnes voor het gouverneurschap van New York en in twee onfortuinlijke campagnes voor het presidentschap van de V.S., voor hij zich in 1952, sa men met Dewey, in de campagne voor Eisenhower stortte. In deze campagne heeft Eisenhower Hagerty leren kennen als een groot expert op het gebied van de publiciteit, en het lag voor de hand dat de nieuwe president zijn trouwe medewerker uit de verkiezingstijd niet meer wilde laten gaan Hagerty is er in geslaagd zowel het vertrouwen van de president als dat van de pers te winnen en te be houden. Hij heeft eens gezegd, dat hij de verslaggevers op dezelfde wijze tracht te behandelen, als hjj zelf be handeld wilde worden toen hij nog journalist was. Hij probeert uiteraard de president (om een Amerikaanse uit drukking te gebruiken) te „verkopen" aan de Amerikaanse bladen en aan de wereldpers. Hij stelt zich tot taak de mensheid een zo gunstig moge lijke indruk te geven van de persoon van Eisenhower en van diens rege ringsbeleid. Hagerty heeft de laatste jaren ook enige keren voor het grote pro bleem gestaan de buitenwe reld duidelijk te maken dat de presi dent, ondanks enkele ernstige fysieke instortingen, in staat bleef zijn taak te vervullen. Vooral toen Elsenhower op 24 september 1955 plotseling aan coro nair trombose bleek te lijden, en toen de lichamelijke conditie van de presi dent, zich aanvankelijk zeer zorglijk liet aanzien, heeft Hagerty een grote rol gespeeld bij het herwinnen van het vertrouwen van het publiek in de com petentie van zijn chef. Tijdens deze crisis bleek ook, hoe Eisenhower op zijn pers-attaché steunde. Nog altijd doet het verhaal de ronde, dat de president, althans voor beperk te tijd, feitelijk de uitvoerende macht aan Hagerty overdroeg. Eisenhower zou, volgens dit verhaal aan z\jn lijf arts, Dr. Snyder, gezegd hebben, dat Hagerty het werk moest overnemen. Robert J. Donovan heeft echter in zijn boek „Eisenhower. The Inside Story onthuld, dat de president zei: „Teil Jim to take over and make the de cision - and handle the story", waar mee Eisenhower bedoelde dat Hager ty onmiddellijk maatregelen moest ne men om de continuering van het re geringsbeleid te verzekeren en om de pers op de juiste vtfijze voor te lichten. Hagerty belde vanuit Denver, waar Eisenhower op het moment van zijn ziekte toevallig verbleef, dan ook di rect de vice-president, Nixon, op. Overigens is het wel een feit, dat Ha gerty gedurende enkele dagen een bij zonder belangrijke rol speelde bij de noodzakelijke reorganisatie van het re geringsapparaat, terwijl hij er op mees terlijke wjjze in slaagde be voorkomen dat er bij het grote publiek een soort paniekstemming ontstond over Eisen howers tijdelijke incompetentie. De ma nier waarop Hagerty in de herfst van 1955 de pers op de hoogte hield van het verloop van Eisenhowers langza me reconvalescentie was zonder weer ga in de geschiedenis van het Ameri kaanse presidentschap. (Volgens de smaak van een deel van de buiten landse pers ging hij zelfs wat te ver in zijn verklaringen, die bijvoor beeld nauwkeurig melding maakten van de stofwisseling van de patiënt). Eisenhower is in de loop der jaren Een van de voornaamste medewer kers die Eisenhower volgende week meeneemt op zijn reis naar Europa is zijn pers-attaché, Jim Ha gerty. Waar de president is, is het Witte Huis. Als Eisenhower aan de ze kant van de Atlantische Oceaan is, zullen hem de belangrijkste staatsstukken ter ondertekening na gestuurd worden, en een document dat bijvoorbeeld gesigneerd zal wor den op het officiële buitengoed van de Britse premier, Chequers, zal toch het opschrift dragen „Het Wit te Huis". Onder de leden van de vas te sfaf van het Witte Huis neemt Hagerty een dominerende plaats in. Hij is verantwoordelijk voor het con tact van de president met de pers, de televisie en de radio, en in het al gemeen heeft hij tot taak Eisenho wer aan het publiek te presenteren. Nu is dat een hoogst belangrijke taak, omdat in de Verenigde Staten de pers als het ware de vierde macht van de staat is, naast de uit voerende, de wetgevende en de rech terlijke macht. De pers oefent een zeer grote invloed uit op het rege ringsbeleid, en de wekelijkse pers conferenties van de president vor men een wezenlijk bestanddeel van het Amerikaanse regeringsstelsel, al zijn zij door de constitutie niet j voorgeschreven. Hoewel president Wilson vóór de eerste wereldoorlog al geregeld persconferenties hield, is Franklin Roosevelt eigenlijk pas begonnen met het soort persconfe renties dat we nu kennen, en zijn opvolgers Truman en Eisenhower zijn in dezelfde trant doorgegaan. In geen land ter wereld krijgt de re geringsleider zoveel publiciteit als in Amerika, en nergens wordt ook zo goed begrepen welke mogelijkhe den die publiciteit de regeringsleider bieden. Van de persconferenties van Eisenhower geeft bijvoorbeeld de New York Times steeds een letter lijk verslag, dat soms de omvang heeft van meer dan een pagina, maar ook de andere Amerikaanse bladen plegen deze wekelijkse ge beurtenis uitvoerig te verslaan. Bo vendien zorgen de Washingtonse correspondenten van de grote bui tenlandse bladen en de nieuwsagent schappen voor een verbreiding van Eisenhowers verklaringen over de hele wereld. Hagerty gaan beschouwen als een per soonlijke vriend, en de president heeft op het ogenblik een onbeperkt vertrouwen in zjjn pers-attaché. Zo heeft Eisenhower hem dezer dagen dan ook naar Bonn, Londen en Parijs gestuurd om zijn reis in alle bijzon derheden voor te bereiden. In Enge land heeft Hagerty bijvoorbeeld op het landgoed Chequers nagegaan of er nog maatregelen genomen moes ten worden voor Eisenhower er kon gaan logeren. Hagerty zal straks per helicopter heen en weer vliegen tussen Chequers en Londen, om de pers, die op Carlton House Terrace No. 10 een hoofdkwar tier krijgt, voortdurend op de hoogte te houden van de besprekingen tussen Eisenhower en Macmillan. (Waar schijnlijk zal hjj echter geen werkelijk belangrijke onthullingen kunnen doen). Behalve in Londen zal Hagerty ook in Bonn en Parijs eind augustus en be gin september Eisenhower trachten te „verkopen" aan de wereldpers. Het is hem wel toevertrouwd. H. Br. Ook als Eisenhower naar zijn boerderij in Gettysburg gaatom even uit de drukte van Washington te zijn, neemt hij Hagerty meestal mee. Deze foto werd. in september 1956 genomen toen Hagerty i wer. in Gettysburg een persconferentie hield. Einde verleden jaar werd te Rome het tweede wereldcongres voor het le- kenapostolaat gehouden onder de titel: De Wereld verwacht de Kerk. Het bij zonder groot belang daarvan behoeft zeker geen nader betoog. Een twintig tal sprekers, allen leken, uit heel de wereld .ebben daar het woord gevoerd, ieder vanuit zijn eigen specialiteit. Zo er een gedachte is, die als een gemeen schappelijke basis aan alle redevoerin gen ten grondslag ligt, dan is het wel die van de eenheid der Kerk. En ver volgens het besef, dat ieder, op eigen levensterrein een persoonlijke en on, vervangbare verantwoordelijkheid draagt. Elke spreker onderstreepte met nadruk de christelijke plicht met in spanning van alle krachten een ant woord te vinden op de grote vrageii van onze tijd. De Secretaris-generaal van het permanent Comité voor inter nationale leken-congressen, Vittorino Veronese, verklaarde tijdens het con gres uitdrukkelijk, dat de getuigenissen der verschillende sprekers niet alleen voor katholieken bedoeld waren, maar alle christenen werden aangeboden om deze voor te lichten over het katholieke antw ord. Deze twintig redevoeringen, in Nederlandse vertaling in dit boek bijeengebracht met een korte levensbe schrijving van elk der sprekers, vor men een prachtig stuk apostolaat, Dit mooie boek dient aandachtig bestu deerd te worden door ieder, die bewust de problemen van onze tijd wil mede leven. De uitgever is Desclée de Brou- Hét is een bekend (en openlijk erkend) feit dat de administratie van de Katholieke parochies in Engeland en Wales ontoereikend en in vele gevallen chaotisch is, met het gevolg dat alle getallen omtrent de groei van het Katholicisme in Engeland en Wales vrijwel geheel onbe trouwbaar zijn. Eens per jaar publiceert het episcopaat in „The Catholic Directory" de laatste getallen voor het voorafgaande jaar. Maar ceze getallen hebben geen betekenis. In „The English Catholics: 1850-1950", dat verscheen bij het eeuwfeest van het herstel van de hiërarchie, schreef professor Denis Gwynn als volgt: „Het is noodzakelijk er de nadruk op te leggen dat de beschikbare statistieken lijden aan vaagheid. De „Catholic Directory" begon pas in het jaar 1900 met het publiceren van statistieken over de Katholieke bevolking. Sedert dien zijn min of meer regelmatig ge tallen gepubliceerd. Maar zelfs de jaren voorafgaand aan 1939 (toen de oorlogsomstandigheden alle accuratesse uitsloten) konden de getallen nooit als betrouwbaar worden beschouwd. Bij het samenstellen van de jaarlijkse „Catholic Directory" was het de regelmatige gewoonte officiële informatie rechtstreeks te betrekken van elke pastoor of kloosteroverste, en vervolgens de getallen ter verificatie voor te leggen aan de secretaris van de bisschop van het diocees. Vertraging en verschillen in de cijfers konden slechts worden verwacht. Maar men vond het onmogelijk om een uniform stelsel in te voeren voor het uitwerken van zelfs de meest voor name totaalcijfers. Sommige diocesen bijvoorbeeld plachten een geschat totaal te sturen in afgeronde cijfers, terwijl anderen streefden naar nauw keurigheid. Sommige diocesen lieten dé cijfers gedurende een aantal jaren geheel onveranderd om vervolgens een ander afgerond totaalcijfer te ver strekken waarnaar duidelijk slechts een slag geslagen was. Andere dioce sen plachten nauwkeurige getallen te geven; maar het was altijd onmoge lijk voor pastoors in dichtbevolkte districten om precies te weten hoe veel Katholieken op een gegeven moment woonden in de parochie. Er was geen enkele denkbare methode om onderscheid te maken tussen praktiserende onderwijs de eerste zjjn om zjjn goed keuring te hechten aan een regerings- bjjdrage. En het is zeker dat bijdra gen geweigerd zjjn in gevallen waar de kerkelijke autoriteiten wisten d-at ze recht hadden op de bijdrage maar zulks niet met betrouwbare cijfers kon den aantonen. Hierin is nu evenwel plot seling verandering gekomen, zoals er ook plotseling een nieuw en verrassend licht is geworpen op het werkelijke to taal van het aantal katholieken. Daar over de volgende week. Dit door A. C. Willink geschilderde portret (de linkse figuur is de schilder zelf) te zien op de tentoonstelling „Het Nederlandse portret sinds 1880", die tol september wordt gehouden in de Lakenhal te Luiden. Er is een tanende belang' stelling vobr het portret enerzijds en anderzijds zijn er op het ogenblik enigt zo opzienbarende tentoonstellingen in de grote steden, dat die te Leiden de kans loopt in een schuilhoek te blijven. Hoewel dat bevorderlijk is voor een gecon centreerde bezichtiging door degenen die de expositie niettemin weten te vin den, is het te betreuren in zoverre als een goede en schone zaak zou ontsnappe aan vele anderen aan wie zij wel besteed zou w&zen. Vooral als illustratie' argument in de controverse betreffende de voorstellingsloze en de figuratievef kunst is deze belangrijke en uitzonderlijke expositie, waaraan merkwaardiger-1 wijs veel jongeren deelnemen, bijzonder leerzaam. en niet-praktiserende Katholieken seis en bekeringen heerste chaos." Proffesor Glynn meent het goed. Hij meent het veel te goed. Op grond van een bijna vijftien jaar lange ervaring van het Engelse parochieleven durf ik rondweg als mijn mening geven, dat de parochie-administratie in Engeland en Wales geheel onbetrouwbaar is en dat de cijfers welke de laatste jaren ver schenen zjjn in de „Catholic Directory" geen enkel vertrouwen verdienen. In 1949 bedroeg het aantal Katholieken in Engeland en Wales 2.760.000 op een be volkingstotaal van 43.000.000. Dat al thans waren de officiële cijfers volgens de „Directory" Vele Katholieken meen den dat het getal niet strookte met de werkelijkheid en dat het best mogelijk was dat men het aantal Katholieken met een miljoen had onderschat. Wat zijn hiervan de oorzaken? Een van de voornaamste oorzaken is - uitzonderingen daargelaten - dat huisbezoek zeldzaam is. In de vijf tien jaren die ik hier heb gewoond heb ik talrijke bezoeken ontvangen van gees telijken, maar zulks op sociaal en „ge zellig" peil. Wij hebben nooit huisbezoek gehad en verwachten het nooit te krij gen. Dit ogenschijnlijk verzuim van de Engelse parochiegeestelijken moet hun niet verweten worden als een ernstige tekortkoming. Onder meer beschouwen vele Engelse Katholieken huisbezoek .,ex professo" als niet geheel strokend met de goede maatschappelijke manie ren. Verder is het helaas waar dat, ten gevolge van onvoldoende roepingen van Engelse zijde, de parochies veel al onder leiding staan van Ierse pas toors. Deze pastoors voelen zich dik wijls niet thuis in Engelse gezinnen, en omgekeerd menen vele Engelse Katholieken dat de aanwezigheid van zovele Ierse pastoors en kapelaans on nodig de indruk versterkt bij niet- Katholieke Engelsen dat het Katholi cisme niet-Engels, buitenlands, of zelfs exotisch is. Wat er ook van zij, Zelfs in de statistieken voor doop- de getallen welke de pastoors jaarlijk aan de bisschoppen sturen zijn niet, en kunnen niet betrouwbaar zijn. Nog minder betrouwbaar zijn de geschatte getallen omtrent niet-praktiserende en afgevallen Katholieken. Niet lang ge leden organiseerde een ijverige pastoor in Oost-Londen met de bijstand van een groot aantal even ijverige leken een onderzoek van huis tot huis in eigen parochie. Men vond letterlijk straten vol gezinnen, meestal Iers of van Ierse kom-af in de tweede of der de generatie, die niet langer prakti seerden maar die voldoende over had den gehouden van een ingewortelde sensus catholicus om het bezoek van een Katholiek geestelijke met oprech te vreugde te begroeten. Onlangs organiseerde de pastoor van onze eigen parochie eveneens een klop jacht. Hij verzocht zijn gelovigen te pro- beren te achterhalen wie van hun bu ren wellicht Katholiek of niet-praktise- rend Katholiek waren. De goede man had enig succes, maar het succes had (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, augustus n de vakantieweken van deze zo geheel ongebruikelijke zonnige en hete zomer, en misschien wel enigszins samenhangend met deze meteoro logische afwijking, beleeft ook Frankrijk, enigszins verbouwereerd, een epidemische explosie van ontspoorde jeugdactiviteit in het genre, waaraan zich ten onzent, zelfs op Urk, de zogeheten „nozems" wel te buiten gaan we hebben ze hier gerubriceerd gezien als de „Hozon de Hollande" in Engeland de „Teddy Boys", in Polen de „Holigans" enz. Dit slag lieve knapen heeft in Frankrijk de verzamelnaam gekregen van „les tricheurs", ontleend aan de bekende film van Marcel Carné, of ook van „les blousons noirs" naar het kledingstuk in echt of plastiek imitatieleer, dat voor velen hunner het geliefkoosd distinctief schijnt te zijn voor hun vermeende man nelijkheid. Zij „opereren" in verband van wat men hier als „bandes" be stempelt, en zo deze term in het Franse spraakgebruik ook de mildere betekenis heeft gekregen van „club" of „troep" gelijkgezinden veelal pretmakers in deze aangelegenheid is zonder twijfel de pejoratieve in terpretatie „bende" op haar plaats. Er is sprake van een waar jeugd bendewezen. Misselijke of hoogst kwalijke uitspattingen hebben zich vo(^ gedaan op tal van plaatsen, behalve natuurlijk in Parijs vooral ook de Franse zuidkust, met name in het gebied van Toulon en in Camje van de allerlaatste voorvallen wordt eveneens uit Cannes .F®, 'j bende, gevormd door een dertigtal „blousons noirs", die gen en uitgerust waren met koppelriemen, knuppels eni p voor de variatie blijkbaar dus eens niet met hets'j® ,5, cr een overval gepleegd op een in de openlucht e mi" cale des Marins" Enkele gewonden moesten ter P g g 1 den opge- het ziekenhuis. Op dezelfde dag hielden twintigblagen in de groter kunnen zjjn indien deze klopjacht' ln huis in een schoolto niet vanaf het begin bemoeilijkt ware leeftijd van 10 tot 13 jaar aldus de blade scnooigebouw te Op 2 oktober 1953, enkele dagen nadat bij Eisenhower coronair trombose was geconstateerd, tiield Hagerty in Denver (Colorado) een persconferentie. Eisen howers pers-attaché speelde in die dagen een machtige rol. geweest door een eerder genoemd as pect. Onze pastoor is namelijk Iers. Niet alleen is hjj Iers, maar hjj beschouwt zich tevens (en niet geheel ten onrech te) als missionaris. Hjj beging evenwel de taktloze onvoorzichtigheid om op een zondagmorgen een preek te houden waarin hij met een rood gezicht en een stem ziedend van heilige toorn verklaar de dat hij, als Ier, in Engeland niets te maken had en dat het verre van fraai was dat Engelse Katholieken niet kon den zorgen voor het bemannen van hun pastorieën met Engelse priesters. Het was natuurlijk allemaal waar, maar goede man versterkte in zijn ijver al leen maar het gevoel van zijn Engelse parochianen dat hij hen als Katholieken niet voor vol aanzag. „Most embarras- Het voorafgaande geeft enig denk beeld van de redenen waarom de statistieken over de katholieke bevolking zo onbetrouwbaar zijn. Dit laatste is op zichzelf beschouwd een vrij ernstig verschijnsel. Maar men zou met een zekere Godsgelovige gelaten heid kunnen zeggen dat het er weinig toe doet, en dat het tot troost strekt dat, indien de getallen onbetrouwbaar zijn, het werkelijk aantal katholieken waarschijnlijk aanzienlijk groter is dan de dromerige statistieken doen vermoe den. Maar er zit een andere ernstige kant aan het geval, ernstig in de zin dat het de katholieken van Engeland veel geld zou kunnen kosten en waarschijnlijk reeds gekost heeft. Als namelijk in een of andere stad of landelijk district de kerkelijke autoriteiten zich tot het Brit se ministerie van onderwijs wenden om te vragen om een bijdrage voor de bouw van ;en nieuwe katholieke school, krij gen zij dikwijls tot antwoord: „Volgens onze informatie is het aantal katholie ken in uw parochie of district te gering om een regeringsbijdrage voor een nieuwe school te rechtvaardigen." In dien evenwel de kerkelijke autoriteiten cijfers, d.w.z betrouwbare cijfers, be schikbaar hadden, zou de minister van Carhaix in het Bretonse departement Fl™®^erehj smeten er de ruiten stuk, scheurden er de landkaarten aan stukten, smeerden de vloeren vol inkt en krijt en gooiden er de lessen^r® °^er;hooP- „De politie", zo ver neemt men. „heeft de identiteit van dei deugnieten vastgesteld". Maar te Le Tréport (Manche) heeft de politie, steeds nog op dezelfde dag, tijdens een razzia op een kampeerterrein elf minderjarigen gearresteerd, die in de afgelopen weken de streek onveilig hadden gemaakt met tal van plun deringen en auto- en scooterdiefstallen. Zij waren allen afkomstig uit Le- vallois-Perret, naaste banlieue van Parijs, en behoorden deels tot de „ban deels tot de „bande des blockhaus,,>^ te dienen. Maar* deze andere bende liet zich niet vindert, waarop toen bende nummer één, honderd knapen sterk en gewapend met koppelriemen en fiets- ketting, zich keerde tegen het publiek op straat en voor het ter plaatse arri veren van een toereikende politiemacht kans zag het interieur van een café bijkans af te breken. de des campeurs weldadig molesteren, terroriseren en vernielen, geldt algemeen plunderen van openlucht-étalages en het ont vreemden van auto's en scooters als ken merkend voor de bedrijvigheid van het gewraakte jeugdbendewezen; het is dus daarmede in Frankrijk al, weinig anders gesteld flan elders waar dit tijdsver schijnsel optreedt. Voorts: van de mo menteel „in de provincie" opererende bendes zijn er een aantal afkomstig uit Parijs of de Parijse banlieue. Dit kan mede verklaren, waarom in de Franse hoofdstad, die overigens alleen reeds meer dan vijftig van zulke „bandes" heet te tellen, sinds het gebeurde in de laatste week van juli, op dit terrein rust heerst. Scherpe waakzaamheid van de Parijse politie, waarvan de prefekt, de heer Papon dreigend verzekerd had, dat zij de knapen geen kans zou laten de straat te terroriseren, draagt er verder zeker ook het hare toe bij. Niet temin: diverse provinciesteden hebben hun eigen „bandes" en een niet gering deel van de aktiviteit der „blousons poirs", waarvan de kranten melding ma ken, bestaat uit botsingen tussen riva liserende bendes, wanneer b.v. „autoch tonen" zich op het oorlogspad heb ben begeven tegen „indringers" Het gebeurde te Parijs, waarop wij zoëven reeds zinspeelden, had eveneens zijn oor sprong daarin gevonden, dat een bepaal de bende zich op pad had begeven om een andere bende een afstraffing toe eugdspecialisten» sociologen, psychia- ters, psychologen hebben bereids pu- bliekelijk en uitvoerig aandacht ge wijd aan het onprettig verschijnsel, dat ook in Frankrijk niet bepaald nieuw is, maar dat in deze Zomervakantie een ongekend hevige reekts explosies te zien heeft gegeven. Hun vaststellingen* oordeelvellingen en raadgevingen vertonen een vergaande mate van ct/ereenstemming. De knapen dezer tendejns, zo heet het, vertonen doorgaans een uitermate zwak karakter en zijn van een welhaast vol strekte passiviteit met a en sterke ten dens naar onmiddellijüai bevrediging van primair-instinctieve behoeften; zij leven mentaal in een wdreld van dro men en mythen, met he»' gevolg, dat zij zich zwaar gehinderd voelen door een voortdurende disproportie tussen de hun ter beschikking staande werke lijkheid en hun verlangens. Dit geestes leven, indien men zo zeggen mag, wordt voornamelijk bevrucht en geprik- keld door film, beeldromans», de „juke box" enz. Daartegenover blgtt „ae school" in gebreke inzoverng zij geen opvoeding meer geeft doch alleen maar onderwijs verschaft. Voor het overgro te merendeel, zoal niet nagenoeg uit sluitend, zijn de bendeleden afikomstig uit ontwrichte, rampspoedige gezinnen, z(j zijn slachtoffers van woningnood, al coholisme en echtelijke onmin: affectief gefrustreerden, verschoppelingen, begrepenen. De ..bande" biedt n n Compensatie. Zoals voor de "hand ligt re>' cruteren de meeste „bandes" uit d» proletarische milieus. Hun totstandko ming gaat veelal per buurt, en er zijn buurten van gegoede burgerstanding. die eveneens hun „bande" hebben. Volgens Philippe Parrot, psychia ter, en Monique Gueneau, psycholo ge, die bij de Presses Universitaire® een gemeenschappelijke studie gewijd aan het hier besproken wereldwijd verschijnsel het licht hebben doen zien (Les Gangs d'adolescents)zal juist bendevorming onder de bour- geoisjeugd in de naaste toekomst zich verder verbreiden, omdat ook daar het type van het uit zijn evenwicht geraakte kind, de aan hun lot over- gelatenen, veelvuldiger wordt: vader wordt in beslag genomen door zijd zaken, moeder heeft het te druk met het frequentéren van de „salons" en het huispersoneel is „niet van goede raad". Leerschool vo°i' regelrecht® criminaliteit is echter volgens da meeste bevoegde waarnemers vooral het ieugdbendewezen m de proletari sche wereld. Leden van de bourgeois- bandes weten de ouders meestal nog wel tijdig, voor het definitief maat- schappelijk verloren gaan, onder t« brengen op een of andere landbouw school of handelscentrum, aldus al thans de schijn reddend, zeggen Par rot en Gueneau. Indien de uitspattingen van het jeugd' bendewezen derhalve om een schefP vonnis vragen, zo geven eenstemmig degenen te kennen, die er zich beroept"' roepings- of ambtshalve mee bezif? houden, dan dient dit vonni' zich te richten op de maatschappij en op de ouders. In eerste aanleg heet d® tendens van de min of meer verwaar loosde jeugd om onderlinge aanslui ting te zoeken en „bandes" te vormen natuurlijk en niet verwerpelijk. Het grootste gevaar is daarin gelegen, dat oudere, volwassen elementen yan bui ten, reeds crimineel gemarkeerd, zich als leiders weten te doen accepteren. Maar de ervaring is daar om te bewij zen, dat het even goed, zo niet beter, maatschappelijk „positief" gerichte personen van buiten kan lukken zich tot chef te doen uitroepen door de zwak ke knapen, die tenslotte niet ander® vragen dan volgzaamheid te mogen bie- den aan een sterke en overtuigde. Zowej de bekende Parijse kinderrechter Chazal als de Parijse prefekt van politie heb ben verklaard voor bestrijding van het euvel het beste van hun hoop te heb ben gevestigd „op een vermenigvuldi ging van het instituut der kinderwijk- clubs, waar op opvoedkundige wijze een gelukkig profijt zou kunnen worden ge trokken van de kansen, die in de struc tuur zelt van de „bandes" zijn gelegen: door de kinderen te bieden, waarvan zn zich zo wanhopig gespeend voelen'- vriendschap, vertrouwen en opbouwen de aktiviteit." Andrew Garve, pseudoniem van Paul Winneston, heeft een goede naam als schrijver van detective-stories. Zijn boeken zitten goed in elkaar, de ont knoping volgt steeds scherp-logisch- Het onderha' ige boekje, een uitgave in de Prisma-reeks van het Spectrum te Utrecht in een goede vertaling van mr- de Kerf, zouden w»j nu niet direct een ..thriller" willen noemen. Het is de schrijver hier blijkbaar meer om ontwikkeling van het gegeven dan om spannende taferelen te doen. Alles vei loopt vrij kalm. Bovendien zal men "w de beoordeling rekening moeten houd met de oude Engelse mentaliteit, van nature weinig mededeelzaam Dit in aanmerking genomen kan deze roman waarderen als een opgezet speurdersverhaal, dat u uren prettig bezig houdt. die iS- oor enÜ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 8