MAMA SAN TWEEJARIGEN IN ACTIE OP DUINDIGT AMATEURS OP WEG NAAR ZONSVERDUISTERING DAGPUZZLE DRAADLOOS CONTACT Feest rond de half miljoenste Ethnologisch genre stukje hij Theater LAND EN VOLK VAN PAKISTAN De kerk sterk in de minderheid Op Canarisch eiland slaan Nederlanders hun tenten op llk'redo s 5 9 4 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 Opleiding film- kaderscholen Benoemingen Wij kijken naar Staatsexamens voor de danskunst Geen rectoraatsoverdracht in Eindhoven JAN J. VAN DER LAAN Overwinning voor Jolly Peter Groot polikliniek complex in Leiden Bouwkosten achttien miljoen gulden Zesde academische filmstudieweek Nederlandse ruiters winnen standaard van prins Bernhard G°lf in Huis ter Heide uf?Ldzüf0jf=t;lu^De Pan in Huis ter De opleiding bij het Amsterdams Ballet De avonturen van Kuifje en Bobbie door HERGE 120 E-n de ircr&f&ncU- dcuy Aldus, m'n beste Zorrinoheb je besloten hier te blijven - We zeqgen jé vaarwel!Mis - üdtien, wie weet? zien we eiken - der nog we! 'ns terug... Alvorens U te verlaten, no - bele vreemdelingen, heb ik eveneens een verzoek,... En ik weet welk verzoek, nobele Zonnezoonen ik wil U desaangaan- de onmiddellijk ge - Ik zweer dat ik nooit aan het bestaan van de Zon", pet bekend zatjjjE- Ik eveneens,oude D ArJdkvis mo- zweer het!...Dedrt ;kwi! mijn baard 9,e™eLtjji%%>en 'k desaangaan- ïnshkse 0jf een W00rcj voorhertel1, de z lk zweer het eveneens nooitspeel ik meer in een andere film, zelfs indien Hollywood me een fortuin aanbiedt. Op mijn woord van eer. Dank U. Ik heb vertKOu wen in U...Daar gidsen en uw lamaj^L- Duizend bommen. wéér lama's Wilt U een van de zaaelzakken van deze lama 's openen t 5? z?S !up5 Zjr Ongeveer half oktober worden de filmkaderscholen van de Katholieke Fumactie en het Katholiek Filmcentrum voor de Jeugd weer geopend. Evenals in de voorafgaande jaren zullen lessen worden gegeven in Den Haag en Sittard Een novum is de kaderschool Eindho ven, die in de plaats komt van de leer gang Breda. De gehele opleiding die vooral is bestemd voor degenen die filmopvoeding moeten geven aan jon genen. maar waaraan ook allen die slechts hun persoonlijke kennis van de film willen verdiepen, kunnen deelne men duurt drie jaar en bestaat uit een basiscursus van twintig en twee vervolgcursussen van elk vijftien lessen In de basiscursus worden de belang rijkste facetten van het verschijnsel film uitvoerig behandeld. De vervolg cursussen (B en C-cursus) bieden ge legenheid tot het uitbreiden en verdie pen van de reeds verworven kennis op theoretisch en praktisch gebied. In Den Haag en Sittard zullen dit maal een basiscursus en een B-cursus worden verzorgd. In Eindhoven wordt dit jaar begonnen met een basiscursus Deelnemers voor Den Haag kunnen zich opgeven bij het Bureau K.F.A.- K.F.J., Nieuwe Schoolstraat 85. Den Haag. Deelnemers voor Sittard kunnen zich wenden tot drs. H. Schreinema- chers, Leyenbroekerweg 94. Sittard. Deelnemers voor Eindhoven kunnen zich aanmelden bij de Stichting Kunst zinnige Vorming, bureau culturele za ken, stadhuis Eindhoven. De NTS had zaterdagavond een iet wat verlate feestavond rondom de halfmiljoenste kijker gearrangeerd. Een prettige feestavond ongetwijfeld. De 5.000 00 ste moet zich geamuseerd hebben en de anderen ook. Er werd gezongen, gedanst, gequizd en zelfs ge- modeshowd dat het een lieve lust was. Men had een pikant tv-grapje uitge haald door het Lady Trio te „ver spreiden" over Sittard. Enschede en Bussum en men bewees er in ieder ge val mee dat de techniek nergens voor staat. Theo Eerdmans bleek uiteraard weer een uitstekende quizmaster. Hij inter pelleerde verschillende paren over hun touristische kennis aangaande respec tievelijk Frankrijk, Duitsland, Zwitser land en Italië. Het winnende paar moeder en dochter Moes mag nu een reis naar een van de Eurovisie- landen maken. Het zal. menen wij, Italië wezen. Bijzonder veel genoegen beleefden wij verder aan Annie Fratellini. die nog verwant moet zijn aan 'de grote Fratellini's van weleer en vooral ook aan de ..The Niberco Brothers", die verbluffende goochelaars bleken". Aan het gans festijn was een toespraak vooraf van staatssecretaris mr. Y. Scholten. De zondagavond was voor de VPRO. Dat het de heer Leonard Spigel- gass niet aan goede bedoelingen ont breekt, zal niemand kunnen ontken nen die de première heeft bijgewoond van zijn toneelstuk „Mama San", dat zaterdag in de Arnhemse Stads schouwburg door het gezelschap „Theater" werd opgevoerd. De broe derschap der mensheid, zonder aan zien van geloof, ras of huidskleur, zou .onder twijfel het uitgangspunt kunnen zijn voor een boeiend toneel werk, maar wat Leonard Spigelgass als hoog-ethische these trachtte te verwezenlijken in dit blijspel van drie bdrijven, daaraan mankeerde alle ach tergrond. Het is waarlijk niet voldoen de om de ethologische bijzoinderhe- den van het Japanse volk en het Jood se dito in huis-tuin-en-keukensitua- ties met elkaar te confronteren om een toneelstuk te produceren. En veel verder is de schrijver, helaas, niet gekomen. Een orthodox-Joodse weduwe uit Brooklyn (USA) heeft haar zoon in de oorlog verloren. Als haar dochter en schoonzoon haar vertellen dat de laat ste een diplomatieke post moet betrek ken in Tokio en dus zal moeten samen werken met de vroegere vijand van Amerika, valt haar aat wat rauw op de maag. Maar moederliefde overwint en zij vertrekt met het jonge echtpaar naar Japan. Zij behoeft met lang te wachten om de geelkleurige bewoners van haar toekomstige woonplaats te ontmoeten, want op de boot reeds maakt de familie Kennis met een za kenman-miljonair, een ouderwets en zeer hofieiija Japans heer die, naar al lengs blijkt, behoort tot de zakenlieden met wie de schoonzoon te maken zal krijgen. Er bhjkt nog meer, n.l. dat de Japanner door de bom van Hirosjima zyn dochter verloren neeft en dus even veel reden heeft de Amerikanen te verwensen ais de Amerikaanse name de Japanners. Er ontstaat een vriend schap tussen de Joodse mevrouw en de japannees, die echter de kop wordt in gedrukt door de achterdochtige schoon zoon, die kennelijk vee) moeite heeft met de Japanse leefgewoonten. Het gehele stuk door doen de hoofd personen eigenlijk niet anders dan een Japans begrip in een Jiddisj woord te vertalen en omgekeerd. En al kunnen de in één van oeide talen ingewoden dan vaak lachen om de explicaties, die zowel door Cruys Voorbergh ais Enny Mols-de Leeuwe uitstekend worden ge geven, door de eerste met veel gein, door de ander met een grote distinctie, voor een dramatische handeling is dat bepaald niet genoeg. Het geheel werd dus een les in leefgewoonten. De Jood se mevrouw maakt een Japanse thee ceremonie mee, die, we kunnen er ze ker van zijn (want Cruys Voorbergh zal zich geen detail hebben laten ont gaan ij zUn grondige studies) klopt als een bus, terwql de Japanse heer op Sjabbes-avond in Brooklyn komt eten, waar de weduwe de kaarsen aansteekt en. het hoofd gesluierd, een gebed uit spreekt. En daar Enny Mols-de Leeu we dit deed, weten we ook zeker dat het zo moet en niet anders. Dat Enny Mols-de Leeuwe het leeu wenaandeel had van de lachertjes in de zaal is noga) logisch voor iemand die enig gevoel heeft voor Jiddisje spreekwijzen en Joodro jumor, maar zelfs die was van de dunne soort en ik maak me sterk dat als de actrice en de uitstekende vertaler Pleiter deze situaties met hur eigen humor hadden mogen kruiden, er in ieder geval veel meer reden zou geweest zijn om te la chen dan nu het geval kon zjjn. Een Jiddisj accent, een komische uitdruk king, een stipt Japans ceremonieel in Nipponse genrestukjes door elkaar heen, zijn bepaald niet genoeg voor een boeiende vertoning, die bovendien uiterst langzaam van tempo was. De argeloosheid van de schrijver ten op zichte van he, probleem van de ras senhaat was soms verbijsterend van naïveteit, zijn talent om boeiende rol len te schrijven welhaai': nihil, zodat de spelers, onder wie de voortreffelijke Bernard Droog en de lieftallige Wini fred Bosboom, er met alle ijver en goede wil niets van konden maken. De sfeervolle decors, waaronder een heel mooie Japanse kamer van Harry Wich hadden beter verdiend dan als om lijsting te dienen voor dit niemendal letje, terwijl Jruys Voorbergh als uit nemend typeur en Enny Mols als ge routineerd vertelster van Jiddisje ver halen zich als gekluisterd moeten heb ben gevoeld in een stuk. dat gespeend was van welke dramatische handeling dan ook. Of men zou het toekomstige huwelijk tussen de orthodox-Joodse vrouw en de zeer behoudende Japan ner zo moeten willen betitelen. J. W. H. Bij K.B. zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, F. Edens te Wageningen, adjunct-directeur van Shell Tankers N.V. te Rotterdam en tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw ir P. C. S. van Hattem te 's-Gra- venhage, directeur van de Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft benoemd tot pastoor van de nieuw-opgerichte parochie van de H. Lucas te Amsterdam-Osdorp de zeer- eerw. heer H. J. Heesterbeek, tot rec tor van het nieuw-opgerichte rectoraat van de Verrijzenis van O. H. Jezus Christus te Amsterdam-Slotervaart-Z. de zeereerw. heer P. J. J. Hofstede, tot assistent aan de parochie van de H. Lucas te Hem en Venhuizen de wel- eerw. heer H. Brautigam, neomist. Bij K.B. is aan de Technische Hoge school te Delft benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der scheikun dige technologie om onderwijs te geven in de scheikundige aspecten van de kernreactoren prof. ir. J. P. W. Hout man. De nieuwe docent is oud-hoog leraar te Bandoeng en thans verbonden aan de Staatsmijnen en gedetacheerd bij de Kema te Arnhem. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 Nws 7 10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8.1j Gtara qm Cvmri 910 De groenteman. 9.15 Gram 35 Waterst. 9.40 Morgenw«dmg. 10.00 Gram. 11.00 RV.U. 11-30 V d zie ken. 12.20 Landb. rubr. 12.30 Nws en meded. of gram. Nationaal P*°Bd's,a. Gram. =e 12.55 Rep. v. d opening der Sta ten-Generaal. 13.15 n 4- H. M Koningin Juliana. AVRO. - Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Ho°rsp. 1500 Strijkkwart. en solist 15.30 Meded. O gram. 15.35 Caus. 15.50 Viool en P»an° IA.30 Gram 18.00 Nws. 18.15 Pianospel, 18.30 R.V.U' Caus. 19.00 Gram. 1»« Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 1. ,j ling Troonrede. 2. Discussie over inhoud Troonrede. 21.00 Gram. 21.30 Act. 21.4o Pianorecital. 22.25 Gram. 22.55 De Hud- sonherdenking in Amerika. 23.00 Nws 23.15 Beursber. te New York 23.17 New York calling. 23.22-24.00 Gram HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.50 V d. huis vrouw 10.15 Caus. 10.30 Gram. 1100 V d. vrouw. 11.30 Gram 11.50 Caus 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30- 13.45 Nationaal progr.Zie Hilversum I i 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.35 V. d plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte muziek. 15.10 Gram. 15.30 Meded of gram. 15.35 Gram. 16.00 V d. zieken. 1630 Ziekenlot. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz 18.00 Lichte muz 18.20 K.V.P., pol caus. 18.45 Caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.30 Orkest en zang 20.45 Pianorecital. 21.15 Ariënshof, klank beeld. 21.25 Intern vocalisteneoncours 22.45 Avondgebed en lit. kal 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: Ork. conc. 13.10 Lichte muz 14.30 Zang en piano. 15.30 Lichte muz. 19.C0 Operamuz. 19.30 Henry Wood Promenade concerts: Ork. conc. en solist. 22.15 Piano recital. 23.06-23.36 Clavecimbelrecitai ENGELAND BBC Light progr. 1500 en 247 m: 12.00 Gram 13.00 Lichte muz 15 00 Dansmuz 15.45 Lichte muz 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en geval muz 18.35 Gram 19.30 Nws. en gevar. progr. 20 00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar progr 21.00 Gram. 22.40 Gevar. muz NDR/WDR. 309 m12.00 Ork conc. 13.15 Lichte muz. 16.00 Ork .conc. 17.45 Lichte muz, 19.53 Operettemuz.. 23.30 Moderne kamermuz. 0 10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. frankrijk, progr. Ill (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.05 Gram 13.35 Gram. 14.10, 17.00, 18.30 en 19.16 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.30 en 21.50 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 en 23.10 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Llii"0£e,cital-,L?;34 Pianorecital (verv.) Jï'iï Gram. 15.45 Gram. 16.17 Kamermuz. ia ici1™"/- 0rk' conc 18-30 v- d sold. 19.30 Gram. 20.30 Gram 21.00 Ork conc. 22.15 Festival S.I.M.C.: Kamermuz 484 "}j A2'??Gram- 13.20 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Ork conc. 15.22 Gram. 15.30 Pianorecital. 15 40 Operamuz 16.05 en 16.30 Gram. 17.10 en 17.20 Gram 18 30 Gevar. muz. 20.00 Festival v. Strasbourg Ork. conc. NTS' Nationaal programma: 12.50-13.40 Prinsjesdag 1959. rep. 20.00 Journ. en wem-overzicht 20.20 Nationaal progr.: Rep opening Staten-Generaai 21.10-22.50 Speelfilm. DUITSE TELEVISIEPROGR 17.00 Het a-b-c-boekje v. d. maand sep tember. 17.15 V. d. kind. 17 40-18.00 Do cumentaire. (Re|lonaalWT?oin"45 Hiel 18.45 Die Nordsehau. WDR 18.43 und Heute. WDR: 19.25 Unterhaltung frei Haus. NDR: 19.40 De vrolijke camera). 20.00 Nws. en act. 20.20 Theodor Heuss, rep 21.00 T.V.-speelfilm. FRANS-BELG TELEVISIEPROGR. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Nws. 20.34 T.V.-spel. 22.05 Rep. Daarna: Wereld nieuws. VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR 19.00 De katholieke gedachte en actie 19.30 Nws., act., weerber en journ 20.00 Eureka: Uitvinders en patenten. 20.30 Filmrep. 20.55 T.V.-spel. 21.50 Rep T V.- sterrlt. 22.20 Nws. en journ. En die omroep deed ons dan het bij zonder genoegen de chansonnière Co- ra Vancaire op te laten treden. Deze dame verstaat baar vak uitstekend en zij heeft een boeiend-persoonlijke op vatting van de liedjes die zij zingt. Ai is daarbij ook inbegrepen een tikje niet helemaal verantwoorde gemanië reerdheid, die haar wellicht is bijge bleven van de tijd dat zij nog toneel speelster was. Een muzikaal novum bleek tussen de bedrijven door het „Zondagsminia tuur", zijnde een door Wolfgang Wij- develd gecomponeerd trio voor harmo nium, trompet en slagwerk. 1-Iet moet gezegd dat men het tot dusverre niet voor mogelijk had gehouden, dat er nog zoveel welklinkende muziek uit een harmonium zou kunnen komen Maar het meest opvallende was toch. naar onze smaak, het zeer virtuoze trom petspel van Nelly Boerée. De staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten, heeft staatsexamens voor de danskunst ingesteld ter ver krijging van het diploma toneeldanser of pedagoog op het gebied van de dans kunst. Deze examens zullen jaarlijks wor den afgenomen in of omstreeks de maand juli. Voor degenen, die daartoe de wens te kennen geven, zullen dit maal ook in november a.s. examens worden gehouden. De rector-magnificus van de Techni sche Hogeschool te Eindhoven, prof. dr. H. B. Dorgelo, zal maandagmiddag 21 september drie uur in een openbare se naatszitting verslag uitbrengen van de lotgevallen der hogeschool in het afge lopen academische jaar. Daar de hui dige rector-magnificus kort geleden is herbenoemd voor een volgende drieja rige ambtsperiode is er geen rectoraats overdracht. De openbare zitting zal worden gehouden in de Philips schouw burg. Na deze zitting zal de nieuwe zui delijke toegangsweg tot de definitieve gebouwen der Technische Hogeschool in gebruik worden genomen. Zaterdag en zondag sprak pater F. Rypma OFM op een weekeind, gehouden in het Missionair Vormingscentrum te IJbbergen over „Land en volk van Pa kistan". In een korte historische schets Met dertig Nederlandse amateur-as tronomen zijn wij van Schiphol ver trokken naar de Canarische Eilanden met de bestemming Tarajalego, op het een na meest oostelijke eiland van de ze groep vulkanische eilanden. Fuer- teventura. Op 2 oktober hopen we de daar totale zonsverduistering waar te nemen. Na anderhalf jaar van intense voorbereiding is het nu dan zover. De kisten net instrumenten zijn verzonden en wij zijn op weg. Gaan we nu eerst terug naar 1954. Na vier vergaderingen op de Utrecht se Sterrewacht vertrokken toen een 35 amateurs, met een ongelooflijke hoe veelheid handbagage naar de Z.O.-kust van Zweden om daar ieder op zijn eigen houtje, zoals we dat noemden, de ver duistering van 29 juni te gaan waarne men. Jammer was-het toen juist tijdens de enkele minuten, dat de totaliteit duurde, bewolkt, zodat de „expeditie" mislukt heette. De expeditie van de Nederlandse Eclips Commissie van de Nederlandse Academie van Weten schappen, die haar kamp opgeslagen had op het eiland Gotland voor de oostkust van Zweden, heeft toen, geheel vrij van bewolking, zeer goede waar nemingen kunnen doen. Ook nu weer zal deze expeditie onder leiding van dr. Houtgast van de Utrechtse Sterre- wacht waarnemingen verrichten op de Canarische Eilanden Daarnaast vatten een aantal ama teurs. deelnemers aan de „expeditie" in 1954 naar Zweden, twee jaar geleden het plan op om opnieuw een beschei den poging te wagen. Deze bescheiden poging is na uitgegroeid tot een vol waardige expeditie onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Niets doet meer ver moeden dat het maar amateurwerk is, behalve dan dat wij amateurs zijn, die gedreven worden door het verlangen iets van het schoons van de hemel te ontsluieren. De expeditie, die onder al gemene leiding staat van mr. G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester \an Maarn. telt 22 man nelijke deelnemers, waarvan negen met hun echtgenoten, totaal dus 31 perso nen. De wetenschappelijke leiding be rust bij dr. C. de Jager, lector aan de Utrechtse Sterrewacht, en leider van de sterrenkundige waarnemingen door Nederlandse amateur - astronomen. Door zijn activiteiten o.a. is het ster renkundige amateurwerk op zo'n hoog peil komen te staan. Dat ons werk hoog aangeslagen wordt blijkt ook uit 1 wetenschappelijke er kenning, die wü ;ekregen hebben door een subsidieverlening van de Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek in Nederland, welke subsidie niet voor semi-wetenschappelijk werk wordt toegekend. Deze subsidie die on geveer de helft van de totale officiële kosten dekt. heeft hef mogelijk ge maakt dat de expeditie, welke een uni cum is, doorgang kan vinden. De expeditie heeft steeds voltallig, gedurende anderhalf jaar elke maand een vergadering gehad op de altijd weer gastvrije Utrechtse Sterrewacht, plus natuurlijk de nodige voorbespre kingen en sectievergaderingen. Zo is dan een omvangrijk programma uitge stippeld, waarover wij een volgende keer iets zullen vertellen. Daarnaast, misschien nog meer zelfs, vragen een enorm aantal organisatorische proble men de aandacht, zoals de reis, het vervoer van bagage, het kamp. de voed selvoorziening, enz. Hiervoor werd de voorzitter Dijgestaan door een commis sie van voorbereiding. Zo heeft de reis onze reisleider, de heer Mak, directeur van de technische school te Sneek, heel wat hoofdbrek.ns gekost. Het is name lijk niet eenvoudig om met 12 kub. ton aan bagage snel op een vrijwel onbe woond deel van het eiland Fuerteventu- ra te komen. Zelf gaan wjj met een chartervliegtuig naar Las Palmas op Gran Canaria. Vier dagen eerder zul len onze 72 kisten met de „Overijsel" van de Holland-Africa-lijn gratis naar Las Palmas vertrekken. Dit is een van de voorbeelden van de buitengewone hulp. die wij van het bedrijfsleven mochten ontvangen. Vervolgens gaan we dan met een bananenboot met pas sagiersaccommodatie, welke de verbin ding tussen du eilanden onderling onder houdt, naar het plaatsje Gran Tarajal op Fuerteventura. Door de te grote diepgang zal de boot daar niet aan de kade kunnen komen, zodat wjj en onze 72 kisten per sloep naar de wal wor den gebracht. De laatste etappe naar 15 km zuidelijker gelegen Tarajalego zal met een vrachtwagen moeten ge beuren. wanneer een dergelijk voertuig daar tenminste aanwezig blijkt te zijn. Wanneer dit niet zo is. zijn wij genood zaakt daar te blijven, met het gevolg dat de totaliteit niet 101 maar slechts 72 seconden duurt. In Tarajalego, wat een gehucht is van 16 armoedige huisjes, en naar men ver telt, een waterbasin en verder niets (electriciteit, waterleiding, telefoon, post en telegraaf of een levensmidde- lenbedrijf zijn daar geheel onbekend), zullen we dan een kamp van 20 tenten opslaan, en daar bij een temperatuur van gemiddeld 35 gr C. de expeditie van dr. Houtgast heeft reeds twee da gen een temperatuur van 41, gr. C. te verwerken gehad een kleine drie we ken verblijven. Voor al deze tijd heb ben wij levensmiddelen bij ons, welke ons geheel belangeloos door het Neder landse bedrijfsleven ter beschikking zijn gesteld. Zo hopen wv dan 2 oktober om onge veer kwart voor elf plaatselijke tijd aan een onbewolkte hemel een van het mooiste natuurgebeuren waar te ne men. Pakistan bestaat als zelfstandige staat pas sinds 1947 verduidelijkte de spreker dat door de controversen tus sen Moslims en Hindoes het vroegere Brits-Indië in twee delen is uiteenge vallen: Pakistan voor de Moslims, In- dië voor de Hindoes. Nu is Pakistan het meest Islamietische land (er wereld, van daar de naam, Pakistan, heilig land. Het land is verdeeld in oost- en west- Pakistan, die ieder aan één kant van Indië liggen, 1600 km. van elkaar met als enig behoorlijke verbindineen vliegtocht van meer dan vier uur. Een beeld gevend van de huidige si tuatie liet de spreker uitkomen dat de I Pakistani al hun krachten inspannen om Pakistan vooruit te helpen en dat voor al de hoofdstad, Karachi, dat in ruim tien jaar van 50.000 inwoners naar de 2.5 miljoen inwoners opklom, een beeld geeft van energieke bedrijvigheid. Problemen kent Pakistan zeker ook en één van deze problemen is het grote verschil tussen rijk en arm in de ste den zowel als op het land, waar groot grondbezit in handen van enkelingen is. De huidige regering echter heeft reeds drastische maatregelen getroffen om het grootgrondbezit te beperken en zo de mogelijkheid te scheppen voor het ontstaan van kleinbedrijven. ontbreekt echter over heel de lijn een middenstand en zolang die er niet is, zal de economische ontwikkeling van het land worden geremd. De Pakistani zijn landbouwers. Jute en katoen zijn er de belangrijkste produkten. Maar het land mist de industrieën om deze pro dukten te verwerken. Indië, het buur land, bezit wél de industrieën en de no dige delfstoffen en daarom is het eco nomisch gezien jammer dat deze twee landen gescheiden zijn. Sprekend over de positie van de Kerk liet de inleider heel duidelijk uitkomen dat de Kerk sterk in de minderheid is: ruim 200.000 christenen op een bevol king van ongeveer 75 miljoen. De mees te katholieken zijn óf afstammelingen var. de Goanen cvf bekeerlingen uit de klasse der sweepers, de laagste klasse. De regering waarborgt vrijheid van godsdienst, visa voor missionarissen worden vrij verstrekt en onder de Isla mietische bevolking is er een waarde ring voor de Kerk, zeker voor wat be treft het onderwijs, getuige ook het feit dat er zeer veei Islamietische studen ten de katholieke middelbare scholen bezoeken. KRUISWOORDRAADSEL De Amerikaanse filmacteur Paul Douglas is vrijdag op 51-jarige leeftijd in zijn woning te Hollywood aan een hartaanval overleden. In West-Berlijn is vrijdag een tentoonstelling van grafisch werk van de Haagse kunstenaars Paul Citroen, Kees Andrea, Jenny Dalenoord en Ria Exel geopend, als onderdeel van de festivalweken die 20 september officieel ingaan. Het werk was reeds in ver scheidene Westduitse steden tentoonge steld. (Van onze paardesportmedewerker) Wat voor de driejarige paarden een derby betekent, Is voor de tweejarigen de jaar lijkse Produktendraverij. De huidige jaar gang IJ. heeft reeds elf dagen geleden in twee afzonderlijke ritten kunnen tonen wat zij waard is. Hieruit hebben zich een tien tal van deze generatie voor de verreden Produktendraverij weten te klassificeren. Het is geen mooie course geworden, bo vendien was er een ietwat vreemde, doch toch geen onregelmatige start. DE UITSLAGEN: Elionoraprijs (2540 m)1. Winnifred (J. de Graaf)) 1.32.7; 2. Xavero; 3. X. Goudeu Rij der. Toto 13.-, 2.70, 4.70, 1.70, cov. 14.40, kop 23.30. Criterium (ren 1700 m.): 1. Sambo (v. Deuren) 1.51.1; 2. Phrolic; 3. Crusader. Toto 1-50, 1.10, 1.10, cov. 2.40, kop. 2.20. Sopranaprijs (2020 m.): 1. Willy's Lieve ling (Verhoeve) 1.27.4; 2. William Z.; 3. X. Pluto. Toto 126.20, 27.40, 7.—, 2.70, cov. 24.60, kop. 15.30. ,-,Va's,u8aiaprijs (2040 m.): 1. Vrolijke Frans wijSwooper) 1.27.1; 2. Volann Erebus; 3. s A I S' Toto 7.90, 2.10, 2.00, 2.10, cov. 5.50, kop. 11.80. St. Leger, reu (2900 m.): 1. Jolly Peter Dezer dagen is ondershands de bouw aanbesteed van een nieuwe grote poli kliniek van de interne geneeskunde van het academisch ziekenhuis te Leiden. Dit behalve het souterrain en de begane grond zes verdiepingen tellende gebouw zal huisvesting bieden aan de poliklinie ken voor de interne geneeskunde en de subspecialismen cardiologie, endocrino logie, gastroenterologie, longziekten, microbiele ziekten en rheumatoiogie. Ongeveer 150.000 onderzoeken zal men in dit complex per jaar kunnen ver werken, hetgeen aanzienlijk meer is dan thans het geval is. Het bouwplan beoogt de thans over het terrein van het academisch ziekenhuis verspreid liggende poliklinieken voor de interne geneeskunde en de genoemde specialis men in één centrum bijeen te brengen. Voorts komen er een röntgenafdeling en een radio-therapeutische afdeling, een maatschappelijke dienst, laboratoria voor chemische, bacteriologische, hae- matologische en cytologische onderzoe ken, een arbeidsphysiologische afdeling en een observatie-afdeling. De polikliniek waarvan de bouwkos ten geraamd zijn op achttien miljoen gulden, zal men optrekken naast het instituut voor preventieve geneeskunde aan de Wassenaarseweg. Men verwacht dat men binnen enkele weken met de bouw van dit grote project, ontworpen door architect prof. ir. H. T. Zwiers, zal beginnen. De zesde academische filmstudie week, georganiseerd door het Neder lands Filminstituut, wordt dit jaar in Utrecht gehouden van 28 september tot 2 Oktober. Tijdens de öpéningszïttïhg in dé aula van de rijksuniversiteit te Utrecht, zal prof. dr. J. P. Kruyt een rede uitspre ken over „De film als massa-commu nicatiemiddel". (v. d. Kraak) 3.14.17; 2. Sir Carston; Mariaiva. Toto 1.10, 1.10, 1.10, cov. 4.00, kop. 4.90. Produktendraverij (1300 m.): 1. Yvonn» Hollandia (Vergay) 1.26.7: 2. Yewel Boy; 3. IJberflöte. Toto 4.70, 1.50, 1.40, 1.90, cov. 4.20, kop. 6.90. Hoefslag Wisselbeker (amateurs), reu (2000 m.); 1. Chaffy (E. v. Dijk) 2.12.1; 2. Heraut; 3. Friar's Delight. Toto 2.30, 1.10, 1.40, 1.00, 3.50, kop. 6.80. Eponaprijs (2500 m.): 1. Vaurien (Dooye- weerd) 1.27.1; 2. Sofien B.; 3. en 4. (dead heat) Promotor O. en Very Nice. Toto 2.70, 1.40, 4.20, 2.30, 1.30, cov. 21.30. kop. 21. Aïdaprijs (amateurs, 2020 m.j: 1. Uranus (W. de Graaf) 1.26.2; 2. Sweetheart Julia B.; 3. Sagne d'Or. Toto 2.30, 1.60, 2.10, 160, cov 7.00, kop. 8.30. Bataviaprijs (2100 „1.)1. Hippogriffe (Le Fèwe) 1.23.7; 2. Tarautella; 3. Soreuto. Toto 7.30, 2.20, 2.30. 3.50, cov. 6.70, kopp. 20.50. Toto-omzet f 157.048. De Nederlandse landelijke ruiten hebben zaterdag te Rastede in de jaar lijkse wedstrijd voor de vierde maal be slag gelegd op de door prins Bernhard beschikbaar gestelde standaard. Zes landen, namelijk Nederland, Duitsland, Denemarken, België, Zwitserland en Oostenrijk namen aan dit toernooi deel. De wedstrijd bestond uit vijf proeven, dressuur viertal, individuele dressuur, cross coutry, een concours jachtsprin- gen en een trekwilligheidsproef. De Ne derlandse equipe bestond uit de volgen de ruiters: H. J. van der Wal met „Rad ja", A. te Luggenhorst met Pedro", C. J. Schimmel met „Sam Baneza", J. Maathuis met „Swingley", M. de-Ko- hing met „Kitty" en F. Frencken met ••Ala". De eindstand was: 1. Nederland «".5 pnt. 2. Duitsland 320,5 pnt. 3. De nemarken 310,5 pnt. tvfnnio raiïPrt f 8 en zondag interna- bwaHffcatie rsoines gehouden. Na de kwalificatie ronden van 26 paren (stroke play) werd het AAAA; „IV matchpiay voortgezet. toernooi met De uitslagen waren; Tweede Mej. T. Brouwer en A. Roland Hnitt winnen met 2 holes van Mad Cavrois en Georges Huet; mejN.Brou wer en J. Salberg winnen met 4/3 van mevr. P. M. van Spaendonck en h Mignot. Finale: Mej. T. Brouwer eii A. Roland Holst winnen met 5/4 van mej. N. Brouwer en J. Salberg. Omtrent de taak die de artistieke leiding en het bestuur van de stichting Het Amsterdams Ballet zich hebben gesteld voor wat betreft balletopleiding delen deze thans mede dat aan het Am sterdams Ballet zullen z(jn verbonden een tweetal klassen, waarin geschikte leerlingen, afkomstig van de verschil lende balletscholen, uitsluitend ten be hoeve van het Amsterdams Ballet zelf. zullen worden geschoold. Deze scholing zal bestaan uit training onder leidinf» van bailetmeesters van het Amstef" dams Ballet voor wat betreft ontwik keling van techniek, en uit het incideP" teel verzorgen van balletfiguratie il* voorstellingen van de Nederlandse Ope ra en van het Amsterdams Ballet voor nef verkrijgen van 'toneelervaring. De audities voor eventuele vacatures zul len openstaan zowel voor deze leerlin gen als voor die afkomstig van andere opleidingsinstituten. DE ZONNETEMPEL 6 by Uitgeveni Casierma» j hroeder, /k Horizontaal: l vallei; 4 weg (mv); 6 werkkamer; 8 Heil den Lezer (Lat. atk); 9 ons inziens (afk), 10 lofzang; 11 spoedig; 12 ambtshalve (afk.); 14 met nam (afk.) 15 koen; 18 plaats in Frankrijk; 19 voertuig. Vertikaal: 1 voegwoord; 2 tegen (Lat.); 3 jongensnaam; 4 aansluitdoos (electr.); 5 lid van een oud volk; 6 flink; 7 bekoorlijk gelegen; 13 naam van een oud Noors prozawerk; 16 veer kracht; 17 bloeiwijze. OPLOSSING 1 gras; 2 rede; 3 adel; 4 sela; 5 gres; 6 reet- 7 Eede; 8 stel; 9 ober; 10 bode; 11 Edam; 12 Remi; 13 most; 14 over; 15 sema; 16 tram. MOCO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4