Drukke dag voor president Eisenhower in Parijs Gesprekken met De Gaulle. LunsSpaak,de NA raadSegnien Pe Pauselijke onderscheidiir voor bondsvoorzitter A. Koene uit IJmuiden c RENNIES RENNIES Slotcommuniqué Ike-De Gaulle Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard over de taak van de koster Auriol begroet Eisenhower Abtswijding in Heeswijk ambtenmfnsajlamssen Met een verhoging zal moeten worden gewacht" Minister wil de particuliere loon ontwikkeling afwachten De Lauwerszee moet dicht Vreugde in Apeldoorn Prinses Beatrix bezoekt Cotv Kosters in bisdommen Haarlem en Rotterdam In blij verwachting Uw maag sméékt om Hulp bij ontvluchting uit jeugdgevangenis Pakhuis uitgebrand in Voorschoten 12 september Sluiting zitting "59 der Staten Generaal VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 Petitionnement uit Friesland naar Den Haag de antiekbeurs HET PRINSENHOF - DELFT 26 aug. t/m 16 sept. 1959 [^E5uNHAR5Ï5MKfi0ÖED}| Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. U kunt ze kopen in alle apotheken en drogisterijen. Vrijspraak geëist op grond van onjuiste dagvaarding Mgr. dr. A. G. Ramselaar De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Bosbrand, in Winterswijk; boerderijbrand bij Strijbeek (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. President Eisenhower van de Ver enigde Staten heelt de tweede en laat ste nacht van zijn korte officiële be zoek aan Frankrijk doorgebracht in het Eranse presidentiële jachtslot te Ram bouillet, in een appartement dat is in- Rericht in de veertiende-eeuwse vesting toren, waar koning Frans I aan het ein de van zijn dagen kwam. Vanuit Ram- bouillet is hij hedenmorgen, uitgeleide gedaan door president De Gaulle, recht streeks naar het vliegveld Le Bourget gereden voor de vlucht per presidentie le Boeing naar Schotland, waar hy zich, alvorens naar Washington terug te ke ren, nog een tweetal dagen^zal verpo zen. Men vermoedt te Parijs dat dit verpozen slechts betrekkelijk zal zijn en de president niet zal beletten nog enke le Amerikaans-Britse politieke gedach- tenwisselingen te houden over zijn in Parijs opgedane wetenschap en erva ringen. Voor de laatste te Rambouillet ge voerde besprekingen tussen de beide presidenten, deels in een tête a tête, deels met deelname van de respectie ve ministers van buitenlandse za ken en van de Franse eerste-minister, Debré, werd een uur meer uitgetrokken dan het oorspronkelijke rooster had voorzien. Dit heeft wellicht zijn oorzaak gevonden in het besluit om aan het slot der besprekingen een gemeenschappe lijk communiqué uit te geven, waarvan de redactie uiteraard enige extra tijd moest vergen. Het stond, toen de be sprekingen aanvingen, namelijk nog geenszins vast - ,,et rpour cause", zoals de Franse uitdrukking zou luiden - dat zelfs ook maar een communiqué het licht zou zien. Dat president Eisenho wer te Parijs geen persconferentie zou houden, gold van de aanvang af als ui terst waarschijnlijk. Bij andere bezwaren kwam dit, dat president De Gaulle, die een groot voorstander en beoefenaar is van geheime diplomatie en dus van di plomatieke geheimhouding, het houden van een dergelijke persconferentie hoogst ongewenst achtte. Een op het laatste moment in het program voor Rambouillet gekomen wijziging, een supplement", was dat de Italiaanse minister-president, Segni, en diens mi nister van buitenlandse zaken, Pella, gisteravond na beëindiging van de Ame rikaans-Franse besprekingen, voor een tweede maal door president Eisenho wer werden ontvangen. Te Parijs is het voor de Amerikaan se president gisteren een dag geweest van louter besloten verrichtingen. Even voor acht uur verliet hij de „Quai d'Or say" om zich naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur te bege- betgeen niet veel meer meebracht He" „JW "Versteken van de Seine; d'Ale*anHr-«Flng vla de weidse Pont tinen^e aar de Place d'Iena. Ma- tineuze Parpzenaars brachten de presi dent, die alweer in beste vorm leek, hartelijke hulde. Omstreeks negen uur ontving de president aan zijn nieuwe adres de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, die dit jaar voorzitter is van de permanente NATO- raad. en Paul-Henri Spaak, de secre taris-generaal van deze organisatie. Tien minuten over tien verliet de pre sident de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur om zich, verge zeld van de heren Luns, Spaak en Bur gess - deze laatste is Amerika's perma nente vertegenwoordiger bij de NATO -, haar het NATO-gebouw te begeven, „de keet", aan de voet van het Troca- déro, waar de NATO nog gedurende enkele weken huist in afwachting dat zjj haar gloednieuwe paleis aan de rand van het Bois de Boulogne kan gaan be trekken. - Eisenhower heeft er met een kort Nato1^ de opening verricht van de vele rnT„raadsbijeenkomst, waarvoor ken naar'pt". van buitenlandse za- aanwezigheia fiJYaren gekomen. Zpn ken naar aanwezigheid*geKumexi. z-qn hij getihede ldaar. zo verklaarde land en hqzelf a *net „helang dat z«n raad hechten. nT\.de permanente „Be Verenigde Staten streven binnen de NATO naar geen andere positie", aldus president Eisen hower, ,,dan die van een gelijkwaar dige deelgenoot, bereid om samen te werken met alle andere lid zijnde na ties, wat ook hun grootte is. Geen en kele natie hoeft, voor wat betreft de geest die haar bezielt en de zedelijke kracht die zij tot gelding kan bren gen, binnen het kader van deze or ganisatie de tweede plaats in te ne men". En overigens was hij zijn op wachting niet komen maken om nieuws te brengen. De termen van dit „getuigenis" zijn vaag, maar men is toch mneigd er in te beluisteren, dat zq bedoelden de bestaande ongerust heid te kalmeren nopens de Fran se verlangens om een preponderantie van „grote" NATO-leden vast te leg gen over de niet zo grote. Algemeen verluidt dan ook, ondanks de in acht genomen geheimhouding over de resultaten der in deze dagen ge voerde Amerikaans-Franse topbespre- kingen, dat het denkbeeld van een in stitutioneel vastleggen van een Ameri kaans-Brits-Frans leiderschap, zo iets als een „driemanschappelijk directo rium" op weg naar definitieve „bijzet ting" is. Voor hetgeen terzake van het hoofdstuk consultatie in de Frans-Ame rikaanse besprekingen door president De Gaulle wel is bereikt, volstaan wij momenteel met te verwijzen naar het gisteravond door de beide presidenten te Rambouillet gepubliceerde gemeen schappelijke communiqué. Het kort be zoek van Eisenhower aan de NATO en van hetgeen hij daar besprak, betekent voorts ook - een zienswijze die de heer Luns gaf op een voor de Nederlandse dagbladcorrespondenten te Parijs beleg de persconferentie - aan het adres van de Sovjet-Unie een wenk, dat de NATO nog geen instrument van de Amerikaan se buitenlandse politiek is. Na zijn bezoek aan de NATO-raad ontving president Eisenhower, terug in de ambtswoning van de Amerikaan se ambassadeur, Segni en Pella. Te half twee arriveerde president De Gaul le voor de hem door president Eisen hower aangeboden lunch. In een zeer opgewekte en gewillige stemming po seerden de beide presidenten op het bordes van de woning voor de film en de persfotografen. Te drie uur ver liet president De Gaulle de woning van de Amerikaanse ambassadeur 0111 zich op weg naar het slot van Rambouillet llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na afloop van de besprekingen tus sen president Eisenhower en diens gastheer van het jachtslot Rambouiilet, president De Gaulle, is gisteravond een communiqué gepubliceerd waaruit blijkt dat de beide presidenten een stemmig van oordeel zijn dat een top conferentie alleen gehouden moet wor den „als er enige mogelijkheid is voor definitieve resultaten," aldus meldt Ü.P.I. Met de ministers van buitenlandse zaken hebben de beide presidenten op 2 en 3 september alle kwesties die voor beide landen van belang zjjn, be sproken in een sfeer van vriendschap en hartelijkheid, die gewoonlijk de Frans-Amerikaanse betrekkingen ty peert. De beide staatshoofden hebben volle dige overeenstemming bereikt van hun standpunten ten aanzien van de kwes tie West-Berlijn. Een topconferentie, die in beginsel nuttig is, dient slechts plaats te hebben als er enige moge lijkheid voor definitief resultaat is. Ook zijn de problemen van Afrika in het algemeen, en Noord-Afrika in het bijzonder, ter sprake gekomen. De beide presidenten hebben hun toewij ding aan de Atlantische alliantie on derstreept, en van gedachten gewisseld over middelen om dit bondgenootschap nog efficiënter te doen functioneren. „De beide presidenten", zo besluit het communiqué, „bevestigden op nieuw het belang dat zij hechten zo wel aan hervatting van de onderhan delingen over een algemene en gecon troleerde ontwapening, als aan het pro bleem van steun aan de onderontwik kelde gebieden. Zij hebben ook midde len bestudeerd voor het organiseren van een betere samenwerking tussen de twee landen, in het bijzonder door middel van de raadplegingen over alle belangrijke problemen, politiek zowel als militair." 11111111 te begeven en daar zijn Amerikaanse collega weer te ontvangen. Presedient Eisenhower maakte zijnerzijds de rit via Marnes-la Coquette, waar hij in het hoofdkwartier van de Noordatlantische strijdkrachten heel even een groet bracht aan generaal Norstad en diens staf. „Terug te komen op de SHAPE", aldus verklaarde aldaar president Eisenhower, „leek hem zo een beetje terug te komen thuis. Aan zijn eigen NATO-opperbevelhebberschap bewaar de hij de herinnering als van de aan trekkelijkste functie, die hq ooit had vervuld." „Hetgeen gij hier doet", zo sprak hij het gezelschap toe, „is voor al werken voor de vrede, voor een be tere toekomst, voor een weiliger toe komst." In tegenwoordigheid van de coadjutor van de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, hebben de leden van „Sint Willibrordus", de r.-k. bond voor kosters in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, gister middag een feestelijke vergadering ge houden, waarop de coadjutor aan ruim honderd kosters het B-diploma heeft uit gereikt. Voordat de coadjutor tot de uitreiking overging, deelde hq mede, dat de heer A. Koene uit IJmuiden, die de nu twaalf en een half jaar be staande bond vanaf de oprichting als voorzitter leidt en die nu bijna veertig jaar koster is, onderscheiden was met voormalige Franse president Vincent Auriol begroet president Eisenhower op een receptie in het Elysée in Parijs. het gouden erekruis „Pro ecclesia et pontifice". Nadat de geestelijke adviseur, pater Ph. Roothaan, 's morgens in de dekena le Sint Josephkerk te Haarlem de plech tige Hoogmis had opgedragen, kwamen de leden 's middags ter feestvergade- ring bjjeen. Voorzitter Koene sprak een woord ter opening, waarin hij met na me mgr. Van Dodewaard en professor A. H. M. Ruhe van Warmond, voorzit ter van de Liturgische Vereniging, ver- velkomde. Hij verklaarde, dat mede dank zjj de goede samenwerking met beide bisdommen de bond zijn bestaansrecht bewezen heeft. Het kostersambt is ge lukkig op een hoger peil gekomen. De bond heeft alles gedaan om de kosters inderdaad te doen zijn: dienaren van de priesters, waarbij zij zich terdege be wust moeten zjjn, dat er veel zo niet alles afhangt van hun houding in kerk en sacristie. Spreker bracht dank aan de bisschoppen van Rotterdam en Haar lem voor hun belangstelling en mede werking en verzekerde voorts, dat de geslaagden voor het diploma met grote ernst en ijver hadden gewerkt. Mgr. Van Dodewaard merkte in ant woord daarna op, dat kosters in hun ambt steeds bezig zijn met heilige za ken. Hij wilde echter het misverstand uit de weg ruimen, dat men hier aan heilig" de morele betekenis moet ge ven zoals bijvoorbeeld bij „heilige An- tonius". Bij „heilige zaken" dient men de betekenis in bijbelse en liturgische zin te zoeken, dat wil zeggen; apart en afgescheiden. God zelf, zo betoogde hij, heeft de dingen betreffende de ere dienst voor zich apart gezet. Dat heb- ben niet de mensen gedaan zoals dat bij andere religies het geval is. Daarom mag men aan het ritueel met zo maar voorbij gaan of het slordig behandelen. Met deze visie als achtergrond belichtte mgr. Van Dodewaard de functie van de koster, waaraan men steeds grotere waarde gaat hechten, gehoord althans de vraag op het internationaal kosters congres te Wenen, of de kosters niet de lagere wijdingen zouden kunnen ont vangen .Zij zouden de punctualiteit, de ernst, de energie en het voorbeeld van de koster kunnen bevorderen en zijn ambt nog meer in de liturgie doen pas sen. Later op de middag, toen hij de di ploma s zou gaan uitreiken, deelde de coad3utor de onderscheiding me de, waarop mevrouw Koene haar echt genoot het gouden kruis opspeldde. De vice-voorzitter, de heer W. van 't Valderveen uit Den Haag, gewaag de in zijn woorden van gelukwens de moed, de energie en het beleid waar door de heer Koene de bond groot aanzien heeft gegeven. In zijn dank betrok hij mevrouw Koene, die met een ruiker anjers werd verrast. De onderscheidene verklaarde sprake loos te zijn, maar zag nog wel kans uitvoerig zijn dank te betuigen, daar bij verzekerend, dat hij de onderschei ding als voor de gehele bond zou be schouwen. De vergadering, waarbij de Kring Haarlem onder presidium van de heer if" Tesselaar als gastvrouwe optrad, handelde tot slot de gebruikelijke agen dapunten af. Ter afwisseling bracht het f,^?£?,LicSUJTei\ uit Haarlem enkele voortreffelijke declamaties. Advertentie De bisschop-coadjutor van Den Boschmgr. W. Bekkers heeft donderdag de nieuwe abt van Heeswijkhet hoogwaardig heer Alb. Haselager, gewijd. Op de foto links mgr. Bekkers, rechts abt Haselager. De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken heeft in Den Haag in aanwezig heid van de minister van binnenland se Zaken een bespreking gevoerd over de werkwijze van het georga niseerd overleg in ambtenarenzaken en de voor het overheidspersoneel te volgen loonpolitiek in het kader van het nieuwe gedifferentieerde loonbeleid. Met betrekking tot de verbetering van de werkwijze van het overleg was er een algemene gedachtenwisseling waarbjj zowel de minister van Binnen landse Zaken als de personeelsorgani saties positieve suggesties hebben ge daan ter verbetering van dat overleg. De gedachtenwisseling hieromtrent zal binnenkort worden voortgezet in de daarvoor bestemde afdeling van de centrale commissie. Met betrekking tot de te volgen sa- larispolitiek voor het overheidsperso neel werd door de organisaties bepleit voorshands de loonontwikkeling in de metaalindustrie te blijven volgen. De minister van Binnenlandse Zaken was van mening dat overeenkomstig het door de regering ingenomen stand punt met een verhoging der salarissen zal moeten worden gewacht totdat meer gegevens bekend zullen zijn om trent de trend van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. Het overleg dienaangaande wordt voortge zet, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Onderwijzend personeel De algemene commissie voor over leg in zaken betreffende de rechts positie van onderwijzend personeel, is woensdag te Den Haag bijeen ge weest. Algehele overeenstemming werd bereikt over de ontwerp-sala- risregeling voor de docenten van de opleidingsscholen voor kleuterleid sters, het ontwerpbesluit tot wijzi ging wan het jubileum-gratificatiebe- sluit lager onderwijs, en het ontwerp besluit tot wijziging van het jubi- leum-gratificatiebesluit kleuteronder- (Van onze correspondent) Uit Friesland zal een petitionnement naar Den Haag worden gezonden ten aanzien van de afsluiting en inpolde ring van de Lauwerszee. Het petition nement is tot stand gekomen op ini tiatief van de Raad van de Friese Beweging en is mede ondertekend door de landbouworganisaties in Friesland, de verenigingen van land- bouwjongeren, plattelandsvrouwen en boerinnenbonden, alsmede door de ge westen Friesland van de Anti-Revo lutionaire Partij, de Christelijk-Histo- rische Unie, de KVP, de PvdA en de WD, alsmede de jongerengroepen van de CHU, de PvdA en de KVP. In het petitionnement, dat aan alle Friezen boven 21 jaar ter onderteke ning zal worden voorgelegd, wordt ge zegd: de Lauwerszee moet dicht. Wij zijn van oordeel, dat bet niet verant woord is, dat het belangrijke werk der afsluiting en drooglegging van de Lau werszee blijft liggen. Terwille van Frieslands veiligheid mag het gevaar van dijkbreuk en overstroming geen winter meer voortduren. Er is grote be hoefte aan meer werkgelegenheid in Friesland, er moet ruimte komen voor onze jonge boeren en tuinders, kortom de Lauwerszee moet dicht. Advertentie IN HET MUSEUM wqs. Aldus deelt het ministerie van O.K. en W. mede. Over de aanpassing van de salaris regeling bij het lager nijverheidsonder wijs aan die bij het (voortgezet ge woon) lager onderwijs werd eveneens overeenstemming bereikt, behoudens wat betreft de datum van ingang der gewqzigde regeling. Volgens het regeringsvoorstel zouden de wijzigingen in werking treden 1 januari 1959, terwijl de vertegenwoor digers der personeelsorganisaties aan drongen op een eerdere datum, aan gezien de beoogde aanpassing naar hun mening met ingang van 1 januari 1957 een feit zou moeten worden, aldus het ministerie. Aclver tent-e Zo heet dit toelichtend en gerust stellend Doktersboek.dat gratis is ingesloten bi| een Babyderm Set,waarin alles voor vorstelijke verzorging von Baby's tere huidje. Ala U lödt aan zuurbrand, veroorzaakt door overtollig maagzuur, dan vraagt Uw maag om een middel dat dadelijk werkt, dat dit pijn- verwekkend overtollig maag zuur dooft en dat doorwerkt, tot de spijsvertering weer nor maal is. Het neutraliseren van dat over tollig maagzuur is nog maar het eerste gedeelte van de kuur: maar Rennies werken dóór, ook als die eerste ondragelijke pijnen verdwenen zijn. Vanaf het ogenblik dat U een paar Rennies in de mond neemt zonder water of wat ook - worden de zuurbrand-blussen- de ingrediënten langzaam - druppel voor druppel, met Uw eigen speeksel - naar de maag geleid en de spijsvertering zet zich voort, normaal en zonder pijn. Zorg er voor - in uw eigen belang - Rennies steeds bij de hand te hebben. Steek ze bij U. Ze zijn één voor één hy giënisch verpakt. U kunt ze ongemerkt innemen, en ze zijn smakelijk bovendien! De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem, mr. A. W. Hol- steijn, eiste donderdag vrijspraak tegen een 27-jarige Amsterdamse bankwer ker, die ervan wordt verdacht een jeug dige gevangene te hebben bijgestaan bij diens ontsnapping uit de jeugdgevange nis te Zutphen. De politierechter te Zut- phen had de Amsterdammer 11 febru ari tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal grondde zijn eis tot vrijspraak op de omschrijving in de dagvaarding. Daarin was sprake van „behulpzaam zijn bij de zelfbevrij ding van de gevangene". Dit was volgens mr. Holsteijn niet conform de waarheid, want verdachte war behulpzaam ge weest bij de ontvluchting, maar niet bij de zelfbevrijding, want de gevangene had zichzelf reeds bevrijd. Het begrip ontvluchting was echter niet in de ten lastelegging vermeld. De jongen had aan de Amsterdam mer een kaart gestuurd met de afbeel ding van een filmster en daaruit kon verdachte concluderen, dat zijn tegen woordigheid op een bepaald tijdstip van zekere dag op een bepaalde landweg gewenst was. De gevangene had dan gelegenheid uit te breken omdat hij deelnam aan sportwedstrijden. De procureur-generaal was overtuigd van de schuld van verdachte aan zijn ontvluchting, doch aan de hand van de tekst van de dagvaarding was zijns in ziens geen veroordeling mogelijk. In tussen is de ontvluchte jongen weer in handen van de justitie gekomen. De jeugdgevangenisstraf is nu gewijzigd in gevangenisstraf. Uitspraak 17 sep tember. De 382 leerlingen van het Aarts bisschoppelijk Klein-Seminarie te Apeldoorn hebben nauwelijks hun boeken ,weer opengeslagen of daar is al een vrije dag. Van daag viert hun president, mgr. ar. A. C. Ramselaar, zijn 60ste verjaardag. Hij kreeg reeds een mooi presentje met de aanbie ding van niet minder dan 116 leerlingen en nimmer was de eerste klas zo groot. Van 1945 af verricht hij de schone maar delicate taak jon gens bij hun eerste schrede op de weg naar het priesterschap te helpen. Daarin vindt hij telkens op nieuw grote vreugde en hij is dankbaar voor aeze uitverkie zing, omdat hij zich als priester van meet af aan sterk tot de jeugd voelde aangetrokken. In de jaren 1922—1924, toen hij ka pelaan te Haaksbergen was en het patronaatswerk onder zijn leiding stond, waarbij de tegen woordige voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middel huis, een van zijn helpers was, heeft hij ervaren, dat de jeugd zich bij de traditionele levens vormen niet meer thuis voelt en haar op andere wijze de grote waarden van het katholicisme moeten aanspreken Zijn studie aan de Pauselijke kerkmuziekschoól te Rome van 1924 tot 1927, bekroond met een doctoraat in de muziekwetenschappen, was niet be- paald een aanwijzing, aat Inj een der grote voormannen van de katholieke jeugdbeweging zou worden die mede door zijn toedoen grondig werd ver nieuwd. Wel 1°9 f™' ]let koor van de Utrechtse kathedrale kerk, waaraan hij van 1929 tot 1936 kapelaan was, van zijn grote muzikale gaven geprofiteerd. Johan Winnubst en Hendrik Andriessen, die achtereenvolgens directeur weren, hebben hem als raadsman zeer gewaardeerd. ??ren pewaart mgr. Ramselaar mooie herinneringen, nl.eJ tnlhTl]ol„ »Zyn vnendschappelijke omgang met de katholieke en kunstenaars, die zich rondom het tijdschrift „De Gemeen schap gegroepeerd hadden. Het mag hier nog wel eens gezegd worden, dat Kapelaan tiamselaar een van de weinige priesters was, die het goede in het lor-!? streven van de katholieke jongeren onderkende en in hun tri i w Zl3 a's onwaarachtig in het geloofsleven beschouwden, een ernstig verlangen naar geestelijke vernieuwing zag. In die soms rumoe- l^^ ena^rswereld is de aanwezigheid van deze priester beslist een presence van de Kerk geweest, waarin toen meer dan één kunstenaar zich het opnemen. Met enkele andere kunstwerken herinnert een prachtig portret van zijn moeder, geschilderd roor Otto van Rees, in de kamer van onze gastheer aan aeze gelukkige periode in zijn leven. Kapelaan Ramselaar behoorde tot ae oprichters van de katholieke ver- konnersbeweging, werd in 1931 diocesaan aalmoezenier en was van 1936 tol U45 loofdaalmoesenierwaarvoor hij naar Den Haag verhuisde. Zijn inter nationale contacten deden op hem de keuze vallen om ook op te treden als aalmoezenier van de wereldbond van katholieke vrouwenorganisaties, een functie, die nu wordt waargenomen door een Frans geestelijke. Bij de af scheiding van de katholieke vrouwelijke jeugd, werd hij in 1952 aalmoeze nier van de Féderation mondial des jeunesses feminines catholiques. Tijdens zijn verblijf in Den Haag mocht hij opnieuw zijn muzikaal talent benutten door op te treden als leraar in het Gregoriaans aan het Conser vatorium. Tijdens de bezetting bereidde hij met anderen de slichting van de Ned. Jeugdgemeenschap voor. Door zijn medewerking aan het Internationaal Kerkelijk bureau kwam hij in aanraking met de oecumenische beweging, hetgeen geleid heeft tot zijn jongste activiteit, n.l. voorzitter van de in 19au tot stand gekomen Katholieke Raad voor Israël. In april van dit jaar maakte mgr. Ramselaar nog een reis door Israël, waar hij met vele Joodse persoon lijkheden gesprekken heeft gevoerd. In woord en geschrift beijvert hij zien voor een toenadering tussen Joden en Christenen, waarbij hij de samen werking met de Hervormde Raad van Israël van het grootste belang acht. Om tot een gemeenschappelijk standpunt van de christenen te komen Kan men z.i. onmogelijk Israël uitsluiten, waarin immers de oorsprong van de K.er}c ligt. Mgr. Ramselaar heeft ook aan Joodse zijde in ons land een toenemende belangstelling voor het christendom ontdekt, ondanks de affaire-Beekman. De zorg van mgr. Ramselaar m voor de beleving van het katholicisme een eigentijdse vorm te vinden, deed hem in samenwerking met enige andere bekende figuren de bekende studies „Onrust in de zielzorg en Levende zielzorg" schrijven. Op het Kleinseminarie bracht hij een heel andere geest door een meer open opleiding, waarbij de leerlingen het contact met de buitenwereld be houden, o.a door samenwerking op het terrein van cultuur en sport met andere middelbare scholen. Mgr. Ramselaar heeft veel vertrouwen in de tegenwoordige jeugd, die z.i. meer open is en geneigd tot een persoonlijk geloofsleven. J Bij aankomst in Le Havre is de „Rot terdam", aan boord waarvan zich prin ses Beatrix bevindt, donderdag ont haald op een concert van scheepssire- nes van vrijwel alle schepen, die in de haven lagen. Prinses Beatrix werd later voorge steld aan tien autoriteiten, onder wie burgemeester Robert Monguillon van Le Havre en sous-prefect Grollemund. Daarna bezocht zij de nieuwe wijken van de stad en werd zij ontvangen door ex-president Coty, die in een flatge bouw bij de haven woont. Zij werd onderweg door talrijke men sen, die haar herkenden, toegejuicht. Nadat zij weer aan boord van de „Rot terdam" was gegaan, ontving de prin ses honderd genodigden, die met een speciale trein uit Parijs waren geko men. Advertentie per pakje In de afgelopen nacht woedde een brand in een grote opslagplaats van de Internationale Kunststoffenindustrie te Voorschoten. Kort na de brandmel ding had men de indruk dat het gehele gebouw in brand zou staan, maar later bleek dat het vuur zich bepaalde tot het pakhuis. Kartonverpakkingen en bake lieten vormen bevonden zich in deze op slagplaats, waarvan de inhoud twee duizend vierkante meter is. Het woon huis dat naast de fabriek staat kreeg lichte brandschade en verder water schade. Door nog onopgehelderde oor zaak brandde een soortgelijk pakhuis van deze fabriek drie maanden gele den geheel uit. Op de grens van Winterswijk en Aal ten en de Duitse buurgemeente Bo- cholt heeft donderdag een bosbrand ge woed. Ondanks gezamenlijk optreden van de brandweren uit deze drie ge meenten kon niet worden voorkomen dat ongeveer 1500 m2 bos en houtop slag in vlammen opgingen. De brand is ontstaan doordat een landbouwer tophout van gekapte den nen aan het verbranden was en het vuur niet in bedwang kon houden. Een felle uitslaande brand heeft don derdagmorgen de kapital^ boerderij van de landbouwer A. Rerheysen onder Strijbeek gemeente Nieuw Ginneken to taal met de grond gelijk gemaakt. De Bredase en de Garderse brandweer ston den machteloos omdat de geschiktste wateraansluiting 500 meter van de boer derij verwijderd ligt. De schade is nog niet precies vastgesteld maar beloopt zeker enkele tonnen. De betrokken land bouwer was verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. De verenigde vergadering van de bei de Kamers der Staten.Generaal, waar in de zitting 1959 wordt gesloten, zal worden gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer zaterdag 12 september des namiddags te kwart voor drie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3