Maan ondanks Lunik 2 geen succes met de Sovjet-gebied E M Khroesjtsjev vertrokken Troonrede-,.film over de rijke geschiedenis van ons land Van Quatre Bras en Waterloo tot Marshall Plan en Benelux D Leonid I. Sedov maakt goede beurt bij Sovjetregering Internationaal overleg over de kwestie-Laos Wereldcongres van sociologen Bezoek aan de kapitalisten V.Skunnen Russische prestatie niet onmiddellijk evenaren Boek van EDEN over Suez-oorlog Leider van Russisch ruimteonder zoek president internat, organisatie Van gedaante veranderd Juichende Russinnen m mm Tussen Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk, China en de vier Indochinese staten GELEERDEN VERKLAREN IN MOSKOU: Landbouw- besprekingen met GATT te Genève V.S. ontvangen hem als staatshoofd OP VOORSTEL VAN DE SOVJET-UNIE Op Celebes Groep opstandelingen geeft zich over DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 fAGINA v a SfP* zon der stoornis Mobilisatie en oorlog te1onzijmlhfendhavlnS van de volstrek- onder De moeilijkheden die men in Wash ington ondervonden heeft bij het opstellen van een voor Khroesj tsjev aanvaardbaar reisprogramma zijn-typerend voor de vooroordelen van de Russische premier. Men heeft dezer dagen wel gekscherend gezegd, dat Khroesjtsjev niet veel meer van Ame rika weet, dan de sterrenkundigen van de maan weten. Maar de sterrenkundi gen hebben tenminste niet de pretentie, dat zij de maan geheel doorgronden en zjj laten zich niet door hun vooroorde len leiden, maar zij staan open voor nieuwe ontdekkingen. Khroesjtsjev ech ter heeft een aantal diepgewortelde op vattingen over de Verenigde Staten, die de toets van de kritiek niet kunnen door staan, maar die hij na zijn bezoek aan Amerika niet zal hebben prijsgegeven, omdat het voor hem een soort geloofs punten zijn. Amerika, zo luidt een van Khroesjtsjevs dogma's, is een kapitalis tische staat, en wat een kapitalistische staat is, weet hij uit de werken van Marx, Engels en Lenin. Volgens de communistische leer wordt in de kapi talistische staat in laatste instantie al les uitgemaakt door de bezittende klas se. Het is deze klasse die de regering domineert, die de leidende rol speelt in de beide politieke partijen, en die de pers, de radio en de tlevisie in handen heeft. Khroesjtsjev is van mening, dat de Amerikanen geen echte vrije verkie zingen kennen. Welke partij ook de over winning behaalt, het is zijns inziens toch altijd de bezittende klasse die de lakens uitdeelt. De leidende politieke fi guren in Amerika zijn, volgens Moskou, niet anders dan de uitvoerders van de wensen van de kapitalisten en de mo nopolisten. Daarom is Khroesjtsjev er dan ook zo op f A gebrand, tijdens aniTCMi a Kiricc ziJn reis door de BUITENLANDSE v.S. in contact te komen met de KRONIEK meest welgestelde grootindustriëlen V en andere kapi- taalkrachtige za kenlieden die hij als de feitelijke rege rende élite van de V.S. beschouwt, en daarom heeft het het State Department de grootste moeite gekost om Khroesj tsjev bijvoorbeeld te bewegen tot een ontmoeting met de leiders van de vak bonden. De Russische premier ziet de arbeiders in de V.S. als leden van de uitgebuite klasse, die geen enkele in vloed kunnen uitoefenen op het lands- beleid. Hij gelooft niet in het bestaan van een werkelijk vrije Amerikaanse pers, en hij vindt de eenvoudige Ame rikaanse staatsburger oprecht een be klagenswaardig wezen, omdat er zijns inziens in Ar staat. rika geen democratie be- isenhower heeft Khroesjtsjev uitge. nodigd naar de V.S. te komen „om hem de kans te bieden te zien hoe Amerika en de Amerikanen er in werkelijkheid uitzien, hoe een welva rende natie reilt en zeilt in vrijheid". Maar Khroesjtsjev zal de komende da gen Amerika zien door een bril waar van de glazen vervaardigd zijn door de grondleggers van de communistische leer, en hij schijnt meer op praten dan op luisteren uit te zijn. De huidige machthebber in het Kremlin is, in te genstelling met bijvoorbeeld Stalin, een zeer spraakzaam man, die geen gele genheid voorbij laat gaan om zijn ge dachten zo nadrukkelijk en luidruchtig mogelijk te uiten. Khroesjtsjev ziet in zün reis door de V.S. mooie propagan distische mogelijkheden, en hij zal niet nalaten zijn kans volledig uit te buiten. Hij koestert waarschijnlijk de hoop dat hij met een aantal van zijn welbeken de leuzen indruk zal kunnen maken op de massa van het Amerikaanse volk. Hij zal zijn toehoorders vertellen, dat hij streeft naar een vreedzaam naast elkaar bestaan van het kapitalistische en het socialistische stelsel. Hij zal zich voordoen als een strijder voor het be ëindigen van de kernproeven, als de gro te kampioen voor ontwapening en als een voorvechter van toenemende han del tussen de V.S. en da U.S.S.R. Alle maal zaken die op het eerste gehoor heel goed klinken, als men niet weet wat Khroesjtsjev er in werkelijkheid mee bedoelt. Een aantal Russische geleerden heb ben gisteren in de Sovjet-Academie van Wetenschappen een persconferentie ge houden over de Russische ruimte-raket Lunik 2 die zondagavond de maan heeft geraakt, aldus bericht Reuter. Prof. Alexander Toptsjev, de vice-president van de academie, zei dat de Sovjet-Unie geen gebiedseisen zal vastknopen aan de succesvolle poging om de maan te bereiken. Hij deelde mee, dat men nog niet weet wat er van de drager-raket geworden is. Er zijn veel gegevens ver kregen, die nu worden uitgewerkt. De wetenschappelijke apparatuur heeft goed gefunctioneerd. Het besturingsme chanisme heeft uitstekend voldaan. De volgende stap, aldus prof. Toptsjev, zal een vlucht van een bemande raket naar de maan moeten zijn. Dit is een bijzon der moeilijke taak, aldus de Russische professor, die evenwel in een niet al te verre toekomst verwezenlijkt kan wor den. Voor besmetting van het maanop pervlak met aardse micro-organismen zou men niet bevreesd hoeven te zijn. JL Prof. Leonid Sedov zei dat de lance ring mogelijk is gemaakt door de be trouwbare automatische apparatuur. De baan van de raket week heel wei nig af van de berekende. Hoe de raket precies bestuurd werd, wilde hij niet zeggen. Wel verklaarde hij, dat de be sturing automatisch was. Prof. Sergei Vernov verklaarde, dat er in de kos mische ruimte nabij de aarde proces sen gaande zijn, die tot dusver onbekend waren. De aarde heeft de ruimte als het ware getransformeerd. Onder invloed van het magnetische veld van de aar de hebben zich rondom onze planeet twee gordels van verhoogde straling ggvormd. De Russische geleerden, al dus prof. Vernov, hebben samenstel ling en energie van de buitenste gordel bepaald. Vastgesteld is, zei hij, dat er rondom de aarde elektronen draaien met verschillende energie. Hoe kleiner de energie, hoe groter het aantal. In de stralingsgordels bevinden zich zoveel elektronen, dat zij het magnetische veld van de aarde zouden kunnen demagne tiseren. De geofysicus Egeni Fjodorov ver klaarde dat de Sovjet-geleerden bereid zijn hun collega's overal ter wereld de gegevens mee te delen die met behulp van de Lunik 2 zijn verkregbn. Na ana lyse zullen de gegevens worden gepubli ceerd. Verwacht wordt dat de raket waardevolle inlichtingen zal verschaf fen over de samenstelling van de ruim te tussen aarde en maan. Wjj weten nu, aldus Fjodorov, dat dit geen vacuum is, maar dat deze ruimte gevuld is met gas, kosmische stof en ook met grotere deeltjes. Prof. Boris Koekarkin, de vi- ce-voorzitter van de Russische astrono mische raad, zei dat er met de tele scopen preciezere gegevens over de be wegingen van de raket zijn verkregen dan via de radio. Prof. Joeri Kalinin, deskundige op het gebied van het aard magnetisme, zei dat de raket behulp zaam zal zijn bij de verificatie van de veronderstelling, dat de vloeibare kern De Britse oud-premier Sir Anthony Eden heeft zijn boek over de Suez-oor log, die leidde tot zijn aftreden, vol tooid, aldus bericht U.P.I., het zal in Februari worden uitgegeven. Sir Antho ny Eden ontvangt ruim 100.000 pond (meer dan een miljoen gulden) voor het bbek. In Genève zijn vertegenwoordigers van landen in Europa en het Britse Ge menebest besprekingen begonnen met de speciale commissie van de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) over maatregelen van econo mische politiek op het gebied van de landbouw, die „protectionistisch" wor den geacht. Het overleg zal vooral betrekking hebben op de gevolgen van nationale voorschriften op dit gebied voor de in ternationale handel. Aan de besprekingen met de speciale commissie zal worden deelgenomen door Australië, Züid-Afrika, Nederland, Zwit serland, Frankrijk en Engeland. Niet al le zittingen zullen openbaar zijn. aar het State Department heeft een wijze maatregel genomen om Khroesjtsjev te verhinderen met zijn propaganda succes te boeken. De Russische gast zal op zijn tocht door de V.S. namelijk vergezeld worden door de permanente gedelegeerde van de V.S. bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, die het communistische jargon door en door kent en die een gro. te ervaring heeft in het aan de kaak stellen van Russische bedrieglijke po litieke verklaringen. Lodge heeft in de V.N. een bijzondere reputatie verwor ven door zijn prompte en scherpzinnige reacties op Sovjet-propagandaredevoe- ringen. Het zal de komende dagen de taak van Lodge zijn, er voor te zor gen dat het Amerikaanse publiek niet in de war gebracht wordt door de te ver wachten mooie praatjes van Khroesj tsjev, en Lodge heeft zich de laatste weken op deze taak grondig voorbereid door een diepgaande studie van alle be langrijke verklaringen die door de oov- jet-premier de laatste jaren zijn geuit, zoals ook Nixon gedaan heeft voor hu onlangs in Moskou met Khroesjtsjev in het strijdperk moest treden. Of Khroesjtsjev werkelijk wel iets Ie ren wil van Amerika en de Amerikanen gaat men zich afvragen, als men ver neemt, dat hij een persoonlijke sugges tie van de Amerikaanse president heeft Elfgewezen, om Eisenhowers vroegere woonplaats Abilene in Kansas te be zoeken, waar le Russische gast een in druk zou kunnen krijgen van het leven van de typische eenvoudige Amerikaan. Maar de Sovjet-ambassade in Washing ton gaf op doorzichtige wijze te kennen, dat de premier zijn tijd niet wilde ver spillen aan een beperkt gehoor in een onbetekenende stad en dat hij de voor keur gaf aan een belangrijker podium. Het gaat er Khroesjtsjev vooral om de Amerikanen duidelijk te maken dat hij een mogendheid vertegenwoordigt die zich met de V.S. kan meten. Hij ver kiest Eisenhowers uitnodiging te zien als een erkenning van het feit dat de wereld tenslotte gedomineerd wordt door twee mogendheden: Amerika en de Sovjet-Unie. Triomfantelijk is hij vandaag naar Washington vertrokken, omdat hij alleen al in de invitatie tot deze reis een versterking van-zijn pres tige ziet. Ongeveer 21.000 ton kopra wacht in de Indonesische havens op verscheping, aldus meldt het persbureau Antara. De scheepvaartmaatschappijen kunnen de voorraden niet vervoeren wegens ge brek aan financiën. De kopra ligt op geslagen in de havens Pontianak, Kuala Tungkal, Teluk Betung, Tandjong Priok, Menado en Makassar. van de aarde de bron van haar magne tisme is. Van de maan is bekend, zei hij, dat zij geen vloeibare kern heeft, en als er geen tekenen van magnetisme zijn geregistreerd toen de raket de maan naderde, zou dit de hypothese steunen. De Russische geleerden zeiden, dat de raket is gelanceerd toen de omstandig heden gunstig waren. Er zijn geen „valse starts" geweest. Dat de lance ring zo kort voor Khroesjtsjevs Ameri kaanse reis was ondernomen, was „al leen maar een toevalligheid, waar we niettemin blij mee waren". Volen United Press Internationaal heeft de chef .tn de afdeling raket- en projectiel-ontwikkeling van het Ameri kaanse leger, Medaris, verklaard dat de Ver. Staten de Russische prestatie van het treffen van de maan niet kunnen evenaren in de onmiddellijke toekomst. De oorzaak is volgens hem dat te wei nig geld besteed wordt aan de Ameri kaanse raketprogramma's. We hebben de kennis, de mensen en de hulpbron nen om de evenknie van Rusland te zijn of het zelfs beter te doen dan dat land wat het ruimte- en projectiel-program betreft. Het draait echter om het geld en ik ben bang dat we alleen wakker worden wanneer we worden geschokt door een of andere prestatie van de Rus, aldus Medaris. Hij zei, dat als de taktiek van afwachten bestendigd blijft, het twijfelachtig is of Amerika ooit weer op gelijke voet zal komen met Rusland. Vanmiddag om half vijf wordt op het Andrews-vliegveld nabij Washington een straalverkeersvliegtuig van het ty pe Tu-114 verwacht, dat aan boord heeft de premier en partijleider van de Sov jet-Unie, Nikita Sergejevitsj Khroesjt sjev, zijn vrouw, drie van zijn vier nog in leven zijnde kinderen en verder een groot aantal regeringsfunctionarissen, schrijvers, medici en onderwijsspecia- listen. De premier wordt door president Eisenhower opgewacht in Washington, waar hem de ontvangst van een staats hoofd wordt beTeid. Er zullen op het vliegveld geen buitenlandse diplomaten worden toegelaten, met uitzondering van de Russische ambassade in Wash ington, Mikhail Mensjikov, en de de ken van het diplomatieke corps, de Ni caraguaan Guillermo Sevilla-Sacasa. De „New York Herald Tribune" heeft vandaag op zijn voorpagina een hoofd artikel afgedrukt,waarin Khroesjtsjev in het Engels en in het Russisch wordt verwelkomd. De Sovjet-premier heeft, naar giste ren te Moskou is bekend gemaakt, in zijn bagage een nabootsing van de wim pel, die door de Russische ruimte-raket Lunik 2 op de maan is geplant. Deze wimpel wil hij cadeau doen aan presi dent Eisenhower. Om vijf uur vanmorgen Nederlandse tijd is het toestel van de Russische lei der opgestegen van het vliegveld Vnoe- kovo bij Moskou. Uren tevoren had zich daar al een grote volksmenigte verza meld. Drie kwartier voor het vertrek arriveerde de familie Khroesjtsjev op de luchthaven. Nikita was gekleed in een lichtbruin kostuum en daarover droeg hjj een grijze overjas. Namens de Moskouse partij-organisatie werd hem een bos witte gladiolen aangebo den. Met zijn hoed in de hand nam hij afscheid van de partij- en regerings functionarissen en van de buitenlandse diplomaten. De beide eerste vice-premiers Miko- jan en Kozlov waren niet aanwezig. De voornaamste partijfunctionaris was de theoreticus Soeslov. Mevrouw Khroesjtsjev droeg een licht grijze mantel en een rose hoed met voi le. De andere leden van de familie waren: de oudste twee dochters van de premier (samen met hun echtge noten) en zijn zoon Sergei, Op het platform stond een grote batte rij microfoons opgesteld, maar de pre mier legde geen verklaring af. Juist voordat hij het toestel wilde bin nengaan, holde een arbeider uit de me nigte naar voren, die Khroesjtsjev naar Russisch gebruik op beide wangen kus te. Fotografen, die dichtbij stonden, ver telden dat de premier scheen te zijn ge troffen door dit gebaar. (Van onze parlementaire redacteur) e geschiedenis van ons Koninkrijk is zeker overzichtelijker elders te vinden dan in de 145 Troonredes die sinds 1813 zijn uitgesproken. In dat jaar las Willem I nog voor zijn inhuldiging als koning de eerste voor, waarin hij een nieuwe tijd na de Franse bezetting aankondigt. Sinds dien hebben drie koningen, twee koninginnen en een regentes een Troon rede uitgesproken, met enkele uitzonderingen bij rouw in het koninklijk gezin, of wegens kritieke omstandigheden, zoals in 1917, toen koningin Wil- helmina de minister-president naar het Binnenhof afvaardigde. In de meeste Troonredes klinkt naast de opsomming van actuele gebeur tenissen ook iets persoonlijks door. Willem I was daar het sterkst in. Pathe tische ontboezemingen over de overwinning bij Waterloo en Quatre Bras kon hij gemakkelijk uiten, daar niet de ministers maar de koning zelf vóór 1848 nog de verantwoordelijkheid droeg. In een „Troonrede-film", waarvan wij passages die karakteristiek zijn voor de tijd, weergeven, komt het beeld naar voren van een volk dat zich steeds in moeilijke omstandigheden weet te verenigen. Een volk dat trouw blijft en zijn evenwicht hervindt als andere landen tot excessen vervallen. Een volk dat werkt aan dijken en droogleggingen en dat grote politieke kwesties als onderwijs en kiesrecht, sociale wetgeving en industrialisatie aanpakt als het bijna onder de voet is gelopen. In het lot van het voik is dat van zijn vorsten verweven. derwerp van een bepaald onderzoek ge steld. 1840: Na rijp beraad hebben wy uit eigen vrije wil besloten Onze lange rege ring onherroepelijk te beëindigen en ons Koninklijk, HertogHjk en Groot Hertog, lijk gezag over te dragen op onze be minde zoon, die de Nederlandse, Lu xemburgse en Limburgse Kronen uit Onze handen heeft aanvaard. 1843: Aan de droogmaking van het Haarlemmermeer wordt met kracht ge arbeid. De voorbereiding van belang rijke wetsontwerpen is aanmerkelijk ge vorderd, o.m. omtrent de uitoefening van het stemrecht. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiH (Van een redacteur) Het psychologische effect van de Russische voltreffer op de maan is ken nelijk veel belangrijker dan het natuur wetenschappelijke. Maar dat neemt toch niet weg, dat de geleerden in de Sovjet- Unie bij de politieke leiding een bijzon der goede beurt hebben gemaakt. Aan leiding tot zeer speciale tevredenheid heeft prof. Leonid I. Sedov, de leider van alle activiteiten in de Sovjet-Unie, die gericht zijn op de verovering van de ruimte. Hij is onlangs in de „Ob server" omschreven als „een stralen de doch weinig mededeelzame man". Hij is in 1908 te Rostov aan de Don geboren als zoon van een mijningeni eur. De natuurwetenschappen hebben hem al op jeugdige leeftijd geboeid en in snel tempo is hij opgeklommen tot een van de voornaamste experts, die de Sovjet-Unie op het gebied van de ruimtevaart bezit. Hij is lid van de Sovjet-Academie van Wetenschappen en voorzitter van het Russische comité voor de ruimtevaart, dat specialistische adviezen verstrekt aan de regering van de Sovjet-Unie. Namens de Sovjet wetenschap heeft prof. Sedov de dank van Khroesjtsjev c.s. in ontvangst ge nomen voor de fraai getimede lan ceringen van Spoetniks en Loeniks. Samen met de professoren Blagonra- vov en Fedorov heeft hij de laatste tijd tal van internationale conferenties bijgewoond en op 5 september jl. is hij, als eerste Rus, in Londen gekozen tot voorzitter van de International Astronautical Federation, een niet-offi- cieel lichaam, waarin 62 landen zijn vertegenwoordigd. Prof. Leonid I Sedov 1814: Daar alles in ons midden van gedaante is veranderd, vordert onver deelde aandacht wat te herstellen, wat te wijzigen is. Herziening van het gehe le systeem van rechten dat de Fransen dit land hebben opgedrongen is gebo den. 1815: De beraadslagingen over de her ziening van de Grondwet duurden nog voort, toen het geweld van de oorlog op ons 'grondgebied werd overgebracht. Eens zal de historie de veldslagen van Quatre Bas en Waterloo als twee schit terende zuilen van de nieuwe Nederland se staat aanwijzen en gelukkig de vader wiens zonen het te beurt viel die zuilen met hunne armen te helpen vesten. 1818: De opening ener aanzienlijke geldlening is beantwoord geworden met het aanbod van meer dan het dubbele van de verlanngde som. 1819: Vaart en handel naar de kolo niën nemen steeds toe. De vruchten van de landbouw worden in meer dan gewo ne overvloed genoten. De ontginningen houden velen bezig. 1820: Bij gelegenheid van de ramp die waterkeringen deed bezwijken of be schadigde, heeft de natie nieuwe bewij zen gegeven van haar weldadig karak ter. 1825: Ene instelling, gewijd aan de be hoefte mijner Rooms Katholieke onder danen, zal aan de jonge lieden, bestemd voor de leraarsdienst der Kerk, die al gemene handigheden kunnen doen ver krijgen welke onontbeerlijk zijn. (Stich ting „Collegium Philosophicum" te Leu ven). 1827: De hoop dat er eerlang een schikking omtrent de aangelegenheden der R.K. Eredienst met de Pauselijke Stoel zouden kunnen getroffen worden, heeft zich verwezenlijkt. (Concordaat). Oproer in Brussel 1830: Ik hield mü bezig niet de zorg om de lasten van het volk te verlichten, toen eensklaps te Brussel en naar dat voorbeeld weldra ook in sommige ande re plaatsen des Rijks een oproer uit barstte, gekenmerkt door brandstich ting en plundering. 1831: Er wordt niets verzuimd om zich tot het bedingen van een eervolle vrede verder ten oorlog voorbereid te houden. De kwekelingen der Hogescho len en Athenaea, die zo moedig te wapen gesneld, onlangs tot de letteroefeningen zjjn teruggekeerd, houden zich gereed het zwaard weder op te nemen. 1833: Gedurende loop uwer zitting wer den de onderhandelingen tot regeling van de gevolgen van de Belgische op stand tijdelijk vervangen door dwang middelen tegen Nederland, waarvan de geschiedenis nog geen voorbeeld in vol le vrede opleverde. 1837: Wenselijke verbeteringen in onze wegen en vaarten en een meer bespoe digde gemeenschap met de Rijn door de aanleg ener ijzer-baan zjjn ten on- Zeeuws-Vlaanderen en Limburg kwam ondubbelzinnig tot uiting. 1921: Met waardering maak ik ge wag van 't besluit der in de Volkenbond Verenigde Mogendheden tot vestiging van een Permanent Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage. 1925: De arbeidswet 1919 zal verder worden doorgevoerd. 1928: Met krachtige bestrijding der werkloosheid zal worden voortgegaan. Een wetsvoorstel tot regeling der werk loosheidsverzekering is in voorberei ding. 1930: De economische crisis heeft tot ernstige gevolgen voor ons land geleid. Een donkere schaduw wordt geworpen over 's Rijks financiën. De ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Nederlands-Indië vordert bü voortdu ring de aandacht. 1932: Zonder voorbeeld in de geschie denis zjjn de economische verhoudingen over de gehele wereld ontredderd. De werkloosheid heeft nooit gedachte vor- Salarisverlaging Grondwetsherziening 1848: Het grote werk der herziening van de Grondwet is voleindigd. Terwijl in vele staten van Europa burgerbloed de straten verft, mocht dit Land van wanorde en regeringloosheid gevrij waard blijven. 1849: De verwikkelingen waarin wij vreesden t.o.v. Limburg te kunnen ge raken zjjn door de bescherming der tractaten afgewend. 1862: Voorzieningen welke in een deel van overzeese bezittingen de afschaf fing der slavernij eist, zijn genomen. 1871: De overbrugging van het Hol lands Diep zal over enige maanden door aansluiting van het spoorwegnet met Vlissingen gevolgd worden. 1880: De geboorte van een Prinses heeft het geluk van Mijn Huis verhoogd. 1883: Een bijna voorbeeldeloze vulka nische uitbarsting verwoestte een deel van westelijk Java en van Sumatra's zuidkust (de uitbarsting van de Kra- katau). 1885: De aanleg der Staatsspoorwe gen nadert zijn einde. 1892: Tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer wordt TJ een voordracht aangeboden. 1897: Wetsontwerpen tot betere be scherming van kinderen en tot regeling van de leerplicht zullen U worden aan geboden. Eerste vredesconferentie iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1898: Met bijzondere ingenomenheid ontving ik het voorstel van Z.M. de Kei zer van Rusland tot het houden van een conferentie over de besperking der krijgstoerustingei (eerste vredesconfe rentie te Den Haag). 1901: De bestaande Zondagswet eist herziening. Speel- en drankzucht zullen krachtig moeten worden beteugeld. 1902: De indiening van een wetsont werp betreffende het houden van lote rijen kan worden verwacht. 1903: Toen een misdadige woeling het openbaar gezag en de maatschappelij ke levensbeweging bedreigde, bleek hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. (Spoorwegstaking). 1909: Een plan is in overweging tot meer doeltreffende subsidiëring in de hesnoe- hosten van schoolbouw, welke thans hel in HonrbÜz°nder lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukken. 1911: Een wettelijke regeling inza£® de pensionering van gemeentelijke am tenaren en hun weduwen en we in bewerking. 1913: Ik acht de tijd Kekomen d°mZu? afsluiting en droogmakinK derzee te ondernem volstrekte neutraliteit die De Russische regering heeft volgens het Russische persbureau Tass een in ternationale conferentie over Laos voor gesteld. De conferentie zou de toesta, in Laos moeten normaliseren. ZjJ onverwijld moeten worden bijeeng pen met als deelnemers de 'a'ld*Uhina in 1954 de conferentie over Indo-unma te Genève hebben bijgewoond. Naar mening van de Russische regering mo de internationale commissie van in zicht voor Laos rapport aan de voorg stelde conferentie uitbrengen over n resultaat van het verrichte werk e aanbevelingen doen ter verbetering van de toestand. De Sowjet-Unie is er van overtuigd dat de spanning in _nIH>A*<laM AnorallAVAn Op die de alleen kan worden opgeheven van de akkoorden van Geneve^ Juichend en wuivend stonden maandag de hele dag honderden inwoners van Moskou voor het planetarium, waar men nauwkeurig de aankomst van de aardraket op de maan had geregistreerd. basis vormen voor de heid in Indo-China. De Russische regering 's ^n oor- deel dat het debat in de Veiligheids raad over het vormen van een sub m missie voor Laos en de stemming van 10 september in de raad over de ont werpresolutie van het Westen een dui delijke schending van het Handvest van de V.N. en het reglement van de Vei ligheidsraad vormen. Het feit dat deze kwestie voor de Veiligheidsraad is ge bracht, is al onwettig, aldus de Rus sische 'verklaring. De Sovjet-Unie stelt Amerika, Enge land en Frankrijk do indieners van de resolutie verantwoordelijk voor deze gang van zaken, die „verstrek kende gevolgen voor de vrede en vei ligheid in Indo-China" kan hebben. Het optreden van de Westelijke mo gendheden in de Veiligheidsraad, zo gaat de verklaring voort, is een weer spiegeling van de pogingen van bepaal- fn die landen om de inter nationale toe stand te bederven, juist toen er duidelijke tekenen waren van ontspanning en de gehele mensheid hoopte dat er als gevolg van de weder zijdse bezoeken een eind aan de koude oorlog zou komen. Aan de Geneefse con ferentie van ministers van buitenlandse zakert werd in 1954 deelgenomen door Rusland, Amerika, Engeland, Frank- rijk, China en de vier Indochinese sta ten. Naar A.F.P, van doorgaans welinge lichte zijde te Washington heeft verno men, zullen de V.S. zeer waarschijn lijk het Sovjet-voorstel van de hand wijzen. Een groep van elfhonderd opstande lingen van de Darul Islam, die onder commando stonden van Bahar Mataliu, heeft zich zaterdag overgegeven aan de regeringstroepen te Makassar, aldus meldt A.F.P. Mataliu, die met zijn vol gelingen had besloten, zich te onttrek ken aan de leiding van Kahar Muzak- kar, de leider van de Darul Islam op Celebes, had in de loop van de vorige weken reeds voeling onderhouden met de regeringstroepen. 1914: De vSr;eemt ls tot nfefgeschonden..De mobilisatie fa mo; red SletJoornisn' 1916: Ik ben vastbesloten onze onaf- hankelUkheid te verdedigen en naar ver- ook „„nOKW^nl"3",6en departement aaug?legenhlden Wn r.voor Arbeids- aangeiegenneden ligt m mun voornemen Zeeuwse en Limburgse trouw dim»nSrnt(<r>Tefd Sewikheld in een ge werd Be!gié, waarbij ik gedwongen de ci ?0r rechten en belangen staat OP te komen. De trouw van van 1933: Beperking der uitgaven zal ten dele moeten worden verkregen door een redelijke verlaging van de salaris sen en lonen van het Rijkspersoneel. 1934: De toestand van het bedrijfsle ven is zeer zorgwekkend. Met grote be zorgdheid voor de toekomst moet wor den vastgesteld, dat de drang naar ster ke bewapening herleefd is. 1938; Verdere uitvoering van de droog legging van de N.O.-polder en voorbe reiding van overige inpolderingen zul len krachtig worden voortgezet. De ver dere uitvoering van de Voorgenomen Maatregelen tot versterking van 's Land weermacht blijft onontbeerlijk. pen is, heh Vw waartoe ons land geroe- vel te geven tot1"' genoopt gezien, be- niisch leven word?°bilisatie* Het econo* door de oorlog zw al zi'n geledingen getroffen. 1945: Gevoelens van heid mengen zich met alLepe bewogen- én erkentelijkheid na z*sva.n vreugd' bittere scheiding. Temidden ,vfr. woesting liggen hier de krachtin «oor herstel en vernieuwing. Met grote vervult mij de ontwikkeling van de ge beurtenissen op Java. Wu blijven Po_ gen de toekomst te redden van een Ge. menebest gebouwd op de vrijwillig aan vaarde saamhorigheid der Rijksdelen. 1946: Gestreefd zal worden naar het wegnemen van belemmeringen, die ver nieuwing van het onderwijs in de weg staan. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de bestrijding van de ver wildering der jeugd. 1947: Helaas heeft de verhouding toj de republiek Indonesië zich in ongüh* stige zin ontwikkeld. Een voorstel de mogelijkheid te openen de nieiiW staatkundige structuur van het KonkJ* rijk een wettelijke grondslag te ëeVtei'. wordt voorbereid. Voor de samen®*^ ling van een nieuw Burgerlijk W®tB is een opdracht verleend. 1948: Een spoedige totstandKdmia| van de economische Unie met tseigie en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig ware geschied, zou een ernstige terugslag tn het her- stel van de volkswelvaart onvermijde lijk zijn geweest. 1949: In het afgelopen jaar trad Ne derland toe tot de Raad van Europa en het Noord Atlantisch verdrag. Het bijeenkomen van de Ronde Tafelconfe rentie heeft de hoop doen herleven dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraag stukken van het Koninkrijk ook zijn, spoedig een bevredigend resultaat zal worden bereikt. Souvereiniteitsoverdracht 1950: In de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteitsoverdracht een definitieve verandering voltrokken. Het vraagstuk Nieuw Guinea houdt beide landen verdeeld. Over het te voeren loon- en prijsbeleid heeft de Regering advies gevraagd van de dit jaar tot stand gekomen Sociaal Economische Raad. De sterke bevolkingsgroei blijft krachtige bevordering van de emigra tie eisen. 1952: Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening za] Worden voor bereid. Bijzondere aandacht zal wor<*rf' geschonken aan de bezitsvorming. "S:eJn°L°vS land «I 1953 blijven S tvL be Jaar van de waters- naiaarsctor goede hoop dat vóór d» KS 0?611 de sluiting van de dt)- n za] z«n. 05: ''e regerinc zal de eerste bilate- j e overeenkomst op atoomgebied, me* de Verenigde Staten, binnenkort aah U voorleggen. Het snel toenemd aantal gezinnen dat van Indom-s' naar Neder land komt, brengt grote moeilijkheden mee. Een ontwerp Deltawet zal spoe dig worden ingediend. 1956: De openlegging van Nieuw-Gui" nea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar inschakeling van de autochtone bevolking. 1957: Ons volk zal zich bewust moe ten zijn van de ernst van de economi sche situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. 1958: De republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregels een reeks van maatregelen tegen Neder land getroffen waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië bijna on mogelijk is gemaakt. (Van een bijzondere medewerker) Onder leiding van de Nederlandse socioloog prof. Den Hollander wordt in Milaan en Stresa het vierde we reldcongres van sociologen gehouden. Niet minder dan duizend deelnemers uit tweeënvijftig landen nemen er aan deel. Het centrale onderwerp van de beraadslagingen is de sociologie ge zien in haar samenhang met de sa menleving. In de groep van de bekende Britse planologe Ruth Glass waarin Neder landse deelnemers werden gesigna leerd, de Rotterdamse planoloog dr. Steigenga en dr. Basart van de T.N.O. alsmede de bekende Franse socioloog Chombart de Lauwe - begint men het er over het algemeen wel over eens te wor den, dat de taak vano de socioloog, de sociaal-geograaf en de sociaal-econoom bij de planologische beslissingen zo niet een mede-bepalende, dan toch wel een adviserende is. Tijdens de discussies ln de groep van de sociologie van de psychiatrie wees professor Arnold M. Rose van de Universiteit van Minnesota op het belang van de groepsgewijze behan deling voor de bespoediging van het genezingsproces van geesteszieken en derhalve ook van de sociologische aanpak en methode hiervoor. Door patiënten een functie in de groep te geven wordt getracht een van de veelvuldige oorzaken van geestelijke ineenstorting functieverlies door b.v. het bejaard worden of anderszins in de samenleving weg te nk nemen. Hierdoor wordt mede dank zij toepas sing van een reeks andere moderne therapieën het percentage patiënten dat binnen twee jaar de inrichtingen kan verlaten tot 75 pet. opgevoerd. Zijn co-referent de Britse psychiater Frank uit Surrey bevestigde zulks met eigen bevindingen Interessant was het debat over he' begrip elite. Pater dr. Ponsioen S.j.L" docent aan het international institute for social studies in Den Haag, zag het aldus: dat wy een overgangstoestand meemaken van het overgaan van d<? macht van de culturele elite naar de technische. Deze technische elite oefent haar gezag door haar greep °P massa-communicatiemiddelen film, ra^ dio, televisie, pers, het gehele economi sche leven, steeds krachtiger uit. H® remmen hiertegen worden steeds zwak ker. Het is-de taak van de culturele eu- te, die vroeger als gezagdraagster 5>P* trad, nu op te treden als kritische e»te> teneinde ontsporingen van de teclin» sche elite te voorkomen. Uit Nederland werden behalve de reeds genoemden nog gezien de prof®8 soren Hofstra (Amsterdam), Hofst (Wageningen), Kruyt (Utrecht) en voorts vele sociologen, planologen hetgeen men de Nederlandse van sociaal-wetenschappelijke zoekers kan noemen. wefe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6