K.A.B. herdenkt 50-jarig bestaan van de katholieke vakcentrale i Record-belangstelling voor het Nederlandse trekpaard VPRO gaat enquête houden Redt eerst de anderen Westduitse regering hecht goed keuring cinn belasting op stookolie Te hoge kostprijs van melk Jongen in sluis verdronken Nederland heeft „overschot' Knoop uw oor! Madrileense „ezeltjes-studenten' met muzikale presentatie Onprettig doelwit DRAADLOOS Aanpassing programma s aan nieuwe luister gewoonten Tot het beter wordt Staatssecretaris dr. G. Veldkamp: Sociaal-politieke medezeggenschap tot levende werkelijkheid maken Mr. Kortenhorst benoemd tot voorzitter Langer ziekenhuis- verpleging theebuiltjes MOOIE EXPOSITIE IN DEN BOSCH P.B.O. functioneert niet onbevredigend" De Paus over Russisch- Amerikaans gesprek Vijftig mille voor bevrijdingsfeest Kijkend en luisterend Nederland Raad van Beheer voor de televisiestichting DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 PAGII.A Zelfbeheersing Minister Marijnen bezorgd Boer moet eigen verant woordelijkheid houden Tweede Kamer Expo in Brussel Vanwege de ziekenfondsen VAN NELLFj Afternoon 98 ct Katholieke Illustratie door füiiiiiiiiiitmninii MARGUERITE bourcet (Van onz' Utrechtse redacteur) De vakbeweging als organisatievorm van arbeiders, ontmoet en zal steeds meer ontmoeten andere typ*™ arbei ders, die van haar ook anders ver wachtingen hebben. Dit zag staatssecretaris dr. G. Veld kamp als eerste gegeven in zijn be schouwing over „De plaats van de vakbeweging in ons sociaal en econo misch leven", die hij vanmiddag te Utrecht gaf in de door de K.A.B. ge organiseerde zitting ter herdenking van 50 jaar centrale katholieke vak beweging. In de ontwikkeling van de verhoudingen, waarin arbeid wordt verricht, ziet hij, dat de maatschappe lijke gebondenheid aan de arbeid komt te vervallen. Den ander belangrijk gegeven voor de vakbeweging noemde hij de omstandig heid, dat we leven in een collective- rende tijd, wat de verantwoordelijkhem voor het oplossen van vraaffstukk groter maakt, iarmate deze een dere groep bestrijken. aidus Op de derde plaats leven w,J,geken- dr. Veldkamp, in een tljdf rde waar merkt wordt door een rechteorde, in het sociaal- eri «^neemt Eo taak ment een grote plaats j? de instandhou- van de vakbeweging hjg rechts. ding en Ult^°u du-delijk, wanneer men stelsel wordt ds weer de gedachte nn^lH°doet als zou op arbeidsrechtelijk enSsociaalpolHiek gebied langzamer hand wtl een verzadigingspunt zijn be- reTt en als zouden wij ir. ons land lang zamerhand in een situatie zijn gekomen, die de persoonlijke verantwoordelijk heid der mensen ondermijnt. Als vierde -wgeven beschouwde de staatssecretaris de kwantitatief-econo- mische instelling, daarbij denkend aan het benaderen van economische moge lijkheden op kortere en langere termijn, het stellen van prioriteiten en het in het oog houden van die ontwikkelings tendenties, welke de koopkracht nega tief kunnen beïnvloeden en daardoor ongunstig het verdelingsproces, allemaal zaken, die de vakbeweging handen vol werk geven. Het vijfde punt betrof het leven in ee- internationale tijd, waarbij ook de vakbeweging sterk betrokken IS- Tenslotte wees de staatssecretaris op de veranderingen van het christelijk so ciale denken, die stead j d Tr^?,.?P' werpen, welk program van christelijk sociale actie aan de christelijke bood dingen Vkan~ beantwoorden. Na aldus de plaatsbepaling te hebben geschetst, weidde dr. Veldkamp uit over de vakbeweging zelf. Met prof. F. J. H. M. van der Ven ziet hij het juridisch karakter der vakbeweging gelegd in de zeer specifieke vertegenwoordigingsbe voegdheid, zowel waar zij adviserend op treedt (SER) als waar zij onderhande lt id optreedt (CAO's) en waar zij be sturend optreedt (bedrijfsverenigingen- bedrijf slichamen) Het economisch karakter en het socio logisch karakter sluiten hieiuij nauw aan. Op adviserend en besturend terrein, In het bijzonder als het gaat om vraagstukken van economisch-politie- ke aard op kortere en langere termijn, in het bijzonder op het terrein van verdelingspolitiek heeft de vakbewe ging een grote zij het indirecte in vloed. Naar aanleiding van discussies over het karakter van de vakbeweging als pressure group, over het verba d van vakbeweging en democratie, liefde in alle levensverhou- fjet westduitse kabinet heeft in overeenstemming met voorstel van het economische kernkabinet dat enige weken geleden werd gedaan, besloten een belasting van 30 mark per ton op stookolie voor te stellen, ter ver lichting van de crisis in de steenkolen- industrie. He' voorstel zal door de bonds- dap moeten worden goedgekeurd. Vol gens gewoonlijk welelichte kringen is de regering voornr -ns om, zodra de situatie verbeterd is, hetzij deze belas ting te verlagen of weer geheel af te schaffen. De Westduitse minister van economi sche zaken, professor Erhard, heeft op een persconferentie na afloop van een kabinetszitting verklaard dat de voorge stelde belasting van 30 mark per ton stookolie uiterlijk tot 1962 zal worden £?-teid. In de tussenliggende periode den v%rbhooldn§f\°er^| kunnen W°r" Erhaid zei dat de belasting waarschijn- (Van onze verslaggever) In een voordracht over „Landbouw politiek en Zuivelbeleid" heeft de mi- nister van Landbouw en Visserij, mr. v. G. M. Marijnen, woensdagmiddag algemene vergadering van de dam" Zuivelbond F.N.Z. m lang van1 ."adruk gewezen op het be- nverheidsea? nieuwe beleid inzake de Zo zal men d*0*® aa" d.® landbouw, velsector niet mtt£aPtl®?r«s de zul" len aan de koStprys'a,dle mate k°PPe" dat TogerêdkÓst^sakt «^éerspiraM van hogere Kostprijs naar hoeerp u-a rantieprijs, vervolgens weer ^ar ho- gere kostprijs enz. Voor het op de helling zetten van het garantiebeleid noemde minister Mariinen een viertal beweegredenen. Op de eerste plaats heeft de S.E R in april haar advies over het garantiebe leid voor de landbouw uitgebracht, welk advies uiteraard om antwoord van regeringswege vraagt. Voorts is er de koerswijziging m het S0p'aal"00°" nomiseh beleid van de regering. Dan is er de inwerkingtreding van de E-E.G en tenslotte hebben financiële moeilijk heden een belangrijk punt van ov®j" weging uitgemaakt. Met name de ver ontrustende stijging van de producen tensubsidie op melk die over het jaar 1957-1958 in totaal ruim vier miljoen gulden aan overheidsmiddelen vroeg. Een actief garantiebeleid is noodzaak om het agrarische produktie-apparaat te bescnermen tegen de instabiliteit van de internationale marktverhoudin gen, aldus de minister. Een andere, niet minder belangrijke functie is h'i scheppen van een economisch klimaat waarbinnen de landbouw zich in een sfeer van rust kan aanpassen aan de eisen die de snelle ontwikkeling van de moderne techniek en de gewijzigde landouwproduktie stellen. De bewinds man stelde dat het voor de toekomst van de Nederlandse landbouw van zeer groot belang is dat men op het ba- ginsel van de eigen verantwoordelijk heid sterker de nadruk legt. „Het vol ledig uitschakelen van dit principe is voor onze agrarische produktie le vensgevaarlijk De sterke kostprijsstijging van de melk baart mr. Marijnen veel zorgen. Het is bijvoorbeeld niet meer zo, dat Nederland het goedkoopst produceren de zuivelland in de Euromarkt is. .Willen wij onze concurrentiepositie als zuivelexporterend land herstellen, dan is daarvoor nodig een belangrij ke verlaging van de kostprys. Voorts knoeten wij meer aandacht gaan beste den aan kwaliteitsverbetering van onze Produkten. Het is nog niet te overzien Welke plaats de Nederlandse zuivel sector in die Euromarkt zal kunnen in ternen doch vast staat dat die plaats sterker is naarmate wij onze partners hi de E.E.G. kunnen laten zien dat Ne derland het Europese zuivelland bij uit stek is. En ook naarmate wij er in slagen in Europees verband melk en Juivelprodukten van de beste kwali teit tegen de laagste kostprijs voort te brengen", zo besloot minister Marii- hen. De F.N.Z. beoogt een uitbouw van de bestaande zuivelopleidingen, zo deel de de voorzitter mede. Dit moet een *aak zijn van de gehele zuivelwereld. lijk 300 miljoen markt per jaar netto zal opbrengen. De belasting is bedoeld om de voorsprong van stookolie in de con currentie met steenkool te beperken; de opbrengst zal worden gebruikt ter fi nanciering van maatregelen tot soc steun aan mijnwerkers. De m ter deelde mede da^ej had toegezegd van financiën, Franz Etzei, malcen voor middelen beschikbaar mijnwerkers I?? °hu^ betrekking P hebben verloren door het sluiten van mijnen of door ra tionalisatiemaatregelen. Erhard voegde hieraan toe dat de Ho ge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal bij alle te nemen maatregelen zal worden geraad pleegd. De Westduitse mijnwerkers kondigden een grote protestmars van 70.000 arbei ders aan die op 26 september zou wor den gehouden. De laatste twee maanden, werden reeds nagenoeg elke week pro testbijeenkomsten gehouden van mijn werkers, die van oordeel waren, dat de regering niet voldoende deed om de crisis in de kolenindustrie te bestrijden. Veel mijnwerkers hebben al sinds 1958 korter gewerkt, maar niettemin zijn de kolenvoorraden blijven groeien. De ver koop met stookolie is daarentegen van 500.000 ton in 1950 gestegen tot ruim negen miljoen ton vorig jaar. Ie zesjarige Jan Ros uit de Oranje- st. a, te IJmuiden is woensdagmiddag tijdens het spelen in de zuidersluis ge vallen en verdronken. Vriendjes, die he ongeluk zagen gebeuren, renden naar huis om de ouders te waarschuwen. Daardoor heeft het vermoedelijk een kleine 20 minuten geduurd, voordat met dreggen werd begonn n. Men had het kind gauw gevonden, maar pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Bjj K. b. van 15 september is mr. L. G. Kortenhorst benoemd tot voorzit ter van de Tweede Kamer voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting. l" gevaarlijke ondemocratische tenden ties e.d., verklaarde dr. Veldkamp, dat de vakbewegine in de periode na de oorlog met bewonderenswaardige zelf beheersing steun heeft verleend aan de sociaal-economische politiek van '.e regering. De omstandigheid, dat op de eerste plaats de vakbeweging invloed op het OER-advies heeft, en daarna via het parlement het politieke oordeel be ïnvloedt, heeft menigeen de bezwe rende wijsvinger doen opheffen. Het wil dr. Veldkamp voorkomen, dat hiermede weinig begrip voor de po sitie en de rol van de vakbeweging In het sociaal-economische leven ge toond wordt. Tenslotte zetie dr. Veldkamp uiteen wat er op sociaal-politiek gebied voor de vakbeweging nog in deze tijd te doen valt. Tal van zaken, die vroeger slechts uit christelijke naastenliefde of uit barmhartigheid geschiedden, zijn thans algemeen aanvaard en liggen verankerd in ons sociaal rechtsbestel. Voor de po litiek in het algemeen en voor de eco nomische en sociale politiek geldt, dat men tijdig de bakens moet verzetten. Op sociaal-politiek terrein gaat het er nu op de eerste plaats om de formele medezeggenschap, zoals die zich op ver schillende terreinen heeft ontwikkeld, ook tot levende werkelijkheid te maken. Op de tweede plaats lijkt het belang rijk om naast de afronding van een be vredigend stelsel tan sociale zekerheid, waarin voor verschillende sectoren een basiszekerheid verankerd moet zijn, ruimte te laten en te scheppen voor een verdere krachtige uitbouw van de be zitsvorming. Op de derde plaats is de problematiek der werktijdverkorting evenals een voortdurende bezinning op de wijze van loonvorming ook per onderneming, me de met het oog op de produktiviteits- ontwikkeling voor de komende jaren ac tueel. In het economisch-politieke vlak moet een bela ïgrijk accent liggen op het tot grotere ontwikkeling brengen van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Daarnaast zullen de verdelings- politieke aspecten van prijs- en kartel vorming de aandacht blijven vragen. Wat de interne problematiek van de katholieke vakbeweging betreft, dacht de staatssecretaris aan de vraag van de wenselijkheid van een katholiek ver bond van de arbeid, door som migen toe gejuicht, door anderen reeds verworpen. Aan de meer algemene problematiek van het katholieke organisatieleven, maar niet op de laatste plaats aan het eigentijds .sociaal irogram, dat richting gevend zal moeten zijn voor later ko- minddeherdenkingsbijeenkomst hebben ook het woord gevoerd mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, die het Episcopaat vertegenwoordigde; do vice- minister-president, drs. H. A. Korthals en de minister van Socnle Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Mgr. Moors woonde vanmorgen de plechtige H. Mis van dankbaarheid bij, di1 in de kathedraal werd opgedragen door de geestelijk adviseur van de K.A.B., rector J. M. Doesburg, met as sistentie van past. F. Heemskerk, gees telijk adviseur vr i de R.K. Bond van werknemers in industriële bedrijven „St. Willibrordus" en pastoor C. H. Krijnen, geestelijk adviseur van de R.K. Bouw vakarbeidersbond. Adverter tie (Van onze Haagse redactie) De stichting, die de Nederlandse in zending naar de wereldtentoonstelling te Brussel heeft verzorgd, heeft een voor delig saldo geboekt van 435 duizend gul den. Minister-president De Quay maakt hiervan melding in de toelichting op de begroting van Algemene Zaken. De uit gaven van de stichting bedroegen iets meer dan acht miljoen gulden, terwijl bijna 8,5 miljoen aan inkomsten werd ontvangen. Hieronder was een bijdrage van het rijk van 7,5 miljoen gulden. (Van onze Haagse redactie) r>fMiwSter VaP Rootj wil onderzoeken l o„, fpogelyk is de zeventig dagen kenfnnd«1SVerPl!.ging die door de zie" S .n lt worden verstrekt uittebre*- den en ook de erkende verpleeginrich ting hierin te betrekken Tevens zou moeten worden nagegaan of de moge- lykheid op een vroegtijdige revalidatie kan worden bevorderd in het kader van een herziening van de sociale verze- keringswetgeving en meer in het bij zonder van de nieuwe invaliditeitswet. De minister zegt in de toelichting op zijn begroting dat een dergelijke ont wikkeling. die leidt tot een betere ver zorging van langdurige zieken, gewenst is geworden door de voortdurende stij ging van de gemiddelde levensduur. Met 1 Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet a minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon* thee builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 'took! Bestel ze direct; (groet formaat) dooi van 20 stuks (Van onze correspondent) De belangstelling voor de 27ste tentoon stelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" in Den Bosch was dit jaar groter dan ooit en bereik te met meer dan 20.000 bezoekers een record. De tweedaagse expositie heeft bewezen dat het paard als wezenlijk deel van het landelijke leven nog geens zins is geweken voor de industrialisa tie en mechanisatie. Een aan_ de show verbonden uitstalling van kleine land bouwmachines toonde aan dat er nog lange jaren voor de trouwe viervoe ters een taak op en om de boerderij zal liggen. De vernuftig uitgekiende constructies die men voor vele doelen kan benutten zijn alle gemaakt voor paardekrachten en de prijzen zijn niet zo hoog dat een gezond middelgroot bedrijf of een samenwerkend stel klei nere bedrijven ze niet zou kunnen be kostigen. De trotteurs hebben drie dagen bij hun trouwe viervoeters doorgebracht en hen verzorgd als dierbare kleino diën. Het ging immers om hoge onder scheidingen. De eretribune bevatte zeer veel buitenlandse gasten toen men woensdagmiddag de bekroonde die ren presenteerde. Eerst de kampioe nen met hun voorgangers van de laat ste drie jaren, dan de groepen en ver volgens de spectaculaire show der dra vende vier-, acht,- en zestientallen aan één lijn. Een demonstratie van de boeren- jeugd uit alle oorden van ons land on derbrak dit schone schouwspel. In gro te groepen lieten de jongeren zien dat ritmische oefeningen en gymnastiek het lichaam trainen en in conditie hou den. In een apotheose, waaraan dui zend geüniformeerde jongens en meis jes deelnamen, toonde men de attrac ties van volksfeesten en folkloristische dansen. (Van onze Haagse redactie) Staatssecretaris Schmelzer is van oordeel dat de thans ingestelde bedryfs- lichamen in het algemeen op bevredi gende wijze functioneren. Dit blijkt, zo zegt hij in de toelichting op de begro ting, o.m. uit de openbaarheid der be stuursvergaderingen. Na enige aan drang is hierin een belangrijke verbe tering gekomen. De staatssecretaris kan zich nog niet uitspreken over de gedragslijn die men zal volgen voor die sectoren van het bedrijfsleven waar noe geen „schap" is ingesteld. Hij heeft de gegevens, die aan de S.E.R. waren gevraagd, nog niet ontvangen. Paus Joannes heeft gisteren op een audiëntie te Castelgandolfo gezegd dat de gelovigen moeten bidden dat de hui dige samenkomst van president Eisen hower en premier Khroesjtsjev zal leiden tot vrede op aarde voor de men sen van goede wil. De gelovigen die nen initiatieven als de huidige Ameri kaans-Russische besprekingen met belangstelling te volgen, aldus de Paus. Kostelijk was ook de entree van de vijf Madrileense studenten, die met drie ezeltjes, twee witte en een zwar te naar Soestdijk onderweg zijn om Prinses Irene er een van aan te bieden. De jongelui in kleurige cos tumes poseerden voor de eretribune en zongen daar hun nationale liede ren waarbij zij zich op de guitaar begeleidden. Bij de merriepaarden werd kam pioene; Hersa van Certain, eigenaars de gebroeders A. en J. Haverbeke te Biervliet. De kampioen van de heng sten werd Frits van Reigershoeve, die eigendom is van Gerrit Doens te IJzen- dijke. In de categorie hengsten met afstammelingen ging de eerste prijs naar Nico van het Zwarte Water, die eigendom is van de familie Simons te Grubbenvorst. (Van onze Haagse redactie) Op de begroting van Algemene Za ken is vijftig duizend gulden uitgetrok ken voor rijksbijdragen in de kosten, die verband houden met de viering van Hongarije Volgens het taalkundig instituut van de Hongaarse academie van wetenschappen moeten de Honga ren elkaar alleen „kameraad" noemen als zij werkelijk kameraden zijn. Het communistische blad Nepszabadsag schreef dat naar de mening van het in stituut het woord „kameraad" gereser veerd moet blijven voor speciale men sen. De jongste miljoenennota is een on prettig doelwit voor socialistische cri tici. Volgens de geijkte rode termino logie hebben wij immers te doen met een progressieve begroting. Nu deze echter is ingediend door een conser vatief geheten kabinet is het of msn een wolf hoort blaten, terwijl men in het onzekere is of men dit voor de kiezer aan gezichts- of gehoorsbedrog moet toeschrijven. Deze verwarrende situatie hebben de socialisten zelf in het leven ge roepen aangezien zij via hun propa ganda jarenlang het alleenvertonings recht van de progressiviteit voor zich hebben opgeëist. Zo lang heeft men de woorden progressief en socialistisch met elkaar vereenzelvigd, dat men zelf tn de onverbrekelijkheid is gaan geloven, zozeer zelfs, dat men bij ge brek aan steekhoudende kritiek de plannen van het kabinet-De Quay zo ongeveer kwalificeert als een soort losbollige joy-riding in de rode li mousine van vader Drees. Hoe stevig het geloof in eigen, ex clusieve deugdzaamheid geworteld is, kon men gisteren van oud-minister Hofstra voor de Vara-microfoon be luisteren, die op een klagende, veron gelijkte toon sprak over het getob, het gezwalk en het gebrek aan visie van het kabinet De Quay. Dit kabi net, zo zei hij, is tot niets anders in staat dan tot bukken onder de zweep van de WD en merkwaar digerwijs! tot freewheeling op het beleid dat door socialisten was voor bereid. Hoe slecht blijkt de heer Hof stra de politieke nederlaag, hem door zijn partij opgedrongen, te kunnen verstouwen. Het klonk alsof hij nog liever een Oud-minister dan een oud minister zou zijn. Het reeds lang gekoesterde „Natio naal Omroepplan", dat enige maan den geleden door de VPRO in meer gepreciseerde vorm werd gelanceerd, zal nog voor het eind van dit jaar nader worden geconcretiseerd in een schema voer uitzendingen over beide Hilversumse zenders gedurende een week. Op deze wijze wil de VPRO laten zien, hoe zij zich de praktische toepassing van het door haar voor gestane stelsel denkt. Met uitzondering van de NCRV, die nadere uitwerking van de VPRO-plan- nen heeft gevraagd, zijn de reacties in omroepkringen maar pover geweest, aldus werd meegedeeld tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam, waarop de programma's voor het nieuwe sei zoen werden aangekondigd. Buiten die kringen schijnt men echter wèl veel in- Ulü YUIUUUU HWMUWl UC Vlbilllg V Uil O- J de nationale bevrijdingsdag. Minister teresse te hebben gehad voor een na de- De Quay zegt in de toelichting, dat re uiteenzetting van de plannen zoals voor het derde lustrum van de bevrij ding nog geen vastomlijnde plannen be kend zijn zodat men met een stelpost op de begroting moest volstaan. Jean Adams, de bekende Limburgse priester-schilder en oud-pastoor van Nunhem, woont tegenwoordig in een voormalige melkfabriek in het dorpje Eli nabij Beegden, waar hij zich ge heel kan geven aan de schilderkunst. Rogier van Aerde wijdt in het nummer van deze week een zeer waarderend artikel aan deze kunstenaar, die „al leen door te schilderen zeggen kon wat hij te zeggen had." Behalve fo to's van de schilder en zijn atelier zijn er reproducties in kleuren van twee van zijn stukken. R. Kalkhoven schrijft over de dames Knol en Kok, nieuwe vrouwelijke leden van de Twee de-Kamerfractie van de K.V.P., en in verband met hun verkiezing over „de doorbraak (van de vrouw) naar de politiek." Spaarndam is het stadje van de paling; daar zijn gevestigd twee palingvangstbedrijven, die samen on- feveer de hele wereldhandel in pa ng beheersen. Over een van deze fir ma's de gebroeders Kuyten en hun groot bedrijf, doet J. W. Hofwijk een belangwekkend verhaal. A. van Noord- wijk schrijft over het Medisch Opvoed kundig Bureau en zijn werk. „Veer tig jaar wonderkind" is de titel van een causerie over Louis Armstrong; de vraag wordt gesteld of zelfs deze oersterke Amerikaanse neger op de duur het slopende muzikantenleven zal kunnen volhouden. Verder een aantal actuele fotoreportages. Jan Cottaar schrijft over de volbloedfokkerij, een achttienkaraats „wetenschap". Engeland Koningin-moeder Eliza beth van Engeland heeft gisteren de „British Queen", de grootste Britse olietankboot van 50.000 ton, te Glasgow te water gelaten. Het schip, waaraan ruim duizend mensen twee jaar hebben gewerkt, kan ongeveer 50.000 ton ruwe olie vervoeren. de VPRO die voorstaat. Tijdens de bijeenkomst kwam het voornemen van de VPRO ter sprake om een onderzoek in te stellen naar de luistergewoonten van het VPRO-pu- bliek. Deze enquête zal worden opge hangen aan de uitzendingenreeks „Zorg om de mens". De VPRO wil namelijk proberen, zich aan te passen aan de luistergewoonten van nu, die anders zijn dan vóór de oorlog. Als onderdeel van deze aanpassing wil men meer uit zendingen geven, die zich vooral ricn- ten tot het jonge gezin. De program maleiding van de VPRO heeft name lijk de indruk, dat de radio in het al gemeen te veel is afgestemd op het gevoelsleven van de al wat oudere ge neratie. Wat de programmering van de ge- luidsomroep betreft, verkeert de VPRO nog altfld in een overgangsstadium, in afwachting van de verruiming van haar zendtijd bi) de inwerkingtreding van de nieuwe Omroepwet. Daardoor heeft de VPRO nog altijd een belang rijk deel van het karakter van „aan vullende" omroep behouden. In dit overgangsstadium acht de programma leiding het niet juist een „grote om roep in het klein" te zijn. Ook voor het komende seizoen zal daarom het radio programma grotendeels uit gesproken woord bestaan. In november gaat de VPRO beginnen met een serie uitzendingen in de geest van „Een ton voor Triëst", zoals die vjjf jaar geleden is uitgezonden. Met deze reeks, die is gewijd aan de vluch telingen m Marokko en die zal worden ingeleid met een speciaal televisiepro gramma, _wil de VPRO weer een gelds bedrag bijeenbrengen voor de vluchte lingen. In de tv-programma's zullen portretten van zes hedendaagse staatslieden wor den gepresenteerd, onder wie Ade nauer, Nehroe en De Gaulle. De reeks uitzendingen op medisch gebied onder redactie van de arts A. C. van Swol wordt voortgezet. Wat de tv-spelen be treft, bestaat het plan tot een heruit zending, in een andere bezetting, van „Brief Encounter". Voor de amuse- 27 Van de eerste ontmoeting af voelde zij rich gerust gesteld: „Ik voel de zielen aan," zei ze dikwijls. „Eèn oogopslag is mij genoeg om te weten, oi een persoon me sympathiek of antipathiek is- izaann heb ik me nooit vergist." „Bij de eerste oogopslag," verklaarde zij laxer, had zij in de ziel van haar toekomstige zwager gele zen, dat zij hem een onverdeelde sympathie Kon schenken. Had zij voorvoeld, dat in hem de met zo vaak voorkomende combinatie van een minpaar en een naar de volmaaktheid strevend man gevonden werd In de maand september zou het huwelijk voltrok ken worden. In afwachting daarvan bleef de hertog van Alenpon in Duitsland, zo dicht mogelijk m de buurt van Beieren natuurlijk. Weer bezocht hij bad plaatsen als Baden en Rippoldsau, dromend nu en vol ongeduld. Wat eeft kostelijke welsprekendheid bezitten soms kleine bijzonderheden! Er is een bescheiden getui genis uit die dagen: een enveloppe, afgestempeld in Baden, gedateerd 11 juli 1868, geeft ons hen beiden weer, levendig, met een zelfde hartstocht en in hun verschillend karakter. „Aan Hare Koninklijke Hoogheid, Hertogin Sofie Charlotte in Beieren." Het handschrift, hoe jeugdig het ook aandoet, is keurig verzorgd. Welk een tederheid verraadt zich in de perfecte afwerking van de hoofdletters, in de schikking van het adres, ja zelfs in de plaatsing van de postzegel. Een grafoloog zou er tegelijkertijd het verlangen om te eren en het verlangen om te beha gen uit afleiden. Wat lijkt hij ons jong en verliefd prins Ferdinand, die zijn pen zo omzichtig hanteert bij het neerschrijven van een dierbare naam! Maar zy, „Hertogin Sofie Charlotte", heeft er vast en zeker niet eens op gelet. Zij heeft zich zelfs geen tijd gegund om een briefopener te zoeken. Ongeduldig moet zij de enveloppe - zigzag met d| vi opengescheurd hebben Na zeventig jaar lijkt het spoor van haar kleme hand, in trilling gebracht door !f u&s«van een verliefd hart, nog even vers als was de brief gisteren geopend. v verleende Ludovicia het tweetal wtno „„S aards paradijs; dan kreeg de Alengon verlof, naast alle korrespon- «'yers?^k zi-'n opwachting te komen maken. „Ju v gelukkige weken woonde hij in het kleine vakantieoord Feldafing. door de bossen een half uur gaans van „Possenhofen". „ïïi^a* hotel waar hij zijn intrek nam, bestaat nog altijd Vooral om de talrijke malen, dat keizerin Elizabeth er verbleven heeft, hebben de huidige eigenaars van het huis het karakter van ouderwetse elegance trots in stand gehouden. Heerlijke weken! Het bos bood prins Ferdinand en zijn verloofde gelegenheid tot lange rijtochten, teugel aan teugel. Aan het meer tuurden zij samen naar de wiegelende zeilbootjes. In het halfduister van de oude salon vertrouwden zij elkaar hun gehei men toe. Soms ook reisden zij, onder moeders hoede, naar München om er een of ander juweel uit te kiezen of hand in hand van een museum naar een banketwinkel te slenteren. Gelukkige kinderen die in alles vermaak scheppen, zolang ze samen zijn. Getweeën telden ze vijfenveertig jaar. Heel die schit terende zomer bestond er voor hen niets anders dan hun Jiefde. Die Frauenkirche was het doel van de eerste bede vaart die zij samen wilden maken: een beeld ln een met verguld smeedwerk versierde kapel onder het schemerlicht van spits toelopende glas-in-loodven- sters. Het beeld van de H. Lodewijk, de grote voor zaat, de christen, de vorst, de toegewijde eehtgenoot. „Dieu, France et ma Dame, buiten deze drie is er geen liefde mogelijk Reeds toen begon voor hen een decorwisseling die zich in hun leven telkens weer en op karakteristieke wijze zou voltrekken. Het uitbundige Italiaanse zon licht, de zwijgende hemel van Ile-de-France, het dromerige Innsbruck gaven even zovele nuances aan van de verschillende perioden van hun leven. Ook nu was de achtergrond van hun optreden een oude middeleeuwse stad, een bos onder stralend blauwe hemel volkomen in overeenstemming met de verrukkingen van hun eerste samenzijn. Zij gingen in die tijd vooral op in die dingen, waar aan men elkaar na de beslissende dag van het ja. woord allengs dieper leert kennen en waaruit men langzamerhand opmaakt waarom men eigenlijk van elkaar houdt. Ieder van hen vond in de ander precies wat hem ontbrak. De wispelturige en lichtbewogen Sofie Charlotte ontdekte in hem de zekerheid, de_ vaste hand en de beschermende kracht waaraan zij steeds h6"0®"6 had gevoeld. Het onverstoorbaar goede humeur ook, dat hemelsbreed verschilde van de impulsieve uitgelatenheid van de wier schaterlach zo gemakkelijk in tranen verkeer- deÊn"hij zag in haar de openbaring van een gevleu gelde fantasie, die zijn strenge jeugdjarm nooit had den irekend. Wat bewonderde hij deze onweerstaan bare „Titania", die zijn vrouw ging worden, met haar ongebreidelde innerlijke gloed, haar beweeglijke mond, haar lichte tred, haar onverwachte invallen en ideeën, die zij wie weet waar vandaan haalde. Maar op één punt heeft hij haar zijn bewondering geweigerd De muzikale gaven die haar in onze ogen zo aantrekkelijk maken, konden in hem mets dan argwaan en afkeer wekken. Hij zag haar met graag aan de piano in een of andere partituur blade ren vooral niet wanneer die partituur de handteke ning van Richard Wagner droeg. Jaren zouden er moeten verlopen, voor hij er genoegen in kon vin den zijn vrouw fragmenten uit „Tannhauser" of uit de „Ring" te horen zingen, terwijl ze zichzelf begeleidde. De hertog van Alenpon moedigde liever het schildertalent van zijn verloofde aan. Een voor zichtige wijsheid, omdat haar al te emotionele ziel door de muziek nog werd opgezweept? (Wordt vervolgd) mentsprogramma's is gezocht naar een nieuwe vorm. De VPRO wil er zich op gaan toeleggen, oorspronkelijke Neder landse chansons te doen schrijven en uitvoeren. Voorts wil men enige repor tages van bestaande cabaretprogram ma's uitzenden. 1 september van dit jaar bedroeg het aantal geregistreerde televisietoestellen 515 441 tegen 503.207 op 1 augustus 1959. Op 12 september waren er 521.682 in geschreven toestellen, hetgeen een toe neming met een derde betekent sinds januari. Het aantal ingeschreven radio toestellen steeg van 2.563.223 op 1 au gustus 1959 tot 2.572.076 op 1 septem ber. Op deze datum waren er 494.808 aangeslotenen op het (|raadomroepnet tegen 495.904 op 1 augustus j.L Het „wachten tot het beter wordt", dat door Wim Kam ooit eens is aange duid als de voornaamste bezigheid van de ktjker voor zjjn toestel, is woensdag in het programma van de KP-O-televi- sie eindelijk eens beloond geworden. Het programma „Als de vogeler des hemels", waarin tot slot van de avond het leven van de Nederlandse „clo chards", de thuislozen, in een welover wogen soms meer romantische dan reële maar altijd interessante en boei ende combinatie van foto's, filmfrag menten, voordrachten en levendige ge sprekken werd belicht, behoort tot het beste wat wjj in lange tijd op het KRO- scherm te zien hebben gekregen. Des te merkwaardiger is het dat Manus van de Kamp, die belast was met de samenstelling en de regie van dit uitstekende programma, ook teken de voor de regie van „Vijftig jaar groei", ter herdenking van het gouden jubileum van de gecentraliseerde vak beweging waarmee de avond werd in geleid. Een dorre zonder enige bezie ling voorgedragen opsomming van fei ten, waarbij op hinderlijke wijze door de sprekers werd gespiekt. Aan eenzelfde euvel, zü het in min dere mate, ging het door Leo Riemens en Fred Bredschneijder getekende ..zangersportret" (van Jacques Urh s> mank. Een programma dat voor de radio beter tot zijn recht zou zijn ge komen omdat de beelden dan geen af breuk hadden gedaan aan het geluid Sterren van de grammofoonplaat zen gen in „Music Box" een aantal in de meeste gevallen slecht met het beel gesynchroniseerde liedjes uit hun repertoire. Het apparaat, waaraan dit programma zijn naam ontleende, had, zover we konden nagaan, geen ander doel dan Walter Kous gelegenheid te bieden er tegen aan te leunen tijdens het aankondigen van het volgende nura- nier. Maar alleen het slotprogramma en het met films geïllustreerde overzicht, dat Jan Willem Hofstra gaf van de premières waarmee de Nederlandse to neelgezelschappen het seizoen hebben ingezet voorkwamen dat het voor de kijkers weer eens een verloren avond werd. F De regeringscommissaris voor het radiowezen, mr. Van Veen, zal tevens worden belast met televisiezaken. Voorts is ingesteld een Raad van Beheer voor de televisiestichting, onder voorzitter schap van de voorzitter van het be stuur van de Televisiestichting. Het hui dige dagelijkse bestuur van de Televi siestichting wordt opgeheven. Een en ander is vastgelegd in de vo rig jaar gepubliceerde wijziging van het Televisiebesluit 1956, die bij beschikking van de staatssecretaris van O., K. en W., mr Y. Scholten, met ingang van dinsdag in werking is getreden. De wij zigingen in het Televisiebesluit 1956 hebben enerzijds ten doel meer eenheid en concentratie te verkrijgen in de lei dinggevende organen van de Nederland se Televisie Stichting, terwijl zij ander zijds erop gericht zijn de nodige waar borgen te scheppen voor een doeltref fende en efficiënte werking van het tele visiebedrijf. Engeland De Nederlandse kust vaarder „Jonan" van 500 ton heeft gis teren hulp verleend aan een motorboot, die met zeven mensen aan boord on derweg van Sark naar Jersey motorsto ring had gekregen. De „Jonan" sleepte de boot naar Guernsey.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9