Aandelenmarkten onder druk van stijgende rente in V.S. PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW" m M Levendige handel op korter durende jaarbeurs Tegen de vrouw zeven, tegen de chauffeur vijf jaar geëist Jongens sparen vliegreis hun moeder voor DE „COUP HOUDINI" Van Dam en Dame Schade in Amsterdam hleef beperkt Rotterdamse nozems snel berecht Bezoekers uit 56 landen Jongen valt uit slaapkamerraam Streekplan vooï* de IJmond-Noord Kostbaar beeld uit museum verdwenen DE BEURSWEEK Kamer-vergaderingen de nieuwe zitting Twaalf dagen voorwaardelijk 25 miljoen a 99 Rotterdam geeft 4J4 °/o obligaties uit HET DRAMA TE ROTTERDAM MET HET RONDBRENGEN VAN KRANTEN C.B. grafische bedrijven telegrafeert over e.a.o.'s Buitengewone zitting Staten-Generaal gesloten Het voorzitterschap van de Tweede Kamer en schijven ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 PAGINA 10 De Twentsche Bank in v4 - 4 Van Canada naar Nederland Volledige goedkeuring van voorstellen gevraagd Ook een plaatsvervangster op de zetel, af en toe? z abcdefgti a b C d e f 9 Tm.^"'lne Wel aardlg: 6611 6Cht der Kallen 'stelt'vragen aan Gedeputeerde Staten TWEh JONGENS VERDRONKEN De Amsterdamse effectenbeurs heeft in de afgelopen week nogal gefluc tueerd. Koersdalingen op de ene dag werden gevolgd door Koers verbeterin gen op de andere dag. Het herstel op de dagen met een vastere stemming woog weliswaar niet op tegen de ver liezen welke op de flauwe dagen wer den geleden, zodat de markt eerder een enigszins gedrukt voorkomen be hield, maar wanneer men de officiële slotkoersen van vrijdag vergelijkt met die van de week te voren dan blijken de nadelige koersverschillen van de inter nationale fondsen toch maar heel ge ring te zijn geweest. Zo is Philips per saldo slechts onge veer 8 pünten gedaald tegen circa 25 pnt. in de voorafgaande week en Unile ver 6 (v.w. 23) pnt. Op een koers van 640 pet., zoals die vrijdag voor beide fondsen luidde, maakt dat dus niet veel uit. A.K.U. verloor 5% (v.w. 2) pnt. Voor Koninklijke Olie was het verlies iets zwaarder, t.w. circa 4,- (v.w. 5) op een prijs van ca 163,-. Zoals steeds is de stemming op de Amsterdamse effectenbeurs in sterke pet. op 3 september echter slechts te kenner, gegeven dat belangrijker ver hogingen zullen volgen indien de span ning op de Duitse arbeidsmarkt mis bruikt zou worden voor prijs, en loons verhogingen. Advertentie mate afhankelijk van net buitenland. Met name Wall Street speelt in dit ver band een overheersende rol, maar de laatste tijd is ook Duitsland een factor van betekenis geworden. Sedert het Duitse Kapitaal zich, aangetrokken door de relatief lagere koersen welke hier te lande golden, in omvangrijke mate op de Nederlandse aandelenmarkt heeft geworpen, is de Duitse invloed sterk toegenomen. Gedurende de laatste haus seperiode was de Duitse vraag zelfs allesoverheersend. Beperkt Duits aanbod Lief en leed moeten in het leven ech ter worden gedeeld en zoals onze markt profiteerde van de Duitse haus se, zo moet men er niet vreemd van opkijken dat zij ook haar aandeel in de baisse krijgt. De koersdaling welke in de afgelopen week op de Duitse beur zen plaatsvond had dan ook haar weer slag op onze beurs, al moet worden ge zegd dat het effect daarvan zeer be perkt is gebleven. Er is van Duitse zij de namelijk slechts gering (en meren deels gelimiteerd) aanbod losgekomen en de terugslag op de Amsterdamse beurs kwam dan ook eigenlijk meer tot uiting in een achterwege blijven van nieuwe vraag de dat er van verkoop druk sp-ake was. In het andere geval hadden de ver liezen in de betreffende fondsen wel een grotere omvang aangenomen dan nu het geval was. Want de Duitse spe culant die bij zijn aankoopprijs niet op één of meer tientallen punten kijkt doet dit in het geval van overhaaste verkoop nog veel minder. En gezien zowel de doorgaans beperkte markt van de loka le aandelen als de gezindheid van de doorsnee Nederlandse belegger die het koerspeil van diverse fondsen reeds lang te hoog vindt, kunnen onder der gelijke omstandigheden grote gapingen in de koersbeweging ontstaan. Tot ernstige verliezen is het echter, zoals reeds opgemerkt, in de afgelopen week op de Amsterdamse beurs niet gekomen. Daarentegen is het er op de Duitse beurz' .1 nogal warm aan toe ge gaan. Maandag demonstreerde zich al daar een uitgesproken flauwe stemming waarbij koersverliezen van zodanige omvang optraden als sedert het Russi sche ultimatum inzake de ontruiming van Berlijn, in november van het vorig jaar, niet meer zijn voorgekomen. Woensdag was de markt opnieuw erg flauw. Daarbij was echter mede het valse gerucht ir het spel als zou de Deutsche Bank reeds een verdere dis- len afkondigen. In feite heeft de Bank bij gelegenheid van de lichte verhoging van het ^disconto van 2% pet. tot 3 Rentestijging Intussen tekent het de huidige situa tie op de effectenmarkten dat aan de internationale ontwikkeling van de ren testand op het ogenblik zeer veel aan dacht wordt geschonken. In Duitsland is de rentevoet voor langlopende lenin gen, die tot 5 pet. was gedaald, na lan ge tijd op 8 pet. te hebben gestaan, aan getrokken tot ruim 5% pet. en de be weging die in de Ver. Staten aan de gang is Iaat zich nog niet begrenzen. Na de verhoging van de „prime rate" door de handelsbanken is donderdag het officiële disconto in een aantal Amerikaanse staten met pet. ver hoogd tot 4 pet, het hoogste tarief dat men sinds 1930 heef; gekend. Maar daarmede zijn de moeilijkheden nog niet opgelost. Onder meer zullen krachtige maatregelen nodig zijn om aan de in- j flationistische ontwikkeling van de Amerikaanse staatsschuld het hoofd te bieden. Hoewel een daadwerkelijke bestrij ding van de inflatie zich nog in de prak tijk moet verwerkelijken, heeft de rente stijging voor het moment een rem ge zet op de aandelenkoersen. Het feit dat de aandelenmarkten door de langdurige en krachtige stijging gevoelig waren geworden voor een reactie, al was het maar om markttechnische redenen, droeg daartoe natuurlijk in niet geringe mate bij. In Wall Street Was de koers- index (Dow Jones) voor industrie-aan delen donderdag op 633,38 beland na een hoogtepunt van 678,10 op 3 augustus j.l. en een laagst- punt voor dit jaar van 574,46. In Amsterdam stond be, algemeen in dexcijfer (A.N.P.-C.B.S.) vrijdag op 307,73 na een hoogste stand van 320,83 op 28 augustus. De sub-indices gaven de volgende cijfers aan: internationale concerns 443,45 (hoogste stand in dit jaar 463,72), industrie 226,30 (234,36), scheepvaart 156,52 (163,29), banken 185,55 (207,74) en Indon. fondsen 135,63 (140,35). Hoe de internationale aandelenmark ten en met name Wall Street zich in de nabije toekoms verder zullen ontwikke len valt natuurlijk niet met zekerheid te voorspellen. Daarvoor zijn te vele onberekenbare en onbekende factoren in het spel. Dat de huidige aarzeling, mede onder invloed van eventuele ge volgen van de nog voortdurende staking in de Amerikaanse staalindustrie, nog enige tijd zal aanhouden is niet bij voorbaat uitges' ten te achten. Ander zijds lijkt er, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, in het huidige sta dium van de conjunctuurontwikkeling echter geen reden te bestaan om zijn vertrouwen in de markt te verliezen. lagste niKigste natste versch Vanaf heden is bij alle kantoren van De Twentsche Bank en Van Mierlo en Zoon verkrijgbaar bet verslag over het eerste half jaar 1959 inzake het EUROPA FONDS I, uitgebracht door de beheerster te Frankfurt a/M. In de middag van Prinsjesdag, reeds spoedig nadat de Koningin de nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal heeft geopend, komen de beide Kamers in openbare vergadering bij een. Dinsdag om drie uur vergadert de Tweede Kamer. In deze vergade ring zal de minister van Financiën de Rijksbegroting aanbieden. Vervol gens zal de nominatie voor het voor zitterschap worden opgemaakt. Bij de regeling van werkzaamheden zal worden voorgesteld tegen donder dag des namiddags te twee uur enige wetsontwerpen van eenvoudige aard aan de orde te stellen. Voorts zal worden voorgesteld vol gende week donderdag te behandelen de wetsontwerpen houdende tijdelijke regeling samenloop overheidsweduwen- en overheidswezenpensioenen met al gemeen weduwen- en wezenpensioen en tijdelijke regeling samenloop Indonesi sche weduwenpensioenen en wezen-on derstanden met algemeen weduwen- en wezenpensioen. Ook zullen aan de orde komen de wetsontwerpen tot verhoging met een tijdelijke toeslag van de pen sioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 19401945 en tot wijziging van de wet buitengewoon pensioen 1940 1945. De Eerste Kamer zal op Prinsjes dag bijeenkomen om kwart over drie. In deze vergadering zullen o.a. de af delingen worden samengesteld en enige commissies worden benoemd. DOE /V\AAR KALM AAN. MOETEN HEM DE TIJD GUN NEN EEN TAX 1 TE ROEPEN,. DAAR METER PAUL WIL JIJ ME NAAR. HET STA TION RIJDEN, INA. ALS CARRICK. |V\E volst; zal ik. je HULP NOOIS hebben Ook te Rotterdam begon sinds enige dagen de jeugd, vooral de mannelijke van zestien jaar en ouder, zich 's avonds te roeren, blijkbaar in navol ging van andere steden. In de omge ving van de Karei Doormanstraat en de Van Oldenbarneveltstraat gingen ze in grote groepen samenscholen, vielen voorbijgangers lastig, sarden de surveil lerende agenten van politie en snor- in volle vaart met bromfietsen zigzag gend door het drukke verkeer. De Rot terdamse politie heeft er gauw een eind aan gemaakt. Donderdagavond werden er negenendertig jongens in overvalwa gens gestopt en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Vijf brommers en vier fietsen, waarmee overtredingen wa ren begaan, werden in bewaring geno men. De ouders werden gewaarschuwd en de moeder van een van de jongelui verzocht zelfs de politie de brommer van haar zoon voorlopig voor een hele maand aan het bureau te houden. Een 31-jarige lasser, die was opgepakt we gens opruiing, werd in bewaring ge steld. Negen van de negenendertig op- gepakten moesten vrijdag voor de kan tonrechter verschijnen. Ze varieerden in leeftijd van achttien tot twintig jaar. Allen werden ze veroordeeeld tot een vrijheidstraf van twaalf dagen voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had twaalf dagen onvoorwaardelijk geëist. (<r»ers koers ttjdv tov 4 sept. 3Vfe% Stafi 4 93% 93% 93% A 3% Inv ert N 97% 98 97% iV 41/4 Ned. 195 98% 99V4 99 Wur» r>w 110% 111 Va 110% V? A'dam Rubb 97 101V2 98 2V« H V A 148% 151 149% - 2% A K U 3651/a 377 374% 5Vi Ver Dell IVU.h 168 172.50 172.50 0.75 Van Gelder 7 242 248 245 9Vs Hoogovens 566 570 566 —11 Müller Co 312 323 312 —17% Ned Kabelf 3951/2 400 396 4 Philips 6281/4 644% 640V2 - 7i/2 Unilever 626 Yz 642 641 5% Wilt Fijenrc 211 217 215 4 Kon Petr 162.30 156.50 163.30 3.90 K.L.M 124.50 126 124.50 1.60 Holi Am ün 162 164% 163% 4- 1% K N SM 160 164 1611/2 - 1V2 Van Ommeren 247 249 247 - IV2 Srheepv l 141 144 143% Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen t 23.372.168. Obligaties 18.484.420. Deze week (voorl.) Aandelen t 17.558.543 Obligaties 14.618.400. (Van onze Utrechtse redacteur) De Najaarsbeurs in Utrecht kenmerkte zich, zo zei ons de directeur mr. H. A. R. Schuit, door levendige handel waar bij de voorkeur naar het kwaliteitsarti- ke! is uitgegaan. Alle groepen, de een meer de ander wat minder, hebben hun tevredenheid betuigd over de geplaatste orders. De kortere duur van de beurs een week in plaats van tien dagen is de meeste deelnemers goed bevallen. Wel had men graag het bezoek nog wat meer gespreid, want er deden zien ook nu weer enkele topdagen voor. Het buitenlands bezoek is in aantal zeker niet minder geweest dan bij de vorige najaarsbeurs, toen ook de gebou wen op het Croeselaanterrein bezet wa ren. Er waren bezoekers uit 56 landen, die zich allerminst tot het leggen van contacten bepaald hebben, maar ook druk kochten. De gestegen huidenprij- zen hebben geleid tot voorraadvorming van lederwaren. De exposanten in huis houdelijke artikelen boekten minder or ders, doch de kwantiteiten waren groter. Onze speelgoedindustrie kreeg o.a. or ders uit de Verenigde Staten, Nieuw Zeeland en Canada. Vrijwel alle detailhandelaren in uur werken hebben de beurs bezocht, zodat ook in deze branche goede zaken zijn gedaan. De groep kleinmeubelen, waar men niet veel belangstelling had ver wacht, gezien de binnenkort te houden meubelbeurs, had toch goede omzetten. De groep modeartikelen en damescon- fectie boekte meer succes dan tijdens de twee voorgaande beurzen. Een inko per uit de Verenigde Staten heeft voor Naar wij uit financiële kringen ver nemen zal de gemeente Rotterdam binnenkort overgaan tot de uitgifte van een 414 30-jarige obligatielening ten bedrage van 25 miljoen tegen de koers van 99%. De inschrijving zal openstaan bij een consortium onder leiding van de Rotterdamsche Bank. Aflossing der lening zal geschieden in gelijke jaarlijkse termijnen. Ver vroegde aflossing is de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna tussen 1969-1973 a 101'A en vervolgens tegen 101%. een zaak, die achtendertig winkelbedrij ven telt, een belangrijke proeforder ge plaatst. In de afdeling muziekinstru menten zijn vooral door kloosters nogal wat orgels besteld. De kantoorboekhan del heeft beslist geen spijt van zijn op het laatste ogenblik genomen besluit, in Utrecht aanwezig te zijn, want er is ook hier goed gekocht. Spanje was voornamelijk met een col lectieve inzending verschenen, om een vertegenwoordiging in ons land te vin den, maar legde ook contacten met Ca nada, Australië en IJsland. Vooral le derwaren en schoeisel, textiel, gevloch ten matten en zilverwerk uit dit land vonden veel aftrek. Zo zijn ook de praktische huishoudelijke artikelen van Zweden niet aan de aandacht ontsnapt, want er zijn vele bestellingen gedaan. De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank, jhr. mr, F. A. Groe- nin\ van Zoelen, heeft vrijdagmiddag vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen een 30-jarige chauffeur en zeven jaar gevangenisstraf met aftrek tegen een 38-jarige vrouw, wegens moord respectievelijk medeplegen van moord op de toenmalige echtgenoot van de vrouw, de 39-jarige administrateur L. van W. Hoewei de officier bewezen achtte dat de chauffeur de daad heeft ver richt, vond hij de twee verdachten ge lijk schuldig, omdat ze die volgens de officier samen hebben uitgedacht, en de chauffeur heeft gehandeld onder de wil van een krachtiger en intelligenter per soonlijkheid (de vrouw) dan hij zelf is. Dat de vrouw niet gevlucht is, geen alarm heeft geslagen, haar man niet hielp, de stoei wegtrok en alle sporen opruimde, was volgens de officier een aanwijzing dat zij geweten heeft wat er ging gebeuren. Welke vrouw handelde anders zo? Dat de chauffeur haar zou hebben bedreigd geloofde de officier niet, omdat zij geestelijk en lichamelijk zijn meerdere was. Zodra hij alleen han delde, schoot hij bokken. Omdat de chauffeur door een psychiater een hy sterische psychopatische persoonlijkheid was genoemd en er bij bewezenverkla ring van het tenlaste gelegde terbe schikkingstelling van de regering werd geadviseerd, eiste de officier verschil lende straffen. De vrouw was geheel toerekeningsvatbaar verklaard. Mevr. mr. Ch. Verstegen-Kettlitz,plei tend voor de vrouwelijke verdachte, meende dat deze de moord niet ge pleegd of gewenst heeft. De moeder van de vrouw, die in 1958 de zaak heeft aangegeven bij de politie, had volgens pleitster een wrok tegen haar dochter. Daarom vroeg zij de rechtbank voor zichtig te zijn met de getuigenverkla ring van de stiefvader, die van zijn vrouw afkomstig zou zijn. De verdedig ster vroeg op alle punten van de ten lastelegging vrijspraak. Mr. J. M. van der Vorm pleitte voor de chauffeur. Hij leverde kritiek op het vooronderzoek en het psychiatrisch rapport in deze zaak, die volgens hem niet voldoende objec tief zijn geweest. Omdat de chauffeur leugenachtig werd genoemd hoeft hij volgens pleiter nog niet schuldig te zijn. Twee Nederlandse jon gens, oud dertien en vijf tien jaar, die met hun va der en moeder en vier broers en drie zusjes in Canada waren, hebben door het rondbrengen van kranten hun moeder in staat gesteld naar Neder land te vliegen. Donderdag kwam de 43- jarige mevrouw D. van der Kamp-van Dijk op Schiphol aan. Haar man is onderwijzer in New Westminster, een voor stadje van Vancouver. De ouders van mevrouw Van der Kamp, de familie Van Dijk in Kampen, vierden vorig jaar hun 55-jarige echtverbintenis. Zij zijn beiden 80 jaar en hun dochter wilde graaf een keer naar Nederland komen om haar bejaarde vader en moeder te be zoeken. Bijna vijf jaar ge leden is de familie Van der Kamp naar Canada geëmigreerd, waar men door hard werken een re delijk bestaan wist op te bouwen. Maar een vlieg reis naar Nederland blijft duur, ook al neemt de passagier een retourkaart je economy-class. Twee van de jongens de dertienjarige Garth en de vijftienjarige Anton verdienen een goed zak- centje door het rond brengen van kranten na schooltijd. Zij hebben een vaste wijk van de „Van couver Sun", een groot dagblad, dat in geheel Bri tish Columbia wordt ge lezen. Beide jongens zijn volkomen verantwoorde- '<jk voor het rondbezorgen van de bladen aan de abonnees, doen daarvoor de administratie en pro beren nieuwe abonnees te winnen, waarvoor zij een premie krijgen. Garth en Anton, die wisten, dat hun moeder graag een keer naar Nederland wilde om haar ouders te zien, be sloten in het geheim het voor de vliegreis benodig de bedrag bij elkaar te sparen. Woensdag bracht vader Van der Kamp met de negen kinderen zijn vrouw naar het vliegtuig in Vancouver. De belangstelling voor het vertrek in Vancouver was groot, want het was bekend geworden, dat de beide zoontjes het passa gebiljet voor hun moeder bij elkaar .ïadden ge spaard met de opbrengst van hun krantenwijk. Trots vertelde mevrouw Van der Kamp op Schip hol dat Anton advocaat wil worden en Garth in genieur. Zij zullen door extra werk hun college geld zelf verdienen, iets, wat heel normaal is in "'nada, ook voor de zoons en dochters van ouders die welgesteld zijn. Over vier weken zal mevrouw Van der Kamp Kampen verlaten, voor de terug reis naar Vancouver. Hij kan ook zijn gaan draaien door zijn compromitterende verhouding met de vrouw van het slachtoffer. Uitspraak op 24 december. Het Centraal Bureau voor de grafische bedrijven deelt ons mede, dat het van ochtend aan het College van Rijksbe middelaars een telegram heeft gezonden van de navolgende inhoud: „De bestu ren der werkgevers- en werknemers organisaties in het grafische bedrijf dringen bij uw college aan op een vol ledige goedkeuring van hun verant woorde voorstellen tot wijziging van de drie grafische collectieve arbeidsover eenkomsten. Een spoedige algehele goedkeuring zal de toenemende onzeker heid teniet kunnen doen." Vanmiddag drie uur heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo- peus, daartoe gemachtigd door h, m. de koningin, de buitengewone zitting 1959 van de Staten-Generaal gesloten. De beide Kamers der Staten-Generaal waren kwart voor drie in dc vergader zaal van de Eerste Kamer bijeengeko men onder voorzitterschap van de pre sident van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Minister Toxopeus, die in een gala- Berliner, bespannen met twee paarden, voorafgegaan en gevolgd door een es corte van in ceremonieel tenue geklede rijkspolitie te paard, vertrokken was van het paleis Ten Bosch, arriveerde te gen drie uur aan het Kamergebouw. Hier was een erewacht van de rijkspoli tie met drumband opgesteld. Minister Toxopeus sprak de volgende rede uit: „Hare majesteit de koningin heeft mij opgedragen de huidige buiten gewone zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Deze zittings periode is kort van duur geweest Zu verkreeg echter bijzondere betekenis door het uitvoerige en vruchtbare over leg tussen regering en volksvertegen woordiging over een aantal hoofdpunten van sociaal- en economisch beleid en voorts door de totstandkoming van oe wet, regelende de. algemene weduwen en wezenverzekering, welke een re stap vormt in de richting en ver_ treffende organisatie der soci Kmtl verzochteurivoor de" betoonde Hver en toewijding dank te zeggen. In naam van hare majesteit de koningin daartoe door haar gemachtigd, ver klaar ik deze zitting van de Staten-Ge- raal te zijn gesloten." Gisterenavond tegen zeven uur is in de Kanaalstraat te IJmuiden de 6-jari- ge H.W.W. op de tweede verdieping uit het raam van de slaapkamer gevallen. De jongen heeft vermoedelijk op straat een vriendje willen aanroepen. Hij is daarbij op de vensterbank geklommen en heeft toen zijn evenwicht verloren. Het slaapkamerraam sloot niet goed. Bij zijn val van tien meter heeft hij ook nog de ballustrade van het balkon ge raakt. Met ernstige kwetsuren is hij door de Ongevallendienst in zeer zorg wekkende toestand naar het Antonius- ziekenhuis gebracht. Vanmorgen was het levensgevaar nog niet geweken. Zal bij gelegenheden, waarin de eer ste voorzitter van de Tweede Kamer moet worden vervangen, af en toe ook een vrouw op deze hoge plaats in de volksvertegenwoordiging gaan optre den? Op Prinsjesdag valt daarover de beslissing. Zeker kan w'orden aangeno men, dat de Tweede Kamer dr. Korten- horst wederom als eerste op de .nomi natie zal stellen, die nog dezelfde mid dag aan de koningin wordt aangeboden ter benoeming van een voorzitter van de Tweede Kamer. Maar onzeker is, of de eerste ondervoorzitter wederom zo als voorheen een socialist zal zijn. Wan neer de Partij van de Arbeid haar be zwaren handhaaft tegen dr. Kortenhorst die zij destijds partijdigheid heeft ver weten, zal vermoedelijk mr. Roosjen (AR) zijn eerste plaatsvervanger wor den. In dat geval zal de VVD als twee de presidente, die dr. Kortenhorst moet vervangen, mevrouw mr. J. M. Stof- fels-van Haaften naar voren brengen. Een vrouw in de voorzittersstoel van de Tweede Kamer zal een novum zijn in de parlementaire geschiedenis. Me vrouw Stoffels zal dit dan te danken hebben aan het feit, dat haar partijge noot drs. Korthals, die deze functie tot dusver vervulde, minister is geworden. Mevrouw Stoffels -van Haaften is sinds 1955 lid van het parlement. Zij is enige jaren lid van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties geweest en is ook lid van de raadgevende vergadering van het Europese parlement. De naam Houdini leeft nog altijd in ae wereld der magische kunst stunts w Z5 verrassend waren de en onder controlem, aanwezigheid sen verrichtte, dat vaa wetenschapsmen- begrip is voor iets' htó?"1' *?U nog ®en voor iets zéér bijzonders. raerkwaardl«s' En zo zien we dan in een kaans tijdschrift een bridgeDaï?H «SE" monstreerd, die niet te£8 o^cUf naam „Coup Houdini" werd ge|even. 6 5 Z> 9 3 2 O B 10 8 3 2 9 7 2 N W O Frankrijk De Parijse brandweer is gisteren gealarmeerd door een automa tische brandmelder op de Eiffeltoren. Het bleek, dat een condensator, die deel uitmaakt van de T.V.-apparatuur op de derde verdieping oververhit was ge raakt, netgeen oorzaak was van enige rook- en warmteontwikkeling. A H V 10 2 Q? A V O H V 9 7 H 4 Oost opende het bieden met 1 klave ren en het zal u niet verwonderen dat NZ daarna toch een contract van 4 schoppen wisten te bereiken West speelde «ft 8 voor. oost nam •f» Aas en speelde 4» Vrouw te rug, welke door zuid werd ge wonnen met klaverenheer. Natuurlijk speelde zuid troef - en wel drie maal. De derde maal bleek dat west slechts twee schoppens had gehad, hij gooide n.l. een kleine C weg. Zuid speelde nu de ruitenheer na, maar ook in deze kleur was de verde ling ongezond voor hem: west bleek geen enkele ruiten te hebben en oost had er dus 4. Maar oost was een goede speler en hij weigerde de Heer te nemen. In no. 47 ligt nS 1, Kd3: het antwoord gereed. De steutelzet zorgt eehter voor een aardige verrassing, want nu volgt een geheel andere matzet. No. 40 wordt zeer rustig ingeleid en de dreiging past zich hier op waardige wijze aan. Zwart beschikt over een paar zetten, die dit rustige verloop trachten te verstoren. Het nadeel hiervan is ech ter, dat hij hiervoor velden blokkeert, waardoor voor wit andere wegen open komen, zodat hij op andere wijze z'v doel bereikt. Beide problemen kunnen onze lezers prettig onderhouden. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 41. E. Visserman. Opl. L Pe3—c4 dreiging 2. De7c5: mat. No. 42. E. Visserman. Opl. 1. Lf7 drei ging 2. e7t en 3. Td8 mat. 1Lg3 2. Le5! enz. 1Tfl 2. Lf6! enz. 1: Le7 2. Te7: enz We hopen, dat onze lezers over deze beide problemen even voldaan zijn als wij. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassenheim. No. 47. T. Andersson. To Mat, juni 1959. Mat in 2 zetten. No. 48. H. Gies, Oostenrijk. Die Schwalbe, april 1959. Mat in 3 zetten PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3343 van J. H. Scheyen te Kerkrade. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 583 van P Eyoe te Haarlem_ Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot IsVkt al te"m?tede M' St6Vens' EikenIaa" 36> OPLOSSING van No. 3336 van A. v.. d. Stoep te Poortugaal. De opgave van uit eindspelietje luidt: wit begin en wint. Oplossingen van de nummers 582 en 583 kunnen tegelijk In- Wit speelt naar 41, 28 30, 19, 44, 5 en nummers 582 en 583 kunnen te wint. De stand van dit stukje is niet gezonden worden tot i okt. a.s DE HERFSTSER1E Hoewel de temperatuur nog zomers is No. 6. Zw.14_st. op i, 7, 8, 11, 15, 21, terwijl we dit schrijven geeft de kalen- 22, 26, 27, 28, 32, 33, 38, 39. Wit 13 st. der toch aan, dat de herfst in aantocht op 16, 18, 19, 20, 23. 24. 25, 41, 42, 45 is en komen we dus weer met een extra 47, 48, 50. ,o serie. We hebben ditmaal een keuze ge- No. 7. Zw 12 st op 3, b 10, 11, 15 18, maakt uit het werk van de bekende pro- 21, 23, 24, 29, 30, 34. Wit 12 st. op 12. btómist Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam, 25, 31, 32 33, 36, 41, 44, 45, 50. een bron, die schier onuitputtelijk is, No. 8. Zw. 11 st. op 4, 8, 10, 11, 13. 17, De serie, welke we nu aanbieden, is bij- 19, 23, 2430, 45. Wit.11 st. op 15. 22. 25. zonder fraai, doch vrij moeilijk, daarom 26, 27, 34,37, 38, 39, 4U, 41. hebben we de termijn van inzending No. 9, Zw 11 st.op 6, 1213, 17, 20, 24, ruim genomen. Ongetwijfeld zullen de 28, 29, 33, 34, 39. Wit 11 st. op oplossers genieten van de kunstwerk- 31, J35, 38, 40, 41, 4-2, 40w. ieeSnVzenddaene bel™ A'kll 3L ^tVst"'o9p u! No 1 Zwart 13 st. op 4 5, 11, 12, 15, 21, 24, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 42, 44, 48 17, 19 23 29, 30, 31, 34, 45 Wit 13 st. op Voor alle vraagstukken geldt, wi 14 20,' 22', 25, 28, 32, 38, 39, 42, 43. 44, speelt en wint. De nummers 6 tot en 49, 50. met 10 zijn gebouwd op een eindspel; bij No. 2. Zw. 11 st. op 7, 9, 10, 12, 13, 17, de oplossingen dienen ook de eindspelen 18, 20, 23, 26, 38. Wit 12 st. op 21, 27. uitgewerkt te worden. De oplossingen 29 31, 34, 37 39 41, 44, 47, 49 50. kunnen ingezonden worden tot 1 decem- No, 3. Zw. 13 st. op 1, 7, 8, 9, 12, 13, 19, ber a s jyien heeft dus meer dan een 24, 30, 33, 34, 40, 45. Wit 13 st. op 16, 17. week tijd voor elk probleem. 21, 25, 26, 27, 28, 31, 39, 42, 43, 49, 50 No. 4. Zw. 10 st. op 1. 10, 13, 23, 26. 28, Als prijzen worden beschikbaar ge- 29, 33. 34, 38. Wit 11 st op 11, 17. 20, 22. steld: 1ste prijs f 7.50, 2de 15.-«J® 25 31 36 37 41 42 46 f 2.50. Het inzenden van bijoplossingen No 5 Zw' ïo'st.'op 1, 3, 6, 7, 8, 9. 10, faeeft extra punten en dus meer kans 12 18 26 Wit 10 st. op 17, 19, 21, 23. 27, op een prijs. We wensen allen veel dam- 29.' 36' 38, 39, 49. genoegen en goed succes! Wat nu - hoe zoudt u verder gespeeld hebben lezer?? Het lijkt, dat zuids winstkansen onbe staanbaar zijn - tenzij oost nog de C Heer bezit. We gaan nu nóg een stap verder - we verklappen u dat west de hartenheer heeft. Hoe wint u als zuid dit spel?? Zuid - die dus schijnbaar te verliezen had één slag in troef, één slag in harten, ruitenaas en klaverenaas, vond de volgende merkwaardige winst gang. Hij speelde, na dus «f» Heer ge maakt te hebben, driemaal troef, vervol gens ruitenheer, toen de ruitenvrouw en tenslotte de ruiten 9 - overgenomen in noord met de ruiten 10. Oost mocht niet nemen, daar anders de winst voor zuid zeker was. ben3 b6 drie siaSen in ruiten te heb- noord maakt> speelde zuid vanuit in rie'bVn.?6 derde klaveren en troefde daarbij van ui/V 2; Zuid begonnen wajÜ3' 0®1 vermoedelijk tens, 4 klaveren LfmTsfechts f 1 de een kleine en zuia ^ok C> Vrouw na west won de sjag met 9? Heer, doch west moest nu wel harten of kla veren spelen. Dat betekende - dat zuid zijn laatste troef (de 10) ook nog kon maken en daarmee het contract. Om u in de gelegenheid te stellen te controleren of alles wel klopt, geven we het oostspel zoals dat in werkelijkheid voorkwam: (^B743(?10OA654^AV B 10 Als u de kaarten erbij neemt, zult te ontdekken, dat zuids speelwijze de en^e mogelijkheid was het contract te mak*a' Een stunt, de legendarische Houd1 waardig! Mevr. A. Groensmit-va-n In een schrijven aan het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land heeft het lid van Provinciale Sta ten, mevrouw A. M. C. V. Groensmit- van der Kallen, de navolgende vragen gesteld over de IJ-mond-Noord: 1. Kan het college van Gedeputeerde Staten informaties verstrekken om trent de huidige planologische ont wikkeling in de IJmond-Noord? 2. Heeft het college van Gedeputeerde Staten in dit verband kennisgenomen van de inhoud van het rapport, dat door het Nederlands Economisch IF stituut in opdracht van het IJmond" Advies-College is samengesteld ter zake de wenselijkheid, de ,aal'? ,cn de omvang van de in het atnrtworppen voor de IJmond-Noord city? 2 Bevestigend beant-,. 3- a" Jordtf kan het college dan W00aede^£ de conslusies van dif SSpoTt overeenstemming zijn m®' Jet destods door Provinciale Staten vastgestelde streekplan waarvan d8 essehtieei onderdeel uit maakt? 4. Indien bedoelde conclusie niet in overeenstemming mochten zijn met net streekplan voor de IJmond- Noord, zijn Gedeputeerde Staten dan voornemens maatregelen te treffen, waardoor de effectuering van ge noemd plan, met name voor wat de vorming van de city betreft, kan worden bevorderd? Zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden, is d9P" derdag uit het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht een kostbaaf beeldje verdwenen. De vermissing werd omstreeks vijf uur tegen sluitingstijd van het museum ontdekt door een suppoost, toen hij voor controle de zalen nog eens doorwandelde. H bewuste beeld je, dat van eikenhout is en het karak ter van een reliëf heeft, stond op een consol tegen de wand Men weet dat er die middag bezoekers in deze zaal geweest zijn en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat een van hen het stuk onder zijn jas heeft meegenomen. He1 gedrag van geen der bezoekers is de bewaking echter als vreemd opgeva'- len, zodat men niet weet tegen vvie men .erdenking moe; koesteren. D® directeur van het museum, dr. D. BoU- vy, die in het museum aanwezig was, betreurde hel gemis zeer. omdat h®1 een merkwaardig kunstvoorwerp lS' waarvan men niet precies wee' of n®, tot de oordnederlandse school d Stichtse school gerekend moet worde»- Het stelt de boodschap aan Maria v0drj doch de figuur van de engel Is verie ren gegaan. Het .artsbisschoppen) Museum had ne» reeds lang in het o' zit. Natuurlijk werd onmiddellijk aa gifte gedaan bij de politie, die nog gee enkel spoor heeft kunnen ontdekken. Vrijdagmiddag is de bijna twee jaaf oude Johannes van der Horst uit »eJ| sterdam-noord tijdens het spelen in e„ nabij de Vegastraat gelegen sloot raakt en verdronken te Bij het zwemmen m de Waalhay en Rotterdam is de vijftienjarige 1°"*t, J R. van dei Stek uil Rotterdam de, dronken Zijn vriendje zag hem water verdwijnen en riep om pg maar niemand reageerde hieP°oPSe' politie heeft later het lichaam dregd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 10