Russisch-Cliinees meningsverschil Moskou zou zich ergeren aan Pekings storingsmanoeuvres Dalai Lama verzoekt tussenkomst van V.N. „Agressie van communistisch China tegen Tibet duurt voort' Kon in aan Amstel Nieuwe achtriems giek ,De Hoopgedoopt de roeiers ZWARTE MAN - WAT NU? Albert en Paola in Madrid Marine-vliegtui verongelukt Het weer pss*» „Operationele" Atlas afgevuurd Ruimtecapsule is geborgen Pool maakt amok in bioscoop Hevige explosie in Belfeld honderdduizend New York sticht nozemkampen De Darul Islam op Celebes zou zich willen overgeven OVER DE KWESTIE-INDIË Bemanning per LHASA IS EEN DODE STAD KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM TEN EINDE Prinses te laat OP NO. 12337 donderdag 10 september 1959 83ste JAARGANG No. 30312 SCHILDER MET D helikopter gered Exclusieve Wintermantels Warm weer Aan zee Het weer in Europa IffSs SgfcïSf AS015 ÏJ bew. De lokKRUPP van de Europoort Prins Bernhard bij de plasticindustrie DODELIJK ONGEVAL OP OVERWEG IN EDE Een Duits journalist, Erik Verg, is tien weken in het zwarte werelddeel geweest. Hij trok door het centrum van het ont wakende Afrika, van Kameroen naar Senegal. De vrucht van deze reis is een serie van elf artikelen. Zij kwamen niet tot stand door Afrika te bekijken vanuit het venster van een gerieflijke hotelkamer. Voorlichtingsambtenaren, die voor hun optimisme worden betaald, hebben slechts een gering deel aan de artikelen bijgedragen. De ervaringen van vroegere Afrika- reizigers werden alleen benut als ze bij de hernieuwde confron tatie werden bevestigd. Erik Verg sprak met ministers en analfabeten, met markt vrouwen en koningen, met blanke artsen in het oerwoud en zwarte medicijnmannen. En vooral: hij ging te voet. Iedere dag, urenlang, bij 35 graden in de schaduw en een vochtigheidsgraad van 98 procent. Op deze manier zag hij veel dat voor toeristen, die de aangelegde wegen berijden, verborgen blijft. En hoorde bovendien veel dat zelfs de meeste ter plaatse wonende blanke zo goed als onbekend is. Het eerste artikel van Erik Verg, dat de lezer elders in dit blad vindt, opent een serie van elf verhalen, die het „Hamburger Abendblatt" het eerst heeft gepubliceerd. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging tva 5.30 uur avonds tel. 21544. Een vergelijking tussen 'wee "j1 enten, die gisteren zijn geP?bIlcf®" 1 eén in Moskou en één in f'ckmg, fan, dat de betrekkingen 'wee communistische vyereldm-cifen, de Soviet-Unie en de Chinese Volksre publiek', thans een ernstige crisisdoor- ■naken. Van het officiële Russische Persbureau is een v<:rklaJ''"f stig over de incidenten aan de Chi- hees-Indische grens, waamn hiet. v.00r- naamste kenmerk dit «.dat iedere vorm van instemming met net Chine se standpunt achterwege Dlijft. De eni ge poging om het gezicht van Peking te redden ligt j11 z,n besloten „De westelijke berichten over de inci denten aan de Chinees-Indische grens zijn bedoeld om de spanning in de we reld te versterken aan de vooravond van Khroesjtsjevs bezoek aan de Ver enigde Staten. Ook wil men met die berichten een wig tUSen Indië en Chi na drijver» Geheel anders luidt een !lrlu ?<If' premier van communis tisch China, Tsjoe En-lai, gisteren aan premier Nehroe van Indië heeft AdverteiUie Sikkens-tjall ema produkten Vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden O" (Van onze Haagse redactie) Eerst nu is bekend geworden dat dinsdag voor de Nederlandse kust een Avenger-aanvalsvliegtuig van de ma rine-luchtvaartdienst in zee terecht is gekomen en verloren gegaan. De be manning van vier marinemensen kon door een helikopter worden gered. Een van de bemanningsleden was gewond «n Werd met de helikopter naar het vüegkamp Valkenburg vervoerd. Tiet Avenger-marinevliegtuig, voor 5® onderzeebootbestrijding nestemd, ,as opgestegen van het vliegkamp- ®chip „Karei Doorman". Op een be- £aald moment ontdekte de bemanning ~®n brand in de motor, voordat het vliegtuig weer op het vliegkampschip u-landen. Vlieger Aldewerelt van Ro de kta®; luitenant ter zee vlieger twee- laten landenesl°ot zÜn toestel op zee te de „Karei Q0I-)e reddinghelikopter van manningsleden'jrL3?'' Pikte de vier be tuig op. De marin he' zinkende vlieg- beurde als een bedruïeschouwt bG,: ge- rUfsongeval. Advertentie BAREST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanhoudend droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de namiddag ma tige wind uit oostelijke richtingen. Zon: 6.06-19.07. Maan: 15.43 Het bijzonder mooie strandweer duurt ook morgen voort met een zwfk- ke oostenwind en middagtemperaturen ot bij 25 graden Celsius. Zeewater ruim 19 graden. Goed zicht. Vooruitzichten: tot het einde van de week nog aan houdend zonnig strandweer. Station Vn? "eJder v?- kurg Luxemburg Panis s Nice Berlijn Frankfort lunchen Züricn Genève Wenen Rome Madrid Weer licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt vrijw on bew licht bew. vrijw. onbew zwaar oew. zwaar bew. ^bewolkt Rubewulkt 0"bewolkt onhewolkt ^nbew0]kt max. min. temp. temp. gisteren 23 16 onheWolkt onh6Wolkt onhfWolkt onhfWolkt or K t onbewolkt onbewolkt mist zwaar oew onbewolkt zwaar bew. 25 25 26 26 27 26 25 23 22 21 27 25 26 25 28 23 23 26 20 22 24 22 24 26 27 19 12 14 10 11 13 8 11 13 14 12 19 12 10 12 10 16 10 10 6 7 4 19 14 14 neersi. afgel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 gestuurd. Tsjoe stelt de Indiërs volle dig verantwoordelijk en schrijft de ge- spannen toestand aan de grens toe aan „grensoverschrijdingen en provo caties van Indische troepen". T 5®. Chinese premier beschuldigd de indiers van het binnenvallen in en het bezetten van Chinees grondgebied en net in bescherming nemen van gewa pende Tibetaanse opstandelingen. Hij schrijft, dat Indië onrechtmatig de stad Longdjoe heeft bezet (volgens In dië is Longdjoe een Indische grens plaats) en dat Chinese grenswachten te Migyitum door Indiërs zijn aange vallen, zodat zij uit zelfverdediging moesten terugvuren. Tsjoe dringt bij Nehroe aan op „vriendschappelijke onderhandelin gen" om te trachten tot een alge meen akkoord te komen. Intussen moet „de reeds lang bestaande sta tus quo aan de grens" worden ge handhaafd. In deze brief van Tsjoe dus geen toespelingen op de valse berichtgeving van het westen: de Indische regering draagt de verant woordelijkheid en anders niemand. In de verklaring van Tass wordt juist getracht dit toespitsen van de geschil len te voorkomen. „Leidende Sovjet kringen", zo heet het, „hebben de hoop geuit, dat China en Indië op basis van hun gemeenschappelijke belangen en de traditionele vriendschap tussen de beide volken het gerezen misverstand over de gemeenschappelijke grens zul len regelen. De incidenten aan de grens zijn zeker betreurenswaardig. De Sov jet-Unie onderhoudt vriendschappelijke betrekkingen zowel met de Chinese volksrepubliek als met indië. Het Chine se en het Sovjetvolk zijn verbonden door onverbrekelijke banden van broederlij ke vriendschap, gebaseerd op de grote beginselen van het socialistisch inter nationalisme. De vriendschappelijke sa menwerking tussen de Sovjet.Unie1 en Indië ontwikkelt zich goed. in overeen stemming met de denkbeelden van vreedzame coëxistentie". Het trekt onmiddellijk de aandacht, dat Moskou in dit stuk zijn Chinese bondgenoot niet openlijk steunt tegen Indië en zich niet schaart achter de be schuldigingen van Tsjoe En-lai aan het adres van Nieuw-Delhi. In minder opvallende vorm is dit al gebleken op 31 augustus jltoen de eer ste vice-premier van de Sovjet-Unie, Anastas Mikojan, en de voorzitter van de .Russische staatscommissie voor bui tenlandse hulp. Skachkov, te Moskou een „vriendschappelijk gesprek" voer den met de Indische commissaris-gene raal voor economische zaken, B. K. Nehroe. Dat gesprek had plaats, toen de incidenten aan de Chinees-Indische grens in volle gang waren. In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat uit de beide stukken opnieuw duidelijk blijkt, dat de Sovjet regering zich ergert aan de eigenmach tige wijze, waarop communistisch Chi na aan de vooravond van de Amerikaan se reis van premier Khroesjtsjev de spanningen in de wereld tracht te ver groten. De Dalai Lama, het 23-jarige gees telijk en wereldlijk hoofd van Tibet heeft gisteren een officieel beroep op de Verenigde Naties gedaan om onver wijlde tussenkomst in het Tibetaanse vraagstuk. Hij deed dit in een brief aan de secretaris-generaal, Hammar- sk'iild. Tibet is geen lid der Verenigde Na- (Van onze verslaggevers) Het traditionele bezoek van het Ko ninklijk Paar aan Amsterdam is woens dag geëindigd met een diner in het pa leis aan de Dam waar tal van hoofd stedelijke autoriteiten aanzaten. Aan het eind van de middag had koningin Ju liana het aan de Amstel gelegen riante clubgebouw be :ocht van de Koninklijke Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging „De Hoop". Zij was hier gast van een der eerbied waardigste roeiverenigingen, in een schone omgeving, aan de Amstel, waar op de zon met bijna verpletterende warmte scheen. De koningin, in een Prins Albert van Luik en zijn echtgenote, prinses Paola, zijn dezer daaen in Madrid gearriveerd waar ze enige tijd zullen logeren in de residentie van de Belgische ambassadeur. Hei paar kwam van Majorca waar ze hun wittebroods weken hebben doorgebracht. zeegroen zomertoilet, betrad langs een erehaag van in blauwe blazers gesto ken jeugdleden getooid met roeiriemen, het clubgebouw, waar zij na de begroe ting door de bestuursleden van „De Hoop" een ruiker rozen in ontvangst nam uit handen van de zestienjarige Nicolette ."erkhof. Zij werd naar een vlot aan het atei geleid en moest wat voorzichtig lopen om niet met haar hak ken in de spleten te blijven vastzitten. Een lange, glanzende achtriems-giek, waarvan de voorplecht door een vlag was bedekt, stond er op schragen. Het was een ni.ir.'e boot voor „De Hoop", die door de koningin, als bescherm vrouwe van de vereniging, zou worden gedoopt. Met bewonderende blikken be tastte de vorstin het hout en het taft. Deze nieuwe „acht" zou de naam „Ko ningin Juliana" krijgen, een passend vervolg op de twee oudere gieken, die de namen van „Koningin Emma" en „Koningin Wilhelmina" dragen. De voorzitter :an de roeivereniging, mr. C. T. de Bijll Nachenius, gewaagde van de vroegere koninklijke bezoeken aan „De Hoop". De oorkonde, die koningin Ju liana even later zou tekenen, zou de zesde komnklijke oorkonde zijn welke „De Hoop" in haar clubgebouw mocht ophangen. De oudste bootsman van de vereni ging, de 64-jarige Rein Muurling, reikte de vorstin een emmertje met Amstelwater. Met een forse zwaai goot de koningin het uit over de giek met de woorden: „Ik doop u Konin gin Juliana en wens u behouden vaart". Van de wal en de terrassen van het clubgebouw, waar reikhal zend drommen mensen stonden, klonk er luid gejuich. Een veteranen-acht legde het prachtige, slanke vaartuig in het water en roeide na een „klaar... af!" in snelle vaart weg, nagewuifd door de vorstin. Als een passende hommage bij deze feestelijke gebeurtenis roeiden van de Berlagebrug wherries, gestuurde twee's, oefen vieren, overnaadse vieren en ach ten van Amsterdamse roeiverenigingen als oa „De Amstel", „Poseidon", Nereüs" 'én K.I.C. naar het gebouw van De Hoop". Dc een na de ander dreef"voorbij, de riemen voor even ge streken de hoofden der roeiers naar de vorstin'gewend. Ongeveer dertig boten namen fan deze vlootrevue deel. Zij le ken nietig op het glinsterende water van de majestueuze Amstel voordat men het wist, waren ze voorbij. Konin gin Juliana, die intussen genoot van ver frissende i d'orar zag hoe even la ter een aantal boten snel een J. vorm de waarmee het einde kwam aan de ze korte schouw. Voor het protokol tot vertrek noopte, waren er nog een paar minuten voor een gesprekje met enke le leden van roeiverenigingen. Herhaal- deliik liet de koningin zich bewonderend uit over de schone roeisport, waarvan zij deze middag, al was het maar voor kort, een stijlvolle demonstratie had DesSmorgens had het Koninklijk Paar een rondrit door Amsterdam-Noord en de dorpen er om heen gemaakt; waar bij het zich uitvoerig liet inlichten over de huidige en toekomstig" situatie van dit stadsdeel. De koningin heefi des middags ten paleize een drietul delegaties van so ciale instellingen te Amsterdam ontvan gen. Het waren de voorzitter, mr. U. W. 'h. Stheeman. en de directeur, mr. O. W. Heldring, van de vereniging „Hulp voor Onbehuisden' pater H. Winkeler S.O.J. en de heer Lenglet van het .St. Franciscut. Liefdewerk, en mej. M. E. Crok en mej. A. M. Bosshardt der afdeling Goodwillwork van het Le ger des Heils. Prins Bernhard heeft des middags langdurig de vervaardiging van een ivoren biliartbal gadegeslagen Dat ge schiedde in een oud huis aan de Prin sengracht in Amsterdam, waar Dirk Hogetoren mei gepaste trots zijn kunst aan de hoge bezoeker vertoonde. Dirk Hogetoren is de enige man in Europa, die de bijzonder moeilijke techniek nog verstaat. Hij behoort geheel thuis in het merkwaardige meer dan een eeuw oude bedrijf van de gebroeders Wetzlar, waar de moderne technieken nog hand in hand gaan met stokoude tradities. In de pakhuizen van het bedrijf zag de Prins de enorme voorraad ivoor, die het bedrijf als enige in Europa, verhan delt. Jaarlijks verwerkt men ongeveer 75.000 kilo ivoor, overeenkomend met het gewicht van 10.000 slagtanden van Afrikaanse olifanten. Na bewerking wordt vrijwel de gehele voorraad geëx porteerd, grotendeels naar Azië. Ook voor de andere unieke tak van het be drijf de handel in schildpad, is Azië de grootste afnemer". Het zwaartepunt van alle activiteiten is echter reeds lang verschoven naar de productie van plastic artikelen. De aard varieert van ingewikkelde onderdelen van televisiekasten 'ot speelgoedpopjes, doch het lag voor de hand dat in de kostbare geschenken, die de Prins na de rondgang voor de koningin en de prinsessen werden aangeboden, geen plastic te vinden was .Voor de koningin en de prinsessen waren er wonderlijk mooie toiletartikelen van het fijnste schildpad en voor de prins een oli fantstand, die door een neger-kunste naar was bewerkt. Leden van de Amerikaanse strategi sche luchtmacht hebben gisteren voor het eerst van de basis Vandenberg in Californië een intercontinentale raket van het type Atlas gelanceerd, die een reikwijdte van ruim 10.000 km. heeft. De lancering was een succes. De raket heeft een afstand van ruim 6.000 km. afgelegd en kwam terecht in het doel gebied in de omgeving van het eiland Wake in de Stille Oceaan. De Atlas, die afgeschoten werd door militairen die waren uitgerust als in tijd van oorlog, is hierdoor het eerste Amerikaanse bal listische projectiel geworden, dat een kernlading over de oceanen kan ver voeren. Tot dusver was de raket alleen door ingenieurs en geleerden van de basis Cape Canaveral afgeschoten. De Thor, die een reikwijdte van ruim 2700 km. heeft, is al eerder voor opera tioneel gebruik gereed gekomen. De Amerikaanse torpedobootjager „Strong" heeft gisteren in de Atlanti sche Oceaan de onbemande ruimte capsule „Big Joe", die in de ochtend te Cape Canaveral was gelanceerd, terug gevonden. „Big Joe", die het prototype is van het ruimte-voertuig waarmee men over twee jaren een mens in een baan om de aarde wil brengen, viel een paar honderd mijl voor het doelgebied door het verkeerd functioneren van de Atlas-raket die de capsule lanceerde. In een bioscoop te Sydney heeft een 36-jarige Pool, Bogden Mazurski, amok gemaakt, aldus bericht U.P.I. Hij sloeg met een bijl in het rond en trof een 80-jarige man iodelijk. Tien andere per sonen aakten gewond, drie hunner ern stig. Een van hen, een Jehova-getuige, weigerde bloedtransfusie. De politie heeft de dader na een wilde jacht kun nen grijpen. De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Kopenhagen heeft de studie woensdag aangevat en voor het eerste college was veel be langstelling. Toen de eerste-jaars zich in de banken verdrongen en profes sor Als Ross zijn college „Over de be tekenis van de vorst in de Deense grondwet" al begonnen was, kwam prinses Margrethe, oud 19 jaar en ook eerste-jaars, de zaal binnen. Ze moest helemaal achteraan blijven staan, want zitplaatsen waren er niet meer. Na afloop van het college heeft ze de prof haar verontschuldigingen angeboden. Prinses Margrethe is de toekomstige koningin van Denemar ken, daar zij de eerste is in de lijn van opvolging. In de teerafdeling van de iizerciefe- rp De Globe te Belfeld heeft zich woens dagmorgen tengevolge van gasontwik- keling een ernstig- ontploffing voorge daan. Het gebouw, waarin deze afde ling is ondergebracht, werd vrijwel Ge heel vernield. Een arbeider. K. uit Bel- we"d ™"t vrij ernstige verwondfn- gen naar het ziekenhuis te Teaelen overgebracht. Een andere arbeider die lii» ^P J;nlge afstand bevond, liep en kele lichte verwondingen op Van de f inn one 544® ?,taatsloterij de prijs van 11UÜ.000 gevallen op nummer 12337 ir,Svrie X.an het lot wei"d verkocht in Maastricht en wel in de vorm van een half lot. een kwart lot en verder coupures van tiende en twintigste de len. v ast staat dat het kwart lot naar een persoon ging. Het halve lot is waarschijnlijk aan een clubje ten deel gevallen. Het winnende lot in de serie C kwam terecht in Voorburg bij twee perso nen die ieder een half lot kochten. In serie D werd het lot verkocht in een kwart deel dat terecht kwam bij een speelclubje op het eiland Tho- len en verder in tiende en twintig ste delen. In Utrecht is iemand die daar het gehele lot in serie E kocht vandaag aanzienlijk rijker geworden. In Gronoingen werd slechts 9/20 van het lot uitgegeven. Eén persoon kwam in het bezit van zeven van deze loten en de twee overige werden aan ande ren verkocht. Gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York heeft volgens U P I ef1. programma ontvouwd voor de' be strijding van de jeugdmisdadigheid. De fo,^,.uan 1 pro'ekt zi-ïn twee soorten jeugdkampen, waarin men de naar schatting 60.000 jeugdige misdadigers wil op\ oeden tot jongemensen met be- wooi.denjkhUeMmaatSChaPPe,ijke Verant" Er komen kampen voor potentiële mis- Waar ineens worden onder- maar nL nJt Sh6t nozerntype behoren maar nog niet m contact zijn geweest met kinder- of strafrechter. VerdeT ko rnet do kampen voor jongelui, die wel wfU Dr?fhter ln aanraking zijn ge- r „:7^elde typen kampen komen on- hpfrif tfg Va1 de staat New York. en in noro" £Pen kamPen wordt de „inwo- dle onder een zekere tucht zul len staan, nuttig werk geleerd. Gouverneur Rockefeller verklaarde, „at een kern, die ongeveer een percent Ya' bet totaal der jeugdige delinquen ten omvat, de oorzaak van de moeilijk heden is. ties. De Dalai Lama vraagt daarom, dat de Algemene vergadering de kwes tie „op eigen gezag" in bespreking zal nemen. In de wandelgangen van het gebouw der volkerenorganisatie te New York zag men geen aanwijzingen, dat een andere staat, die wel lid is, het Tibetaanse vraagstuk in de komen de zitting van de Algemene Vergade ring als „sponsor" ter sprake zal brengen. Dit melden Reuter en UPI. De Dalai Lama schrijft: „Ik moet u met het diepste leedwezen medede len dat de agressie van de commu- nistisch-Chinese strijdkrachten nog niet is geëindigd. Integendeel, het aange vallen gebied is steeds uitgebreid, met als gevolg dat thans vrijwel geheel Ti bet door de Chinezen is bezet. Mijn regering en ik hebben herhaal delijk oproepen gedaan om tot een vreedzame en vriendschappelijke rege ling te komen, doch de communistisch- Chinese gezagsdragers hebben hier niet in het minst acht op geslagen. Onder deze omstandigheden en met het oog op de onmenselijke behandeling van mijn volk en de misdaden tegen het mensdom en de godsdienst, die de com munistische Chinezen in Tibet begaan, moet ik de Verenigde Naties om on verwijlde tussenkomst verzoeken". De Dalai Lama voegt hieraan nog toe: „Het lijden der Tibetanen is onbe schrijfelijk. Het is daarom een gebie dende noodzaak dat onmiddellijk een eind wordt gemaakt aan de moedwil lige en meedogenloze moord op mijn volk. Er bestaat in Tibet geen veilig heid meer van lijf en goed. Onze hoofd stad Lhasa is thans een dode stad." Volgens een bericht van „Antara" heeft de aanvoerder van de Darul Is lam in Zuid-Celebes, Bahar Mattalin, contact gezocht met de regeringstroe pen om te onderhandelen over een overgave. Hij zou een samenwerking tussen de regeringstroepen en de op standelingen in dit gebied hebben aan geboden. Een boodschapper, die met het san- bod door Mattaliu naar de comman dant der regeringstroepen was gezon den, zou volgens het bericht van „An tara" hebben verklaard, dat Mattaliu na hevige gevechten tussen de opstan delingen onderling het commando over hen heeft overgenomen van Kahar Muzakkar. De onenigheid tussen bei de aanvoerders had, volgens de bood schapper, een zeer slechte invloed ge had op het moreel der opstandelingen, van wie velen zich thans wensten over te geven. De Darul Islam welks doei het is van Indonesië een staat op godsdiens- tig-Islamietische grondslag te ma ken, is thans ruim zeven jaren met de regering in een strijd gewikkeld, die grote sommen gelds verslindt. De laatste massa-overgave van leden der Darul Islam had drie jaren geleden plaats, toen twee aanvoerders met 20.000 man de strijd staakten. Op de door rode knipperlichten en met belsignalen beveiligde spoorweg overgang in de Horsterweg te Ede is tegen de middag een personenauto door de elektrische trein Amsterdam-Keulen gegrepen. De automobilist, de 63-jarige schilderspatroon T. Zaaijer uit Wage- ningen werd daarbij op slag gedood. De trein die om acht minuten over half twaalf aan het station te Ede had moeten arriveren, kreeg bijna veertig minuten vertraging. De automobilist stopte voor de overweg om een uit de richting Ede komende trein te laten passeren. Direct daarop naderde uit de richting Utrecht de sneltrein. Deze werd door het slachtoffer blijkbaar niet op gemerkt. Ondanks het feit, dat de rode knipperlichten bleven branden en de bellen bleven klinken, reed hij de over weg op, waarbij de auto midden op de rails door de trein werd gegrepen. De wagen werd ongeveer 200 meter mee gesleurd en totaal vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1