Bolle n cultuur spitst zich op de komende „Floriade" Historie van vier. eeuwen in bloeiende kleurenpracht Nog 5 jaar zelfde activiteit om woningtekort weg te werken op ieders lip! de innige RANG cbmstuipmnf vaademstetatoj. 's Lands Kroniek- Redt eerst1■"■"■j de anderen Bouwkosten zijn in 1958 gedaald De bouwnijverheid in 1958 WONING- VOORRAAD Dienstplichtigen uit tuberculeus gezin K.L.M.-dienst tussen Amsterdam-Rotter- dam-Londen v.v. Geschenk voor koning Boudewijn WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 Vrijstelling van militaire dienst? Vakantie in de oudheidkundige sfeer - Het „Morren-huis" voor archivarissen - De nalatenschap van een vrijgezel door i MARGUERITE BOURCET HUISVESTING VAN BEJAARDEN Eisenhowers bezoek T.V. wijzigt uitzend tijden AFSCHEID PROFESSOR KORS Van Nederlandse konink lijke familie RANG ln het Rotterdamse Park worden de inzendingen van de bollenkwekers voor de Floriadegevat in het lijnenspel der opensteense stapelmuren. Heemstede zal dit jaar geen show van de bollenkweek op het Flora-terrein zien, hoewel het er volgens een tien jaarlijkse traditie in 1959 recht op had. Werd h'er een terrein van ongeveer 25 ha beplant met de prachtigste pro- dukten van de Nederlandse bollengebie- den, thans concentreert zich heel de kwekerskunst op de „Floriade", die volgend jaar in Rotterdam wordt ge houden. Alleen reeds het buitenterrein omvat hier 40 ha., die in kleur en geur een keur van het uitermate Nederland se produkt zullen bieden. Bij de opening op 25 maart zal de „Floriade" vooral in het teken van de bloeiende bloembollen staan. Op het buitenterrein gaan dan de eerste bollen bloeien van de uitgeplante anderhalf miljoen, die tot einde mei voor een boeiende kleurenshow zorgen. In de Ahoy- en Energie-hal staat tegelijker tijd de officiële jubileum-expositie, te houden naar aanleiding van het vierde eeuwfeest van de tulp in Europa, in haar volle pracht. De bedrijven uit het bollenvak tonen Vl van prachtige en zeldzame soorten ij.een aantrekkelijk tuinlandschap, dat 'hlhtelijk wordt gesloten door een be grenzing van opensteense stapelmu- ïen. Deze vormen in het park nabij het Noórse kerkje een schoonheid op zich. Collectief zorgt de Vereeniging voor Bloembollencultuur ervoor dat vrijwel op het gehele terrein de kleur van de bloembollen gedurende een lange tijd aanwezig zal zijn. Men zal er dure soorten van 15.00.- per kg in bloei kunnen zien, maar ook vele meer be kende soorten. Zowel de afdelingen der Vereeniging de particuliere inzenders dingen Cbee in een groot aantal prijsvragen nr?r tu'pen hyacinten en narcissen. De te?zen worden toegekend door een in- no„ 0nale jury. Deze jury zal kun- fmS) Putten uit een ruim bekronings- l°nas, dat initiatief van de voorzit- trf Van verscheidene Kamers van Koophandel in het leven is geroepen. Op de Boeiende compositie openingsdag bloeien buiten de LPftCOev. XT - 1 van deze open-muren de groepen ane monen, ranonkels, ixia's, tritonia's, le lies, irissen, cammassia's en fritilla- ria's. Daarnaast vindt men echter ook aanplantingen, waarbij een bijzondere intimiteit, zich geheel invoegend in het park, volledig gehandhaafd blijft. Een aparte sfeer ademen de bollen- inzendingen bij de hoofdingang, naast het Museum Boymans-van Beuningen, Waar tist in deze tijd een expositie van bloemen- en vruchtenstillevens wordt gehouden. Weer van andere aard zpn verder de bollen-beplantingen in het rosarium, die zich geheel inpassen in de verschillende perken en perkjes van dit, achter het Museum gelegen deel van de expositie. En in de Clu- sius-tuin, een replica van de hof die de wereldberoemde botanicus aan het einde van de zestiende eeuw in Leiden inrichtte, worden bijzondere middelen aangewend om dit t.uindeel met oude bollensoorten te verrijken. „Museumstukken" Voor het „Heerenhuis" in het Park, met de langgerekte vijvers op de ach tergrond, komt de 18e eeuwse tuin. Daar komen een duizend „museum stukken" uit de tulpenwereld te staan zoals „Joost van den Vondel" en „Zomerschoon" (uit 1620). Het Proef station voor de Bloembollenteelt te Lisse plant er 98 historische soorten uit. Tot de planten, waarvan in de Bij bel sprake is en waaraan een aparte, zeer bijzondere inzending op de „Flo riade" zal worden gewijd, behoort een aantal bloembol- en knolgewassen, zoals allium, lelies, crocus, hyacint en anemonen. Deze zullen in een afzonder lijk deel van het park worden geplant. Bloei tol september Iets heel bijzonders vormen de bollen- kassen op het Dijkzigtterrein tegenover de Glazen zaal. 25 maart zullen in deze kassen veel bloeiende bloembollen prij ken. En ook 25 september, de sluitings dag van de „Floriade" zal men er styleerd vruchtbeginsel met de stam per van een tulp is opgericht. 400 tul penbollen hangen er verspreid omheen als symbolische stuifmeelkorrels. Tenslotte moet nog worden vermeld, dat de Vereeniging een bijzondere at tentie wijdt aan de Euromast. Ten noor- den van deze toren, onmiddellijk bij de ingang van de autotunnel onder de Maas, worden lange, krachtige kleu- renstrippen aangelegd, die samen de kleuren van de Nederlandse vlag vor men. Om het woningtekort ln een tijds verloop van ongeveer vijf jaar te doen ophouden, zal een voortzetting van de woningbouw in ongeveer de omvang welke deze in 1957 en 1958 had, nood zakelijk zijn. Voor het jaar 1959 moet echter ernstig gerekend worden met een zekere teruggang in het aantal voltooide woningen. Een aantal van ongeveer 80.000 voltooide wooneenhe den behoort tot de mogelijkheden. Al dus zegt de directeur-generaal van de volksnijverheid en de bouwnijver heid in zijn jaarverslag over 1958 dat dezer dagen is verschenen. Alleen al de natuurlijke uitbreiding van het aantal gezinnen vergt j'aar- lijks een aanbouw van ongeveer 50.000 woningen. Daarbij moet dan nog ge voegd worden de noodzakelijke vernieu wing van de woningvoorraad. De ver vanging van de woningvoorraad en de vernieuwing van onze oude steden en dorpen zullen in de komende jaren een zwaar beroep doen op de bouwnijver heid en op de diensten die belast zon met de zorg voor volkshuisvesting en stedebouw. Het reeds eerder gesignaleerde ver schijnsel van de ongelijkmatige geogra fische spreiding bij woningtekorten neemt niet af, doch wordt integendeel van jaar tot jaar duidelijker waarneem baar. De financiering van de womngwet- bouw die in 1957 reden gaf tot ernstige bezorgdheid, bood in 1958 geen moeilijk heden, althans niet aan hen die direct bij deze bouw betrokken waren. De on geveer 40.000 woningwetwoningen waar voor financiële steun werd toegezegd, profiteerden van de rjjksvoorschotrege- ling, waardoor een gestadige toestro ming van kapitaal tegen een vaste ren te van vier procent verzekerd was. De ze regeling heeft ten gevolge gehad, dat de woningwetbouw niet meer in gevaar kan worden gebracht door de fluctuaties die zich nu eenmaal in de kapitaalmarkt plegen voor te doen. Het belang van een brede activiteit in de particuliere sector is de laatste jaren wel duidelijk gebleken; wil de ze bouw zich ten volle kunnen ont plooien, dan zal zij zich moeten rich ten op de produktie van woningen voor arbeiders en middengroepen. Uiteraard zal het subsidiestelsel de mogelijkheid daarvoor moeten ope nen. Aan de voortdurende stijging van het bouwkostenniveau is een einde geko men en een geringe doch duidelijke da ling treedt in. Deze voortzetting van een reeds in 1957 gesignaleerde tendens betekent onder meer, dat de huurverho ging in 1957 dientengevolge een substan tiële bijdrage heeft geleverd tot de over brugging van het verschil tussen het huurpeil der bestaande en dat der nog te bouwen woningen: de huren der oude woningen zijn aanzienlijk verhoogd, ter wijl het huurpeil der woningen die thans gebouwd worden, niet hoger ligt dan dat der woningen die in 1958 en 1957 in uitvoering zijn gekomen. Voor de woningwetbouw lag het ni veau der bouwkosten per m3 aan het eind van 1958 circa viji procent lager dan aan het begin daarvan. Ook in het westen van het land, met name in de grote steden, was een duidelijke daling merkbaar. In de grote ste den, waar de spanning op de bouw markt zich in de voorgaande periode het sterkst had doen gevoelen, was het resultaat van de in 1958 opgetre den ontspanning zelfs een daling van het bouwkostenniveau voor woning wetwoningen met circa tien procent. Gedurende het verslagjaar werd voor 43.530 woningen rijkssteun toegezegd op grond van de woningwet tot een to taalbedrag van ruim f 15,4 miljoen of ruim f 355 per woning. Aan de verschillende woningbouw corporaties werd in 1958 toestemming tot gunning verleend voor de bouw van 20.914 woningen. Voor de gemeenten bedraagt dit aantal 22.195, waarvan 1484 na gereedkoming later aan wo ningbouwcorporaties in beheer en ex ploitatie zullen worden overgedragen. De nog immer moeilijke situatie op de kapitaalmarkt bleef in de eerste vijf maanden van 1958 een remmende invloed uitoefenen op de particuliere woningbouw. Daarna ontstond allengs een grotere animo, terwijl in het bij zonder in het laatst kwartaal de par ticuliere bouw zich in opgaande lijn bewoog. Hierdoor kan over het geheel genomen 1958 een bevredigend jaar voor de particuliere woningbouw wor den genoemd. In totaal werd in 1958 premie toegezegd voor de bouw van 39.007 woningen. Het aantal aanvragen om toeslag op de premie is mede in verband niet de toeneming van het aantal bemiddelen de organen aanzienlijk gestegen. In het verslagjaar werd toeslag verleend op de premies voor 6.599 woningen tot een totaalbedrag van bijna 7,3 mil joen. Advertentie Chief Whip 20 stuks De woningvoorraad vermeerderde in 1958 met ongeveer 80.500 woningen. Tegenover het totaal aantal gereed gekomen woningen van 89.037 staat namelijk een vermindering van circa 8.500 woningen, die in dat jaar aan de bewoning werden onttrokken. Mede door de omvangrijke repa triëring uit Indonesië verminderde het statistisch woningtekort in Nederland ondanks het gunstige resultaat van de woningvermeerdering slechts met 23.000 woningen. De repatriëring uit Indonesië is nu vrijwel beëindigd, zo dat dit jaar met een vertrekoverschot van meer dan 20.000 personen mag worden gerekend. Dat zal tot gevolg hebben, dat een groter gedeelte van de woningprodukie beschikbaar zal komen voor de netto-inloop van het woningtekort. Advertentie eerste narS?mngsdag bloeien buiten de geiende bloembollen kunnen bewon- ter zullen Na een normale wm" deren. Door een wetenschappelijk sys- J r LMJK Qe percto +1lllT"»a'c? ar»tO IKnVinn^nliv,/* lrn de présenceTeven T»m? t,Ulip(a'S 3Ct6 na, met de nai^I„ Ipa kaufmanma- rel'd als „Césa*™?^ de ™zie*w,r „Berlioz" e.a. geven h» yVlvaIdl kleuren-symfonie ten beste eerste Chionodoxa, Muscari. Puschkinfa Ine' len op bescheidener wijze mee maar wel in massa met hun zacht 'lila tot diep paars. Dit is het begin van de bollenbloei buiten, die binnen enkele we ken tot een grandioze kleurenshow zal eün uitgegroeid. Wat de door de Haarlemse tuinar- chitekt Carl van Empelen ontworpen aanleg aangaat, komt er een boeiend gecomponeerd contrast tot stand door de wijze, waarop de opvattingen der moderne tuinarchitectuur zijn verwezenlijkt. De bloembollen zullen hierdoor geconcentreerd in de aan dacht staan, nl. in grote, kleurrijke vakken. Dergelijke concentratiepun ten zijn de in de nabijheid van het beeld van Tollens gegroepeerde bloe- menplateaus in het park en de prijs vraag-inzendingen te midden van het spel der doorzichtige wanden, die bepaalde gedeelten van het park om geven. Later bloeien tegen de achtergrond (Van onze Haagse redactie) In opdracht van staatssecretaris Cal- 21eyer (defensie) wordt thans bestu- va«rd of het noodzakelijk is vrijstelling dienJbilitaire dienst te verlenen aan geziS p'ichtigen die uit een tuberculeus fs afk°mstig zijn. Tot het onderzoek Ed-, J°ten naar aanleiding van de in tien °?rgekomer. besmetting van acht- een bjilitairen. Deze besmetting was le o»g van Je onvoldoende contro- rniijP de gezondhei istoestand van een bero i r die afkomstig was uit een tu- ïipk milieu en hoewel zelf niet positief reageerde op de zgn. ri«r> f van Mantoux". Staatssecreta- ^hneyer zeg* in antwoord op vra gen mt de Tweede Kamer dat thans arimiJn e*er *ls na, £aan aan wie de arhflT'uY6 °.ut waardoor controle achterwege bleef is te wijten. De voor schriften zijn echter inmiddels ver- terwlJ,! iadere militair een iden titeitsbewijs krugt waarop alle medi sche gegevens, ook die van het borst onderzoek, zijn vermeld. teem van temperatuur-behandeling ko men de bloembollen hier gedurende een lange tijd in bloei. In de hallen Zal er dus bij de opening van de „Floriade" reeds kleur van bolbloe- men zijn, het hoogtepunt ligt dan een ter binnen, in de Ahoy- en Energie- hal. Op een oppervlakte van 14.000 m2 worden in deze hallen tienduizenden boibioemen in een zeldzaam grote va riatie verwerkt. Een grote decoratieve groep van artistiek bloem- en bind werk, hoofdzakelijk vervaardigd van boibioemen. vormt een extra aantrekke lijkheid. Het hart van deze nlnnententoonstel- Img wordt gevormd door de 900 m2, m het midden waarvan een hoog ge- Wat doet een archivaris in zijn va kantie? Het gaat ons eigenlijk niets aan, maar de vraag dringt zich op wanneer men hoort, dat er in Den Haag een „Th. Morren Stichting" be staat, die een vakantiehuis exploite dat speciaal bestemd is voor archief ambtenaren. We zien in gedachten de archivarissen in hun vakantieweken bijeen komen, niet gstoord door on rustige buitenstaanders met een hin derlijke belangstelling voor het heden, doch gezamenlijk en in vereniging ge fixeerd op het verleden. Met alle eer bied voor het vak en zijn beoefenaren: het lijkt een wel erg bedaagde wijze van vakantie houden... Bij nadere kennismaking met het „Morren-huis" blijkt de zaak echter net even anders te liggen. De man, wiens naam verbonden is aan dit va kantieverblijf, was een enthousiast ar chivaris met belangstelling niet alleen voor zijn vak, doch ook voor zijn col lega's. De heer Th. Morren (1867-1920) heeft vijfentwintig jaar gewerkt bij het Algemeen Rijksarchief en hij is gedurende twaalf jaar de ziel geweest van de oudheidkundige vereniging „Die Haghe". Zijn interesse richtte zich vooral op Den Haag; hij heeft o.a. publikaties op zijn naam staan over de buitenplaatsen in Den Haag en over de Haagse straatnamen. Hij was niet alleen beroepshalve verzorger en beheerder van oude staatspapieren, hij had de echte „graafziekte", waar door hij uit ogenschijnlijk dorre stuk ken van het verleden interessante his torische gegevens tevoorschijn wist te brengen. Theo Morren was goed gesitueerd en hij was vrijgezel. Bij zijn testa ment heeft hij zijn gehele nalatenschap bestemd tot vermogen van een op te richten stichting met het doel weten schappelijke ambtenaren, die werk zaam zijn in de rijks- en gemeentear^ chieven een vakantieverblijf te bieden. Zij zouden terecht kunnen in de woning van de heer Morren zelf, een heren huis in de Celebesstraat te Den Haag. Het is dus niet zo, dat de archiefamb tenaren een vakantieverblijf hebben gesticht om in hun vrije tijd toch maar vooral op vertrouwd terrein te blijven, maar zij kregen een geheel voor hen bestemd vakantiehuis aangeboden. De heer Morren stelde in zijn testament zelfs, dat kost en inwoning vrij zou den zijn. Deze regeling heeft men niet Van nabij bezien blijkt elk leven door twee of drie dominerende invloeden beheerst te worden. Een daarvan, wel de meest beslissende voor het lot van de hertog van Alengon, treedt hier voor het eerst op de voorgrond: een ononderbroken tegen spoed, bijna altijd in een dramatische vorm, die hem zpn feven lang alle wegen, de ene na de andere, .a, ffiP, en die deze begaafde man met zijn S dranS om zich dienstbaar te maken zal veroordelen8" welhaast tragische werkloosheid Pe expeditie veranderde in een studie- i j j reisdagboeken verrassen ons tegelij kertijd door de geringe waardering die hun auteur voor het schilderachtige schijnt te hebben, en door de buitengewone intellectuele begaafdheid die zij verraden. Deze drieëntwintigjarige reiziger doet zijn indrukken met op in drinkgelegenhedSi en dans salons; hu ziet de dingen breed en diep. Alles heeft tijdens die verre tocht zijn belangstelling gewekt- de mens in zijn eigen omgeving, sociale economie' plaatselijke regeringsmethoden, kunst, architectuur' het missiewerk. Hij registreert, vergelijkt en oordeelt met een scherp opmerkingsvermogen. Bij het lezen van deze aantekeningen, die van zo'n merkwaardige rijpheid van geest getuigen, vraagt men zich af, hoe Frankrijk de man die ze neer schreef, zó over het hoofd heeft kunnen zien. „Einde van het eerste deel,"- zouden we nu in een Engelse roman zien staan. De briljante jongeman heeft, na verschillende we: derwaardigheden, zijn studiejaren afgesloten. Hu staat thans voor de ontmoeting met de heldm, die Tiin familie vanaf de .vieg voor hem bestemd heeft.... De hertog van Alengon keerde naar Engeland terug Een goed bestede jeugd lag achter hem. Hii kon er met genoegen en trots op terugblikken. Het hof en de high society openden voor hem hun PMaa?' de genoegens van het jonggezellenleven trokken hem nauwelijks aan. Hij had zich als jong student als kadet en als officier voor elke afdwaling weten te behoeden en, het oog enkel op de toekomst gericht, naar volmaaktheid gestreefd: nu achtte hu zich de beloning wBflrdig. Zijn vader begreep hem. Ook zijn zusje, de twee jaar jongere prinses Marguerite, vroeg trouwens aan- dacht voor haar toekomst. Een jaar geleden had een drama haar dromen te met gedaan. Haar verloofde, de prins van Condé, zoon van de hcitog van Aumale. was op reis aan typhus bezweken. Het meisje had hem niet meer teruggezien. Teder en fijngevoelig als zy was nien noemde haar la douce Marguerite had zy zich ondanks haar jeugd het liefst op willen sluiten in de eenzaamheid van de ongerepte weduwenstaat: een besluit dat men op twintigjarige leeftijd neemt, maar op veertig jarige misschien betreurt. De hertog van Nemours die haar met vaderlijke wüsheid zo goed mogelijk trachtte te leiden, hoopte, dat de herinnering aan deze idylle weldra bij een nieuwe liefde zou verbleken. Na rijp beraad ontvouwde hij zijn huwelijksplan nen. Hij zou zijn kinderen meenemen naar het vasteland. Engeland voor een tijd verlaten kon bij aile vervreemding en rampspoed niet anders dan heilzaam zijn. Sinds de dood van koningin Amélie woonden zij in het noorden van Engeland op het kasteel van Bushy bij Hampton Court. De nieuwe woning kwam hun vreemd, ja vijandig voor. Samen zouden zij nu de zomer gaan doorbrengen in een van de vele badplaatsen van Centraal Europa, waar in de laatste jaren van het Tweede Keizerrijk de mode zieken en gezonden verzamelde. Niets zou vervolgens gemakkelijker zijn dan onder het mom van familiebezoeken bij de naburige hoven een onderzoek in te stellen naar huwbare prinsen en prinsessen. De bevallige blonde Marguerite zou zeker een of andere aartshertog vinden, die bij machte was een nieuwe genegenheid in haar wakker te roepen. Haar broer zou maar op de voorgrond behoeven te treden om aller ogen op zich te richten. Men dacht al aan een Bourbon van Napels of van Parma, aan een infantin. Prinses Clémentine, een zuster van de hertog van Nemours, schreef, dat zn een aartshertogin kende die zich, alleen al op grond van foto's, volkomen bereid voelde de titel hertogin van Alencon te aanvaarden. Menselijk beleid, gearrangeerde liefde! De hertog van Nemours had alles overlegd en voorbereid. Het drong niet tot hem door, dat zijn eigen ervaring hem in dit geval verkeerd voorlichtte. Na de genoegens van een veelbewogen jeugd had hij het heel natuurlijk gevonden volgzaam de echtge note te accepteren, die zijn ouders voor hem hadden uitgekozen, en haar na de huwelijkssluiting te beminnen. Hij was er zich niet van bewust, dat zijn zoon met een jeugd zonder liefdesavonturen ten volle in staat zou zijn van tevoren te beminnen en allèèn te beslissen ZIJ. 1. Kerstmis „Wij waren thuis met z'n achten. En ieder van ons had zijn eigen kerstboom waarvan hij geen afstand deed, voor alle naalden eraf gevallen waren. Kerstmis was net feest der feesten, voor de groten zowel als de kleinen Om het kleine buitengoed te bereiken, waar deze jeugd zich afspeelde diep in de Beierse Alpen stapt men te München in een goedig treintje dat zonder zich te haasten vakantiegangers, toeristen en skiërs naar Innsbruck brengt, dwars door een landschap van eindeloze dennenwouden en eenzame meren. Voetje voor voetje gaat men de hoogte in. De lucht, die door de raampjes naar brnnen siaat, vol hars- en honinggeur, prikkelt en bedwelmt. En bij aankomst op een klein station, niet veei meer dan een halte, waant men zich ook nu nog weer midden in de sfeer van 1830. (Wordt vervolgd). kunnen handhaven, maar de prijs van zeven gulden per dag voor logies, ont bijt, lunch en diner is nog uitzonder lijk genoeg. Er moet wat de exploita tie van het huis betreft „geld bij" en de erflater heeft zeker niet voorzien, dat er ook nog een bedrijfschap Hore ca zou komen, dat zijn filantropische instelling onder haar vleugelen wil ne men. Het Morren-huis staat onder een re gentencollege, dat, heel passend, ge vormd wordt door de chef van de af deling Oudheidkunde van O., K. en W., de algemeen rijksarchivaris en de ge meentearchivaris van Den Haag. Se dert enige tijd staat het huis ook open voor anderen dan archief ambtenaren, mits men werkt verder in de geest van de erflater het maar personen zjjn uit de „oudheidkundige sfeer": bi bliotheek- en museumwezen, monu mentenzorg en oudheidkundig bodem onderzoek. Bij tijd en wijle brengt het ministerie van O., K. en W. er ook buitenlanders onder, die met een stu diebeurs (eveneens in de oudheidkun dige sfeer) in ons land verblijven. In het gastenboek ziet men namen uit Danzig, Pretoria, Perzië enz. We hebben met de beheerder, de heer H. J. van Meerendonk, archief ambtenaar op O., K. en W„ een rond gang gemaakt door het huis. Overeen komstig de wens van de erflater is het interieur van de woning, behoudens enkele noodzakelijke voorzieningen, onveranderd gebleven, hetgeen dit va kantieverblijf toch wel een heel merk waardig karakter geeft. Het meubilair en de aankleding bestaan over het al gemeen niet uit opzienbarende anti quiteiten, doch uit degelijke ouderwet se stukken; nog wel geen museumstuk ken, maar echt de dingen van onze grootouders. Waar vindt men in een gewoon huis bijvoorbeeld nog de zware gobelins zoals ze hier gedrapeerd voor de deuren hangen... De stoelen, de kasten, de schilderijen en snuisterijen zijn dezelfde, die omstreeks 1900 in dit huis stonden. In het tuintje om ringt een grindpad de ovale border met rozenstruiken. Zo was het en zo zal het blijven. De vakantiehoudende oudheidkundi gen hebben in het Morren-huis een uitgebreide, door hun vakbroeder van weleer nagelaten, bibliotheek tot hun beschikking. Honderden historische werken staan in voorbeeldige orde langs de wanden van een der vertrekken. Het kan haast niet anders of de archivarissen, museummensen, bibliothecarissen en bodemonderzoe kers raken hier in hun vrije tijd nog wel eens aan het snuffelen en lezen. Vaker echter trekken zij er op uit en zoeken verstrooiing in het dichtbijgele gen Scheveningen zo zijn ze werke lijk wel. De aandrang die allerwegen Is uit geoefend om bij de opzet van bejaar dencentra rekening te houden met de zelfstandigheid van de bejaarden, heeft goede resultaten opgeleverd. In toene mende mate is bü de uitgevoerde en in voorbereiding zijnde plannen een plaats ingeruimd aan de zelfstandige bejaardenwoningen als onderdeel van een evenwichtig geheel der voorzie ningen. Er kwamen in 1958: 2.034 speciale bejaardenwoningen en 29 pensiontehui zen voor bejaarden gereed. Tevens werden zeven bestaande tehuizen uit gebreid, waardoor in totaal aan 7100 bejaarden passende huisvesting kon worden verschaft, aldus lezen wij in het jaarverslag 1958 van de directeur- generaal van de volksnijverheid en bouwnijverheid. De K.L.M. zal op maandag 2 novem ber a.s. starten met een twee maal daag se retourdienst tussen Rotterdam en Londen Airport. De dienst, die wordt gevlogen met Viscount-vliegtuigen, zal op werkdagen worden uitgevoerd. Aan gezien de Viscount, zoals gemeld, 's mor gens van Schiphol vertrekt, waar de technische verzorging van het toestel geschiedt krijgt Amsterdam een vroege dienst naar Londen er bij. Voorlopig wordt niet overwogen op het traject Amsterdam-Rotterdam v.v. passagiers te vervoeren, behalve de luchtreizigers die op de ochtenddienst van Amsterdam naar Londen willen vliegen. De tijden van de Eurovisie-uitzendin gen op donderdag 27 augustus ter ge legenheid van het bezoek van president Eisenhower zjjn gewijzigd. De nieuwe tijden luiden als volgt: 16.30 - 17.10 uur: directe uitzending van het vertrek van president Eisenhower vanaf het vlieg veld Keulen-Wahn, 17.45 - 18.15 uur: directe uitzending van de aankomst van president Eisenhower uit London-Air port. De V.P.R.O. zaJ aan het begin van zün TV-uitzending vanavond te 20.20 uur een verbinding met de televi siestudio's te Keulen tot stand brengen. Daar zal de buitenlandse correspondent van een dagblad te Bonn, de heer Hoef nagels, zijn indrukken van de situatie geven, nadat president Eisenhower is gearriveerd. Het gesprek aan de schrijf tafel door prof. dr. J. J. van Holk komt hierdoor te vervallen. Het praatje van prof. Van Holk wordt nu opgenomen in de documentaire over „Erfelijkheid en geneeskunde" die te ongeveer 21.15 uur aanvangt. Ter gelegenheid van het aftreden van prof. dr. J. B. Kors O.P., als voor zitter van de Katholieke Radio Omroep, de Stichting Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting, is er dinsdag 1 september een officiële af scheidsbijeenkomst in Grand Hotel „Gooi land" te Hilversum. Aansluitend om 16.30 uur volgt een algemene receptie. Op het koninklijk paleis in Brussel is via de Nederlandse ambassade in de Belgische hoofdstad dinsdag een ge schenk in gtas aangekomen dat de Nederlandse koninklijke familie koning Boudewijn heeft aangeboden ter herin nering aan zijn bezoek aan Nederland van de vorige maand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3