Vijf procent loonsverhoging in de metaalsector devaluatie en geld- sanering in Indonesië Meisje bij binnenbrand in Amsterdam omgekomen Als regel mag slechts produktiviteitsstijging in 1959 tot loonsverhoging leiden ligt Kloosterzusters bij baseball Nehroe zegt militaire hulp toe aan Boetan en Sikkim Washington „zeer verontrust" door toestand in Laos Eisenhower op de televisie REGERING GAAT AKKOORD MET: Eerste aanloop tot vrijere loonvorming Wijziging in- en uitvoerbepalingen Zakenleven stil Aandrang tot verwerping Voor zware jongens Energiek optreden van Zaandammer zonder resultaat Paniek door geruchten over aanval op Loeang Prabang De trein gemist Het weer. Amerika en de kwestie-Algerije C.A .O .-metaalindustrie Vermiste bommen werper in stukken gevallen? SITUATIE NOG ONOVERZICHTELIJK ÏS ]ÏCt?ry. Blythe' HiJ had na melijk de trein gemist en was daar door niet m de gelegenheid geweest spelers vlak voor de wedstrijd een morele injectie toe te dienen. In plaats daarvan had hij hun een sug gestief telegram gestuurd, waarin hij zei: „De geest van Blythe zal toch bij jullie zijn. Dus vooruit en win, win, win Aanhouding door gemaskerde weg- bandieten Mislukte poging tot geldafpersing Staking kernproeven Wordt overleg in Genève opgeschort? xW MORRIS êaforepou êmji Suède damesjasjes in kleuren Standpunt ongewijzigd Aanhoudend droog Aan zee Het weer in Europa DINSDAG 25 AUCUSTUS 1959 83ste JAARGANG No. 30298 LHASA CHINA Brahma pn. Tsj a k sq TSO Loboe ftp7/coe rso \POMO TSO Gyantse Lhontse Delocng Kampa Tsona Tsjampa j" *Boemtongl Garhi Dewaru Tezpoep Brahma p0e\ Poerneo PA ICISTA N Gauhati 'Doebri (Van onze Haagse redactie) De regering zal akkoord gaan met de goedkeuring van de C.A.O.-voor- stellen van de Vakraad voor de me taalnijverheid door het College van Rijksbemiddelaars. Dit valt op te ma- Ren uit hetgeen is meegedeld in een bespreking met vertegenwoordi gers van de Stichting van den Arbeid "■'•dat des morgens de ministerraad in een buitengewone vergadering was bij een geweest. De voorstellen hebben be trekking op een contract van twee-en- een-halfjarige looptijd. Zij beogen als eerste aanloop tot he; realiseren van de Jrijere loonvorming een verhoging van "et loon in de metaalsector met 5 pet., afgezien van de compensaties welke er zullen komen in verband met huur- en melkprijsverhoging. Daarnaast zal er dan nog een verkorting van de ar beidstijd tot stand Komen, welke, ge leidelijk ingevoerd, le loonkosten in de 'oop van de contractperiode met 6% pet. Zal doen stijgen. In de Stichting van den Arbeid was verschil van mening gerezen over de vraag of de produktiviteitsstijging waarop de werkgevers en werk nemers in de metaalsector hun loon- voorstellen baseerden wel voldeed aan ,e normen welke de regering stelt. Zo werd o.m. naar voren gebracht dat de regering in haar aanwijzingen voor de vrijere loonpolitiek spreekt over de produktiviteitsstiiging in het jaar 1959, terwij] de metaalsector reeds begint te tellen van 1 juli 1958 af. Minister De Pous beeft de Stichting uitgelegd, dat dc regering, overeen komstig de aanwijzingen, in beginsel wil vasthouden aan de datum van 1 januari 1959. Er kan echter een aantal factoren optreden, die eei. uitzonde ring aanvaardbaar maken, bijvoorbeeld 7" '""«Jarige contracten in bedrijfstak- Ki,,„ ""et sterke produktiviteitsverho- ke een gunstige rentabiliteit, wel- ho»fe 1""rende enige tijd geen ioonsver- s'"gen hebben genend. Volgens de minister val. daarom de metaalsector in de termen voor deze uitzonderings positie. Vandaar de gunstige ontvangst van het CAO-voorstel. Voor de metaal sector biedt de genoemde berekenings wijze een voordeel van twee punten produktiviteitsstijging. Er is ook gesproken over de kwestie van de arbeidstijdverkorting. Het Col lege van Rijksbemiddelaars schijnt wat zwaar aan te zien tegen de mo gelijkheid om te controleren c. arbeids tijdverkorting inderdaad tot een pro duktiviteitsstiiging leidt. De Stichtings vertegenwoordigers brachten echter naar voren, dat de regering toch al tijd een ongewenste ontwikkeling kan voorkomen omdat de hogere kosten van arbeidstijdverkorting nooit in de prijzen mogen worden doorberekend. Ook de regeringsvertegenwoordigers schijnen op dat punt geruststellende woorden te hebben gesproken. Er be staan over het onderwerp tussen re gering en Stichting geen meningsver- schiüer van enige betekenis. Evenals de Stichting is de regering van mening, dat het goed zou zijn als met arbeidstijdverkorting, waar dat mogelijk is, reeds spoedig wordt be gonnen, teneinde een verdere achter stand op dit punt met het buitenland te voorkomen. Ontstaat die achterstand in grote mate, dat za! Nederland zich later toch moeten aanpassen, hetgeen dan veel moeilijker voor de economie zou kunnen worden. „Minister De Pous heeft verder een «j(f» jR "Pet het bedrijfsleven over het hóginlen ^nreaenen-- van de '°onsver- ougingen m de prijze- aangekondigd A iT^ p?Ver?£ri"Ee.n vraagt men zich al lang af welke juridische waarde het heeft als de onderhandelende organi saties van werkgevers zich „sterk ma ken" voor een prijsstabilisatie. De mi nister schjjnt in dat opzicht zijn hoop gesteld te hebben op de overredings kracht welke de centrale organisaties op hun aangesloten leden worden ge acht te hebben. Hij heeft reeds mede gedeeld, dat de centrale werkgevers organisaties na het bereiken van een nieuwe CAO hun leden in een rond schrijven zullen wflzen op het verband tussen het bereiken van dit resultaat en de consequenties daarvan voor de prijspolitiek van de ondernemingen. Van werkgeverszijde zijn in de onder havige bespreking geen bezwaren ge opperd tegen deze wijze van „zich sterk maken". Indonetil'cheP""idre,lt Soekarno Beleide ging om een uitweg tT" 1" 6611 P°" zeer sombere econom T d® waarin Indonesië verkeert 6 toestand' maatregelen genomen die' TerZT! op een devaluatie van de Indonesische munt, de Roepiah, en een binnenlandse geldsanering. De maatregelen, waarvan wij reeds in een gedeelte der vorige edities melding maakten zijn de vol gende: De koers van de Roepiah is btj presidentieel decreet vastgesteld op 45 voor één Amerikaanse dol lar. De officiële koers was tot na toe 11,45 voor één dollar. Op de zwarte markt was de koers 155 voor één dollar. 2 D f^qkbiljetten van 1000 en 500 Roepiah hebben van nu af nog slechts de waarde van resp. 100 en 50 Roepiah. Rrfa5Grinn iningen van boven de biokkeérri ^orden 90% ge- zullen mnivi bevroren bedragen lemne Tin it" beschouwd als een staaT E? J?nge term«n aan de zal een redelijke rente over worden betaald. De presi dent kan gedeeltelijke of volle dige dispensatie geven in die ge vallen waar dit gepast wordt be schouwd zoals met betrekking tot sociale instellingen en reli gieuze organisaties. De bevriezing geldt de deposito's van alle per sonen en instellingen, zowel ci viele als militaire. 4; De bestaande in- en uitvoerbe- paungen zullen worden gewijzigd. Het systeem van de exportcerti ficaten zal door een ander wor den vervangen. De regering zal in het vervolg op ingevoerde goederen een heffing leggen. Deze heffing varieert van 20% op no: male gebruiksartikelen tot 200% op luxe artikelen Eerste levensbehoeften als rijst en ka toen zullen niet aan een heffing onderhevig zijn. Op deze artike len zullen bij invoer subsidies worden verstrekt In totaal zullen de in te voeren artikelen in zes groepen worden verdeeld. rcg(dc!letbe,tei\d maken van deze maat- Indone«daWaiP" economische leven in Peigerde barfkhfliet't? St',Stand Men en wfnkels kamncien aan te npmen sloten him cn restaurants de verdere publicaties. afwachting van De mmistei, van voorlichting Maladi gaf bij het bekend maken van het pre sidentieel decreet als reden voor de genomen drastische maatregelen op dat de geldcirculatie sinds 1957 en 1958 sterk was gestegen. Ook noemde hij andere moeilijkheden, waar de Indone sische economie mee te kampen had, t.w. de illegale handel en de moeilijke rommun.caties tussen het centrum en de buitengewesten, die geëxploiteerd worden door mensen, die winst uit de situatie wilden slaan. Het tijdstip is daar, zo besloot hij, dat drastische stap pen genomen moeten worden om de belangen te beschermen van het Indo nesische volk dat grotendeels niet fce- "°°rt tot de groep die door de geno- en maatregelen getroffen worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimmiiniimi De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft zich maan dagavond met een telegram tot de mi nisterraad gewend, waarin het volgen de wordt gezegd: In verband met het beraad over de aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring voorgelegde collectieve arbeidsovereen komsten metaalindustrie dringen mid- dengrote en kleinere ondernemingen in deze bedrijfstak aan op verwerping. Aanvaarding in de voorgestelde vorm tast de mogelijkheid van noodzakelijke uitbreiding en vernieuwing van deze ca tegorie ondernemingen aan en brengt daardoor de juiste vervulling van bedrijfs-economische functies in het al gemeen belang in gevaar, aldus de con tactgroep tot de ministerraad. llllllllltlllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIllllllSlllllllllllllllllllll Vorige week hebben meer dan duizend Amerikaanse kloosterzusters in Pitts burgh, een baseball-wedstrijd bijge woond. Vóór het spel namen drie zus ters, die het spel nog nooit hadden ge zien, de voornaamste attributen in ogen schouw en een van de spelers, Stan Musial van de Cardinals rechtsmaak te van die gelegenheid gebruik om de vertegenwoordigsters van het wat onge wone publiek de spelregels uit te leggen. m I Toena Hatia SIKKIM VGangtokj Doriee-, ling Dankoeta •Kalimpong Hindi Dhirang |S94Q4tV.PÊlT Premier Nehroe van Indië heeft van- i verantwoordelijk voor hun verdediging, daag volgens Reuter in het parlement J aldus Nehroe. te Nieuw Delhi verklaard, dat Indië de staten Boetan en Sikkim, aan de grens van Tibet en Indië, tegen indringers zal verdedigen. Indië heeft verdragsbe trekkingen met de twee staten en is O? er twee maanden, eind oktober, zal een groot Amerikaans straalverkeers- vhegtuig, een Boeing 707-321 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American een geregelde bezoeker op Schiphol worden. De Boeing is, ver- Triin? bVVOorbeeld met de Russische 1U-1U4, het enige straalvliegtuig dat Schiphol nu regelmatig aandoet een bijzonder groot en zwaar vliegtuig. Met het oog op het voor Schiphol zo „ge wichtige moment van de aankomst van het eerste viermotorige straalverkeers- vliegtuig voor lange afstanden is men thans druk doende het platform te ver erken. Ook voor de straatverkeer s- vliegtuigen van het type DC-8, waar de KLM •Usend voorjaar mee start, zijn verstevigingen van het platform nood zakelijk. Het Blitse blad ..News Chronicle" meldt, dat de vermiste, geheime „Vic- tor"-bonimenwerper op meer dan 12.500 rneter hoogte boven de kust van Wales in stukken is gevallen en dat dit onge luk is waargenomen met radarappara- tuur van de Britse luchtmacht. Bjj een felle binnenbrand op de zol derverdieping van een woning in de Po- lanenstraat in de Spaarndammer- buurt te Amsterdam-west is maandag avond een meisje van nog geen twee jaar, Lida Worrell, om het leven ge komen. De 33-jarige A. van Zurk uit Zaandam, die op zijn bromfiets voor bijkwam en door een angstschreeuw van de moeder op de brand werd geatten- nog getracht het meisje dat m haar bedje lag te redden Hij moest zijn moedige pogingen echter opgeven. Het gezin Worrell woonde od zolderetage die met board tot ruimte was vertimmerd De dammer snelde het huis binnen waar op de derde verdieping bil de tran enkele bewoners stonden. Een hun ner had een nat gemaakte deken oii zich. De heer Van Zurk, die in zijn woonplaats wel meer bij het blussen van branden heeft geassisteerd be dacht zich geen moment. Hij sloeg de deken om en bega' zich naar boven. Het was echter door de hitte niet meer mogelijk de deur te bereiken. Hij kroop over de grond verder en heeft nog getracht een schot in te trappen. Ds verstikkende rook dwong hem ech ter zijn poging te staken en snel terug de woon- Zaan- te keren. Later vonden de brand- wachts het meisje dat door de rook moet zijn gestikt in haar bedje. Zij was het enig kind van de familie Wor rell. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan. Met drie stralen was de brandweer het vuur in 25 minuten meester. De vader was op het moment van de brand op een sportveld. De bewoners van de derde verdieping moesten op last van de brandweer in verband met de gevaarlijke toestand van de vloer tijde lijk hun woning verlaten. De rampen- dienst van sociale zaken zorgde voor een tijdelijk onderdak voor het zwaar- getroffen gezin en de andere bewoners. Brand in Enschede Maandagavond heeft een felle brand enkele bedrijfsafdelingen van de zeil doekindustrie Rinco van de heer H. Olij- ve te Enschede verwoest. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak ont staan in het magazijn. Een vrij aanzien lijke hoeveelheid goederen, waaronder veldbedden en zeildoek, is in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op ongeveer 50.000. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, heeft tegen een groep congresleden gezegd, dat de toestand in Laos hem „zeer verontrust". Senator Fulbright, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde na afloop van het onderhoud tussen Herter en de con gresleden dat de minister de toestand in Laos ais „zeer gevaarlijk" beschouwt. „Onze inlichtingen uit Laos zijn echter niet zodanig dat wij precies weten wat daar nu eigenlijk gebeurt", aldus de senator. Het Laotiaanse .leger houdt al het nieuws over de strijd in het noordoosten van Laos vast. Sinds donderdag is er geen verklaring meer uitgegeven. Een woordvoerder vfln het Laotiaanse mi- nisterie van defensie verklaarde maan dag dat er van het front uit de grens streek tussen Laos en Noord-Vietnam niets te melden was. Van andere militaire zijde is echter meegedeeld dat er in het week einde op 80 km van Vientiane gevoch ten is. Een militaire woordvoerder zei dat een pro-communistisch bataljon van de Pathet Lao, bestaande uit circa 600 ervaren rimboestrijders, vanuit de grensstreek door de provincie Sam Neua oprukt. De rebellen zouden voorts diep in de provincie Thakkek zijn door gedrongen en de Franse tinmijnen te Phontiou tot op 4 km zijn genaderd. Reuter maakt ook melding van be richten dat pro-communistische op standelingenstrijdkrachten naar ver luidt tot binnen vijftig km van Loeang Prabang, waar de koninklijke familie zetelt, zijn doorgedrongen. Regerings functionarissen, die vandaar in Vien tiane terugkeerden, zeiden dat onge veer vijftig families de stad met hun bezittingen hadden verlaten. Er ont stond enige paniek doordat berichten over wijdverbreide opstandelingenac tiviteit binnen stroomden. De laatste tijd is melding gemaakt van druk van communistisch China op Boetan en andere aan Tibet grenzende gebieden. Er was sprake van groot scheepse troepenbewegingen en er is zelfs gemeld, dat Chinese infiltranten in Kasjmir waren doorgedrongen. Naar aanleiding van deze berichten is de pre mier van Boetan naar Nieuw Delhi ge reisd om de Indische regering over de situatie te raadplegen. Het feit, dat premier Nehroe dc beide staten thans militaire hulp heeft toegezegd, zal ver der bijdragen tot de wederzijdse ver koeling tussen Indië en communistisch China. In Tibet wordt het de Indische handelsposten door de Chinese autori teiten onmogelijk gemaakt naar beho ren te functioneren. Het Indische con sulaat-generaal te Lhasa wordt be waakt door Chinese schildwachten en een verzoek van Indië om overeenkom stig het verdrag van 1954 te Gysantse een handelskantoor te mogen bouwen is door communistisch China afgewe zen. Gisteren deelde premier Nehroe in het Indische parlement mee, dat de Chinese regering dit jaar geen Boed dhistische pelgrims uit Indië in Tibet wil toelaten, zulks „in verband met een strafexpeditie tegen overgebleven re bellen". In een wedstrijd voor de Zuidelijke league heeft de ploeg van Gloucester City maandagavond met 2—1 verlo ren van Cambridge United. De me- nmgen zijn verdeeld over de vraag of deze nederlaag te maken had met de afwezigheid van de club-hypno- hle heer Blythe is kort geleden door de club geëngageerd als „ama teur speler" en begon meteen met zijn hypnotische experimenten. Za terdag j.l. won Gloucester de eerste wedstrijd van het seizoen tegen Merthyr Tydfil met 3—1. Na de nederlaag tegen Cambridge verklaarde ie manager van Glouces ter nuchter: „Ik geloof niet, dat het enig verschil gemaakt zou hebben als de heer Blythe er wel bij ge weest was. Het veld was hard en de jongens konden niet op dreef ko men, dat was alles. Tijdens het bezoek, dat president Eisenhower aan Europa brengt, zullen de volgende gebeurtenissen door de Ne derlandse Televisiestichting worden uit gezonden, via Eurovisie-programma s. op woensdag 26 augustus 's avonds van kwart over zes tot kwart voor zeven de aankomst van de president op het vlieg veld Keulen-Wahn; om tien uur een filmoverzicht vanuit Keulen, waarin op genomen de rijtoer van Keulen via Bonn naar Bad-Godesberg; op donderdag 27 augustus van zes tot kwart over zes: het vertrek van de president vanaf het Keulse vliegveld, en van kwart voor zeven tot kwart over zeven een directe uitzending van zijn aankomst op London Airport. Diezelfde avond zal, tijdens Let N.T.S.- journaal van acht uur tot half negen, een filmverslag van het laatste gedeelte van het bezoek van de president aan Duitsland worden uitgezonden. Maan dag 31 augustus van zeven uur tot tien voor half acht is er een telerecording van het bezoek van de president aan Londen, en daaraan aansluitend een di recte uitzending vanuit Downing Street nr. 10 van het gesprek tussen president Eisenhower en de Britse Eerste Minister Harold Macmillan, gevolgd door een samenvatting in het Nederlands. Op woensdag 2 september is er van kwart voor zes tot vijf over half zeven een directe uitzending vanuit Parijs van 2 P ^TRigheden bij de Are de Triom- PM Ook het N.T.S.-journaal zal aan dacht schenken aan het bezoek van de president. (Van onze correspondent) Maandagavond hebben twee gemas kerde mannen getracht de 24-jarige J. G. K. uit Hengelo op de verlaten Rijksweg tussen Hengelo en Haaksber gen geld af te persen. K., die met zijn bromfiets uit de richting Haaksbergen kwam, werd door twee personen tot stoppen gedwongen. Een der mannen zei: „Ik wil geld hebben". De Henge- loër reageerde daarop anders dan de mannen hadden verwacht. De klap die hij een hunner gaf, kwam blijkbaar zo hard aan, dat de bandieten het op een lopen zetten. Aangenomen wordt, dat de mannen gevlucht zijn uit de inrich ting voor psychopaten in Rekken. In Haaksbergen heeft zich een soortgelijk voorval voorgedaan. De V.S. wensen met ingang van de volgende week een opschorting van de onderhandelingen over de kwestie van een staking der kernproeven, die ver tegenwoordigers van Engeland de Sov- jet-Unie en de V.S. te Genève voeren aidus verneemt A.F.P. in welingelichte Amerikaanse kringen. James Wads- worth, de Amerikaanse vertegenwoordi ger, zal van 15 september af de lei ding van de Amerikaanse delegatie naar de algemene vergadering der VN op zich nemen ter vervanging van Henry cahot Lodge, de permanente afgevaar- f vL Prern'er Khroesjtsjev als per- s. onlijk vertegenwoordiger van president Eisenhower zal vergezellen op diens reis door de V.S. Men wijst erop, dat opschorting der werkzaamheden te Ge neve een nuttige onderbreking is voor overleg over de verschillende aspecten van de vraagstukken op het gebied der kernenergie. Advertentie BARTEUORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL 22S596 De koning van Laos zal zijn zoon, prins Savang Vatthana als zijn opvolger aanstellen. Een recente opname van de prins. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de kwstie-Algerije niet is gewijzigd. De V.S. blijven het groot ste belang hechten aan de noodzaak van een vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing van dit con flict, aldus het ministerie dat de hoop uitsprak dat Frankrijk een dergelijke oplossing zal kunnen uitwerken. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden en over wegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 5.40-19.43. Maan: 23.24-14.09. Iets koeler maar nog mooi strand weer met zonnige perioden. Vrij krach tige. later matige wind uit westelijke richting. Temperatuur in de middag ongeveer 22 gr., zeewater 19% gr. Voor uitzichten: nog droog strandweer met dezelfde temperatuur. max. min. neersl. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 Station Weer temp. temp gisteren Den Helder zwaar bew. 22 19 Ypenburg zwaar bew. 25 18 Vlissingen zwaar bew. 22 18 Eelde zwaar bew. 27 17 De Bilt mist 26 16 Twente half bew. 28 15 Eindhoven mist 28 16 Zd.-Limburg zwaar bew. 28 16 Stockholm regen 24 17 Oslo onbewolkt 23 18 Kopenhagen zwaar bew. 22 18 Londen geheel bew. 27 17 Amsterdam zwaar bew. 25 17 Brussel geheel bew. 26 16 Luxemburg licht bew. 26 15 Parijs geheel bew. 27 16 Nice zwaar bew. 25 20 Berlijn zwaar bew. 28 17 Frankfort mist 30 12 Mtinchen onbewolkt 27 14 Zurich mist 26 14 Genève mist 26 14 Wenen onbewolkt 28 14 Innsbrück mist 28 11 Belgrado licht bew. 31 15 Athene onbewolkt 32 Rome licht bew. 30 19 Madrid licht bew. 30 18 Lissabon onbewolkt 34 20 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. I. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1