INDIË S stafchef blijft in functie Pakistaanse president bezoekt Nieuw Delhi op kritiek moment m Rode Hand slaat in België toe Franse contra-terroristische groep pleegt aanslagen op Algerijnen 6 „Penose op jaagt „nozems de vlucht Polen weigert zich met Adenauer te verzoenen Cyrankiewicz: bondskanselier plengt krokodilletranen Luchtvaartoverleg met de Verenigde Staten? Gesprek Luns-Herter tegen eind september in Washington Betaalt West-Duitsland 125 miljoen schadevergoeding De nieuwe OPEL RECORD 4-deurs Gebr. H. F. Kimman N.V. Moeilijke keus voor Nehroe Yan Domburg lector filmleer Parijs haalt Eisenhower in Castiella ook naar Parijs Politie vuurt op betogers: 6 doden Familie Khroesjtsjev gaat uit Relletjes in Amsterdam Ondanks droogte tot)-tarwe-oo£st Het weer Voor Nazi-slachtoffers --k. universiteit In Calcutta Koffie wordt vandaag goedkoper jy OP UITGESPROKEN BARSE WIJZE „Hoge" slachtoffers van devaluatie in Indonesië 'ejoretjQuvuij! Exclusieve wintermantels Oostelijke wind Prins Philip gaat in november naar Ghana WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 83ste JAARGANG No. 30305 M EISEN HOW NEHROE Onvrede op de derde weg JpÉÈ met 1,7 I. motor, vanaf hedenavond 18 UUF in onze showroom WAGENWEG 8-10 Official dealer OPEL - OLDS MOBILE Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Premier Nehroe van Indië he®ft daag in het parlement te Nieuw Delhi bekendgemaakt, dat de stafchef van het leger, luitenant-generaal Thi- mayva, 7.ijn ontslagaanvrage heeft in getrokken Volgens politieke waarne mers betekent dit, dat Nehroe In het conflict tussen een van zijn beste vrien den, Krisjna Menon, en de militaire leiders van Xndië party gekozen heeft vóór deze laatste groep. Er was onenigheid ontstaan tussen Krisjna Menon, die minister van defensie is en voorstander van een zeer gematig de politiek jegens het communistische blok, en de stafchefs, die volmacht wensen om alle maatregelen te tref fen, die zij voor de verdediging van Indië nodig achten. Gisteren is be richt, dat zowel de minister als de stafchefs bfj Nehroe hun ontslag had- ?.ei? ingediend. Over het lot van "tisjna Menon heeft Nehroe zich van daag niet uitgelaten. Wel zei hij, dat de minister van defensie het laatste woord zal behouden in alles kwesties bet leger betreffende. Dit alles is in dubbele mate van belang, omdat de crisis in de defensieleiding tot uitbar sting is gekomen op een ogenblik, dat zich een Chinese bedreiging van de Indische noordgrens aftekende. Over deze Chinese penetraties zijn de berichten zeer verwarrend. In Britse en Amerikaanse regeringskrin gen heeft men gisteren verklaard, dat er niet voldoende inlichtingen voor handen zijn voor een zuiver inzicht in de gebeurtenissen aan de grenzen van Indië. Dit komt voornamelijk door de afgelegen ligging van de betrokken ge bieden en de moeilijke verbindingen. Uit Nieuw Delhi wordt bijvoorbeeld on der meer gemeld dat dicht bij de grens Chinezen en Indiërs op een steen- Worp afstand tegenover elkaar staan. Andere berichten spreken over een nieuwe stroom van troepen uit commu nistisch China, vergezeld van metzwa- «■e wapens bepakte muilezels. Persbe richten uit Jorhat. in de grensprovm- 8% Assam, meldden dat de Chinezen Sgs de grens tussen Indië en Tibet Het bestuur van de St. Radboudstich- ttng heeft de heer A. J. P. van Domburg te Amsterdam, chef-kunstredaktie van ï>e Tijd—De Maasbode, benoemd tot lector In de faculteit van letteren en Wijsbegeerte aan de r.-k. universiteit te ^Uhiegen voor het geven van onderwijs de leer van de film als cultureel uit drukkingsmiddel. (Zie ook elders in dit blad). Even voor tienen is president Eisen- hotaer banmorgeri aan0ekoTnen in Parijs. Zijn Boeing 707 landde op het vliegveld Le Bourget, waar Eisenhower werd ont vangen door president De Gaulle pre mier Debré en vele andere hoogwaar digheidsbekleders. Algemeen is tot dus ver aangenomen, dat de besprekingen, die de Amerikaanse president met zijn franse collega zal voeren, de moeilijk ste zijn van zijn gehele Europese tour nee. Vanmiddag leggen de beide presi denten een krans op het Graf van de Onbekende Soldaat en Eisenhower zal daarna het Parijse stadhuis bezoeken, maar hij een korte toespraak tot de Pa- zijse bevolking zal richten. Het over heidspersoneel heeft vandaag om vijf Vur vrijaf gekregen en vele particuliere bedrijven hebben voor hun werknemers *en soortgelijke maatregel getroffen. Een menigte van vele duizenden be groette Eisenhower toen deze in een pralende zon uit de Boeing stapte. Langs de 13 km lange route van Le Sourget naar Parijs waren Amerikaanse Joggen, portretten van de Amerikaanse leider en spandoeken met „I like Ike" aangebracht. Een massale politiemacht «ah 9000 agenten, 1500 rechercheurs en 4000 brandweerlieden hadden hun pos- li,langs de route al ingenomen. Tien minuten voor Eisenhowers toe- tel landde, was president De Gaulle in ??.zelschap van premier Debré op het Vllegveld aangekomen. Ook maakten leiders van de Franse gemeenschap b» bun opwachting, zoals Abbé Ful- JjT Joeloe. premier van de Congolese Publiek. Meegedeeld is, dat de Amerikaanse a®sident morgenmiddag een kort bezoek ïyn het N.A.T.O.-hoofdkwartier (Shape) I brengen, waar generaal Norstad hem °htvangen. 'aödt Spaanse minister van buiten- te r~® zaken, Castiella, die deze week h'etnden besprekingen heeft gevoerd enjgjP^stdent Eisenhower van de Ver- 'eUlaWj Sinten, diens minister van bui- bccmi zaken, Herter, de Britse histe» Macmillan, en diens mi- tlöyj van buitenlandse zaken, Selwyn *Üs hLza® zaterdag een bezoek aan pa- «ai "renKen, aldus bericht A.F.P. Hü Pre*ia»a.r besprekingen voeren met de rnj l4 T® Gaulle van Frankrijk en Couv„ j 4er van buitenlandse zaken, 6 de Murville. optrekken in een gebied „waar een in val reeds heeft plaatsgehad". Hierin wordt kennelijk gezinspeeld op het Loengjoe-district waar de Chinezen verleden week een Indische grenspost hebben veroverd. Een officiële woord voerder in Nieuw Delhi, aan wie giste ren vragen werden gesteld over berich ten van een nieuwe inval op Indisch grondgebied, antwoordde, dat hij geen nieuws over gevechten in Loengjoe had ontvangen. Intussen hechten politieke waarne mers grote betekenis aan het bezoek van de Pakistaanse president, Moham mad Ayoeb Khan, die gisteren uit Ka- ratsji in Nieuw Delhi is gearriveerd. Men jieemt aan dat hij een verenigd Indo-Pakistaans front tegen het com munistisch Chinese gevaar zal voorstel len. Het plotselinge gevaar uit het noor den brengt de beide landen die het door gaans aan de stok hebben over Kasj mir, thans tezamen. Gisteren is in het parlement kritiek geoefend op de zachtmoedige politiek van Nehroe ten opzichte van commu nistisch China. De socialistische leider, Acharya Kripalani, noemde Nehroe „partijdig" wat betreft diens standpun ten tegenover Pakistan en China. Toen een Indische bommenwerper boven Pa- kistaans gebied was neergeschoten,was Nehroe er gauw bij om over agressie te spreken; maar nu China de Indische grenzen heeft gesehonden bewaart hij het stilzwijgen, aldus Kripalani. In Calcutta zijn gisteren zes mensen door kogels van politie-agenten gedood en meer dan vijftig gewond, aldus be richt Reuter. Een woedende menigte protesteerde tegen de voedselpolitiek van de overheid en de wijze waarop de politie maandag tegen betogers is op getreden. Een honderdtal oplitlemannen liep verwondingen op, doordat de be togers met stenen gooiden. Naar wij uit vakkringen vernemen worden de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met in gang van vandaag verlaagd. Deze ver laging zal over het algemeen 10, 12 en 14 centen per pakje van 250 gram be dragen. kHR0ESj!5J£V (Van onze Brusselse correspondent) La Libre Belgique, die verleden week met haar onthullingen over de clandes tiene activiteit van het Algerijnse Be vrijdingsfront en de contra-terroristi sche Franse organisatie van de „Rode Hand" deining heeft veroorzaakt, heeft aan het dossier nog een paar feiten toe gevoegd. Ingaande op de verklaring van het Franse consulaat-generaal te Antwerpen, dat men aan de geruchten over sabotage in de Antwerpse haven niet het minste geloof mag hechten, stelt de Brusselse krant de vraag, hoe men de aanslagen op de Egyptische cargo „Alkahin" en de Duitse „Atlas" loochenen kan. wanneer elkeen duide lijk de door mijnen veroorzaakte scheu ren heeft kunnen waarnemen, toen de schepen voor reparatie in het droogdok lagen. La Libre Belgique brengt in dat verband aan het iicht, dat in de kelders van het Antwerpse justitiepaleis zeer onlangs stukken van de beschadigde kiel van het Egyptische schip werden ondergebracht. Ook de dispositieven, waarmee de springladingen aan de romp werden bevestigd, bevinden zich op genoemde plaats. Nu bekend is dat het gezin Khroesjtsjev een bezoek aan Amerika gaat brengen, lertSnvenhnat fhfriffor pr?mier meer dan anders met zijn vrouw en dochter in het °p<enbaar Op de foto ziet men de familie Khroesjtsjev te Veshenskaya in het gebied van Rostof tussen andere toeschouwers bij een voorstelling van een Don-Kozakken zang- en dansgroep. Tweede van links op de voorste rij zit Julia de dochter van de SovJ**jeiger, naast haar mevrouw Khroesjtsjev, (derde van links) en geheel links op de tweede rij Khroesjtsjev zelf. (Van een verslaggever) Na de kwasi-artistieke jongelieden van het Leidseplein en hun ruigere leeftijdsgenoten van de Nieuwendük en omgeving heeft zich een nieuwe cate gorie in de chronische Amsterdamse nozemrelletjes gemengd. Maandagavond en ook gisteravond verschenen er plot seling beruchte figuren uit de „onder wereld" van het Oude Kerksplein en omgeving op de Dam met het doel te laten zien, dat de reputatie van mee dogenloos vechten nog altijd aan de Oude Zijde ligt. Er waren talrijke be kenden van de politie In de groep, die zie1- zeer geoefend gedroeg en gewapend was met het bekende vechttuig van deze buurt: loden pijpen, fietskettingen e.d. De nozums, die altijd met blote handen vechten, namen als hazen de vlucht. Voor de politie is deze complicatie zeer pijnlijk. Tot nu toe heeft men het „genozem" altijd beschouwd als een on vermijdelijk gevolg van de veel te lange zonnige zomer. Men hoopte, nu de scholen weer gaan beginnen, dat het rumoer vanzelf zou slijten zonder dat tot waarlijk harde maatregelen zou worden overgegaan Nu echter een hoe veelheid lieden, wier onmenselijke vechtmethoden bekend zijn van talrijke rechtbankzittingen en die bovendien nauwe relatie onderhouden met al de criminele activiteiten, die in deze buurt nog ongestoord kunnen bestaan, naar het „normale" deel van de binnenstad komen, overweegt men harde acties om het kwaad te stuiten. Nu dt „penose" zich in de relletjes gaat mengen, is alle gedachte aan jon genswerk voorbij. je was met de hand geschreven: ,,Er wordt aan alle politie- en rijkswacht diensten gevraagd niets te ondernemen tegen Zitounie Jabeal zonder zich eerst in verbinding te stellen met kapitein Serrano van de gendarmerie te Rjjssel, telefoon 539391 en 552023". Volgens de leden van het comité bestaan er ernsti ge aanwijzingen, d»t de Belgische ge heime diensten de Franse „Rode Hand" La Libre Belgique verklaart verder een schrijven te hebben ontvangen van de dynamietfabrieken te Wetteren, wel ke door de onthullingen van de katho lieke krant in opspraak zijn gebracht. De directie der fabrieken schrijft, dat zjj nooit met het Algerijns Bevrijdings front contact heeft gehad en dat ook nooit bestellingen voor rekening van genoemde organisatie werden uitge voerd. Daarentegen erkent ze een la-hand- en"spandiensten bewijzen, ding springstoffen te hebben, ver scheept op een kleine boot „waarvan de kapitein zich heeft schuldig gemaakt aan zeeroverij door de vracht niet te hebben geleverd aan de door zijn op drachtgevers aangeduide bestem ming". De fabrieksdirectie verklaart te goeder trouw te hebben gehandeld, want, aldus de brief, „wij zijn niet ge woon in de Antwerpse haven piraten te ontmoeten". De Wetterse fabriek be vestigt tenslotte van het Algerijnse Be vrijdingsfront geen franc te hebben ontvangen. „Na verloop van tijd wer den we schadeloos gesteld door onze verzekeringsmaatschappij, daar de la ding tegen alle risico's, ook tegen pira terij was gedekt." De premier van Polen. Cvranklewlcz, heeft gisteren de Westduitse bonds kanselier Adenauer, verweten, „kroko dilletranen" te hebben vergoten In zijn maandag aan Polen gewijde radio rede, aldus bericht Reuter. Volgens Cyrankiewicz trachtte Adenauer „op verraderlijke en cynische wijze" een wig te drijven tussen Polen en de Sov jet-Unie. De Poolse premier sprak de ze woorden bij het gedenkteken voor de onbekende soldaat In Warschau tij dens een plechtigheid ter herdenking van de Poolse doden van de tweede wereldoorlog, die twintig jaar geleden begon met Duitslands aanval op Po len. De rede van Cyrankiewicz was voor een groot deel een aanval op „Duitse militaristen" en „de krachten die nieuwe oorlogsavonturen voorberei den". Over de radiorede van Adenauer, die in Bonn is uitgelegd als een weloverwo gen gebaar van vriendschap, zei Cy rankiewicz nog. dat de bondskanselier de grondslag van Polens politiek, dat is vriendschap met de Sovjet-Unie. poog de te treffen. Adenauer wil volgens Cy rankiewicz de toestand van 1939 terug om op gemakkelijker voorwaarden met Polen te kunnen praten. „Hij wij een zwak en hulpeloos Polen, maar uw streven is vergeefs, meneer de kanse lier". Naar de Poolse premier meent, zijn de armen van Adenauer en z}jn stelsel te kort om Oost-Duitsland en Poolse grond te grijnen In de afgelo pen vijftien jaar, aldus de Poolse pre mier. heeft het land onder leiding van de Verenigde (communistische) ar beiderspartij zijn herstel voltooid Door de bevrijding, die voornamelijk aan de Russische troepen te danken is ge weest. zijn de omstandishede voor vre de en veiligheid geschapen en zijn Po- lens westelijke gebieden herwonnen. Polen heeft een verschrikkelijk bloed bad gehad en er zijn miljoen graven. Maar niet alle landen kunnen begrij pen wat Polen werkelijk geleden heeft in die verschrikkelijke jaren, aldus Polens eerste minister. In Warschau kon men gisteren vol gens United Press International, de por tretten zien van generaal Speidel. ge neraal Kesselring, Alfred Krupp, admi raal Dönitz, generaal Reinefarth, ko lonel Gehlen en anderen die de Polen na 1939 hebben leren kennen. Onder deze foto's stond vermeld welke func ties de betrokken persoon in West- Duitsland thans heeft. Ook de Russen hebben gisteren ern stige kritiek geuit op de verzoenende woorden die hondskanselier Adenauer maandag sprak aan het adres van Po len. Het persbureau Tass verspreidde een commentaar van Pyotr Yegorov, waarin onder meer staat, dat de toe spraak van Adenauer een vertekening van de historische feiten is en getuigt van een heimelijk verlangen zand te strooien over hetgeen waarvoor het Duitse militairisme verantwoordelijk is. Adenauer, aldus de commentator, gaf geen blijk van verlangen om openlijk toe te geven, dat de tweede wereld oorlog begonnen werd door het Duit se militairisme en ook sprak hil met geen woord over de wijze waarop de oorlog voorbereid werd en over dege nen die Hitiers fascisme aanmoedig den. Adenauer maakte het Poolse volk huichelachtige complimenten door het sympathiek te noemen, aldus Yegorov. Hij sprak alsof de ex-beulen van het Poolse volk onschadelijk waren gemaakt in West-Duitsland en alsof er geen over levende nazi-generaals opnieuw aan het hoofd van de strijdkrachten staan en dromen van nieuwe kruistochten te- gt n hun buurlanden. Advertentie Naar La Libre Belgique ontdekte, was het piratenschip een houten 80- tonner, die onder Zweedse vlag vaar de en ingeschreven stond als „Em ma". Deze archaïsche boot nam te Zeebrugge 67 ton springstoffen aan boord, 13.000 kisten poeder, 1000 kis ten dynamietpatronen, 64 ontstekers en 170 lonten. Daags voor de afvaart besliste de kapitein tevens eige naar van de „Emma" een deel van de bemanning af te danken. In hun plaats werden twee andere ma trozen aangemonsterd. Overbelast met springstoffen zette de „Emma" daarop koers naar Pakistan en de Goudkust. Twee landen op naam waarvan een officiële uitvoervergun ning was afgeleverd. De „Emma" heeft de aangegeven bestemming nooit bereikt. Twee maanden na de afvaart uit Zeebrugge stevende de boot Tanger binnen. Maar de Marok kaanse havenautoriteiten legden de boot aan de ketting. Niettemin slaag de de „Emma" er in de waakzaam heid van de Marokkaanse politie te verschalken en op een nacht zee te kiezen. Nog eenmaal werd achteraf van de „Emma" gehoord, toen het schip namelijk in de buurt van de Noordafrikaanse kust door een explo sie werd beschadigd. In verband met de onthullingen van La Libre Belgique heeft het Comité voor de vrede in Algerye te Brussel een persconferentie belegd, waarop bijko mende informaties werden verstrekt. Het spreekt van zelf. dat het Comité angstvallig de sluier der discretie ge spreid neeft over de wapensmokkel ten voordele van het Algerijnse Bevrjj- dingsfront Daarentegen werden over de activiteiten van de Franse organisa tie Rode Hand" dermate nauwkeuri ge details geleverd dat bezwaarlijk aan hun authenticiteit kan worden ge twijfeld. De woordvoerders van het Co mité wezen er eerst en vooral op, dat waar de aanslagen m Belgie op Alge rijnen gepleegd, tot voor anderhalf jaar meestal afrekeningen waren tussen het rivaliserende Algerijnse Bevrijdings front en de Algerunse Nationale Bewe ging het terrorisme op dit ogenblik een heel nieuw aspect heeft aangenomen. Politiek heeft het Algerijnse Bevrij dingsfront de bovenhand gehaald en van de 1500 in Belgie residerende Alge rijnen zijn er ruim 1250 bp deze organi satie aangesloten. Einde 1957 werd door het Algerijnse Bevrijdingsfront aan zqn leden een op roep gericht om zich te onthouden van gewelddaden en om de Belgische wet ten te eerbiedigen. Volgens de woord voerders van het Comité hielden de le den zich strikt aan deze oproep. Niet temin werden sedert einde 1958 zeven aanslagen gepleegd, waarbij vier doden vielen Alle slachtoffers waren leden van hét Algerijnse Bevrijdingsfront. De aanslagen waren het werk van leden van de Algerijnse Nationale Beweging die voor rekening van het Franse con- tra-terrorisme uit Noord-Frankrijk naar België waren gezonden. Op een der ge vangen genomen moordenaars werd door leden van het Algerijnse Bevrij dingsfront bij een mislukte aanslag een briefje ontdekt met de stempel van de gendarmerie van Rijssel. Op dat brief- Het besluit van de Indonesische re gering om de bankbiljetten van 1000 en 500 rupiahs te devalueren is zo goed geheim gehouden aat de beide echtgenoten van president Soekarno door deze devaluatie resp 8 000 en 40 000 ruviahs hebben verloren De Indonesische minister die dit verklaarde maar zijn naam niet ge publiceerd wilde zien. zei dat de le den van ce regering, die op het laat ste ogenblik van de voorgenomen maatregelen op de hoogte waren ge steld. in het regeringspaleis van de rest van de wereld geïsoleerd wer den. Dit heeft hun ..een klein for tuin" gekost, aldus de minister Voor het oogstjaar 1959 wordt op grond van de voorlopige oogstraming, een totale productie van inlandse tarwe verwacht van mepr dan 500 000 ton Dat is, niettegenstaande de droogte gedu rende dit oogstjaar, een grotere pro ductie dan tot dusverre in Nederland is voorgekomen. De oogst 1934 was met ca. 495 000 ton tot dusverre het maxi mum. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 43439 IEIDSESTRAAT ('élJ KORINGSPIEIN) AMSTERDAM TEL »3W6 De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns zal waarschijnlijk 29 september in Washington een on derhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Her ter, waarbij een aantal actuele vraag stukken ter sprake zal komen. Het is niet uitgesloten dat het luchtvaartpro bleem aan de orde komt. Aan dr. J. H. van Royen. de Nederlandse ambassa deur in Washington, die dezer dagen te Den Haag heeft vertoefd is gevraagd de nodige stappen te doen teneinde de conferentie van eind september voor te bereiden. Voorjaar 1957 hebben de besprekin gen tussen de luchtvaartdelegaties van de Verenigde Staten en Nederland er toe geleid, dat Houston in de dienst tus sen Amsterdam Montreal Mexico door de KLM kon worden opgenomen en dat de maatschappij ook commercië le rechten kreeg op de lijn tussen New York en Curaqao. De Amerikaanse de legatie, die destijds werd geleid door de huidige minister van buitenlandse zaken Herter. stemde er twee jaar gele den niet in toe dat de KLM ook een dienst tussen Amsterdam en Los Ange les zou openen. Het hoofd van de Ne derlandse delegatie, drs. Van de Beu gel, thans lid van de directie van de KLM. en toenriertijd staatssecretaris van Buitenlandse zaken, schreef na afloop van de onderhandelingen een brief aan de heer Herter, waarin hü mededeelde dat Nederland zich het recht voorbehield op deze aangelegenheid op een later tijdstip terug te komen Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, overwegend zonnig en wei nig verandering in temperatuur. Matige oostelijke wind. Zon: 5.53-19.25. Maan: 6.18-19.25. Mooi strandweer met veel zon. Zwakke tot matige oostenwind. Tempe- ratuur morgenmiddag ruim 20 gr. lee water 19 gr Vooruitzichten: Het fraaie strandweer duurt voort. Prins Philip heeft een uitnodiging aanvaard om in november een bezoek aan Ghana te brengen, aldus heeft pre mier Nkrum-h gisteren volgens Reu ter in een radii rede bekendgemaakt. Aanvankelijk zou koningin Elizabeth in november een bezoek aan Ghana bren gen, doch de plannen moesten worden gewijzigd omdat de koningin in blijde verwachting is. Nkrumah verklaarde in zijn radiore de voorts dat zijn regering verder werkt aan de plannen om van Ghana een re publiek te ir - ken. Deze staatsvorm acht de regering beter geschikt om de ontwikkeling van het land een nieuwe stoot te geven er, Ghana een doelma tiger roi te laten spelen in de Afrikaan se aangelegenheden. De republikeinse staatsvorm zou evenwel op geen enkele manier de betrekkingen van Ghana met het Gemenebest beïnvloeden. De an dere premiers van het Gemenebest zullen van de ontwikkeling op de hoog te worden gehouden. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse en Westduitse dele gaties bü de onderhandelingen over de oplossing van een aantal hp"{t®"d® kwesties tussen beide landen zo"den overeenstemminr, hebben bereikt over een >edrag van 125 miljoen mark als vergoeding vo .r de Nederlandse slacht offers van hef Naziregime. Dit bedrag werd dinsdagmorgen genoemd door een Duitse afgevaardigde op de derde in ternationale verzetsconferentie te Den Haag. De schadevergoeding aan de Ne derlandse slachtoffers maakt deel uit van een algemene vergoedingsregeling, waarvoor inmiddels door de bondsre publiek lim 6,3 miljard mark is be taald Volgens een opgave van de Westduitse mi lister van financiën, Et- zel, zal voor maart 1963 nog een be drag van ca. 11 miljard door West- Duitslam' worden betaald. Deze vergoedingen aan slachtoffers van het Naziregime staan los van de vergoedingen aan verzetsslachtoffers, waarover eerst Dij het totstandkomen van een vredess erdrag een regeling kar worden getroffen. Dit onderscheid tussen slachtoffers van het regime en verzets chtoffers is aoo de verzets conferentie niet aanvaard. Niettemin heert men in een van de resoluties met erkentelijkheid de positieve hou ding geconstateerd, die de Westduitse Bondsrepubliek t.o.v. de schadevergoe dingen inneemt en waartegen de afwij zende houding van Oost-Duitsland scherp afsteekt. De Duitse delegatie op de conferen tie neeft tevens een lijst gepubliceerd van voormalige Nazi-functionaris sen. die thans belangrijke functies in Oost-Duitsland bekleden Men erken de. dat ook in West-Duitsland zeker nog wel mensen met een nationaal- socialistisch erieden in overheidsdien sten werkzaam zullen zijn: al deze ge vallen worden echter mmiddelHik on derzocht, zodra zü onder de aandacht van de Duitse regering worden ge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1