Ook Wout Bruynzeel kan niet tegen de Spoorwegen op Officieel record: 10 min. 15 sec. Prinses Beatrix metselt oor konde in voor „Beatrixoord' Intellectuele élite moet in haar status worden hersteld Het festival is slordig voorbereid E Redt eerst' I de anderee reclame VAN - DAM - TOT - D AM-RACE Diskwalificaties en pech Plechtigheid in Haren „De dood van een handelsreiziger in intellect" XXSTE MOSTRA IN VENETIË Jongen bij brand omgekomen KENTERING IN WAARDERING VAN DE DANS Prof. dr. N. Perquin S.J. opent katholiek dansinstituut Televisie en Drie vakcentralen Door vervroeging AWW geen nadeel voor aantal weduwen Verjaardag-viering na ontsnapping Prof. dr. Fred. L. Polak: Metaalindustrie C.a.o. voor beambten ook goedgekeurd üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii marguerite bourcet VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 „Adieu, Veenhuizen" per pakje De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak door MARGUERITE II. Ook voorstanders van reclame in de televisie erkennen wel de bezwaren, verbonden aan de vercommercialisering" van dit me dium. Door de sterk toegenomen kij- kersschare zijn, zoals wij gezien heb ben, een aantal argumenten om over deze bezwaren toch maar heen te stappen, vervallen. Maar met des te meer nadruk wordt thans gewe zen op ,,de economische noodzaak". Daarop spitst het debat zich toe. De beslissende vraag inzake de toelating van de reclame in de tele visie is: betekent een achterwege 'a- ten van deze reclame inderdaad een reële benadeling van het expansie vermogen van ons vaderlandse be drijfsleven in het binnenland en van zijn concurrentievermogen tegen over het buitenland? Die vraag is niet exact te beant woorden. Maar de ervaringen van het buitenland geven wellicht uit komsten te zien, welke voor ons land in enigszins betrouwbare aan wijzingen kunnen worden „ver taald". Het is een ingewikkelde en onzekere materie, en hier geldt bij zonder sterk, dat ieder de cijfers, de statistieken en de verwachtingen kiest, welke zijn eigen standpunt het doeltreffendst lijken te ondersteunen. Gesteld is vooreerst, dat het kij ken naar buitenlandse t.v.-reclame afbreuk zou doen aan de afzet van gelijksoortige produkten van Neder landse herkomst. Sinds april van dit jaar is op de, in de oostelijke grens streek van ons land zichtbare, Noordwestduitse zender reclame in de lucht tussen vijf voor half acht en acht uur 's avonds, met een maxi mum van tien minuten (De andere „binnendringer", de Belgische tele visie, heeft geen reclame; er be staan ook daar sterke weerstanden tegen). Alleen reeds gezien het be trekkelijk laag percentage van de in de gelegenheid zijnde kijkers, dat de ze buitenlandse uitzendingen volgt en dat ook volgens b.v. de OTEM nog lager zal worden, als hier te lande de zendtijd uitgebreid wordt, lijkt de Westduitse t.v.-reclame geen invloed van betekenis te zullen heb ben op het geheel van de Neder landse markt. De tijd is vermoede lijk te kort om reeds conclusies te trekken over de omvang van dit verschijnsel, maar wellicht kan daarover en over eventueel te verwachten wijzigingen in deze bui tenlandse infiltratie de nota van de staatssecretaris nadere gegevens verschaffen. Als ander argument waarover wij eveneens de staatssecreta ris gaarne zijn zienswijze zien ontvouwen wordt aangevoerd: de noodzaak om ons eigen produkt in eigen land vaster voet te geven, vooral in verband met de komende Euromarkt, die toegang zal ver lenen aan machtige buitenlandse concurrentie. Maar het aangedra gen middel kan naar twee kanten snijden. En het is voor ons geen uit gemaakte zaak, dat slechts gunsti ge effecten het gevolg zullen zijn. Zo rijst al terstond de vraag of die gevreesde buitenlandse concurren ten, die men evenmin uit onze televi sie kan weren, zich juist niet van de t.V.-reclame zullen bedienen om ,6 trachten ons vaderlandse bedrijfs leven ..°P eigen terrein" te ver- Slaan. De t.v.-reclame is duur, Vraagt voortdurende herhaling en een intensieve „following up" in an dere publiciteitsmedia, zodat zij al leen voor de grote adverteerders in aanmerking komt. Het lijkt aller minst onwaarschijnlijk, dat machtige buitenlandse concerns in ons kleine land zich onder die „groten" rela tief gemakkelijk een plaats kunnen veroveren. Wij hebben de indruk, dat b.v. de Italiaanse t.v.-reclame deze ervaring reeds heeft opgedaan. In plaats van de eigen produkten *iet men daar zeer veel buitenland- se. vooral Amerikaanse, grote merk artikelen geadverteerd. Als een dergelijke ontwikkeling ook hier plaats zou grijpen, zou van oet Standpunt van het Nederlandse o®drijfsieven als geheel misschien een Xian enkele grote ondernemin- ïffa'T'5 "mee kunnen komen" het effect averechts zijn. MavJiCakchwer dit gevolg in de te betrekken, moet men toch op ziin minst oog hebben voor het feit, dat de t.v - reclame ook, maar niet alleen omdat zij niet regionaal is slechts in aanmerking komt voor de grote ondernemingen in consumptiegoede ren. De kleinere onderneming, de onafhankelijke middenstand komen er niet aan te pas en zijn dientenge volge in het nadeel. De „collectieve reclame" biedt in verreweg de meeste gevallen geen vervangings mogelijkheid. Ook de steun, welke de klein- en tussenhandel ontvangt van de reclame voor het grote merk artikel is, dat zal men toegeven, zeer eenzijdig. Nu is het juist, dat de grotere on derneming toch reeds over meer pu- bliciteitsmogelijkheden beschikt dan het midden- en kleinbedrijf. Maar daar staat tegenover, dat het econo misch beleid van ons land sinds ja ren terecht gericht is op een krach tige bevordering en spreiding van de industrialisatie en beslist niet al leen van het grootbedrijf en op een versterking van de middenstand. Vaderland bereidt zich voor op de V°mst van de Euromarkt, maar neeft daarbij een geleidelijk en ge temporiseerd proces voor ogen, dat ens middelerwijl in staat moet stel len met een sociaal-economisch zo sterk mogelijke structuur op het Europese toneel te verschijnen. En 9an rijst de vraag of in het geheel V£m deze politiek tot „ruggegraat- versterking" een overheidsmaatre gel past als de invoering van een meuw, andersoortig en zeer invloed rijk reclamemedium, welke vrijwel Uitsluitend ten voordeel strekt aan uet grootbedrijf, maar ten nadele i-an de in dezelfde bedrijfstak werk zame kleinere bedrijven. Nogmaals, het is ondoenlijk pro gnoses te geven. Daar komt nog bij, dat buitenlandse ervarin gen niet klakkeloos als een indica- 1 -Voor de ontwikkeling hier te mnde kunnen gelden. Nederland is mem, staat voor een geweldig werk gelegenheidsprobleem en heeft een zeer speciale economische structuur, welke vrijheid in gebondenheid ver jongt en voortdurende waakzaam- m voor een evenwichtige opbouw. (Van een verslaggever) Aan het eind van een drukke en haastige dag is de 32-jarige Wout Bruynzeel gisteren eventjes in 10 mi nuten en 15 seconden van de Zaanse naar de Amsterdamse Dam gesneld. Alle andere deelnemers aan de Van- Dam-tot-Damrace hadden op deze eerste wedstrijddag het nakijken. Op onze Nederlandse Spoorwegen na, die echter, om het plezier van de overigen niet te bederven, buiten me dedinging meedoen. De N.S., gerepre senteerd door de 22-jarige adspirant- commissies Van der Donk, deed over dezelfde afstand 7 minuten en 16 se conden. Van der Donk was per, niet zo langzame, motor naar het C.S. ge sneld, waar een extra-trein stond te wachten, die voor de Hembrug ai de krasse snelheid van 140 km bereikte. De watersportenthousiast Wout Bruynzeel had woensdag tijdens een proefvaart een lek in zijn snelle boot op gelopen. De Duitse miljonair Dinkhel- ler uit Essen stond hem toen zijn speedboat af, die tegen een flink vaar tje wel opgewassen bleek. Dit vaar tuig is met een snelheid van zeker ne gentig kilometer over het IJ gestoven om de heer Bruynzeel naar de wach tende motor in Amsterdam te bren gen. Het water spatte hoog over de kade. Voor roekeloosheden is er donder dag weinig gelegenheid geweest. De politie heeft van twee deelnemers ge constateerd dat zij te zeer een loopje namen met de verkeersvoorsehriften en de jury was toen uiteraard niet gene gen de gemaakte snelle tijden 9 min. 18 sec. en 9 min. 28 sec.) te erken nen. Wel wijzen deze onofficiële tpden uit dat het donderdag gevestigde re cord nog lang niet scherp staat De radio-verslaggever Dick van Rijn kon tevreden vaststellen dat hij met al zijn moeite ten behoeve van „de luiste raars" een onvermoede tweede plaats in de wacht had gesleept, 's Morgens had hij aan de zijde van de Zaanse burgemeester Franken zijn ietwat on gewone tocht over de bodem van het Noordzeekanaal gemaakt, tegen de avond ging hij zijn luisteraars vertel len hoe snel men wel met motor en speedboat van Dam tot Dam kan snel len. Al vertellend behaalde hij de tijd van 12 min. en 9 seconden. Het zangeresje Teddy Scholten heeft zich donderdagmiddag nog vrij lang in het bezit van een record (12 min. en 51 sec.) mogen verheu gen. Een grammofoonplatenmaat schappij had voor een gesmeerd lo pende verbinding gezorgd. Aan het eind van de dag nam onze Teddy een derde plaats in. Men had bij de eersten van deze dag ook nog de 24-jarige John ter Haak verwacht, die zich speedboat- kampioen van Nederland mag noemen. Maar kampioenen zijn evenzeer prooien voor de pechduivel. Kort na de start liep Ten Haaks snelste boot averij op. Zijn reserveboot werd onderweg nukkig. Uiteindelijk kwam hij dan wel op de plaats van bestemming, maar met in een tijd waarmee een kampi oen voor de dag kan komen. Dies pro beert John het vanavond weer. In de Toerklasse is het oubollig toe gegaan. En wat zou men anders ver wachten? Met allerlei overbodige, maar gezellige omwegen, in onprakti sche, maar vertederend oude of fraaie voertuigen en nimmer zo heel onopval lend uitgedost reisde men tussen Zaandam en Amsterdam, of omge keerd. Eén heer reed even naar Leeuwarden om de handtekening van de Leeuwardense burgemeester mee naar Amsterdam te kunnen brengen. Hoewel daarom niemand gevraagd had, was deze deelnemer toch ver heugd; want hi.i had, overeenkomstig zijn verlangen, aangetoond, dat Leeu warden niet zo bijster ver weg lag. Dat is heel goed mogelijk. Een ijsbeerachtige verschijning heeft veilig de overtocht gemaakt op iets, dat wij als een ijsschots dienden te beschouwen. Dan heeft een bruidspaar uit Zaan dam per postiljon een ritje naar Am sterdam gemaakt, alvorens zich op het Zaanse stadhuis in de echt te laten verbinden. Wie zou nu nog het bruids paar, de heer en mevrouw Schuyt- Hessels, zijn gelukwensen willen ont houden? Een onzer collega's heeft zich met een vorkheftruck naar het IJ laten ver voeren, waar hij als een goederen vracht in een reusachtige kraanbak van een groot drijvend dok werd ge laden. En met dok en al is hij naar Zaandam gesleept. Dit is natuurlijk ook een manier. Gysbrecht van Aemstel heeft in dienst van een brouwerij een ongeluk je veroorzaakt. Hjj liet zich, gezeten in een slede, trekken door twee paar den, die door de drukte onrustig wer den. Bij een ongecontroleerde ma noeuvre liepen enkele auto's een kras en een deuk op. De slede was met meer bestuurbaar en de deelneming ging niet door. Met haar deelnemerskaart tussen de tan den geklemd sprong Teddy Scholten donderdag in Zaandam aan wal. Haar man Henk stond met een snelle sport wagen klaar om haar in no time naar de Dam te rijden. De recordhouder van donderdag in de van Dam-tot-Dam-race, de 32-jarige Wout Bruynzeel, in een fraaie snoeksprong. Dank zij de speedboat van een Duitse miljonair legde hij het traject af in tien minuten vijftien seconden. (Van onze correspondent) Terwijl in de stad Groningen de vie ring van Groningens OntMt een tradi tioneel hoogtepunt vond m de keuring van tuigpaarden op de Grote MarKi liep heel de aan de stad Groningen gren zende gemeente Haren uit om prinses Beatrix toe te juichen. De kroonprin ses was vanmorgen naar Haren geko men om het plechtig moment van de inmetseling van een oorkonde voor het nieuwe bouwwerk van het sanatorium Beatrixoord extra luister te verlenen. de prinses was begroet door mr. W. A. Offerhaus, commissaris der koningin in Groningen, mr. H. P. Lint horst Homan, ere-voorzitter van de vereniging Beatrixoord, de voorzitter de heer G. H. Kuperus en de genees heer-directeur prof. J. K. Kraan bood de 82-jarige mevrouw L. M. Be- suyen-Lindeboom, erelid der vereniging de prinses bloemen aan. De voorzitter van het bestuur, de heer G. H. Kuperus, schetste de prin ses in een welkomstwoord de geschie denis van Beatrixoord, gegroeid uit het Friese volkssanatorium dat in 1910 in Joure werd gesticht en in 1922 werd overgeplaatst naar Appelscha. In de loop der jaren werden ook patiënten op genomen van buiten Friesland en in 1946 werden de statuten zodanig gewij zigd, dat ook afdelingen konden wor den opgericht in Groningen en Fries land. Nieuwe behandelingsmethoden voor genezing van tuberculose en ande re inzichten hadden tot gevolg dat het sanatorium meer en meer van rust oord veranderde in ziekenhuis en dat een staf van specialisten daaraan moest worden verbonden. Het werd toen wenselijk geoordeeld het nieuwe gebouw te stichten in de nabijheid van een medisch centrum. Het nieuwe sa natorium Haren zal plaats bieden aan 260 patiënten. Het bestaande sanato rium Appelscha zal worden gemoder niseerd en gerestaureerd en plaats bie den aan 120 patiënten. Nadat prinses Beatrix de perka menten oorkonde had ondertekend, werd deze in een loden koker gedaan en dichtgesoldeerd. De prinses metsel de daarna de koker in een opening in de fundering, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Na deze plechtigheid vertrok de Kroonprinses naar Friesland voor een bezoek aan het sanatorium te Appel scha, van de Cornelia Stichting in Beet- sterz'waag en voor het bijwonen van een concours hippique in Joure. Is daarbij de eenzijdige voorsprong- verlening, welke de t.v.-reclame brengt, niet een storend element? Als wij naar de andere landen van de Europese Gemeenschap kijken, zien we dat als we Luxemburg terzijde laten twee landen (Frank rijk en België) tot dusver weigeren reclame in de televisie toe te laten. En van de t.v.-reclame in de twee *nder,e .landen (West-Duitsland en Italië) is de meest opvallende trek de geringheid van de voor re clame beschikbaar gestelde zend tijd, terwijl de dagelijkse program- maduur veel ruimer is dan in Ne derland. Ook in die landen is het dus niet de „onweerstaanbare" vlucht van de t.v.-reclame, die opvalt, maar veeleer de grote mate van te rughoudendheid, welke de overheid tegenover haar demonstreert. De Nederlandse situatie lijkt ons min stens evenzeer, zo niet méér tot te rughoudendheid te nopen. Het overlegorgaan van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich tot de minister van sociale zaken en volks gezondheid gericht met een brief, waar in de drie vakcentrales er hun vreug de over uitspreken, dat de regering het voornemen heeft de algemene weduwen- en wezenwet in plaats van 1 januari 1960 reeds op 1 october 1959 in werking te laten treden. Deze op zichzelf gelukkige vervroe ging van de uitvoeringsdatum zal, vol gens de vakbonden, een ongewild na deel en teleurstelling voor een groot aantal weduwen tot gevolg hebben, na melijk >or die weduwen, die in de pe riode van 1 oktober tot en met 31 de cember 1959 de zestigjarige leeftijd zul len bereiken en die niet uit anderen hoofde aanspraken aan de A.W.W. kun nen ontlenen. Daar aanvankelijk als datum van invoering van de verzekering 1 janu ari 1960 is gesteld, is bij deze wedu wen het vooruitzicht geopend dat ook zij voor ee.. A.W.W.-pensioen en wel tot aan de 65-jarige leeftijd in aan merking zouden komen. Zonder een nadere voorziening zullen deze wedu wen volgens de vakbonden in dit voor uitzicht worden teleurgesteld en nim mer een A.W.W.-pensioen ontvangen. De besturen van de drie vakorgani saties achten het onbillijk als nu door een op zichzelf toe te juichen vervroe ging van de invoeringsdatum der A.W.W. een nadeel en teleurstelling zouden ontstaan voor een aantal wedu wen. In het schrijven vragen de bonden de minister voorzieningen te treffen waar door deze groep weduwen aanspraak ver krijgt op weduwenpensioen ingevolge de in de wet neergelegde overgangsre geling. Gisteren, op de dag voor zijn 58ste verjaardag, is uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen (gemeente Norg) ont vlucht een gedetineerde uit Delft. De ontvluchting heeft zich omstreeks het middaguur voorgedaan. Advertentie De scheppende minderheid moet her steld worden in haar voor de samenle ving onmisbare functie. Ons hoofddoel moet zijn een nieuwe verheffing van de tamelijk diep gezonken intellectuele status. Aldus werd gesteld door prof. dr. Fred. L. Polak in een rede over d.e positie van de intellectueel in onze hidgisteren gehouden op de algemene vergadering van de Algemene Ver eniging van Leraren bij het V.H.M.O. m het conferentieoord Woudschoten. Prof. Polak betoogde, dat vergele ken met voorheen de vrijheid, de zelf standigheid en het maatschappelijk aanzien van de intellectuelen sterk ver minderd zijn. Achter het geestelijk kapitaal van de intellectueel stond in vroeger tijden meestal ook een stoffelijk kapitaal, dat hem de ruimte gaf om in vrijheid te werken. Tegen alle veroor delingen, verbanningen en executies in is er steeds een leidend intellect ge weest. Juist uit die bestraffingen kan VENETIë, augustus. en oude traditie getrouw hebben de organisatoren van het Vene- tiaanse festival ook ditmaal een begin gemaakt met hun feest door een min of meer chaotische inleiding er aan vooraf te laten gaan. Wie de eerste dag van het festival enkele uren vóór het begin arriveerde, kwam te laat om nog kaarten te kunnen bemachtigen voor de première, zodat als vanouds een aantal journalisten niet in de gelegenheid wa ren de eerste vertoning bij te wonen. Ze hebben dus maar een avondje vrij ge nomen en zijn de lagune overgestoken om in de stad zelf op zoek te gaan naar een koud glas bier dat voor veel geld te krijgen is maar een koele troost biedt voor dorstige eenzamen. En op het Id- do hebben zij de boel de boel gelaten. Aldaar waren intussen sterren aan gekomen, wier entree aanzienlijk beter feorganiseerd was dan het festival zelf. ierst kwamen de minder grote sterren, dan de middelmaat, die er aan gelijk is, dan de groten, die even klein zijn. Voor Gina, die blijkbaar een extra beurt no dig heeft, was speciaal kabaal gemaakt. Men joeg de hysterie zo hoog mogelijk op en het cultureel gepeupel kreeg de volle kans. Witgerokte mannen met knevels en belachelijk lange zwaarden probeerden de wanorde te handhaven en deden het met een ernst, een slechte re zaak onwaardig. En de hongerige massa stond weer te gapen naar het on bereikbare. Voor haar geen plaats in de bijbel der armen, want een toegangs kaartje kost op de eerste voorstelling nog altijd ongeveer vijf en twintig gul den, in degelijk Nederlands geld uitge drukt. In deze overweging steken enige ar gumenten tegen het festival van Vene tië. Het heet immers, dat sinds enkele jaren Venetië bezig is met straffe hand een waarlijk artistiek festival op te bou wen, de naam Arte cinematografica waardig. Het vorige jaar is er nauwe lijks een film vertoond, die aan kunst deed denken. De aandacht ging vooral uit naar de sterren, dat is: de reclame. Dit jaar zal het beter zijn, vermoedt men, maar in afwachting daarvan is men dan toch maar begonnen met de propaganda van ai wat film heten wil. Met andere woorden: wat er ook van het festival artistiek terecht zal ko men, het offer aan de reclame-moloch is reeds gebracht en het was de forse directeur Ammannati zelf die de ver heven figuur van Lollo welkom kwam heten. Goed, we eten dus van twee wal letjes in Venetië zoals men dat doet in Berlijn en Cannes, zulks in weerwil van de hardnekkige pogingen uit de Dogen- stad om een ander gezicht te trekken en hoog van de artistieke toren te bla zen. De eerste film, die we hebben gezien, was al direct een tegenvaller. De schuld ligt bij Sergio Capogna die in „Een held van deze tijd" een langdradig verhaal ophangt, dat meer dan twee uur nodig heeft om aan zijn eind te komen. We maken kennis met een jongeman, die zojuist uit de oorlog is gekomen, teleur gesteld en ontmoedigd. Hij heeft niet aan de goede kant gestaan, al weet men niet precies wat dat zeggen wil in som mige landen. Een sombere jonge wedu we van het zelfde kaliber komt terug om haar intrek te nemen in de kazerne waar ook de jongeman met zijn moeder woont. Er ontstaat een verhouding tus sen hen en hij profiteert zowel van haar verliefdheid als van haar politieke in zichten om al haar geld af te troggelen. Dan pleegt zjj zelfmoord en dat brengt hem tot het inzicht dat hij het verkeerd heeft gedaan. Het duurt heel lang voor we hem zover hebben. En als zijn uur eenmaal geslagen is, vragen we ons af, of we onze tijd wel goed besteed hebben aan een stel jongelui, wier lot zo zwak en traag getekend is dat het ons eer verveelt dan interesseert. Volledigheids halve merken we op dat deze film van Capogna niet aan de wedstrijd deel neemt dus zogezegd hors concours is. Ze wordt vertoond omdat men een ver toning blijkbaar gemotiveerd acht. We laten gaarne die waardering voor reke ning van de keuzecommissie. Tussen de druppels door hebben we nog een documentaire film over Mos kou mogen aanschouwen. Ook in de Sov jetunie blijkbaar het oude lied: beelden, gekleurd nog wel, commentaar en mu ziek. En dan een heleboel beelden over de bezienswaardigheden van de stad, het oude aspect, het nieuwe en tenslotte de vermaken van de jeugd in de cul tuurparken en elders. We herinneren ons een soortgelijk filmpje van Formo sa, vertoond op de Berlinale. Ze lijken op elkaar als twee druppels water. Dbg. De centrale commissie voor de be ambten in de metaalindustrie heeft, naar zy meedeelt, een principiële ak koordverklaring van het College van Rijksbemiddelaars ontvangen op de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor de beambten in de metaal industrie, welke o.m. de overeengeko men salarisverhoging mogelijk maakt. Over de looptijd van deze C.A.O. zal nog nader overleg worden gepleegd. Vrijdag 4 september 's avonds te 8 uur zal in het culturele centrum „De Beyerd" te Breda een tentoonstelling van werken van Jozef Cantré geopend worden. De expositie duurt tot 5 okto ber. men afleiden hoe groot de invloed van onafhankelijke denkers geacht werd. zo verweerde spr. zich tegen critici, die hem naar aanleiding van zijn reeds vroeger geuite denkbeelden een „lauda tor temporis acti" hebben genoemd. De status en het prestige van de intellectuele bovenlaag waren in het verleden groot. De intellectuelen .van vroeger waren niet alleen topfiguren vanwege hun geestelijke kwaliteiten, doch ook vanwege hun sociale status. In onze maatschappij vormen de in tellectuelen niet meer een verheven stand. Hun vrijheid is goeddeels ver dwenen als gevolg van een schaarbe weging, welke hierin bestaat dat de intellectueel enerzijds afhankelijk is van de opbrengst van zijn intellect en dat hij anderzijds moet werken in dienstverband. Hij heeft zijn voorma lige élite-functie moeten verhandelen voor een schotel linzen. De „vrije tijd" van de intellectuelen is uitgehold; vrije tijd is een noodzakelijke voorwaarde voor de ontwikkeling van het intellect, waarbij uiteraard niet gedoeld wordt op leegloperij, doch op een vrijetijdsbe steding in culturele zin. Er zijn in vergelijking met vroeger zeker ook winstpunten aan te wijzen; in bepaalde opzichten is de invloed van het intellect zelf vergroot, doch er is verlies geleden wat de cultuurschep pende functie van de intellectueel be treft. Vaak is hij niet eens bij machte zijn kinderen groot te brengen in de culturele sfeer. De moderne intellectu eel is een handelsreiziger in artikels, juister nog in partikels van intellect. Hem bedreigt „de dood van een han delsreiziger". van de handelsreiziger in intellect. Een eigen oorspronkelijke geest is een hoofdzonde in de moaerne samenle ving, die een afkeer heeft van de intel lectuele élite, zo zei prof. Polak. Met een variant op een bekende econo mische wet voegde hij hier aan toe. dat bovendien het slechte intellect het goe de intellect uitdrijft. De waarlijk intel lectuele élite dient vrijgesteld te wor den van een beroepstaak. Welke kan sen zijn er vandaag nog voor een Eras miaanse geest? Geen enkele, aldus spr. Steun van instellingen ais de Rockefeller Foundation en de organi satie Z.W.O., van beurzen en pryzen schiet tekort. Men kan terecht zeggen, dat er in het verleden te weinig con tact is geweest tussen de culturele élite en de massa, maar thans ligt het omgekeerd; de intellectueel dreigt mas samens te worden. Donderdagmiddag is bij een binnen brand in het internaat voor B.L.O. Huize de la Salie te Boxtel de zestien jarige pupil van deze instelling Victor Blommestein uit Tilburg door verstik king om het leven gekomen. Bij loodgie terswerkzaamheden was in een kelder ruimte van het tehuis brand ontstaan. Om de brand te blussen had de jonge man zich eigener beweging via een kruipgat in deze ruimte begeven om beter bij de vuurhaard te kunnen ko men. Door de sterke rookontwikkeling moet hij reeds spoedig bedwelmd zijn geraakt en gestikt. Daar de weg naar het slachtoffer door rook en vuur ver sperd was, moesten te hulp gesnelde ar beiders in samenwerking met de brand weer een gat in de muur hakken om de jongen te bevrijden. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. De brand, die van beperkte omvang was gebleven, wist men spoedig te blussen. In 1931 verscheen er een brochure over het dansen met als titel „En Satan lacht daarbij". In hetzelfde jaar ging er van de Utrechtse pas toors een missive uit waarin alle mo derne dansen een directe aanleiding tot zonde werden genoemd en dus verboden. Donderdagmiddag waren verscheidene Utrechtse pastoors aan wezig by de opening van het nieuwe dansinstituut van Cor Zegers en sprak een priester, de bekende hoogleraar prof. dr. N. C. A. Perquin S. J., over de waarde van de dans bij de opvoe ding. 10 Om de studie, het werk en het spel een ritme te geven werd geen schooljaar gevolgd, noch het kerke lijk jaar, maar de cyclus der seizoenen. Op „Possen- hofen" werd alleen rekening gehouden met mooi en slecht weer, met de dagen dat men noodgedwongen binnen moest blijven en de dagen dat men door de bossen kon zwerven. Zodra de lente aanbrak, sloegen de gouvernantes van het kasteel de handen wanhopig ineen. Hun leerlingen kwamen met een jong konijntje of een stel pasgeboren kuikentjes aandragen en weigerden hun vangst buiten de leskamer te zetten. Zij lieten zich neervallen aan hun lessenaar, de geur van het bos om hen heen, met rode wangen en schitterende ogen, nog geheel vervuld van de genoeglijke tocht jes, met op hun hielen drie of vier honden, die op de meest zonderlinge wijze deelden in de plichten der kinderen. Ze lagen nu hijgend aan hun voeten. De honden hadden op „Possenhofen" namelijk over al toegang, in de salon, in de studeervertrekken, ja tot in de eetkamer, waar zij de orde van de maal tijden danig verstoorden. Naar de meer of minder hartelijke manier waarop de viervoeters mensen, die voor het eerst op het kasteel kwamen, ontvingen richtten Max Jozef en zijn gemalin zich uitsluitend om uit te maken, of deze al dan niet hun vertrou wen verdienden, een maatstaf die misschien niet bepaalt pleit voor het oordeel van het hertogelijk paar. Zo zagen de onderwijzeressen zich dan gedwongen J.®? ..Seven aan honden en kinderen tegelijk. Maar nikwyls kwamen de pupillen helemaal niet opdagen. Max Jozef zelf immers had zijn kroost leren spijbe len. Verscholen tussen bomen en mos maakte hy de meisjes wegwijs in een boeiend heelal. In de wereld van de bloemen met haar eindeloze verscheidenheid, haar poëzie, haar mysteries. In de wereld van de insekten die het woud met hun krioelende bedrijvig heid vervulden, van de vogels, ieder met zijn eigen lied, dat zich door muzikale oren liet onderscheiden van de planten, de gesteenten en de aarde. Hij tover de hun de kringloop van alle dingen voor ogen die tot het oneindige leidt, en zo met woorden die bijna onbewust een bezwerende kracht op hen uit oefenden opende de vader voor zijn dochters het konmklyk domein van de droom en de filosofie Vaak beklommen ze een van de heuvels die aan weerszijden van „Possenhofen" oprijzen. Het vrien delijk golvende landschap werd omsloten door een nevelachtige horizon, waarachter, in de overspannen verbeelding van de jonge meisjes, rijke beloften verborgen lagen. Zijn arm naar de verte uitgestrekt voerde Phantasius het woord. In het noorden lag Duitsland: het Regensburg van Frederik Barbaros- sa, het Neurenberg van de meesterzangers. In het zuiden als een schatkamer, beschermd door een barriere van kristallen gletsjers Italië: een zmsbegoochelend droomrijk van ruïnes schilder stukken, pausen, keizers en martelaren. In het westen gehuld in een ijle nevel Frankrijk: het land van Roeland en Racine, ridderlijke prinsen, hoofse helden, volmaakte liefdes. Methode en chrono logie waren in de leerschool van „Possenhofen" voortdurend in botsing met de cadans van het helden dicht: dit was de romaneske manier waarop Max Jozef geschiedenisles gaf. En 's avonds, na het diner, slopen de kinderen nog naar het terras om de verschijning van de eer ste ster af te wachten, want zij kenden ook de sterren bij hun naam, verbonden ais zij zich voelden met de hemel in een geheimzinnige vriendschap. Plant kunde, dierkunde, geschiedenis, gedichten, vreemde talen, liederen, alles hadden zij buiten in de vrije natuur geleerd, spelenderwijs, zonder zich vol te stoppen met boekenwijsheid, in blijvende geestdrift voor het denken en voor de studie die zü later by alle wisselvalligheden van hun loopbaan naar den vreemde zouden uitdragen. Van Sofie Charlotte heeft men getuigd: „Zij was zeer bescheiden, maar zodra je haar goed kende, merkte je, dat zij veel gelezen had en veel wist Op dat gelukkige „Possenhofen" werd 's zomers nog een ander onderricht gegeven. Hun lichamen werden lenig en hun geest kende weldra geen vrees meer. Niets stond de dochters van Hertog Max in de weg om naar believen, schaterlachend, een duik te nemen in het azuurblauw van het meer van Starnberg. Met hun tengere armen roeiden zij met hun boot op de maat van een vrolijk liedje over het meer. In halsbrekende vaart joegen zij op hun paarden door de lanen van het park een „Walküren- rit", blootshoofds, met wapperend haar. De voor liefde voor deze buitensporige en uitputtende rijtoch ten vooral, gepaard met een geweldig uithoudings vermogen, hadden zij van hun vader. Ook het maken van uitgestrekte wandelingen was een geliefkoosde bezigheid van Phantasius. Hij betitelde zichzelf graag als „de wandelmeester van zijn dochters": ,,le professeur de marche," en inderdaad: hij leerde hun de beheerste en toch lichte tred, die later een van hun bekoorlijkheden zou zijn. „Je moet je niet als het ware voortslepen," zo doceerde hij, „elke nieuwe stap moet uitgerust zijn van de vorige. Je moet lopen alsof je vleugels had", iets dat ongetwij feld gemakkelijker gezegd dan gedaan is. Op sommige vakantiedagen waagde het groepje zich in de bergen. Ze vertrokken bij het ochtend krieken, in de frisse morgenwind die al gauw ae slaap uit hun ogen verdreef. Hoger en hoger ging de tocht, tot hij veranderde in een echte, alpmistische klimpartij. Wanneer een onweer of een storm hen op nun uitstapjes overviel, vluchtten zij vaak een boswach tershut binnen. De bewoners legden voor hen een vuurtje van denappels aan. Terwyl ze zich dl oogden, knoopten ze met hun gastheer of gastvrouw een ongedwongen gesprek aan. Zij waren opgevoed in een sfeer van goedheid jegens de eenvoudigen en in het gevoel van algemeen-menselijke broederschap. Op een andere keer schuilden de jonge hoogheden in een Gasthaus, waar juist een bruiloft gevierd werd. Vertrouwd als zij waren met het gewone volk wezen zij de dansers erop, dat ze verkeerde passen maakten. En zouden zij ook niet zelf aan het dansfestijn hebben deelgenomen?! Het was zo vrolijk, zo dolgelukkig, dat groepje meisjes, onbewust van de bittere lotgevallen die het te wachten stonden. De vrolijkheid garandeerde de schalkse Mathilde, bijgenaamd Musje; aanvoerster was dikwijls de voortvarende Elisabeth, bijgenaamd Sissi. (Wordt vervolgd). Over deze verandering in waarde ring had hy zelf ondeugend plezier. HU Het niet na een eresaluut te brengen aan de katholieke dansleraren, die door het scheppen van een veUige verant woorde situatie, waarin gedanst wordt, voor de ombuiging van die mentaliteit hebben gezorgd. Vrü dragen ZÜ ^u" idealen uit in hun eigen katholieke ver eniging San FUippo Nerl. Een van deze gioniers is Cor Zegers, die aan de ■reedstraat een nieuw instituut üet bouwen, voornaam door zfln vorm. ont sproten aan de fantasie van de jonge architect J. B. van Grunsven en artis tiek van aankleding, niet het minst door de fijnzinnige wandschilderingen en goed gecomponeerde raamschilde ringen van Harrie Sterk. Een milieu, zoals prof. Perquin zei, dat nodigt tot een stijlvol gebruik en waar bewust gekozen is voor een ge drag dat getuigt van respect voor de menselijke waardigheid. Uit opvoedkun dig standpunt bekeken achtte prof. Per quin het ook juist, dat aan het dansin stituut een katholiek stempel wordt ge geven, niet uit enghartig separatisme, maar omdat het goed is dat bij een per soonlijke en intieme ontmoeting, die het dansen nu eenmaal vraagt, de jonge mensen, die nog kwetsbaar zijn en on volgroeid. eenzelfde levensbeschouwing hebben. Zonder dat een dansinstituut een école d'amour is, worden toch vaak hier innige contacten gelegd, waardoor men komt tot het kiezen van een le vensgezel of levensgezellin. Juist door het goed beoefenen van een dans wordt daartoe die sfeer geschapen. De leiders van dansinstituten hebben daarom een grote pedagogische verantwoordelijk heid. Het tot in de perfectie beoefenen van society-dansen geeft de moderne mens het gevoel terug voor een vrije natuurlijke gratievolle houding ter ver vanging van de gemaniëreerde houding, die hem niet meer in staat stelde zijn gevoelens behoorlijk uit te drukken. De dans helpt de jonge mens zich uit de verstarring los te breken. Volgens prof. Perquin ondergaat de jeugdige arbei der, die een compensatie vindt voor het lopende-bandwerk, daarvan nog meer de waarde dan een student, ook al heeft deze de passen eerder door en is hij zich het culturele aspect van het dan sen beter bewust. Daarbij mogen de dansleraren, hoezeer zij er naar stre ven de bewegingskunst hoog te houden, het dansen gerust ook blijven zien als een belangrijke maatschappelijke func tie door het gezelligheidselement, dat erin ligt aldus spr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3