Neger bevolking moet leren werken De Afrikaan die vandaag werktdoet het morgen misschien niet meer 0 f: Rond de radio stonc Khroesjtsjev behoeft zich geen zorgen te maken Spoedig spaar regeling Beatrix bij de V.N. Ontmoeting met Hammarskjöld Sport en psychologie Legertje agenten draagt zorg voor veiligheid van Russische leider Wijziging wet op de stichtingen ZWARTE MAN WAT NU? WhiV^e" d°Ldre h6,e fam Voor ambtenaren Jeugdspaarwet werkt goed Naar verplichte vrije middag voor huis houdelijk personeel Huis voor prof. De Quay Drs. S. Kuyper DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 fm do ER 1 K v ERC De familie heeft schuld „Wij willen geen onafhanke lijkheid die slechts in naam bestaat, maar wij wensen een ware. Daarom moeten we ons volk in de eerste plaats eraan gewennen 365 dagen van het jaar te werken en niet alleen gedurende het oogsten van de pinda-noten", aldus zei een Westafrikaanse minister tegen de schrijver van neven staand artikel. De weg die Afrika naar een betere toekomst gaat is zwaar Hoe moeilijk deze weg is, kunt u lezen in onze serie artikelen: De „ontwikkelde"een plaag Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. Volgende aflevering De hongerige miljoenen f. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Geen automatisch verlies van rechtspersoonlijkheid De arbeidsschuwe milioenen Deze foto is in Dakar gemaakt. Hij zou ook in iedere andere Afrikaanse stad genomen kunnen zijn. Jonge, gezonde man nen zitten op de trottoirs te luieren en heus niet alleen in de schafttijd. 8. zaten in de grote eetzaal in Lambarene. Ik had van te vo ren enige vragen geformuleerd, die ik Albert Schweitzer zoals ik tot nu toe bij elke maaltijd had gedaan wilde stellen. Ik vroeg: „Afrika is toch nog een onbenut en nagenoeg on uitputtelijk reservoir van mensen, dus van arbeidskrachten...". Ik kon niet zeggen wat ik eigenlijk had willen zeggen. De artsen keken el kaar veelbetekenend aan. Hun manier van doen was er de oorzaak van dat ik onmogelijk verder kon spreken. Het was net alsof ik gevraagd had: „Hebt u zonder panne met de auto naar Ame rika kunnen rijden?", of andere soort gelijke onzin, die zo pijnlijk is, dat men zich schaamt erop te antwoorden. Maar toch moest iemand antwoord ge ven, en daarom zei Albert Schweitzer: „Probeert u maar eens de zwarten ïa™ het werk te krijgen!" w^atikw®| |Yee iaar geleden Toen dokter in LSL aar de beroemde van Afrika nog n1et?lPg-ereisd- Ik had in het voorjaar van T95'qn- Deze keer> een vraag niet meer hebbe°nU ik ,z^lk Nu waren de vragen heel anr!e?| „Hoeveel procent van de bevolking werkt eigenlijk?" vroeg ik, nadat ik waar ik me ook wendde of keerde, op de trottoirs, in de schaduw van bomen en heggen en op elke stoep, slapende, soezende, voor zich uit starende, ge zonde jonge mannen had gezien. De heer Petitmermet, die me door Douala, de voornaamste havenstad van Kameroen leidde, haalde glimlachend de schouders op: „Dat weet niemand'. Er is geen getal zo moeilijk te ach terhalen als dat der werknemers, dor de nieuwste statistieken zwijgen, hier over in alle talen. De getallen zun on grijpbaar. Wie vandaag werkt, doet het morgen *nlsschien niet meer. më^6ei,V'tkopen autoradio's", vertelde °°Pman in Accra. „Ik heb c "Joor een man geleerd hoe hjj ze ln de wa gens moet inbouwen. Hij doet het erg goed. Kort geleden echter zie ik van uit het raam dat hü met de boormachi ne aan de rechterkant van de wagen bezig is. De man had wel honderd of meer radio's ingebouwd, en wist dus dat ze links in de wagen thuishoren. Ik ga naar beneden en vraag hem wat er aan de hand is. Ik dacht dat de radio beter aan de rechterkant zou kunnen worden ge bouwd, zegt de man. Onzin, antwoord ik, de boormachine stond toevallig rechts en jij was te lui ®m hem naar de linkerkant te dragen. That's right, master, beaamt hij in alle gemoedsrust". „En ./aarom zijn ze zo lui?" vroeg ik. Weer worden de schouders opgehaald. „Er zjjn vele oorzaken voor te vinden. Het klimaat, latente ziektes, slechte Voeding en de familie." „Hoezo de familie?" „Weet u hoe groot een Afrikaanse fa milie is?" Nou ia. ik wist het wel. Dat zijn twin- tig, misschien ook dertig ot veertig mensen. Als iemand van zijn „broer" spreekt, moe', hi) zich duidelijker uit drukken en vertellen welke broer dat is. ZlJ kunnen dezelfde vader, maar ver schillende moeders hebben, want de vader heeft verscheidene vrouwen. Ze kunnen echter ook dezelfde moeder, maar verschillende vaders hebben; ook dat verstoort de familie-harmonie niet. De verwantschap kan zich tenslotte er toe beperken dat ze beiden uit dezelfde „compound (woongemeenschap van bloedverwanten) komen. „En wat is het verband tussen de fa- mili en de luiheid van de zwarte man?" vroeg ik de radiokoopman. „Dat is nogal eenvoudig," antwoord de hü, „als er in de familie een werkt, behoeven de anderen het toch niet meer te doen." Dat is tegelijkertijd een soort sociale verzekering8 Niemand kan verhonge ren, want hij weet steeds wel een broer °f een oom te wonen, bj) wie hij kan mtrekken. Deze moet hem dan voeden, hjj het graag doet of niet. teem" andere kant kan bij dit sys- den ^Jl® ,uurlÜk ook niemand rijk wor- berëikt Pauwelijks heeft iemand iets eenewonfngb^uwmlëtcdev, directeur Ja" vertelde m« iets over he?P" m i? hij gevoerd had met ~n gesprek dat hij ertoe wilde b nge^ 7i^nployéJdie last te bevrijden. Zlch va" deze „U begrijpt het niet", antwom^a» hem de Afrikaan. „De famili^rdd® onderdeel van onze godsdienst". Een de heer Petitmermet in Douala klaagde: „Ik heb een zeer intelligente employé. Ik zou hem graag vooruit wil. len helpen, maar hij moet zesentwintig familieleden onderhouden zodoende is alle moeite tevergeefs". Dit wijdverbreid familiebegrip is een deel van een manier vi- denken, die een Europeaan niet, kan volgen. Een loopjongen z!"t in zijn baas vaak iets van een vader, die voor alles ook voor zijn stommiteiten op draaien De heer Bracq. leraar aan het gym nasium in Gaounde, meende dat uit het Afrikaanse familiebegrip nog meer kan worden verklaard' „We waren net kin deren, kunnen de Afrikanen denken, en Frankrijk is onze moeder. Nu zijn we volwassen en gaan onze eigen weg, maar vanzelfsprekend blijft onze moe der ook voortaan voor ons verantwoor delijk". „Buitenlanders" doen het werk In oktober 1958 ontstonden er in Abid jan, de hoofdstad van de Ivoorkust, ern stige onlusten. Ze waren niet tegen de blanke gericht. Net zo min als de be togingen in Brazzaville, in de Franse Congo. Tengevolge van demonstraties, bedreigingen en enkele vechtpartijen verlieten 15.000 Dahoméërs, Togolan- ders en Guineeërs het land. Onder hen bevonden zich zeshonderd leraren, honderd vroedvrouwen en enige honder den bankemployé's en ambtenaren. Het gevolg was ten naaste bij een economi sche chaos. Bijna alle goedbetaalde be trekkingen waren namelijk in handen van „buitenlanders" geweest. Ze moes ten gaan omdat de inheemsen zich plot seling benadeeld hadden gevoeld. Het lag echter alleen aan hun luiheid, dat ze niet zelf de goede posities bekleed den. Deze soort luiheid gaat op een tra ditionele instelling terug: landbezit mo gen slechts inheemsen verwerven. Dit voorrecht brengt hen ertoe van hun be zit te genieten, terwijl ze anderen la ten werken. In de landbouw van de Ivoorkust werken bijna uitsluitend ar beiders uit Boven-Volta. Als zij ook op een kwade dag moeten vertrekken, zal dat uitlopen )p een katastrofe. „Als er aan de Ivoorkust vijf mil joen Chinezen zouden leven", aldus zei me de directeur van een grote han delsmaatschappij in Abidjan", zouden we hier een paradijs van welstand heb ben". Hetzelfde verschijnsel herhaalt zich overal. In Ghana wordt de cacao niet door Ghanezen verbouwd, maar zon derlinge paradox, nietwaar? door mensen uit de Ivoorkust. Op Fernando Poó steken de Bubi's geen vinger uit, maar laten 45.000 Nigerianen voor zich werken. De Nigerianen werden tot voor enkele jaren op een manier naar Frnando Poó verjacherd, die beangstigend veel op slavenhandel ge leek. In 1930 stelde de toenmalige Vol kenbond een onderzoek in naar be richten uit Liberië, volgens welke de president van dit land zijn landgenoten aan Fernando Poó zou hebben verkocht Een ander probleem zijn de „ontwik kelden", de produkten van een of twee jaar onderwijs. Zij hebben een beetje Engels geleerd, zij kunnen rijp en groen lezen en zij kunnen schrijven, en nu denken zij voortaan geen licha melijke arbeid meer te behoeven te verrichten. Voor andere arbeid is hun kennis echter niet voldoende. Zo vormen zij de gevaarlijke massa van nietsnutten, die hij gebrek aan andere bezigheden bereid zijn, iede re politieke influistering voor zoete koek aan te nemen. Voor hen heeft men daarom in bijna alle Westafri kaanse landen de „arbeidsdienst" in- moetgevoerd of is men van plan hem in te voeren. Advertentie Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de preclsle-tondeuse (ook voor dames). Type Combi met tondeuse In luxe plastic etui f 59.75 Type Special in kartonnen doos f 44.75 Nieuw Type Standard In kartonnen doos f 37.50 Scheerproef en folder 1491 bij Uw handelaar. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). t m,;i?hana z"n de arbeidsbrigaden („Bunders Brigade") geüniformeerd Nkrn'mnh ^gelijkertijd de partij van Nkrumah als knokploeg. De comman dant van het kamp Nungua, Anynkor, een voormalige leraar, vertelde me: „Er zijn 690 mannen en vrouwen in mpn kamp teneinde te leren wat tucht is. Ze moeten Ieren werken. Dat is wat ons volk vooral niet kan". Sekou Touré, de leider van Guinea, steekt het niet onder stoelen of ban ken, dat hij de dwangarbeid in zijn land weer heeft ingevoerd. „Investis- sement humain", menselijke investe ring noemt hij de nieuwe versie van deze „uitvinding van het kolonialis me". Maar ook in Conakry, de hoofd stad van Guinea, liggen de mannen voor de hutten en in de schaduw van de bomen. Als men ze zou oppikken en ze tot arbeid zou dwingen, zou men ook werk voor ze moeten hebben, en zou men _e moeten kleden en verzor- fen. Om de mogelijkheid tot werken te unnen scheppen zou men geld moeten hebben, en dat heeft een jonge staat nu juist niet. Zulk een staat heeft al moeite genoeg om de bij verrassing losgebroken vrijheid de baas te wor den. In scherpe tegenstelling met de al omtegenwoordige luiheid staat de vlijt van de kleine-zakenvrouwtjes. Dag en nacht staan zjj langs de straten. In ve le steden, zoals bijvoorbeeld in Lagos en Accora, is er geen stoep en geen trottoir of de „Mammies" hebben er hun waren op uitgestald. Ze zijn een factor van betekenis in het economi sche leven. Hoewel ze slechts, om en kele voorbeelden te noemen, sigaret ten per stuk en partjes van zeepstuk- ken verkopen, hebben velen van hen verscheidene duizenden pond sterling op de bank staan of in de plooien van hun rokken opgeborgen. Ze bezitten eigen huizen en voeren een streng be wind over een leger van kinderen, dat in drie groepen uiteenvalt. De zuige lingen hangen in een doek op de rug van moeder, de kleuters drentelen voor haar benen, en de nog groteren, die al kunnen lopen, zitten op een af standje van hun moeder eveneens op het trottoir en proberen ook iets te verkopen. En nog een ander middel is er om de luie miljoenen tot verbazingwek kende ijver te brengen. Dat is de mu ziek. Waar een verleidelijk dansrit me klinkt gaan voorbijgangers op de grond zitten en maken dan slangach tige bewegingen op de maat van de muziek. Als men 's avonds in een danslokaal binnengaat, staat men verstomd over het grote uithoudings vermogen van de dansers. In Winne- ba, in het zuidwesten van Ghana, heb ik een volksfeest bijgewoond, waarbij ongeveer tienduizend mensen zesen dertig uren niet met dansen zijn opge houden. Arnold Toynbee, de Engelse geschie- denis-filosoof, beweert dat de volke ren in de tropische gebieden daarom in ontwikkeling zover bij de bewo ners van de streken van een meer ge matigde temperatuur ten achter staan, omdat er in hun gebied geen „struggle for life" vereist wordt. In het Afrika ten zuiden van de Sahara kan nie mand verhongeren, want er hangt al tijd ergens wel een vrucht aan een boom, die geconsumeerd kan worden. Er kan ook niemand bevriezen, want de temperatuur daalt er niet zo laag, dat men niet meer onder de blote he mel kan slapen. En toch kan men met een gevulde maag nagenoeg verhonge ren en ook zonder dat het koud is kan men langzaam wegkwijnen. De nieuwe leiders moeten ook voor dit reusachtige probleem een oplossing trachten te vinden. (Copyright De Tijd- Hamburger Abendblatt) Advertentie Het radiotoestel ls een gezellige uitvinding - voor wie de kunst verstaat om het ook eens Af te zetten! Als er gasten binnenkomen, leg dan Armstrong and his All Stars of Wiener Staatsoper gerust even het zwijgen op - er zijn maar weinig dingen vermoeiender dan praten op het ritme van „Mack the knife" of met een begeleiding van tientallen uitbundige violen. Als U echter een feestje geeft, met veel mensen die elkaar niet kennen, dan overbrugt een zacht achtergrond- muziekje bij de eerste kennismaking juist zo heerlijk die pijnlijke stiltes. En over feestje gesproken: welke sigaretten legt U klaar voor de gasten? Gladstone natuurlijk! Want Gladstone is - mèt of zónder Silk Filter - een milde sigaret dl» ledereen voldoening schenkt. KING SIZE STUKS Sekou Touré, de leider van Guinea, er geen geheim van dat hij de dwangarbeid weer in zijn land heeft ingevoerd. Onder het totaal zeventig man sterke gezelschap, waarmede de Russische premier en eerste partysecretaris, Ni- kita Khroesjtsjev, naar de Verenigde Staten is gereisd, bevinden zich drie van de hoogste Russische gezagdra gers op het gebied van beveiliging. De voornaamste van hen is de 37-ja- rige Wladimir Burdin, een stoere, knap pe man, die zich onberispelijk kleedt en optreedt met de zelfverzekerdheid van een filmster. Hij spreekt vloeiend En gels en Frans. De vijftigjarige generaal-majoor Zakarof, van de Russische staatsveilig heidsdienst, hoofd van de afdeling die is belast met de zorg voor de veiligheid van de Russische ministers en vooraan staande partijleden, waakt eveneens over Khroesjtsjevs veiligheid. Hij maakt de reis mee als „speciaal mede werker" van de Russische premier. De derde is Zazili Groebiakof, func tionaris van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, die deel heeft uitgemaakt van de Russische afvaardi ging naar de Verenigde Naties. Aan Amerikaanse zijde rust de zwaar ste verantwoordelijkheid voor het ver zekeren van het welzijn van Khroesj tsjev op de schouders, van de 38-jarlge Roderic O'connor, van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken. O'connor, heeft de leiding over de spe ciale eenheid van 150 agenten veilig heidsdienst, die in dienst staan van het „State Departement". De vijftigjarige William Uanna, hoofd van de afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken voor het tegengaan van aanslagen, staat hem ter zijde. Uanna, die onderwijzer, technicus, jurist en militair is geweest, is waarschijnlijk een der grootste deskundigen ter we reld op het door hem bestreken gebied. Hij had de leiding bi) de beveiliging van Oak Ridge, in de Amerikaanse staat Tennessee, waar in de afgelopen oorlog de eerste atoombom werd ver vaardigd. Hij trad ook op als beveili gingsofficier voor de groep der Ame rikaanse luchtmacht, die de atoombom men boven Hirosjima en Nagasaki af wierp. (Van onze Haagse redactie) Minister Beerman heeft aan de Twee» de Kamer een ontwerp tot wijziging va» de Wet op de Stichtingen voorgelegd. De minister wil de bepaling laten ver vallen, dat stichtingen automatisch de rechtspersoonlijkheid verliezen, indien een stichtingsakte ontbreekt of indien niet tijdig een notariële akte is ver leden. Deze sanctie zou z.i. zeer onge wenste gevolgen kunnen hebben. De bewindsman stelt nu voor om, wanneer het stichtingbestuur in gebre ke blijft na het verstrijken van de ge. stelde termijn, aan het openbaar minis terie de bevoegdheid te geven bij de rechter de ontbinding van de stichting te vorderen. De bestuurders worden naast de als stichting optredende rechts, persoon hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor hun handelingen namens de stich ting. (Van onze Haagse redactie) De gepremieerde spaarregeling voor ambtenaren, waaraan staatssecretaris Schmelzer reeds geruime tijd werkt, zal nu spoedig zijn voltooid. Dit blijkt uit de toelichting op de begroting van Alge mene Zaken, waaronder sinds de kabi netsformatie ook de bezitsvorming en de PBO vallen. Terwijl de regering zelf nog niet ge heel gereed is, heeft de publikatie van de in het georganiseerd overleg overeen gekomen richtlijnen inmiddels wel reeds bevorderd, dat op deze basis bij een aan tal provincies en gemeenten gepremieer de spaarregelingen tot stand zijn geko men. Over de uitbreiding van de vrijstel lingsregeling voor werkgeversbijdragen in bouwspaarfondsen tot andere spaarre gelingen vindt nog ambtelijk overleg plaats. Minister De Quay en de stwtssecre- taris, die met 't oog op de aangekondig de nota over het bezitsvormingsbeleid, zich thans beperken tot een bespreking van de huidige stand van zaken, zijn niet ontevreden over het verloop van de jeugdspaarregeling. Reeds na vijf maan den hadden zich 200.000 deelnemers ge meld met een totale inleg van 25 mil joen gulden. Daarna heeft het aantal deelnemers, zich geregeld uitgebreid, me de als gevolg van het feit dat in het bedrijfsleven met aanvullende regelin gen op de jeugdspaarwet is aangesloten. (Van onze Haagse redactie) Minister Beerman van Justitie wil met een wijziging van het Burgerlijk Wetboek het geven van een vrije mid dag aan huishoudelijk personeel ver plicht stellen. Hij heeft daartoe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend. Volgens het voorstel zouden op een vrije middag aanspraak kunnen maken huishoudelijk personeel, particuliere chauffeurs en tuinlieden, die per week minstens zes dagen bij dezelfde werkge ver in dienst zijn en tenminste 42 uur per week werken. De vrije middag kan men in overleg, vervangen door een vrije maandagmor gen. In bijzondere gevallen mag de werk gever gedurende de vrije uren werk la ten verrichten, indien hij de werkne mer daarvoor een evenredige verho ging van het loon betaalt. Prinses Beatrix heeft woensdag in New de vereniging van de dochters van de York op een openbare tribune afgevaar digden van de V.N. horen debatteren oevr de vraag of de Algemene Verga dering de kwestie van de toelating van communistisch China tot de wereldor ganisatie moet bespreken. Toen de prin ses de kamer van de beheerschapsraad waar men deze kwestie besprak, bin nenging, hoorde zij de Tsjechoslowaak- se minister van Buitenlandse Zaken zeggen dat nationalistisch China plaats moet maken voor hef regime van Pe king. Prinses Beatrix nam plaats op de eerste rü van de drukbezochte publieke tribune tussen minister Luns en de chef-protocol van de V.N., graaf De Noue. Zij zette haar bril op en leunde af en toe over naar de minister of graaf De Noue om een vraag te fluisteren. Beatrix poseerde voor de persfotogra fen zittend in de Nederlandse zetel in de lege zaal van de Assemblee en zij wandelde het podium op om de micro foons van de spreker te inspecteren. Wat is het groot", sprak zij met ont zag, opkijkend naar het vijfentwintig meter hoge plafond. Veel belangstelling had de prinses ook voor de hoorapparaten aan elke zetel, waarmee de gedelegeerden ver talingen van de redevoeringen kunnen beluisteren. Men vertelde haar dat oorspronkelijk koptelefoons waren ge ïnstalleerd, die verdwenen toen mevr. Roosevelt er op had gewezen dat de ze apparaten de coiffure van de vrou welijke gedelegeerden in de war zou den maken en dat het practisch on mogelijk was de beugels over een hoed te dragen. Even later kon de prinses de conclusie van mevr Roo sevelt persoonlijk toetsen. Later stelde men 28 Nederlanders, werkzaam in het secretariaat van dé Verenigde Naties, aan de hoge gast voor. Na een bezoek van tien minuten aan de werkkamer van seccretaris-ge- nerJ%\ Pag. Hammarskjöld, ontmoette H.K.H. de staf van de Nederlandse dele gatie en permanente missie bij de V.N. Zij gebruikte de lunch o.a. met minis ter Luns, Hammarskjöld, graaf De Noue en de permanente Ned vertegen woordiger, dr. Schurmann In de middaguren gaven de St. Nico- laasvereniging, de Holland Vereniging, Nederlandse dames en de Hugenoten- vereniging van Amerika een ontvangst ter harer ere. Des avonds dineerde de prinses in de herenfaculteitsclub van de universiteit van Columbia, als gast van de stichting Nederland-Amerika. Zij hield een toespraak over de tegen woordige jeugd, maar sprak met geen woord over de „nozems" of hoe men deze jongelieden ook elders noemt. Da prinses zei o.m. „Heden ten dage heb- fc" te r)eel, Jongeren negatieve opvat tingen. Zonder hoop of idealen gaan zij lpn°rhPhL VKni ïk Kel00f niet dat idea len hebben betekent dat men Donulair gezegd „idealistisch" is. Het ls eerder een positieve houding ten opzichte va^ en geloof dat de negar tieve houding onder de jeugd van Euro pa en Amerika zo verbreid is dat zij een groot gevaar voor onze westelijke beschaving vormt". „Het antwoord hierop is waarschijn lijk de gezonde, positieve en opbouwen de kritiek zoals men die op universitei ten onderwijst. Wellicht is de vorming van een onafhankelijke geest op scho len en universiteiten een tegenwicht voor de nivellerende tendenz en groeien de uniformiteit van dit gemechaniseer de en gerationaliseerde tijdperk". In de ochtenduren had prinses Bea trix in een New Yorkse grammofoon platenwinkel rustig enige tijd heerlijk kunnen snuffelen zonder gestoord te worden. Zij keerde naar het hotel te rug met enige klassieke- en jazz-platen. De Rijksgebouwendienst heeft met een bod van 75 mille het pand Waals- dorperweg 161 in eigendom verworven. Het is aangekocht om prof. dr. J. E. de Quay, die nog steeds geen huis in de residentie had en op kamers woon de, aan een woning te helpen. De mi nister-president kan als fj uit Canada terugkeert meteen met de verhuizing beginnen. Iedere leraar lichamelijke op voeding behoort eigenlijk een jeugdleider te zijn en de jonge ren, vooral hun psychologisch gedrag, goed te kennen. Deze stelling is afkomstig van de 34- jarige doctorandus in de psy chologie, de heer Siem Kuyper. die dezer dagen is benoemd tot rector aan de Academie voor lichamelijke opvoeding te Am sterdam. Zijn staat van dienst laat er overigens geen twijfel aan bestaan dat hij zelf ruimschoots aan bovengenoemde voorwaarde voldoet. Na zijn middelbare schoolop leiding, ten dele genoten in de hoofdstad en met succes be kroond in zijn geboorteplaats Wormerveer, wilde hij aanvan kelijk in de scheikunde verder gaan. Dit voornemen werd hem echter door een zijner docenten, zelf chemicus, ontraden in ver bantl met de op handen zijnde loyaliteitsverklaring voor stu denten. Hij koos toen het vak: leraar lichamelijke opvoeding, zijn tweede hobby. Zijn bevoegd heid haalde hij, in 1946, aan de zelfde academie waarvan hij thans rector is. Kort daarop werd hij aangesteld als sportleraar aan het Nederlands Opleidingsinsti tuut voor het Buitenland, onder gebracht in het kasteel „Nijen- rode" te Breukelen. Opnieuw nam hij de leerboeken ter hand, ülereerst ter verkrijging van de M.O.-akte en vervolgens om zich op aanraden van de thans emeritus hoogleraar Buytendijkaan de Utrechtse universiteit te bekwamen in de geheimen der psychologie. Vijf jaar heeft hij over zijn doctoraal gedaan, binnen de tijd die er normaal voor staat derhalve. In zijn geval betekende het evenwel een bijzondere prestatie, omdat de studie naast een volledige dagtaak moest worden opgebracht. De heer Kuyper zei toen Nijenrode vaarwel om een functie aan de dr H van der Hoevenkliniek in Utrecht te aanvaarden. In deze inrichting voor 'neurotische delinquenten heeft hij met zeer veel genoegen gewerkt. iZijn arbeid verschafte hem ruimschoots gelegenheid tot de practische psychotherapeutische behandeling van tal van maatschappelijk gederail- i leerden. Er worden gunstige resultaten mee bereikt en dat is wellicht de reden waarom de kliniek, tot welker oprichting de thans overleden dr. Van der Hoeven mede de stoot heeft gegeven, de bijzondere interesse van vak geleerden uit binnen- en buitenland geniet. Nu zwaait de heer Kuyper sedert kort de rectorale scepter over de Amsterdamse Academie voor lichamelijke opvoeding, maar de forensische psychiatrie blijft hem evenwel na aan het hart liggen. Naar zijn mening leggen de moderne psychologen een verhoogde belangstelling voor de menselijke lichamelijkheid aan de dag. Omgekeerd dienen daarom de leraren lichamelijke opvoeding, mede gezien het vraagstuk der vrijetijds besteding door de weidra te verwachten invoering van een verkorte werk week, op de hoogte te zijn van de psychologische en sociologische proble matiek van mens en maatschappij. Uiteraard is de nieuwe rector een enthousiast sportliefhebber. Hij is. tn 1943, tweede geworden bij de nationale kampioenschappen hordelopen over 400 meter en verder lag de tienkamp hem erg goed. Ook zwemt hij graag. Dat hij niet uitsluitend een man van psychologische wetmatigheden is, heeft hij bewezen door twee van zijn drie dochtertjes, die eens op een gevaarlijke plek naar het vissen keken en nog niet met het water ver trouwd waren, in weerwil van hun jeugdige leeftijd terstond mee naar het zwembad te nemen waar ze, onder zijn persoonlijke leiding, de waterdoop ondergingen. Ze hadden de slag snel te pakken en zwemmen nu als otters

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3