Buitenlander met gestolen opereert cheques m PRIJZENREGEN NA DE „DAMMENRACE" Pleidooi voor vroegtijdig contact met patiënt Minister mr. dr. C. van Rooy opent „Ariënshof" SSuBsavyrrfi PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW" Maar de Amsterdamse juweliers laten zich niet meer beetnemen Huurkazerne in Italië ingestort Hoofdprijs f 2500)bestemd voor Olympisch Comité NS moderniseert treinmateriaa] lïïSft WSSS^^SS: Geen treinverkeer Delft-Schiedam Pro Rege 85 jaar Nederlands Ballet Amsterdam en Rotterdam zetten voorgenomen emissies door Defensie plafond Min. Zijlstra miste bijna 8e boot Jupiter-raket ontploft ™""d5 sa.0*" S" DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 PAGINA 2 In tweede kwartaal 1959 Omzet- en personeels sterkte industrie gestegen In eerste halfjaar Sterke expansie bij Europafonds I Vrachtenindex voor de maand augustus vrijwel onveranderd Jongetje doodgetrapt Tot dusverre 30 slachtoffers mm% Voor N.O.C. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs Europese kampioenschappen Nederlands bridgeteam op de derde plaats Door eigen auto overreden De diefstal in het aarts bisschoppelijk museum Vermoedelijke dader aangehouden Inbraken „en gros" In hoger beroep weer zes jaar geëist Schiedam krijgt nieuw stationsgebouw Haardenfabriek De Schelde verkocht Twee Scheveningers aangehouden K.A.B.-rusthuis voor mannen Tableau de la troupe Met in de neus veertien muizen en twee kikkers Dinsdag heeft een nog steeds onbe kende buitenlander die Engels of Ame rikaans spreekt en zich in het bezit heeft weten te stellen van enkele ge stolen chèque-boekjes, '-einig geluk ge had om daarmee in Amsterdam bij ju weliers kostbare artikelen in te slaan. Langzamerhand wijzer geworden door vele vroegere oplichtingen, vroegen zij htm steeds zich met een paspoort te legitimeren, hetgeen hij zeide niet te kunnen. Niemand gaf hem iets mee. Een juwelier accepteerde echter een chèque, maar zei daarna dat hij het sieraad gereed zou maken. De koper moest dan later op Je dag maar terug komen maar kwam niet meer. De recherche van het bureau Singel zoekt met Interpol al sinds mei naar dit individu: een circa 1.85 meter lange, slanke jongeman met blond krullend haar, die zich mit, wat de winkeliers noemen, bijna vrouwelijke nauwgezet heid uiterst modieus kleedt en die tot nu toe rondliep met een bijzonder ex clusief wit-gouden armbandhorloge, dat door een winkelier op duizenden gul dens waarde wordt geschat. De man, die naar schatting ongeveer 25 jaar oud moet zijn en een uiterst be schaafde indruk maakt, noemt zicc de ene maal Norman W. Ginsberg, want op die naam staan de chèques in het ge stolen boekje van de First National Bank in Nashville, Tennessee, V.S. Uiteraard worden de chèques niet ge honoreerd, want de echte Ginsberg heeft zijn rekening laten blokkeren. Soms ook geeft de onbekende zich uit voor Robert Flynn, want ook op die naam heeft hij gestolen chèques en wel van de Alabama Bank in Amerika. In mei j.l. had hij meer geluk. Toen slaagde hij er in aan de Weteringschans De omzet van de Nederlandse industrie (ondernemingen met 10 en meer man en exclusief de bouwnijverheid) zoals deze door het C.B.S. wordt gepubliceerd geeft in het tweede kwartaal 1959 een stijging te zien tot 7.979 min. tegen f 7.334 min. over dezelfde periode in 1958 en f 7.323 min. tn het eerste kwartaal 1959. (Deze cijfers zijn ook exclusief gas-, electrici- teits- en waterleidingbedrijven). Van deze omzetcijfers bedroeg de ex port in het tweede kwartaal 1959 ƒ2.395 min. tegen ƒ2.154 min. in hetzelfde kwartaal 1958 en ƒ2.257 min. in het eer ste kwartaal 1959. De personeelssterkte van de industrie beliep aan het einde van het tweede kwartaal 1959: 1.37.400 tegen 1.024.800 in het overeenkomstige kwartaal 1958 en 1.032.000 in het eerste kwartaal 1959. De omzet in enkele van de voornaam ste bedrijfstakken in het tweede kwar- -naal 1959 bedroeg (in miljoen): metaal- ohnijverheid 2.214 (2e kwartaal 1958 2.034), waarvan export 770 (693), voedings- en genotmiddelen 2.296 (2.159), waarvan export 532 (472), 'chemische nijverheid 1.169 (1.099), export 590 (572), textiel nijverheid 661 (548), waarvan export221 (185). Blijkens het eerste halfjaarsverslag van het Europafonds I, waarvan in maart participatiebewijzen aan de Am sterdamse beurs zijn geïntroduceerd, is de waarde per participatiebewijs geste gen met 49% ten opzichte van de uit gifteprijs per 21 januari in West-Duits- land. Uit dividenden en rente kwamen tot en met 30 juni ontvangsten binnen 3,52 D.M. per aandeel. Dit bedrag was in augustus tot 4,42 D.M. per aandeel. Het vermogen van het fonds is gestegen van 20.8 miljoen D.M. tot 52 miljoen D.M. per 10 augustus, terwijl de uitgifteprijs een stijging onderging van 100 D.M. tot 1496 D.M. per participatiebewijs. Per 30 juni stonden 362.000 participatiebe wijzen uit. Het effectenbezit van het fonds was per 30 juni als volgt samengesteld: elec- tro-technische industrie en electriciteits- voorziening 19,3%, chemie 24,2%, mijn bouw, staal en ijzerindustrie, alsmede metaalindustrie 16,7%, machine en voertuigenindustrie 18,9%, aardolie-in dustrie 4,4%, industrie van verbruiks- goederen 8,3%, beleggings- en finan cieringsmaatschappijen 3,4% en banken 3,1%. De vrachtindex voor de wilde vaart Is in de maand augustus vrijwel onver anderd gebleven. Het indexcijfer zoals dit berekend wordt door the Chamber of Shippings in Londen (basis 1952 100) kwam voor augustus uit op 69,6 tegen 69.7 in juli. Lichte stijgingen bij enkele sub-index cijfers, o.a. voor granen van .64,7 m ju li tot 65,1 en voor suiker van 93,2 tot 95,1, werden teniet gedaan door dalin gen in andere sectoren. Het sub-indexcijfer voor steenkool daalde b.v. van 62,1 tot 59,6, het c«fer voor erts van 66,8 tot 66,1, voor hout van 75,8 tot 75,4 en voor grassoorten tot 66.3 (68,2). Voor meststoffen bedroeg het sub-indexcijfer 74,4 tegen een note ring van 55,9 in maart. Voor de tus senliggende maanden zijn geen cijfers bekend. De index voor schepen op tijdcharter steeg van 52,3 in juli tot 55,5 in augus tus. Voor oliestokende schepen liep het sub-indexcijfer eveneens op, en wel van 81.9 tot 56,4 en voor motorschepen van 52,7 tot 54.5. Een tweejarig jongetje uit Heeren veen is woensdagmiddag bij zijn verblijf bij familie te Oude Schoot door een trap van een paard tegen de borstkas om het leven gekomen. Het kind was ln een onbewaakt ogenblik onder het prikkeldraad doorgekropen om in het weiland met het paard te spelen. in een modemagazijn een aantal goede ren te kopen, waarvoor hij een chèque afgaf, die nimmer is gehonoreerd. In jur.i werd een firma in huishoudelijke artikelen in de Kalverstraat de dupe. De onbekende nam in een taxi een hele voorraad porcelein mee, want naar hij zei, ging hij regelrecht naar Schiphol om per vliegtuig naar huis terug te ke ren. In één opzicht had hij ook toen al pech: de winkelier weigerde hem het verschuldigde wisselgeld uit te be talen en zei, dat hij dit wel terug zou storten op de bank. Een maand later, in juli, wist hij nog twee juweliers op te lichten, maur daar na dacht men, dat hij verdwenen was, want in, augustus kwamen er geen aan giften tegen hem binnen. Dinsdag echter is hij voor zover tot nog toe bekend echter tevergeefs weer zeer actief geweest. De recherche van het bureau Singel te Amsterdam houdt zich aanbevolen voor inlichtingen over de man. Zeshonderd militairen, brandweerlie den, politieleden en monniken van een nabij gelegen klooster hebben gister avond bjj het licht van booglampen het zoeken voortgezet tussen de resten van een huurkazerne van vjjf verdiepingen, die, zoals gisteren reeds in enkele edi ties is gemeld, in Barletta bij Barl (zuid-Italië) is ingestort. Volgens de laatste mededelingen van de politie zijn tot dusverre 30 lijken geborgen. Vanmorgen zijn de nasporingen voort gezet. Een man heeft zijn vrouw en negen zonen bij de ramp verloren. Het huis waarin 24 gezinnen en in totaal 55 mensen woorden, stortte in vlak na dat de sneltrein van Rome naar Bari gepasseerd was. De huurkazerne was pas zes maanden geleden op een oude garage gebouwd. Een paar duizend mensen zagen gis teren toe in een stilzwijgen dat slechts verbroken werd door de sirenes van po litie- en ambulance-auto's. De aartsbis schop van Trani bad in zijn kerkelijke gewaden bij de puinhopen. Drie van de doden waren voorbijgan gers. Dertien gewonden zijn in het zie kenhuis opgenomen. Enkelen van de slachtoffers stonden bij een tramhalte toen het gebouw boven hen neerstortte. De burgemeester van de stad, Giu seppe Palmitessa, wijt de ramp aan constructiefouten. Hij heeft een onder zoek gelast. De ontwerper-aannemer van het gebouw wordt door de politie gezocht. Een stroom van woorden werd woensdagavond uitgegoten over de warme hoofden van de vele ge nodigden die de grote ontvangst zaal in het stadhuis van Zaandam vulden, waar de winnaars van de befaamde „Van Dam-tot-Damrace" hun prijzen zouden krijgen. Op deze avond werd bekendgemaakt, dat op een gegeven moment tijdens de drie daagse race negen radioreporters, zesenzeventig fotografen en honderd- vierentwintig journalisten in touw waren! Niet minder dan 2300 publi caties werden aan de race gewijd, zeven ordners vol. Zelfs Spaanse dagbladen brachten op de voorpagi na foto's van de race. Dit alles onthulde tijdens een on derhoudende speech de voorzitter van de Zaanse VVV, de heer C. Meij er, die grote hulde bracht aan de stuntcommissie" van de Zaanse VVV. Later bracht burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam ex tra hulde aan de twee pioniers ach ter de schermen, de heren M. J. Hillen en J. Voorthuizen. Er heeft, aldus de heer Meijer, niet één onge luk plaats gevonden tijdens de race, „hoewel we voor een half miljoen gulden verzekerd waren." Het was burgemeester Franken die de prijs uitreiking voor zijn rekening nam en dit onderhoudend deed, vooral de improvisatie over zijn eigen duiktocht was kostelijk. Zaandams eerste bur ger bestreed de hier en daar ge uite opmerking, dat de Dammenrace in feite tot een anti-climax heeft ge leid, omdat wel gebleken is, dat het heus niet zo lang behoeft te duren om van Zaandam in Amsterdam te komen. Als eerste prijswinnaar werd naar voren geroepen radioreporter Kees Buurman die werd begroet met de woorden „duizenden in Nederland hebben genoten van uw spektakel stuk". De prijs, een cheque van 2500., ging vergezeld van een pla quette en een zilveren cigaretten- doos met inscriptie. Achtereenvol gens kwamen de prijswinnaars één voor één voor het voetlicht. De heer Groot uit Amsterdam kreeg behal ve een geldprijs nog een fraaie zil veren beker. Temidden van de vele prijswinnaars deed de vertegenwoor diger van vatenfabriek Van Leer, welk bedrijf in de „originele" prij zen was gevallen, een genereus ge baar door de enveloppe met inhoud beschikbaar te stellen voor de zoge naamde „poffertjesactie" waarvan de baten ten goede komen aan het Mevrouw E. Franken, echtgenote van Zaandams (onderwater) burgemees ter, kreeg voor de uitgestane angst een fraaie taart. Rechts staat de voorzitter van de VVV te Zaandam, de heer C. Meijer. gebrekkige kind. Wethouder Meu- lenkamp nam de cheque in ontvangst met nog een extra geldbedrag, dat de firma zelf ter beschikking stelde. Kees Buurman handelde even; eens sportief met zijn prijs. Hij stelde het geld ter beschikking van mr. Van de Houten, secretaris penningmeester van het Neder lands Olympisch Comité, die me de aanwezig was en het zeer ple zierig vond dat op deze wijze reeds de aandacht werd gevestigd op de komende Olympische Spelen in Rome. Er was een lange rij van eervolle vermeldingen, waarin ook burge meester Franken viel. Het was de heer Meijer, die in een geestige toe spraak het herinneringsdiploma uit reikte en voor mevrouw Franken nog een aparte attentie had: een grote taart, waarop in marsepeinen figuren haar echtgenoot als kikvors man en Czaar Peter stonden afge beeld. Later ontving burgemeester Franken, wiens tocht over de bodem van het Noordzeekanaal zoveel be wondering afdwong, als herinnering nog een kristallen bokaal met in scriptie. Ook de organisator, de heer B. C. Ooms moest delen in de hulde. Aan het slot van de langdurige plech tigheid sprak het oudste raadslid uit de gemeenteraad, de heer Ads Bouman, de burgemeester toe na mens de burgerjj, waarbij vooral het accent werd gelegd op het feit, dat de heer Franken zich in korte tijd populair heeft weten te maken in Zaandam. In de rede, waarin prof. dr. H. J. Flieringa, dekaan der nevenfaculteit klinisch hoger onderwijs te Rotterdam woensdagmiddag verslag uitbracht over de lotgevallen van de Stichting KHO in de studiejaren 1957 - 1958 en 1958 - 1959, heeft hij duidelijk in het licht gesteld, in welke gunstige omstandigheden Rot terdam zich bevindt door de speciale structuur van deze stad. Prof Flieringa dacht hier o.m. aan de Rotterdamse Geneeskundige en Ge zondheidsdienst, het aanstonds bestaan de moderne radio-therapeutische insti tuut, het zich steeds uitbreidende haven ziekenhuis, de opleiding tot haven, en scheepsartsen met alle daaraan ver bonden speciale aspecten, de bedrijfs geneeskundige diensten in tal van gro te bedrijven. Al deze Instellingen, zo zei prof. Flieringa, zijn bereid aan het onderwijs deel te nemen ,of voorzover zij dit reeds doen, haar bemoeienissen uit te breiden. Veel aandacht wijdde prof. Flierin ga aan de concentratie bij het onder wijs. Hij bedoelde dit niet plaatselijk, d.w.z. als een beperking tot een of hoogstens een paar ziekenhuizen. Hij iè van mening dat het grootste deel van alle Rotterdamse ziekenhuizen in geschakeld bij het hoger onderwijs dient te blijven. Het gaat hier om de vraag of de hoofden van de afdelingen van het onderwijs zo mogelijk moeten worden samengebracht in hetzelfde zie kenhuis. De voorstanders van concen tratie beantwoorden deze vraag met ja en hebben dan het oog op het straks In oe zalen van het museum „Het Huis van Looy" te Haarlem zal van 19 september tot en met 11 oktober een ten toonstelling worden gehouden van wer ken van Erika Visser. De wedstrijden van de vierde ronde van het bridgetournooi om het Europees kampioenschap bridge (heren), die te Palermo zijn gespeeld, gaven de vol gende resultaten: Denemarken-Zwitser- serland 28109; Libanon-Oostenrijk 2985; Finland-Groot Brittannië 2477; België-Italië 18—71; Egypte-Zweden 43_6g- Noorwegen-Frankrfjk 2860; Ierland-Duitsland 44—46; Nederland- Spanje 2842. In het algemeen klassement heeft Groot-Brittannië de leiding voor Italië, Nederland, Frankrijk en Zwitserland. De in Parijs wonende Eindhovense kunstschilder Jan van de Ven, die mo menteel een expositie houdt in de Krab- bedans te Eindhoven, is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar gewond doordat hij door zijn eigen auto overre den werd. Daar de motor weigerde ge bruikte hij de zwengel. Op hetzelfde moment dat de motor aansloeg begon de auto te rijden. De heer Van de Ven viel en kreeg de wagen, waarin reeds vier personen hadden plaats genomen, over zich heen. Met een zware hersenschud ding en in deerniswekkende toestand is hij naar het St.-Jozefziekenhuis te Eind hoven overgebracht. gereedgekomen Dijkzigt Ziekenhuis, zijnde het grootste, meest moderne en meest centraal gelegen. Prof. Flierin ga heeft daarover een eigen mening en hij verwijst dan naar een door hem in 1951 gehouden rede, waarin hij stel de dat het ontoelaatbaar is dat enige persoon ot instelling het beoefenen van de wetenschap voor zichzelf opeist en dat wetenschap niet aan tijd en plaats is gebonden, al zullen naarmate de kans op het behalen van successen stijgt, de omstandigheden gunstiger zijn. Tenslotte wees prof. Flieringa op een z.i. onjuiste verhouding tussen de prak tische en de theoretische opleiding. Er is volgens hem een wanverhouding ontstaan tussen de duur van de theo retische opleiding van de aanstaande arts en de tijd waarin hij inderdaad met de zieke mens wordt geconfron teerd. Een juistere verhouding zou kun nen worden verkregen door de medi sche student direct na het afleggen van het kandidaatsexamen in daarvoor aangewezen ziekenhuizen te werk te stellen en daarmee niet te wachten tot hij twee jaar later het doctoraal exa men met goed gevolg heeft afgelegd. De Arnnemse politie heeft een 23-ja- rge Arnhemmer gearresteerd, die ervan wordt verdacht uit het aartsbisschoppe lijk museum te Utrecht een kunstwerk gestolen te hebben. Zoals bekend werd sinds donderdag j.l. in dit museum een kostbaar beeldje vermist, voorstel lende de boodschap aan Maria. De ver dachte werd aanvankelijk gezocht naar aanleiding van een bromfietsdiefstal, die hij in Apeldoorn had gepleegd. De Arn hemse recherche trof hem met de ge stolen bromfiets in Arnhem aan en bij het onderzoek bleek dat hij waarschijn lijk ook de dader is van de vermelde diefstal. Het beeldje is nu terecht. De man is overgebracht naar Apeldoorn. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft woensdag in hoger beroep de zaak behandeld tegen een 29-jarige schilder uit Rotterdam, die door de rechtbank was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest omdat hij tezamen met zijn zwager vorig jaar vierenzestig in braken had gepleegd in en om Rotter dam. De procureur-generaal mr. J. Zaaijer vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger zei in zijn pleidooi, dat de zwager van de schil der de hoofddader is geweest. Hij nam altijd het initiatief en bedroog boven dien zijn kameraad bij het verdelen van de buit. De schilder zou het inbreken nooit hebben aangedurfd als zijn zwa ger hem niet was voorgegaan. Pleiter vroeg dan ook een lichtere straf dan zes jaar. Het hof zal 30 september ar rest wijzen. (Van onze Haagse redactie) Bij de Nederlandsche Spoorwegen zal men in 1960 een aantal nieuwe elektri sche en dieselelektrische treinstellen in dienst stellen. Ook het goederenwagen park „ordt verder gemoderniseerd, zo blijkt uit de toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Terwijl de N.S. aan de vernieuwing van een aan tal stationsgebouwen op diverse plaat sen verder werkt, zal zij in het komen de jaar tevens een aanvang maken met de bouw van een nieuw stationsgebouw te Schiedam. Het aantal overwegen dat met halve bomen of met automatische lichten wordt beveiligd, breidt zich voortdurend uit. De budgettaire moeilijkheden van de gemeenten Delft, Tilburg en Maastricht voor de bouw van tunnels en viaducten, zal men waarschijnlijk wel zo kunnen oplossen, dat men de dreigende stagna tie van de werken kan voorkomen. (Van onze correspondent) De N.V. Ijzerhandel Hollandia te Am sterdam heeft de complete fabrieks- installatie, kantoorgebouwen, fabrieks gebouwen, opslagplaatsen en inventaris van de N.V. Haardenfabriek De Schelde, v.h. C. Geers en Zoon, gekocht. De verkoop vond plaats na de verifi catievergadering van de faillissements procedure, die in Breda werd gehouden. Zij heeft het hoogste bedrag opgebracht, dat onder de gegeven omstandigheden kon worden verwacht, zo deelde de curator in het faillissement, mr. J. F- Müllemeister mee. Ijzerhandel Hollandia kon nog niet mededelen, wat haar verdere plannen zijn. Voor de fabriek in Hnanciele - De politie te Den Haag heeft twee Scheveningers aangehouden, die een agent hadden geslagen t°en htJ hen gelastte door te lopen. Het zyn een jarige en een 17-jarige loswerkman. In verband met belangrijke werkzaam heden aan de brug over de Poldervaart zal van zaterdag 19 september 22.50 uur tot zondag 20 september 11.00 uur op het baanvak Delft-Schiedam v.v. geen trein, verkeer mogelijk zijn. Gedurende deze tijd zullen de treinen tussen Dem Haag H.S. en Rotterdam C.S. v.v. over Pijn- acker worden omgeleid. De treinen tus sen Den Haag H.S. en Delft v.v. blijven normaal rijden, met dit verschil, dat in beide richtingen te Den Haag H.S. over gestapt moet worden. Tussen Delft en Schiedam v.v. en tus sen Delft en Rotterdam C.S. v.v. zal een busdienst worden ingelegd. Tenein de in Rotterdam C.S. aansluiting te kun nen geven op de normale treinen zullen op zondag 20 september ook bussen van Delft naar Rotterdam C.S. rijden, die 12 minuten voor de in de reisgids aan gegeven tjjd vertrekken, te weten: Delft vertrek 5.55 uur, 6.18, 7.00 7.56, 8.29, 8.57, 9.29, 9.57 en 10.27 uur. Tussen Schiedam en Rotterdam zul len op zaterdagavond en zondagmorgen enkele treinen uitvallen. België Koning Boudewijn is giste ren na een verblijf van vier dagen in Barcelona uit Spanje vertrokken. Zijn vertrek was, evenals zijn aankomst en zijn verblijf in Spanje, geheim gehouden. Hij rijdt via Andorra naar België terug. (Van onze Utrechtse redacteur) Naast Sonnehaert voor rustbehoeven- de moeders in Zeist heeft de vereniging Herwonnen Levenskracht, instelling van de K.A.B., thans ook een inrichting van mannen in de leeftijd van 21 tot 65 jaar, die na hun ziekte moeten aansterken of herstel van overspanning zoeken. Daar voor werd het landgoed Baldershagen in Huis ter Heide onder de gemeente Zeist aangekocht, waaraan de naam Ariënshof is gegeven. Dit rust- en herstellingsoord werd woensdag door minister mr. dr. C. J. M A. van Rooy officieël geopend. De mi nister prees het baanbrekend werk, dat door Herwonnen Levenskracht wordt verricht. Hij noemde deze inrich ting van groot belang nu door de ont wikkeling van de medische wetenschap pen de ziekenhuizen geen gelegenheid meer bieden voor langdurige verpleging. Pet aantal verpleeghuizen, dat in de nierdoor ontstane leemten voorziet, acht te de minister onvoldoende. Bewon dering had de bewindsman voor de ka pel, ondergebracht in een garage; hij kende daaraan een belangrijke functie toe, omdat eerst rust ontstaat in harmo nie tussen het geestelijke en lichamelij. De heer J. A. Middelhuis, Verbonds voorzitter van de K.A.B., sprak zijn vreugde uit over het geschenk, dat een van haar instellingen de K.a.B aan biedt aan de vooravond van het gouden jubileum van de centrale katholieke 1945 een bedrag van ongeveer 11 mil joen bij elkaar gebracht. Gelukwensen werden uitgesproken door de burgemeester van Zeist ,mr. A. P. Korthals Altes, de heer Land man van het N.V.V., de heer Van Beek van het C.N.V en de 84-jarige heer W. H. Frie te Amsterdam, een der op richters van Herwonnen Levenskracht. De dank van de patiënten werd ver tolkt door de heer De Bruin. In aanwezigheid van de commissa ris der koningin in de provincie Utrecht, C. Th. E. van Lynden van Sandenburg, is woensdag te Utrecht het 85-jarig bestaan van de konink lijke Nederlandse militaire bond Pro Rege herdacht. De voorzitter van de bond, kolonel b.d. G. Wielinga, bracht vooral de na oorlogse periode van de bond in herin nering, toen van de militaire tehuizen weinig of niets over was. Men moest helemaal weer opnieuw beginnen. Er werden vijftien nieuwe tehuizen ge bouwd terwijl de nog overgebleven te huizen grondig werden gerestaureerd vakbeweging. HU haalde enige treffen- Ien 8emoderniseerd. De bond heeft mo- de herinn#»rino<an nn nan Hp ffrntp menteel de bouw van een viertal nieu* we tehuizen in voorbereiding. de herinneringen op aan de grote socia le priester Ariëns, die ook medewerkte aan het tot stand komen van Herwon nen Levenskracht, een der eerste natio nale instellingen, die de katholieke vak centrale bij besluit van haar vergade ring te 's-Hertogenbosch in februari 1913 in het leven riep. Namens het Verbondsbestuur bood hij een gebrandschilderd raam aan, uit te voeren door A. Stokhof de Jong, in de hal "an het huis Instellingen van de K.A.B gaven de uitrusting voor welfarewerk. De voorzitter van Herwonnen Levens kracht, de heer M. W. G. P. Essers, releveerde, dat de K.A.B. reeds in 1952 de uitzending van rustbehoevende mannen ter hand nam. Sedertdien heb ben hiervan 800 mannen geprofiteerd met 25.000 verpleegdagen, waarvoor twee ton werd uitgegeven. De verple ging van mannen en vrouwen tezamen vergde een bedrag van anderhalf mil joen. Door contributies en kleine vrij willige bijdragen werd voor het werk van Herwonnen Levenskracht sinds Het tableau de la troupe van het Ne derlands Ballet bevat dit jaar om ver schillende redenen enkele namen van grote buitenlandse kunstenaars. De aanvulling van het corps solisten, zo wordt meegedeeld, had men wel uit eigen geledenen kunnen verkrijgen, rrtftar het Rroeiencie repertoire van gró te, internationale baïletwerKen vraagt om volwassen krachten, die in ons land met zijn korte dansgeschiedenis vrijwel ontbreken. Daarnaast vraagt de op groeiende generatie jonge solisten van eigen bodem richtinggevende voorbeel den. In het seizoen 1959-1960 verschijnen als gastsolistenJoan Cadzow (in sep tember en oktober); Irene Skorik die in december komt en Violette "erdy, wier vertolkingen bij het American Bal let Theatre verleden jaar opzien baar den. De vaste solisten bfl het Nederlands Ballet zijn: Sonja van Beers, Leonie Kramer, Irene de Vos en Andrea Jun- gen. Deze danseressen hebben naast zich als partner uit de eigen groep Con rad van de Weetering, Ronald Snij ders en Peter Apüel en verder de Ame rikanen Robert Morrow, Billy Wilson en Peter William Reilly, die in oktober naar Nederland zal komen. Als demi solisten treden dit jaar op: Astrid Lief- ting, Maria Bovet, Ria Leeuwerik en Peter-Paul Zwartjes. De corypheeën zijn: Gaby Abbink, Claire Patterson, Louise Pott, Inge van Dijken, Thorn de Jongh, Reuven Voorembergh, Robert Fischer en Jan Amtz. Het corps de bal let is samengesteld uit; Paula Salm, Agnes Jansen, Beryl Williams. Jean Atkinson, Joy Ransley. Ria Kopper»; Risa Vreken, Liesbeth Vastbinder. £n_ drea Kerkhof, Helma Dolleman,conn|e nemarie Bautz, Cary Teld^^iizabeth Burgemeestre, Edith Ho™. zjjimans, Stuart, Wim Vreeken. SimG Benmeir. Frank Compton, Abrafi^gisseerd door Het geheel wordt shook, ballet- de Amerikaan k g^ia Gaskel] heeft meester. Mevro opnieuw de artistieke van deze groev leiding. ««foraad hcstt De Amsterdamse Sfi?ete gaan tot .de woensdag besloten o obligatielening uitgifte van eenjjO-)*g epn rente van Se Bank Nederlandsche Gemeenten, die iets gunstiger voorwaarden (4V4 pet bii een uitgiftekoers van 100) aan kan bie den. De raad meende echter gebruik te moeten maken van de bevoegdheid om zelfstandig leningen aan te gfan en h? sloot derhalve de emissie tegen rente gamma-voorwaarden door te zetten een h.üjaarltik» couMn schieden v6'" AfIosslng zal pari ge- tellike afin irvro-egde 8ehele of gedeel- iciKa r?lessing is niet toegestaan voor van ini,a/arna tot 1973 tegen de koers J ,-fyl 4 pet en gedurende de verdere looptijd a 101 pet. Ook Rotterdam zal de 4)4 pet emissie doorgang doen vinden. Vrijdagavond a.s. zal het prospectus worden gepubliceerd betreffende de uit gifte van een 4% procent obligatie lening gemeente Rotterdam. groot f 25.000.000,-, tot de koers van 99 pro cent. De lening zal een looptijd hebben van 30 jaar en zal aflosbaar zijn ln 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen. De inschrijving zal op dinsdag 29 sep tember worden opengesteld. De lening is overgenomen door een groep ban kiers onder leiding van de Rotterdam- sche bank. De bond moest zich na de oorlog aanpassen bij de gewijzigde maat schappelijke structuur, daarbij even wel rekening houdende met hetgeen historisch was gegroeid. De uitbrei ding van de strijdmacht en de vergro ting der garnizoenen stelden de bond vaak voor een schier onmogelijke taak. De heer Wielinga bracht dank aan de regering die, volgens hem, op ™a®r'Öke grootse wijze de geestelijke steun58inT8 van de militairen heeft ge- heeTWlïn^ h$«>nder b™<*\ Staf, die voor aide oud-minister bond steeds begrip h&d er^h^i^8" mogelijk was. Het streven van bond bij de bouw van nieuwe tehuizen i, thans op gericht om deze niet van gro. te zalen te voorzien meer eerder Van een groot aantal kleinere kamers, waar de militair meer de beslotenheid vindt. Tijdens het bezoek, dat de Nederland se minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan de Verenigd» Staten brengt, heeft het Amerikaan»? persbureau United Press Internation®1 melding gemaakt van enkele uitlating®?, die de minister over de Nederlands®*?:* fensie-politiek zou hebben gedaan. Let terlijk heette het: „De minister zeide te verwachten, dat het defensie-„pla- fond" van circa 1,75 a 2 miljard gulden spoedig tot het verleden zal behoren, en aat ar nieuwe minister van defensie een andere politiek zal volgen". Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ontkent thans met de meeste klem, dat de minister zich in deze zin zou hebben uitgelaten. Mr. Lu. s heeft alleen gezegd, .-'dus het mi nisterie, dat in Nederland een defensie- „plafond" voor enkele jaren defensie politiek vastgesteld was en dat de re gering volgend jaar zal moeten beslis sen over een nieuw plafond. Over de hoogte van dit nieuwe plafond en dus ook over de mogelijkheid van een ver laging heeft de minister zich niet uit gelaten. Ook heeft hij niet gezegd, dat de heer Visser als minister van defensie een „andere politiek" zal volgen, aldus deze mededeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. JwonSLMn P°gIng ondernomen ot» i °p het traject B^ 2r?e lhelNinakade te breken. OP1 raai I bood h9 de Staten-Genê" huljoenen-nota aan en noS &ceÜ 5®. ?'er bevond hij zich aan boord vWJ de Nieuw Amsterdam, die op het pun' stond naar Amerika te vertrekken. Eigenlijk had de minister op de kao» achter moeten blijven, want de insche ping van de passagiers werd om hal' vier gesloten, maar dank zij de mede* werking van de H.A.L. kon de minister ook nog om zeven minuten voor vier aan boord klimmen. Minister Zjjlstra zal in Amerika eep vergadering bijwonen van de Wereld' bank. Een Jupiter-raket met in de neos veertien drachtige muizen en twee kik kers is gisteren tien seconden na de lancering, op hoogte van driehon derd meter op de Amerikaanse raket» basis Cape Canaveral uit elkaar ge* sprongen, aldus bericht Beuter. De ra* ket werd door de technici zelf radiogra fisch vanaf de grond tot ontploffing ge bracht, omdat zich een koersafwijking voordeed. NOU, MENEER PLOVER, Ik WEBMOÖÏ ZO..J GEZIEN DAT VLAANDEREN MET/ HIJ ZAL WEL A de TREIN VERTROK. ^-"n raar GEZICHT DAN GAAN WIJ MAAR NAAR HULL, MURKEL, ALS TENMINSTE VOLGENS "LLOYD'S" LIGT OE "MARSH CURLEW IN HULL, EN NIET IN LEITH TREKKEN ALS HU VAN AVOND BU DE HAVEN VAN LEITH KOMT EN MARSH MET RADIO'S, EÉN VOOR DE RED - DinGBOCT EN EEN VOOR U DE kust; VERDER TWINTIG KILO SPRINGSTOF MET OE ONT STEKINGSINRICHTING 2OU U IN DAT GEVAL DE HULP VAN DE SPOORWEGEN WILLEN INROEPEN, INSPECTEUR?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2