Derde dag brengt spanning en mooie resultaten Pat Smythe verdringt Helga Kohier van eerste plaats DOPING-AFFAIRE ONDER DEENSE WIELRENNERS Nieuwe kleine auto jongste bewijs Engeland: radicaal gebroken met het CONSERVATISME D Belgisch-Nederlands kantoor Roosendaal-Essen geooend Redt eerst" I de anderen «as 3SS «rwswsrSi: w-. k W ereldprestatie op de vijfkamp West-Duitsland wordt betrokken bij Benelux-douanebehandeling TWAALFDE C.H.I.O. IN ROTTERDAM £sso] Weer produktie van de baby-Austin Nederlandse ballon- vaarder in Turijn FALCONKLEINSTE WAGEN VAN FORD I' Tak-Groenewegen nu ai uit de strijd UW TAFEL WATER Nasleep van Zandvoort Schwartz selecteert .amateurs voor de centrale training Nieuwe uitvoering van Hillman ,Minx Oplossingen die vasteland niet kent met succes toegepast Belg eerste winnaar in ronde van Zweden 1NTERJU1WNAL E DOUANE UW TAFCLDRANK. Oude Griekse neder zetting ontdekt VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 petroleum DE HAARDOLIE zuinig - geen roet - weer warmte Staking bij B.M.C. voorbij Indonesië «.Ernstige waarschuwing" voor hoofdredacteur Marathon van de weg Nagedachtenis aan Lotsy Een minuut stilte op alle voetbalvelden Vooi familiegebruik, in i/i liierschroefflessen De Roo tweede in België Tijdens studentenspelen Volautomatische transmissie Na dodelijk ongeval Rumoer om motorraces xin sportpark Alkmaar Vcor familiegebruik, in l/l liierschroefflessen door MARCUERin BOURCET ui e De Duitse Helga Kohier, een der \«mshet>sters voor de Europese springtitel, in actie tijdens het internationaal Concours Hippique te Rotterdam. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement „De circa 100 arbeiders op sleutelposi- die bi.i de tractor- en transmissie- /aSriek van de British Motor Corpora- in staking waren, zijn vandaag DrocSukti" het werk gegaan, zodat de Austin zevenankonewnb2by-^ustilV de n.un worden hervat. De staking begon een week geleden, toen de nieuwe kleine wagen werd geïn troduceerd De arbeiders eisen een loonsverhoging. Het conflict is nog niet geregeld, maar de <ra^bond heeft besloten onderhandelingen te beginnen. De staking heeft voorts remmend ge werkt op de produktie van een andere kleine wagen van de BMC, de Morris mini-minor. Als onderdeel van de internationale Sportwedstrijden voor studenten uit vijf tig landen, is in Turijn de Nederlandse halion „Jules Verne" met aan boord Nini en Jan Boesman en als passagier v? laar oude Italiaan Durando, opgestegen oudste ballonbrevethouder, 1 aI v"bovenli1C' -bleef men een UUr ™en verwaohtfrivier de Po hangen en van Turlin treeds in het stadscen trum u 'p .*e moeten landen, toen een zacht briesje de ballon over tal loze hoogspanningsleidingen oostwaarts dreef. In het halfdonker kon men nog bet een veilige landing m een maïsveld langs de Po maken. Ir. Henry Ford heeft de Falcon, de bieuwe kleine wagen, die op de Ame rikaanse markt de concurrentie met de europese auto's moet opnemen, aan de Pers getoond. Het is de kleinste wagen die in Amerika wordt vervaardigd. Ue Falcon biedt plaats aan zes is uitgerust met een zes-cyhndermotor verbruikt 1 gallon benzine op 4» De afmetingen zijn als volgt: wel ba sis 278 cm, lengte 480 cm, hoogte 138.4 ,cm en breedte 177,8 cm. Het gewicht «s 1070 kg. terwijl de Standaardford !110 kg weegt. Henry Ford maakte n.et bekend, wat de prijs van de Falcon zal zijn, maar 'n kringen van de auto-industrie schat dien die op iets minder dan 2000 dol- 'ar. Ford voorspelde, dat de drie grote fotofabrieken in de VS, Ford, General Motors en Chrysler, het volgend jaar on geveer 1 miljoen stuks van hun nieuwe leine wagen in de V.S. zullen ver hopen. Het garnizoenscommando van Djakarta "eelt de hoofdredacteur van het soci alistische blad „Pedoman" ontboden om jjeiri een „ernstige- waarschuwing te jpven in verband met een oofdarti- over de Indonesische monetaire cri- aldus meldt Reuter. In het artikel f^rd besproken hoe de drastische finan- j'He maatregelen van de regering van jMoed zullen zijn op de verplichtingen kjtp handelsondernemingen tot het uit- j 'alen van salarissen. Reeds eerder v, door de garnizoensleiding het dag- 'ad „Sin Po" een verschijningsverbod oor onbepaalde tijd opgelegd vanwege bericht op de voorpagina, dat dui- aden arbeiders door de crisis ontsla- zullen worden. Vr,„e' Indonesische ministerie van verlichting heeft gisteren bekendge- tair dat kranten die door de mone- KePe maatregelen in moeilijkheden zijn ^Konten, kredieten kunnen krijgen ovlSeid, dat nodig is om de salarissen 'eno a.uSustus te betalen en om kran- kr,JlaPier voor de maand september te hetaa m zal binnen zes maanden terug- a'd moeten worden. (Van onze speciale verslaggever) De derde dag van het concours hip pique in Rotterdam is in alle opzich ten succesvol verlopen, en hoewel er op nieuw een omvangrijk programma was af te wikkelen, kon zonder overijling te werk worden gegaan. Het aantal be zoekers, onder wie 's morgens ook nog even prinses Irene en een deel van de dag prinses Armgrad. was zeer be vredigend. We zijn getuige geweest van het tweede qualificatieconcours om het Europees kampioenschap voor amazones en van het internationale jachtspringconeours om de Prijs van de Scheepvaart. Vooral in de laatste kanip ontbrak het niet aan spanning, omdat het bij de barrage aankwam op de tijd en de ruiters het parcours der halve in hoog tempo afwerkten. Helga Kohier heeft haar leidende po sitie in het klassement voor het kam pioenschap der Europese amazones gis teren moeten afstaan aan de Engelse Pat Smythe, die ditmaal Flanagan in de ring bracht en daarop een vlekkeloze ronde reed. Maar Pat was niet de eni ge die haar paard zo fraai over de acht hindernissen in het 560 meter lan ge parcours kon drijven, hoewel dit tweede springconcours om de quali1- catie zich in het begin heel anders had laten aanzien. Irene Jansen, die don- derda» op de zevende plaats eindigde, struikelde met Ieare F II over een hin dernis met een sloot en moest daarom vier punten laten noteren. Maar toen daarop Ann Townsend (Engeland) de zelfde fout maakte, stegen de kansen van Irene. Het slootje vormde daarna achtereenvolgens voor donna Piaggio Antonelli (Italië) op Pooca, Helga Koh ier op Armalva en Mady Koster op Axel een verraderlijke hindernis, terwijl voor de laatste twee enkele weigerin gen het puntenaantal nog vergrootten. Nadat de helft der amazones had ge sprongen, veranderde het beeld evenwel totaal. Mej. F. Vanderhaeghen (België) was de eerste die de ronde foutloos volbracht en merkwaardig genoeg werd haar voorbeeld gevolgd door de vier an deren Anna Clement op Nico (Duits land; Pat Smythe op Flanagan, mejuf frouw B. Schockaert (België) en Gulia Serventi op Doly. Dat betekende der halve barrage voor de laatste vijf deel neemsters, waartoe de hindernissen nog wat werden verhoogd. Mej. Van derhaeghen, die tijdens haar eerste rit zo overtuigend had bewezen, dat de hin dernis met de sloot werkelijk wel te overkomen was, moest nu zeven straf- punten laten noteren, maar Anna Cle ment, Pat Smythe en Gulia Serventi reden wederom een foutloos parcours. Dit internationale drietal deelde dus ex aequo de eerste plaats. Het is intussen wel duidelijk geworden, dat het in de finale vooral tot een strijd zal komen tussen de Engelse amazo nes Pat Smythe en Ann Townsend en de Duitse Helga Kohier en Anna Cle ment. Irene Jansen is in het voorlo pig klassement een plaats naar ach teren geschoven en staat dus nu acht ste terwijl Mady Koster de tiende plaats inneemt. Met deze stand is er voor onze Nederlandse amazones weinig hoop meer. Voor de Prijs om de Scheepvaart stonden 63 paarden ingeschreven, waar van er echter verscheidene waren af gevallen. Het merendeel, namelijk 34, slaagde er in de vijf hindernissen, in toenemende hoogten opgesteld, zonder fout te passeren Ook de tijdslimiet, 79 seconden, bleek voor geen der deelne mers een bezwaar. Voor de barrage werden de obstakels nog eens verhoogd tot maximaal 1,75 meter, terwijl nu de tijd een rol ging spelen. Toen David Broome op Wild Fire III zijn ronde had voltooid, beschouwde iedereen hem al zo een beetje als de grote winnaar van dit concours. Hij had namelijk de fan tastische tijd van 42V-, sec. gemaakt en daarbij alle hindernissen intact gela ten. Foutloze parcoursen kwamen nog vele malen voor, maar eerst de 17- jarige Lady Sarah Fitzalan Howard be reikte op Óorskeit het formidabele suc ces van 40 en een halve seconde. Broome deed op Ballan Silver Knight nog een poging dit record te verbete ren, maar vergeefs. Overigens was zijn tijd van 43 en een halve seconde op zich een prachtig resultaat. De Ierse luitenant Daly was op Glenamaddy de enige, die deze fraaie cijfers kon hena deren. Hij reed het parcours m 4! ,7 seconden, maar verspeelde zijn kans bij de laatste hindernis. De uitslag van het concours om de PrÜJ van de Scheepvaart luidt: 1. Lady Sarah i t- zalan Howard (Oorskeit)2. David Broome (Wild Fire III), 3. T.Chales- worth (Arion), 4. W. GuntherlAsta) 5. T. Chalesworth (Smokey Bob.). Voor één van de drie Nederlandse combinaties, die deelnemen aan de „Marathon van de weg", was de rit al na enkele uren ten einde. Het was de Porsche-equipe Joep Tak - Ton Groe- newegen, een van de laatste gestarte teams, die al in de eerste nacht de strijd moest staken. Op Luxemburgs gebied kregen de Nederlanders motor- pech. Reeds in de eerste fase van deze uit zonderlijk zware betrouwbaarheidsrit heeft een tiental equipes opgegeven. Talrijke teams liepen strafpunten op. Vóór de aanvang van alle wedstrij den, die zaterdag en zondag a.s. onder auspiciën van de K.N.V.B. worden ge speeld zal e e n minuut stilte in acht worden genomen ter nagedachtenis aan de oud-voorzitter en het erelid van de K.N.V.B.. de heer K. J. J. Lotsy. De vlaggen op de Nederlandse voetbalvel den zullen op beide dagen half stok worden gehesen. SPA J?®, P°htie van Kopenhagen onder zoekt de dopmg-affaire in de Deense wielersport. Een der hoogste politie functionarissen, Sven Gredsted, heeft veel belang bq dit onderzoek, daar hij tevens voorzitter is van de Deense wie- Ier-unie.. Hij wenst dat alles precies wordt uitgezocht, oeslist moet worden welke aanklachten dienen te worden in- diend tegen trainers en renners die bij de affaire betrokken zjjn. Het ziet er naar uit dat diverse wetten zijn over treden. die de handel in en het gebruik van narcotica regelen. Gredsted heeft er op gewezen, dat de betrokkenen sti mulerende middelen gebruikt hebben zonder medisch recept, dat zü elkaar injecties hebben gegeven met min of meer vuile naalden en dat zh boven den stimulerende midde en hebben ge bruikt, die verslaafdheid kunnen veroor- ZcLRGII De doping-zaak heeft een belangrijke wending genomen, doordat gebleken s dat men niet te doen had met een op zichzelf staand geval, dat alleen aeis- jarige Deense wegkampioen Ole ivroe- yer betrof. Kroeyer heeft verklaard, dat hij zich had laten dopen voor de we reldkampioenschappen in Zandvoort, maar dat collega's evenmin vrijuit gin gen. Na een vergadering van de Deense wielerunie zijn ook twee andere renners en trainers geschorst. Het zijn de ama teur Knud Enemerk, de prof Ole Ret- vig en de trainers Arne Broesen en Hans Jepson. Retvig heeft bekend dat hij voor de wedstrijd in Zandvoort Kroe yer en Enemark injecties heeft gege- In een wielerwedstrijd over 176 km in de Belgische plaats Kortemarck is Jo de Roo tweede geworden op 15 sec. ach ter de Belg Daniël, die in 4 uur 32 min won. Jaap Huissoon werd elfde. Barcelona en CDNA 'Bulganjei heb- ben in een wedstrqd voor de Europabe ker gelijk gespeeld: 2-2. ven maar hij beweert „vitamines" en geen narcotia te hebben gebruikt. De Deense sportwereld, waarin men nog weinig op de hoogte was met de praktijk van doping, is door deze affai re in opschudding geraakt. Allerwege stelt men de eis, dat het kwaad bij de wortel wordt uitgeroeid. Atletiek vormde de hoofdschotel op de achtste dag van de wereld-studenten spelen te Turijn. Op het programma stonden onder meer de vijfkamp heren en de finale van het kogelstoten. De Russische wereldkampioen op de tien kamp, Vassily Kuznetsov, toonde zich op de vijfkamp ongenaakbaar. Met. een totaal van 4006 punten leverde hij de beste wereldprestatie tot nog toe. De resultaten van Kuznetsov waren: ver springen 7.18 meter, speerwerpen 72.79 meter, 200 meter 22 sec., discuswerpen 49.51 meter, 1500 meter 4 min. 59.5 sec. Na de tweede centrale tralnings-bjj- eenkomst van de amateurs, die zich onder leiding van Elek Schwartz voor bereiden op de eerste wedstrijd tegen de Ierse amateurs voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi, heeft de bondscoach bekend gemaakt, dat de groep, die oorspronkelijk uit 28 spelers bestond, is teruggebracht tot 21. Het zijn: keepers: Lagarde (Emma) en Van der Lee (HFC): ach terspelers: Claus (Helmondia) en Kruit- bosch (Gouda); middenspelers: Blom (WVV). Van Ierland (Willem II). Mel- chers (de Spartaan), Mul fNAC), Li- brengts (Excelsior) en Dekker (VFC); voorspelers: Pelk (Volendam), Uyter- merk (BlauwWit). Collee (Feijenoord) Bouwman (HFC), De Weert (ÜD), De Kleermaeker (Vitesse), Ten Hoopen (Quick-Hg), Steenbakkers (ESCA), Van Dongen (DFC), Slijkhuis (Vitesse) en een nog nader aan te wijzen speler. Uit deze spelers zal een voorlopig Ne derlands elftal worden geformeerd, dat op 22 september een oefenwedstrijd speelt tegen het Nederlandse militaire elftal. Voor 29 september is een tweede oefenwedstrijd vastgesteld: dan komen de amateurs uit tegen het Oostelijke semi-prof-elftal Aangezien het in de bedoeling ligt dat donderdag 10 september de centra le training van de semi-profs begint, zullen de amateurs voortaan op dins dags en vrijdags in Den Bosch bijeen komen. Austin Seven opzet Deze dwarsdoorsnede toont constructieve Morris „850" De nieuwste uitvoering van de Hill man „Minx", die vandaag uitkomt, vraagt vooral de aandacht voor zqn kwaliteiten als de eerste Britse perso nenwagen, in massa geproduceerd, die op de markt komt met een volautoma tische transmissie. Waar deze transmissie vroeger al leen werd toegepast op personenwa gens in de luxe-klasse boven de twee li ter komt door het ontwerp „Eesydrive" het volautomatische systeem nu ook beschikbaar voor een Britse lichte per sonenwagen. In plaats van de conven tionele frictiekoppelingen of de hydrau lische koppelomvormers gebruikt de ze compacte eenheid twee magnetische poederkoppelingen. Behalve deze mogelijkheid van vol automatische overbrenging heeft de nieuwe Minx nog menige detailverbe tering: een krachtiger motor, een ho gere en bredere voorruit, sterkere rem men en een nieuwe radiatorgrille. Ook gebruikt men een nieuw type carbura teur en een nieuwe versnellingsbak met vier dicht bijeen liggende versnel lingen. Naar aanleiding van het ongeval van zondag tijdens de motorraces in het ge meentelijk sportpark te Alkmaar, waarbij de Amsterdamse motorrenner Henk Verhoef om het leven kwam, heeft het raadslid G. Hoy tink (A.R.) donderdagmiddag in de Alkmaarse raadsvergadering een interpellatie ge houden. Hij vroeg of B. en W. niet van oordeel waren, dat de races na het on geval hadden moeten worden afgelast. De heer Hoytink zou willen, dat in het vervolg aan de organisatoren der races voorwaarden zullen worden gesteld, waarin wordt omschreven hoe men zich bij eventuele ongevallen uit piëteits- overwegingen heeft te gedragen. Het raadslid vroeg of het niet beter ware geweest de races in verband met de toestand van de sintelbaan af te ge lasten en zei dat het gemeentebestuur verantwoordelijk is voor hetgeen op het gemeentelijk sportpark gebeurt. De wethouder van sportzaken, de heer C. Venneker (KVP) betoogde, dat de verantwoordelijkheid voor de wed strijden berust bij de K.N.M.V. die de baan vooraf heeft gekeurd. (Van onze verkeersmedewerker) e Britse auto-industrie heeft tot voor kort een sterk conserva tief stempel gedragen. Dit kwam niet alleen tot uitdrukking in „klassieke" merken als Rolls Royce en Daimler doch evenzeer in de nor male gebruikswi gons. Op zichzelf is dat niet zo verwonderlijk. De gehele Engelse samenleving is van traditie en behoudzucht doortrokken. Reeds een vluchtig bezoek aan het grote eiland leert ons dat het afgescheiden is van het continent en slechts ge deeltelijk de stromingen van „Euro pa" volgt. Dat de Engelse auto daar van de duidelijke sporen droeg kwam bovendien omdat nr de oorlog om praktische redenen het voor-oorlogse produktieprogramma werd opgeno men en voortgezet. De enorme vraag die de achterstand van een vijftal jaren opleverde, noodzaakte geen en kele fabriek tot modernisering. Van belang was het aantal dat kon wor den afgeleverd, niet de hoedanigheid Al betrekkelijk snel is daarin echter een verandering gekomen. Hoewel de binnenlandse m„rkt nog .ang niet ver zadigd was, bleef het nodig aandacht, aan de export te besteden. Ook toen was van -rnstige concurrentie nog geen sprake. De vroegere oezittingen en de dominions accepteerden in principe al les wat Engeland leverde. Maar ook die voorsprong verdween en sedert enkele jaren moet de strijd aangebonden wor den op practiscb vrije markten tegen Duitse. Franse en Italiaanse merken, die in de meeste gevallen een snellere ontwik' ^ling doorgemaakt hadden en een moderner produkt boden. De Britten getrotseerd ln verschillende opzichten heeft men in Engeland zijn les geleerd. In de eer ste plaats is de industrie geconcen treerd tot ikele enorme concerns om naar buiten sterker te kunnen optreden. In de tweede :'aats heeft men in enke le jaren een radicale koerswijziging ia- ten zien in modellen en constructies waardoor de achterstand op vele pun ten werd Inge'- Deze nieuwe rich ting was overige- bepaald niet naar de zin in het grote publiek. Een en quête. welke vorig jaar werd gehouden door 't grote dagblad „Daily Mail" bracht aan «iet licht Jat men algemeen terug- verlaagde nan de vroegere modellen en dan het liefst in zwarte kleur. Maar de fabr'kanten trokken zich nauwelijks iets aan van de wensen op de home- market, zij moesten exporteren en de Engelse koper moesl zich maar schik ken naar de eisen die internationaal worden gesteld. Vele nieuwe wagens werden wat het uiterlijk betreft ontwor pen door Italiaanse carrossiers en ook constructief herkende men vele conti nentale nvloeden. Met dat al oleei echter met name de kleine Engelse auto van conservatieve geest getuigen Tegenover lichte typen die aan deze zijde van net kanaal wer den ontworpen met voorwielaandrijving of met achter-ingebouwde motor ter- wiil vlakke motoren en luchtkoeling hun betekenis bewezen, kon de Engelse con structeur zich maar niet losmaken van de opzet die nie« anders was dan een grote automobiei met sterk verkleinde afmetingen. Men vergelijke de Morris Minor, de Austin A 35 en de Ford An- glia tegenover de Volkswagen, de Ci troen 2 CV. de Fiat 500 en de Renault 4. Troefkaart van de BMC Het succi van de bovengenoemde merken in eigen land en in de export- gebieden kon de Engelse fabrieken op de duur niet onberoerd laten. Men moest hier iets tegenover stellen dat ge lijkwaardig was en ook technisch van deze tijd. De British Motor Corporation, het concern waarin de merken Austin, Morris, "G, Riley en Wolseley zijn ver enigd, kimt d eer toe als eerste daar in overtuigend te zijn geslaagd. De vori ge week werd de nieuwe kleine wagen voor net eerst getoond nadat enkele we ken lang geruchten over de uitvoering hadden gecirculeerd. Deze nieuwe auto is inderdaad zeer bijzonder en zeker voor Engelse begrippen revolutionair. De Austin-dealers zullen hem leveren als Austin „Seven", de Morris-dealers als Morris „850" Er is nauwelijks on- derVn» vcscWl. h„boiiae—s in het merk- embleem en in de bekleding. De constructeur van de nieuwe klei ne wagen heeft zich losgemaakt van de gehele opzet der vorige typen. Hij heeft voorts oplossingen gekozen die zelfs op het vasteland nog niet wer den toegepast en hij heeft daarmede voortreffelijke resultaten bereikt. Uit zonderlijk is de plaatsing van de mo tor in .varsrichting voor in de wa gen. De aandrijving daarvan wordt overgenomer door een versnellings bak die in het motorcarter is ge bouwd rwijl ar ook het differen tieel wordt gevonden. Dit gehele com plex wordt gesmeerd met de motor olie die gewoon doo- de vuldop op het kleppendeksel wordt toegevoegd. De wagen heeft voorwieiaandriiving. de vloer wordt daardoor niet door een cardantunncl onderbroken. Uitzonderlijk is ook de vering. Zowel voor als achter ontbreken de gebruike lijke schroef- of bladveren. Zij zijn ver vangen door rubber veer-elementen. Rubbervering is al wel eerder beproefd en toegepast, doch voor het eerst heeft men in deze wagen de veerkarakteris- tiek zo goed weter, aan te passen bij de eisen die voor een personenauto moeten worden gesteld. De wagen staat op zeer kleine wielen de achterwielen staan geheel aan de achterzijde, zoals bij de grote modellen van Citroen en deze vering, onderstelbouw en uitwer king, samen met een goede gewichts verdeling levert een bewonderenswaar dige wegvastheid en stuurstabiliteit op. De nieuwe Austin- en Morris-wagen tjes zijn al in Nederland en op het Zandvoortse circuit hebben genodigden hun rondjes kunnen rijden en hun in drukken opdoen. Deze kennismaking liet er geen twijfel over dat in de prijs klasse van rond 5000,- een aanbieding wordt gedaan die voor deze Engelse merken belangrijke perspectieven opent. Donderdag is de ronde van Zweden voor amateurs begonnen. De uitslag van de eerste etappe, van Varberg naar Vaexjoe (208,7 km.) luidt: 1. Brands (Belg.) 4 uur 58 min 29 sec.; 2. Covens (Belg.) 4.58.30; 13. Emil Ver- straete (Ned.) 4.59.03: 15. Joop van der Putten (Ned.) 5.05.25; 18. Joop Wuur- man (Ned.) z.t.: 22. Frits Knoops (Ned) 5.08.8. SPA (Van onze correspondent) Waar in 1830 Belgen en Nederlan ders elkaar bevochten, waar in '14-'18 „de meet" bezet van onbezet gebied scheidde en waar tijdens '40'45 geen grenzen waren in gezamenlijk gedra gen leed, daar wapperden donderdag de Nederlandse driekleur naast de Bel gische en in een fraai nieuw douane kantoor werd getoast op de succes volle realisering van he 13 april '48 gesloten verdrag tussen Nederland en België inzake de samenvoeging der doui.nebehandeling. Met „Roosen daal-Essen" kwamen n.l. sindsdien niet mindei dan 23 internationale douanekantoren gereed, waarvan 17 langs de weg, 4 per „ijzeren weg" en 2 voor het verkeer te water. De inspecteur-generaal der invoer rechten en accijnzen in België, de heer G. Buyse, constateerde als eerste der sprekers dat aan al deze grensover schrijdingen de samenvoeging de bes te resultaten heeft opgeleverd. Van Bel gische 'jjde was in Essen bijzondere machtiging nodig om het vroegere kerkhof, waar nu het nieuwe kantoor staat, een andere bestemming te geven. Op Nederlands gebied moest een uit gestrekt terrein worden aangekocht en de Belgische grensstraat diende te wor den omgelegd. Het bereikte resultaat overtreft de stoutste verwachtingen al dus de inspecteur-generaal. De directeur van 's rijks belastingen te Breda, de heer Hamstra-Pik. onder streepte dit alle*, van Nederlandse zijde. Burgemeester E. Dierckxens van Es sen alsmede burgemeester A. Freijters van Roosendaal gaven te kennen dat de ingezetenen van beide gemeenten geen „meetkennen en dat de wederzijdse verhouding „grenzeloos" best is. Dat bleek donderdag ook overduidelijk in het nieuwe kantoor en ten stadhuize te Essen waar in het bijzonder de heren 'lllllllllllllllllllllllllllllllë öllllllllllllllllllllll 16 Op 7 maart 1864 besteeg de jeugdige Lodewijk II, als opvolger van de wijze koning Maximiliaan, de troon van Beieren. De nieuwe vorst, die nog twintig jaar moesl worden, was opvallend knap. Geen mannelijke ietwat krijgshaftige verschijning, welke men in die tijd zo graag van koningszonen zag wèl een rijzig jongenslichaam, nauw omsloten door een lakens uniform, terwijl zijn gezicht enigszins weke- lijke, om niet te zeggen vrouwelijke trekken had De oude raadgevers voorspelden niet veel goeds van zijn regering. Ze zagen weinig in een jonger die dol was op de muziek van Wagner en tamelu misprijzend stond tegenover wat hij noemde „df wissewasjes van de staat". Maar het volk oiitvinf hem met geestdrift. In elk huis hing zijn portre met het legendarische onderschrift: „De Maagdc lijke Koning". Het stelt hem voor met verwaaid' haren en een bezielde blik. Iedere Beier zwoer n zijn soeverein. En de voorspellingen omtrent zip huwelijksplannen werden het geliefdkoosde onder werp van de conversatie. De levensgezellin, die men hem toewenste, be hoefde niet ver gezocht te worden. Heel München was dol op de laatste ongehuwde dochter van hertog Max Jozef en hertogin Ludovicia. Men kende haai wel, wanneer zij door de Ludwigsstrasse of langs het Rathaus wandelde en een winkel binnenwipte om er een paar handschoenen of een haarlint te kopen. Zij was zeventien jaar, had een allerbekoor lijkst figuurtje, een onvergetelijke glimlach en glan- 'end blonde hkren. Wanneer zij in de hertogelijke loee een opera bijwoonde en de koning even zijn nsen op haar liet rusten, /luisterden de burgers vin München elkaar met een knipoogje toe: „Het zal wel niet lang meer duren, of Beieren krijgt een konhigin.^ (le)anghebbenden zelf schenen aan die veronderstellingen vooralsnog niet veel aandacht te V In "die jaren begon de gratie van Sofie Charlotte in Europa bekend te worden. Na een prins van Württemberg ontmoedigde zij achtereenvolgens aartshertog Lodewijk Victor en een Spaanse infant. Ja, zij had haar pretenties! Zij wachtte op een ontmoeting met diegene, van wie zij „wég" zou zijn. Bezorgd schreef haar zus Elisabeth over haar: ,Als zij nu maar een man vindt van wie zij houdt en die haar gelukkig maakt, maar wie?" Zij prees haar zeer en vond het even verstandig als eerlijk, dat zij allen, voor wie ze niets voelde, had afgewezen. Tot groot ongenoegen overigens van de onverbeterlijke Ludovicia, bij wie de aartsher tog met zijn briljante positie een wit voetje had Omtrent de huwelijksplannen van Lodewijk II bleef men in het duister tasten. Nog op twintigjarige leeftijd legde deze overigen? niet onaardige jongen onder voorwendsel van idea lisme slechts misprijzen, afkeer en een schrikbaren de onkunde ten opzichte van de werkelijkheid van huwelijk en liefde aan den lag, „grove stoffelijk heden" zoals hij ze noemde, alleen maar goed om alle poëzie onherstelbaar te vermoorden. Andere genoegens leken hem fijnzinniger en begerenswaardiger: zijn medemensen te ontvluch ten in een zorgvuldig uitgekozen omgeving, zich t( verliezen in de stille orgiën van de literatuur, waar uit hij ontredderd weer te voorschijn kwam. De Walküre uit „Lohengrin" of Marie Antoinette: zij waren ideale echtgenoten voor hem. We vinden erir terug het kind, dat samenspraken hield met fanto men of in het maanlicht ronddoolde op kerkho ven. Maar hij bewonderde ook een levende vrouw: zijn keizerlijke nicht Elisabeth, voor wie hij een aandoenlijke platonische verering had. In 1865 ont moette hij in Bad Kissingen bovendien een doch- ter van de tsaar, Maria Alexandrowna. Hun weder zijdse genegenheid uitte zich in duetten, gedichten, uitwisseling van bloemen en wandelingen in de maneschijn, altijd weer de maneschijn. Na veertien dagen zag het praatzieke Europa, dat hun gangen op de voet volgde, hen al gehuwd. Maar op eens hoorde men, dat Lodewijk in München was teruggekeerd zonder zelfs afscheid genomen te heb ben. En de Beieren braken zich tevergeefs het hoofd met te raden, wie hun koning ertoe had kunnen brengen die eervolle verbintenis te verbreken, een verbintenis, die in tijden waarin Pruisen zijn tanden liet zien, zo nuttig had kunnen zijn. De levensweg van de jongeman werd echter be paald door een geëxalteerd en onstuimig gevoels leven. Nauwelijks gekroond en vrij in zijn handelingen, was het zijn eerste zorg geweest Richard Wagner te laten halen, wiens muziekdrama's hem een tó kend geluk bereidden, en die hij, zonder hem ooit hebben gezien, beschouwde als zijn geestelij vader. Een bode volgens oud laddergebruik drager- van een zendbrief en een ring trof de oude mus cus met zijn fluwelen baret aan in een hlein stadje, waar hij dreigde vast te roesten irmoe en zijn wrok. ..itcte. De koning van Beieren versehatte hemeien uitst kende huisvesting: een eigen appaiteme stariv Geboren voor u, uitverkoren voor u, te leven voor u dat is mijn roeping, waaraan ik mij volkomen héb gewijd...... Heil aan u, o Zon; heil aan u, o Licht O gelukkige dag waarop ik de tijding vernam! De huiveringen van het hoogste genot -repen mij aan, toen mij het nieuws werd gebracht: ie zozeer Verlangde is hier en wil voortaan hier iliiven." (11 Juni 1865). Bij zoiets wrijft men zich toch de ogen uit. (Wordt vervolgd). expediteurs uit Nederland en Bel gië zich van hun beste zijden lieten zien. Akkoord met West-Duitsland Nederlands jn Belgisch Putte moeten nog wachten op samenvoeging van de beide douanekantoren. Er is een plan om zowel de Nederlandse als Belgische douane voorl ig onder één dak te brengen en het vanuit Nederland ko mend verkeer om te leiden. Intussen is met de Duitse bondsrepubliek reeds een drievoudig akkoord bereikt inzake een samenvoeging der douanebehande- lmg aan de Duitse grens tussen Neder land, België en Luxemburg. Hierbij wordt allereerst gedacht aan verbeter de verbindingen via de hoofdwegen Antwerpen-Luik-Keulen en Amsterdam- Utrecht-Arnhem. Sovjet-archeologen hebben op het schiereiland Taman, tussen de zee van Asof en de Zwarte Zee, overblijfselen van de oude Griekse nederzetting Pha- nogoria blootgelegd. Er zijn restanten van woonhuizen uit de derde eeuw. een goed bewaard gebleven deel van een openbaar gebouw en een bron gevon den. Voorts talrijke vazen en oude mun ten. Met speciale apparaten is men be zig het gedeelte van de stad dat door de zee is overstroomd, bloot te leggen. MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 11 12 2 10 3 17 i 12 S 7 13 U 15 16 6 U 7 IS 8 16 Horizontaal on vertikaal dezelfde woorden invullen. 1. gat in een vestingmuur; 2. Europese hoofdstad; 3. vogel; 4. wit bier; 5. rijg- snoer; 6. hetzelfde; 7 tijdperk; 8. harde val; 9. gierigaard; 10. toespraak; 11. rivier in Duitsland; 12. bedehuis; 13. eet gerei; 14. vettige vloeistof; 15. kerkge bruik; 16. part. OPLOSSING 3 SEPT. Horizontaal: 1. strafschop; 2. tricolore; 3. Ruth, apart; 4 acute. R.D.; 5. fiasco; 6. helft, jam; 7. balie, lid; 8. a.v., schijnen; 9. kapstok, au; 10. en, Eem. duif; 11. nar, Noors. Vertikaal: 1. stram, baken; 2. truc, Havana; S. ritueel; 4. acht, Lisse; 5. FO, effecten; 6. sla, intact, homo; 7. copra, lijk; 8. Hradsjin. dr.; 9. oer, cadeaus; 10. trom, nuf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7