Stalhouder Van Delden veüt zijn karossen en vigelanten m GROTE BELANGSTELLING UIT HEEL HET LAND M.I.R. keurt tweede fase van arbeidsverkorting goed Streng militair toezicht op Indonesische communisten Geen herkapitalisatie bij Vlissingen Katoen voor moe Het Liquidatie woonoorden "*7 e gezinnen werk wordt nu niet meer centraal aangepakt PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW Spiegelende lantaarns Vorstelijke romance? Twintig vrije zaterdagen in Limburgse mijnindustrie Nationaal congres feite achter gesloten deuren TUC-congres in Blackpool Ernstig ongeluk bij Voorthuizen Vit aandeelhoudersvergadering kwam weinig nieuws naar voren Muziekkritiek gehekeld mCINA 3 Uitloting premie lening Rotterdam 1957 100.000 op nr. 7 van serie 13.949 Bij Volkshuisvesting Mr. G. van der Flier benoemd tot secretaris-generaal Géén spectaculaire opening Hervorming van Britse vakbeweging bepleit Twee doden, drie gewonden Oud-minister v. d. Bergh weer bestuurs lid van Unilever Brugring (50 ton) aan „Euromast" DEFENSIE Ministersbenoeming ir. S. H. Visser Gaudeamus Bespreking over loon- en prijsbeleid Historische vondst bij Roosendaal Onderscheidingen DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 MHMH ;a«ï Met voltooiing van uiterlijk begin gemaakt Minister Van A art sen als remplagant aangewezen VOCALISTEN- CONCOURS Miljoen jaren oud herte-gewei ln Amsterdam is hedenmorgen op het Haarlemmerplein de algehele uitverkoop begonnen van de inventaris van de laatste stalhouderij in de hoofdstad van de firma Van Delden. (Van een verslaggever) Onder de olmen bij de oude Amster- iamse Haarlemmerpoort stond vanmor gen een uitgebreid gezelschap te dringen. Voor het merendeel geen Amsterdam mers, zo kon men zien, maar stevig ge bouwde, blozende sigarenkouwende lie den van het platteland, het slag mensen van veemarkten. Uit het hele land waren ze gekomen naar de veiling van de stal houder P. J van Delden, die vanaf 1892 in de hoofdstad de luxueuze rouwtjes en trouwtjes, de studentenoptochten enz. met zijn kostelijke koetsen en edel op getuigde paarden verzorgd heeft. Van de ongeveer tien Nederlandse stalhou ders was Van Delden een van de groot ste, maar het spul van boogzwepen, rosborstels, arrebellen, zadels, vigelanten en staatsiekarossen doet hij na noodge dwongen van de hand. Men rouwt en trouwt steeds meer met auto's, het paard wordt uit de stad verbannen. „Het is vandaag een historische dag, maar ik voel mij als een begrafenis ondernemer", zei vanmorgen de make laar M. van Delden, de broer van de stalhouder. Hij zat naast de deurwaar der achter een tafeltje op een kar. Wie er dicht bij stond. snoo. de prikkelende geur u,t de stal, waar de glanzend zwart gepoetste tuigages hingen, de leidsel koorden. de blinkende gespen en de schoftringen. In een grote halve cirkel stond deels in de stekende zon, deels in de schaduw bij de prachtige koetsen die in het gelid langs net pleintje stonden, de kopersschare. Ze ''wam uit Gronin gen en de Noord-Oostpolder, uit Bra bant en Twente. Manegedirecteuren, veerijders, stalhouders, concoursen-ster- ren, bestuurdeVen van rijverenigingen en van het rijtuigmuseu- 1 in Leek, ze wachtten op de middaguren als de grote stukken onder de hamer zouden komen. Natuurlijk, ook de lemoens, de pillen- schieters en de hackney-stangen konden sommigen wel gebruiken en voor een paar gulden of een paar tientjes maak ten de mannen .net het gouden hoef ijzerspeldje op hun da. en hun zware Bij de uitloting van 120 obligaties (12 se ries) van de 2Va pet. premielening Rotter dam 1957, groot f 20.000.000, is de premie van f 100.000 gevallen op no. 7 van serie 13.949. Met f 10.000 werd uitgeloot no. 3 van serie 12.400, f 5.000 viel op no. 6 van serie 8.583, f 2500 op no. 8 van 1.006 en no. 1 van 217, f 1.000 op no. 4 van serie 8.971, de no.'s 1 en 2 van serie 12.400, no. 2 van iserie 14.715, en no. 7 van 10.727, f 500 op de no 's 1 en 3 van serie 19.682, no. 1 van serie *8.971, no. 3 van serie 1.006 en no. 5 van •217. De overige nummers van deze series, als mede alle nummers van de series 13.466, 5.225 en 12.485 zijn uitgeloot met f 125. Bij koninklijk besluit is benoemd tot secretaris generaal van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mr. G. van der Flier, thans plaatsvervangend direc teur-generaal van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid. De heer van der Flier is in 1911 te Ruinen geboren. Hij bezocht het lyceum te Harderwijk en te Zeist (gymnasium a) en studeerde daarna rechten en geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij legde het doctoraal exa men rechten af in 1936 en het doctoraal geschiedenis in 1938. De heer van der Flier begon zijn ambtelijke loopbaan bij het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwar tier. Sinds 1954 bekleedt hij de functie van plaatsvervangend directeur-gene raal van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid. De nieuwe secretaris generaal is officier in de orde van Oran- je-Nassau. Oostenrijk Te Wenen is gisteren een ongres van de Union Internatio nale des Organismes Familiaux" ge opend, waaraan o.a. wordt deelgeno men door de Nederlandse minister van maatschappelijk werk, mej. dr M. A. M. Klompé, en door de Finse minister president, Sukselainen. (Rtr.) kettinghorloges ajgh er meester van. Maar men hoefde niet speciaal een paar- deman te zijn om begerig een bod te wagen op een van die koperen lantaarns, die zo spiegelen dat menige bruid voor het instappen daarin een blik geworpen zal hebben om te zien of het sluiertje nog wel naar behoren het golvend kap sel dekte. De koetsen langs het pleintje trok ken uiteraard de meeste aandacht. Tussen de trouwcoupé's en de zwarte staatsiekoetsen bewonderde men de vigelanten met hun strakke schuitmo dellen, de vierkante Berliner landauer en de ouderwetse calèche uit burger lijke tijden. Men stelde zich de daar geparkeerde mailcoach voor op de we gen tussen de grote steden in de tijd dat zij nog slechts de -oncurrentie had te overwinnen van de trekschuiten. De victoria's met de grote wielen hoorde men ratelen over de keien van de grachten, of langs de Scheveningse bosjes met een modieuze Eline Vere langoureus gezeten op de donkere kussens. De bellen van de arreslede hoorde men rinkelen in de heldere vrieslucht. De zware Engelse breack met zijn vele diepe kasten en laden voor de buit der jagers zag men in gedachten de brug over de kasteel gracht oprijden. Men zal deze voertuigen voortaan niet meer in Amsterdam vinden, misschien op een betere bestemming, misschien in het museum. Van Delden heeft vanmid dag afscheid van ze genomen, zoals ook van zijn sterke Gelderse paarden, stam boekmerries en stamboekruinen, die gewend waren geraakt aan het verkeers lawaai, die in de plooi bleven als zij een rouwkoets moesten trekken en elke keer gewillig poseerden voor de bruidsfoto graaf bij het stadhuis. Prinses Sophia van Griekenland en prins Harald van Noorwegen zijn met ver scheidene andere jonge leden van Europese vorstenhuizen de gasten van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken op het kasteel Fredensborg bij Kopen hagen. Er gaan vele geruchten over een romance tussen de Noorse kroonprins en prinses Sophia, die we hier samen zien door het middelste raampje van de station car. Bij het achterste raampje ziet men kmingin Ingrid, die zich achter haar hand tasje verschuilt. Rechts prinses Desiree van Zweden. (Van onze Limburgse redacteur) Met algemene stemmen heeft de Mijnindustrieraad maandag tijdens een openbare vergadering te Heerlen be sloten om de tweede fase van de ar beidstijdverkorting voor het mijnbedrijf in te voeren. Deze fase houdt in, dat aan de twaalf bestaande vrije zaterda gen per jaar (de eerste fase) er in 1959 nog drie en in 1960 nog acht wor den toegevoegd. Met de verplichte feestdagen meegerekend betekent dit, dat er voor het personeel van de Lim- se mijnen met ingang van 1 oktober bnrgse mijnen met ingang van 1 oktober daagse werkweek zal zijn. In tegen stelling tot de twaalf vrije zaterdagen van de eerste fase, die door de onder- gronders niet, maar door de boven- gronders wél moeten worden ingehaald, is het met de tweede fase van de ar beidstijdverkorting in het mijnbedrijf zó geregeld, dat de thans verworven vrije zaterdagen niet meer door de bo- vengronders ingehaald moeten worden. Voor de continu-arbeiders zal de ar beidstijd van 44 uur per week worden teruggebracht tot 42. Voorts besloot de Mir om in juli 1960 besprekingen te openen over de vraag of het mogelijk Het zesde nationale congres van de Indonesische communistische partij, dat gisteren in Djakarta is begonnen, is onderworpen aan ingrijpende beper kingen van de zijde der militaire auto riteiten. Personeelvan de Indonesi sche veiligheidspolitie belette aan ver slaggever, fotografen en waarnemers, het congres, dat dit jaar door toedoen van de militaire autoriteiten reeds twee keer was uitgesteld, bij te wonen. Eveneens op bevel van militaire zijde was het plaatsen van aanplakbiljetten, aankondigingen, foto's e.d. verboden op die plaatsen nabij de vergaderzaal, waar deze door het publiek konden worden gezien. De eveneens van militaire zijde ge nomen maatregel, dat toegang tot het congres alleen wordt toegestaan aan leden van de Indonesische com munistische partij, die hun lidmaat schapskaart kunnen tonen, treft de communistische delegaties uit ver schillende landen, o.a. Polen, Roe menië en Bulgarije, die afvaardigin- Meer dan duizend afgevaardigden, die 186 Britse vakverenigingen verte genwoordigen met een totaal aantal van meer dan 8.100.000 leden, wonen het 91ste jaarlijkse congres bij van de Britse vakbeweging T.Ü.C., dat van daag in Blackpool i8 geopend en vijf dagen duurt. De voorzitter van de con ferentie, Robert Willis, heeft gepleit voor een drastische hervorming van de gehele Britse vakbeweging om het hoofd te bieden aan de uitdaging die het nieuwe tijdperk van de automatise ring vormt. Zijn plan voor het bewaren van de vrede in de industrie bestaat uit de volgende hoofdpunten: Nieuwe metho den ter vervanging van het wapen der staking opdat de industriële betrekkin gen niet door stakingen worden ver stoord; het beslechten van geschillen over competentiekwesties tussen de vakverenigingen onderling; een groter aandeel voor de arbeiders in de voor delen van moderne werkwijzen in fa brieken gezamenlijke actie van de re gering, de werknemers en de vakvereni gingen ter bestrijding van werkloosheid die het gevolg is van automatisering in de industrie. Willis is van oordeel, dat de indus trie in de eerste plaats zich moet be kommeren om het welzijn en de „ge borgenheid" van de arbeiders en niet om de winsten of dividenden van de aandeelhouders. Volgens Willis kan niet ontkend worden, dat de grote vooruit gang die door de moderne wetenschap is gemaakt een hoger levenspeil, een kortere werktijd en in elk opzicht bete re arbeidsomstandigheden voor de ar beider moet meebrengen. gen naar het congres hadden ge zonden. Een woordvoerder van het garni zoenscommando te Djakarta deelde mede, dat alle verslagen van de inlei dingen en de resoluties, voordat ze worden gepubliceerd, ter goedkeuring moeten worden voorgelegd aan de staf van luit.-generaal Nasution, minister van defensie en chef van de staf. Het congres, dat volgens het voorne men van de Indonesiscne communisten op een spectaculaire manier zou wor den geopend, zal in feite een particu liere bijeenkomst met gesloten deuren zijn door toepassing van bepalingen van ds staat van oorlog, welke in In donesië politieke activiteit en bijeen komsten verbieden. Twee doden en drie gewonden dat is de balans van een ernstig verkeers ongeluk dat zich maandagmorgen op de Rijksweg Amersfoort-Apeldoorn even buiten het dorp Voorthuizenheeft voor gedaan. Een personenauto, bestuurd door de 58-jarige A. Muller uit Dordrecht, reed in de richting Apeldoorn op weg naar Hamburg. Deze auto wilde een andere auto passeren juist op een weggedeelte, waarop het in verband met werkzaamheden aan deze Rijksweg tijdelijk verboden is in te halen. Op het moment van de In haalmanoeuvre naderde uit tegenover gestelde richting een vrachtauto van een wasserijbedrijf uit Apeldoorn. De bestuurder van de personenauto, die met grote snelheid reed, remde af, maar In volle vaart botsten de auto's op elkaar. Zij sloegen beide over de kop. De drie inzittenden uit de perso nenauto werden uit de wagen geslin gerd en kwamen op het wegdek terecht. Hierbij werd een persoon, de 36-jarige heer L. Muller uit Dordrecht op slag gedood. De twee andere inzittenden, de heren A. Muller en de 30-jarige heer A. van de Berg, eveneens uit Dordrecht werden zwaar gewond. De heer A. Mul ler is intussen aan zijn verwondingen bezweken. De twee inzittenden van de bestelauto werden licht gewond. Alle slachtoffers werden overgebracht naar een ziekenhuis te Amersfoort. De per sonenauto werd bij de botsing geheel in elkaar gedrukt. De bestelauto werd eveneens totaal vernield. In een tegen 17 september bijeen te roepen buitengewone algemene verga der; g van aandeelhouders in Unilever N. zal de herbenoeming van de heer 5 J. i den Bergh tot lid van de raad van bestuur aan de orde worden gesteld H ligt ln de bedoeling, dat hij op 18 september eveneens zal worden herbe noemd tot I van de raad van bestuur - i Unilever Limited. is om met ingang van 1 januari 1961 de arbeidstijd in de mijnindustrie nog verder te verkorten. Alvorens de Mir de verordening inza ke de tweede fase van de arbeidstijd verkorting, die thans nog de goedkeu ring van de regering behoeft, vaststel de, voerden nog diverse leden het woord. Van werknemerszijde deed dit o.m. de heer F. Dohmen, voorzitter van de katholieke mijnwerkersbond, die erop wees, dat de nieuwe fase van arbeidstijdverkorting voor het mijnper- soneel op prettige wijze door werkge vers en werknemers is geregeld, als mede dat de verordening inzake de ar beidsduur tegemoet komt aan de wen sen van de regering met betrekking tot de arbeidstijdverkorting t.w. geleide lijkheid en voorzichtigheid. Wel is het goed, zo vervolgde spreker, dat men er zich terdege rekenschap van geeft, dat de door de regering verlangde pro- duktiviteitsverhoging in de mijnindus trie niet zo gemakkelijk te verwezen lijken valt als in andere industrieën. Tenslotte wees spreker er nog op, dat niet-economische factoren een grote rol hebben gespeeld bij het invoeren van de tweede fase van de arbeidstijd verkorting en dat dit terecht is ge schied. Van werkgeverszijde verklaarde ir. P. A. Wirtz, directeur van de Oranje- Nassaumijnen, eveneens, dat de boven genoemde verordening door middel van open overleg is tot stand geko men. Tevens stond ir. Wirtz nog even stil bij de huidige moeilijke situatie op de kolenmarkt. Het vervult ons met zorg, aidus spreker, dat diverse landen een eigen energiepolitiek zijn beginnen te voeren bij afwezigheid van een algemene Europese energie- politiek. In Duitsland bijv. worden maatregelen genomen om de kolen te beschermen. In Nederland blijven deze maatregelen b.v. met betrek king tot de invoer van olie of de im port van kolen uit andere E.G.K.S.- landen uit. Van subsidies, zoals in andere landen, is in ons land vrijwel geen sprake. Wanneer hierin geen verandering komt, zo besloot ir. Wirtz, dan zijn de Limburgse mijnen gedwongen om in sterkere mate ko len tegen lagere kostprijzen te gaan winnen, willen zij de concurrentie met het buitenland kunnen volhouden. Hoewel het vooral sociale motieven zijn geweest, die bij de invoering van de tweede fase van de arbeidstijdver korting een rol hebben gespeeld,' heb ben toch ook, intern althans, bedrijfs economische factoren grote aandacht gevraagd en thans nog, zo merkte drs. A. Rottier, directeur van de Staatsmij nen op. Arbeidstijdverkorting impli ceert stijging van kosten, zo betoogde hij en deze kostenstijging moet opgevan- fen worden. Een moeilijke opgave, nu it niet, gezien de huidige situatie op de kolenmarkt door middel van prijs verhogingen kan. Er is een begin gemaakt met de vol tooiing van het uiterlijk van de „Euro mast" te Rotterdam. Het restaurant is nl. in zijn opbouw zo ver gevorderd, dat daaronder, wat lager aan de mast, een nieuw element kan worden bevestigd. Dit wordt dan de „Brug", een tweede ring om de toren, waarin allerlei we tenswaardige zaken zullen worden opge steld, die verband houden met de navi gatie en de bezoekers de indruk willen geven, dat men zich op de brug van een modern zeekasteel bevindt. Zodra de Euromast in gebruik zal zijn geno men, kan men op die brug deskundig worden voorgelicht over radar en echo lood, gyrokompas en automatische roerganger, over radiopeilingen en mor selampen. Gistermorgen is de drijvende bok „Ti tan" begonnen het metalen lichaam van de brug bij de Euromast aan wal te zetten. De hoogte van de brug is op dertig meter bepaald, teneinde het oog van de voorbijganger een rustpunt te geven, als hij de blik opwaarts richt naar het topje van de mast. In haar huidige vorm en samenstel ling weegt de brug vijftig ton. Blijkens een publikatie in de Staats courant van maandag is ir. S. H. Vis ser te Wassenaar bij koninklijk besluit van 4 september benoemd tot minister van Defensie. Gelijktijdig is aan prof. dr. J. E. de Quay eervol ontslag ver leend als minister van Defensie ad in terim. In geval van tijdelijke verhinde ring van de minister van Defensie zal mr. J. van Aartsen, minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, belast zijn met het tijdelijk beheer van het de partement van Defensie. Maandagavond is de jury van het internationaal vocalistenconcours te 's-Hertogenbosch gereedgekomen met de voorselectie van de zangers en zan geressen, die ten getale van ruim hon derd aan dit concours deelnemen. Van dat aantal zijn er 28 door de jury ge schikt geacht om aan de demi-finale deel te nemen. Onder hen zijn 13 sopranen, 5 alten, vier tenoren en 6 bassen-baritons. Tot deze zangers behoren de Nederland se sopranen Wilhelmina Driessen te 's-Gravenhage, Tiny Westendorp-de Bree uit Nederhorst den Berg en Ma rie Cecile Moerdijk uit Amsterdam en de Nederlandse bassen Max van Eg- mond uit Hilversum en Hendrik van den Brink uit Diemen. Veel nieuwe gezichtspunten heeft de anderhalf uur durende buitengewone vergadering van aandeelhouders van P. F. van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken te Helmond niet opgeleverd. Uit de discussies bleek dat de vrede in de familie Fentener van Vlissin gen nog niet hersteld is, alhoewel naar het zeggen van de voorzitter der com missarissen J. M. Fentener van Vlis singen wel ernstige pogingen in die richting worden ondernomen. Een dui delijke uitspraak over het in de toe komst te verwachten bestuursbeleid, waar door aandeelhouders met na druk op werd aangedrongen, werd niet gegeven. Wel werd in aanvulling op het kort na het bod op de aandelen door de Bondagroep verstrekte perscommuni qué gezegd, dat dc zakelijke gang van zaken alleszins verhuegend is en blijft. De aangekondigde emissie is in voorbereiding. Nadere mededeling daarover meende het bestuur, han gende de besprekingen, niet te moe ten verstrekken. De hérkapitalisatie, waar tijdens de jaarvergadering op aan gedrongen was. is op het ogen blik echter niet te verwachten. Het bestuur acht dit niet in het belang van de vennootschap. Over een hervorming van de statu ten, is technisch advies ingewonnen. Aan een termijn, waarbinnen voorstel len ten deze aan aandeelhouders voor gelegd kunnen worden, wilde het be stuur zich niet binden. Het zou echter niet op de lange baan geschoven wor- den, aldus de voorzitter van commissa rissen. Hij zegde toe er persoonlijk op toe te zullen zien, dat zo spoedig mo gelijk een beslissing wordt genomen. Daarvoor was de door het bestuur voorgestelde benoeming van dr. A. Treep tot directeur van de vennoot schap met 266 van de 352 uitgebrachte stemmen aanvaard. Meerdere aandeel houders wensten voor men tot de ver kiezing van deze directeur overging, in gelicht te worden over de plannen voor de naaste toekomst van het bestuur. Dit had namelijk bij de aanvang van de vergadering reeds aangekondigd, dat er na de benoeming enige medede lingen verstrekt zouden worden. Het be stuur weigerde echter dit voorstel (neergelegd in een motie van orde) te volgen. Ook het voorstel om eerst over de benoeming te beslissen nadat de aan deelhouders volledig op de hoogte van de komende nieuwe ontwikkelingen gebrachtv zijn (dat wil zeggen op een volgende vergadering) werd niet vol daan. De inhoud van de statutenwijzigingen, die op het ogenblik bestudeerd wordt, kwam ter vergadering niet duidelijk uit de verf. Of het evenredig stemrecht, waar de groep-Bonda zoals bekend voor gepleit had, er zal komen, is niet duide lijk geworden. Door het bestuur werd wel gezegd, dat met de groep-Bonda be- vredigende besprekingen gevoerd wer den, terwijl ook werd medegedeeld, dal er tegen gewaakt zal worden, dat een kleine groep de gang van zaken in de vennootschap zal kunnen decreteren. Aan de onenigheid in de familie Fen tener van Vlissingen is nog geen einde gekomen (H. L. Fentener van Vlissin- gen jr. is zaterdag de toegang tot de fabriek ontzegd). H. L. Fentener Vlissingen jr. vroeg ter vergadering °t evenals tijdens de jaarvergadering re' chercheurs aanwezig waren. Neen, ant woordde de voorzitter. Ook merkt® jonge Hein op, dat hij meende dat j1®' deze keer niet op straffe van ontsla» aan de employé's verboden was om tuf dens de vergadering te spreken, alhoeW®' hjj voor de vergadering van het stuur een hint gekregen had om n)®' aanwezig te zijn. Hij sprak ter verg3' dering zo nu en dan in orakeltaal. Va" het bestuur eiste hij een verklaring- waarom hem (eerder als gekke clow" afgetekend) een dergelijke hoge positi® (Euromarkt-manager) was aangeb0" den, waarbij hij een driemaal zo hoog salaris genoot als de „kroonprins" d'® als adjunct-directeur werd benoemd- Wij stellen iemand alleen aan, als WO denken dat hij d-aar de capaciteiten voor heeft, aldus antwoordde de voor zitter. Verder ging h;j er niet op in- daar naar zijn mening het personeels' beleid geen onderwerp voor een aan* deelhoudersvergadering was. Hein Jr' sprak er nog over, dat hij contact had opgenomen met de groep-Bonda, waar bij de overeenkomsten di ewaren be reikt, niet zouden zijn nagekomen. Het bestuur gaf uitdrukkelijk t® kennen, dat de insinuatie zoals de voorzitter het noemde dat het be stuur van de vennootschap overwoog om een buitenlands belang binnen te halen om daarmee de oppositie de kop in te drukken, volkomen onjuist was. De banken waren deze maal niet zo als ter vorige vergadering, met eed groot aantal stemmen aanwezig. De ver gadering werd door 75 aandeelhouder» bijgewoond die een kapitaal van 260.500 nominaal vertegenwoordigden (Van onze parlementaire redacteur) In de loop van 1960 zullen de werk zaamheden in de zogenaamde „gezins oorden", waar al sinds 1940 een klein aantal van de onmaatschappelijke ge zinnen werden verzorgd, geleidelijk worden beëindigd. De gezinnen zullen worden afgevoerd naar de gemeentelij ke centra, die hetzelfde werk verricht. Eén van de niet onbelangrijke neven doeleinden van het werk in de centrale gezinsoorden, dat sinds 1952 onder het ministerie van maatschappelijk werk ressorteert, was het bestuderen van de methodiek, die bij deze verzorging dient te worden toegepast. Over de vraag op welke wijze heropvoeding van deze gezinnen moet worden aangepakt, vindt echter nader overleg plaats. Het gaat slechtsom een aantal van niet meer dan 53 gezinnen, die tot de allermoeilijkste behoren. In totaal kent ons land 100.000 moeilijk opvoedbare gezinnen, waarvan 33.000 ernstige ge vallen. Dit besluit van de minister van Maatschappelijk Werk is genomen naar aanleiding van een advies, dat haar door een commissie van deskundigen en politici is uitgebracht. Minister Klom pé had de Tweede Kamer het vorig De minister van ken heeft donderdag met de centrale werkgevers met de m: verbruikscoöperaties: quenties Economische een bespreking organisaties van en werknemers, alsmede iddenstandsbonden en de over de conse- die het gedifferentieerde loonbeleid voor het te voeren prijsbe leid met zich brengt. Vaticaanstad Als opvolger van pa- ter Calogero Gliozzo is tot directeur- hoofdredacteur van het bekende Jezuïe tentijdschrift --Divilta Cattolica" be noemd pater Roberto Tucci S.J. Pater Gliozzo gaat als Generaal-Reviseur deel uitmaken van de Generale Curia van de jaar medegedeeld dat eerst nadat dit advies zou zijn uitgebracht, een besluit over de reorganisatie kon worden ge nomen. Sommige Kamerleden hadden er reeds eerder op aangedrongen. (Van onze correspondent) BIJ het boren van een waterput op een boerenbedrijf in Bosschenhoofd ou Roosendaal is onlangs een voor van naar boven gehaald, dat demot te wet- een deskundig onderzoek s5S^ieken, dat tigen. Bij dit onderzoek is g beiangrijke een wetenschappelijk. ^oorWerp is een vondst is gedaan. He chter voorhoofds- fragment van het gn on(jerste gedeel- been met rozenft^ ecn hert Het werd tevan het gew ru-m t en ze aanf!„ diepte in een zandlaag, welke is meter diep prae.tighen of in het be ïfl bet tiglien, dit wil zeggen ir gin vs n begm van het ijstijdvak. en in 'olgens des*»*" het Rijksmuseum1^an geologie en mineralogie is dit geweige- dfn hert fat hls Z!ker a&omstig van een bert. dat behoorde tot de soort Cer- hëtSbeaX°neri' ,die Wer vermoedelijk in OverbHifsai" Ustijdvak leefde. land öfseien van dit hert in ons kaio^? n nu toe alleen bekend uit dfo ,waar ze door vissers op de in P'aatsen in de Zeeuwse stromen *}Pn netten werden opgehaald. Vast stelling van de aardlaag waaruit ze af komstig zijn is daarbij niet mogelijk ge weest. In Bosschenhoofd heeft men nu voor het eerst kunnen nagaan uit welke laag het komt. Men nam aan, dat de been deren van de Cervus falconeri uit de Zeeuwse wateren, welke veel overeen komst vertonen met het stuk uit Bos schenhoofd, uit het begin van het ijs- tijdvak, dat ongeveer een miljoen ja ren achter ons ligt, stamden. Dit blijkt nu juist te zijn geweest. Getracht zal worden het stuk in eigendom te krijgen voor het Rijksmuseum van geologie en mineralogie; het heeft alleen weten schappelijke waarde. Ook de luisteraar is altijd weer ders, zo besluit de Nederlandse comp^J. nist Peter Schat zijn inleiding in Gaudeamus-programma, en hiermee kent hij vluchtig de wisselende ®.eri mingen, die men bij het belu(®eifde van muziek kan ondergaan. F^ydige compositie verwekt soms tege". onout- reacties. Het concertpodium ais toets- heerlijk voor de compomste"-j.teni VQ0Ï steen voor hun geestespr® t te blijver het publiek om op de h0?™; tierend en van eigentijdse werken- rit;. voorlichtend staan er tussenin de ci. Dit nu zün mislukte musici, die hllfl neurotische minderwaardigheidsconv plexen (sic!) in hun artikelen uitleven. Om dit te vertellen was Heinz-Klaus Metzger, zelf vroeger recensent in Keulen, door de programmaleiders van de Internationale Muziekweek uitver koren, helemaal uit Florence gekomen naar de Werkplaats Kindergemeenschap in Bilthoven. Zijn lezing, Kritik und die moderne Musik, bestond voornamelijk uit het voorlezen van een eindeloos aan tal vervelende en domme kritieken op hedendaagse muziek, vooral van de Amerikaan John Cage, geboren 1912 en leerling van Schönberg. Metz ger is namelijk van mening, dat de ex perimenten van Cage de ware anally tische kennis van de criticus op de pr°® stellen, terwijl er bij alle vroegere n1 ziek nog wel wat omheen gepraat worden. Teleurstellend was het dat spreker voor de ongeveer 45 componisten en belangstellen kunnen enige positieve Punt|n "^ponlsten in noemen, waardoor de crUici hun SMm,enMeJeë£ en werkwijze zouden kun nen uitdragen en aan het publiek ver trouwd maken. M.A.«*' De heer L. Teulings, directeur va" „Cebema" in Den Bosch, is bij gele genheid van zjjn gouden dienstjubi- leum benoemd tot ridder in de °ra* van de H. Gregorius de Grote. Mgr- W. Mutsaerts heeft de jubilaris Per' soonlijk het bericht van zijn benoemin» gebracht. De bisschop werd daarou vergezeld door de vicaris-generaal van de bisschop van Den Bosch, mgr- M. Oomens en de plebaan van St.-Ja'1- mgr. J. van Susante. Z.H. de Paus heeft notaris R. M. L. L- Groutars uit Maastricht benoemd to* ridder in de orde van St..Sylvester. D? deken van Maastricht mgr. P. J. M- Jenneskens heeft dit maandagavond meegedeeld en tijdens een korte plech tigheid de versierselen, welke aan de ze Pauselijke onderscheiding zijn ver bonden, aan de heer Groutars uitge reikt. Tevens memoreerde mgr. Jenne»' kens daarbij de grote verdiensten van de gedecoreerde, die onlangs zijn kope ren jubileum als president van de Bij zondere Raad van St.-Vincentius te Maastricht heeft gevierd. De heer Grou tars was de eerste voorzitter van d® Centrale Caritas in Maastricht, waar van hij thans erevoorzitter is, en jaren lang fractie-voorzitter van de KVP ltl de raad van Maastricht. SPur ME VLAANDEREN, JE ZULT Ö66N KRACHT NAAR LEITH MOErEN GAAN hinder-Tniet BEN JE ER ZEKER. VAN DAT E JE EERSTE OFFICIER KUN NEN VERTROUWEN MURKEU DAARMEE IS VLAANDEREN WEL UIT DE BUURT VOOR DE "MARSH CURLEW'VERTREKT. TOCH MOETJE MAAR EVEN IN DE GATEN HOUDEN OF HU IK. ZAL HEM VOL GEN naar HET STATION ..O JA, DAN GA IK MORSEN MIDDAG MET DE TREIN. IK EET IN EDINBURGH VOOR IK AAN BOORD KO/V\ INDERDAAD MET DE TREI KAPITEIN MUR KEL 15 OP WEG HIE.RH MORGEN MIDDAO HM03 POPJAAG" harralden de hele KOOPVAARDL1 vloot naar de ...JA, op RëkE" HEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2