Heftige debatten over de uit spraak van het Latijn UIT DE PERS Casino Den Bosch gerestaureerd DRAADLOOS CONTACT Esperantisten veroorzaken grote opwinding Directeur Martens onderscheiden Vanavond Onderscheidingen Benoemingen Dr. Woltjer lector te Leiden Audiënties H.H. Wijdingen Op internationaal congres te Lyon Zondagavond Pastoor P. v. d. Burg geheim kamerheer RECTORAATS OVERDRACHT TE NIJMEGEN Nieuwe studierichting aan Nijmeegse universiteit C.A.O.'s IN HET GRAFISCH BEDRIJF PRAKTIJKEXAMEN RESA-HILVERSUM Gemeente-ambtenaren Salaris-achterstand moet snel worden ingelopen Wij kijken naar SSSfiïïkld^rsSTaSï!! Wij kijken naar aATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 Principieel compromis? „Van mijn centen" Niet bereid? Fijngevoelig Nogmaals „Alcestis" in Oirschot Examens Staatsexamens voor de danskunst petroleum DE HAARDOUE zuinig - geen roet - meer warmte De avonturen van Kuifje en Bobbit door HERGÉ 119 Die bollen bevatten een heilig vocht, uit coca ge- dis ti II eerd,waardoor de slachtoffers in een diepe slaap gedompeld worden, terwijl hier de Opperpries ter ze in zijn macht hield totdat de be- ,zwe ring begon flubegrjp 'kalles!■■•De kristallen bollen.de ver- doving, dedoorde ontdek kingsreizigers ondergane pijnen, terwijl hier de Opperpriester de beeld jes martelde die ieder van hen voorstelde... _J Vernietig die beêïcH jes ,Huaco..y (jlfi dot xetycLe. ogen- jj&A, un. fbiVurflCL Wat voer 'k hier uit Wat is 'r ge beurd ..Hoe bevind 'k me in deze kliniek Wat voerjij hieruit, Char!et 'k Vraa g 't me af, 5 an ders..-Dn jij jAl hier, Laubépin?. Cfairmont!. ..Hoe komt't dat... Hoe! wat is mij overkomen?. Opneming in deze rubriek <8 niet noodzakelijk een bewijs van instemming. Elseviers Weekblad maakt zich be zorgd over de benoeming van ir. S. H. Visser tot minister van Defensie. Hij zou een roze figuur zijn, die voorstander is van het „principieel com compromis" met het communisme, hetgeen onder meer bij de Hongaarse crisis zou zijn gebleken. Het blad vraagt zich af: Staat het kabinet de Quay op dit punt wel vast in de schoenen? Wij weten dat onze beminnelijke eerste minister een zekere naïviteit evenmin vreemd is als bewondering voor de romantiek die destijds, ook in de oprichting van de Nederlandse Unie een rol speelde. Het is mogelijk dat de heer de Quay en zijn ambtgenoten de economische duister heden van de heer Visser voor de da geraad aanzien. Wij willen niet aanne men dat de heer de Quay onbekend is met de theorie van het principiële com promis van zijn nieuwe minister. Een principieel compromis dat tot dusver altijd door de heer Luns is verworpen. Hoe kan men de opvattingen van de heer Luns en van de heer Visser rij men en zo zij niet te rijmen zijn, hoe staat het met de homogeniteit in ons kabinet? Zo men de heer Visser minis ter van landbouw had gemaakt, wij hadden ons slechts geërgerd. Doch de ze man van het principiële compromis aan onze N.A.T.O.-bondgenoten voor te schotelen als bewijs van de vaste wil van het Nederlandse volk de Westelij ke vrijheid te handhaven is niet behoor lijk. Wij willen op dit stuk niet uit de mond van de heer Visser doch uit de mond van de heer de Quay zelf graag de dui delijke zekerheid hebben dat deze niet het standpunt inneemt van de Duitse socialisten, van Aneurin Bevan en van het weekblad L'Express. Met andere woorden, wij willen de okerheid heb ben dat in deze kritieke tijd de benoe ming van de man van het principiële compromis niet insluit een radicale wijziging van onze buitenlandse en mi litaire politiek. Wij leven in ernstige tijden. En wij kunnen gelukkig zijn dat er in Neder land op het punt van buitenlandse poli tiek een front is. waartoe ook de socia listen behoren. Welke twisten wij ook in onze eigen politieke gelederen heb- heb, naar buiten willen wij allen onze verdeeldheid verdedigen. Het is daar om door en door verkeerd nu wij voor de tweede maal in een generatie ge confronteerd worden met dictatoriale macht, een der voornaamste portefeuil les toe te vertrouwen aan een man die op het standpunt van het principieel compromis staat. Het Vrije Volk hekelt in een hoofdartikel de „Dat gebeurt allemaal- van-mijn-centen"-mentaliteit, welke de laatste weken hier en daar tot uiting is gekomen in de kritiek op het uitgaven- eleid in de Kolen en Staalgemeen schap, waarover zoals bekend onlangs een rapport is uitgebracht door de fin- nanciële commissaris, prof. Vaes. Het blad schrijft o.a.: Wij hebben er geen enkele behoefte aan, verkwisting van gemeenschaps gelden te vergoelijken. Integendeel, de overheid woont in een glazen huis en moest juist wat dit betreft onaantast baar zijn. En de KSG is op dit punt, zoals de zaken nu staan, bepaald niet zonder feilen. Maar wij willen toch wel waarschu wen tegen de aard van de kritiek die in de laatste weken over de KSG is uitgestort. Die kritiek was n.l. veelal niet zakelijk. Ze had duidelijk de be doeling om de .Europese gedachte" als zodanig te treffen, ook waar het gaat om overigens geheel op zich zelf staan de misslagen van sommige functionaris sen. Woorden als „Europrofiteurs" en „Rol- en haal gemeenschap" in dit ver band gebruikt, zeggen genoeg. De overheid heeft tot taak door een zo zuinig mogelijk beheer geen aanlei ding te geven tot kritiek. Maar het pu bliek zal goed moeten onderscheiden tussen hen die het om het gezond hou den van de democratie te doen is en hen die het met hun gif op het leven van de democratie gemunt hebben. De Gelderlander schrijft: De gang van zaken met benoemin gen in overheidsdienst, ook op bestuurlijk niveau is vaak een subtiele en met name schijnt dat het geval te moeten zijn als het gaat om katholieke titularissen. Daarover moet men het in Noordbrabant en Lim burg eens echt spoedig eens zien te worden. Een heel ander aspect van benoe mingen is de geringe bereidheid, wel ke met name door academici, maar ook wel door anderen, uit die provin cies aan de dag gelegd wordt om functies „boven de Moerdijk" te gaan vervullen. Er zijn zeer lofwaardige uit zonderingen, die het dan ook elders in den lande bepaald goed doen. maar te veel nog wordt door de katholieke zuiderlingen, wier persoon werk kracht, intellect en bekwaamheden overigens, in niet overwegend katholie ke gemeenten en provincies, vaak zo node gemist worden, geweigerd min of meer belangrijke posten buiten ei gen provincie, buiten de eigen sfeer en vertrouwde omgeving te Saan bezet ten. Nog dezer dagen hoorden wij van van teleurstelling welke in- een gemeen te met een katholieke minderheid heerste toen daar de ®e"t®n^tatT°''ev ke topfunctionaris op het punt stond benoemd te worden, maar tender ure zijn sollicitatie introk, omdat hu (en zijn vrouw) toch maar hever m Limburg (zelfs op een onbelangruker post) bleef. Het zal wel een kwestie van sfeer, omgeving, mentaliteit en van hang naar het streekeigene zyn, maar te betreuren blijft het V0T" die katholieke gemeenschappen boven de rivieren, waar een katholieke aca demicus of andere intellectueel z° enorm veel goed zou kunnen doen, óók voor wat betreft de katholieke emancipatie. Het ook wel gehoorde ar gument dat zuiderlingen er niet voor gevoelen in een vreemde omgeving neer te strijken, om daar onmiddellijk met allerlei baantjes in het katholieke verenigingsleven besprongen te wor den, zal hopelijk niet vaak opgaan. Goede katholieke bestuurs- en ande re krachten uit het zuiden des lands mogen terzake een voorbeeld nemen aan vele noorderlingen, met name aan vele Friezen, die sinds jaar en dag in allerlei functies over heel het land uitzwermen en zodoende het socialis me vooral vaak aan goede pleitbezor gers helpen in plaatsen en op posten, waar dat eerder niet of nauwelijks het geval was. Er wordt wel eens ge klaagd over onvoldoende invloed van katholieken in belangrijke sectoren van het maatschappelijke, culturele, bedrijfs, en openbare leven. Vaak is het een kwestie van onvoldoende aan bod van geschikte sollicitanten, waar voor de zuidelijke katholieke provin cies, een rijk arsenaal zouden moeten vormen. Maar helaas... jppt zover D e G elderlander. In tussen: wij komen hier inhet westen anders nogal wat zuiderlingen tegen. Ook in eigen huis. Maar wij geven toe: het onderwerp is zeker een studie waard. Wij lezen in De Nieuwe Lim burger: Traditiegetrouw woonden Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de prins maandagavond, als afsluiting van de eerste dag van hun jaarlijks bezoek aan Amsterdam, een galavoor stelling bjj in de Stadsschouwburg. Ge speeld werd het bekende toneeltstuk „Twaalf Gezworenen", dat reeds vele maanden op het repertoire staat van De Nederlandse Comedie. Hare Majes teit had dit programma zelf gekozen uit een lijstje van vijf of zes stukken, dat haar voorgelegd was door het ge meentebestuur, dat op deze gala- schouwburgavond als gastheer pleegt op te treden. Het gemeentebestuur, dat dus ook mede-verantwoordelijk zou zijn (op an dere avonden niet?) voor de aard van het gespeelde, had bij voorbaat alle Franse boulevard-stukken als „te on deugend" van het lijstje afgevoerd. Bovendien, zo schrijft een onder lan delijke dagbladen, was de keuze van stukken ook nog beperkt, doordat het gemeentebestuur hoge eisen stelt aan de moraliteit en ook nog elk toneel stuk dat op de ene of andere wijze wie dan ook zou kunnen kwetsen om reli gieuze of andere redenen, van het re pertoire pleegt te bannen. Met andere woorden: Hare Majes teit moest door het gemeentebestuur in bescherming worden genomen te gen de huidige officiële Nederlandse, met zware subsidies door het Rijk d.i. door het Nederlandse volk in stand gehouden toneelcultuur. Of, met nog andere woorden: de groepen, gezel schappen stellen zelf niet altijd hoge, voldoende eisen aan de moraliteit en zijn soms helemaal niet vies van een repertoire, dat zo niet kwetsend, dan toch ergernisgevend is. Wij zouden naar aanleiding van het bovenstaande nog willen opmerken dat de Koningin vaak incognito toneelvoor stellingen bezoekt, zodat ook uit dien hoofde de keuzebeperkt was. Tijdens de officiële opening van de geheel vernieuwde en gerestaureerde zaal van de Casino-schouwburg te Den Bosch is aan de heer P. Martens, direc teur van deze schouwburg om zijn vele verdiensten voor het culturele leven van stad en gewest het gouden Casino potlood uitgereikt. Dit is dezelfde waar devolle onderscheiding, die door de heer Martens in de afgelopen jaren herhaaldelijk aan verdienstelijke kun stenaars is uitgereikt. De zaal is van een nieuwe vloer- en wandbekleding voorzien. Het gewelf is een sterrenhemel geworden, het proce- nium is eenvoudiger en stijlvoller ge worden, er kwam nieuw meubilair en een automatische noodverlichting. Van groot belang is ook dat de zaal er niet alleen visueel doch ook accoustisch be ter van geworden is. De werkzaamhe den hebben in totaal 185.000 gevergd en zijn binnen twee maanden uitge voerd. De heer Martens bracht daar voor oprechte dank aan allen die ertoe hebben meegewerkt. De voorzitter van de vereniging Sociëteit Casino, de heer J. Cleerdin vestigde er de aandacht op, dat deze werkzaamheden de eerste etappe betekenen van een plan tot res tauratie van het gehele gebouw dat in totaal ruim een half miljoen gulden zal gaan kosten. Burgemeester mr. H. Loeff bracht tijdens de bezichtiging van de zaal oprechte hulde aan het ini tiatief van de schouwburgdirectie, het geen hij een uitstekend voorbeeld van particuliere ondernemingsgeest noem de. De Oirschotse toneelvereniging „Sancta Maria" geeft zondagavond nogmaals een uitvoering van „Alces tis", waarmee de amateurs enkele we ken geleden een overweldigend succes hebben geboekt. Zondagmiddag is er een uitverkochte voorstelling voor mid delbare scholieren. De Nederlandse Televisie Stichting viert vanavond de inschrijving van het half miljoenste televisie-toestel met een amusementsprogramma uit de Twentse Schouwburg in Enschede en de Stads schouwburg in Sittard. Het programma wordt ingeleid met een toespraak van mr. IJ, Scholten, staatssecretaris van O.K. en W. Theo Eerdman voelt vier koppels aan de tand omtrent hun kennis van de meest in trek zijnde toeristenlanden: West-Duitsland, Frankrijk, Italië m Zwitserland, met als prijs een reis naar één der Eurovisie-landen en tot slot een modeshow met muzikale om lijsting van Nederlandseconfectiemodel- len. In het radioprogramma van de KRO speelt vanavond het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Willem van Ot- terloo de Symphonie Fantastlque van Tot officier in de orde van Oranje Nassau, bij bevordering is benoemd de heer A. Bartels, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, wonende te 's Gravenhage. Bjj K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, bjj bevorde ring, de heer A. Bartels, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs, te 's-Gravenhage. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van de provinciaal der Missionarissen van het H. Hart benoemd tot kapelaan te Tilburg-de Goede Herder, pater J. Kruunenberg M.S.C. Verder heeft mgr. Mutsaerts benoemd tot godsdienstleraar aan het Mgr. Zwij- sencollege te Veghel de weleerw. heer A. v.d. Staak, kapelaan te Dinther; tot godsdienstleraar aan de r.k. School voor ambacht en techniek St. Joseph te Veghel de weleerw. heer J. Huijsmans, kapelaan te Veghel-H.Hart; tot gods dienstleraar aan de r.k. handelsavond school te Veghel de weleerw. heer A. Pirenne, kapelaan te Veghel, H. Lam- bertus; tot godsdienstleraar aan de Ma ter Amabilisschool te Veghel de wel eerw. heer L. de Rooij, kapelaan te Veghel-H. Lambertus. Bjj K. B. is benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde voor de Leidse universiteit om onderwijs te geven in de sterrenkunde: dr. L. Wolt jer, thans wetenschappelijk ar-'Menaar bij de Leidse sterrenwacht, Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, verleent woensdag geen audiën- llseptember 1959 (K.N.P.) Mgr. W. Mutsaerts zal zaterdag 19 sep tember m de kapel van het groot-semi narie te Haaren de volgende H.H. Wü- fij"fel},.toe.dlenenH. Subdiaconaat aan H.H. Wijnhoven. H. Diaconaat aan C. M. Bekx; J. M. F. van den Berg- H G. L. T Breuer; J A. van Bijstervéldt;' A. W. N. Claes, J. M. C. van Dinter- J. P. G. de Haan; W. J. Kalb; J M C van Kemenade; J. A. P. m. Lee mans; J- C. H. Leurs; J. w. M. Pennenburg; H. I. Prince; P. j. Rij. kers' L J. J. Slooff; G. M. Verbakei; LH C van Vroonhoven. Allen leer lingen 'van het groot-seminarie te Hflursn Mer W. Bekkers, bisschop-coadjutor zal zondag 20 september in de kipel van het kloos.er der Montfortanen te Oirschot de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de fra ters F. J. Haase; J. Zornhagen; L. van Winden; D. Boormans; J. Haan; «-.va- ter; P. Massy; J. Martens; L. Brink man; Arturus De Munter; J. Vangehug- ten; J. Janssen; H. Bovens; H. Dieters, H. Louis. Allen van de sociëteit der Montfortanen. Mgr. J. Teerenstra C.S.Sp., bisschop van Doume zal 20 september in de ka pel van het klooster der paters van de H. Geest te Gemert de H. Priesterwij ding toedienen aan J. Huijsmans; J. Mollemans; P. Pubben; F. Reuvers; A. Teuns; Timmermans; O. v.d. Brink; G. v.d. Schepop; J. Vanwesenbeek; J. de Vries en P. Rutten. Te Lyon heeft het tweede internatio nale congres voor „Levend Latijn", waaraan 135 latinisten uit 18 verschil lende landen hebben deelgenomen, in een aantal resoluties zijn wensen en verlangens vastgelegd. Het Iatijn moet gemaakt worden tot een gemeenschap pelijke internationale taal voor geleerden en technici, de Unesco dient daarbij te helpen, en de latinisten zelf moeten hun taal „moderniseren" en het onderwijs erin aantrekkelijker maken. Voor de resoluties aangenomen wer den, was het evenwel tot enkele moei lijkheden gekomen. In de eerste plaats ontbrandde er een strijd over die uit spraak van het Latijn, welke als de bes te moet worden beschouwd. Hierbij kwa men nationale geyoelens in het spel. Met name de Italiaanse afgevaardigde professor Riccardo Availone, van de universiteit van Rome, kwam op voor de „Italiaanse" uitspraak. Hij fulmi neerde in „Italiaans" uitgesproken Latijn tegen de „pseudo-classicisten" en betoogde dat het „belachelijk" was om een andere uitspraak te volgen dan die welke nu al 1500 jaar in Italië in zwang is. Zijn Franse collega prof. Ro bert Schilling kwam, namens de meer derheid die het Latijn wil spreken zoals dat te Rome ten tijde van Cicero werd gedaan, met grote heftigheid tegen hem op. Schilling was zo opgewonden, dat hij de regel van het congres: Latijn spreken, vergat en in het Frans zijn opponent ging bestrijden. De eensgezondheid dreigde verloren te gaan. Maar er,kwam onverwachts uitkomst, van de zijde van de „vijand". Op het hoogtepunt van de debatten ont popten zich twee Franse afgevaardig den als ....Esperantisten. En Esperan to als wereldtaal wordt door de voor standers van hetgebruik van levend Latjjn als internationaal communicatie middel met afgrijzen verworpen. De le rares-Latijn mademoiselle Marie Bo- nafous uit Avignon was de eerste die Hector Berlioz. De opnamen voor dit concert werden gemaakt bij gelegen heid var het zilveren dirigentenjubileum van Willen van Otterloo in mei van dit jaar. Na de vaste zaterdagavondrubriek „Boordje los" kan men luisteren naar de opera „Kalchas" van Jurriaan An- driessen, uitgevoerd door Guus Hoek man, bas, Chris Taverne, tenor, Henk Angenent, bas. en het Promenade Or kest onder leiding van Benedict Silber- man. In het radopprogramma van de VARA speelt het Metropole Orkest onder lei ding van Dolf van der Linden, terwijl Theo Uden Masman „Hits aan de spits" presenteert. Later op de avond wordt een verslag gegeven van de Hudson-her- denking in Amerika in tegenwoordigheid van Prinses Beatrix. „Samba Fantastico" is een film van Jean Manzon en René Persin, waar mee het programma van de VPRO- televisie morgenavond aanvangt. Twee verschillende stijlen van „zingen voor het leven" komen daarna aan de beurt in „Liedjes uit Amerika en Frankrijk", vertolkt door de Nederlandse zangeres Rita Reys en de Franse chansonnière Cora Vaucaire. Als intermezzo wordt een door Wolfgang Wijdeveld speciaal voor de VPRO-televisie gecomponeerd stuk voor harmonium (bespeeld door de de componist), trompet (Nelly Boerée) en slagwerk (Cees See) uitgevoerd. Tot besluit geeft „World Press Photo,, een indruk van de gelijknamige tentoonstel ling in het Gemeentemuseum te Den Haag. De KRO zend zondagavond een Bel Cantoprogr. uit onder de titel „Shake speare in de muziek". Aan dit pro gramma werken mee de sopraan Aukje Karsemeyer en de tenor Arthur Hoog veld met het Promenade Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Later volgt een herhaling van het op 15 juni 1958 onder regie van Willem Tollenaar uitge zonden luisterspel „De Grote Vis" van Albert Kuyle. In het radioprogramma van de AVRO kan men luisteren naar „De Vrouwen hater", een radio-komedie van Roderick Wilkinson, die al eens op 16 april 1959 onder regie van Emile Kellenaers is uitgezonden. In de rubriek „Zingende Vleugel" onder leiding van Gijsbert Nieuwland treedt Sonja Oosterman als gast op. Later op de avond volgt onder het motto „Rijkdom der welluidend heid" een keuze uit het repertoire van de bas-bariton Hans Hotter met Gerald Moore aan de vleugel. (Van onze Haagse redactie) Z.H. de Paus heeft pastoor P. J. M. van der Burg, herder van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorkum in Den Haag benoemd tot geheim ka merheer. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft dit de 76-jarige Haagse pastoor op diens pastorie mee gedeeld en hem daarbij het betreffende Pauselijke besluit overhandigd. Mgr. Jansen somde verschillende van de vele verdiensten van pastoor Van der Burg op. „U bent groot in het bouwen van kerken," zo zei hij. Pastoor Van der Burg moest in december 1942 zijn kerk op bevel van de bezetters ontruimen. De kerk stond de Duitsers in de weg en werd afgebroken. Na de oorlog bouwde de pastoor eerst een stenen noodkerk en later een definitieve parochiekerk Pastoor Van der Burg heeft onlangs zij i gouden priesterfeest en zijn gouden pastoraat van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorkum gewerd. In april werd hij benoemd tot ridder in Orde van Oranje Nassau. De rector magnificus van de r.-k. uni versiteit te Nijmegen, dr. G. W. Groe. neveld zal op 21 september 's middags om drie uur in de aula van de universi teit zun ambt overdragen aan de hoog leraar mr. L. G. A. Schlichting. Na de plechtigheid zal een receptie worden gehouden. UTRECHT, 11 september Examen M.O staathuishoudkunde en statis tiek.' H. J. Groothuijse, Apeldoorn; J. B Scholtens, Zaandam; P. Hagoort, Oudewater; R. Schonewille, Arnhem; H Hassink, Voorburg C. Bras, Span broek" C van Breda, Apeldoorn. Examen M.O. staatsinrichting: H. G J Hoedemaekers, Maastricht en A. J. Hubers, Helmond. In het Staasblad is gepubliceerd een gewijzigd Koninklijk Besluit betreffen de de Sint-Radboudstichting. Deze wijziging heeft tot gevolg dat met ingang van 21 september 1959 aan de r.k. universiteit te Nijmegen doctorale examens in de sociale aard rijkskunde en in de vrije studierich ting in de aardrijkskunde zullen kun nen worden afgelegd, waarvan de ge tuigschriften dezelfde rechten zullen geven als de getuigschriften van ge lijke examens afgelegd aan een der rijksuniversiteiten. Een en ander houdt verband met de oprichting van de verenigde faculteiten der wis- en natuurkunde en der letteren en wijs begeerte aan eerdergenoemde univer siteit. Het ligt daarbij in de bedoeling dat in het studiejaar 1959-1960 een aanvang zal worden gemaakt met de opleiding van eerste jaars-studenten in beide genoemde studierichtingen. In zijn vrijdag gehouden vergadering heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn adviezen aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars vastgesteld over de collectieve arbeidsovereenkom sten in het grafisch bedrijf, n.l. voor de handarbeiders, de chefs en het ad ministratieve personeel. Deze adviezen waren niet geheel una niem. In verband met het vertrouwelij ke karakter van deze adviezen kon men ons over de inhoud geen nadere mededelingen doen. Advertentie Handelscorresp. Ned., Fr., Duits, Eng. De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) in plaats van Latijn Esperanto propa geerde. Zij vond bijval bij een Franse pater, Henri Metzger uit Troyes. Het optreden van deze Esperantisten bracht de congressisten aanvankelijk in de grootste opwinding. Zo zelfs, dat de Zwitserse professor Mas Adam ten einde raad ging voorlezen uit Seneca's brie ven aan zijn broer Galleo, wegens het sussende effect van die klassieke lec tuur. De Esperantisten hadden geen suc ces met hun propaganda en vonden geen verdere steun. Wel waren zij erin ge slaagd de eenheid tussen de over de uitspraak twistende gedelegeerden te herstellen, zodat tenslotte de resoluties er doorkwamen. Over twee jaar zal men wederom bij eenkomen. Het secretariaat heeft strik te opdracht gekregen er voor te zorgen dat er dan geen Esperantisten binnen sluipen. (Van onze correspondent) De voorzitter van de Nederlandse bond van gemeenteambtenaren, de heer J. A. Hoogkamp, burgemeester van Veendam, heeft vrijdag bij de opening van de jaarvergadering te Groningen de „minister aan zijn woord gehouden, dat er snel maatregelen zul len worden genomen". Het overleg over de vrijere loonvor ming voor het overheidspersoneel wordt voortgezet. Afwachten is nog de bood schap. Rekening moet worden gehou den met hetgeen in het algemeen op loongebied gebeurt. Toch meende de voorzitter dat het met het oog op de salaris-achterstand, die nog steeds voor het overheidspersoneel bestaat, drin gend noodzakelijk is, dat er spoedig iets verandert. De heer Hoogkamp wenst opheffing van de algemene-achterstand voor het overheidspersoneel, het inhalen van ht achterstand in de bezoldiging van vJ?er en middelbaar personeel, die achterbleven toen de bezoldigingen voor de hogere ambtenaren werden opge trokken en afschaffing van de gemeen- te-klassificatie. De staatssecretaris van O.K. en W. mr. Y. Scholten, heeft staatsexamens voor de danskunst ingesteld ter ver krijging van het diploma toneeldanser of pedagoog op het gebied van de danskunst. Deze examens zullen jaarlijks wor den afgenomen in of omstreeks de maand juli. Voor degenen, die daartoe de wens te kennen geven, zullen dit maal ook in de maand november a.s. examens worden gehouden. Advertentie voor oliehaarden mei hel hoogste rendement ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr 9.45 Toespr. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Kerkd. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijd krachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamer- ork. en solist. 15.20 Voordr. 15.40 Gitaar recital. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Klankb. 17.15 Caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 19.00 Reisbeschrijving met muzikale illustra ties. 19.30 Cabaret. AVRO: 2Q.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Hoorspel. 21.25 Klankb. over Maurice Chevalier. 21.45 Act. 22.00 Koorzang. 22.15 Accordeon- spel. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sport uitsl. 23.20 Hammondorgelspel. 23.40-24.00 Strijkork. HILVERSUM II, 298 m. NCRV; 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelspel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11-40 Idem. 12.15 Hudson-herdenking in Ame rika, rep. 12.30 Instrum. octet. 12.55 Li turgie en missie, congres. 13.00 Nws. 13.05 Caus. 13.10 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Omroepkoor. 15.05 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Kerkd. 18.00 Caus. NCRV: 19.00 De Hudson-herdenking in Amerika, rep. 19.05 Gram. 19.30 Caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Promenade-ork. en sol. 21.20 Gram. 21.30 Hoorsp. 22.25 Lichte muz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Kamermuz. 23.45-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service 330 m: 13.40 Operamuz. 14.30 Ork. conc. 15.35 Pianorecital. 16.30 Muzikale caus. 18.45 Lichte muz. 22.00 Orkestconc. en solist: 23.06-23.36 Gewijde muz. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 17.00 Gram en inter views. 18.00 Liederen. 19.35 Verz. progr. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Zang en piano. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Operettemuz. 13.25 Gevai'. muz. 15.45 Walsen en volks liederen. 18.15 Ork. conc. 20.00 Festival v. Brogenz: Piano en zang. 21.10 Lichte muz. 22.55 Dansmuz. 0.05 Jazzmuz. 1.15 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. III i'Nat. progr.). 280 en 235 m: 12.05 Ork. conc. 13.35 Festi val v. Berry. 15.30 La vie parisienne, opera. 17.15 Gram. 17.30 Festival v. Praag. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 21.55 Gram. 22.50 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.15 Amus. muz. 12.34 Amus. muz. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcantoconc. 17.05 Gram. 17.52 Gram. 18.00 Volksmuz. 18.25 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.30 Gram. 20.20 Italiaanse liederen. 20.35 Mars- en wals- muz. 20.45 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.15 en 22.45 Gram. 23.05-24.00 Gram. 484 m: 12.15 Gram. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.05 Verz. progr. 17.45 Sport uitsl. en gram. 19.00 Godsd. halfuur. 20.00 Festival v. Bayreuth. 21.20 Gram. 22.10 Brussel bij nacht. 23.00 Jazzmuz. IKOR: 17.00-18.00 Documentair progr. en kerkdienst VPRO: 20.00 Erfelijkheid en geneeskunde, caus. 20.10 Samba Fan tastico, filmprogr. 20.55 Lichte muz. 21.25 Rep. Gezamenlijk progr. v. AVRO, KRO VARA en VPRO: 22.00-22.30 Sportact. Golflengten: 25 m 67; 31 m 10; 41 m 21; 48 m 47; 196 m 2. Zondag 13 september: 22.15 uur: Wat is het belangrijk ste in het huwelijk: Zal ik ge lukkig kunnen zijn? of: zal ik gelukkig kunnen maken? Maandag 14 september: 22.15 uur: De „Moeder van Smar ten". Woensdag 16 september: 22.15 uur: Vraaggesprek met de z.e. pater Vitus van Bussum O.F.M. Cap., rector van het Ethiopisch college in Vatikaan- stad, over St.-Franeiscus van Assisië. Donderdag 17 september: 17.00 uur: De tenor P. Brani, aan de vleugel begeleid door Anse- rigi Tarantino, zingt uit de wer ken van Verdi, Flotow, Puccini, Catalani en Salines. Vrijdag 18 september: 22.15 uur: Wat denkt de H. Stoel over. (N.B.: Programma-wijziging voor behouden vanwege actualitei ten). Dagelijks: 21.00 uur Gezinsrozen krans in het Latijn (196 m mid dengolf) DUITSE TELEVISIEPROGR. 12.00-13.00 Int. borreluurtje. 13.30 V. d. kind 14.00-16.00 Wereldkampioensch. op de Sachsenring: Wielrennen v. amateurs. 16 30-17.15 Eurovisie: Grote prijs van Monza (It.). 17.15-17.50 Achter de ploeg en de schrijftafel, landb. caus. (Regio naal progr.: WDR: 19.00-19.25 Hier und Heute). 19.30 Weekjourn. 20.00 Nws 20.05 T.V.-spel. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 14 30 Eurovisie: Act. v. Parijs. 16.30- 17.15 Euprovisie: Grote prijs v. Monza, autoraces. 19.30 V. d. kind. 20.00 Journ. 20.30 Festival-Parijs 1925: Orkest, ballet, piano en sol. 22.00 Documentaire. Daarna Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 11.00 Kerkd. 16.40-17.15 Eurovisie: Gro te prijs van Monza (It.), autoraces. 19.00 V. d. kind. 19.20 Tekenfilm. 19.30 Nws., act. en journ. 20.00 Feuill. 20.25 Filmrep. v. Parijs. 20.35 Cabaretprogr 21.25 Film over Indonesië. 21.55 Filmrep. Groot symf ork v. d. N.I.R. 22.15 Beroemde boks wedstrijden. 22.25 Nws. en journ. MAANDAG HILVERSUM 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8 15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9 35 Waterst. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Ómr. ork. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. n. platteland. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.20 Mil ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 V. d. vrouw. 14.45 Pianorecital. 15.15 Caus. 15.30 Gram. 17.00 Caus. 17.05 Gram. 18.00 Nws. 18.15 P.S.P., pol. caus. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Koorzang. 20.00 Nws. 20.05 Ein Wal- zertraum, operette. 21.15 Hoorspel. 22.10 Klankb 22.40 Act. 23.00 Nws. 23.15 Beurs ber. 23.17-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsi. 8 25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 11.40 Gram. 11.55 Ork. conc. 12.25 Voor boer en tuin- mJ-' 12-30 Land- en tuinb.meded. 12.33 koor en instrum. kwintet. 12.53 oriTmio0Aact- 13.00 Nws. 13.15 Metropole- 1 ichti Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 heirecitalUZ)',1?-10 Gram- 16-30 Clavecim- 17 45 Reecrino Gra«i- "-4° Beursber. Mmidohne-ork«U, 1800 Orgelspel. 18.30 Kunstbezit. 19.00 Nw"s° Cursus Ppet\boa?nr llJo Intern*. mermuz. 22.00 Caus. 22.15 Gram «21 Gitaarspel. 22.45 Avond overdenkt oimi Nws. en SOS-ber. 23.15 JazimüSSfin 24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Ork. conc. 13.10 Gram. 13.55 Gram. 14.00 Marsen en walsen. 1630 Twee piano's. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade concerts. Opera. 21.35 The little Beggars, opera. 22.50 Piano- recital. 23.06-23.36 Strijkkwartet ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en ork. conc. 13.00 Gevar. muz. 15.00 Lichte muz. 15.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.35 Gram. 19.30 Nws. en gevar, progr 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.40 Gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Ork. conc. 13.30 Lichte muz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.45 Gevar. muz. 19.30 Ork. conc. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz, 0.10 Operettemuz. 1.15 Ge var. muz. FRANKRIJK, progr. Ill (Nat. progr.), 280 en 235 m: 12.05, 13.05 en 14.25 Gram. 14.30 Orgelrecital. 15.00 Ork. conc. 16.00 en 17.30 Gram. 18.00 Kamermuz. 19.41 Gram. 20.00 Festival v. Besangon: Ork. conc. 21.40 Nwe gram. 22.00. 22.25 en 23.10 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.42 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.02 V. d. zieken. 17.10 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.30 Gram. 20.00 Kamermuz. 20.05 Kamermuz. (verv.). 21.30 Amus. muz. 22.15 Gram. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Gram. 14.00 Koninkl. Festival te Londen- Ork. conc. 15.00 en 15.30 Gram. 15.40 Operamuz. 16.05 Gram. 17.10 Gram 17.20 Viool en piano. 18.30 en 19.00 Gram. 20.00 Gevar. muz. 22.10 Gram. VPRO: 17.00-17.30 Voor de kinderen. DUITSE TELEVISIEPROGR 17.00-18.00 V. d. kind. (Region, progr.: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. WDR: 19.25 Vliegtuig- benzine v. d. Sahara. NDR: 19.30 Muzi kaal Rendez-vous). 20.00 Nws., act. en weerber. 20.25 De Joodse medeburgers in Duitsland. 21.25 Filmpraatje. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.30 Sport. 20.00 Nws. 20.20 Filmprogr. 21.40 Progr. over Mexico. 21.55 Muz U. 22.25 Wereldnws. „visiEPROGR VLAAMS-BELG. TELE m gport 20.15 19.30 Nws., act"t3 20.45 Feuill 21.10 Intern. ieH!l?Ao?ogr. in samenw. met de Intern. y 22.50 Nws. en journ. DE ZONNETEMPEL G bv Uitgeverij Cestermea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4