Zeventigjarige Harry Boda hartelijk gehuldigd PEDANT EN SLORDIG Het Christendom en zijn sociale taak in de samenleving Maatschappelijk leven positief beïnvloeden D Westland gaat volgende maand oogstfeest vieren PAUL VLAANDEREN P Si» i Een halve eeuw op de planken Dahlia-expositie in Hillegom gaat niet door Intentie Apostolaat des Gebeds Behoud van glazen „Eurotuin" is verzekerd schadevergoeding afgebroken i! i ss 199 ss iss ui s s In Venray Duits kerkhof heeft carillon door Emery Kelen Verdwenen Leidse meisjes terecht Frans-Duitse onderhandelingen over Verdronken in zee 1? 47? II i| li IE! I°J il 689 691 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 PAGINA - Door weersomstandigheden Mr. G. A, J. H. Prinzen overleden Buitenlandse zaken T aak omschrijving staatssecretaris Gouverneur van Khartoem in Nederland Auto bij Prinsenbeek door D-trein gegrepen 544ste STAATSLOTERIJ 4e kias ie iijst 908 923 594 599 619 640 643 733 228 lit lit 788 793 813 821 838 gs? Oé „v I I 0" (Van een onzer verslaggevers) Een uitverkocht huis heeft zaterdag avond de hitte getrotseerd en Harry Boda van het K.R.O.-revue-gezelschap Berry Kievits en Gerard Walden in het Amsterdams Krasnapolsky ter gelegen heid van diens gouden toneeljubileum een daverende huldiging bereid. Voor al voor diegenen voor wie ,de goeie ouwe tijd" nog iets betekent is het een avond geworden, die zij niet licht zul len vergeten. Allereerst was daar de jubilaris zelf. Met zijn zeventig jaren, voor de buiten staander gelijkend op een goede vijfti ger, vitaal als weinigen, blies hij in de revue ,,'t Zit in de lucht" ten volle zijn partijtje mee. Samen met Berry Kie- viets, Gerard Walden en de overigen van hel K.R.O.-revue-gezelschap, waar aan hi) nu reeds negen jaar is verbon den, sloeg hij de lach los op een wijze, die het voor de toeschouwer al moeilij ker maakte te geloven, dat er een ze ventigjarige, gouden jubilaris op het toneel stond. Bij de officiële huldiging was het de adj.-directeur van de K.R.O. de heer H. A. v.d. Poll, die zijn ongeloof in Boda's leeftijd nauwelijks kon onder drukken. Voorts noemde hij de jubila ris een rijk en gelukkig mens omdat het hem zoveel jaren gegeven was de blijheid uit te dragen en duizenden wat vreugde te geven. Een fraaie afbeel ding van de door Boda zo dikwijls be zongen Westertoren was het geschenk, dat de heer Van der Poll hem namens de K.R.O. mocht overhandigen. Een speciaal applaus oogstte de hul de door Gerard Walden, die de jubila ris prees omdat hét nog nimmer was voorgekomen, dat hij één minuut te laat was. „Een voorbeeld voor de jonge ren". aldus Boda's huidige directeur. Vervolgens sprak de heer Parijs na mens Johan Kaart, die zelf eerst later op de avond aanwezig kon zijn. Johan Boskamp was vertegenwoordigd door zijn zoon. Ook hij kwam later, na zijn zoveelste „Potaschzijn oude col lega gelukwensen. De heer Spits van Boda's bridgeclub besloot de rij van sprekers. Na de pauze kwam de liefhebber van de oude tijd eerst recht aan zijn trek- Door de bijzondere weersomstandig heden blijken er onvoldoende goede dahliabloemen te zijn voor het houden van de grote dahliatentoonstelling op 29 en 30 augustus in Treslong te Hille- gom. Het tentoonstellingsbestuur ziet zich hierdoor genoodzaakt de tentoon stelling af te gelasten. Het zwaartepunt van de tentoonstel ling zou zijn gevallen op de binnenten- toonstelling van gesneden bloemen. Door de droogte en het warme weer is er een zodanig spoedige bloei ge weest dat er voor een tentoonstelling geen voldoende aantal bloemen van goede kwaliteit voorradig zou zijn. Toen een der belangrijkste inzenders zich moest terugtrekken heeft men be sloten de expositie niet te laten door gaan. Het grote Duitse oorlogskerKhof te Ysselstein-Venray, waar rond 32.000 Duitse gesneuvelden begraven liggen, is sinds vrijdag voorzien van een caril lon, bestaande uit 24 klokken en klok jes. Vandaag is dit carillon officieus in gebruik gesteld. Op een later tijdstip zal dit tevens op officiële wijze gebeuren. Het carillon, geplaatst door de klokken gieterij fa. Eysbouts uit Asten, wordt gefinancierd door Duitse instanties en nabestaanden van de gevallen militai ren. Het ligt in de bedoeling om het aantal klokken van dit carillon uit te breiden tot 48. Op gezette tijden en spe ciaal op Duitse herdenkingsdagen zal het carillon Duitse liederen over het kerkhof laten weerklinken. Het oorlogs kerkhof Ysselstein werd in de naoorlog se jaren door meer dan een miljoen mensen bezocht. ken. Het begin van de vooroorlogse film „Oranje Hein" werd vertoond. De charme daarvan lag uiteraard in het feit, dat men zovele oude bekenden weer eens terugzag en hoorde. De toen 44-jarige Boda hoorde men het destijds beroemde lied van paling-Thijs zingen. Aaf en Herman Bouder, beiden in de zaal aanwezig, zag men in hun oude glans. De jubilaris greep de gelegen heid aan om hen in de hulde hem ge bracht te laten delen. Hjj dankte Her man Bouder voor de vele leerzame re gie-aanwijzingen, die hij in de tijd toe; hjj bij het oude volkstoneel in de Pan tage Middenlaan speelde, mocht ont vangen. Na de film bracht Johan van der Zalm in het bijzonder alle opera-lief hebbers in vervoering met twee bril jant gezongen populaire fragmenten. Truce Speyk deed de operette herle ven. Sylvain Poons hoefde slechts do toon aan te geven om de gehele zap' het lied van „Sally met de roomijskar" mee te laten zingen. De jongeren had den een uitstekende vertegenwoordigd in Willy Alberti, die zich alle moeit; gaf om het lied van de Westertoren ui' „Bleke Bet", dat Boda destijds een ver maardheid bezorgde, voor de jubilari; te zingen. Ver na midernacht zuchtten velen: „Een avond om nooit te vergeten". V.K. KRISHNA MENON: HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»' lllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllliiillil den, die zijn feest tot een voor hem onvergetelijke gebeurtenis hebben gemaakt. e pauselijke maandintentie van het Apostolaat des Gebeds vraagt alle katholieken ernstig na te denken over de noodzaak de so ciale leer van de Kerk meer doorgang te doen vinden over de hele wereld. De steun van ieders gebed is daarom onmisbaar. Ter documentatie aan gaande de feitelijke situatie wordt het volgende ter overweging voorgehou den. Op 11 mei 1891 publiceerde Leo XHI de Encycliek: „Rerum nova rum" over de toestand van de arbei ders in die dagen. Voor grote gebie den van Zuid-Amerika en ook voor andere Latijnse landen is deze ency cliek nog even actueel als 60 jaren geleden. In Guatemala worden de In dianen (65 pet. van de bevolking) niet met dat minimum van recht vaardigheid behandeld dat in andere landen zelfs de minderheden genieten, fn Mexico wordt de toestand van de Indianen (10 pet. van de bevolking) gekenmerkt door een onvoorstelbare armoede, gebrek aan hygiëne en het gemis van elke opvoeding in cultu reel, sociaal en economisch opzicht. In Ecuador (3.5 miljoen inwoners) verkeren de 3 miljoen kleurlingen in dezelfde toestand. In Columbia is slechts 10 pet. van de boeren eigenaar van de grond, die zij bewerken. De anderen zijn het slachtoffer van on- rechtvaardige lonen, onmenselijke ar- 0U(? 'J ons 'u 72 beidsvoorwaarden en woningtoestan den. Dit geldt ook voor de arbeiders in de industriecentra. In Bolivia en Venezuela bestaat dezelfde tegenstel ling tussen de ongelooflijke armoede van de massa en de geweldige rijk dom van een kleine klasse kapitalis ten. tussen werkgevers en werknemers. Bei de partijen zijn tot de overtuiging ge komen, dat zij onmisbaar zijn voor het produktie-proces. Gaat het de ene par tij niet goed, dan is dat tot schade van de gehele gemeenschap en ook tot na deel van de andere partij. Zoals een recente verklaring van eni ge Franse bisschoppen aangeeft, is het dan ook moreel onverantwoord, wan neer ten tijde van economische terug gang alleen werknemers de klap zouden moeten opvangen doordat zij zo maar ontslagen worden, terwijl de andere par tij buiten schot blijft. Zelfs voordat er sprake is van economische teruggang moet er voor werkgelegenheid in de toekomst gezorgd worden door tijdig te moderniseren, nieuwe afzetgebieden te vinden en de exportmogelijkheden uit te breiden. Op wereldniveau is de sociale nood allerschrijnendst. In de onderontwikkel- I de gebieden leeft tweederden van de mensheid. Twee derden van de mens heid lijdt honger of is ondervoed en beschikt over slechts 15 pet. van het wereldinkomen Gemiddeld verdient men er 400 gulden per persoon per jaar "(in de welvarende landen 3000 a 4000 I gulden). De mensen, die tot werken in staat zijn hebben drie tot vier maanden per jaar geen werk en iedere werker moet 15 mensen onderhouden, (bij ons slechts 5). Mem wordt er amper 30 jaar Twintig vijlen- twintig procent van de babies sterven i binnen het eerste levensjaar (bij ons 2 pet) Scherp veroordelen de bisschoppen dit sociaal schandaal: „Wanneer het loon van de werknemers klaarblijkelijk onvoldoende is om in het onderhoud van zichzelf en zijn gezin te voorzien, en wanneer de werkgever zonder ge vaar voor zijn eigen welstand en die van het algemeen welzijn een hoger loon kan betalen, dan is de werkgever dit verplicht te doen en hij bezwaart zijn geweten bij nalatigheid." Maar in de rijke landen van het Wes ten (U.S.A., Canada, West-Europa, Australië en Nieuw-Zeeland)waar de werknemers reeds lang een menswaar dig loon en goede arbeidsvoorwaarden genieten, zou een rigoreus vasthouden aan „Rerum Novarum" weer een soci ale onrechtvaardigheid betekenen. In deze landen is de sociale kwestie niet meer beperkt tot een belangenstrijd (Van onze correspondent) Alom In het Westlandse tuinbouwge bied heerst grote voldoening over het conceptstreekplan, zoals dit na veel overleg met de planologische dienst van de provincie Zuid-Holland is ge reed gekomen en thans ter goedkeuring en verdere behandeling naar Den Haag is doorgezonden. De voortschrijdende uitbreidingen van de randstad Holland zullen aan de hand daarvan kunnen worden afgeremd en temidden van een gordel van groen zal - mede door verbetering van het we gennet - de vruchtbare glazen „Euro- tnin" zich met zijn nog steeds stijgen de produktie verder kunnen ontplooien, aldus burgemeester D. van Heyst uit Naaldwijk op een dezer dagen gehouden persconferentie. Om de opbrengst van hun bedrijven te verhogen zijn vele tuinders met toe nemend succes overgegaan tot het kweken van bloemen als bijproduct in de zgn. stille maanden. Vorig jaar is er voor ruim veertien miljoen gulden aan anjers, chrysanten etc. geveild.De kas druif is op retour, niet wat de kwaliteit betreft, maar de Italiaanse natuurdruif (drie maal zo goedkoop) wint op de Europese markt en straks wellicht ook op de binnenlandse markt steeds meer terrein. Hoe het Westland zich hiertegen te- weerstelt werd getoond in het grote modelbedrijf van de heer Th. van Paasen te Monster. Door specialisa tie wordt daar o.a. door tijdig enten een eerste klas druif gekweekt, die in koelhuizen wordt opgeslagen om na het grote oogstseizoen, dus van november tot april, aan de markt te worden gebracht. Op deze wijze hoopt de druivenkweker constant een lonen de afzet te kunnen handhaven. De totaalomzet van het glasdistrict be droeg in 1958 rond 128 miljoen. Hier van werd 68 pet. aangekocht door het buitenland. Liep de export van druiven terug met 400.000 kg., die van de to maten steeg met bijna 4 miljoen kg., zodat de totaalbalans een stijgende tendens vertoont. Het druivenfeest in het Westland wordt dit jaar een groots opgezet oogstfeest, waarvan Naaldwijk van 1 tot 6 september het middelpunt zal zijn. In de Haagse Houtrusthallen wordt een stoet van achttien praal wagens opgesteld, die via een bezoek, aan minister Marjjnen op het depar tement van landbouw en visserij via Wateringen, Kwintsheul en Honse- laarsdijk naar Naaldwijk trekt. Daar opent druivenprinses Nelly van Geest in gezelschap van Jopie Steenks en José Damen als hofdames een gro te druiven en bloemenshow. Na haar in stallatie door burgemeester D. van Heyst stelt zié het glazen druivenres- taurant op het Patijnenburg in ge bruik. Behalve diverse culturele mani- festaties en attractieve wedstrijden en volksfeesten zal de druivenprinses met haar gevolg het Haagse Julianazieken- huis en het Zeehospitium St. Jozef in Hoek van Holland met een bezoek ver eren en er de zieken laten delen in de goede gaven, die het Westland te bie den heeft. Hie;- kan men niets met „Re rum Novarum" beginnen; het zou for ceren zijn van een sociale ordening, die daar nog niet mogelijk is. Mense lijkerwijze gesproken kan hier in de nood alleen voorzien worden door een sterke hand, die radicale eisen durft te stellen om de productie op te voe ren en zo tot een welvaart te komen, die enigszins de vergelijking met die van het Westen kan doorstaan. Chi na is met zijn „communes" deze weg reeds gegaan. Ook al zouden het com munisme en het Sovjet-Chinese blok niet bestaan, dan nog zouden de rijke landen een grove onrechtvaardigheid begaan, als zij deze volkeren niet zou den steunen en dit gevaar niet zouden helpen bezweren. In zijn Kerstbood schap van 1952 heeft Paus Pius XII hierop gewezen: „De saamhorigheid van de volkeren eist, dat er een ein de komt aan de geweldige wanver houdingen in de levensstandaard en daarmee ook in de investeringen en in de stand van de produktiviteit van de menselijke arbeid." Met de ontwikkeling van de sociaal- economische verhoudingen evolueert ook „de sociale leer der Kerk". Maar het zijn steeds de onvergankelijke be ginselen van christelijk-zedelijk hande len, die blijven gelden, hoezeer het uiter lijk van de sociale samenleving ook aan veranderingen onderhevig is. Steeds op nieuw komt daarbij ter sprake de unie ke waardigheid van de menselijke per soon en het menselijk gezin. Al wat de (Van onze correspondent) De twee Leidse meisjes, die sinds za terdagavond 15 augustus werden ver mist, zijn terecht. Zaterdagmorgen kreeg de moeder van een van de meis jes een telefoontje van een getrouwde dochter uit Helmond. Deze vertelde, dat de meisjes daar heelhuids waren aangekomen. Vrijdag is in het St.-Carolus zieken huis te Fs-Hertogenbosch overleden mi-, CA J. H. Prinzen, wonende te Nij megen. Mr. C. A. J. H. Prinzen Is de eerste secretaris geweest van het col lege van curatoren van de r.-k. uni versiteit te Nijmegen. Hij werd reeds benoemd in 1923 en nam deze functie waai- tot hij zijn pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Mr. C. A. J. H. Prinzen heeft in de jaren voor de oprichting van de univer siteit met mgr. Schrijnen, de eerste rector magnificus van de universiteit, mgr. dr. Hoogveld prof. dr .G. Brom en anderen geijverd voor de oprichting der r.-k. universiteit te Nijmegen. Hü was ridder in de orde van St.-Grego- rius de Grote en officier in de orde van Oranje Nassau, De Requiemmis wordt opgedragen op dinsdag 25 augustus in de St.-Stefanus- kerk aan de Berg en Dalseweg te Nij megen, waarna de begrafenis geschiedt op het r.-k. kerkhof aan do Daalseweg Nijmegen. aarde bevat is er voor de mens. Iedere mens, hoe improductief ook, zwak of ongewenst, heeft recht op het leven en op een menswaardig bestaan voor zich zelf en zijn gezin. Verder moet steeds rekening gehouden worden met de eind bestemming van de mens, die niet op aarde ligt, maar in het hiernamaals. Het best komt dit tot uiting in de vie ring van de zondag: in gemeenschap met anderen offeren wij een stuk tijd, dat voor werken gebruikt had kunnen worden, omwille van de dingen van God. Tenslotte is er onze eenheid in Chris tus' liefde, waardoor wij ook onderling in broederliefde verbonden zijn. Deze liefde is volgens Paus Pius XII „een authentiek aspect van de naastenliefde, waarvan Christus door Zijn lijden en dood een voorbeeld heeft gegeven en waarvan Hij het onderscheidingsteken van Zijn volgelingen heeft willen ma ken. Deze universele, belangeloze, zich opofferende naastenliefde kan alleen wortelen in de liefde, die God zelf de mensen toedraagt. Zij is een zichtbare openbaring van de Godsliefde; zij is er het betrouwbaarst bewijs van." Soms maken de katholieken de In druk veel minder sociaal te ziih dan de niet-katholieken. Wij nemen nog te veel een afwachtende houding aan. Men verandert pas als Rome spreekt. Maar zo holt men onvermijdelijk ach ter de feiten aan. Wil de Kerk met haar sociale leer het maatschappelijk leven ook positief beïnvloeden, dan is het nodig, dat wij allen steeds trachten in onze sociale verhoudingen, het „embleem van liefde en gerech tigheid hoog te houden als zichtbaar symbool van een christelijk levens program en op deze wijze de uitspra ken van Rome vóór te zijn. De minister van buitenlandse zaken heeft besloten dat de staatssecretaris van het ministerie van buitenlandse za ken, dr. H. R. van Houten, zal zijn be last met alle tot de taak van het de partement van buitenlandse zaken be horende aangelegenheden voor zover de behandeling daarvan door de minis ter aan hem zal worden gedelegeerd. Als zodanig heeft de minister thans reeds aangewezen: 1. aangelegenheden betreffende de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, de West-Europese Unie, de Raad van Europa en de Be nelux; 2. alle verkeersaangelegenhe- den; 3. de bilaterale betrekkingen met de landen in Europa, Afrika, Midden- Oosten en Latijns Amerika. Als de minister buiten Nederland ver toeft en tijdens diens verloven wordt het departement door de staatssecreta ris als zijn volledige plaatsvervanger geleid, uiteraard onder de verantwoor delijkheid van de minister van buiten landse zaken ad interim. De gouverneur van Khartoem, Mo hammed Khali Biteik, is zondag in Ne derland aangekomen voor een zeven daags bezoek aan ons land. De Afri kaanse gast is zeer geïnteresseerd in onze sociale welvaart, plaatselijke be sturen en politiezaken. Vandaag heeft hij geconfereerd met hoge functionarissen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid over de sociale ontwikkeling van Ne derland en een bezoek gebracht aan het Institute of Social Studies in Den Haag. Dinsdag zal hij een bezoek brengen aan het omscholingsschip voor volwas senen te Leiden en aan het instituut voor de volksgezondheid te Bilthoven. s Middags zal prins Bernhard de gou- Krishna Menon, Indië's minister van Defensie en hoofd van de Indi sche delegatie in de Verenigde Na ties, is een „positieve neutralist", maar er is positief geen sprake van neutraliteit waar men ook zijn per soon aan een beschouwing onder werpt. De mensen houden diep van hem of zij verachten hem hartelijk. Zijn gezicht is even smal als dat van de meest geïnspireerde fakir en even ruw als dat van de meest agres sieve faun. Zijn neus is hoekig, hard en vlezig aan de vleugels en breed aan de wortel; het uiterste puntje er van raakt bijna een vlezige, ietwat hangende onderlip. Het snor-complex is lang, breed en bolvormig en de jukbeenderen steken wat uit. Onder de bumperachtige en enigszins som bere wenkbrauwen, diep verscholen in de schaduw van de scheve oogkassen, kijken zijn ogen, als een paar hete sintels, onderzoekend de wereld in met gloeiende, minachten de en wantrouwige blik. Hjj is van middelmatige lengte en hij is smal gebouwd; zijn kracht ligt in zijn pezige gespierdheid. Hij heeft een stijve houding, en hjj beweegt zich op een abrupte manier. Hij heeft altijd een dun, bruin wandel stokje bij zich, waar hij bij lelijk weer op steunt en waar hij bij mooi weer mee speelt. Zijn handen zijn alles bij elkaar opmerkenswaard. Slechts Indische dansers en gum mipoppen hebben zulke lange, smal le en „opvouwbare" handen. Hij kan zijn vingers als vinnen naar alle kanten ombuigen en hij kan met zijn hele hand, van de pols uit, wuiven, als een vlag. Valentin le Desos- sé - de beenderloze Valentin - de be roemde danser van de Moulin Rouge, die door Toulouse Lautrec werd ver eeuwigd, moet ook zulke expressie ve handen hebben gehad. Met die handen dient Menon zichzelf dikwijls tijdens een of andere vergadering een gezichtsmassage toe. Hij wrijf dan met een opvallende ijver zijn ogen uit, als wil hij duidelijk maken dat hij nog steeds wakker is. Als U hem kon ontmoeten, zou U op het eerste gezicht een magere, gespierde man waarnemen: een man die zowel gevoelig als onaandoenlijk is. Aan zijn gespierdheid kunt U agressivi teit, moed en doorzettingsvermogen toeschrijven; aan zijn schraalheid overgevoeligheid, introvertie, een op het abstracte gerichte geest en een uitgesproken voorkeur voor het prin cipiële. Overgevoeligheid opgeteld bij agressiviteit heeft lichtgeraakt heid en querulanterigheid tot uit komst. Die lichtgeraaktheid gecom bineerd met zjjn nimmer aflatende toewijding aan het principe leidt tot pedanterie. Alle tekenen van rond heid en daarmee van beminnelijk heid en aanpassingsvermogen zjjn bij hem opvallend afwezig. Zijn humor is nooit vriendelijk. Zij neemt eerder de vorm aan van bijtend sarcasme. Sla hem gade tijdens een televisie interview met journalisten: hij neemt meestal een vraag die op hem afgevuurd is „beet", trekt haar met een wild genoegen uit haar verband, doet het hoofd van de vragensteller inkrimpen en beantwoordt Kaar dan pas op droge toon en in korte scher pe woorden. Als hij spreekt in de Politieke Com missie van de V.N., ligt zijn lesse naar vol met pers-uittreksels, reso luties, memo's en notulen, een over vloed van papier die de bedding van zijn eigen lessenaar te buiten gaat en die van zijn buren overstroomt. Tijdens het verloop van zijn toespra ken laat hij niet af stukjes en reepjes papier op te pakken. Soms gebeurt het dat hij niet in staat is het papier dat hij nodig heeft te identificeren en dan begint een vertwijfeld zoeken, waarin zijn secretarissen, hangend over zjjn schouder, deel hebben. De papieren vliegen in het rond, de Po litieke Commissie wacht; en wanneer tenslotte het vermiste velletje is ge vonden, zwaait Menon er triomfan telijk mee in de lucht, alsof het loute re feit dat het document terecht is meer gewicht verleent aan zijn auto riteit. Zoals zoveel mannen met een op het abstracte gerichte geest en zéér toegewijd aan geestelijke waarden, trekt Menon zich volstrekt niets aan van de aardse zaken, ik mag wel zeggen dat hij ze veracht. Volkomen overeenkomstig de natuur staan die zaken listig tegen hem op, zij slaan terug; en dus zien wij hem in gevecht gewikkeld met papieren mappen en kaarten. Toen ik nog leider bij de T.V. bij de Verenigde Naties was, overpeinsde ik, als ik Menon's bok- kesprongen op de monitor gadesloeg, dikwijls wat de gevolgen zouden zijn f als iemand eens een stuk vliegenvan- ger in zijn documenten zou verber- S gen. Een pijnlijke pedanterie gaat met deze wanordelijkheid samen. Hij f is als een dichter die voortreffelijke jamben en vijfvoetige verzen schrijft, maar die, ongevoelig voor stof, spin- S raggen, oude sokken en gebroken 5 huisraad, op een zolderkamertje woont. Menon is een opgewonden spre- S ker. Hij heeft een rauwe, lichtelijk S wisselende en ietwat klaaglijke stem. Zij vibreert metaalachtig, zoals een mondorgel. Hij houdt het record van de langste 2 speech, ooit afgestoken bij de V.N., 3 met een toespraak van acht uur, 2 waarmee hij het vorige record van 3 Zafrulla Khan van Pakistan met bij- na één uur sloeg. Ik luisterde naar 3 elk woord ervan, waardoor ik ook g aanspraak kan maken op een of an- S der kampioenschap. Omdat Menon g leed aan te hoge bloeddruk zat ge- 3 durende de hele rede een dokter ach- 2 ter hem met een dokterstas onder 3 'zijn stoel en met een uit zijn zak ste- 2 kende stethoscoop. Ofschoon men hem 3 bevolen had thuis en in bed te blij- g ven, was Menon bereid de helden- dood in de vergaderzaal te sterven, 2 Indië's strijd voerend in de kwestie 3 Kashmir. Na de vergadering hielden twee secretarissen en de dokter hem op de been en droegen hem de zaal 2 uit. Alleen al wanneer men Menon ziet, 2 kan men zeggen dat hij een uiterst 3 toegewijd en uiterst fatsoenlijk man 2 is. Hjj maakt zich werkelijk kwaad 3 bij de gedachte aan het nutteloze en 2 catastrofale denkbeeld van een toe- 3 komstige atoom-oorlog tussen Oost 2 en West en hij ziet de historische 3 missie van Indië en van hemzelf ge- 2 legen in het bemiddelen voor het te 3 laat is. g Voorzover het Indië betreft, verdient 3 dat land onze dankbaarheid. Voor 2 wat Menon aangaat, misschien is hij 3 de verkeerde man op de juiste plaats. I Ik heb opgemerkt dat goede bemid- 3 delaars altijd een zekere zachtmoe- 2 digheid ten toon spreiden. Als men 3 ze aanraakt, geven ze mee; als zij praten, praten zij vriendelijk; vóór 3 alles kunnen zij goed luisteren. Menon is krachtens zijn aard een vechter: stoutmoedig, agressief, op- 2 vliegend en tot geen compromis be- reid. Als de strijd losbrandt bevindt 2 hij zich er altijd midden in, strijd- 3 lustiger dan de deelgenoten in het 2 gevecht. 3 Zulke mannen met een gloeiende 3 overtuiging die er uitzien als Menon, zijn altijd goed om de banieren te S voeren. Maar aangelegenheden van I medeleven kan men beter aan zach- 3 tere mannen overlaten. Ik kan mij S geen bemiddelaar herinneren die bij zijn krachtsinspanningen met zoveel 3 bitterheid te werk gaat als Men<>n ht - (Nadruk verboden-copV1*0 ABC-press) Vrijdagmiddag om vlei- uur is in de zee bij hét 'dorp Noordwélle op Schou- wen-Duiveland de 35-jarige K. K. uit Hardenberg bp het zwemmen verdron ken. De heer K, die de zwemkunst heel goed machtig was, heeft vermoedelijk kramp gekregen. Er stond hoegenaamd geen stroom. De onderhandelingen tussen Frankrijk en West-Duitsland over schadevergoe ding aan voormalige slachtoffers van het nazi-bewind zijn wegens gerezen moeilijkheden voorlopig afgebroken, aldus meldt A.F.P. West-Duitsland wil de personen uitzonderen die op andere gronden dan van politieke of godsdiensti ge aard of vanwege hun ras geïnterneerd zijn geweest, zoals het geval was met verzetsstrijders of gijzelaars. Volgens Bonn is de schadeloosstelling van deze personen verzekerd krachtens de her stelbetalingen, die geregeld zullen wor den b|j een vredesverdrag, overeenkom stig het Londense akkoord van 1953. Frankrijk evenwel ziet geen reden om een dergelijk onderscheid te maken. Het staat erop dat alle voormalige bewo ners van concentratiekampen schade vergoeding krijgen. Bovendien wenst Frankrijk schadevergoeding voor de na bestaanden van overleden slachtoffers van het nazi-bewind terwijl West-Duits land van oordeel is, dat als het slacht offer Is overleden er van schadevergoe ding geen sprake kan zijn. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat Griekenland wat de verzetsstrijders betreft dezelfde mening als Frankrijk heeft. Engeland wil dat mensen die wegens hun nationa liteit zijn vervolgd, schadevergoeding krijgen. De Westduitse regering heeft zich dienaangaande nog geen definitieve mening gevormd en is hierover met de Britten in bespreking. Indien mensen die wegens hun nationaliteit werden vervolgd, schadevergoeding moeten krij gen, zouden de cijfers zulke afmetingen aannemen dat wjj met de beste wil van Twee Hagenaars, V. en G„ dz°"j dagavond op het nippertje a b geg^epen^en etotaair vernield! zjj S? fü bTde overweg kwamen Toen zij daarop terugkeerden verliet G de auto om de weg te wijzen. Op de spoorlijn sloeg de motor af. G. zag de D-trein naderen en waarschuwde V, die nog net voldoende tijd had om de auto te ver laten. Voor het studiejaar 1959—1960 heb ben curatoren van de Nederlandsche economische hoogeschool te Rotterdam s i,uuua6, I tot rector magnificus benoemd prof. dr. verneur op paleis Soestdtfk ontvangen. J. H. van Stuqvenberg. de wereld niet in staat zouden zijn te betalen, aldus de woordvoerder die er aan toevoegde dat West-Duitsland een eervolle regeling wenst. HOGE PBUZEN 50.000 15461 5000 16416 17590 2000 9535 1500 13358 1000 7669 10752 12089 12289 15067 18250 400 1424 1815 6018 6772 7497 8193 10635 14075 14278 20771 ƒ200 1260 1766 2135 2581 2678 2682 2797 3751 7713 8212 9585 12369 13087 15469 16933 17873 17908 18364 18392 18892 19972 20162 20791 PRIJS VAN ƒ80 12070 267 296 355 388 560 689 691 835 874 927 957 13024 317 428 431 480 494 549 657 673 713 977 14048 094 103 230 321 467 644 661 695 742 15011 033 056 138 201 308 313 449 458 481 16064 O?! !s2 213 237 382 441 491 682 734 Q-i q 935 18476 efo 747 363 834 890 937 995 lel 513 526 569 579 672 ??m t S? 605 699 764 862 872 883 1015 021 040 100 465 620 940 3101 196 232 394 429 525 623 777 789 812 845 858 3309 422 454 693 758 883 4126 208 414 626 730 758 773 838 958 959 995 5195 281 361 486 553 579 772 956 6026 272 529 535 685 699 773 971 995 7033 058 308 322 341 345 468 523 631 737 809 841 865 926 8032 214 282 296 463 522 578 591 597 752 823 888 903 9065 148 176 181 196 201 210 293 347 368 429 502 562 870 914 932 966 0 10012 203 236 267 303 391 541 589 814 84T 11016 026 085 106 128 389 413 421 439 512 559 576 590 626 684 NIETEN 1013 101 111 116 177 202 219 240 252 256 iq7 407 409 458 493 517 543 550 553 603 644 7Crt 776 779 867 882 897 948 955 957 1043 120 205 217 220 227 270 271 351 383 414 450 453 464 532 539 563 571 604 614 922 947 959 963 4046 067 092 121 140 180 238 249 270 273 288 324 329 351 440 451 478 483 486 ïw 577 599 644 660 681 694 713 732 745 759 809 897 901 930 962 999 5°150° 167°'? m0?? q0?,!,051 065 080 089 121 sn? 218 227 232 234 245 263 273 559 583 sol ?|3 451 453 467 497 512 546 si? IS 112 388 622 664 679 719 773 803 «017 n??n?27 864 884 915 926 995 80i2 043 046 091 115 119 147 152 290 313 347 365 390 419 431 454 466 472 507 536 584 614 619 644 650 669 712 719 778 789 813 816 881 908 917 921 946 953 978 990 1119 128 146 247 268 270 291 352 358 360 378 388 389 405 439 454 486 495 557 573 598 604 642 707 715 728 729 742 769 792 810 825 851 889 894 906 968 8008 067 069 081 084 111 179 191 197 240 243 331 339 359 364 424 453 509 520 528 596 629 643 675 680 681 689 753 754 758 775 877 882 898 920 970 9004 019 037 082 155 170 286 305 310 314 331 389 400 413 457 542 559 569 606 652 656 662 663 677 687 728 730 736 739 742 768 823 856 857 867 871 885 889 897 915 q74 qqo 10160 179 196 222 237 285 293 314 318 365 407 417 467 476 531 532 557 560 569 580 601 613 656 700 724 735 760 779 789 806 906 993 11031 093 094 100 154 161 191 194 229 231 306 314 319 321 339 345 368 427 473 485 487 524 573 594 622 644 659 698 702 704 72f 792 837 850 869 950 12014 020 024 054 092 097 112 115 148 189 230 249 264 368 439 442 459 467 470 493 503 514 543 591 613 615 633 657 695 74» 753 756 762 790 809 839 846 896 993 99? 13002 021 047 052 056 068 071 077 081 086 088 101 238 244 280 309 312 384 402 41? 441 534 562 598 599 601 611 681 698 708 719 721 761 793 820 851 898 943 955 97S 990 14033 082 120 180 233 277 353 367 372 373 404 407 424 434 444 464 471 544 548 569 574 589 590 595 627 631 642 655 669 682 690 694 740 771 782 785 807 836 842 869 884 888 890 900 916 973 15066 171 175 181 189 225 230 233 277 281 298 302 304 368 533 538 575 587 595 603 665 678 708 756 814 886 908 925 928 976 16017 083 102 116 149 151 175 184 206 214 272 294 348 415 431 435 451 512 543 568 580 584 621 622 626 630 662 671 674 708 715 726 793 812 852 882 891 895 927 946 949 953 984 11032 067 070 109 129 151 166 179 201 22S 248 254 329 346 368 380 408 475 508 511 539 561 597 607 615 623 629 648 665 673 685 687 699 716 720 735 768 824 846 914 9c8 971 18042 049 079 096 130 148 172 189 205 230 247 281 327 342 343 379 389 390 393 395 420 424 463 510 591 616 625 632 645 651 701 784 794 798 898 906 909 920 946 976 19015 025 035 038 059 090 098 103 129 151 177 199 202 262 323 329 348 377 426 429 448 527 552 597 663 706 708 710 758 831 838 858 866 887 932 979 990 996 20030 050 059 080 098 122 133 142 166 18? 215 224 300 324 325 360 391 444 453 461 467 508 511 563 581 644 646 711 712 763 778 779 813 821 834 866 875 908 931 935 954 956 960 986 21002 008 020 033 112 118 122 205 258 289 302 334 335 350 368 398 402 454 458 462 481 509 516 527 542 572 601 637 656 739 747 749 750 756 813 892 897 933 996 we zitten aan de ©rond, carrick! wet ENISE SCHIP DAT WE NOS IN DE VAART HEB- ,EN IS EEN WRAKKE, OUDE PRAAM rr SLECHT NIEUWS,MENEER PLOVER. DE "MARSH CURLEW 1$ MET MACHINESCHADE IN HULL BINNENGELOPEN... aaaQs* CuQlC verduiveld, carrick WE HEBBEN NO© PAS REPARATIE-KOSTEN 6EMAAKT...DIT DOET ON 5 DE DAS OM J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2