Hard werken" is voor Indonesië de enige oplossing Fraser wint strijd om Harrods j Schipbreuk door zorgeloze navigatie? CONTACT] DRAADLOOS Kijkgewoonten in Engeland PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW m Nieuwe Renauitfabriek in Amsterdam De maatregelen in Indonesië Drijvend dok in gegraven dok mmm Jurisprudentie Roomse Rota 1949 Velen luisteren liever weer Amsterdam: iveinig verbaasd Den Haag: geen weerslag op Ned. zakenleven Noorse journalisten bij Verolme-concem mê Vermindering van invoerbelemmeringen op groenten en fruit Sterke wind speelt deelnemers parten Franse cineasten naar Nieuw-Guinea afgewezen Jongetje in Delft verdronken Dodelijk ongeval op kermisterrein Vergoeding voor Deense krijgs gevangenen DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 PAGINA 2 (Van een bijzondere medewerker) De nieuwe Indonesische regering onder leiding van president Soe- karno persoonlijk, die in de loop van deze maand aan het bewind kwam, heeft belangrijke monetaire maatre gelen aangekondigd, die vandaag al ingaan. Er vindt een geldsanering plaats en tegelijkertijd zijn nieuwe regelingen voor de import en export van kracht geworden. Men laat er geen gras over groeien! Nog maar drie maanden geleden verzekerde de toenmalige regering-Djoeanda, dat er geen sprake was van enige vorm van devaluatie in Indonesië, maar nu komt de regering-Soekarno met een devaluatie en tegelijkertijd met een geldsanering. In die regering- Soekarno heeft ir. Djoeanda zitting als minister van financiën Driedaags bezoek aan scheepswerven - A u - 11 'f f'"' I -• - *-'< il P i- FSfiS I mÊÊËË I I I? -1 Na Benelux landbouw- conferentie Prof. dr. B. Mendel overleden In Nijmegen VROUW AANGEHOU DEN NA BRAND STICHTING Ook verdacht van valse aangifte van diefstal Zeilwedstrijden La Baule Onze Lichte Muziek Eis van secretaris DIPLOMATEN BIJ TAPTOE DELFT Ten tweeden male Afspraak van winkeliers ongeldig verklaard Treinbotsing in Spanje In Doetinchem West-Duitsland betaalt Nieuwe boeken van Truman De details van de geldsanering zijn met geheel duidelijk. Maar vast staat, dat bankbiljetten van 1000 en 500 Rupiah nog maar één tiende van hun waarde houden. Van het bedrag dat men meer dan 25.000 Rupiah op de bank heeft staan, wordt 90% beschouwd als lening aan de Staat. De Indonesische regering wil op die manier een staatslening af dwingen ten bedrage van 2 miljard Ru piah. Het lijkt heel wat, maar gezien tegen de achtergrond van de economi sche ontwikkeling in Indonesië sinds dit land in december 1949 onafhankelijk werd, is het toch eigenlijk maar heel weinig. Dit is namelijk niet de eerste geld lanering in Indonesië. De vorige vond plaats in maart 1950. Toen werden alle bankbiljetten van 5 Rupiah en hoger gehalveerd en voor het aldus geblok keerde geld werd eveneens een ver plichte staatslening uitgegeven. De geldcirculatie verminderde daar door van 4 miljard Rupiah tot 2.4 miljard. Maar eind 1950 was er al weer 5 miljard Rupiab in omloop. Dat is sindsdien gestaag blijven stijgen. Eind 1954 was er al 11 miljard Ru piah in omloop, twee jaar later 14 miljard. Een later cijfer heb ik niet, maar wel werd kortgeleden nog ver klaard dat in twee jaar tijds de geld circulatie in Indonesië was verdub beld. Stellen we deze nu dus op 25 miljard Rupiah, dan is een vermin dering van 2 miljard niet zo heel veel! En dat zeker niet als men ziet hoe snel de hoeveelheid geld in Indo nesië zich weet te vermeerderen. Er zijn ook nieuwe regelingen voor de import en export afgekondigd. Voor de zoveelste keer, mogen we wel zeg gen. Hét probleem van de Indonesische economie is dat er te veel wordt ge- importeerd en te weinig geëxporteerd. Dat heeft geleid tot ontstellende ont waarding van de Rupiah, die maakt dat één Nederlandse gulden op de zwarte markt 25 Rupiah doet bij een officiële koers van 3 Rupiah, en dat een gram goud nu vijfmaal zoveel kost als twee jaar geleden. De gouddekking, die wet telijk op minimaal 20 pet. is vastgesteld, is nu minder dan 5 pet. en dat terwijl deze vier jaar geleden nog 30 en drie jaar geleden nog 23 pet. was. Herhaal delijk zijn door nieuwe Indonesische regeringen telkens weer andere syste men afgekondigd om import en export in evenwicht te brengen, en telkens ook hebben ze gefaald. Er is weinig hoop, dat het nu anders zal lopen. Het pro bleem van Indonesië is nu eenmaal dat er te weinig wordt geproduceerd en daardoor te weinig geëxporteerd, en zolang men de oplossing van de econo mische moeilijkheden niet in het vlak van de produktie zoekt, valt er geen verbetering te verwachten. Het nu aangekondigde systeem om de importgoederen in zes klassen te verdelen, waarvoor verschillende in voerrechten gelden, is overigens niet nieuw. Het wordt al jarenlang toegepast in Indonesië. Alleen worden van tqd tot tijd de percentages, die voor de ver schillende klassen gelden, gewijzigd of worden die klassen zelf opnieuw ge groepeerd. Dat is dus ook nu weer gebeurd. Bo vendien is tegelijkertijd het van juli 1957 daterende systeem afgeschaft, waarbij bij export uit Indonesië export certificaten werden verstrekt, die ver handelbaar waren, en die moesten wor den overgelegd om voor bepaalde goe deren een invoervergunning te krijgen. Deze premie op de export gaat eraf en de invoer komt (naar men mag aan nemen behoudens een vergunningen stelsel) vrij. De details van dit alles zullen natuurlijk nog nader bekend moeten worden gemaakt, maar er is weinig reden te verwachten dat er hier door in Indonesië in economisch opzicht ook maar iets zal veranderen. De Indonesische autoriteiten hebben de jaren door een gave getoond de fout te zoeken daar waar deze niet is. Vóór enkele jaren heette het dat het Neder landse bedrijfsleven de winst uit Indo nesië wegsleepte en dat daardoor alles zo slecht ging. Dat bedrijfsleven is er niet meer. maar sindsdien gaat het nog veel slechter. Nu krijgt de Chinese mid denstand het weer moeilijk in Indone sië, omdat deze het Indonesische volk zou uitzuigen. Na de anti-Nederlandse maatregelen komen nu de anti-Chinese. Maar ook daarmee zal men niets be reiken. Er is maar één oplossing voor het Indonesische volk: hard werken en zo doende de financiën van het land ge zond maken. Als Indonesië er bovenop wil komen, dan is het nodig dat het land weer veilig wordt en dat er weer geproduceerd wordt. President Soekarno heeft een sterke greep op het volk, maar dat heeft hij nooit kunnen berei ken. Ook zijn regering grijpt nu naar devaluatie, sanering en een nieuw systeem voor import en export. Maar in het systeem zit het hem niet. De sa nering heeft alleen zin, als deze gevolgd wordt door andere krachtige maatrege len. Wq kunnen wel hopen dat die er zullen komen, maar verwachten het niet. liiiiiiiiiiiilimn;;iiiU"lllilliMiiiiiiMiiiliiiiiiiiiiiinillllllliiii In bankkringen te Amsterdam gaf men er de voorkeur aan nadere bqzonder- heden af te wachten alvorens een defi nitief standpunt in te nemen ten aan zien van de monetaire hervormings maatregelen, die de Indonesische rege ring heeft genomen. In financiële kringen toonde men zich weinig verbaasd over deze nieuwe stap pen, die de Indonesische regering wel moest nemen in verband met de zware schuldpositie en de zich voortdurend uitbreidende geldcirculatie. Een afdoen de maatregel achten zij deze geldher- vorming echter geenszins „zolang niet de autoriteiten er toe overgaan een ra dicale verandering te brengen in de door hen gevolgde politiek, die tot dus ver sterk het karakter draagt van chaos en verkwisting." Wat de afschaffing van het stelsel tot uitgifte van exportcertificaten betreft, dit kan, zo meent men hier, gezien wor den als een gevolg van deze monetaire hervorming, aangezien de exportcerti ficaten reeds een verkapte devaluatie betekenden. Voor het Nederlandse be drijfsleven ziet men in de genomen maatregelen geen voordeel en geen na deel. De beurs heeft zich dan ook he denmiddag, voor zover zij van de nieu we Indonesische maatregelen op de hoogte was, van het gebeurde niets aangetrokken. Ook in Haagse handelskringen, voor zover deze enige betrekking hebben of hadden met Indonesië, is men van me ning dat de hervorming weinig of geen weerslag zal hebben op het Nederland se zakenleven. Men wees er op, dat er geen enkele Nederlandse firma meer is die nog banksaldi in Indonesië heeft staan. Door de nationalisatiemaatregelen heeft men deze tegoeden als verloren moeten beschouwen. Donderdagavond zullen op Schiphol 21 Noorse 'journalisten arriveren, die een driedaags bezoek komen brengen aan de Verolme verenigde scheepswer ven. Vrijdagmiddag zullen deze buitenland se gasten getuige zyn van de tewater lating op Rozenburg van het eerste drij vende dok, dat Verolme bouwde voor zun eigen concern. Men is er intussen ook begonnen met de bouw van een combinatie van twee gegraven repara- tiedokken, die schepen tot 50.000 en 90.000 ton draagvermogen kunnen op nemen. Zaterdagmiddag zullen de Noorse journalisten op de Verolmewerf in Heusden de tewaterlating bijwonen van de bijna twintigduizend ton metende motortanker Forest Hill. Het Huis Fraser heeft de strijd om de zeggensmacht over Harrods, het grote warenhuis in Londen, gewonnen. Hoe wel de termijn, waarbinnen aandeelhou ders in Harrods hun stukken ter over name kunnen aanbieden, morgenavond pas wordt gesloten, heeft Fraser reeds een flink meerderheidsbelang verwor ven, met name alle uitstaande preferen te aandelen Harrods. Bovendien heeft de enig overgebleven rivaal, Debenham, de strijd opgegeven en zijn aanbod ingetrokken. Op het laat ste bod van Fraser aan het begin van de vorige week, waarbij vópr ieder' ge woon aandeel Harrods van I naast 2% aandeel Fraser van 5 sh. nog 66 sh. 8 d. in contanten werd beloofd, heeft Debenham geen antwoord meer gewe ten. Het toch al gigantische winkelcon cern, dat Hugh Fraser in een kleine 30 jaar heeft opgebouwd, wordt nu dus nog weer uitgebreid en wel met het zeer ex clusieve Harrods en diens vele dochter bedrijven. Het nieuws dat het gevecht eindelijk over is, heeft Engeland eigenlijk opge lucht. Niet alleen Fraser en Debenham en hun aandeelhouders en de bezitters van de stukken Harrods, maar ook het personeel van dit laatste bedrijf en min of meer alle Britten, die klant zq'n bij een van de warenhuizen van de drie concerns, weten nu na maanden van onzekerheid waar zij aan toe zijn. Sommigen zijn van mening, dat mr. Bedford van Debenham per saldo blij is dat hij verloren heeft. De prijs voor Harrods is langzamerhand door tien achtervolgende biedingen en overbie- dingen zo hoog gestegen, dat van een financiëel gezonde transactie nauwe lijks meer sprake is. Het werd steeds meer een prestigestrijd, waarby de een de ander het niet gunde een zo grote w»- s' rV' - -'f ';v ii ■-,> 3. O J mmmÊÊ <- 1 In het Prinses Wilhelmina-dok bij Verolme op Rozenburg nadert het Prinses Margriet-dok, dat a.s. vrijdag te water zal worden gelaten, zijn voltooiing. Het Prinses Wilhelmina-dok is een der grootste gegraven dokken ter wereld, met een lengte van 300, een breedte van 43,5 en een diepte van 9,5 meter. Het kan plaats bieden aan schepen van 110.000 ton deadweight. Het Prinses Margriet-dok is een drijvend dok met een lengte vcan 176,5, een breedte van 25,6 en een waterhoogte boven de kielpallen van 7,5 meter. Er kunnen schepen met een deadweight van 25.000 ton in gedokt worden. plaats in het winkelbedrijf te veroveren. Debenham was voordat Harrods door Fraser werd overgenomen groter; thans benaderen beide concerns elkaar zeer dicht. Ondanks het feit, dat het bestuur van Harrods zijn aandeelhouders aanspoor de op de aanbieding van Debenham in te gaan, heeft Fraser toch gewonnen. Dit komt o.a., omdat Fraser zich van af het begin van de strijd al de rol van overwinnaar heeft gespeeld en de aan deelhouders Harrods psychologisch be ter heeft beïnvloed. Toen de derde ge gadigde, de United Drapery Stores, zich eind juli terugtrok en de in haar bezit zijnde preferente aandelen Har rods aan Debenham te koop aanbood, accepteerde deze niet vanwege de hoge vraagprijs. De multimiljonair Hugh Fraser, nam toen persoonlijk deze stuk ken over. En terwijl Debenham bleef afwachten, hoe de houders van de ge wone aandelen Harrods zouden reage ren, kocht Fraser ondertussen de Lon- dense beurs leeg, hoewel de koers na tuurlijk sterk opliep. Het totaal der activa van de 9 Har- rods-warenhuizen en van het concern Fraser, dat reeds 62 winkels omvatte, bedraagt thans ca. 52% miljoen. Voor Harrods betaalde Fraser per sal do ruim 34 miljoen, meer dan 30 maal de netto-winst van het bedryf over 1958. De vraag is nu, hoe snel kan deze prijs door de resultaten worden goedge maakt. Een van de moeilijkheden is, dat de Harrods-winkel in Birmingham nog voltooid moet worden, waarvoor nog een kapitaal benodigd is van enke le miljoenen ponden sterling. Maar daarnaast staat bovendien, dat het las tig zal zijn uit het voornaamste waren huis van Harrods, in het Londense Knightsbridge, een grotere winst te ha len en toch het exclusieve karakter van deze zuiver Britse instelling te bewaren. Al met al hebben degenen, die beweren, dat Fraser te veel heeft betaald voor zijn overwinning, misschien toch wel gelijk. (Van onze Haagse redactie) De resultaten van de landbouwcon- ferentie van Beneluxministers wettigen de verwachting, dat van Belgische zqde de invoerbelemmeringen voor Neder landse groenten en fruit zullen worden verminderd. Minister Marynen (Landb.) heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden v. Dyk (VVD) en v. Meel (KVP) De Landbouwconferentie werd op 27 en 28 juli j.l. gehouden op de Hoge Veluwe. Naar minister Marijnen mee deelt, hebben de drie Regeringen daar bij nogmaals vastgesteld, dat de Bene lux-partners elkaar een gunstiger be handeling mogen toekennen dan die, welke aan andere EEG-partners wordt verleend. De wijze, waarop een voor keursbehandeling zou kunnen worden geëffectueerd, is thans in studie. De vragen aan de minister werden door de heren v. Dijk en v. el ge steld naar aanleiding van een minimum prijsregeling, die door België was afge kondigd voor de EEG-partners, en waar aan ook de invoer vanuit Nederland zou worden onderworpen. Minister Ma- rijnen verklaart hierover, dat hij het afkondigen van een dergelijke regeling zonder vooroverleg en zonder instem ming van de Nederlandse regering in strijd acht met de Benelux-afspraken. Hij meent echter thans te mogen ver wachten, dat alsnog een bevredigende regeling tot stand zal kunnen komen. Te Bussum is op 62-jarige leeftqd overleden prof. dr. B. Mendel, die se dert 1952 gewoon hoogleraar was in de farmacologie aan de geneeskundige fa culteit der Amsterdamse gemeente-uni versiteit en directeur van het laborato rium voor farmacotherapie. Het is de wens van de familie dat de crematie, woensdag te Westerveld, in alle stilte i zal geschieden en dat de universiteit het gebruikelijke rouwceremonieel ach- j terwege laat. (Van onze correspondent) Een geval van vermoedelijk opzette lijke brandstichting heeft gisteravond nogal wat opschudding veroorzaakt in de torenflat op de Hapertse Hei in Nij megen. De brandweer was gealar meerd voor een sterke rookontwikke ling op de elfde verdieping. In een der flats, waarvan de bewoonster was uit gegaan, bleek een klerenkast in brand te staan. De brandweer bluste het vuur met enkele emmers water. Inmiddels was de 51-jarige bewoon ster thuisgekomen. Zijdeed aangifte van diefstal van een bedrag van ƒ2200, dat tijdens haar afwezigheid zou zijn ge stolen. Voorts maakte zij de politie at tent op brandlucht, die uit een flat kwam waarvan zij de sleutel had om de bloemen water te kunnen geven; de be woners waren met vakantie. Bij nader onderzoek bleken in deze woning een matras en een kussen aan het smeulen te zijn. Dit en nog enkele verdachte om standigheden waren voor de politie aan leiding om de 51-jarige vrouw aan te houden op grond van vermoedelijke brandstichting. Er bestaat ook reden om te twijfelen aan de diefstal van 2200. Maandag, op de derde dag van de voor-Olympische wedstrijden in de Flying Dutchmanklasse op de rede van La Baule stond er een vrij sterke en vaak schiftende wind, zodat de deelne mers het zwaar te verduren kregen. On ze landgenoot Wulff moest zelfs met averij aan de romp van zijn schip de strijd staken. De Fransman Cornu (be manning Gouffier) met Calypso won de race in 1 uur 25 min. 4 sec. voor de Zwitser Siegenthaler. De Nederlanders Schooneveldt-Visser eindigden als vier de (1.25.45). Harm Oelemans werd zes de, Bm Verhagen zevende en Terwogt- Kalff achtste. Het klassement na drie wedstrijden luidt; 1. Yole, Tiriau. Frankrijk 6.75 pnt, 2. Majhula, Adrian Jardine, Engeland 7.75 pnt, 5. Glider, Oerlemans 19 pnt, 6. Daisy, Verhagen 22 pnt, 9. Duysz ter Ghast, Schooneveldt 28 pnt, 10. Jonkej-, Cabeliau, Terwogt 29 pnt. Zes jonge Franse cineasten-ontdek kingsreizigers vertrekken woensdag ochtend per vliegtuig voor een expedi tie door Nieuw-Guinea. Zü zullen trek ken door een gebied, dat nog niet eer der verkend is. Leider van de groep is Pierre Dominique Gaisseau die de film ,,Les hommes qu'on appelle sau- vages" op zqn naam heeft staan. De Fransen zullen per vliegtuig van Am sterdam naar Biak gaan waar een Ne derlandse officier zich bü hen zal voe gen. Na hun weg vanuit de lucht te heb ben verkend, zullen zij aan de Cook- rivier aan de Zuidkust landen om van daar hun tocht te beginnen. De expeditie hoopt nader nieuws te ontdekken over de rivier die in de oor log door Amerikaanse oorlogsvliegers is gezien en die later naar prinses Ma- ryke is genoemd. De bouw van de Renauitfabriek bij het Amstelstation te Amsterdam is bijna voltooid. Het gebouw heeft een lengte van honderd meter en een breedte van vijf en vijftig meter. Nogvoor het einde van het jaar zal door architect ir. W. S. van den Erve ontworpen gebouw gereed komen. Maandag heeft dt president van de rechtbank te Amsterdam de ge vraagde voorzieningen in een kort ge ding, dat de heer A. C. S. als secretaris van de stichting „Onze Lichte Mu ziek" tegen deze stichting en zeven be stuursleden had aanhangig gemaakt, geweigerd en de heer S. in zqn vorde ring tegen alle individuele bestuursle den niet ontvankelqk verklaard. Hy werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, een bedrag van 200. De heer S. werd sedert 1 mei J.l. niet meer op het bureau van de stich ting „O.L.M." te Amsterdam toegela ten toen hij die dag terugkeerde na eni ge maanden ziekte. Hy werd daarna schriftelijk ontheven van zijn functie. De heer S. eiste nu van de president herstel in zijn functie en toegang tot de kantoren op dwangsom van 100 per dag, een eis die dus niet is ingewil ligd. Intussen staat wel vast, dat de stichting „Onze Lichte Muziek" die ressorteert onder de BUMA, het bu reau voor muziekauteursrecht tegen het eind van de volgende maand zal worden opgeheven. Er zal dan door de BUMA een nieuwe weg worden ge zocht, langs welke propaganda ge maakt kan worden voor de Nederland se lichte muziek. In hoeverre dat zal geschieden met de vroegere medewer kers van „Onze Lichte Muziek" zal bq die gelegenheid worden bepaald. Maandagavond was het een speciale „diplomatenavond" bij de Taptoe te Delft. Tot de officiële gasten van de gemeente Delft en het Taptoecomité be hoorden o.a. de ambassadeurs van Ier land, Spanje, Venezuela, Italië, Thai land, Zweden, Griekenland, West-Duits- land, Canada, Polen en Japan, de ge zant wan Tsjechoslowakqe en de zaak gelastigden van Zwitserland, de Ver enigde Staten, Rusland, de Chinese Volksrepubliek en Oostenrqk en de am bassaderaad van Engeland. Voorts wa ren aanwezig vice-admiraal H. C. W. Moorman en mr. L. A. Kesper, oud- commissaris van de koningin in ^v\a- Holland. Na de taptoe werden de ge nodigden op het stadhuis ontvangen na mens burgemeester D de I^or door burgemeester J. M. H. Baars, namens het Taptoecomité door de heer mens Durgeurecowi p.nr<; de loco-burgemeester J. M. H. Baars, namens het Taptoecomité door de heer J. Korte, alsmede kapdein J. van Don een Men bleef een uur bijeen, iTjaens de taptoe was het bqzonder fraai weer. Een 29-jarige gezagvoerder uit Delf zijl heeft gisterochtend voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam zeer ernstige verwijten moeten aanho ren over zijn wijze van navigatie tijdens de reis van het m.s. „Lireco" van IJmuiden naar de Noorse stad Halden. Gedurende deze tocht strandde het schip 27 februari van dit jaar op de kust van Denemarken, ten zuiden van Bovbjerg, met als gevolg grote mate riële schade aan het schip. Ubent schromelijk tekortgeschoten in uw navigatie," zo merkte de presi dent van de raad op. Een der leden zei, dat er zqns inziens in het geheel geen navigatie was gevoerd en dat de kapitein vele uren op een gegiste koers had gevaren, zonder dat hq wist waar het schip zich ergens bevond. Hij had nagelaten een der weinige hulpmidde len aan boord te gebruiken teneinde zqn koers te verifiëren, toen hq bepaal de, op de kaart voorkomende, bakens niet zag. „Deze navigatie is in strijd met alle regels en de kapitein is daarvoor ten volle verantwoordelijk", zo zei de In specteur voor de Scheepvaart. Hij vroeg de raad de kapitein te straffen door hem de bevoegdheid te ontnemen voor de tqd van drie maanden. Het aan de grond lopen van het motorschip „Brinio" op 16 mei van dit jaar in de monding van de Elbe is volgens de Inspecteur voor de Scheepvaart een gevolg van een zeer onnauwkeurige wqze van navigatie op goed bevaarbaar water. De inspec teur vroeg de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam, die vanochtend een onderzoek naar het vastlopen in stelde, zowel de 36-jarige gezagvoer der uit Delfzql, als een niet gediplo meerde en met dispensatie varende stuurman, eveneens uit Delfzijl, te straffen met het uitspreken van een berisping. Enkele leden van de raad namen het de kapitein vooral kwalijk, dat hij was gaan eten op het moment dat het schip in beloodsbaar water voer. „Een on bevoegde stuurman is in feite een halve stuurman", merkte een der leden op. Vqftien winkeliers in een nieuwe wqk in Overschie nadden bq notariële akte een afspraak gemaakt over het aantal winkels van een bepaalde branche, dat in die wijk zou mogen worden geves tigd. Deze akte had een looptqd van vqf- tig jaar. In die jaren mocht een winke lier alleen zyn zaak overdoen als, zo was bepaald, bq de koop de bepaling werd gemaakt dat er geen ander be drijf in zou komen dan erin gevestigd was. De minister van Economische Za ken achtte deze notariële afspraak ech ter in strijd met de wet op, de econo mische mededinging en deze overeen komst werd daarom ongeldig ver klaard. De winkeliers hebben deze kwestie indertijd voorgelegd aan het college van beroep voor het bedrijfsle ven in Den Haag dat de zaak 24 augus tus heeft behandeld. Maandag deed de Kamer voor de mededingingszaken van het college uitspraak in deze zaak waarbij het beroep werd verworpen en de winkeliers werden veroordeeld tot be taling van de kosten ten bedrage van 300,-. Maandagmiddag is het driejarig zoontje Huibrecht van de faniihe der Wal uit Delft door verdrinking o het leven gekomen. Het jong J]g yan met een vierjarig vriendje cn raakte Foreestweg aan het spei d, daar in deVhX de naar huis o maar voor hulp wasset reed!s te lalt. Ofschoon, nada't het kind uit het water was gehaald, gedurende geruime tqd kunstmatige ademhaling werd toegepast kon een arts in het Oude en Nieuwe Gasthuis niet anders dan de dood constateren. Te Mores, bij Calajayud in Midden- Span je, is gisteren de sneltrein Barce- lona-Coruna m botsing gekomen met een goederentrein. Er is volgens Reuter melding gemaakt van 5 dodfn en onge veer 37 gewonden. De stuurman had niet nauwkeurig ge noeg de instructies van de kapitein op gevolgd om de boeien dicht aan bak boord te houden. Hij was te veel zuide lijk uitgeweken met gevolg het vastlo pen van het schip op een der banken. Na twee dagen is het schip vlotgetrok- ken door enkele sleepboten. De mate riële schade was vrij gering. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Op het kermisterrein te Doetinchem is zondagavond een ernstig ongeluk ge beurd. Steile wandrijders gaven een demonstratie op de oprit naar de ca bine. Door onbekende oorzaak stortte een motor naar beneden. Deze kwam terecht op de 10-jarige Berendina de Jonge uit Doetinchem. Met zeer zware verwondingen werd het kind naar het Wilhelminaziekenhuis vervoerd, waar het in de loop van de nacht is over leden. West-Duitsland zal Denemarken ruim 14 miljoen gulden betalen als vergoe ding aan Deense krijgsgevangenen. Een desbetreffende overeenkomst is maan dag te Kopenhagen getekend. De voor malige krqgsgevangenen krijgen 10 kro nen voor iedere dag die zij in een Duits kamp doorbrachten. Ex-présidèht fiarry Si" Truman héeff op een persconferentie meegedeeld dat hq aan twee boeken bezig is. Het eer ste, „Mr. Citizsen", geeft een beschrij ving van de overgang van zijn ambts leven naar het bestaan van gewoon burger. Het tweede is een geschiedenis van de V.S., bestemd voor kinderen tussen 10 en 16 jaar. (Van onze Romeinse correspondent) Verschenen is bij de Vaticaanse Druk kerij het verslagboek van de arresten der H. Roomse Rota over het jaar 1949. De jurisprudentie van deze pau selijke rechtbank wordt immer 10 jaaf na de uitspraken in druk gepubliceerd- Deze maal echter heeft men uit de 142 sententies een keuze gedaan van de 93 meest typische en belangrqke, om overbodige druk-kosten te sparen. Vel® voor dit Hof van Appèl behandelde z»' ken zijn processen over de nietigver klaring van een huwelijk. En daardoor is de Rota wellicht het meest bekend. Maar de Rota is in feite een rechtbank, die zowel in zaken in eerste, in tweede, als in hoogste instantie uitspraak in zeer uiteenlopende zaken doet. Uit het verslagboek nemen we het volgende over: Een Libanees had in 1937 geld ge leend aan een convent in zqn land. Deze lening was, naar plaatselijk ge bruik, in gouden munten gedaan en de overeenkomst stipuleerde, dat de terugbetaling ook in goudgeld moest plaats hebben. Slechts dan zou genoe gen genomen worden met papieren geld, wanneer de hoeveelheid daarvan de geldschieter in staat stelde om de oorspronkelqke som in gouden munten te kunnen terugkomen. Een apart ar tikel bepaalde tenslotte, dat zo intus- I sen de landswetten de goudclausule deden vervallen, het convent zich tóch I verplichtte om deze overeenkomst nal te komen. De lening werd verschillen-1 de jaren geprolongeerd, de oorlog i kwam en daarna inderdaad de wets-i' bepaling van de staat, dat goudclaif- sules in contracten van onwaarde wa ren. Toen de geldschieter tenslotte zün lening kwam opvragen, dekten de Pa" ter-, broeder- of zuster-econoom alsnog achter de nieuwe ordonnataK maar de geldschieter bracht de ^jbu. voor de H. Roomse Rota. R'lfardig- I naai oordeelde, dat de recb„ht I heid het in dit geval meeW-® t het convent de lening in rugbetaalde. In zoverre >s de sententie opmerkelijk, omdat de Kerk het begin- sel huldigt, dat de burgelijke wetgeving I inzake contracten, ook als het kerke- Hike goederen betreft, van kracht is. 1 Te Bazel is zondag tijdens een va- kantietocht plotseling overleden de heer Stammes uit Wageningen, hoofdbe stuurslid van de vereniging van lera ren en onderwqzers lichamelijke op voeding in Nederland en voorzitter van de afdeling Gelderland van deze vereniging. Naar aanleiding van het ook door ons gepubliceerde bericht uit Amerika over een dalende belangstelling voor de televisie heeft de Britse journaliste Nancy Spain op eigen houtje een onder zoek ingesteld naar de luister- en kUk- gewoonten van haar landgenoten. Bq dit onderzoek bleek haar, d®. leen in het eerste kwartaal vand^ de totale verkoop aan ar»»* auto-radio's in Engelan^ Jg-7 dan ui de 36 maanden^ lot maart kochteü de BrUte'n "ijna twee miljoen radiotoestellen. Uit deze cqfers concludeert Miss Snain dat de Britse familie Jansen niet lansei iedere avond en bloc voor het televisietoestel zit. Volgens haar bete- kenen ze.» de zoon des huizes en zijn zuster met langer de enigen zyn, die ïe oren bij een miniatuur transistorontvanger zitten. In Enge- '^i(].c,)vaJ.enh,et namelqk de „teen- mp t eerst in opstand kwa- ui *L-fen e iedere avond weerkeren de misère van de dicht op elkaar ge- rongen groep voor het tv-toestel, waaruit ,nu en dan de vermaning klonk: „Marietje, houd nu toch eens je mond. Uma wil naar het programma kqken, al wil jq dat dan niet." De „teenagers" zqn de enigen niet meer, die het tv-toestel laten voor wat het is. Ook pa en ma kiezen nu en dan een programma, dat er wel aanlokke- lqk uitziet, maar er gaan dagen voor bij, dat ze het toestel niet aankijken. De televisie is niet langer een gewoon te meer. De voornaamste reden daarvan is, dat velen tegenwoordig weer liever luisteren dan kijken. En de oorzaak daarvan moet volgens Nancy Spain worden gezocht inde verkeersop stoppingen. Bijna iedereen m Engeland heeft tegenwoordig een radio in zijn auto en a's de eigenaar ergens in het verkeer vastraakt wat j„ Engeland nog meer voorkomt dan hier te lan de zet hij de radio aan om de verve ling en de ergernis te verdrijven met als gevolg, dat hq oude favorieten van de radio opnieuw ontdekt. De tweede oorzaak van de dalende Populariteit van de televisie is, dat de Britten hebben ontdekt, dat z« de programma's eigenlijk helemaal niet missen. Toegegeven, in het hotel (de meeste Engelsen zqn pas tei;ug van hun zomervakantie) stond een televi sietoestel, maar 's avonds gingen pa en ma dansen of bezochten nu en dan een theater, zagen de artiesten in levende Iqve en amuseerden zich kostelqk En dan was er, natuurlqk, op het strand die leuke, kleine, nieuwe transistor radio. Het Britse publiek begint zich inder daad te ontworstelen aan de massa-hyp- nose van de televisie. Het heeft gedu- dende de vakantiemaanden al die vol komen aan elkaar gelqke zaterdag- en zondagprogramma's, die nare recht bankscènes, die sombere stukken over jeugdcriminaliteit en die eeuwig® quizzen helemaal niet gemist. Moeder is eigenlyk de enige van het hele gezin, die de televisie nog dank baar is. Ze kan niet buiten de jeugdpro gramma's, die haar lieve kleine schat ten een paar uur zoet houden tqdenS een regenachtige vrije middag. Maar de dagen van de televisie ais universeel geneesmiddel voor alle kwa len zqn voorbq. In hoeverre dat is te danken aan de hausse in transsistor- en autoradio's dan wel te wqten aan de inferieure kwaliteit van de program ma's zqn vragen, die Nancy Spain maar liever niet beantwoordt. GEEN SCHIJN VAN KANS, CAR RICK. MURKEL IS "n SCHURK, EN Z'N EERSTE OPPICIER OOK, MAAR ZE ZOUDEN HUN HACHJE NIET WAGEN VOOR DE PRIJS DIE IK BIED - ZE WILLEN minstens 'n ton de man EN DAT IS DE HELE VERZEKERINGSSOM watVi onren dabele OUWE SCHUIT ZE ZO PATSOENLIJK. ZOU WILLEN ZljN OM NAAR DE HAAIEN TE GAAN, KONDEN MET HET VERZEKERINGS - TENMINSTE IETS BE6INNEN DE "MARSH CURLEW" IS INDERDAAD GEEN JUWEEL, MENEER PLOVER, vE zOudEN ER GEEN HAR WE ZOUDEN ER GEEN HART ZEER VAN HEBBEN. MISSCHIEN KUNNEN WE KAPITEIN MURKEL OVERHALEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2